Iets over de geschiedenis van Axel. 30 mei GEMEENTEBELANGEN 4 Lijst Losse Gedachten Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 12 MEI 1962 76e Jaargang no. 32 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN verschijnt iedere zaterdag Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK DE GEMEENTE AXEL EN DE SPORT NOG EENMAAL. Uw maag smeekt om Rennies, •unnemerii, AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLoste nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2,—, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per BIJ kontrakten belangrijke redaktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels le- iedere regel meer 12 cent extra. In ons blad van vorige week hebben wij een uit voerige beschouwing gewijd aan de door B. en V/. uitgebrachte sportnota. Aan het slot daarvan zeg den wij toe, terug te komen op de inhoud van de statuten van de Sportstichting Axel. Deze Sportstichting Axel is door de gemeente raad in zijn vergadering van 26 april j.l. in het leven geroepen, terwijl de raad tegelijkertijd de statuten vaststelde. Het zou ons te ver voeren, deze statuten, be staande uit 27 artikelen, in extenso op te nemen. De voornaamste bepalingen willen wij hieronder echter vermelden Volgens artikel 1 zal de Sportstichting Axel een aanvang nemen bij het passeren van de akte van oprichting. Artikel 2 omschrijft het doel van de stichting en luidt als volgt 1. De stichting heeft ten doel het verzekeren van een zo groot mogelijke samenwerking tussen het gemeentebestuur en privaatrechtelijke orga nisaties en tussen laatstgenoemden onderling bij de bevordering van de beoefening van sport en spel. 2. Zij tracht dit doel te bereiken door a. het propageren van een juiste sportbeoefe ning, onder meer door het organiseren van en het desgevraagd medewerking verlenen aan verantwoorde uitvoeringen en demon straties op sportgebied en sportuitwisselingen b. het verhogen van het organisatorisch en pedagogisch peil van de sportorganisaties en het stimuleren van de schoolsport c. het burgemeester en wethouders dienen van advies over alle tot haar werkkring be horende onderwerpen, hetzij op verzoek van burgemeester en wethouders, hetzij op eigen initiatief d. het zo nodig bevorderen van medische sport keuring e. de vervulling van andere wettige taken, die bevorderlijk zijn voor de verwezenlijking van het doel der stichting. 3. Bij raadsbesluit zal, onder nader door de Raad te stellen regelen, ,aan haar worden opgedragen het beheer en de exploitatie van sportterreinen, speelvelden, speeltuinen, zwembaden, als „sport hal" te gebruiken gemeentelijke gymnastiek lokalen en andere voor de sportbeoefening be stemde inrichtingen. Het bestuur van de stichting zal bestaan uit een algemeen bestuur dat ten hoogste 15 leden telt, en een dagelijks bestuur van tenminste 5 leden. Het algemeen bestuur zal worden samengesteld volgens de voorschriften, gegeven in artikel 5. Dit artikel vermeldt 1. Het algemeen bestuur wordt gevormd door a. tenminste drie leden van de gemeenteraad b. een door het kollege van B. en W. aan te wijzen gemeente-ambtenaar c. een vertegenwoordiger van elk der ingevolge het vierde lid van dit artikel aangewezen plaatselijke organisaties, die zich uitsluitend of in hoofdzaak op het gebied van de lichamelijke oefening bewegen ten hoogste twee leden, niet behorende tot de groepen, bedoeld onder a. t/m c. De leden, bedoeld in het eerste lid onder a„ worden benoemd door de gemeenteraad. Voor elke vakature dienen B. en W. een aanbeveling in van tenminste twee personen. De leden, bedoeld in het eerste lid onder c. en d., worden benoemd door de gemeenteraad, uit een voordracht van tenminste twee personen. Voordat tot benoeming van een lid, bedoeld onder c. van het eerste lid, wordt overgegaan, stellen B. en W. de desbetreffende organisatie in de gelegenheid, haar gevoelen kenbaar te maken. 4. B. en W. wijzen, zo mogelijk en nodig bij toer beurt, de in het eerste lid onder c. bedoelde organisaties aan. Zij doen daarbij een keuze uit de belangrijkste organisaties en houden reke ning met de verschillende schakeringen welke op dit gebied bestaan. Zij kunnen, het algemeen bestuur gehoord, een gedane wijziging intrekken dan wel aan de oorspronkelijk aangewezen organisaties andere toevoegen. B. en W. benoemen uit de leden van het algemeen bestuur een voorzitter en een vice- voorzitter. Het lid van het algemeen bestuur, bedoeld in het eerste lid onder b, is van rechts wege sekretaris. Het algemeen bestuur benoemt uit zijn midden een penningmeester. d. 2. 3. Het algemeen bestuur vergadert tenminste twee maal per jaar en kan door haar in te stellen kom missies met bepaalde werkzaamheden belasten. Het dagelijks bestuur van de stichting bestaat uit tenminste vijf leden, onder wie de door B. en W. uit de leden van het algemeen bestuur be noemde voorzitter en vice-voorzitter, de sekretaris en de door het algemeen bestuur benoemde penning meester. Het algemeen bestuur moet daaraan dus nog tenminste één lid toevoegen. Het dagelijks be stuur moet tenminste éénmaal in de maand ver gaderen. De taak van het dagelijks bestuur wordt in artikel 10 geregeld. Dit artikel zegt: 1. Het dagelijks bestuur is belast met het dagelijks toezicht, het beheer en de exploitatie van de bij de stichting ingebrachte terreinen en inrichtingen 2. Het dagelijks bestuur draagt zorg voor de voor bereiding van alle zaken die in het algemeen bestuur dan wel inenige kommissie ter over weging en beslissing moeten worden gebracht, alsmede voor de uitvoering van de besluiten van het algemeen bestuur. 3. Voor zover niet uitdrukkelijk advies van het algemeen bestuur wordt verlangd, dient het dagelijks bestuur B. en W. en eventueel andere instanties van advies omtrent alle aangelegen heden op het gebied van de sport,hetzij des gevraagd, hetzij eigener beweging. 4. Terzake van de uitvoering van de hierboven omschreven taak is het dagelijks bestuur ver antwoording verschuldigd aan het algemeen be stuur, hetwelk hiervoor richtlijnen geeft. Daarna volgen een aantal artikelen waarin de geldmiddelen, de boekhouding, de begroting, reke ning en balans van de stichting worden geregeld, terwijl tenslotte de gebruikelijke bepalingen zijn op genomen over de opheffing van de stichting en de statuten-wijziging. Tenslotte heeft de gemeenteraad algemene rege len voor het beheer en de exploitatie van de sport inrichtingen vastgesteld Allereerst wordt bepaald, wat onder sport terreinen en dergelijke moet worden verstaan, n.l. Onder sportterreinen, speelvelden, speeltuinen, zwembaden, als „sporthal te gebruiken gemeen telijke gymnastieklokalen en andere voor de sport beoefening bestemde inrichtingen worden in deze regeling verstaan die terreinen, velden en gebou- 5. wen, welke de „Sportstichting Axel in beheer, in gebruik of in exploitatie heeft. Zij worden hierna aangeduid als terreinen, gebouwen en/of lokalen of als terrein, gebouw en/of lokaal Artikel 2 regelt de inbrenging van de terreinen enz. Dit artikel luidt Geen terreinen, gebouwen of lokalen worden bij de stichting in beheer of exploitatie ingebracht, tenzij zij in een zodanige staat zijn, dat zij voldoen aan de eisen, welke naar hun bestemming aan deze terreinen en inrichtingen kunnen worden ge steld. De gemeenteraad heeft te allen tijde het recht deze terreinen, gebouwen of lokalen aan het beheer en de exploitatie van de stichting te onttrekken. De artikelen 3 en 4 handelen vervolgens over het beheer, de exploitatie, het onderhoud en de technische verzorging van de terreinen en gebou wen. Daarin wordt het volgende bepaald De Stichting draagt zorg voor het beheer en een goede exploitatie (daaronder begrepen het onderhoud) van de bij de stichting ingebrachte terreinen, gebouwen en/of lokalen. Zij is bevoegd de terreinen, gebouwen en lokalen te gebruiken en aan verenigingen in gebruik te geven. Uitgifte aan verenigingen geschiedt tegen ver goedingen en onder voorwaarden, vast te stellen door het Algemeen Bestuur, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders. Het onderhoud en de technische verzorging van de bij de stichting in beheer en exploitatie en aan de gemeente behorende terreinen, gbouwen en/of lokalen geschiedt door de stichting onder toezicht van burgemeester en wethouders. Op verzoek van het Dagelijks bestuur der stich ting kan het college van burgemeester en wet houders een andere regeling treffen. Tenslotte dient nog te worden vermeld, dat bij de Sportnota en de statuten een viertal bijlagen waren gevoegd betreffende een door het gemeente bestuur ingestelde enquete over de behoefte aan sportaccomodatie, en de kosten van onderhoud van een voetbalveld. Wij zijn van oordeel, dat het gemeentebestuur en de gemeenteraad met het in het leven roepen van deze sportstichting een grote stap heeft gezet in de richting van een goede sportbeoefening in een geest van samenwerking tussen de verschillen de sportverenigingen. Wij wensen de Sportstichting een lang, werk zaam en vruchtbaar leven toe. Toen in het rampjaar 1672 de donkerste wolken van tegenspoed zich boven Holland schenen samen te pakken en de regering radeloos, het volk rede loos en het land reddeloos schenen te zijn, ging het leven in Axel kalm voort. Alleen waren de forten over de grens door de Fransen bezet. In de „Autotoerist, 15e jaargang no. 1 (Uitgave van de Vlaamse Automobilisten Bond) komt voor een artikel van de hand van Dr. Jhr. H. M. Le Page over de Vesting Hulst. Daarin bespreekt de schrijver ook de vestinggordel aan de grens, waarvan nog duidelijke overblijfselen te zien zijn. De forten, schrijft hij, vormden een oost west linie met dwarslinies, waardoor o.a. Frederik Hendrik met zijn leger gedwongen werd om over Philippine en rond Gent en over Lokeren en Ste- kene te marcheren om uit het zuiden komende Hulst aan te vallen. Deze oost-west linie, schrijft de auteur, is het best bewaard, omdat zij werd ingeschakeld in het dijkensysteem". Voor ons Axelaars zijn de bekendste forten Francipany bij Moerbeke, Moerspui bi] Rode Sluis, Jan bij de Ratte op Zuiddorpe, St. Marcus, Katrijn, St. Jozef, St. Jacob (ook wel genoemd Jaques, of wel St. Sjaak), St. Lieven, St. Ni- colaas, St. Andries en Ferdinandus. Heel goed is aan St. Jacob en Ferdinandus nog te zien, dat zij forten met een gracgt omringd geweest zijn. Waren deze forten voor 1645 (gaat het artikel voort), voorposten van het Spaanse gebied, na 1645 trokken de Spaanse troepen zich terug achter de laetere grens van 1648. W a a r de Staatse troe pen niet zuidelijker vermochten door te dringen dan tot een lijn, die ongeveer op de huidige Staatsgrens ligt, bleven de zuidelijker gelegen linies en forten in Spaanse handen. Men ging de voorhanden ver sterkingen als afweermiddel tegen mogelijke aan vallen van de andere partij gebruiken. De twee beroemdste vestingbouwkundigen uit de 17e eeuw: Menno van Coehom voor de Staatsen en Vauban voor de Fransen hebben bij de vervol making der linies en forten een rol gespeeld en als St. St. St. veldheer hebben zij in de Spaanse Successieoorlog tegenover gestaan. Nu kan men de forten alleen maar als geslechte vestingen bezien. St. Marc en St. Gelein zijn na 1645 geslecht. Vooral het fort Moerspui is een zeer sterk fort geweest, dat 5 bolwerken en een zeer wijde gracht van omtrent 136 voet wijdte bezat. Van hoeveel belang het bezit van een fort werd geacht blijkt uit de bezetting daarvan. Fort Spinola bij Kieldrecht was in 1645 bezet door 400 man schappen en bezat 6 kanonnen. Fort St. Marc werd genoemd„die stercke schansse, die den vijand hield als den Geusen Bril en Schrick van het land van Axel en Neusen". Over de zijde en de gehele linie schrijft Dr. Jhr. Le Page aldus in genoemd Tijdschrift en laat ons door beschrijvingen en foto's in zijn artikel zien, wat er nog te vinden is van de oude forten en ook dat de sporen in het landschap ons nog doen blijken, dat zij in de 17e en 18e eeuw bij de verdediging onzer landen van belang zijn geweest. De Apostilles van 1655 No 685 Stadsarchief echter ademen een zucht van gewapende rust. Want wacht moest er wel gehouden worden voor het geval, dat de vijand vanuit België ons land zou binnendringen. Op blz. 210 en 215 lezen we, dat er een burgercompagnie onder de wapens werd ge bracht, die dan, vooral aan de Waterpoort wacht moest houden en dan vooral bij nacht. De personen boven 18 jaar moesten opkomen voorzien van „zijt- geweer (sabel), pijcke en bovendien van cruyt ende loot op poene van 15 schellingen". Zo werd later bevolen, dat elk 2 pond buscruit en 29 kogels moest in gereedheid houden en werd er gemompeld, of het niet raadzaam zou zijn de dijken door te steken, wat echter door de slechte toestand van de sluis bij Zuiddorpe (misschien wel de Rode Sluis) achterwege werd gelaten. Een afdeling ruiters zou in Axel ingelegerd moe ten worden, maar de burgemeester en de Schepenen vroegen, of de stad daarvan verschoond mocht blij ven, wat gezien de ruwe aard van de ruiters van Wij zouden vandaag over verschillende onder werpen moeten schrijven, onder andere over Moe derdag. Ditmaal willen wij voor de derde maal en hopenlijk voor de laatste maal van dit seizoen onze gedachten laten teruggaan naar de hoogtij dagen, die wij vorige week weer hebben gehad Koninginnedag, Dodenherdenking, Bevrijdingsher denking. Bij elk van deze drie dagen zijn enkele vragen gerezen, die wij hieronder in het kort even willen stellen. KONINGINNEDAG De Oranjevereniging heeft de schooljeugd weer een prachtige dag bezorgd. Een dag, waarop de ouders ongetwijfeld hebben meegenoten met hun kinderen. Waarom echter zijn nog niet alle ouders lid van de vereniging, die dit aan de kinderen biedt 7 DODENHERDENKING Het was vorige week vrijdagavond treffend te zien, hoe verschillende jongeren bloemen legden bij het Poolse monument aan de Zeestr./Oranjestr. Een enkele vereniging liet zich vertegenwoordigen. Waar waren echter de andere verenigingen 7 Waar waren de ouders met hun bloemenhulde? Wij dach ten zo als de ouderen het voorbeeld geven, zul len de kinderen steeds volgen. De gevallenen heb ben toch niet alleen hun leven gegeven voor de jongeren, doch ook voor de ouderen. BEVRIJDINGSHERDENKING Des morgens om half negen was het nu niet bepaald druk te noemen bij het Poolse monument Is half negen nog te vroeg om de bevrijding te herdenken 7 Waar waren zij de schoolkinderen en de oude ren 7 (Dit geldt uiteraard niet voor hen, die er wel waren!) Er waren veel te veel afwezigen! Dit laatste geldt ook voor de concerten, die des avonds op de Markt werden gegeven. De leden van de orkesten zullen publieke belangstelling on getwijfeld op prijs stellen Musiceren voor een handjevol volwassenen en een groep rumoerige, krijgertje spelende kinderen, met daar tussendoor knetterende bromfietsen, die voor de „begeleiding" zorgen, lijkt ons niet bepaald een pretje Een vol Marktplein met wat meer politietoezicht zou een concert beter tot haar recht doen komen. Of stelt men een avondconcert niet meer op prijs 7 als overtollig maagzuur weer zo n laaiende zuur- kolom doet opslaan en U niet weet waar U te bergen van die snerpende pijn. U weet toch, over de hele wereld vinden méér mensen dagelijks baat bij RENNIES dan bij enig ander maagtablet. die tijd, wel verklaarbaar kon genoemd worden. Zij dreigden al, huizen en vruchten in brand te steken, als zij niet gebiljetteerd werden. Schepene Claus was in juli overleden en er zou den andere schepenen moeten benoemd worden, maar de Hoog Mogenden berichtten, dat zij dit jaar maar moesten continueren of aanblijven. Mei 1672 ontving de Magistraat een missive van de Hog. Mog. om „een serieus gebed te doen op de commerlijcke dangereuse tijden", in welke dienst moest voorgaan Ds. Gillis Burs. 15 October 1672 kwamen er brieven van de Hog. Mogenden met bericht over de verovering van Coevorden en be valen zij een dankdienst te doen over dit heugelijk feit. Het des nachts wacht houden door de burgerij werd in de zomer gewillig gedaan, maar toen October aanbrak zei majoor Andriessen, dat de bur gers niet wilden waken, tenzij de Magistraat en de officieren der burgerij ook mede waakten. Dezen gingen des avonds naar huis en de gewone burgers konden in de kou wacht houden. Zij verzochten ook turf te krijgen, daar van regeringswege maar derrie werd verstrekt. En we weten uit oorlogstijd, dat de zoute derrie geen hitte gaf, ja zelfs niet branden wilde, of er moest droge brandstof mee gestookt worden. Ook wilden zij kaarsen om het wachthuis te verlichten, wat hun gegeven werd. 60 gewapende burgers trokken op verzoek van Seigneur M?irts naar Biervliet om de wacht te houden, en aan de verdediging mede te helpen. In het jaar 1676 echter was het gevaar geheel geweken en ging het leven in ons stadje weer zijn rustigen gang.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1