i voor een vooruitstrevend beleid Gemeentebelangen H A M E A Langs de Scheldestromen Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten Gevonden Voorwerpen met respectering van ieders overtuiging op 30 mei DRONKEN ACHTER HET STUUR Surveillerende agenten zagen donderdag 5 april 1962 binnen de bebouwde kom een auto verdacht slingeren. De bestuurder moest stoppen en bleek onder invloed een auto te besturen. Een proces verbaal rijker en een auto armer kon la R. uit Temeuzen zijn reis voortzetten. AUTO-BOTSING Vrijdag 6 april te omstreeks 18.45 uur ontstond op de Zuidsingel een botsing tussen twee per sonenauto's. Rechts van de weg stond geparkeerd de auto van J. P. de H. te Axel; uit de richting Sluiskil kwam een Belgische auto met daarachter de personenauto van de heer F. A. te Axel. De belg week plotseling naar links uit, waardoor de heer A. de geparkeerd staande auto te laat op merkte en deze aan de achterzijde ramde, waardoor aanzienlijke materiële schade ontstond aan de auto van de H. De auto van A. werd slechts licht be schadigd. GYMNAST1EKUITVOER1NG Vrijdag 6 april 1962 gaf de Christelijke Gym nastiekvereniging „Voorwaarts" in „Het Centrum" haar gymnastiekuitvoering. Na het openingswoord door de voorzitter, de heer R. Kruisifikx, werd het eerste gedeelte van het programma voor de jongste leden, in vlot tempo afgewerkt. Het openingsnummer kleuters op de mat. viel bij de aanwezigen direkt uitstekend in de smaak, niet in het minst door het enthousiaste oefenen van enkele zeer jeugdige gymnasten, o.a. Carolientje Schreuders. Het nummer bokspringen (met hindemissen) was tevens een wedstrijd voor jongens, die verrassend werd gewonnen door André Jansen voor Adrie Overdulve. Ook het narrendansje en het programmapunt met de vraagtekens deden het bijzonder goed. Het laatste nummer voor de pauze was „lange mat voor heren. Enkele heren toonden hier hun grote vaardigheid. Na de pauze brachten de Axelse heren hun nummers hoog-brug en kastspringen. waarbij de heer Hamelink enkele voortreffelijke gymnastische oefeningen demonstreerde. Een dansje voor de jongste meisjes werd voor treffelijk gebracht met Corrie Verpoorte als kleine ballerina. Het hoogtepunt van deze avond was ongetwij feld het optreden van de dames van E.M.M. uit Temeuzen. Op evenwichtsbalk en brug ongelijk gaven zij een werkelijk schitterende demonstratie van lichaams- beheersing en gymnastische vaardigheid en sou plesse. De dames werden dan ook voor hun prestaties met een daverend applaus beloond. In zijn slotwoord richtte de heer Kruisifikx zich nog tot het college van burgemeester en wet houders, dat na de pauze een bezoek bracht bij „Voorwaarts". Hij sprak de hoop uit dat de ver eniging een goede indruk had gemaakt. Tot slot sprak nog de oud-voorzitter, de heer Verhoef te Hoek. BOOTTOCHT Zaterdag 8 april vergaderde de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis in Hotel „Cen traal" te Goes. Tijdens deze vergadering kwam ook de tradi tionele boottocht ter sprake, die zal worden ge houden van 24 tot 29 september a.s. met de „Henri Dunant". Op zondagavond worden de patiënten uit Z. Vlaanderen ingescheept te Terneuzen en op maan dagmorgen de patiënten uit overig Zeeland in Wemeldinge. Als scheepsarts zal optreden, evenals vorig jaar, onze plaatselijke arts, dr. K. Boor. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST In Hotel „Porth de Lozanne" werd maandag 9 april 1962 een visserij-voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Spreker was de heer Vetter, die een lezing hield over het merken, van vissen. KOLLEKTE De in Axel gehouden SIMAVI-kollekte heeft 272,40 opgebracht. KANDIDATENLIJST GEMEENTEBELANGEN Maandag 10 april 1962 vergaderde Gemeente belangen in „Het Centrum" te Axel. Tijdens deze vergadering werd de kandidaten lijst vastgesteld voor de komende verkiezingen. De kandidaten zijn i l.A. H. v. d. Lee, (zittend raadslid); 2. J. den Doelder, (zittend raadslid); 3. D. H. de Graaf; 4. H. J. M. Goossens; 5. D. J. Freekenhorst; 6. W. Koster; 7. J. W. Hogendoom; 8. J. Geerling; 9. A. P. Esselbrugge; 10. J. C. Vink; 11. R. H. de Ridder. KENNISMAKING Dinsdag heeft de R.K. Zang-, Muziek- en To neelvereniging „Thalia" kennisgemaakt met de nieuwe pastoor. De voorzitter dhr. Vael stelde het bestuur en het voltallig gezelschap aan de nieuwe herder voor. Nadat de drumband een staal tje van haar kunnen ten beste had gegeven en meneer pastoor de leider dhr. Bart komplimen- teerde, was de beurt aan het muziekgezelschap onder leiding van dhr. Mannaert uit Hulst. De pastoor bedankte allen hartelijk voor de spontane ontvangst en wekte allen op om de ver eniging „Thalia" zo groot mogelijk te maken". De pastoor reikte ter kennismaking enkele ver snaperingen uit, wat vooral door de jeugd zeer op prijs werd gesteld. 50-JARIG HUWELIJKSFEEST Op woensdag 11 april 1962 herdachten de heer J. R. de Jonge en mevrouw P. C. M. de Jonge- van Vessem de dag waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden. Beiden zijn geboren en getogen Axelaars, de heer de Jonge werd in 1888 te Axel geboren en zijn echtgenote in 1890. Reeds verscheidene jaren geniet de heer de Jonge van een welverdiend pensioen. Gedurende meer dan veertig jaren heeft hij gewerkt aan de edu catie van Axels rumoerige, doch levensblije jeugd (we mogen dus zeggen „die zich van prille lach tot oude dag heeft gegeven voor de Axelse cul tuur"). Tevens heeft hij uit het stof der eeuwen, de schat van Axels verleden tevoorschijn gebracht door ordening van het gemeente-archief en mo menteel besteedt hij nog steeds de nodige zorg hier aan als stadsarchivaris. Ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest werd in hotel „Zomerlust" te Axel een receptie gegeven. Het college van burgemeester en wethouders kwam feliciteren en bood als blijken van waar dering een prachtig boekwerk „Vlaanderen door de eeuwen heen" aan de heer de Jonge aan en een bloemstuk aan mevrouw. Onder de velen die geluk wensen aanboden waren verder ook vertegen woordigers van het bestuur der V.V.V. Axel en van de „Axelse Boerenkamer" organisaties waarin de heer de Jonge ook reeds tal van jaren een be- stuursfunktie bekleedt. Velen gaven van hun belangstelling en waar dering voor het gouden bruidspaar blijk. EERSTE BEZOEKERS OP AXELS KAMPEERTERREIN Het ideale Axelse kampeerterrein „De Boshoek" krijgt meer en meer bekendheid bij de kampeerders enz. Reeds sedert ongeveer veertien dagen verblijven de eerste bezoekers in het Axelse bos. Vanaf eind maart „wonen" een dame en een heer uit de omgeving van Dordrecht in hun caravan op het kampeerterrein. Ook vorig jaar heeft dit echt paar ongeveer zes maanden op „De Boshoek" ge bivakkeerd. BOTERSMOKKELAARS GEVAT De Axelse Douane heeft één dezer dagen een goede slag geslagen. Een Belgische auto met twee inzittenden werd over een grote afstand achter volgd en tenslotte in de Axelsestraat te Temeuzen klem gereden. In de auto werd een aanzienlijk kwantum boter aangetroffen, welke in beslag werd genomen, even als de auto. De twee Belgen werden aangehouden. KANDIDATENLIJST A.R.-S.G.P, Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen zul len de Anti-Revolutionaire Partij en de Staatkundig Gereformeerde Partij met een gekombineerde lijst uitkomen. De kandidaten zijn 1. J. C. van Luijk; 2. A. de Waard; 3. J. H. Bou- man; 4. J. de Putter; 5. J. J. v. d. Velde; 6. P. de Putter; 7. F. Verschelling; 8. J. A. Quaak; 9. L. de Kraker; 10. W. van Cadsand; 11. I. Meesen; 12. A. F. van Arenthals. RECHTBANK TE MIDDELBURG VEROORDEELDE AXELAAR In de maanden november en december 1961 maakte onze stadgenoot H. K. zich schuldig aan flessentrekkerij op grote schaal in Temeuzen, Hulst, Axel en Zaamslag. Ruim 32 winkeliers werden hiervan de dupe. K. hoorde tegen zich eisen een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de reclassering. Uitspraak 18 april 1962. UITSTEKEND RESULTAAT Op het zevende Zeeuwse solisten-zangconcours te Middelburg behaalde onze stadgenote mevr. H. Risseeuw-Verdouw een 2e prijs in de afdeling uit muntendheid met 156 punten. Voorwaar een re sultaat om trots op te zijn NEDERLANDSE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Op woensdag 18 april 1962 te 12.00 uur orga niseert de Nederandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel, Departement Zeeland, in Grand- Hotel Rotterdam te Temeuzen een Lunchbijeen- komst voor haar leden. Tijdens deze lunch zal spreken de heer Prof. Dr. E. de Vries, hoogleraar aan de Landbouw hogeschool te Wageningen en rector van het In stitute for Social Studies te 's-Gravenhage, met als onderwerp „De nieuwe relaties tussen Europa en de ont wikkelingslanden". POLDERBENOEMING Tot gezworene van de Polder Willem III te Axel is benoemd de heer J. Scheele Jzn. alhier. JAARVERGADERING NED. HERV. JEUGDCLUBS Op vrijdag TI april 1962 houden de Nederlands Hervormde Jeugdclubs, de C.J.M.V. en C.J.V., in „Het Centrum" te Axel hun jaarvergadering. Op deze avond zal de plaatselijke predikant, ds. Pennings, een openingswoord spreken, terwijl vervolgens het jeugdcabaret „De Hoepel" uit Ter- neuzen voor het voetlicht treedt met de cabaret revue „Een avondje uit". GRANAAT GEVONDEN Tijdens graafwerkzaamheden achter de Zuid singel te Axel, kwam vrijdagmiddag een mortier granaat van ongeveer 30 centimeter lengte bloot. Door de gemeente-politie en de dienst voor ge meentewerken werden de nodige veiligheidsmaat regelen getroffen. Terzake kundige personen zullen volgende week het projectiel verwijderen, EINDLES Op vrijdag 13 april 1962 te 18,30 uur wordt in de Christelijke School te Zoute Spui de eindles van de Algemene Rijkstuinbouwcursus gehouden. GEMEENTE-AVOND Op dinsdag 17 april houdt de Gereformeerde Kerk te Axl een gemeente-avond in het kerkgebouw aan de Pironstraat. Spreekster op deze avond zal zijn de maatschap pelijk werkster in ons rayon, mejuffrouw Diddens, over het onderwerp „Interkerkelijk Maatschappelijk Hulpbetoon". VRAGEN UIT DE KAMER ONTEIGENINGEN IN AXEL VOOR KANAALUITBREIDING Volgens de huidige inzichten van het gemeente bestuur van Axel, zal ongeveer 2/3 deel van het op te spuiten terrein in het uitbreidingsplan van deze gemeente voor woningbouw worden bestemd. Ongeveer de helft hiervan zal voorlopig nog voor agrarische doeleinden worden gebruikt, waartoe deze oppervlakte met 0,40 meter teelaarde zal wor den afgedekt. Het resterende gedeelte ongeveer 1/3 zal met slib worden opgehoogd waarop, na verloop van enige jaren landbouw en gedeeltelijk bosbouw mogelijk zal zijn. Dit antwoordt de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals aan de vaste commissie voor verkeer en waterstaat op vragen, die deze commissie heeft gesteld naar aan leiding van het wetsontwerp betreffende de ont eigening van percelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, nodig voor de berging van bag gerspecie, afkomstig van de werken tot verbetering van het kanaal van Temeuzen naar Gent in de ge meente Axel. De minister deelt voorts naar aanleiding van de door de vaste commissie gestelde vragen mee, dat het thans niet mogelijk is aan de tegenwoordige eigenaren van laatstbedoelde gronden toezeggingen te doen in die zin, dat zij later weer op billijke voor waarden in het bezit kunnen komen van die gron den. Immers, zo schrijft de minister, het zal vrij lang duren voor dat agrarisch gebruik mogelijk is, terwijl thans niet met voldoende nauwkeurigheid is te voorzien hoe t.z.t. de kwaliteit van de grond zal zijn. BENOEMINGEN DIJKGRAVEN EN GEZWORENEN Benoemd tot dijkgraaf van de polder Noord bij Axel J. van Hoeve Lzn. te Axel, tot dijkgraaf van de polder Westdorpe of Nieuw Vogelschor C. P. van der Bilt te Sluiskil, plaatsvervangend dijk graaf van de polder Westdorpe of Nieuw Vogel schor J. F. van Cadsand te Sluiskil, gezwarene van de polder Koude J. C. de Kraker te Hoek, dijkgraaf van de polder Beoosten Blij benoorden I. de Feijter te Axel, gezworene van de polder Beoosten Blij benoorden J. W. Verstraten te Axel, gezworene van de polder Groote Huissens W. Die- leman te Zaamslag, gezworene van de polder Zuiddorpe Noorddeel U. E. G. Buijsse te Zuid- dorpe, gezworene van de polder Beoosten en Be westen Blij R. L. M. D'Hert te Zuiddorpe. ZONDAG 15 APRIL Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. JPennings (Bevestiging lidmaten); 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. (In beide diensten 3e kollekte Kerke- raadsfonds.) Geref. Kerk (Kerkdreef). 10.00 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk Pironstraat10W en 3.00 uur Ds. van Leeuwen.. Geref. Gemeente, 10 en 230 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 1415 APRIL: Dokter Kats. Grootse werken in het Zuid-Sloe 10 tot 15 miljoen gulden zullen de werken kosten, die op 8 mei aanstaande te Middelburg zullen worden aanbesteed. Het betreft hier het ma ken van twee havendammen, het graven van een havenbassin en het ophogen van een veertig meter brede strook langs de oostelijke havendam. De oostelijke havendam wordt twee kilometer lang en de westelijke één kilometer; het havenbassin wordt tien meter diep. Geschat wordt, dat het werk niet vóór eind 1964 gereed zal zijn. Voor de uitvoering is onder meer 250.000 ton mijnsteen nodig. Dit betekent, dat gedurende een vol jaar op iedere werkdag een trein met vijftig wagons uit Limburg zal komen. Iedere wagon zal twintig ton mijnsteen vervoeren. Hervormde Mannenverenigingen hielden jaarvergadering. Het gewest Zeeland van de Hervormde Mannen- verenigingen „In dienst der Kerk" heeft te Goes zijn jaarvergadering gehouden, die onder voor zitterschap stond van ds. J. H. Hofman uit Krui- ningen. De hoofdredacteur van het orgaan der vereniging, de heer F. Goudswaard, hield een cau serie over het onderwerp „Taak en bedoeling van de mannenverenigingen in onze tijd". Het ligt in de bedoeling, dit jaar weer een week end op „Hedenesse" door te brengen. Thema van deze bijeenkomst zal zijn „Christendom en com munisme". Prins Bernhard bezocht Zierikzee en Renesse Deze week heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Zierikzee en Renesse. Te Zierikzee bezocht de hoge gast de scheepsmotoren- fabriek van de N.V. Smit en Bolnes, waar hij de eerste gereedgekomen motor van 1200 pk. startte. Vervolgens vloog hij per helikopter naar Re nesse. Daar verrichtte hij de officiële opening van de eerste Nederlandse „Outward-Bound-School" in het kasteel Moermond. Deze school is bedoeld voor de karaktervorming van jongens tussen 15 en 20 jaar. Terneuzense U.T.S. en veilig verkeer Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een school verkeerscompetitie uitgeschreven voor leer lingen van 12 tot 18 jaar. Een zestal leerlingen van de U.T.S. te Terneuzen heeft het kampioen schap voor Zeeland behaald. Rode Kruis, Kring' Zeeland, eerste bij Rode Kruis-kollekte Voor de negende achtereenvolgende maal is de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis eerste geworden bij de landelijke inzamelingsaktie. De opbrengst over 1961 was 61.484,—, zijnde 88,3% van het streefbedrag. Deze opbrengst was precies 1.000,— hoger dan in 1960. De afdeling Sint Philipsland was voor de achtste maal zowel landelijk als provinciaal de beste. In 1961 zamelde zij met 2631,(gemiddeld bijna 1,23 per inwoner) 487% van het streefbedrag Hamea Crème - Gezonde huid Hamea Gelei -Gave handen 1 Bomfietstas met inhoud. Buitenweg 54; Kin derbroekje, Buitenweg 8; Oliejas en Regenpijpen, Eglantierpolder 30; Zilverbon, Bernhardstr. 22; Bus groene Verf, Zeestr. 27; Boodschappentas met boodschappen, Olivierstr. 39; Naaisterschaar, Oude- weg 53; Paar Dameshandschoenen bruin, onge voerd, zwart, beige, mousse, stof, allen Fa. Visser- Koolee; Eén zwarte Glacé Dameshandschoen (links), één wollen kinderwant, Gebreide wollen blauwe Trui, Pr. Mauritsstr. 13; Sleepketting, Douane Axel; 3 Hardboardplaten, Fa. Hol, Kloos- terzande; Speelgoedhondje, Wilhelminastraat 54; Huissleutel, Beatrixstr. 26; Reparatietasje voor rij wiel, Sassing P61; Gebreid Kinderwantje, By- locquestr. 45; Ring met drie autosleuteltjes. Rijks politie te Axel; Ring met twee sleutels; Eénn paar Nijlons; Eén paar zwart leren Dameshandschoenen; Motorkapje van Bromfietsmotor; Grijze linker le deren Dameshandschoen; Rechter Gymnastieksch., zwart met witte zool; Wit lederen Riempje; Jon gensrijwiel; Voetbal, Pironstr. 2; Blauw Kinder wantje, Beatrixstr. 38; Eén paar gebreide Kinder wantjes, Bearixstr. 26; Zwarte Portemonnaie met inhoud, Nassaustr. 3; Bruin lederen aktetas met inhoud, Markt 15; Zilverbon, Kerkstr. 8; Eén paar Damesglacé's, Irenestr. 27; Damestas, Noordstr. 38; Damesring met steen; Bernhardstr. 22; Dames rijwiel, merk Arend Super-Sport, Kerkdreef 35. PW BI

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2