Ruw® handen Bronchi letten Niels overlreïl PUROL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 31 MAART 1962 76e Jaargang no. 26 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN verschijnt Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK GEMEENTERAAD VAN AXEL WERKTE IN SNEL TEMPO AGENDA AF. Vragen over benoemingen van Schilders. .etuil HOOFDPIJNPOEDÉRSJ 2c JL AXELSE COURANT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Los* nummer» 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1.75. Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mJB, Bij kontrakten belangrijke redaktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per nun. Kleine Advert en tiën 1-5 regel» 1, Iedere regel meer 12 cent Dinsdag 27 maart 1962 te 19.00 uur kwam de Raad der Gemeente Axel ten stadhuize in openbare zitting bijeen. Een groot aantal voorstellen vorm den hamerstukken. Punt 3 van de agenda Ingekomen stukken en mededelingen, vormde een punt van discussie. En dan wel zeer speciaal de punten a-b-c, van de overiae mededelingen, betreffende de benoemingen van een drietal schilders. De hoer van LuijkIk meende dat de Raad kortgeleden het besluit heeft genomen twee schil ders te benoemen. En nu zie ik hier dat er drie schilders zijn benoemd. De burgemeesterHet was het plan van het College in deze vergadering te komen met een voorstel om nog een derde schilder te benoemen, maar dat bleek niet nodig, want één der benoemden heeft zich teruggetrokken. We zullen dus voorlopig volstaan met twee schilders. De heer P. J. van Bendegem Waren er bij de sollicitanten geen schilders uit Axel, omdat er van de drie benoemden twee van buiten de gemeente komen. Was er bij de Axelse sollicitanten geen keuze En hoeveel sollicitanten waren Axelaars De burgemeesterBij de zestien sollicitanten waren er acht of negen uit Axel, maar er is in de eerste plaats gelet op de capaciteiten. De heer van BendegemHet gaat hier over vak mensen, maar is de benoeming ook door vakkun dige personen beoordeeld De burgemeester Dit is geschied na een voor onderzoek door de opzichter van de Centrale Dienst en de gemeentesecretaris. Wat betreft de ambte lijke kant door laatstgenoemde en wat betreft de capaciteit e.d. door de opzichter. De heer P. J. van Bendegem toonde zich in het geheel niet tevreden over de gang van zaken en daarom werd overeengekomen, na afloop van de openbare vergadering, deze affaire in besloten ver gadering te bespreken. Besloten werd Tot het verlenen, van medewerking op grond van artikel 50 der Kleuteronderwijswet aan het Bestuur der R.K. Kleuterschool te Axel tot het stichten van een nieuw Schoolgebouw. De heer A. B. P. Dumoleyn, Spoorstraat 24 te Terneuzen wenst van de gemeente te kopen een perceel bouwgrond, groot ongeveer 676 m2, gelegen aan de van Middelhovenstraat. Besloten werd aan de heer A. B. P. Dumoleyn, Spoorstraat 24 te Terneuzen te verkopen een per ceel bouwgrond, gelegen aan de van Middelhoven- straat, groot 676 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn voor de prijs van 8,.per m2. Besloten werd ter verdere voorbereiding der uit voering van het saneringsplan Oudewijk en omge- vina van de heer A. Looi, Singelweg 23 te Axel, aan te kopen het magazijn te Axel, Oosterstraat 28, groot 9 m2. Besloten werd eveneens ter verdere voorberei ding der uitvoering van het saneringsplan Oude wijk en omgeving van de heer M van Doeselaar, Kerkdreef 40 te Axel, aan te kopen de bergplaats te Axel, Oudewijk 19, groot 33 m2. Besloten werd voor hetzelfde doel van de heer C. den Engelsman Julianastr aat 22 te Axel, aan te kopen het woonhuis te Axel, Oosterstraat 40, met het recht van erfpacht tot en met 24 december 1996 van de grond waarop dit woonhuis staat en de bijbehorende grond - eigendom van de gemeen te Axel groot 63 m2. Een voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het R.K. Schoolbestuur te Axel ten behoeve van de R.K. Lagere School te Axel, werd, aange zien aan de wettelijke bepalingen is voldaan, inge willigd. Voorstel tot het toekennen van de voorschot ten op grond van artikel 42, juncto artikel 126, en 73, eerste en tweede lid, der Kleuter- onderwijswet voor het jaar 1962. Besloten werd de voorschotten voor het jaar 1962 vast te stellen als volgt 1. Vereniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs te Axel Voorschot per lokaal 4}/i lokaal 800,.3.600, Voorschot per kleuter 104,8 leerl. a 12,80 1.341,44 Voorschot art. 42/126 3M x 300,- 1 x 610,- 1.660,- 2. Rooms-Katholieke Kleuterschool, te Axel Voorschot per lokaal 3 lokalen a 800,— 2.400, Voorschot per kleuter 76,9 leerl. a 12,80 984,32 Voorschot art. 42/126: 350, Aangezien de besturen voldoende borg hebben gesteld, kunnen de voorschotten telkens voor één- vierde gedeelte betaalbaar worden gesteld. Voorstel tot aankoop van een gedeelte van de voormalige Achterweg van de Erven J. Bakker. Ter realisering van de in voorbereiding zijnde wijzigingen van het uitbreidingsplan van de kom der gemeente is het, mede met het cog op de inge diende aanvragen om bouwgrond, ten zeerste ge wenst dat de gemeente op korte termijn de be schikking krijgt over de desbetreffende gronden. Met de eigenaars van een gedeelte van de voor malige Achterweg (ten zuiden van de Kanaalkade) is ter zake overeenstemming bereikt. Besloten werd aan te kopen van de erfgenamen van wijlen de hoer J. Bakker, voorheen wonende te Axel, Kerkdreef 40, het perceel kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 1060, zijnde een ge deelte van de voormalige Achterweg, groot 120 m2. Om dezelfde reden werd besloten tot aankoop van de woning C. A. Polenstraat 46 te Axel van de heer J. M. Mattens te Axel, zulks na enige discussie De hoer D. J. OggelIs het persé noodzakelijk dat dit perceel wordt aangekocht. Als ik kijk naar de gefineerde prijs dan wordt de grond toch wel schrikbarend duur. De burgemeester x "We hebben hier te maken met een huurder-eigenaar, dus is de woning ge schat op vervangingswaarde. De heer D. J. OggelWe moeten toch wel voorzichtig zijn met de aankopen. We hebben de laatste tijd al meer deze percelen gekocht. Het is zaak goed in de gaten te houden, dat we niet te duur uit zijn. De heer W. de FeijterMet de heer Oggel ben ik het niet eens. Wanneer we kijken naar de ver- vanginaswaarde, dan is de koopsom nog aan de lage kant. De burgemeester Dit laatste moet ik de heer de Feijter toestemmen. En meneer Oggel dit be drag wordt toch uitgesmeerd over het betreffende exploitatieplan. De mening van het College is Een zekere voor zichtigheid is gewenstHet is zaak te letten op redelijke prijzen. de Bijz. School Spui voor g.l.o. Spui 900, de Chr. Nat. School voor u.l.o. Szydlowskipl. 600,— voor handwerken 600,. voor lichamelijke oefening 3.000, Aangezien de schoolbesturen voldoende borg hebben gesteld, kunnen de voorschotten telkens per kwartaal voor éénvierde gedeelte betaalbaar worden gesteld. Voorstel tot het garanderen van hypothecaire Geldleningen voor de aankoop van woningen. Ingekomen zijn de volgende aanvragen om ze kerheid als bedoeld in artikel 7 van het Besluit Bevordering Eigen-woningbezit voor de aankoop van de daarbij genoemde woning 1. Kruyt, John. Franklinstraat 69 III te Am sterdam ongenummerde woning in de Te Waterstraat: 2. T. W. Bosch, p.a. Stationsstraat 1 te Axel ongenummerde woning in de Ferdinandstraat; 3. A. H. J. Ducheine, van Duindoomstraat 15 te Cadzand ongenummerde woning in de Ferdinandstraat. Aangezien er voldoende aanleiding is om ter be vordering van het eigen-woningbezit in deze ge meente de gevraagde garanties te verlenen, werd hiertoe besloten. Hoestdrank in tab let vorm. 95 ct Besloten werd ook nog aan te kopen van Mevr. M. M. Mattens-Aerens, Polenstraat 46 te Axel, het perceel tuingrond, gelegen aan de Polenstraat, groot 56 m2. Gewijzigd werd de „Verordening op de heffing van een belasting op de honden in de gemeente Axel", zulks was aanleiding van een bericht van Ged. Staten dat de Minister van Binnenlandse Za ken in overweging geeft enkele wijzigingen aan te brengen in bovenbedoelde verordening. Ook in de „Verordening van de opheffing van een Wegenbelasting in de gemeente Axel" werd een redaktionele wijziging gebracht. Besloten werd aan de heer G. J, A. de Jonge, Oranjestraat 2 te Axel, te verkopen het perceeltje bouwgrond groot ongeveer 16 m2, gelegen op de hoek KerkdreefIWeststr. voor de prijs van 20,— per m2. Voorstel tot het toekennen van voorschotten op dc Gemeentelijke vergoedingen aan de Bij zonder Lagere Scholen voor het jaar 1962. De besturen der bijzondere lagere scholen heb ben op grond van de artikelen 103, zesde lid, en artikel 101 bis, vijfde lid, der Lager Onderwijswet 1920 voorschotten gevraagd op a. de exploitatie-vergoeding voor het jaar 1962; b. de kosten van het vakonderwijs voor het jaar 1962. Bij raadsbesluit van 16 januari 1962 is het be drag per leerling der openbare lagere school voor het jaar 1962 bepaald op 59,72, terwijl voor het uitgebreid lager onderwijs het bedrag is bepaald op 63,80. Aan de hand van de gemiddelde aantallen 'leer lingen over het jaar 1961 werd besloten de voor schotten voor het jaar 1962 te bepalen en toe te kennen als volgt a. overeenkomstig artikel 103 der Lager Onder wijswet 1920 aan de Chr. Nat. School voor g.l.o. Nieuwstraat 20.822,37 de R.K. School voor g.l.o. Walstraat 15.885,52 de Bijz. School Spui voor g.l.o. Spui 4.319,75 de Chr. Nat. School voor u.l.o. Szydlowskipl. 8.319,18 b. overeenkomstig artikel 101 bis der genoemde wet aan de Chr. Nat. School voor g.l.o. Nieuwstraat 2.400, de R.K. School voor g.l.o. Walstraat 2.800, Besloten werd 1. Aan te kopen van mevrouw P de Ruijter-de Blaaij, wonende te Pretoria (Zuid Afrika), een gedeelte, groot 5000 m2 of zoveel meer of min der als bij kadastrale opmeting zal blijken aan wezig te zijn, van het perceel, kadastraal be kend gemeente Axel, sectie G, no. 500, zijnde bouwland, gelegen ten westen van het Buth- straatje, tegen de in het concept vermelde prijs, met verrekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting. 2. Ten behoeve van het aan verkoopster verblij vende gedeelte van het perceel als heersend erf en ten laste van het door de gemeente aan te kopen gedeelte als lijdend erf om niet het altijd durende recht van uitweg over laatstgenoemd gedeelte te verlenen uitsluitend voor het ver richten van landbouwwerkzaamhedeu. Voorstel tot verlenging van de huur van het pand Noordstraat 23 aan de Rijksgebouwen dienst. De huurtermijn van het pand Noordstraat 23 is per 31 december 1961 afgelopen. Onder verwijzing naar het bij de stukken overge legde ontwerphuurcontract werd besloten dit pand opnieuw aan de Rijksgebouwendienst te verhuren voor de huursom van 1.074,80 per jaar. Dit be drag dient over het eerste halfjaar van 1962 nog te worden verhoogd met 350,zijnde het restant van de afschrijving op de inrichtingskosten. Voorstel tot het voteren van gelden voor uit reiking van een aandenken aan de school jeugd in verband met de viering van het Zilveren Huwelijksjubileum van HM. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen. Het komt B. en W. gewenst voor een aanden ken aan de schooljeugd uit te reiken in verband met de viering van het zilveren huwelijksjubileum van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. B. en W. geven de voorkeur aan de „Klasse krant voor Nederland", welke een serie foto's van het Koninklijk Gezin bevat. Rekening houdende met een benodigd aantal van circa 1540 exemplaren, zal hiermede een bedrag van 508,20 gemoeid zijn. Besloten werd een bedrag van 508,20 voor dit doel te voteren. Voorstel tot vaststelling van een partieël uit breidingsplan Noord II, regelende de bestem ming in onderdelen van gronden, gelegen tussen de Nieuwendijk en de Oudeweg. In onze gemeente bestaat dringend behoefte aan bedrijfsterrein voor vestiging van klein-industrie en verzorgende bedrijven. Het uitbreidingsplan in hoofdzaak, vastgesteld door Ged. Staten d.d. 20 april 1960, no. 2412/8, 3e afd., voorziet niet in deze behoefte. Een par tiële herziening van dit plan is dan ook nood zakelijk. Bij besluit van 27 juni 1961 werd besloten een herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor te bereiden. Ten vervolge daarop werd besloten vast te stel len het uitbreidingsplan Noord II, overeenkomstig het bij de stukken overgelegde ontwerp van het Stedebouwkundig Adviesbureau Schut te Middel burg. Voorstel tot adhesiebetuiging aan de motie van de Gemeente Aardenburg om de aktie van de Landbouworganisaties te steunen ten aanzien van de verlenging van do Wet op de vervreemding van Landbouwgronden. De gemeenteraad van Aardenburg heeft op 5 maart 1962 een motie vastgesteld, waarbij aan de Minister van Landbouw en Visserij wordt verzocht om de voorstellen van de landbouworganisaties in Zeeland ten aanzien van de verlenging van de Wet op de Vervreemding van Landbouwgronden erns tig te overwegen, omdat het algemeen belang niet gediend zal zijn met de verwachte gang van zaken. Burgemeester en Wethouders van Aardenburg verzoeken adhesie te betuigen aan die motie, welke bij de stukken ter inzage is gelegd. De heer W. de Feijter Ik ben in dezen een andere mening toegedaan. Wet op de vervreemding van Landbouwgronden dateert reeds van 1940. Persoonlijk vind ik dat deze motie geen zin heeft. De heer C. de Putter Deze affaire heeft al vele tongen in beroering gebracht. Hierover bestaat veel meningsverschil. Deze Wet wil regelen om te voor komen dat de prijzen uit de hand lopen. "Het College ziet grote gevaren in opheffing. Wat betreft het verband met de E.E.G. als die eenmaal werkt, dan wordt het misschien mogelijk de Wet te missen „Nu nog niet menen ook B. en W. De heer ,W. de Feijter Ik zie geen „gevaren" in de opheffing. De heer D. J. OggelOp welk punt ziet het College hier een taak voor de Raad Het betreft hier toch geen direkt gemeentebelang (misschien alleen wat grondaankopen). Alleen deskundigen in die sector kunnen oordelen. Waarom het voorstel van B. en W De keer C. van Bendegem In het betoog van de heer de Feijter merk ik een tegenstrijdigheid op. Eerst zegt hij misschien is er wel enige reden tot handhaving en daarna maar het zal toch niet helpen. Dhr. Oggel vraagtis dit voor de Raad of voor de betreffende organen Dan moet ik zeggen voor de wetgever. Met de tunnel onder de Schelde is dat net zo; dan betuigen wij toch adhesie als de heer Oggel dat voorstelt. De Wet behelst meer dan het prijs beheer. O.a. ook voorzieningen voor de pachters. Nu er een voorstel van B. en W. is, en twee leden zijn landbouwers en hebben ook zitting in Landbouworganisaties, dan moeten we het voorstel maar aannemen. De voorzitterWil meneer de Putter het ge meentebelang nog aantonen De heer C. de Putter Ik kan natuurlijk met zeggen dit is een rechtstreeks belang voor de gemeente Axel. Maar gezien het algemeen belang is dit toch wel nodig (Spreker verwijst naar de waarde van de gronden juist over de grens 14 x zo hoog ge schat als hier.) Als de E.E.G. gaat werken, dan komt er egali satie, maar nu is die tijd nog niet aangebroken. Als zo n tijd komt, dan moeten wij daar achter staan. n 1 De heer W. de FeijterDe gronden in Belgie zijn aan het dalen. In Groningen en Friesland ligt de verkoopprijs onder de taxatiewaarde. De heer D. J. OggelEen vaste oeververbinding grijpt niet in op de Wetgeving, maar dit wel. Het is geen taak voor de Gemeente invloed uit te oefenen op de Wetgeving. De heer C. de Putter Meneer de Feijter, Fries land uit: zich hier juist in de sterkste termen tegen. De heer W. de Feijter Die hebben misschien andere motieven. De heer C. de Putter Meneer Oggel, dit gaat niet in tegen de Wetgeving, doch het gaat om het algemeen belang. Bij de stemming verzoeken de heren W. de Feijter (CH.U.) en D. J. Oggel (G.P.V.) om aan tekening tegen dit voorstel te zijn. RONDVRAAG t De heer P. J. van Bendegem Zou het mogelijk zijn de Emmastraat te verharden tot tegen de eigendommen van de Nederlandse Spoorwegen Is het waar dat de Gebrs. Verpoorte in de voor gevel van hun nieuwe zaak glazuursteen moeten aanbrengen Kan dit niet anders worden opge lost, want dit wordt wel erg duur? Is hier ook het oordeel gevraagd van de Schoonheidscommis- sie De heer E. A. Maas Nogmaals wil ik terug komen op het slechte onderhoud van de Woning wetwoningen. Men zou kunnen zeggen dat dit mijn stokpaardje is, maar ik heb deze affaire tot in den treure op tafel gelegd, maar ik zie nog geen resultaat. Verschillende woningen staan na jaren nog in de grondverf. Ik wil deze zaak nogmaals in handen van het College geven en ik verwacht dan ook een antwoord dat ergens op zal lijken. De burgemeester Er staat dus een stok achter de deur De heer K. Hamelink: Komen de woningen in plan Oost ook in aanmerking voor de douchecellen- regelinn. En worden deze door de Gemeente voor inrichting gereed gemaakt. Hierna volgde de genoemde besloten vergadering. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Mnader en Kind Wonderlijk zoals dat helpt»

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1