m „PARAAT 1962" 76c Jaargang no. 29 ZATERDAG 21 APRIL 1962 Frankering bij abonnement, AXEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Leger- en Luchtmacht-tentoonstelling Losse Gedachten iilll p. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLoste nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per nun, Bi] kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels 1.- ledere regel meer 12 cent extra. officieël geopend door de edelachtbare heer burgemeester van Axel M. K. van Dijke. Raadsadviseur in Algemene Dienst, de heer Dregmans, vertegen woordigde Zijne Excellentie de Minister van Defensie. Raadadviseur P. Dregmans overhandigt de herinnerings presse-papier aan burgemeester van Dijke. V.l.n.r. d vert. van Prins Bernhard, overste de Raaff, mevr. Dregmans, burg. van Dijke, de heer P. Dregma'is, mevr. Meet er, (echtgenote van de ter r. bevelhebber Zeeland) en mevr. van Dijke. Het voorjaarsweer van de laatste dagen en de drukte van militair verkeer en het „passagieren" als wij dit nu eens even met een marineterm mogen aanduiden van personeel van land- en luchtmacht bracht de laatste dagen in Axel een bijzondere levendigheid en een speciale stemming. Ook de drukte in de lucht waar een helikopter nu al enkele dagen zijn rondjes draait, werkte mee, om de indruk te verstevigen „er komt iets bijzon ders in Axel. Vaar- en Duikerdemonstratie's. En dat er iets bijzonders stond te gebeuren kwam woesdagavond wel onomstotelijk vast te staan, toen duizenden op het zwembad en langs de Kleine Kreek een plekje hadden gezocht om de demon- stratie's van de mannen van de vaar- en duiker- school uit Gorcum onder commando van kapitein de Roo aan het werk te zien. Van de duikdemonstratie's die stellig ook interres- sant waren zullen velen niet zo erg veel hebben gezien niettegenstaande een herhaald verzoek om zoveel mogelijk naar het zwembadterrein te komen, bleven velen aan de andere kant van de Kleine Kreek en daar gingen de details verloren. Getoond werden de verschillende uitrustingen voor duikers en kikvorsmannen en de manieren waarop zij onder water van de voor de mens noodzakelijke lucht kunnen worden voorzien. Het meer dan 80 kilo gram wegende orthodoxe duikerpak met helm was daarbij wel het meest opvallend, alhoewel de kik vorsmannen in hun soepele rubberpakken veel be weeglijker en onopvallender te werk kunnen gaan. Na de duikdemonstraties kwamen een 3-tal storm- boten over de Kreek razen, die het stille water al spoedig in wilde baren deden overgaan. Op vallend was de beweeglijkheid en wendbaarheid van deze boten die in staat zijn haakse bochten te maken en "zelfs op de plaats rechtsomkeert te maken. Dat overigens dit alles niet zo maar „van zelf" gaat en veel behendigheid en stuurmanskunst vereist wordt, bleek toen een der militairen net iets te veel vroeg, en prompt de macht over zijn boot kwijt raakte terwijl de motor de Kreek indook. Meer nog dan de voor het oog met het meeste ge mak uitgevoerde bewegingen bewees wellicht deze ene fout hoeveel er voor komt kijken om dergelijke „stunts" vlot en onberispelijk uit te voeren. Ook het om elkaar heendraaien en het tegenelkaar in varen op topsnelheid met deze boten waren meester stukjes van stuurmanskunst. De helikopter. Hoogtepunt van deze demonstraties kwam toen de straalhelikopter met gierend lawaai zijn komst aankondigde en een tweetal kikvorsmannen midden in de Kreek uit een der boten werden overboord gezet. Het duurde niet lang of de helikopter zweef de een tientalmeters boven hen, en daalde daarna langzaam tot kort boven het water, waarna een reddingsgordel uit het toestel kwam en de ene na de andere man vlot aan boord werden gehesen. Met de „geredden" vertrok de helikopter, waar na hij even later terugkeerde en nu demonstreerde hoe het mogelijk is voor militaire operaties of voor hulpverlening mensen uit een helikopter te „droppen" in het water. Tot een hoogte van ca. 5 meter daalde de helikopter, waarna de kikvors man uit het toestel sprong en in het hoogopspatten- de water plonste. Snel kunnen deze mannen zo worden afgezet en zoals direkt daarop volgde even snel kunnen zij weer worden opgehaald. Aan het slot werd nog getoond hoe men ook met snelle motorboten in volle vaart de kikvors mannen uit het water kan ophalen Het was bijna donker toen deze interessante de monstraties teneinde waren en de vele toeschouwers zich in Axels straten verspreidden, om ook daar in verschillende étalages nog een blik te werpen op de militaire uitrustingsstukken uit vorige eeuwen, die hier dank zij de bemiddeling van het leger museum te Leiden werden geëxposeerd. Donderdag 19 april 1962, te 15.00 uur, werd de leger- en luchmachttentoonstelling „Paraat 1962", ten stadhuize van Axel, officieël geopend door de edelachtbare heer burgemeester van Axel, M. K. van Dijke. De plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal genodigden, o.a. Raadsadviseur in Algemene Diens, de heer Dregmans; Overste de Raaff, vertegenwoordiger van Z.K.H. Prins Bernhard; Inspecteur der Ko ninklijke Landmacht en Koniklijke Luchtmacht; De Territoriaal Bevelhebber Zeeland, overste Y. Meeter; het hoofd van de afdeling Personeels- publiciteit, overste Glaser; de tentoonstellings commandant kapitein Jager; de heer J. de Koster uit Groede, drager van de Militaire Willemsorde; majoor E. N. Spronk, van de Koninklijke Ma rechaussee; de oud-commandant van Hr. Ms. „Axel" luit. ter zee Wehrens; het voltallige col lege van Burgemeester en Wethouders van Axel, alsmede een aantal raadsleden; heren burgemees- ers uit omliggende gemeenten; alsmede een groot aantal autoriteiten. Allereerst werd het woord gevoerd door de ver tegenwoordiger van de Minister van Defensie, de heer P. Dregmans. De heer Dregmans memoreerde in zijn welkomst woord, dat het hem als oud Axelaar goed deed weer eens het dierbaar plekje grond waar eens zijn wieg op stond te bezoeken, speciaal nu Axel er telkenmale blijk van geeft een levende en leven dige stad te zijn, die haar plaats in de rij der Zeeuwse- en Nederlandse steden met ere inneemt. Ook als vertegenwoordiger van het ministerie van defensie was het hem aangenaam deze ten toonstelling te mogen inleiden in een deel van ons land, waar geen dagelijks kontakt is tussen mili tairen en burgers. De heer Dregmns wees op de zware offers die de defensie van ons volk vraagt. Voor het eerst bedraagt in 1962 de defensiebegroting meer dan 2 miljard gulden (2.000.000.000 gulden). Dit is een ontzaglijk bedrag en betekent per jaar 180 gulden per hoofd van de bevolking, of wel twee kwartjes per dag. De tentoonstelling .Paraat' wil een indruk geven, van wat defensie, wat uw krijgsmacht met uw geld doet. De heer Dregmans memoreerde verder de ge wijzigde verhogingen tussen burger en militair se dert 1945, en op het feit dat wij in Nederland sedert 1814 geen beroepsleger meer hebben. Onze krijgsmacht wordt uit de bevolking samengesteld, en al is het zeker niet prettig om 2 jaar uit zijn normale werk te worden gehaald, wij weten uit de tijd van de bezetting wat het is onder vreemde dwingelandij te moeten leven. Defensie is een dure zaak die veel vraagt in het persoonlijke vlak, doch het is de prijs die wij jammergenoeg voor onze vrijheid moeten betalen. Aan het slot van zijn welkomstwoord, verzocht de heer Dregmans burgemeester van Dijke de ten toonstelling te willen openen en bood als herin nering aan deze tentoonstelling een fraaie glazen presse-papier aan. Burgemeester van Dijke heette vervolgens alle hartelijk welkom, en verheugde zich dat ook van Belgische zijde beangstelling bestaat voor deze ten toonstelling, hij hoopte dat ook dit weer een aan leiding zal zijn tot het nauwer aanhalen van de band tussen Nederland en België. Axel heeft al veel militair vertoon gekend, mili tair vertoon van droeve aard zowel in het ver ver leden als in 1940 en 1944, ook militair vertoon van blijde aard bij feestelijkheden en plechtige gebeur tenissen. De Ttaptoe Axel '61 ligt iedere Axelaar nog vers in het geheugen. Axel prijst zich daarom gelukkig, dat de bur gerij zich nu middels „Paraat" een beeld kan vor men van de gehele koninklijke Land- en "Lucht macht. De bevolking van Axel is verre van militairis- tisch, maar dit wil niet zeggen dat zij de militairen geen goed hart toedraagt. Na een dankwoord aan de minister van defensie en aan allen die hebben meegewerkt om „Paraat" in Axel tot stand te brengen en tot een sukses te maken, verklaarde burgemeester van Dijke de tentoonstelling voor geopend. Na de opening door de burgemeester zorgde de „Cadi" voor de versterking van de innerlijke mens, waarna overste Glaser de aanwezigen uitnodigde zich naar de gereedstaande auto's te begeven, die hen naar het tentoonstellingsterrein zullen rijden. Langs een met de vlaggen der NATO-landen feestelijk versierde Kinderdijk werd naar Drie- schouwen gereden, waar het gezelschap werd op gewacht door overste Glaser en kapitein Jager. Bij de stands van de Landmacht gaf overste Glaser een uiteenzetting van het tentoongestlede, nadat burgemeester van Dijke de eigenlijke ten toonstelling had geopend door een druk op de knop, waardoor de grenspaal, juist voor de stand van de Koninklijke Marechaussee naar boven ging. Bij de Luchtmacht-afdeling gaf kapitein Jager deskundige voorlichting en betrok ook burgemeester van Dijke in de demonstraties. Achtereenvolgens moest de burgemeester plaats nemen in de link trainer voor vliegers, waarbij het in het ongewisse bleef of zoals kapitein Jager zei de burge meester tenslotte in de lucht uitstapte, dan wel onder de frond was geland, terwijl hij daarna tal van bande werd vastgesnoerd in een schietstoel. Vooral mevr van Dijke beleefde een benauwd ogenblik toen de burgemeester met een ruk aan een koord de werking moest demonstreren en men half verwachtte burgemeester van Dijke met een knal door het dak van de Z.V.T.M.-garage te zien schieten. Gelukkig liep dit alles goed af, en werd alleen de houding waarin de vlieger zit en de manier waarop hij beschermd wordt tijdens de werking van de stoel naar voren. Het zou ons te ver voeren hier een volledige omschrijving van de tentoonstelling te geven. Er is bijzonder veel te zien en vooral voor technisch geïnteresseerden zijn de vele opengewerkte model len en maquettes bijzonder instructief. Tot slot is natuurlijk ook het zware materiaal wat op het buitenterrein van de Z.V.T.M. staat opgesteld bij zonder interessant om te zien. Wij noemen daar van een Mark VII 50-tons tank, een straaljager, een lesvliegtuig, een radar-bestuurd afweerkanon, een tweetal raketwapens, waarbij een, dat van een atoomlading kan worden voorzien, een zwaar stuk conventioneel geschut, een graafmachine, enz., enz. MAGNIFIEKE SHOW vormde sluitstuk van eerste „Paraat"-dag. Op het Szydlowskiplein te Axel hebben enkele duizenden Zeeuwsch-Vlamingen genoten van een schitterend spel van kleur en licht. In het felle licht der schijnwerpers verzorgde „Het Fanfarekorps der Limburgse Jagers", in hun donkergroene- met wit afgezette uniformen, een werkelijk magnifieke Taptoe, die de velen ron dom het exercitie-veld ruim een uur ademloos heb ben doen toekijken. Muziek en exercitie vormden een schitterend geheel en na afloop werden de muzikanten dan ook met een daverend applaus be loond. Het korps stond onder de bekwame leiding van kapelmeester A. Posthumus en sergeant ma joor J. Ruskens. Na het optreden van het fanfarekorps der Lim burgse Jagers kwam het met spanning tegemoet geziene optreden van het demonstratiepeloton van de Luchtmacht-Instructie-School te Nijmegen, beter bekend als het „spookpeloton" onder leiding van de 2e luitenant C. Schoon. Dit peloton liet exercitie zien, die aan het onge looflijke grenst. Met een bijna griezelige precisie werden zonder bevel alle bewegingen uitgevoerd. Ieder wist, van de „Taptoe-Axel-'61" dat er ge- DE WACHTERS Op de Paasmorgen, de dag van de opstanding van de Heiland Jezus Christus, gebeuren er won. derlijke dingen. Het grote wonder was de opstanding van de Gekruisigde, Die daarmee bewees een Heer te zijn over leven en dood. Dit feit speelde ook de wachters bij Zijn graf parten. Deze stoere soldaten schrikken zich dood, om het met een hedendaagse uitdrukking te zeggen, wanneer zij een engel uit de hemel zien komen om de steen van het graf af te wentelen. Stoere mannen, soldaten, die voor geen kleintje vervaard zijn, slaan op de vlucht voor één man Dit heeft ons allen toch wel iets te zeggen, vooral in deze tijd, waarin maar steeds gesproken wordt over machtsevenwicht in de wereld, over overwicht op het gebied van atoombommen, van geleide projectielen en meer van dergelijke dood en ver derf zaaiende monsters. Slechts één Engel is nodig om al deze bedienaars van dat oorlogstuig zich dood te laten schrikken en op de vlucht te jagen. Wordt dat in onze tijd soms niet te veel ver geten Wordt, ook bij de Christenen, niet te veel ge rekend met de machten van Amerika en Rusland, de' kracht van de Navo en van de verschillende blokken in de wereld Hiermede willen wij zeker niet zeggen, dat wij er voorstander van zijn om dan alle wapentuig maar af te schaffen en te rekenen op die „sterke man", die Engel, die het voor ons wel even zal opknappen, om het eens heel populair te zeggen. Maar dat er vaak te weinig mee gerekend wordt, is ongetwijfeld een feit. De opstanding van Jezus heeft het bewezen. Die discipelen van Hem, die qua krachtsverhouding niets te betekenen hadden, die op een kluitje bij elkaar zaten, bedroefd over het zo tragische lot van hun Meester, hadden het evenmin verwacht. En toch gebeurt het wonder. Bewapende soldaten slaan dodelijk verschrikt op de vlucht. Jezus Christus bewijst Zijn kracht, zelfs, wanneer Hij in het graf ligt. Het komt ons voor, dat dit een bemoediging moet zijn voor ieder, die in Hem gelooft. Hem is gegeven, zo heeft Hij zelf gezegd, alle macht in hemel en op aarde. De opgestane Heiland, die slechts enkele dagen tevoren nog de Man van Smarten was, toont in al Zijn zachtmoedigheid Zijn kracht over leven en dood. De helikopter hijst een van de kikvorsmannen aan boord. schoten zou worden en onder doodse stilte werd hierop gewacht. Het verlossende schot viel nog geheel onver wachts en deed velen opschrikken. Het 48 man tellende peloton demonstreerde een exercitie-show, die aller verwachtingen ver over trof. In de finale kwamen alle deelnemers nog éénmaal op en he,t spelen (en meezingen) van 't Zeeuwsch- Vlaamse Volkslied en het Wilhelmus vormden een waardig slot van deze openingsdag. Een bijzonder woord van dank tenslotte zouden wij willen richten tot de majoor J. A. Gimbrère, voor de sublieme wijze waarop alles deze dag verliep, alles precies volgens het vastgestelde tijd schema.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1