■ANGS DE SCHELDESTROMEN. Uit o n z e Omgeving Axel Predikbeurten MUTATIES BEVOLKING „GEKLUISTERD KONGO" Op uitnodiging van de Stichting Zeeuwsche Volks Universiteit en de Nederlandse Reis-Ver- eniging bracht dhr. A. Melchior uit Haarlem een bezoek aan Axel. De voorzitter van de afdeling, de Weledele heer A. H. van der Lee, heette dr. Melchior bijzonder hartelijk welkom in Zeeuwsch-Vlaanderen. Spreker betreurde het wel dat slechts een zeer gering aantal personen in de bovenzaal van „Het Centrum" aan wezig waren om de lezing van dr. Melchior te beluisteren. De aanwezigen hebben op deze avond kunnen genieten van een bijzonder boeiende, zeer interes sante lezing over een land, waarvan wij vaak slechts de naam weten, maar niet het flauwste idee hebben van daar aanwezig natuurschoon, van volksgebruiken, van de bevolking van het land, van de zeer primitieve toestanden waarin men daar nog leeft. Dr. Melchior slaagde er voortreffelijk in, aan de hand van door hemzelf vervaardigde lichtbeelden en door zijn bijzondere gave van vertellen, de aan wezigen een onvergetelijke avond te bezorgen. Erg jammer dat er in onze omgeving slechts een zeer matige belangstelling bestaat voor deze avonden. Wij zouden van deze plaats, hen die daartoe in de gelegenheid zijn, willen opwekken eens een keer de lezingen van de Z.V.U. bij te wonen. Werkelijk iedere avond is de moeite waard 25 JAAR IN DIENST DER GEMEENTE Op 1 april 1962 herdacht de heer M. Oggel te Axel het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst der gemeente Axel trad. De heer Oggel, een ge boren Axelaar, was reeds werkzaam geweest als volontair te Temeuzen, daarna enige tijd te Zaam- slag, en op 1 april 1937 keerde hij naar zijn vader stad terug om daar op de secretarie te gaan wer ken. Momenteel bekleedt hij de functie van hoofd commies. Dit ambtsjubileum is uiteraard niet onopgemerkt voorbijgegaan en maandagmiddag werd er in de conferentiekamer een bijeenkomst gehouden, waarbij het college van burgemeester en wethouders en het administratief personeel der gemeente aanwezig waren. Namens de colleges sprak de heer J. Francke, die reeds een groot aantal jaren met de heer Oggel samenwerkt. De heer Francke schetste in het kort de loopbaan van de jubilaris en overhandigde hem namens het personeel een bijzonder fraai cadeau. Namens het college sprak de burgemeester, die de heer Oggel bijzonder hartelijk dankte voor zijn ijver en plichtsbetrachting en de accuratesse waar mee hij steeds zijn werk in dienst der Gemeente verricht. Hij overhandigde de jubilaris een fraai bloemstuk. Ook de gemeentesecretaris getuigde van zijn waardering voor de heer Oggel en sprak de hoop uit dat hij in goede gezondheid nog jaren zijn werk voor zijn geboorteplaats mag doen. Na dit meer officiële gedeelte bleef het per soneel nog geruime tijd ten stadhuize bijeen. „DE SOOS" Woensdagmiddag 4 april 1962 werd in het To renlokaal van de Ned. Herv. Kerk de film „Toen liet hij hun Barabas vrij" vertoond, voor de Axelse bejaarden. Na de pauze sprak de heer I. C. Pro voost over het onderwerp „De zorg van de Over heid voor de bejaarden". EVANGELISATIESAMENKOMST Woensdag 4 april werd in de bovenzaal van „Het Centrum te Axel een Evangelisatiesamen komst gehouden. Spreker was ds. Praas. BESTELLER A. A. RIEMENS MET PENSIOEN Aan de besteller le klasse der PTT A. A. Rie- mens is wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag uit de PTT-dienst verleend met ingang van 1 april j.l. In een genoeglijk samenzijn ten postkantore heeft het PTT-personeel op zaterdagmiddag 31 maart j.l. van collega Riemens afscheid genomen. Naast bijna alle personeelsleden van Axel en de daaronder horende postinrichtingen was ook de vorige directeur, de heer M. J. Poisonnier, thans directeur van het PTT-kantoor te Temeuzen, met zijn echtgenote aanwezig. De directeur van het postkantoor richtte woor den van hartelijke dank tot de scheidende function- naris voor de trouwe plichtsvervulling van zijn ambt, waaraan hij z n beste krachten heeft gegeven. Hij memoreerde ook nog de lange reeks van moei lijke jaren die Riemens door heeft moeten maken voordat hij tot vaste besteller werd benoemd. Dankbaarheid zal er ongetwijfeld zijn dat hij tot aan het einde toe zijn taak in zo'n goede gezond heid heeft mogen vervullen. Als blijk van waardering voor de ijver en toe wijding die Riemens gedurende 42 dienstjaren heeft betoond reikte de directeur hem de afscheidspen- ning van het bedrijf uit alsmede de PTT-kalender. Hij wenste hem en zijn echtgenote nog vele goede en gezonde jaren toe. Als vriend en oudste besteller sprak hierna de besteller le klasse J. S. J. Wijna enkele hartelijke woorden tot de scheidende collega, riep hem een „tot ziens onder de toren toe en bood hem na mens het personeel een moderne reiskoffer aan en aan Mevr. Riemens een bloemstukje. Ook de heer van Drongelen en de heer Poison nier voerden nog het woord. De heer Riemens dankte in zijn dankwoord voor alle tot hem uitgesproken woorden, voor alle on dervonden vriendschap en collegialiteit en voor het prachtige afscheidscadeau. Hierna bleven allen nog een korte tijd gezellig bijeen onder het genot van een kopje koffie. AFSCHEID PASTOOR UYTDEWILGHEN Honderden parochianen hebben vorige week woensdagavond afscheid genomen van hun sym pathieke parochieherder pastoor Uytdewillighen. De pastoor was door het afscheid zichtbaar ge roerd en had zijn afscheidswoorden op de geluids band laten opnemen. Met een bijzonder woord tot de ouden van dagen en de zieken en een „lang leve Axel", be sloot hij zijn afscheidsrede. Op deze avond werd hem namens de parochie een enveloppe met inhoud aangeboden. Tot slot was ieder in de gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen, waarvan door een groot aantal parochianen gebruik werd gemaakt. INSTALLATIE PASTOOR B. DE JONG Vrijdagavond 30 maart is z.e.h. B. de Jong geïnstalleerd als pastoor van de St. Gregorius- parochie. Begeleid door deken A. Koopmans uit Hulst, mgr. J. Plasschaert, president van het iGroot- Seminarie te Hoeven en verschillende andere gees telijken, betrad pastoor de Jong door een haag van Thalia-muzikanten de R.K. Kerk. Onder de aanwezigen waren o.a. burgemeester voor een kollektief geschenk geldy in te zamelen, ten, doktoren en notabelen van Axel, alsmede een groot aantal vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen. De installatie geschiedde door deken Koopmans, waarna een avondmis de kerkelijke plechtigheid be sloot. Voor de parochianen was er bij het verlaten van de kerk de gelegenheid om pastoor de Jong geluk te wensen. Tot slot was er in het Gezellenhuis een receptie voor genodigden waarbij meester de Kort een groot aantal Axelaars aan de nieuwe pastoor voorstelde. SCHOOLAVOND CHRISTELIJKE U.L.O. AXEL In „Het Centrum" te Axel werd de jaarlijkse schoolavond van de Chr. U.L.O.-club C.U.C.A. gehouden. In zijn openingswoord kon het hoofd van de school, de heer C. Nieuwland, een groot aantal aanwezigen hartelijk welkom heten. De grote zaal van „Het Centrum" was vrijwel geheel gevuld met ouders, leerlingen en leraren. Eén der leraren, de heer Zuidweg, die reeds enkele maanden ziek is, kon niet aanwezig zijn en op voorstel van de heer Nieuwland werd hem een telegram gezonden, waarin hem een spoedig herstel werd toegewenst. De ouders kregen een zeer afwisselend program ma voorgeschoteld, o.a. deklamatie, muziek, vra- genwedstrijd en toneelstukjes. De deklamaties werden verzorgd door Bora Goossen, Carla Beeldens, Alie Heerspink en Ina Bakker. Het bandje, samengesteld uit leerlingen van de school, versterkt met enkele bekende Axelse mu zikale meisjes, maakte een uitstekende indruk en kreeg dan ook na elk nummer een warm applaus. Vooral de jeugd roerde zich bij het horen van be kende nummerjes. Onder leiding van één der leraren, de heer J. Hamelink, hadden de leerlingen een viertal toneel stukjes ingestudeerd, „Het Standbeeld" „De ongetrouwde dokter" Tante Jet in de flat" en „Vrees voor inbraak". De spelers en speelsters vertolkten hun rollen voortreffelijk en de ouders hebben dan ook met volle teugen kunnen genieten van de prestaties van hun kinderen. Al met al een- zeer goed georganiseerde-, voor treffelijk geslaagde schoolavond. KONTAKTAVOND RIJKSPOLITIE WERD ECLATANT SUKSES Hoogtepunt het optreden van Het Reizend Zeeuws Volkstoneel Donderdag 29 maart werd in „Het Centrum" te Axel de jaarlijkse grote Kontaktavond gehou den van het Korps Reserve Rijkspolitie district Middelburg. De districtscommandant, de Dirigerend Officier der Rijkspolitie 2e klas A. J. van Thiel sprak er zijn voldoening over uit dat de benedenzaal van „Het Centrum" vrijwel geheel was bezet en dat onder de aanwezigen ook waren de heren burge meesters van IJzendijke, Philippine en Axel. Een bijzonder woord van welkom richtte majoor van Thiel tot Inspecteur van Ooyen van de Ge- meente-Politie Temeuzen en diens echtgenote. Aan een vijftal reserve wachtmeesters reikte ma joor van Thiel de vrijwilligersmedailles en de di ploma's geoefend man uit, n.l. aan de heren de Blaey, Biervliet; de heren F. van Tatenhove en P. A. Meeusen te Axel en aan de heren v. d. Velde en Megroot te Koewacht. Voor de pauze werden twee door de Rijks Voor lichtingsdienst beschikbaar gestelde films vertoond, „Glas" van Bert Haanstra en „Het Bezoek van Prinses Beatrix aan de Verenigde Staten tijdens de Hudson-herdenking Na de pauze trad het Reizend Zeeuws Volks toneel uit Hulst voor het voetlicht met het Vasten avondspel in vijf bedrijven „Die Gecroonde Leersse" van Michiel de Swaen, in een moderne beweking van drs. Louis Lockefeer. De hoofdrolspeelsters en -spelers Jo de Block, Rie Francken-Lockefeer, Trees Verwilligen, Wim Borghstijn, Camiel Roctus, Louis Lockefeer en Fons Roctus speelden de hun toegewezen rol op werke lijk voortreffelijke wijze. Zonder één der medespelenden tekort te willen doen, zouden wij in het bijzonder willen vermelden het uitmuntende spel van mejuffrouw Trees Ver- willigen en de heren Wim Borgstijn en Camiel Roctus. Als bijzonderheid de kostuums en de schitteren de decors waren door de leden zelf vervaardigd. De waardering van de aanwezigen voor het schitterende spel bleek duidelijk uit het slotwoord van de le luitenant Lanting „Ik ben sprakeloos". Hij dankte alle spelers persoonlijk en reikte de dames een klein aandenken uit. Hij sprak de hoop uit „Misschien tot volgend jaar". 2x 25 JAAR Donderdag 5 april recipieerden dokter K. Boor en zijn echtgenote in hotel .Zomerlust" te Axel ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest. Tevens werd deze receptie gegeven in verband met het vijf en twintig jarig jubileum als arts van dokter Boor. Een groot aantal Axelaars, waaronder het col lege van burgemeester en wethouders, diverse ver tegenwoordigers van verenigingen, collega's uit de omliggende gemeenten enz. kwamen hun ge lukwensen aanbieden, terwijl ook velen hun waar dering uiten door het zenden van bloemstukken. Een zeer bijzondere verrassing voor dokter Boor was stellig wel het aanbieden van een geschenk namens zijn patiënten aan het begin van deze re ceptie. Ekelen hadden zich in diep geheim beijverd voor een kollektief geschenk gelden in te zamelen, en toen zuster Geleynse in een korte toespraak de waardering en dank voor hetgeen dokter Boor in de verstreken 25 jaar voor Axel en voor zijn pa tiënten heeft gedaan naar voren bracht kon zij deze woorden door daden vergezeld laten gaan na mens de patiënten bood zij dokter Boor een fraai televisietoestel aan, terwijl aan mevr. Boor door een dochtertje van Ds. van Leeuwen bloemen werden aangeboden. Aan het slot van de receptie bracht ook de Chr. fanfare „Hosanna" nog een muzikale hulde aan dokter Boor op deze feestelijke dag. MUZIKALE HULDE Maandag 2 april bracht de Christelijke fanfare „Hosanna te Axel een muzikale hulde aan een harer leden die 25 jaar geleden in het huwelijk trad, n.l. de heer M. Bakker in de Singelweg. In de omgeving van zijn woning bracht het gezel schap enkele nummertjes ten gehore. KOLLEKTE In de periode van 9 tot en met 15 april wordt in Axel de traditionele Emmabloem-kollekte ge houden. KOLLEKTE In de periode van 9 tot en met 15 april wordt te Axel gekollekteerd voor de plaatselijke afdeling van ht Wit Gele Kruis. DAGTRIP NAAR LONDEN Een vliegreis naar Londen, dat was de hoofd prijs die het Nederlands Sperwerverbond voor 88 huisvrouwen in het vooruitzicht stelde toen deze organisatie van kruideniers vorig jaar novem ber een prijsvraag uitschreef. En tot de 88 winnaars van deze hoofdprijs be hoorde ook een Axelse klant van de fa. van Kampen alhier, mevr. Gans uit de Ds. Jan Scharp- straat, die nu vorige week dinsdag met de overige prijswinnaars in drie gecharterde vliegtuigen (ver trekkend van Rotterdam Zestienhoven, Schiphol en Eelde-Groningen) de reis naar het Zuid Engelse Southend maakte, vanwaar men met bussen naar Londen ging. Zowel de vliegtocht als het bezoek aan Londen waarvan wij hier even noemen het be zoek aan de Tower, het wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud, de rondrit over Trafalgar Squ are, Charing Cross, langs de B.B.C., Savoy Hotel St. Paul's Cathedral, gaven tal van onvergetelijke indrukken aan de deelneemsters, die na een echte Engelse maaltijd in een Londens restaurant aan het eind van de dag weer per vliegtuig huiswaarts keerden, na een weliswaar inspannende maar bij zonder interessante dag. „SPUI" TEGEN DE SPURS Van gewoonlijk goed ingelichte zijde vernemen wij dat het eerste elftal van de v.v.-„Spui" op zaterdag 21 april 1962 een wedstrijd speelt tegen „Watfort Spurs" een elftal uit de omgeving van Londen. ZONDAG 8 APRIL Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk (KerkdreeJ). 10.00 uur en 3.00 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. van Leeuwen. (Bediening H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 en 230 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 78 APRIL Dokter Schiltman. Zeeuwse waterstaatswerken in de Eerste Kamer. Blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van verkeer en water staat zijn door de leden weer heel wat .Zeeuwse zaken" aan de orde gesteld. Gepleit is voor een vaste oeververbinding over of onder de Wester- schelde, voor een spoedige realisering van de brug over de Oosterschelde, terwijl vele leden zich ont stemd toonden over het uitblijven van een defini tieve beheersvorm voor het Zuid-Sloe. Het Koninklijk Gezin komt per helikopter. Vorige week hebben wij reeds bericht, dat het Koninklijk gezin met de vier prinsessen op dinsdag, 8 mei aanstaande een bezoek aan Middelburg zal brengen. Thans kunnen wij mededelen, dat de reis naar Middelburg zal worden gemaakt per helikop ter. Het sportterrein aan de Nadorst zal gekozen worden als landingsplaats, waar de Middelburgse schoolkinderen de Koninklijke gasten zullen be groeten. Terneuzense L.T.S. krijgt eigen bakkerij. Het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft aan het bestuur van de lagere tech nische school te Temeuzen toestemming gegeven tot het bouwen van een eigen bakkerij. AXEL t/m 28 februari 1962. Geboorten i 6 febr. Willemkens, Josephina E. M.; 8 febr. van Tatenhove, Adriaan C.; 15 febr. Willemsen, Cornelia; 18 febr. Kalisvaart, Cornelia G.; 18 febr. Kalisvaart, Geertruida C.; 18 febr.van den Braak. Edmond J.; 19 febr. de Ridder, Wil lem P.; 22 febr. Scheele, Geertruida R.; 24 febr. de Vrieze, Anita P. C.; 25 febr. Hoogstraate, Cornelia W.; 27 febr. Jansen, Margaretha. Overleden i 1 febr. Wondergem, Pieter A.; 4 febr. Haak, Pietemella e.v. Dieleman, A.; 12 febr. Wolfert, Elizabeth w.v. Hollebek, C.; 14 febr. Haak, Marinus; 17 febr.: Ollebek, Jan C.; 18 febr.: Swets, Comelis;25 febr. Wijna, Debora L. e.v. Verstraten, J. Gehuwd 1 febr. Vanderswalm, Adelin J. v. Vlissegem (B) en Vlaming, Pauwelina. 8 febr. van Rat tingen, Luciën B. v. St. Jansteen en Briquet, Gerda J. F. 15 febr.Haak, Pieter C. en van Sabben, Johanna M. Vertrokken Rammeloo, Roman A. met gezin van Wilhel- minastraat 45 naar Temeuzen. Briquet, Gerda J. F. van Wilhelminastraat 70 naar St. Jansteen. van de Klundert, Johannes M. met echtg. van Kanaalkade 58 naar Dordrecht. Sorber, Benny, van Julianastr. 23 naar Rotterdam, van Eijk, Maria H. van Spui N 95 naar Amsterdam. Hamer Johanna M. e.v. van Sabben, met 2 kinderen van de Ruij- terstr. 19 naar Cuyk. Vlaming, Pauwelina met kind van Kanaalkade 3 naar Vlissegem (B.)Torn, Frederikus F. A. met echtg. van Marijkestraat 48 naar Utrecht. Melse, Joos met gezin van Wilhel- minastr. 82 naar Berkel. van Luijk, Abraham P. met gezin van Bylocquestr. 55 boven naar Eind hoven. Vestiging in de gemeente Crooy, Margaretha E. van 's-Gravenhage naar Irenestr 10. Meupelenberg, Johannes B. van Al melo naar Noordstr. 9. van Maele, Anna C. van Temeuzen naar Bemhardstr. 30; van Waterschoot, Bertha J. van St. Jansteen naar de Ruijterstr. 24; Bartels, Cornelis J. P. van Tilburg naar Emmastr. 90; Bosch, Theodorus W. van Rotterdam naar Stationsstr. 1; Wolters, Carla J. H. van Vlissingen naar de Ruijterstr. 5; de Jonge, Gerritje J. W. van Engeland naar Markt 11Risseeuw, Jacob van Oostburg naar Noordstr. 7; Scheele, Maatje van Temeuzen naar Wijk K 11; de Feijter, Catharina van Rhoon naar Bylocquestr. 7; Rouw, Daniel van Temeuzen naar Julianastr. 33; Dieleman, Jan van Hoofdplaat naar Wijk P 2; Matthijs, Jacobus van Vogelwaarde naar ulianastr. 38; den Beer, Helena Vogelwaarde naar Julianastr. 38; den Beer, Helena Franciscus J. van Vogelwaarde naar Julianastr. 38; Matthijs, Levina W. van Vogelwaarde naar Juli anastr. 38; Matthijs, Jozias van Vogelwaarde naar Julianastr. 38; Matthijs, Janna W. van Vogelwaar de naar Julianastr. 38; Matthijs, Johannes van Vo gelwaarde naar Julianastr. 38; Matthijs, Marie van Vogelwaarde naar Julianastr. 38; van der Meulen, Dirkje van Haarlem naar Wilhelminastr. 45; Bak ker, Jacob W. van Naaldwijk naar Wijk N 70. Verhuizing binnen de gemeente Géna, Victor J. J. B. met echtg. van Villapark 2 naar Villapark 1; Hopman, Wilhelmus G. F. van Calandstr. 22 naar Noordstr. 7; Tjebbes, Jan F. met gezin van Villapark 30 naar Villapark 68; Haak, Pieter C. van Wilhelminastr. 65 naar Em mastr. 96; van Sabben, Johanna M. van de Ruij terstr. 19 naar Emmastr. 96; den Haan, Samuel H. van Walstr. 7 naar Beatrixstr. 25; de Bruijne, Helena van Bylocquestr. 29 naar Zeestr. 17; Donze, Karei met gezin van Nieuwendijk 82 naar By locquestr. 55 bov.; van Cadsand, Leendert P. en echtg. van Julianastr. 29 naar Bylocquestr. 29; de Pooter, Pieternella M. van Wijk M 20 naar Wijk P 56; Kiel, Jan met gezin van Beatrixstr. 25 naar Wilhelminastr. 45; de Smet, Sitse D. met gezin van Oudeweg 80 naar Wijk O 42; Bakker, Abra ham van Wijk O 60 naar Wijk P 56. Aantal inwoners der gemeente Axel Op 31 januari 1962 7783. Op 28 februari 1962 7789. Sas van Gent heeft grootse plannen. Burgemeester R. A. J. de Boer van Sas van Gent heeft tijdens een bijeenkomst de bouwplannen van de gemeente voor de komende 10 tot 15 jaar uit eengezet. In het nieuwe uitbreidingsplan „Noord- West" zal ruimte worden geschapen voor de bouw van 700 woningen, openbare gebouwen, bungalows, etage- en patio-bouw. De kosten van dit plan belopen zo'n slordige 9H miljoen De gemeente heeft de directie van de Neder landse Spoorwegen reeds verzocht een tweede spoorwegovergang te maken. Voorts is tot de rijks waterstaat het verzoek gericht het noordelijk ge deelte van de westelijke kanaalarm te dempen. Dit gedeelte zal worden bestemd voor een busstation en parkeerterrein. Fluoridering van leidingwater is gewenst. Op een gehouden voorlichtingsdag van de Pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zee land over de fluoridering van het leidingwater heeft de voorzitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes, ver klaard, dat de Raad op het standpunt staat, dat fluoridering van het leidingwater gewenst is ten einde tandbederf tegen te gaan. Deze voorlich tingsdag werd onder meer bijgewoond door tand artsen, schoolartsen, burgemeester en vertegenwoor digers van waterleidingmaatschappijen.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2