GEMEENTERAAD VAN AXEL *BABYDERM STSS Overspannen Zenuwen Loss e Gedachten Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 28 APRIL 1962 76e Jaargang no. 30 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK 8 Voor hef tere jljqegHt Babv-huidje AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m m. Kleine Advertentiën 1-5 regels 1 iedere regel meer 12 cent extra. „SPORTSTICHTING AXEL" betekent belangrijke vooruitgang voor onze gemeenschap. Donderdag 26 april kwam de Raad ten stadhuize in openbare zitting bijeen om een achttien punten tellende agenda af te werken. Na opening op de gebruikelijke wijze werden de notulen z.h.s. goed gekeurd. Enkele heren raadsleden bleken niet tevreden over de antwoorden op hun vragen van 27 maart. De heer P. J. van Bendegem De situatie aan de Emmastraat bevredigd mij niet. Ik zag daar liever als oplossing een wegverbreding. De heer K. HamelinkDat in douchecellen, waarin lavetten aanwezig zijn, op normale wijze daarmede ben ik het niet eens. De mensen komen douche-installaties kunnen worden aangebracht; voor hoge kosten en ik zag ook gaarne hier een tegemoetkoming. Dus ook deze mensen in aanmer king laten komen voor subsidie. De heer E. A. Maas Volgens Uw antwoord ligt het in de bedoeling om bij de begroting 1963 met reorganisatievoorstellen te komen, ten aanzien van het woningbedrijf. Ik merk dat U zoekt naar een oplossing en daarvoor mijn dank. Maar als we zien naar een huuropbrengst van 260.000, dan is het toch wel gemeentebelang dat de wonin gen, waarin hoofdzakelijk arbeiders wonen, goed worden onderhouden. Waar blijven dan deze groe peringen De BurgemeesterUiteraard kan men over de breedte van de Emmastraat van mening verschil len. De bestaande verharding is pas enkele jaren oud en de breedte van 5 meter kan normaal wor den genoemd. Bij eventuele latere aansluiting op het Buthstraatje zal dit nader worden bezien. Uw mening, mijnheer Hamelink moet ik bestrij den. Grote steden beschouwen een douchecel met lavet als luxe. Zelfs kan ik U mededelen dat het aanbrengen van een douche-apparaat boven het lavet uitstekend bevalt. Het is bepaald niet het plan om de lavetten te verwijderen. Tenslotte moet ik U zeggen dat we het subsidie alleen mogen geven voor niet-gemeentewoningen. U begint een min of meer politieke beschouwing meneer Maas en daarop kan ik niet ingaan. Het is dus beter nog enige tijd in hoopvolle spanning te blijven. OVERIGE MEDEDELINGEN. Bij besluit van 3 april 1962 is, ter uitvoering van het uitbreidingsplan, de aanleg van een wandelpad aan de Zuidsingel uitbesteed aan fa. Gebr. de Bokx te Terneuzen voo de som van 21.528,welk bedrag ten laste van het exploitatieplan „Zuid singel" komt. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor verwerving van gronden en opstallen in het saneringsplan Oudewijk en aanvrage Rijksbijdrage, alsmede herziening van dit plan. Bij besluit van 24 juli 1956 werd vastgesteld het plan tot regeling van de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in een gedeelte van de bebouwde kom de sanering van de Oudewijk. De Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid heeft zich bij brief van 28 februari 1962, nr. 0228669, in beginsel bereid verklaard tot het toekennen van een bijdrage in de tot dusver ge maakte kosten van dit plan. Deze bijdrage dient voorhands te worden gesteld op 50% van het nadelig verschil tussen de kosten van verwerving van gronden en opstallen en de geschatte waarde van de ter beschikking van de gemeente komende gronden in niet-bouwrijpe staat. Dit verschil bedraagt 176.218,—. De mogelijkheid bestaat om, op grond van art. 25, eerste lid, van het Woningbesluit, een ho gere rijksbijdrage in deze kosten aan te vragen. Ter verkrijging van bijdragen uit 's rijks kas in de ten laste van de gemeente komende kosten van dit plan, dienen, mede op aandrang van het Mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, verdere stedebouwkudige maatregelen te worden getroffen. Het saneringsplan voor de Oudewijk en omge ving dient daartoe te worden herzien, waarbij te vens aansluiting zal worden verkregen aan de her ziening van het uitbreidingsplan Oost en West. Besloten werd a. voor de verwerving van gronden en opstallen in het saneringsplan Oudewijk een bedrag van 176.218,— beschikbaar te stellen; b. uit 's rijks kas aan te vragen en te aanvaar den een zo hoog mogelijke bijdrage in deze kosten; c. aan het Stedebouwkundig Adviesbureau Schut te Middelburg opdracht te verstrekken tot het ontwerpen van een herziening van het sa neringsplan voor de Oudewijk en omgeving. Voorstel tot aakoop van het pand Oudewijk 47 van de heer R. G. H, Vermandei te Koe- wacht. De heer R. G. H. Vermandei te Koewacht, Nieuwstraat 19, is bereid het pand Oudewijk 47, met erf, dat bij de sanering van de Oudewijk en omgeving betrokken is, aan de gemeente te ver kopen. Besloten werd ter verdere voorbereiding der uit voering van het saneringsplan Oudewijk en omge ving, van de heer R. G, H. Vermandei te Koe wacht, Nieuwstr. 19, aan te kopen de woning met erf, Oudewijk 47, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 3179, groot 141 m2, voor de prijs, zoals die in het ontwerp-besluit is genoemd. Voorstel tot het in opstal nemen van grond aan de Oranjestraat van Woniginrichting B. H. Pot N.V. te Axel. Door Woninginrichting B. H. Pot N.V. te Axel zal aan de Oranjestraat/Kaaiwal een meubel magazijn gebouwd worden op het haar in eigen dom toebehorende perceel sectie G, no. 3661. Een gedeelte van dit perceel blijft onbebouwd. Het is ten zeerste gewenst, dat de gemeente over een gedeelte van het onbebouwde terrein de be schikking verkrijgt, zolang de eigenares dit niet zelf voor uitbreiding van haar bedrijfspand nodig heeft. Hierdoor verkrijgt het gemeentebestuur de moge lijkheid door plantsoenaanleg te zorgen voor een behoorlijk aanzien van deze belangrijke toegangs weg tot de kom en tevens een goede aansluiting tot stand te brengen tussen de trottoirs en het te verharden gedeelte van het terrein. De eigenares is bereid het hiertoe benodigde ge deelte van haar terrein om niet aan de gemeente in opstal te geven voor zolang en voor zoveel zij dit niet zelf voor uitbreiding nodig heeft. Besloten werd tot het in opstal nemen van dit gedeelte grond van de Fa. Pot. Voorstel tot aankoop van de ondergrond van een gedeelte van het Buthstraatje van de familie van Dixhoorn te Axel. Ter realisering van de in voorbereiding zijnde wijzigingen van het uitbreidingsplan van de kom der gemeente is het, mede met het oog op de inge diende aanvragen om bouwgrond, ten zeerste ge wenst dat de gemeente op korte termijn de beschik king krijgt over de daarbij betrokken gronden. Met de familie van Dixhoorn is overeenstemming bereikt over de aankoop door de gemeente van de ondergrond van een gedeelte van het Buthstraatje. Besloten werd aan te kopen van de heren L. en H. van Dixhoorn, landbouwers en mej. N. van Dixhoorn, landbouwster, allen wonende te Aexl, Buthdijk O 74, de ondergrond van een gedeelte van het Buthstraatje, ter oppervlakte van 2240 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sec tie G, no. 3959, voor de prijs van 1,— in totaal en zonder verrekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting. Voorstel tot wijziging van de „verordening, regelende de instelling van het ereburger- schap der Gemeente Axel en het toekennen van onderscheidingen" Uit de verkregen offertes voor het maken van de ere-penningen, bedoeld in artikel 5 van bovenver melde verordening is gebleken, dat het maken van de stempels voor de in het derde lid genoemde penningen een aanmerkelijke uitgave van de ge meente zal vergen. Dit vindt zijn oorzaak in de verschillende af metingen ervan, zodat voor elk formaat een afzon derlijk stempel moet worden vervaardigd. Een aanzienlijke bezuiniging kan worden verkre gen wanneer de diameter van alle penningen gelijk wordt gehouden. Besloten werd a. het derde lid van artikel 5 van de „Veror dening, regelende de instelling van het ere burgerschap der gemeente Axel en het toe kennen van onderscheidingen" te vervangen door de volgende omschrijving „De gouden, zilveren en bronzen ere-penning hebben elk een diameter van 22,5 mm. en een dikte van circa 1,5 mm.; b. voor het geven van opdracht tot het maken van de benodigde stempels een krediet te verlenen, groot 350, Voorstel tot aankoop van bouwland aan de Polenstraat van de heer S. de Putter te Axel. Ter realisering van de in voorbereiding zijnde wijzigingen van het uitbreidingsplan van de kom der gemeente is het, mede met het oog op de inge diende aanvragen om bouwgrond, ten zeerste ge wenst dat de gemeente op korte termijn de beschik king krijgt over de desbetreffende groneen. Met de eigenaar van een perceel bouwgrond aan de Polenstraat is ter zake overeenstemming bereikt. Besloten werd aan te kopen van de heer S. de Putter, Prins Hendrikstraat 52 te Axel, het perceel bouwland, gelegen aan de Polenstraat, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie D, no. 1445, groot 4415 m2. Voorstel tot vaststelling uitbreidingsplan Oost en West, regelende de bestemming in onderdelen van gronden, respectievelijk gelegen ten oosten van de bebouwde kom en ten westen van de Margrietstraat en de omgeving van de Buthdijk. Het rechtskracht bezittend uitbreidingsplan onzer gemeente, vastgesteld door Gedeputeerde Staten van Zeeland dd. 20 april 1960, no. 2412/8, 3e afd., biedt onvoldoende gelegenheid voor het bouwen van woningen binnen de bebouwde kom der ge meente. Dientengevolge is het noodzakelijk om over te gaan tot het ontsluiten van nieuwe bouwterreinen in aansluiting met de bebouwde kom. Vorengenoemd uitbreidigsplan dient daarom zo wel in hoofdzaak als in onderdelen te worden her zien. Bij besluit van 27 juni 1961 werd besloten een herziening van het uitbreidingsplan, zowel in hoofd zaak als in onderdelen, voor te bereiden. Tengevolge daarop werd besloten vast te stellen de herziening 1962 van het uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen der gemeente Axel, resp. aangeduid als Uitbreidingsplan Oost en West. Voorstel tot het goedkeuren van het plan voor de aanleg van een afvalwaterleiding C.A. De Raad van Bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen verzoekt goed keuring te verlenen aan het toegezonden plan voor de aanleg van een afvalwaterleiding met het fi nancieringsschema en uitvoeringsprogramma, als mede van de wijze van verdeling van de voor- of nadelige saldi over de eerste vijf jaar. Bij het verzoek is een gedetailleerde uitwerking van een en andere gevoegd. Voor de uitvoering van het plan is een totale investering nodig van 10.250.000, De bijdrage van het Rijk en de Provincie is ge raamd op 8.375.000,—, welke nog niet definitief is toegezegd. Door middel van een geldlening zal nog gefinan cierd moeten worden 1.875.000, De totale lasten en baten zijn gesteld op 516.750,-. De eerste vijf jaar zullen de saldi verdeeld wor den in de verhouding van het aantal inwoners der samenwerkende gemeenten. Het is de bedoeling om binnen de kortst moge lijke tijd alle deelnemende gemeenten aan te sluiten. Besloten werd goed te keuren a. de door de Raad van Bestuur van de Afval waterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan deren te Terneuzen bij schrijven van 6 maart 1962 voorgelegde plannen voor aanleg van een afvalwaterleiding; b. het totaalbedrag van het door de Raad van Bestuur bij genoemd schrijven voorgelegde financieringsschema; c. het programma van uitvoering, bestaande uit 1. het maken van gemaal II met de voor lopige lozing op de W.R.W.L. tesamen met het leidinggedeelte tussen gemaal II en het inlaatwerk juist ten zuiden van Sluiskil (met eventueel nog een klein ge deelte van het aansluitende traject in de richting van Sas van Gent); 2. gemaal III met de lozing naar de Wester- schelde; 3. de verdere uitvoering, welke zal plaats vinden in nauw verband met de werken tot verbreding van het kanaal Terneuzen- Gent, dan wel met de overige riolerings werken van deelnemende gemeenten; d. de verhoudingscijfers, bedoeld in artikel 18 van de gemeenschappelijke regeling, te be palen naar geland van het aantal inwoners der deelnemende gemeenten, als bedoeld in artikel 14, 2e lid, dier regeling. Terzake informeerde de heer P. J. van Bendegem of deze cijfers als juist kunnen worden beschouwd. Een bedrag van 516.750,— is toch wel wat hoog De burgemeesterUit het exploitatieschema blijkt dat aan retributies zal worden ontvangen een bedrag van 292.250,— en uit het Gemeentefonds 103.000,—. Het restant zijnde 121.500,— moet worden betaald door de aangesloten gemeenten, wat neerkomt op een bedrag van 3,60 per in woner. Een eigen waterzuiveringsinstallatie zou ruim 15,— per inwoner kosten. Deze cijfers kunnen inderdaad als juist worden aangenomen. WORDT HET NIET WAT TE VEEL Men zou inderdaad geneigd zijn, zich dit af te vragen. Tegelijk met het verslag over de opening van de Leger- en Luchtmachttentoonstelling in ons num mer van vorige week konden wij nog opnemen het programma van de viering van Koninginnedag, nu aanstaande maandag. Een dag, die als naar gewoonte, gevuld is van 's morgens half negen tot 's avonds half elf. We liswaar in hoofdzaak voor de kinderen, maar goed, het is weer feest. Vervolgens is er dan op 4 mei de plechtige do denherdenking bij het Poolse Monument aan de Zeestraat/Oranjestraat en op 5 mei de bevrijdings herdenking. Wordt het zo langzamerhand in Axel niet wat te veel van het goede, zo zou men kunnen vragen. En toch menen wij op deze vraag met stelligheid een ontkennend antwoord te moeten geven. Ontkennend om verschillende redenen, maar in hoofdzaak hierom DE JEUGD MOET BIJ HET NATIONAAL GEBEUREN BETROKKEN BLIJVEN Reeds meer hebben wij betoogd, dat er op veler lei terrein jammer genoeg een grote, soms ontstel lende vervlakking en onverschilligheid te bespeuren valt. En juist daarom is het zo bijzonder belangrijk, dat de opgroeiende jeugd bij verschillende belang rijke data in ons nationale leven in het bijzonder wordt bepaald. Koninginnedag Dodenherdenking Bevrij dingsherdenking. Laat de jeugd deze dagen BELEVEN Beleven, hetzij in blijde feestvreugde Koninginnedag, het zij in een ernstig herdenken 4 en 5 mei Laat de jeugd op Koninginnedag uitbundig feest vieren door zang en muziek, door voetbal en op tocht. Laat de jeugd op 4 mei een eenvoudig bloemetje uit eigen tuin leggen bij het Poolse monument als een stille hulde aan allen, die bij het bevechten van de vrijheid in die donkere jaren van 1940 tot 1945 hun leven hebben gegeven of in de waag schaal hebben gesteld. Laat de jeugd op 5 mei iets ervaren van de dankbaarheid, die ons, ouderen, nog doortrilt bij het herdenken van de bevrijding. Wij vertrouwen, dat de ouders thuis en de dames en heren onderwijzeressen en onderwijzers op school aandacht aan deze bijzondere gebeurtenissen zullen schenken. Daarom kunnen dergelijke vieringen moeilijk gauw te veel worden. Zij zijn nodig, broodnodig, om ook het opgroeien de geslacht enig besef te geven van de grote waar den, de rijke zegeningen, die het Nederlandse volk nog geniette leven in een democratisch gere geerd vrij land onder het roemruchte Huis van Oranje Wij hopen, dat wij deze dagen nog zeer vele jaren zullen mogen vieren I Mijnhardt's Zenuwtab letten Voorstel tot het verlenen van een crediet voor verbetering van de toegangswegen tot het viaduct te Schapenbout. De N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft de blootliggende bewapening van het viaduct te Scha penbout bespoten met beton, terwijl ook de bestra ting op het viaduct zal worden hersteld. Het verdient aanbeveling thans ook de toegangs wegen te vernieuwen. Onder verwijzing naar de bij de stukken overge legde bescheiden met de begroting voor de ver nieuwing van deze wegen, werd besloten het daar voor benodigde crediet te verlenen. De heer L Hamelink informeerde terzake of hier ook de situatie kan worden bezien van de mensen die ter plaatse herhaaldelijk met wateroverlast te kampen hebben. Dit zal tegelijkertijd worden bezien. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Zuidsingel aan de heer R. L. van Waterschoot te Terneuzen, Sluiskil. De heer R. L. van Waterschoot te Terneuzen, Sluiskil, Zwaluwstraat 17, wenst van de gemeente te kopen een perceel bouwgrond, groot ongeveer 700 m2 gelegen aan de Zuidsingel. Besloten werd aan de adressant te verkopen een perceel bouwgrond, gelegen aan de Zuidsingel, deel uitmakende van de percelen, kadastraal bekend ge meente Axel, sectie F, no. 1355 en G, no. 4211, groot 700 m2 of zoveel meer of minder bij kada strale opmeting zal blijken aanwezig te zijn voor de prijs van 7,— per m2, met verrekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting. (Vervolg zie pagina 2).

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1