NIEU W-GUINEA STUDIE BRUG OVER DE WESTERSCHELDE STOPGEZET! LANGS DE SCHELDESTROMEN.... Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 19 MEI 1962 76c Jaargang no. 33 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie cn Administratie Axel, Markt 12. tel. 0 1155 - 646. postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. G VINK HET OMSTREDEN EILAND Nu nog maar een scheut of 'n steek. Maar straks weet U zich geen raad van de slopende Rheumatische Pijnen. MOET ZEEUWSCH-VLAANDEREN WEER ACHTERAAN KOMEN? Losse Gedachten DE VASTE OVERVERBINDING AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75, t Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per BIJ kontrakten belangrijke reduktle. Ingezonden Mededelingen 30 cent per rn Kleine Advertenüën 1 - 5 regels 1.— iedere regel meer 12 cent Vleesloze dagen bij de kannibalen Moderne luchthaven midden in de rimboe ENKELE JAREN GELEDEN was Nieuw-Guinea nog een der „vergeten" landen van de wereld. Nadat Nederland zijn bestuur in Indië ging likwideren en de jonge Indonesische staat zijn intrede deed in de wereld, kwamen de papoea-landen plotseling in het midden van de belangstelling te staan. Het grote eiland wordt nu dagelijks genoemd, omdat Soekamo en zijn volgelingen hier hun ogen op gevestigd hebben, terwijl Nederland nog schroomde dit gebied te verlaten en wel om verschillende redenen. Merkwaardig genoeg wenst Indonesië alleen de zeggenschap over het westelijk deel van dit nog onontgonnen gebied. Men beweert wel in alle talen, dat dit stuk eiland zowel door zijn ligging als door de aard van zijn bewoners tot de nieuwe staat behoort, maar deze redenering gaat ook zeker op voor oostelijk Nieuw-Guinea, dat praktisch aan Australië behoort, al hebben theoretisch de Verenigde Naties nog zeggenschap over een deel daarvan, maar hierover wordt met geen woord gerept. VOOR 1914 WOEI ER OOK DE DUITSE VLAG NEDERLAND HEEFT LANGE JAREN de gelegenheid gehad het gehele eiland onder zijn besuur te brengen. Het toonde er echter weinig belangstelling voor en knipte het grote land in twee gelijke delen, die zowel wat de vorm als be volkingsdichtheid en bodemgesteldheid betreffen, opvallende gelijkenissen vertonen. Op de westelijke helft werd onze driekleur geplant, terwijl de rest voor een andere liefhebber werd prijsgegeven. In Austalië toonde men er wel belangstelling voor. Engeland had toen in de „nieuwste wereld nog veel zeggenschap, zodat in 1884 een Brits protectoraat werd ingesteld over de oostpunt van het overgebleven deel. Daartussen lag nog een niemandsland, waar het Duitse rijk zich over ont fermde. Aanvankelijk vond Bismarck het voldoen de om het bestuur over te laten aan een Duitse handelmaatschappij, noch in 1899 waren de resul taten hiervan dermate bedroevend, dat de keizer besloot het gebied onder regeringsbestuur te bren gen. Tenslotte moest men enige aandacht schenken aan een stuk Reich", dat met de naam Kaiser Wilhelmsland vereerd was en van dat moment af werd Duitsland in het verre oosten, evenals in Europa onze oosterbuur. Niet zodra brak de-eerste wereldoorlog uit, of Australië bezette het Wilhelmsland en sindsdien is het met het Duitse bestuur gedaan geweest. Na de vrede van Versailles werd Wilhelmsland als man daatgebied aan het land van kangoeroes en ko nijnen toegewezen, maar de administratie werd ge scheiden van de bezitting Papoea in de oosthoek. De japanse bezetting. IN DE JONGSTE OORLOG hebben de Ja panners op geheel Nieuw-Guinea de scepter ge zwaaid. Zij beperkten hun controle in het alge meen tot de randgebieden, want elke zoon van Hirohito die zich te ver in het binnenland waagde, werd daar spoedig door vijandig gezinde Papoea's uit de weg geruimd. Het gehele toch al niet geperfectioneerde ad ministratieve apparaat ging verloren, zodat na de capitulatie van het ,gele rijk" een nieuw bestuur moest worden opgebouwd. Australië herkreeg zijn rechten op het eiland en heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om het nu onder één centraal be stuur te brengen. Als voorlopige hoofdstad werd Port Moresby aangewezen. Stellig kan men geheel Nieuw-Guinea nog tot de primitieve rekenen. Alleen het oostelijk deel heeft een oppervlakte van ongeveer 400.000 vier kante kilometer, maar er wonen misschien 10.000 blanken en andere vreemdelingen, terwijl de pa poeabevolking nog geen anderhalf miljoen mensen omvat. Vader heeft niets te vertellen. DEZE OORSPRONKELIJKE bewoners leven in stamverband. Hun maatschappelijke orde is die van het matriarchaat. Dit houdt in, dat de broers van de moeders als gezinshoofd optreden en ook de familiebezittingen beheren. De vadres zijn er dus figuren met een zeer ondergeschikte positie. Over 't algemeen is de bevolking zeer rustig en niet veeleisend. De mannen dragen geen kleding of slechts een gordel van bladeren, vezels of boom bast, terwijl de vrouw genoegen neemt met een rokje van hetzelfde materiaal. Men versiert zich daarnaast met bloemen, schelpen en veren of draagt banden en stokken door de neus. Vroeger leefden deze mensen grotendeels van de jacht. Het zijn uitstekende jagers, die zich slechts van pijl en boog bedienen om hun prooi te bemachtigen. Tot die prooi hebben vroeger ook de mensen behoord en het heeft de Australische regering heel wat hoofdbrekens gekost om deze onderdanen bij te brengen, dat men in een mo derne wereld geen mensenvlees eet, zelfs al is er geen ander boutje in de buur. Er zijn dus vlees loze dagen ingevoerd op Nieuw-Guinea Een bezwaar is dat overigens niet, want de hoeveelheid landbouwprodukten, die het land voortbrengt, neemt toe. Een van de voornaamste export-produkten is de copra. Om tot die export te geraken, moest er een klapperverbouw op grote schaal tot stand komen. Men verkreeg die door een systeem van belastingheffen In te voeren, waarbij men betaalt met kokosnoten. Elke Papoea moet meehelpen met de klappercultuur en wie al leen geen klappertuin kan onderhouden, doet het coöperatief, dat wil zeggen in groepsverband. Goud en zilver. OOK DE BLANKEN hebben niet stilgezeten. Zij legden rubberplantages aan en zorgden voor koffietuinen, terwijl er ook grote hoeveelheden ka pok en cacao op de markt kwamen. Door de grote uitgestrektheid van het land en de zeer dunne be volking vocht men er voortdurend met een tekort aan arbeidskrachten, die gedeeltelijk worden weg gezogen door de mijnbouw. Men vindt goud- en zilvermijnen in Australisch Nieuw-Guinea en men houdt er ernstig rekening mee, dat er grote hoeveelheden olie in de grond zitten. Dat houdt grote beloften in voor de toe komst, vooral wanneer Australië zelf zich gaat ontwikkelen tot een werelddeel van betekenis. Veel tekenen wijzen er op, dat men alle krachten in spant, zo spoedig mogelijk tot dit doel te geraken. Mocht men daarin slagen, dan zal men het voor deel genieten dicht bij huis in eigen bodem over oliebronnen te beschikken. Het zal duidelijk zijn, dat men in Australië tot elke prijs het bezit van oostelijk Nieuw-Guinea zal trachten te behouden. Om dezelfde reden is dit land ten zeerste geïnteresseerd in het wel en wee van het westelijk deel, waarover zoveel moeilijk heden zijn ontstaan, dat het tot een probleem van de eerste orde is uitgegroeid. Wanneer, zoals het zich laat aanzien, Nederland het westelijk deel van het eiland aan Indonesië zal overdragen (afhankelijk van de houding van In donesië), dan krijgen de Australiërs de Iindo- nesiërs als buren, iets waarover zij niet bepaald verheugd zijn. Of dan na het verdwijnen van de laatste Nederlandse invloed in zuid-oost Azië, de Indonesiërs zich tegen Australië zullen keren, zal moeten worden afgewacht. Nadruk verboden Doe de beroemde Kruschen kuur, de kleine dage lijkse dosis, om 't bloed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zullen Uw voorbeeld volgen. Een heerlijke ervaring, reeds na een betrekkelijk kortstondig gebruik, als vanzelf die pijnen te voelen wegvallen. Dat gebeurt naar mate het bloed gezuiverd wordt van de pijnver- wekkende onzuiverheden, die zich zijn gaan op hopen in spieren en gewrichten. Kruschen is de natuurlijke stimulans voor de bloedzuiverende organen. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals heeft blijkens het verslag van het mondeling overleg tussen de minister en de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij afziet van een verdere studie betreffende een vaste oeververbin ding over de Westrschelde, in casu een brug tussen Temeuzen en Ellewoutsdijk. Als argumenten voor het stopzetten van deze studie voerde de minister aan, dat de kosten te hoog zouden zijn. Deze zouden namelijk in de buurt komen te liggen van 400 miljoen. Boven dien zou de zich voortdurend verleggende stroom- geul de kunstwerken aantasten. In verband daar mee zouden ingrijpende maatregelen moeten worden genomen om de rivier. De brug zou een vrije door- vaarthoogte van niet minder dan 65 meter moeten hebben, hetgeen sterk kostenverhogend werkt, ter wijl de lengte 8 kilometer zou moeten worden. Door een dergelijke brug zouden de bestaande veren niet alle kunnen worden opgeheven. Al deze argumenten samen geven de minister dus aanleiding om van een verdere studie maar af te zien. Sommige leden van de vaste commissie van Verkeer en Waterstaat toonden zich door de mede deling van de minister teleurgesteld en poogden alsnog door het aanvoeren van andere argumenten de zaak uit het slop te krijgen. Zij wezen op het grote belang van een vaste verbinding voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarbij drongen zij erop aan de studies voort te zetten en te verdiepen. Waarom, zo vroegen zij, heeft rijkswaterstaat het oog gericht op een van het breedste gedeelte van de Schelde. Is er geen goedkopere oplossing mo gelijk door de brug of tunnel te projecteren tussen het in te polderen Land van Saeftinge en de vaste wal van Noord-Brabant Ook wezen zij nog op het belang voor de randstad Holland, wanneer de tunnel tussen Frankrijk en Engeland tot stand zal zijn gekomen. De minister was echter niet te bewegen zijn standpunt vooralsnog te herzien. In de gemeenteraad van Temeuzen heeft de heer W. J. Wetering namens de K.V.P.-fractie reeds zijn teleurstelling over het door de minister ingenomen standpunt kenbaar gemaakt. Hij sprak het vertrouwen uit, dat het college van burge meester en wethouders diligent zal blijven in deze kwestie en zo nodig stappen zullen ondernemen, die de hogere instanties het inzicht zullen geven, dat aan deze zaak met de nodige voortvarendheid moet worden doorgewerkt. Burgemeester Rijpstra beloofde, dat het college zo nodig initiatieven zal ontwikkelen. Al met al geen prettig nieuws voor Zeeuwsch- Vlaanderen „Jeugd en Muziek" wordt aktief. Sedert enige tijd is er in Zeeland de organisatie „Jeugd en Muziek" met afdelingen te Middelburg, Goes, Hulst en Oostburg. Tijdens een te Goes gehouden vergadering van de regionale contact commissie is besloten tijdens het seizoen 19621963 verschillende evenementen te organiseren. Het sei zoen zal worden geopend met een opvoering van de opera „Porgy and Bess door het Nederlands Marionettentheater van Bert Brugman. In 1963 wil men een jeugdmuziekfestival organiseren, waaraan ook België zal deelnemen. Internationale Brandweerwedstrijden te Sluis. De brandweer te Sluis heeft brandweerwedstrij den georganiseerd voor Belgische en Nederlandse brandweercorpsen. Uit België namen hieraan zes ploegen deel en uit West Zeeuwsch-Vlaanderen tien. De wedstrijden bestonden uit vier gedeelten, namelijk het uitrollen van slangen, het in veilig heid stellen van een acetyleencylinder, het blussen van een oliebrand en behendigheidswedstrijden met brandspuiten. Na de wedstrijden gaf de beroeps brandweer van Knokke een reddingsdemonstratie. Zeeland en de waterstaatswerken. Op het gebied van de waterstaat valt er voort durend nieuws te vermelden. Zo is vorige week zaterdag de zuidelijke dam door de Grevelingen ge dicht. Het nog resterende gat van 40 meter is met vier aan elkaar gekoppelde caissons op vlotte wijze gestopt. Het volgend jaar hoopt men de noordelijke geul te kunnen dichten. Dit zal niet door middel van caissons gebeuren, doch met stortsteen, die door een kabelbaan worden aangevoerd. De kabel baan wordt 1500 meter lang, terwijl de wagens, die langs de kabels zullen glijden 10.000 kilo steen kunnen vervoeren. In 1964 hoopt men de dam, die dan Schouwen-Duiveland met Goeree-Overflakkee zal verbinden, gereed te hebben. Echter ook in Temeuzen is men volop bezig. Niet alleen met de kanaalwerkzaamheden, maar ook met het aanbrengen van veranderingen aan de zeesluis. Deze sluis zal namelijk als reserve-sluis gehandhaafd worden. De werken aan deze sluis betreffen de aanleg van een tijdelijke baileybrug aan de zijde van de buitenhaven: de verwijdering van de noodbrug aan de zuidzijde van de sluis: de verplaatsing van de basculebrug van de noordzijde naar de zuidzijde van de sluis en tenslotte de bouw van een geheel nieuwe brug aan de noordzijde van de sluis. U zult het kunnen begrijpen, lezeres en lezer, dat wij in dit rubriekje ditmaal toch nog even in gaan op de vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde. In een bericht elders in dit blad hebt U kunnen lezen, dat de minister van Verkeer- en Waterstaat de studie over de vaste oeververbin ding brug over de Westerschelde van Ter- neuzen naar Ellewoutsdijk heeft stopgezet, omdat de becijferde kosten veel te hoog waren. Wij weten uiteraard niet of inderdaad alleen maar een berekening is gemaakt naar de kosten van een brug van Terneuzen naar Ellewoutdijk. Uit de ons ten dienste staande gegevens zou dit echter kunnen worden opgemaakt. Wanneer dat het geval zou zijn, dan moet ons toch van het hart, dat het onderzoek wel erg sum mier is geweest. Wij vragen ons af of een brug van Terneuzen naar Ellewoutsdijk de enige moge lijkheid is voor een vaste verbinding. Als wij ons goed herinneren, zijn er in de loop van de laatste jaren diverse mogelijkheden ge opperd. Het zou ons te ver voeren om deze alle maal op te sommen, maar dat er meerdere ideën zijn gelanceerd is zeker. Waren nu deze mogelijkheden alle onmogelijk Is daarnaar een onderzoek ingesteld Of waren die plannen zö naïef, dat een onderzoek niet nodig was Wij zijn niet deskundig en kunnen dit niet be oordelen. Wij willen ons daarover ook geen oor deel aanmatigen. Wij willen alleen maar enkele gedachten, die zo bij ons opkwamen, aan het pa pier toevertrouwen. Indien deze plannen niet reëel waren of niet reëel zouden kunnen worden uitgevoerd, waarom deelt de minister dit dan niet mee Dit zou voor de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen toch een kleine verzachting van de teleurstelling hebben be tekend. Men zou dan in ieder geval de indruk hebben gekregen, dat alle mogelijkheden nauwgezet waren onderzocht Nu tasten wij daaromtrent in het duister. Daardoor kan en zal licht de indruk worden ge wekt, dat niet alles is gedaan wat mogelijk was om Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement te ver lossen. En daarbij kunnen sentimenten zo gauw een rol gaan spelen. Wij dachten als dit het laatste woord is van de minister, zal Zeeuwsch-Vlaanderen voor het vervolg moeten zorgen. Zeeuwsch-Vlaanderen zal thans zelf het initiatief moeten nemen en dienen te onderzoeken en aan te tonen, dat een vaste over- verbinding een reëele mogelijkheid is. Doet Zeeuwsch-Vlaanderen dit niet, dan vrezen wij, dat deze verbinding nog zeer lang op zich zal laten wachten Zeeland en het toerisme. Uit de aktiviteiten van de verschillende toeris tische centra in Zeeland blijkt duidelijk, dat het vakantie-seizoen dichterbij komt. Te Burgh is een congres gehouden van de sa menwerkende V.V.V.'s op Schouwen-Duiveland en de Provinciale Zeeuwse V.V.V. met als onder werp de toekomst van het Greveling enbekken. Uit de inleidingen gehouden door de heren ir. C. C. Lange, adjunct-directeur van de Provinciale Pla nologische Dienst in Zuid-Holland, ir. M. de Vink, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, bleek dat voor het Grevelingenbekken, waarin een binnen meer van 16.000 hectare zal ontstaan, uit toeris tisch oogpunt een goede toekomst zal zijn weg gelegd. Te Haamstede hebben een aantal eigenaren van kampeerbedrijven, bungalowparken en kampeer terreinen besloten een organisatie van Zeeuwse kampeerexploitanten op te richten. De gemeenteraad van Cadzand heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de heer P. J. L. de Lijser om het gemeentelijk zeebad te mogen huren. Tenslotte vermelden wij nog, dat te Middelburg een contactdag gehouden is tussen de propaganda- centrale Walcheren en de Provinciale V.V.V. met als onderwerp het probleem „Spreiding in tijd en ruimte". Onderwijsfeest te Zaamslag. Voor de leerkrachten en de leerlingen van de lagere scool voor Christelijk Volks Onderwijs (C.V.O.) was het zaterdag een blijde dag. De oude school is namelijk geheel gerestaureerd: de gevel is geheel vernieuwd, de klassen hebben grote ramen, nieuw meubilair en frisse kleuren gekregen. De officiële opening van deze verbeterde school werd verricht door de inspecteur van het lager onderwijs in de inspecie Goes, de heer L. F. J. H. Frantzen, in tegenwoordigheid van vele genodig den en belangstellenden. De oud-leerlingen boden de school een orgel

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1