LEGER- EN LUCHTMACHTTENTOONSTELUNG „PARAAT 1962" Niets overtreft DAMPO LANGS GE SCHELDESTROMEN.... Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 14 APRIL 1962 76e Jaargang no. 28 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 n Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK fl TIJDENS DE PAASDAGEN TE AXEL Uitvoerige binnen- en buitenexpositie. Demonstratie van de Vaar- en Duiker school. Bewegende taptoe in ceremonieel tenue. Exercitiepeloton Koninklijke Luchtmacht. In en om de Z.V.T.M.-garage, staande aan Drieschouwen te Axel, zal op 19, 20, 21 en 23 april aanstaande de Leger- en Luchtmachttentoonstelling „Paraat 1962" te zien zijn. In de binnen-expositie zullen een groot aantal stands worden ingericht, welke in drie delen kunnen worden onderverdeeld, namelijk a. een inleidend gedeelte en de Navo; b. de landmacht; c. de luchtmacht plus een algemeen gedeelte. Het inleidend gedeelte zal dit jaar onder meer mede in het teken staan van het zil veren huwelijksjubileum van H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Nederlan den. Een groot aantal foto's van het ko ninklijk gezin zal in verband hiermede worden geëxposeerd. Daarnaast wordt een uiteenzetting ge geven van de NAVO, wat zij is, hoe zij werkt enzovoorts. De afdeling Landmacht bevat allerlei stands over wapens en dienstvakken. Aan dacht zal worden besteed aan de Konink lijke Marechaussée, de infanterie, de ar tillerie enz. In de Luchtmachtafdeling zullen onder meer te zien zijn een schietstoel, een link trainer, een opengewerkte straalmotor, mo dellen van geleide projectielen, de welzijns zorg, de geestelijke verzorging, terwijl er ook een veldpostkantoor volledig in bedrijf zal zijn. Daar kunnen ook burgers hun post verzenden, die dan van een speciaal stempel wordt voorzien. Prentbriefkaarten kunnen worden verkocht en desgewenst worden verzonden. Tenslotte is er nog een filmzaaltje inge richt, waarin doorlopend films worden ver toond. Geen oorlogsfilms, doch films over allerlei onderdelen en werkzaamheden van land- en luchtmacht, over Taptoe Delft en dergelijke. Dit was de binnen-expositie, doch er is ook nog een buiten-expositie. Daar wor den de grotere stukken opgesteld. Inder daad, grotere stukken, zoals een 48 ton wegende centuriontank, een auto-radio station, een Harvard lesvliegtuig en een Hawker-Hunter straalvliegtuig, een 8 inch houwitser, een Fledermaus radarinstal latie, die het geschut naar het doel leidt, een Honest-John ballistisch projectiel en een Nike geleide projectiel. Bovendien zal op het buitenterrein een huis van twee verdiepingen worden ge bouwd van de militaire (BB)-colonnes. Deze tentoonstelling zal dus heel wat laten zien op het gebied van leger- en luchtmacht. En, als U iets niet begrijpt, bij de stands staan een honderdtal deskun dige explicateurs, die U alle mogelijke in lichtingen kunnen geven over hetgeen LI ziet. Over inlichtingen gepraat, op de ten toonstelling is ook een afdeling, waar U alle gewenste inlichtingen over de militaire dienst en alles wat ermee samenhangt, kunt verkrijgen. Dit alles vertelde de commandant van de tentoonstelling op een drukbezochte persconferentie, de kapitein der Konink lijke Luchtmacht A. Jager. De conferentie stond onder leiding van het hoofd van de afdeling Personeels- publiciteit van het ministerie van defensie, de luitenant-kolonel J. Glaser. Overste Glaser begon met te vertellen, dat van de leger- en luchtmachttentoon stelling, zoals deze in 1958 te Terneuzen was opgesteld, alleen de naam „Paraat" was overgebleven. De tentoonstelling zelf is volledig vernieuwd. Overste Glaser herinnerde eraan, dat het nog niet zo wonderlang geleden is, dat het leger en de kazernes voor het publiek en de pers „taboe" waren. Hij achtte het een grote verdienste van de oud-minister van Oorlog, ir. Staf, dat deze de kazernes ook voor de burgers heeft opengesteld. Spreker memoreerde in dit verband de ouderdagen, gevolgd door de. jeugddagen. Ook minister Staf heeft de stoot gege ven tot het inrichten van de tentoonstel ling „Paraat", om daarmee de burgers iets meer van leger- en luchtmacht te laten zien. Dit jaar komt Axel na Weert als tweede plaats in Nederland aan de beurt om dze tentoonstelling te ontvangen. De officiële opening zal plaatsvinden op donderdag, 19 april aanstaande, des mid dags om 3 uur in het stadhuis door burge meester M. K. van Dijke. Bij deze opening zullen onder meer aanwezig zijn als ver tegenwoordiger van de minister van de fensie, de heer P. Dregmans, raad-advi seur in algemene dienst, en als vertegen woordiger van de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht en de Konink lijke Luchtmacht, de luitenant-kolonel vlie ger mr. H. T. de Raaf. Als laatste spreekster voerde de eerste luitenant van de Luva, mej. Van Warmen- dam, het woord. Uitvoerig stond zij stil bij de taak van de Milva's en de Luva's. Zij wees op de strenge selectie, die wordt toegepast, voordat de vrijwilligsters wor den aangenomen. Daarna volgt de trai ning als militair. Vervolgens volgt de op leiding voor de speciale diensten, ver pleegster, intendance, verbindingsdienst, weerkundige dienst, verkeersleidsters op de vliegvelden, voedingsadviseuses en -in- spectrices en coderingsofficier. Als bijzonderheid vertelde zij, dat te Axel de Milva's in een nieuw proef )- uniform te zien zullen zijn. Een bewijs van de strenge selectie noem de de luitenant van Warmendam, dat van de 10 sollicitanten er slechts 4 of hoogs tens 5 kunnen worden aangenomen, on danks het grote tekort ook aan vrouwelijk personeel. Zij kon de Zeeuwse dames, die bij Milva of Luva dienen, het compliment meegeven, dat dit zeker niet de slechtste waren. DEMONSTRATIES. Rondom deze tentoonstelling worden er verschillende demonstraties gegeven. In de kop noemden wij reeds de vaar- en duiker- school, de taptoe, en het exercitiepeloton. Echter ook het LEGERMUSEUM uit Leiden werkt mee Dit museum heeft ter gelegenheid van „Paraat 1962" verschillende kostbare stukken afgestaan, die dank zij de mede werking van de betrokken winkeliers, in verschillende etalages te bewonderen zul len zijn. De firma Visser-Koole zal in haar eta- lage's enkele kleurrijke oude uniformen tentoonstellen. De firma Schieman-Cappon exposeert een ruiter, eveneens in oude uniform, com pleet met zadel, sabel en wat dies meer zij. In de etalage's van de firma A. P. Esselbrugge zullen diverse onderschei dingstekens waaronder de Militaire Willemsorde en het Legioen van Eer te bewonderen zijn, terwijl de firma Vink een sortering plaatwerk zal etaleren. Tenslotte nemen wij hieronder in chro nologische volgorde op, wat er op de ver schillende dagen te zien en te horen zal zijn. WOENSDAG, 18 APRIL, 's avonds 7 uur. Demonstratie van de vaar- en duiker- school in de Kleine Kreek. 19.0019.25 uur: Demonstratie met duikeruitrustingen (standaardpak, mijnenzoekpak, kik- vorspak en de aqualong) 19.2519.45 uur Demonstratie met vier stormboten 19.4520.00 uur: Demonstratie van kikvorsmannen, het buitenboordspringen en het oppikken. Bij goed vliegweer demonstratie van een kikvorsman in samenwerking met een straal-helikopter. Deze helikopter (Allouette) is ook op het tentoonstellingsterrein te zien. DONDERDAG. 19 APRIL. 's avonds om 9.15 uur (STIPT) Bewegende taptoe, te geven door het fanfarekorps van de Limburgse Jagers (56 man) in ceremonieel tenue op het Szydlowskiplein, in samenwerking met het bekende exercitiepeloton van de Koninklijke Luchtmacht. TEN TOONS TELLING. De tentoonstelling is geopend op de vol gende dagen en uren DONDERDAG, 19 april 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. VRIJDAG. 20 april 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur. ZATERDAG, 21 april van 10.00 tot 12.00 uur van 14.00 tot 17.00 uur van 19.00 tot 22.00 uur MAANDAG, 23 april van 10.00 tot 12.00 uur van 14.00 tot 17.00 uur van 19.00 tot 22.00 uur De toegang tot de tentoonstelling en tot alle demonstraties is geheel gratis. Wij kunnen het gemeentebestuur van Axel gelukwensen met het organiseren van deze voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen van betekenis zijnde evenementen. Losse Gedachten „PARAAT 1962" AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLoste nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2,—, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per nu* Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per Kleine Advertentiën 1-5 regels 1.» iedere regel meer 12 cent extra. Reeds vele malen heeft Axel kunnen genieten van verschillende militaire evenementen. De grootste .Taptoe Axel 1961" zal bi] velen nog vers in het geheugen liggen Ook herinneren wij ons nog de demonstraties van de Commando troepen en het optreden van het motor-demonstra tie-peloton van de Koninklijke Marechaussee. Nu krijgt Axel dan de leger- en luchtmacht tentoonstelling „Paraat 1962". Voor een uitvoerige beschrijving verwijzen wij naar het in dit nummer opgenomen artikel, waarin de verschillende demonstraties en de tentoonstel ling zelf uitvoerig beschreven zijn. Wij twijfelen er niet aan of zeer velen, zowel uit Axel als uit de verre omtrek zullen de vrije dagen rond Pasen aangrijpen om een bezoek aan Axel te brengen. Zowel de demonstraties, te geven door de vaar- en duikerschool, als de taptoe, te geven door het fanfarekorps van de Limburgse Jagers, zullen on getwijfeld weer vele toeschouwers en toehoorders trekken. Echter ook de tentoonstelling zelf zal alleen reeds spectaculair genoeg zijn om daaraan een bezoek te brengen Hierbij denken wij aan de schietstoel, de linktrainer, de vliegtuigen, de geleide en ballis tische projectielen. Misschien zullen er mensen zijn, die zich afvra gen of een dergelijke expositie niet beter achter wege kan blijven: of al dit oorlogstuig geen mili tairisme kweekt. Natuurlijk zal ieder weldenkend mens op het standpunt staan, dat het bijzonder verheugend zou zijn, wanneer dergelijk oorlogstuig als overbodig zou kunnen worden afgeschaft. Wij menen echter, dat dit thans nog ten enen male onmogelijk is. Of deze tentoonstelling militairisme aankweekt Wij geloven dit niet. Daarvoor is zij trouwens ook niet bedoeld. De expositie heeft uitsluitend tot doel te tonen, hoe ons Nederlandse leger werkt. En, jammer genoeg, is ons leger nog even hard nodig als de sloten op onze deuren. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoals dat helptl N.V. .Zeebad Breskens" is optimistisch Tijdens de vergadering van aandeelhouders van de N.V. „Zeebad Breskens" heeft de waarnemend voorzitter, de heer J. W. Carels, gezegd, dat de raad van beheer goede verwachtingen heeft voor het komende seizoen. Weliswaar heeft de n.v. over 1961 een verlies geleden van rond 770,op de camping en 2363,op de strandexploitatie, maar voor 1962 wordt erop gerekend, dat de camping geen verlies meer zal lijden. De strandexploitatie baart echter nog zorgen. Er is een nieuwe folder uitgegeven, waarin de aandacht van de toeristen op Breskens wordt gevestigd. De raad van beheer wil nog veel meereen drijvende jeugdherberg, een recreatiegebouw op het kampeerterrein en een hotel-café-restaurant aan de Promenade. Aardbeien Vorige week waren de eerste Zeeuwse aard beien reeds te koop. Zij werden aangevoerd op de veiling te Kapelle door het proefstation voor de kleinfruitteelt. De prijs bedroeg 48 tot 57 cent per stuk. De Gebrs. Van 't Westeinde uit 's Heer Arendskerke brachten hun eerste kasaardbeien naar de veiling te Goes. Deze brachten 17 cent per stuk op. Deining in Vrouwenpolder Zoals soms ook in andere badplaatsen, is in Vrouwenpolder deining ontstaan over de kampeer- of zomerhuisjes. Het enorm grote aantal vakantie gangers, dat zijn vakantie te Vrouwenpolder door bracht, heeft het gemeentebestuur genoodzaakt, maatregelen te nemen in het belang van de hy giëne en het esthetisch aanzien van de kampeer terreinen. De huisjes, welke niet aan redelijke eisen voldeden, moesten worden afgebroken, tot onge- nogen van de exploitanten en van de huurders. In plaats daarvan konden nieuwe kampeerhuisjës wor den gebouwd op een 50 ha. groot terrein. Deze nieuw te bouwen woninkjes moeten echter aan ver schillende eisen voldoen. De bouwkosten worden geraamd op 4000,— a 5.000,— per huisje, waar nog 1500,entree-geld bijkomt voor het nieuwe kampeerterrein. Begrijpelijk, dat hierover deining ontstaat. De mosselen en oesters waren weer best De mossel- en oesterkwekers kunnen weer terug zien op een prima jaar. Niet minder dan 80 miljoen kilogram mossels werd geëxporteerd, terwijl 28 miljoen stuks oesters werden verzonden Wat de oesters betreft gingen er 8,5 miljoen naar Frankrijk, 14 miljoen naar België, 1,3 miljoen naar West- Duitsland en naar Engeland, 1 miljoen naar an dere landen, terwijl 1 miljoen in Nederland werd opgesoupeerd. De kosten van voorzieningen rond het V eer se Meer Er zal door Gedeputeerde Staten van Zeeland een nieuwe gemeenschappelijke regeling in het le ven worden geroepen, waarin onder meer zal wor den bepaald, welk aandeel de verschillende betrok ken gemeenten zullen moeten betalen in de kosten van de voorzieningen rond het Veerse Meer. Vol gens de ontwerp-regeling zal de provincie 25% voor haar rekening nemen, terwijl de aandelen van de gemeenten als volgt zijn vastgesteld Wissen- kerke 20%, Kortgene en Wolphaartsdijk ieder 13%, Arnemuiden, Veere en Vrouwenpolder ieder 7%, Kattendijke 5% en 's Heer Arendskerke 3%. Per kano van Duitsland naar Engeland In de Nieuw Neuzenpolder zijn een viertal Britse militairen „aagespoeld", die per kano van Duits land naar Engeland wilden varen. Het waren vier beroepsmilitairen, die dienden bij 't Britse Rijnleger, een luitenant, een sergeant en twee soldaten. Zij wilden per kano van Dusseldorp naar Engeland om op die manier propaganda te maken voor dienst neming bij hun bataljon van „The Royal Regiment, North Lancaster". De reis was tot Breskens goed verlopen, maar toen zij vandaar de Schelde op voeren om via Terneuzen, Gent en Brugge naar Oostende te varen, is ter hoogte van de Nieuw Neuzenpolder een van de twee kano's gekapseisd. De twee inzittenden zwommen toen naar de nadere kano, die door het gewicht en de zware golfslag eveneens omsloeg. Zaterdagmorgen hebben zij hun reis echter voort gezet via het kanaal Terneuzen—Gent.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1