GEMEENTERAAD VAN AXEL Bronchi letten Uit onze Omgevi ng Axel Predikbeurten Blus die laaiende vuurzuil die opstijgt vanuit de maag tot soms hoog in de keeL VOORLICHTINGSDAG TER GELEGENHEID VAN „PARAAT 1962 Zaterdag 21 april werd ter gelegenheid van „Paraat 1962" een voorlichtingsdag gehouden in Hotel „Zomerlust" te Axel. Het deed de territoriaal commandant Zeeland, overste Y Meeter, een genoegen een groot aantal burgemeesters uit Zeeuwsch-Vlaanderen alsmede de vertegenwoordigers van het onderwijzend per soneel uit Axel, welkom te kunnen heetten. Zeeuwsch-Vlaanderen is wel erg verstoken van militair vertoon en we prijzen ons gelukkig dat Axel, in de persoon van haar burgemeester steeds kontakt onderhoud met het leger, wat moge blij ken uit de „Taptoe-Axel 1961" en deze leger- tentoonstelling. Deze tentoonstelling is een uitstekende gelegen heid om de banden nauwer aan te halen. Allereerst gaf de overste een overzicht van de opleiding der jeugdige dienstplichtigen, die geduren de bijna twee jaar in militaire denst moeten om ons contingent aan de NAVO te kunnen leveren. De jongens ondergaan hier een grote verande ring 1. zij worden bijna twee jaar aan het gezin onttrokken; 2. zij komen in een totaal vreemde omgeving. Achtereenvolgens belichtte de overste diverse facetten van het leger o.a. I Opleiding Koninklijke Militaire Akademie II Opleiding Koninklijke Militaire School III Geestelijke verzorging IV Vrije tijdsbesteding V Geneeskundige verzorging VI Sociale Dienst VII Modernisering kazernes Wanneer men dit alles hoort, aldus de overste, zou men de indruk krijgen dat de jongens in de watten worden gelegd, maar dit is bepaald niet waar, want de jongens worden mentaal en physiek gehard. De moderne oorlog is hard en meedogenloos. Vervolgens stond de overste uitgebreid stil bij de ver doorgevoerde mechanisatie in ons leger. Het is nu nog zo dat de infanterie veel moet lopen, maar volgend jaar zal ook deze tak worden vervoerd in gepantserde voertuigen. Vroeger was het zo dat de militair zijn geweer of paard moest oppoetsen, maar nu is het de hoofd zaak dat zij technisch meer bekwaam worden. Het is bij de Landmacht zo dat jaarlijks 12000 soldaten een chauffeursopleiding volgen 5000 soldaten technische opleidingen volgen 1200 soldaten tot kok worden opgeleid. Dat het bedrijfsleven dit weet te waarderen, blijkt uit het feit dat diverse grote fabrieken zeer gaarne deze technische militairen voor zich winnen. Dat de legerleiding alles doet om de gevechts- waarde steeds op te voeren moge blijken uit de oefeningen in groter verband in La Courtine en Duitsland. m Maar één ding van uitermate belang is de ge vechtsbereidheid van de soldaat. Dit is de voor waarde voor het behalen van de overwinning. Ook het leger is geen volmaakt werkend bedrijf, er zijn tekortkomingen, maar de hogere legerleiding heeft zich als doel gesteld haar zware-, moeilijke- en verantwoordelijke opdracht zo goed mogelijk uit te voeren. We hebben vaak met grote moeilijkheden te kampen gehad, o.a. Indonesië, maar thans met de dreiging uit het Oosten voor ogen, moeten we steeds paraat, dus toch tegen aktie gereed zijn. Het grootste probleem is de opvoering van de gevechtsbereidheid van de militair en daarvoor is de medewerking van het gehele Nederlandse volk noodzakelijk. Overste Glaser deed hierna nog een aantal mede delingen over de tentoonstelling. De tentoonstelling „Paraat 1962" te Axel is reeds de 42e en men heeft in totaal reeds ruim 700.000 bezoekers gehad. Het is steeds de moeilijkheid om een geschikt terrein te krijgen, maar dit zal deze week tot het verleden behoren want we krijgen de beschikking over een mobiele expositiehal, en deze zal worden gebruikt bij de 43e tentoonstelling te Oss in Noord- Brabant. We kunnen nu komen op plaatsen waar dit anders totaal onmogelijk is. Ik vind het bijzonder jammer dat we niet kunnen spreken van een krijgsmachttentoonstelling, maar de Marine doet helaas nog steeds niet mee. Door middel van „Paraat" zijn zeer gunstige kontakten ontstaan tussen burgers en militairen. (Bij informatie hoorden wij dat het Zeeuwsch- Vlaamse publiek bijzonder geïnteresseerd was in het tentoongestelde; wat door de heren instructeurs bijzonder werd gewaardeerd). Vervolgens schetste luitenant van Warmendam de vrouw in de krijgsmacht. De eerste vrouw in het leger was Florence Nightingale die zich als verpleegster bijzonder ver dienstelijk maakte. Het Nederlandse vrouwelijke deel van de krijgs macht is geschoeid op enkele leest en de werkzaam heden bepalen zich hoofdzakelijk tot de verzorgende beroepen. Bijna alle bij de NAVO aangesloten landen heb ben thans een vrouwenkorps, slechts Italië, Duits land en België kennen geen vrouwen in het leger. Door de vrouwen in het leger is meer mankracht beschikbaar, de vrouwen kunnen veel nuttig werk doen achter het front. Na deze toespraken nodigde overste Glaser de genodigden uit tot een bezoek aan de tentoon stelling. 's Middags was er een gezamenlijke koffiemaaltijd in „Zomerlust". De dag werd besloten met een forum o.l.v. Burgemeester M. K. van Dijke. BENOEMING De heer N. A. A. Bakker te Axel is benoemd tot bezoldigd ambtenaar bij het Korps Rijks-Politie. Hij is als technische kracht toegevoegd aan de verkeersgroep. EXAMENS Bij de examens van de Temeuzensche Muziek School slaagden voor het examen VIOOL le graad Eva Willems Adrie Oggel Marijke Wisse en Kees van Driel, allen te Axel. OPBRENGST KOLLEKTE De in Axel gehouden Emmabloem-kollekte heeft opgebracht een bedrag van 188,70. BOTSING Zondag 22 april te omstreeks 10.00 uur had op het kruispunt Zeestraat-Weststraat te Axel een botsing plaats tussen een personenauto bestuurd door mevr. de W. uit Deume (België) en de bromfietsberijder R. uit Koewacht. De botsing ont stond omdat laatstgenoemde geen voorrang ver leende. Beide voertuigen liepen materiële schade op. VEEL BELANGSTELLING Op de Leger- en Luchtmachttentoonstelling „Paraat 1962" kon men kennis maken met diverse facetten van onze krijgsmacht. Enkele stands op de tentoonstelling trokken meer dan normale belangstelling, o.a. de luchtmacht met de linktrainer en de schietstoel. Maar de meeste belangstelling ging ongetwijfeld uit naar de dienstplichtige soldaat M. van Woer den, die zijn tijd in dienst zeer nuttig weet te ge bruiken. In zijn vrije tijd heeft hij zich gespeciali seerd als pottenbakker (in het burgerleven banket bakker) en h gaf hier in Axel een schitterende de monstratie van zijn kunnen. Vele Zeeuwsch-Vlamingen hebben zijn werk met bewondering gadegeslagen. AANSCHAF GELUIDSINSTALLATIE Momenteel bestaan er plannen om in de Rooms Katholieke Kerk een geluidsinstallatie aan te leg gen. Gedurende de Paasdagen heeft pastoor de Jong onder de leden een inzameling gehouden voor dit doel. De opbrengst was 350,—. ST. JOZEFSFEEST Dinsdag 1 mei a.s. viert de K.A.B. afd. Axel het feest van „St. Jozef". Tijdens een speciale vergadering in het Gezellen- huis zullen enkele leden worden gehuldigd wegens 25-jarig of 40-jarig lidmaatschap. Tevens zal de nieuwe afdelingsvlag worden gewijd. Spreker op deze avond zal zijn, de heer C. v. d. Eden uit Breda. Na de pauze brengt Thalia-Tremola nogmaals de revue „Contrasten". KOLLEKTE In de periode van 30 april tot en met 6 mei 1962 wordt te Axel gekollekteerd voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen. BE]AlARDENSOCIËTEIT Woensdagmiddag 2 mei om 2 uur in het toren lokaal van de Herv. Kerk (Koestraat 2) zullen ter gelegenheid van het Koninklijk huwelijksjubileum enkele films over het Koninklijk Huis vertoond worden (o.a. bezoek aan Engeland, Parijs en reis naar Westelijk halfrond en Zuid-Amerika). Alle bejaarden van 65 jaar en ouder zijn welkom. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Op woensdag 2 mei 1962 wordt in „Het Cen trum" te Axel een evangelisatie-samenkomst ge houden. Spreker zal zijn ds. Niewöhner. ONDERWIJSTENTOONSTELLING In de maand mei zal te Axel een onderwijs tentoonstelling worden gehouden, uitgaande van de Stichting Onderwijstentoonstellingen. De officiële opening zal plaatsvinden op 10 mei 1962 in hotel „Het Gulden Vlies". Dit keer behan delt de tentoonstelling het onderwerp LINOLEUM- INDUSTRIE. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN Ten stadhuize werden vrijdag 27 april door bur gemeester van Dijke de volgende Koninklijke on derscheidingen uitgereikt Ridderorde verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan de heren P. J. van Bendegem en P. P. M. de Kort. De Ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan de heren x Iz. de Feijter, A. P. Esselbrugge en J. C. Kerck- haert. ZONDAG 29 APRIL Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings (H.A.); 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen (H.A.) Geref. Kerk (KerkdreeJ) x 10.00 en 2.3Ó uur: Ds. H. J. Nijenhuis van Overschie. GereJKerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. Gispen, Schagen. Gere[. Gemeente, 10 en 230 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 28—29 APRIL Dokter Boor. (VERVOLG VAN PAGINA 1.) De heer K. Hamelink meende dat men nu toch wel wat al te dicht bij de begraafplaats komt met de bebouwing en komt nu ook niet de aanleg van het geprojecteerde wandelpad in het gedrang Wordt er ook niet erg dicht op elkaar gebouwd Voorts dacht ik dat hier een plantsoen zou komen De heer P. J. van Bendegem Het komt her haaldelijk voor dat grond wordt verkocht voor 11,— of meer. En waarom nu maar 7,— De Burgemeesterx Er wordt wel degelijk rekening gehouden met wandelpad en erfafscheiding. Mijn inziens komt de woning van de heer Maas wel iets te ver naar achter. Tevens achten wij het niet ver antwoord zo'n bij uitstek geschikt bouwterrein te benutten als plantsoen. Wanneer we hier een ri goureuze verandering willen toepassen, dan zou er een stuk van de begraafplaats af moeten en dat is niet mogelijk. De heer K. Hamelink t Wordt dan geen reke ning gehouden met de rooilijn BurgemeesterHieraan houden we niet zo erg vast. Het is zelfs zo dat we een inspringende be bouwing zeer waarderen. Uiteraard worden de be bouwingsvoorschriften in acht genomen. De heer K. Hamelink In de toekomst verwacht ik toch wel moeilijkheden wanneer alles zo dicht bij elkaar komt. De heer A. H. v. d. Leetenslotte (als tijdelijk wethouder voorheen) een duidelijke uiteenzetting en herinnerde aan een soortgelijk geval. Het risico dat het uitzicht wordt belemmerd door de woning van een buurman loopt men, wanneer men achter de rooilijn bouwt. De burgemeesterDe grondprijs van de Zuid singel ligt vast in het exploitatieplan en er bestaat momenteel geen aanleiding om dit plan te herzien. We moeten er ook wel rekening mee houden dat men hier verplicht is een bepaalde oppervlakte te kopen. Voorstel tot wijziging van de Salaris- en Loonverordening 1959" en de „Kindertoe lageverordening". De Minister van Binnenlandse Zaken deelt bij brief van 2 april 1962, no. A 622/U/ 849, richt lijnen mede voor de wijziging van de salarissen van het personeel der lagere publiekrechterlijke organen. Ingevolge deze richtlijnen zal de „Salaris- en loonverordening 1959" en de „Kindertoelage- verordening" moeten worden gewijzigd. In verband met het feit, dat de wijziging van de rijkssalarissen nog door de Eerste Kamer moet wor den behandeld, zullen de in genoemde verordenin gen aangebrachte wijzigingen voorhands bij wijze van voorschot moeten worden gerealiseerd. De nieuwe normen kunnen worden toegepast met terugwerkende kracht tot 1 januari 1962. Het krachtens besluit van 27 februari 1962 toe gekende voorschot over het le kwartaal 1962 zal' daarbij moeten worden verrekend. De wijzigingen bestaan uit i 1. een algemene salarisverhoging van 5% op basis van de trend van de loonontwikkeling in het bedrijfsleven; 2. een gedifferentiëerde salarisverhoging van 0% tot 16 voor de ambtenaren- niet-werklieden van 23 jaar en ouder, welke beoogt de over- heidssalarissen aan te passen aan de reeds in de afgelopen jaren in het bedrijfsleven tot stand gekomen verbeteringen; 3. een verhoging van de salarissen voor de werk lieden van 23 jaar en ouder met een minimum dat gelijk is aan de verhoging van het maximum salaris in groep 4; een verhoging van de uurlonen voor de werk vrouwen (schoonhoudsters) tot de bedragen voor de mannelijke werklieden; 5. een verhoging van het minimum en maximum van de kindertoelage. De onder 2 genoemde verhoging moet in 4 fasen geschieden, t.w. per 1 januari 1962, 1 januari 1963, 1 januari 1964 en 1 januari 1965. De heer D. J. Oggel had hierover een tweetal vragen 1. Hoeveel wordt de last die hieruit voortkomt 2. Dit is wel een tamelijk ingrijpende loonsver hoging. Bij een bedrijf wordt dit gedaan bij een productie-stijging. Maar heeft dit bij een ge meente nu ook zo'n stijging tengevolge De burgemeesterDe lasten zijn niet bekend, maar we hebben goede hoop op verhoogde uitke ring uit het Gemeentefonds. Uw tweede vraag heeft te maken met lands- politiek en het heeft weinig zin dit in de Raad van Axel te behandelen. Een voordeel is wel dat we hierdoor de amb tenaren kunnen binden. Wanneer andere gemeen ten dit wel doen, en wij niet, dan lopen de amb tenaren weg. We gaan op en neer met de conjunc tuur die de lonen beheerst. Maar wanneer we die extra-uitkering nu eens niet krijgen Dat is een kwestie van vertrouwen in de Mi nister. Deze uitkering kwam voorheen steeds en wij hebben het volste vertrouwen dat de Minister weer zo zal reageren. Neem Rennies 1 Een afdoende remedie. Een of twee Rennies gewoon laten smelten op de ton. Nog vóór ze helemaal gesmolten zijn geven ze met het speeksel naar de maag gevoerd prompt baat. En afdoende Met Rennies bij de hand nooit angst meer voor laaiende zuurbrand. Voorstel inzake het in het leven roepen van de Sportstichting Axel" C.A. Onder verwijzing naar de sportnota met ontwerp statuten voor de „Sportstichting Axel" en het ont werp voor de „Algemene Regeling voor het beheer en de expoitatie van sportinrichtingen te Axel", werd besloten a. in principe te besluiten tot verwerving van de reeds aanwezige tennisbanen, het zwembad, en de voetbalvelden van de V.V.-„Axel"; b. te besluiten tot het in leven roepen van de „Sportstichting Axel" en daartoe 1. een kapitaal van 250,af te zonderen; 2. de in ontwerp hierbij gevoegde statuten voor de „Sportstichting Axel" en de „Al gemene Regeling voor het beheer en de exploitatie van sportinrichtingen te Axel", vast te stellen. (Op inhoud van Sportnota en statuten komen wij nog nader terug). De heer D. J. Oggel x Mijn inziens ligt de si tuatie voor de V.V.-„Axel" en de V.V.-„Spui" iets anders dan voor de andere verenigingen. Zij kunnen subsidie aanvragen. Wat dus voor de één een recht is, is voor de ander een gunst. Ik zou gaarne in de sportnota zien opgenomen dat deze verenigingen dezelfde rechten hebben. Tevens zou ik in de sport-statuten gaarne zien opgenomen dat demonstraties niet op zondag mo gen worden gehouden. Ik wil niet stellen Wed strijden op zondag te verbieden. De secretaris, wordt dat een ambtenaar die hier voor salaris krijgt Doet de Centrale Boekhouding haar werk tegen een vergoeding 7 De burgemeester: Wat betreft genoemde ver enigingen zo kunt U het stellen maar zo staat het er beslist niet. Alle verenigingen hebben voor ons dezelfde rechten. In de tegenstelling uitvoering- demonstratie, me neer Oggel, kan ik U niet goed volgen. We hebben hier expres niet gesproken over sport op zondag. Ieder moeten wij hierin vrij laten. Het ligt niet in de bedoeling in de functie van secretaris een gesalariëerde kracht te benoemen. Wanneer dit later wel nodig blijkt te zijn, zullen de statuten dienovereenkomstig aangepast worden. De heer D. J. OggelEen demonstratie zie ik als iets waar veel reklame bij- en voor gemaakt wordt, dus veel drukte e.d. Wanneer een ambtenaar dit werk gaat doen, zie ik dit als een verkapte subsidie. De burgemeesterEen demonstratie moet men iets ruimer zien dan een uitvoering, iets stimu- lerends. Maar we moeten hier geen tegenstelling construeren. Over Uw uitlating verkapte subsidie ben ik hoogst verwonderd. Het doel is een innige en harmonieuze samen werking tussen Gemeente- en Sportstichting. De heer W. de Feijter Ik ben blij dat het geen gemeentelijke sportstichting is. Zorgen dat het geen bedisseling wordt De burgemeesterDaarvoor behoeft U bepaald geen angst te hebben. Ik kan U zelfs zeggen dat alle Axelse verenigingen met de plannen zeer inge nomen zijn. De heer D. J. Oggel: Het woord demonstratie zou ik willen schrappen. De heer A. H. v. d. Lee Over het woord de monstratie heb ik een andere gedachtengang. Een uitvoering geeft men b.v. met 50 of 100 gymnasten. Maar wanneer nu b.v. een zeer bekend tennisspeler voor de leden van een tennisclub komt laten zien hoe bepaalde slagen worden uitgevoerd, dan kan men spreken van een demonstratie. Voor het in rekening brengen van de kosten bij de Sportstichting voel ik ook veel. Over het geheel moet ik mijn grote waardering richten tot het college van Burgemeester en Wet houders voor de totstandkoming van de „Sport stichting Axel". Hiermede staat de sport in Axel voor een geheel nieuwe ontwikkeling. W<e boeken hier een zeer belangrijke vooruitgang! Tenslotte gingen allen akkoord met de voorstellen. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Voorstel tot aankoop van grond met be drijfsgebouwen Hospitaalstraat I Zuidsingel van de heer J. Dieleman-Wiemes te Axel. Ter realisering van de in voorbereiding zijnde wijziging van het uitbreidingsplan-West is het voor de voortzetting van de bebouwing langs de Zuid singel, gewenst dat de gemeente op korte termijn de beschikking verkrijgt over de daarbij betrokken gronden. Met dhr. Dieleman-Wiemes, welke deze grond ten dele in blote eigendom en ten dele in volle eigendom heeft, is overeenstemming bereikt over de aankoop hiervan, alsmede van de daarop staande bedrijfsgebouwen. De woning met ongeveer 780 m2 grond is niet in deze verkoop begrepen en blijft eigendom van de heer Dieleman. Besloten werd aan te kopen van de heer J. Diele man-Wiemes, Hospitaalstraat te Axel, 10300 m2 grond of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn, deel uitma kende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1317, met de daarop staande be drijfsgebouwen, overeenkomstig het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit zonder verrekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting met de bepaling dat de zogenaamde „belastingschade" door de gemeente aan de verkoper zal worden vergoed. RONDVRAAG. De heer D. J. Oggel x Hoe ver. is het College met de plannen voor de samenstelling van de ver schillende commissies De burgemeesterHet ligt in de bedoeling dat deze zaak in de nieuwe raad dus in september) zal worden behandeld. Het voorbereidende werk wordt uiteraard ge daan. De heer C. van Bendegem Voor de betreffende personen is de uitkering A.O.W. verhoogd. Wordt het nu niet zo dat de gemeentelijke uitke ringen worden verlaagd, want anders worden de mensen er nog niet beter van Dus dat de Sociale Diensten niet hiervan gaan profiteren Houdt het College hierop toezicht?

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2