KONINGINNEDAG f LANGS DE SCHELDESTROMEN.... Niets overtreft DAMPO PROGRAMMA VAN DE FEESTELIJKHEDEN ter gelegenheid van op MAANDAG, 30 april 1962. ROUTE DRUMBANDS OPENBARE VERGADERING Snerpende pijnen voor en na Rennies blussen bet vuur onmiddellijk. SPORT IEDER STEKE DE VLAG UIT - IEDER TOOIE ZICH MET ORANJEJr 8.30 uur Drumbands van de vrschillende muziekverenigingen trekken door de stad. gt Start op het Szydlowskiplein. 9.15 uur De schoolkinderen worden door de drumbands van de respectievelijke lagere scholen afgehaald en komen op de Markt samen. f' 9.30 uur Vlaghijsen op de Markt. J» Toespraak van de Burgemeester tot de schoolkinderen. AubadeWilhelmus, 5 't Is plicht dat ied're jongen, Voor Nederland, Wij willen Holland houwen, Zeeuwsch-Vlaams Volkslied (le, 2e en 5e couplet). 10.30 uur A. Poppenkastvoorstelling voor leerlingen van de kleuterscholen te geven door de Heer en Mevr. Popma uit Middelburg in de Openbare Kleuterschool. B. Filmvoorstelling voor de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool, de Chr. U.L.O.-School, de Chr. Lagere Technische School en School Spui. Vertoond wordt de joumaalfilm „Koninklijk bezoek aan België" en de tekenfilm „Doornroosje". 13.00 uur A. Tweede poppenkastvoorstelling voor de leerlingen van de Kleuterscholen. B. Filmvoorstelling voor de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klasse van de lagere scholen. 14.30 uur Puzzelrit voor de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool, Chr. Lagere Tech nische School, Chr. U.L.O.-School en School Spui. Start op de speelweide aan de Buitenweg. (aanmelden op school). 15.00 uur A. Filmvoorstelling voor de leerlingen van de klassen 1, 2 en 3 van de lagere scholen. B. Puzzelrit voor de leerlingen van de klassen 4, 5 en 6 der lagere scholen. Start op de speelweide aan de Buitenweg. (aanmelden op school). 16.30 uur Voetbalwedstrijd tussen A.Z.V.V. en het eerste dames-voetbal-elftal van Zeeland. Deze wedstrijd wordt door A.ZV.V. georganiseerd en gespeeld op het terrein aan de Buitenweg. 19.00 uur Concert door de Chr. Fanfare „Hosanna" op de Markt. 20.30 uur Lichtstoet en lampionoptocht opstellen om 20.00 uur op het Szydlowskiplein. Ieder kan meedoen. Aantrekkelijke prijzen worden beschikbaar gesteld. 21.30 uur Concert door Thalia-Tremola op de Markt. 22.00 uur Concert door de harmonie „Concordia". Van 2730 april a.s. wordt door de Stichting Streekcentrum Axel in samenwerking met de Oranjevereniging een étalage-wedstrijd voor de schoolkinderen georganiserd. Ieder werke mee om dit feest ten volle te doen slagen pan de GEMEENTERAAD van AXEL op donderdag, 26 april 1962, des namiddags om 7.00 uur Thalia Hosanna Concordia Szydlowskiplein, Markt, Walstraat, Evertsenstraat, ged. Kanaalkade, van Middel- hovenstraat, Te Waterstraat, Robertstraat, Calandstraat, Olivierstraat, de Hontstraat, Kanaalkade, de Ruijterstraat, Walstraat (R.K. School). Szydlowskiplein, ged. Noordstraat, ged. Stationsstraat, Singelweg, Bylocquestraat, ged. Pironstraat, Beatrixstraat, ged. Bemhardstraat, ged. Irenestraat, ged. Piron- straat, Margrietstraat, ged. Singelweg, Marijkestraat (O.L. School). Szydlowskiplein, Markt, ged. Weststraat, Noordstraat, ged. Prins Hendrikstraat, Julianastraat, ged. Oosterstraat, Oudewijk, Koestraat, Kerkdreef, Staionsstraat, Nieuwstraat (Chr. School). Route lichtstoet Szydlowskiplein, ged. Noordstraat, Wilhelminastraat, Prins Mauritsstraat, Prins Hendrikstraat, Julianastraat, ged. Oosterstraat, ged. Kerkdreef, ged. Weststraat, Markt, Walstraat, de Ruijterstraat, Bankertstraat, Evertsenstraat, Walstraat, Markt, Szydlowskiplein (ontbinden). WWWJWWWVSWVWmXWNWVWVWXWWWWVVWWWWWWWWWVVN Zeeland en de recreatie. Reeds meermalen is in deze rubriek geschreven over de verschillende mogelijkheden van ontspan ning, die Zeeland aan de toeristen biedt. Onze provincie begint zich hoe langer hoe meer bewust te worden, dat het iets moet „doen". Ook de samenbundeling van krachten vindt hoe langer hoe meer veld. Kustgebied Zeeuwsch-Vlaanderen. De kunstgemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben begrepen, dat zij in dezen moeten samen werken om gezamenlijk iets behoorlijks tot stand te kunnen brengen. Dit zijn de gemeenten Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement. De „Cammissie van Samenwerkende Kustgemeen- ten" heeft nu in samenwerking met de stédebouw kundigen, de planologische dienst, provinciale- en rijkswaterstaat een ontwerp-structuurplan voor deze gemeenten met een gemeenschappelijke regeling opgesteld. In het structuurplan wordt aangegeven, waar de in verschillende plaatsen de verschillen de recreatieve sectoren zullen komen, gebaseerd op de strandcapaciteit van iedere gemeente. Ver volgens is het tracé ontworpen van een toeristische weg van Breskens langs de badplaatsen naar Knokke. De Zeeuwse Plattalandsvrouwen vergaderden te Kruiningen. De Zeeuwse Plattelandsvrouwen hebben te Krui ningen hun voorjaarsvergadering gehouden, 's Mor gens werden de huishoudelijke zaken behandeld, terwijl 's middags de heer ir. F. B. Carbasius We ber, medewerker van de Verenigde Naties, de anti- honger-aktie besprak. Hij hield een causerie over het onderwerp „Bevrijd de wereld van de hon ger". De Braakman. Voor het recreatiegebied „De Braakman" wer ken de gemeenten Hoek, Philippine en Biervliet samen. In een vergadering is besloten dit recreatie gebied in principe vrij toegankelijk zal zijn. Wel zal entrée worden geheven voor de toegang tot de zonneweide en het zwembad. Op de zonneweide zullen een vijftiental speelwerktuigen worden ge plaatst voor een totaalbedrag van 1.000, t Sas van Gent krijgt een bejaardentehuis. Burgemeester en wethouders van Sas van Gent hebben de gemeenteraad ingelicht over het te bou wen bejaardentehuis. De bouwkosten daarvan zijn begroot op 930.000,—, terwijl de pensionprijs geraamd is op 247,— per persoon per maand. Bij dit tehuis zullen een zestal bejaardenwoningen worden gebouwd voor een totaalbedrag van 107.600,—, waarvan de huurprijs 19,11 per week zal bedragen. Koninklijk bezoek aan Zeeland op 8 mei aanstaande. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, zal het Koninklijk gezin met de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke op 8 mei aanstaande een be zoek aan de zuidelijke provincies brengen. Als eerste provincie staat Zeeland op de lijst. Zij ko men alleen in Middelburg, maar zullen symbolisch geheel Zeeland bezoeken. Na hun aankomst per helikopter op het gemeentelijk sportterrein aan de sportlaan maken de koninklijke bezoekers een rij toer door de stad. Op de Markt staan inmiddels 440 schoolkinderen uit geheel Zeeland, waarvan uit Axel 6, zodanig opgesteld, dat zij de grenzen van de delen der provincie vormen. De Zeeuwsch- Vlaamse schoolkinderen zullen uiteraard de grens van hun gebied aangeven. Op de plaats waar Eede ligt, zal het Koninklijk Gezin „over de grens" Zee land binnenkomen, waarna aan alle delen van Zeeland symbolisch een bezoek wordt gebracht. «k Examens middelbare scholen naderen. De tijd dat, zoals eens schamper werd opge merkt, de ene helft van Nederland de andere helft gaat examineren, breekt zo langzamerhand weer aan. De data voor de mondelinge examens voor de middelbare scholen zijn door het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen reeds vastge steld. Voor de scholen in onze omgeving zijn zij als volgt Petrus Hondiuslyceum Temeuzen (afdeling gym nasium) op 26 en 27 juni aanstaande. Janseniuslyceum te Hulst (afdeling H.B.S.-A) op 10 en 11 juli; afdeling H.B.S.-B op 14, 15 en 16 juli aanstaande. Middelbare meisjesschool, verbonden aan het Janseniuslyceum te Hulst, op 19 en 20 juni a.s.; middelbare meisjesschool, verbonden aan het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen, op 21 en 22 juni aanstaande. De Zeeuwse Meren. Tenslotte willen wij nog een enkel woord zeggen over de Zeeuwse Meren. Het Veerse Meer zal een opname-capaciteit hebben van circa 4000 bootjes, terwijl er dan nog geen sprake is van overbezet ting. Na voltooiing van de deltawerken zal er een recreatiegebied ontstaan met een zeer grote op name-capaciteit, wellicht de grootste van geheel West-Europa. Wolphaartsdijk heeft inmiddels twee jachthavens geopend, namelijk één voor de Royal Yacht Club de Belgique uit Antwerpen en één voor de Water sportvereniging Wolphaartsdijk. De burgemeester van Wolphaartsdijk vertelde, dat Wolphaartsdijk grootse plannen heeft. Deze zullen in drie fasen verwezenlijkt worden, namelijk a. een watersport complex met diverse jachthavens, b. mogelijkheid voor dagcreatie met zwembad, strand, botenver huur, c. kampeer- en parkeergelegenheid voor 10.000 personen. ten stadhuize. AGENDA: 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor verwerving van gronden en opstallen in het saneringsplan Oudewijk en aanvrage rijksbijdrage, alsmede herziening van dit plan 5. Voorstel tot aankoop van het pand Oude wijk 47 van de heer R. G. H. Vermandei te Koewacht 6. Voorstel tot het in opstal nemen van grond aan de Oranjestraat van woninginrichting B. H. Pot N.V. te Axel 7. Voorstel tot aankoop van de ondergrond van een gedeelte van het Bulhstraatje van de fa milie van Dixhoom te Axel. 8. Voorstel tot wijziging van de „Verordening, regelende de instelling van het ereburgerschap der gemeente Axel en het toekennen van onderscheidingen" 9. Voorstel tot aankoop van bouwland aan de Polenstraat van de heer S. de Putter te Axel 10. Voorstel tot vaststelling uitbreidingsplan Oost en West, regelende de bestemming in onder delen van gronden, respectievelijk gelegen ten oosten xan de bebouwde kom en ten westen van de Margrietstraat en de omgeving van de Buthdijk 11. Voorstel tot het goedkeuren van het plan voor de aanleg van een afvalwaterleiding c.a. 12. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor verbetering van de toegangswegen tot het viaduct te Schapenbout 13. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Zuidsingel aan de heer R. L. van Waterschoot te Temeuzen, Sluiskil 14. Voorstel ot wijziging van de „Salaris- en Loonverordening 1959" en de „Kindertoelage- verordening" 15. Voorstel inzake het in het leven roepen van de „Sportstichting-Axel" c.a. 16. Voorstel tot aankoop van grond met bedrijfs gebouwen Hospitaalstraat/Zuidsingel van de heer J. Dieleman-Wiemes te Axel 17. Rondvraag 18. Sluiting. door opstijgend zuurbrand? Ze herstellen prompt het verstoorde evenwicht in de maag en maken zo het overtollig zuur on schadelijk. Op 't moment dat U Rennies neemt en deze smelten op de ton, zakt de pijn om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Rennies een ple zierige remedie; smakelijk enonopvallend. PREADVIEZEN 1. OPENING 2. NOTULEN Wij stellen u voor de notulen van de vergade ring van 27 maart 1962, die aan de leden in ontwerp zijn toegezonden, vast te stellen over eenkomstig het ontwerp. 3. INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDE LINGEN. INGEKOMEN STUKKEN. a. de notulen van de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeuwsch-Vlaanderen" op 9 maart 1962; b. het door Ged. Staten dd. 3 april 1962, no. 505/ 1/92, le afd„ goedgekeurde raadsbesluit van 27 maart 1962, inzake verhuur pand Noord straat 23 aan de Rijksgebouwendienst; c. een schrijven van Ged. Staten dd. 13 maart 1962, no. 1370/242, 3e afd., houdende mede deling dat he raadsbesluit van 27 februari 1962, tot wijziging van de benaming „Burgerlijk Arm bestuur" in „Gemeentelijke instelling door So ciale Zaken", is goedgekeurd; d. het door Ged. Staten dd. 10 april 1962, no. 105/23/41, le afd., goedgekeurde raads besluit van 27 maart 1962, inzake aankoop van een gedeelte van de voormalige Achterweg; e. het door Ged. Staten dd. 10 april 1962, no. 305/12/58, le afd., goedgekeurde raads besluit van 27 maart 1962, inzake verkoop per ceel grond op de hoek Kerkdreef/Weststraat aan G. J. A. de Jonge te Axel. Wij stellen u voor de stukken vermeld onder a t/m e voor kennisgeving aan te nemen. MEDEDELINGEN Wij delen u in antwoord op de in de raadsver gadering van 27 maart 1962 gestelde vragen mede: a. Vraag van de heer P. J. van Bendegem om langs de Emmastraat geplante heesters te ver wijderen en een verharding aan te brengen tot aan de erfscheiding met de Ned. Spoorwegen Mede naar aanleiding van een vraag van de heer K. Hamelink in de raadsvergadering van 1 december 1961 is de bedoelde beplanting aan gebracht. De Emmastraat is aan één zijde bebouwd; de rijweg heeft een breedte van 5 meter; het trottoir langs de woningen is 1.75 meter breed. De weg is hoofdzakeijk bestemd voor plaatselijk verkeer. In verband met het vorenstaande is de ver hardingsbreedte zeer zeker voldoende. Bovendien is een groenstrook met de thans aan wezige beplanting, waardoor na verloop van enkele jaren de spoorlijn aan het gezicht zal zijn onttrokken, veel fraaier dan een verharding. Wij zijn daarom van oordeel dat het aanbeve ling verdient de bestaande toestand te hand haven. b. Vraag van de heer P. J. van Bendegem of de schoonheids-fbouw-)-commissie is gehoord over het bouwplan van Gebr. Verpoorte aan de Kerk dreef in verband met toepassing van geglazuur de stenen Het advies van de bouwcommissie, welke tevens fungeert als plaatselijke schoon heidscommissie, wordt in de regel slechts ge vraagd in uitzonderlijke gevallen. Waar een zodanig geval zich hier niet voordeed, werd de betreffende commissie terzake niet gehoord. Aangezien het hier echter een pand betreft dat aan een belangrijke toegang tot het centrum van de kom der gemeente is gelegen, werd als eis gesteld, dat de gevel een verantwoorde vorm en kleur zou krijgen. Hierop is een bouwaan- vrage ingediend, welke de goedkeuring van ons college heeft verkregen en waarbij de gevel in verglaasde steen werd aangevraagd. c. Vraag van de heer Maas om spoedige verbe tering van de onderhoudstoestand der woning wetwoningen Het ligt in ons voornemen bij de begroting voor 1963 met reorganisatievoor stellen te komen ten aanzien van het woning bedrijf. Speciale aandacht zal daarbij worden besteed aan een regeling, die waarborgen geeft voor een betere onderhoudstoestand van de woningen. Hoewel wij terzake diligent zijn, achten wij het niet raadzaam reeds thans met stringente richt lijnen te komen. Wij geven u in overweging deze voorstellen af te wachten. d. Vraag van de heer K. Hamelink inzake inrich ting badcellen in woningwetwoningen Plan- Oost door dé gemeente opdat de bewoners daarin douches kunnen aanbrengen s Gebleken is, dat in douchecellen, waarin lavetten aan wezig zijn, op normale wijze douche-installaties kunnen worden aangebracht. Er bestaan naar onze mening geen redenen de lavetten overal te verwijderen. Worden de lavetten verwijderd, dan krijgen de woningen een minder gerief voor de bewoners omdat er dan geen behoor lijke wasgelegenheid meer bestaat. Mochten er bewoners zijn, die om persoonlijke motieven geen lavet wensen, dan kunnen zij bij het woningbedrijf een aanvraag indienen de la vet te verwijderen. De kosten van het uitbreken en treffen van voorzieningen, zoals plaatsen van een vaste wastafel, komen dan evenwel voor rekening van de bewoner. OVERIGE MEDEDELINGEN. Bij ons besluit van 3 april 1962 is, ter uitvoering van het uitbreidingsplan, de aanleg van een wandel pad aan de Zuidsingel uitbesteed aan Fa. Gebr. de Bokx te Temeuzen voor de som van 21.528,— i welk bedrag ten laste van het exploitatieplan „Zuidsingel" komt. Voetbal s AXEL-ZEELANDIA 2-0 Opnieuw haalde Axel 2 punten binnen in een kalme wedstrijd, waarbij Bouchaute evenals ver leden zondag in figuurlijke zin met kop en schou ders boven zijn medespelers uitstak. Hij was de maker van het eerste doelpunt na ongeveer 20 mi nuten spelen. Met een subliem schot van 20 meter verschalkte hij de prima Zeelandia-doelman. Dat het wind-voordeel dikwijls niet zoveel voor delen biedt als men meent, bewees ook deze wed strijd weer. Axel speelde voor de rust met de sterke wind in de rug, wat wel veel kansen op leverde, maar slechts 1 doelpunt. Schelleman die als middenvoor fungeerde was hiervoor veel te traag. De stand bleef dan ook 10 tot bij de rust. Bij de hervatting bleef Axel hoewel met de wind tegen, de gevaarlijkste ploeg. Vooral rechtsbuiten Van de Berge bleef grote verwarring stichten in de Zeelandia-defensie. Na 10 minuten werkte J. Dieleman, de door zijn mede-spelers geboden kans, met een tam schot doel treffend af 20. Beide partijen begonnen na dit doelpunt plot seling veel beter te spelen. Met goede combinatie's werden verschillende goede aanvallen opgebouwd. Keeper Verpoorte moest dan ook kort achter elkaar zijn kunnen tonen, wat hem overigens goed af ging. Hoewel iedereen in deze periode doelpunten verwachtte, bleven deze verder uit. Met deze over winning werkte Axel zich naar de tweede plaats op de ranglijst met nog 3 wedstrijden te spelen. BIJ DE JEUGD kunnen deze keer geen over winning sresulta ten worden gemeld. Zowel AI als B II verloor van respectievelijk Hulst A I en Sluis kil B I. Bij A I lag dit enigszins in de lijn der verwachting, maar B II speelde voor zijn laatste kampioenskans, wat nu alleen nog mogelijk is als Sluiskil zijn laatste wedstrijd verliest. PROGRAMMA VOOR HET WEEKEINDE 2e Paasdag Axel I-VES '35 Axel II—Hontenisse II Zaterdag A.Z.V.V. I—Mossley Boys Spui I—Nieuwdorp I Dampo bij Verkoudheden van Vader, Mosder en Kind Wonderlijk zoals dat helptl

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 3