ZWITSAL MOEDER WORDEN... Niets overtreft Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 5 MEI 1962 76e Jaargang no. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK C DE GEMEENTE AXEL EN DE SPORT. BABYSET DE LUXE Losse Gedachten WIJ HEBBEN HET WEER GEHAD. Stramheid en Pijnen vallen van V af met de kleine dagelijkse dosis Kruschen. Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLoste nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75, Buitenland 2,—, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi] kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per nun, Kleine Advertentiën 1-5 regels 1.— iedere regel meer 12 cent extra. Het is bekend, dat het gemeentebestuur van Axel op verlerlei terrein een grote aktiviteit ontplooit. Ook de sport en de sportaccomodatie ligt het college van burgemeester en wethouders na aan het hart. Dit blijkt onder meer uit de voorstellen, die dit college aan de raad heeft gedaan, welke in de raadsvergadering van 26 april j.l. zijn behandeld. Reeds eerder had het college toegezegd over de sport een nota tot de raad te richten. Deze nota is thans verschenen. Het is een uitgewerkt en naar onze mening goed gedocumenteerd stuk geworden. Wij zijn van mening, dat meerdere van onze lezers in dit stuk belang zullen stellen, waarom wij in de eerste plaats de belangrijkste gedeelten uit deze sportnota hieronder laten volgen. INLEIDING. De aktiviteiten van de reeds in onze gemeente bestaande sportverenigingen, alsmede de door werking van de volledige invoering van de vijf daagse werkweek nopen ons speciale aandacht te schenken aan de sportaccomodatie in de gemeente. Dit klemt te meer, nu in verband met de te ver wachten industriële ontwikkeling van de kanaalzone en mede als gevolg daarvan te verwachten in dustrievestigingen op het grondgebied van Axel de behoefte aan sportbeoefening zal toenemen. De verbetering van het woon- en leefklimaat in onze gemeente speelt hierbij uiteraard een voor name rol. UITGANGSPUNT. Als uitgangspunt voor de hierna volgende be schouwingen hebben wij in de eerste plaats geno men de reeds bestaande sportverenigingen en de daarvoor aanwezige accomodatie, waarbij de vraag „Wie dient de sportaccomodatie te bevorderen en in handen te hebben om beantwoording vraagt. Deze vraag dient, als zijnde van fundamentele betekenis, in eerste instantie beantwoord te worden. Bij het overwegen van dit antwoord zijn de vol gende mogelijkheden naar voren gekomen, die wij kategorisch willen bespreken ■a. iedere vereniging zorge-veer eigen accomodatie; b. de gemeentelijke overheid zorge voor de be nodigde accomodatie alsmede voor het beheer; c. de gemeentelijke overheid zorge voor de nood zakelijke accomodatie en, in samenwerking met de sportverenigingen, voor het beheer. ad a. Het onder a genoemde is hier volledigheids halve gesteld, doch dit is in de tegenwoor dige tijd in feite niet meer mogelijk. Een voetbalvereniging, die twee of drie voetbal velden dient aan te leggen en te onderhou den kan op financiële gronden daartoe rijke- lijkerwijs niet meer in staat worden geacht. Hetzelfde geldt in feite ook voor andere sportverenigingen, die veld- of zaalsporten beoefenen, waarvoor accomodatie noodza kelijk is. ad b. Gelet op hetgeen onder a is vermeld, ligt het voor de hand, dat de gemeentelijke over heid zorgt voor de accomodatie, mede omdat er geen alternatief is. Doch niet alleen daar om. Wij zijn namelijk van oordeel, dat de gemeentelijke overheid wel degelijk een taak heeft bij de bevordering van een gezonde ontspanning en sportbeoefening. De overheid heeft ook de volksgezondheid te bevorderen, waaronder eveneens valt de geestelijke volksgezondheid. Ongetwijfeld wordt deze gediend door een verantwoorde sportbe oefening en ontspanning. Hieruit zou de opvatting kunnen voort vloeien, dat de overheid dan „dus" ook het beheer over de terreinen, gebouwen en wat dies mer zij, zou dienen te voeren. Wij zijn er echter van overtuigd dat dit niet nood zakelijk is, zelfs niet gewenst moet worden geacht. Een nadere toelichting van ons standpunt wordt gegeven onder c. ad c. Uit het gestelde onder b is reeds duidelijk geworden, dat wij op het standpunt staan dat de gemeente heeft te zorgen voor de benodigde sportaccomodatie, doch dat het beheer daarvan dient te geschieden door de gemeente en de sportverenigingen gezamen lijk. Hierdoor kan een behoorlijk samenspel tussen overheid en verenigingen plaatsvin den, terwijl dit, omdat de sportverenigingen gezamenlijk medezeggenschap bij en dus medeverantwoordelijkheid voor het beheer krijgen, een juist gebruik van de accomo datie kan bevorderen en een onjuist gebruik of eventueel misbruik kan tegengaan. Voor een konkretisering van het bovenstaande denken wij aan een samenwerken in de vorm van een in het leven te roepen SPORTSTICHTING Een stichting achten wij de meest geëigende rechtspersoon waarin de gemeente (omdat hiermede grote gemeentelijke ideële en financiële belangen zijn gemoeid) op eenvoudige wijze invloed kan uitoefenen, onder meer omdat zij de samenstelling van het stichtingsbestuur in handen heeft. DOEL VAN DE SPORTSTICHTING. De door de gemeente in het leven te roepen sportstichting dient tot doel te hebben a. het beheer en de exploitatie van sportterreinen, speelvelden, speeltuinen, zwembaden, een als „sporthal" te gebruiken gemeentelijk gym nastieklokaal en andere voor de sportbeoefening bestemde inrichtingen, voor zover zulks door de gemeenteraad onder nader door hem te stellen regelen aan haar is opgedragen; b. het propageren van een juiste sportbeoefening, onder meer door het organiseren van en het desgevraagd medewerking verlenen aan verant woorde uitvoeringen en demonstraties op sport gebied en sportuitwisselingen; c. het verhogen van het organisatorisch en peda gogisch peil van de sportorganisaties en het stimuleren van de schoolsport; d. het burgemeester en wethouders dienen van ad vies over alle tot haar werkkring behorende onderwerpen, hetzij op verzoek van burge meester en wethouders, hetzij op eigen initiatief; e. het zo nodig bevorderen van medische sport keuring; de vervulling van andere wettige taken, die bevorderlijk zijn voor de verwezenlijking van het doel der stichting. DE SAMENSTELLING VAN HET STICHTINGSBESTUUR. In het stichtingsbestuur zullen zitting dienen te hebben a. een drietal raadsleden; b. vertegenwoordigers van de sportorganisaties; c. een tweetal leden, niet behorende tot die, ge noemd onder a en b. Van het dagelijks bestuur zullen de voorzitter, de vice-voorzitter en de secretaris door burge meester en wethouders worden benoemd. Dit drie1 kan nog met tenminste twee leden van het Alge meen Bestuur, waaronder de door dit bestuur te benoemen penningmeester, worden utigebreid. Het komt ons noodzakelijk voor in het dagelijks bestuur het gemeentelijk element enigszins te doen domineren, omdat de gemeente investeringen moet inbrengen. UITVLOEISEL VAN DE DOELSTELLING. Wanneer de sportstichting haar taak op de juiste wijze uitvoert, zal de sport in de gemeente Axel op doeltreffende wijze worden gediend. Wat het onder a van de doelstelling vermelde betreft, zullen derhalve de gemeentelijke sport terreinen in de stichting moeten worden ingebracht. Een uitzondering zal uiteraard gemaakt moeten worden voor het te bouwen gymnastieklokaal bij de openbare lagere school, alsmede voor het sport terrein aan de Buitenweg, omdat deze in eerste in stantie voor het onderwijs in de lichamelijke op voeding bestemd zijn. Deze kunnen echter zo no dig wel ten behoeve van de sportbeoefening voor verenigingen worden gebruikt doch dit moet als bijzaak worden gezien. In principe voelen wij er voor, ook het zwembad en de tennisbanen te Axel in te brengen. Als wenselijk zien wij en in deze richting is dit ook met het bestuur der V.V.-Axel besproken dat de voetbalvelden van deze vereniging even eens worden ingebracht in het sportveldencomplex zodra dit mogelijk is. De sportterreinen te Spui willen wij echter buiten de Sportstichting laten, omdat het ons vooralsnog niet opportuum voorkomt, sportterreinen in buiten wijken in te brengen. DE BESTAANDE SPORTVERENIGINGEN. Om volledig gedocumenteerd te zijn, hebben wij de verschillende sportverenigingen een vragenlijst ter beantwoording toegezonden. Het betreffende schrijven met de vragenlijst zijn als bijlagen I en II bij deze nota gevoegd. De in gekomen antwoorden hebben wij gerubriceerd op genomen op bijlage III. Uit deze antwoorden kan het volgende worden gekonkludeerd 1. Er is momenteel nog behoefte aan 2 voetbal velden voor het spelen van competitie-wedstrij den plus 1 oefenterrein. 2. Eveneens is er behoefte aan een ruim en be hoorlijk geoutilleerd gymnastieklokaal. 3. Te Spui is er bovendien behoefte aan een oefen lokaal. 4. Enkele sportverenigingen hebben met finan ciële moeilijkheden te kampen. Naar aanleiding van vorenstaande konklusies delen wij U het volgende mede ad 1. Het eerste gemeentelijke sportterrein in het recreatiegebied is inmiddels in gebruik ge nomen door de Axelse Zaterdag Voetbal vereniging. Intussen heeft de Nederlandse Heidemaat- schappij een aanvang gemaakt met de aan leg van het tweede gemeentelijke voetbal veld. Bovendien zullen wij trachten door het scheppen van ruimte in het bos de moge lijkheid te openen om op korte termijn het ene oef en veld van de V.V.-,,Axel' uit te breiden tot twee velden. Hiermee kan de destijds gedane belofte aan V.V.-„Axel" worden ingelost. Na het gereedkomen van deze beide velden blijft dan, naar de toestand op dit ogenblik, behoefte aan 1 competitieveld. Als toch de V.V,-„Axel" de beschikking krijgt over het tweede oefenveld heeft deze vereniging vol doende accomodatie. Aan A.Z.V.V. kan het tweede competitieveld worden gegeven, zo dat dan nog 1 oefenveld noodzakelijk is. Het terrein aan de Buitenweg komt dan vrij. Opdracht tot het aanleggen van het derde veld zal zo mogelijk worden gegeven na ge reedkomen van het tweede veld. ad 2. Reeds meermalen is door ons bij de bevoeg de instanties aangedrongen op het verlenen van bouwvolume voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de openbare lagere school. Uw Raad besloot in zijn vergadering van 1 februari 1962 tot het stichten van een gymnastieklokaal bij de openbare lagere school. ad 3. Een oefenlokaal voor Spui achten wij onge twijfeld zeer nuttig. Een redelijke kans om op korte termijn deze stichting te verwezen lijken zien wij tot ons leedwezen niet, tenzij een bestaande zaal daarvoor geschikt zou kunnen worden gemaakt en voor dit doel zou kunnen worden gehuurd. ad 4. De financiële moeilijkheden van enkele ver enigingen vloeien in hoofdzaak voort uit de hoge zaalhuren, die zij hebben te betalen. Zouden voor het gebruik van de gemeentelijke voetbalvelden de werkelijke kosten in rekening wor den gebracht, dan zou deze huur voor de voetbal verenigingen evenmin te dragen zijn. Voor een becijfering van deze kosten wordt ver wezen naar bijlage IV. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. in fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een DE PLANNEN. A.a. Zoals hierboven reeds werd gezegd, zullen wij onmiddellijk na het gereedkomen van het tweede voetbalveld of zo mogelijk eerder Uw Raad voorstellen over te gaan tot de aanleg van een oefenterrein; tevens zullen wij maatregelen nemen om zo spoedig mogelijk het tweede oefenterrein voor de V.V.-„Axel" gereed te maken. b, kleed- en wasgelegenheid zullen bij dit sport veldencomplex dienen te worden gebouwd. B. Omtrent het gymnastieklokaal hebben wij reeds onder punt 2 mededelingen gedaan. C. Omdat de aktie voor een oefenlokaal te Spui in eerste instantie van de vereniging aldaar moet uitgaan, zal de sportstichting met het bestuur van die vereniging kontakt opnemen omtrent deze aangelegenheid. D. Zodra de sportstichting in het leven is ge roepen zullen wij haar advies vragen over 1. het subsidiëren van die sportverenigingen, welke geen gebruik kunnen maken van de gemeentelijke sportaccomodatie (V.V.- „Axel" en V.V.-„Spui"); 2. de behoefte aan verdere uitbreiding van de voetbalvelden; 3. de noodzaak van het aanleggen van even tueel andere velden (korfbal- en hockey velden, sintelbaan, rolschaatsbaan (tevens kinderijsbaan), een nieuwe ijsbaan voor volwassenen en dergelijke). Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moader en Kind Het is zo gemakkelijk om na deze dagen van feestvieren en herdenken bij zichzelf te zeggen „Dat hebben we ook weer gehad". Dit is op zichzelf natuurlijk juist. De hoogtij dagen van eind april en begin mei liggen weer achter ons. Koninginnedag is op waardige wijze gevierd; de dodenherdenking heeft gisteren in alle eenvoud plaatsgevonden, terwijl tijdens een korte plechtigheid vanochtend de bevrijding zal worden herdacht Het zit er weer op Hebben wij het weer gehad Zit het er weer op 7 Ja, wanneer we redeneren Voor dit jaar hebben zijn de herdenkingen achter de rug met uit zondering van 19 september dan. Neen, wanneer we na deze herdenkingen, na deze hoogtijdagen van het Nederlandse volk, zou den willen doen alsof er niets gebeurd is, terwijl we verder overgaan „tot de orde van de dag". Deze mentaliteit achten wij verkeerd. Natuurlijk, de dagelijkse beslommeringen van het jachtige leven zullen ons weer opeisen. Wij dienen in ht normale leven, in het arbeidsproces onze plicht weer te doen. Maar toch mogen en kunnen wij ons werk alleen dan goed doen, wanneer we daarbij bewust, maar stilzwijgend blijven uitgaan van de herdenkings dagen van de afgelopen week 1 Ja met Kruschen drijft U die ondragelijke pijnen uit Uw ledematen. Dat doet de aansporende wer king op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten. Onzuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs natuurlijke weg afge voerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op mor gen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weear de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. Wonderlijk zoals dat helpt! 30 april dagelijks dienen wij ons bewust te zijn van het voorrecht, dat Nederland nog wordt ge regeerd door het Huis van Oranje, in alle vrijheid. 4 meidagelijks dienen ons voor ogen te staan de offers, die gedurende de oorlogsjaren 19401945 te land, ter zee en in de lucht door de geallieerde militairen en door het ondergronds verzet zijn ge bracht waardoor wij weer van de vrijheid kunnen genieten. 5 meidagelijks dienen wij die vrijheid opnieuw te waarderen en daarvoor dankbaar te zijn. Er is toch weinig voor nodig; slechts een kleine vonk kan het kruitvat, waarop wij leven, uit elkaar doen spatten, met vernietiging van onze vrijheid. Vrijheid een klein woord met een enorme be tekenis, een betekenis, die alleen kan worden be grepen door hem of haar, die van die vrijheid is beroofd geweest. Vrijheid een klein woord, dat zo vaak is mis bruikt om onderdrukking of losbandigheid te ver doezelen. Vrijheid, ware vrijheid Geve God, dat Neder land nog vele jaren onder de regering van het Huis van Oranje daarvan zal mogen genietenl DE FINANCIËN. De verwezenlijking van het vorenstaande zal on getwijfeld financiële consequenties voor de gemeen te meebrengen. Tevens zullen verschuivingen in de financiën optreden. Het is zonder meer duidelijk, dat de aanleg van de gemeentelijke voetbalvelden gemeentelijk kapi taal vergt. Hetzelfde geldt voor de eventuele inbreng van de tennisbanen, het zwembad en de voetbalvelden van de V.V.-„Axel". Dit zal uiteraard alleen dan mo gelijk zijn, wanneer met de betrokken verenigingen overeenstemming zal zijn bereikt. Ook het onderhoud van de sportaccomodatie vergt belangrijke uitgaven. Waar echter aan de sportstichting ook de ex ploitatie van de sportterreinen c.a. wordt opge dragen (zie onder a) zullen de kosten van onder houd niet meer in de gemeente-rekening tot uit drukking komen, maar in de vorm van een sub sidie aan de sportstichting. Aldus burgemeester en wethouders in de sport nota. De volgende week hopen wij nog iets te ver tellen over de statuten van de sportstichting. De algemene vergadering van aandeelhouders van de Compagnie Néerlandaise de l'Azote, te Brussel en Sluiskil, heeft besloten dat vanaf 20 april j.l. ook de Nederlandse vertaling van haar naam, n.l. Nederlandse Stikstof Maatschappij, zal kunnen worden gebruikt. Het ligt in de bedoeling in Nederland de naam Nederlandse Stikstof Maatschappij te gebruiken.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1