DampObevrijdt Fa. J. C. VINK Uit onze Omgeving Axel De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! Zuiddorpe AXEL FESTIVITEITEN OP KONINGINNEDAG VERGADERING CHR. OPENB. LEESZAAL De Openbare Chr. Leeszaal en Bibliotheek hield dinsdagavond haar ledenvergadering, welke slechts zeer matig werd bezocht. Uit het verslag over het afgelopen jaar bleek dat het ledental was gestegen tot 478. Het boeken bezit bedraagt thans 4963 banden, gesplitst als volgtRomans 2017Studieboeken 1527 Jeugdverhalen 2305 en Jeugdstudieboeken 214. Jammer dat de keuze in deze laatste rubriek zo beperkt is. Er wordt naar gestreefd, dit aantal be langrijk op te voeren. Het aantal uitleningen bedraagt 19.148, verdeeld als volgt: aan volwassenen: Studieboeken 1614, Romans 9778 aan de jeugd Jeugdverhalen 5977 en jeugdstudieboeken 1779. De leeszaal wordt dagelijks bezocht voor het lezen van dag- en weekbladen en tijdschriften. Ook studerenden en puzzelaars komen meermalen de naslagwerken raadplegen. Zeer wordt gewaardeerd het .voorleesuurtje' van woensdagmiddag van kwart over vier tot vijf uur, gedurende de wintermaanden. Dit geschiedt geheel vrijwillig en kosteloos door mej. De Bruijne In de personeelsbezetting kwam grote verande ring Mej. I. Francke kreeg eervol ontslag per 1 augustus wegens vertrek naar elders. Mej. J. Ferdinandusse bevoegd assistente vertrok per 1 september vanwege haar verdere studie op de direkteurskursus. Mej. D. Wv de Bruijne uit Middelburg werd per 1 september d.a.v. benoemd tot le assistente. Mej. C. H. de Hullu behaalde haar diploma als hulp-assistente. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verantwoording over het vorig jaar met als eindcijfer: 19.128,22. Ook gaf hij een overz'cht van de begroting voor het jaar 1963 met als eind cijfer 13 350,—. In de plaats van de heer F. Doornebal, die per 1 juni a.s. de gemeente zal verlaten, werd de heer P. G. van den Bosse als bestuurslid gekozen, zulks met ingang van 1 juni a.s. Het bestuur werd voorts gemachtigd a. de statutenwijziging te bevorderen, opdat het aantal bestuursleden kan worden uitgebreid b. het perceel Gentse vaartstraat aan de gemeente te verkopen c. een ander perceel aan te kopen dat door ver bouwing geschikt te maken is voor leeszaal en bibliotheek d. architekt Van den Berge alhier aan te wijzen tot het maken van plannen tot verbouw van het eventueel aan te kopen perceel. GESLAAGDE TEENAGER-AVOND In „Het Centrum" te Axel kwamen vrijdagavond de teeners uit Axel en omgeving aan hun trekken. Op uitnodiging van muziekhandel Koster-Deij en zelfbediening Breepoel brachten „Peter en zijn Rcokets" een bezoek aan Axel. Om acht uur was „Het Centrum" vrijwel geheel gevuld met jeugdige fans, maar wat bleek „Peter en zijn Rockets" waren niet aanwezig. Onder deskundige leiding van Gabi van de Lavoir uit Hulst konden de aanwezigen, om de tijd te korten, een dansje maken. Om ongeveer negen uur gonsde in de zaal het gerucht dat Peter was gearriveerd en toen de heer van de Lavoir om tien over negen inderdaad aan kondigde dat het ensemble was aangekomen, kende het enthousiasme van de jeugdige bewonderaarsters en bewonderaars geen grenzen. Toen het gordijn openging, werden „Peter met zijn Rockets" met een daverend applaus begroet De jeugdigen en ook de ouderen hebben kunnen genieten van de voortreffelijke prestaties van de muzikanten, die men kende van radio en televisie, maar die men nu met eigen ogen kon zien. De organisatoren kunnen terugzien op een uit stekend geslaagde avond. VERGADERING VAN DE K.V.P. Dinsdag 20 maart 1962 vergaderde de afdeling Axel van de K.V.P. in het Gezellenhuis. Op deze vergadering werd de lijst samengesteld voor de komende verkiezingen en wel als volgt 1. M. L. M. IJsebaert2. E. A. Maas3. J. Vink 4. W van der Bil 5. J. van Damme 6. E. de Kort7. C. Michielsen 8. A. Raes 9. P. Erpelinck 10. W. Maas. Spreker op deze avond was burgemeester A. J. M. Kesbeke van Zuiddorpe. De vergadering stond onder leiding van de voor zitter, de heer M. L. M. IJsebaert. BENOEMING Bij besluit van B. en W. van Axel van 20 maart is benoemd tot schilder in dienst der gemeente de heer H. C. van Dijke te St. Philipsland. FRAAI RESULTAAT Enige tijd geleden meldden wij dat enkele dames waren begonnen met het knopen van een smyrna- loper voor de R.K. Kerk. Thans reeds kunnen wij mededelen dat de dames hun werk hebben voltooid en dat de kerk zal worden verfraaid met het schitterende handwerk door de dames vervaardigd. VERGADERING VAN „ST. WILLIBRORDUS" VOOR HET PHIL1PS-PERSONEEL ROOSENDAAL- TERNEUZEN De vergadering, welke werd geleid door de heer E. van Hilst bijgestaan door de heren van Scheffen distriksbestuurder uit Eindhoven, van Zimmeren, lid O.R. Roosendaal en Compiet uit Sluiskil, had een vlot verloop. Als voornaamste punten kwamen aan de orde de verbetering van de arbeidsvoorwaarden in de nieuwe c.a.o. op 1 mei a.s. Het Philips-personeel ziet een rigoreuze loonsverhoging tegemoet alsmede een verbetering van de sekundaire arbeidsvoor waarden. De vragen, gesteld door personeelsleden, werden vakkundig beantwoord door de heer van Scheffen. De heer van Hilst dankte de vergadering voor de grote opkomst en sprak de hoop uit dat het een goed en prettig samenwerken zal zijn, ook straks in Terneuzen. OPBRENGST De in Axel gehouden verkoopmiddag voor de zending heeft opgebrach het fraaie bedrag van 503,-. PASTOOR C. UYTDEWILLIGEN GAAT AXEL VERLATEN Tot pastoor te Welberg is benoemd pastoor C. llytdewilligen te Axel, en tot pastoor te Axel is benoemd moderator B. de Jong van de gemeentelijke nijverheidsschool te Breda, zulks met ingang van 13 april a.s. Pastoor llytdewilligen heeft slechts weinige jaren zijn werk te Axel kunnen verrichten. Nog pas vier jaar geleden werd hij benoemd als opvolger van pastoor Meeus. De uitbreiding van R.K. lagere school en de restauratie van het interieur van de kerk werden onder zijn leiding volbracht. Moderator De Jong werd op 28 maart 1910 te Breda geboren. Hij begon als kapelaan te Clinge, daarna te Leur Vanaf 1940 is hij godsdienstleraar aan de nijverheidsschool te Breda. OUDERAVOND LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL AXEL Woensdag j.l. werd in de Landbouwhuishoud- school de jaarlijkse ouderavond gehouden. Hoewel de belangstelling niet overweldigend was, werd het een zeer geanimeerde avond Het programma vermeldde een korte inleiding van de direktrice over de assistentenklas, het 3e leerjaar op de huishoudschool. Behalve een meer afgeronde huishoudelijke opleiding geeft het getuig schrift aan de meisjes de toegang tot de opleiding voor kinderverzorgster (aan de huishoudschool In Hulst), de opleidin voor inrichtings-assistente (IJzendijke) en een per 1 september 1962 be ginnende vooropleiding voor verzorgende beroepen (V.V.B.) te Terneuzen. Een tiental meisjes toonden daarna eigengemaakte kleding in een kleine modeshow, terwijl zij ook de pauze verzorgden met thee en zelfgebakken koekjes. Tot slot verspreidde ieder zich door de school om in de verschillende lokalen te tentoonstelling te bekijken, en voor een praatje met de leerkrachten. MR. J. VAN DEN BOS HIELD VEKIEZINGSREDE TE AXEL. Geweldige problematiek in Zeela"d. Vee moelijkheden maar ook vele mogelijkheden. De lijstaanvoerder van de Anti-Revomrionaire Partij voor de Statenverkiezing in Zeeland, Mr. J. van den Bos, burgemeester van St. Annaland, heeft in Axel voor de leden van de A.R.-kies verenigingen, behorende tot de Statencentrale Hulst, een verkiezingsrede gehouden. Deze rede had een praktische inslag, met een principiële ondertoon, welke ondertoon dat bleek duidelijk uit de inhoud -toch weer de grondslag vormde van het geen de spreker naar voren bracht De vergadering stond onder leiding van de heer F de Kecyer van Zaamslag Hij opende de ver gadering met schriftlezing en gebed, waarna hij speciaal de heer Van den Bos welkom heette. Hij wenste de heer Van den Bos geluk met zijn aan wijzing als nummer 1 van lijst 4, waardoor hij in feite de niet meer terugkerende A. Schout opvolgt. De heer Van den Bos begon met op te merken dat hij nooit gezocht had, lijstaanvoerder te worden. Nu hij dit toch geworden is, sprak hij de hoop uit, dat het vertrouwen dat in hem gesteld is, niet zal worden beschaamd. Spreker wees er op dat het gevaarlijk is, pro gnoses te stellen. Eveneens achtte hij het gevaarlijk en onjuist om, zoas de Partij van de Arbeid doet, de verkiezingsuitslag voor de Provinciale Staten te bestempelen als een graadmeter voor de lands regering. Hier wordt, zo stelde hij, een vermenging toegepast die in feite niet bestaat. De Provinciale Besturen noch de gemeenteraden kunnen vergeleken worden met de Tweede Kamer. De heer Van den Bos noemde het van groot belang dat er bekwame en vooruitstrevende mensen in de Provinciale Staten worden gekozen, mensen echter, die rekening willen houden met de normen van Gods Woord. De A.R.-partij is de partij met de Bijbel daarom willen de afgevaardigden in de Provinciale Staten en gemeenteraden hun verant woordelijke taak ook trachten te vervullen met Gods hulp. Er ontstaat in Zeeland een geweldige proble matiek. Veel veranderingen zijn er op komst, waarvan de oplossing ingewikkeld zal zijn. Het grondpatroon blijft echterwerken aan de ont wikkeling van Zeeland met hulp van God. Komende op de praktische politiek, noemde de spreker in eerste instantie de Deltawerken en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden voor de visserij. Hij besprak het uitblijven van de Bijdragen- wet. Vervolgens wees hij op de omwenteling in de landbouw als gevolg van mechanisatie en ratio nalisatie de strukturele ^tverkloosheid in ver schillende streken van Zeeland die als gevolg van de pendel weliswaar minder zichtbaar is dan vroe ger. Juist de pendel moet echter voor het gezins- en verenigingsleven en voor het kerkelijk leven funest worden geacht. Een ander gevolg van de struktu rele werkloosheid is ook de ontvolking van Zee land. Spreker pleitte daarom voor afschaffing van de gemeente-klassifikatie Naar zijn mening moet de strukturele werkloos heid in Zeeland door het Provinciaal Bestuur centraal worden gesteld. Opheffing daarvan is mogelijk door industrialisatie, doch in verband daarmede weer op het probleem van de onttrekking van landbouwgronden. Hij noemde het instellen van de ontwikkelingskernen in Zeeland, waardoor in derdaad belangrijke industrieën zijn aangetrokken. Een nadeel van dit kernbeleid is echter, dat de spreiding van kleinere bedrijven buiten de kernen niet tot haar recht komt omdat deze bedrijven dan niet kunnen profiteren van de kernfaciliteiten. Door dit kernbeleid is derhalve de mogelijkheid niet uit gesloten dat er een discriminatie van niet-kern- gemeenten ontstaat. Spreker stelde met nadruk dat de niet-kerngemeenten onder dit beleid niet mogen lijden. De provincie mag de industrialisatie niet als de enige mogelijkheid tot ontwikkeling van Zeeland zien. Spreker noemde hierbij de uitbouw van de tuinbouw, die hij met name voor de kleine akker- bouwbedrijven als een oplossing zag. Deze tuin bouw kan van geweldige betekenis worden. Zijns inziens mag niet worden voorbijgegaan aan de natuurschatten, die in de Zeeuwse bodem ver borgen zitten Komende op de verbindingen in Zeeland wees spreker er met klem op, dat er behoefte is aan besluitvaardige mensen die niet achter de feiten aanlopen. Hij illustreerde dit met het voorbeeld van de dam van Vrouwenpolder naar Kamperland, die reeds gereed was, toen de aanvoerwegen nog lang niet klaar waren. Grote aandacht zal moeten worden geschonken aan het Provinciaal Wegenplan en aan de ver betering van de veerverbindingen. GESTREEFD MOET WORDEN NAAR EEN VASTE OEVERVERBINDING OVER OF ONDER DE WESTERSCHELDE, zo zei hij. Dit is een logische gedachtengang na het gereed komen van een brug over de Oosterschelde. Spreker her innerde aan de recente uitlatingen van Ir. de Lange van de Provinciale Planologische Dienst van Zuid Holland, die deze verbinding sterk propageert. Wanneer de tunnel tussen Engeland en Frankrijk een feit zal zijn, zal een weg worden gelegd van Duinkerken via Gent naar Antwerpen. De meest snelle verbinding voor de randstad Holland zal dan zijn over of onder de Westerschelde Daarom achtte hij het de hoogste tijd, dat thans reeds plannen worden beraamd ook regionaal voor deze verbinding. Alles moet niet van „bovenaf" komen, maar ook van „onderop" mag deze zaak bekeken worden. Met alle krachten moet dan ook geprobeerd worden, deze vaste verbinding te ver wezenlijken. Daarom moet het Provinciaal Bestuur ook kunnen beschikken over een prima planbureau. Na nog uitvoerig te hebben stilgestaan bij de nieuwe Financiële Verhoudingswet tussen het rijk en de gemeenten, zei spreker, dat de bestuurders tegenwoordig vaak voor vragen worden gesteld, waarover vroeger niet werd gedacht.. Wil men als bestuurder de zaak bijhouden, dan moet men „bij" zijn. Dit is niet eenvoudig, doch de A.R.-bestuur ders trachten dit door studie en voorlichting zoveel mogelijk te zijn. Er moet een slagvaardig en vooruitstrevend beleid worden gevoerd. Zeeland mag niet achteraan komen Vaak wordt gevraagd, zo zei hij, kunnen wij in deze tijd nog een principiële christelijke politiek voeren Spreker beantwoordde deze vraag met een uitdrukkelijk „JA". Hij wees er op dat er een vertikale lijn is, die loopt van God, de Schepper, naar het schepsel. De eis van God moet door het schepsel worden gevolgd in de praktijk van elke dag ook in de politiek. De A.R.-vertegenwoordigers in provincie en ge meente willen pal staan voor de christelijke be ginselen, ook op het politieke vlak. Na deze, door de aanwezigen met belangstelling gevolgde rede, werden nog enkele vragen gesteld, waarbij de spreker nog uitvoerig inging op de woningtoewijzing aan Zeeland,welke hij voor de ontwikkeling van onze provincie funest achtte. Er moet naar gestreefd worden, zo zei hij, dat deze woningtoewijzing wordt vergroot, waarbij met name werkloosheid onder de bouwvakarbeiders moet worden voorkomen. Hij pleitt voor vrije premiebouw bij z.g. slapende bouwkapaciteit. Ook de zeer sterke beperking van de vrije sektor- bouw hoe juist misschien voor de randstad Holland achtte hij zeker voor bepaalde streken van Zeeland onjuist. VIER GENERATIES. AFSCHEID J. M. MOERDIJK ALS SEKRETARIS VAN ZUIIDORPE In een bijzondere raadszitting heeft de gemeente Zuiddorpe dezer dagen afscheid genomen Van ge- meente-sekretaris J. M. Moerdijk wegens diens overplaatsing naar Maastricht. Hiermede is een einde gekomen aan een vele tientallen jaren durende periode, dat een Moerdijk sekretaris van Zuiddorpe was. Het ambt van gemeente-sekretaris werd namelijk vier generaties door iemand met de naam Moerdijk bekleed. Burgemeester A. J. M.Kesbeke dankte de schei dende sekretaris voor het vele werk, dat deze voor de gemeente Zuiddorpe heeft verricht. As blijk van waardering voor ditw rek overhandigde hij de heer Moerdijk een schild met het wapen van Zuiddorpe. Ook wethouder J. A. Belaert herinnerde in een korte toespraak aan de vier generaties Moerdijk, die als sekretaris in Zuiddorpe hebben gewerkt. De scheidende sekretaris sprak daarna een kort dankwoord. In dezelfde raadszitting werd de heer R. A. E. Coone beëdigd als opvolger van de scheidende heer Moerdijk. PARKER 0» ij»' W IHji neus, keel en borst van vastzittend: slflm De heer C. Smies blijft voorlopig sekretaris van Axelse Oranjevereniging. Donderdag 22 maart 1962 vergaderde in de bovenzaal van „Het Centrum" de Axelse Oranje vereniging. De heer Van der Lee kon in zijn openingswoord slechts een klein aantal leden wel kom heten. Allereerst deed de voorzitter mededelingen om trent de feestelijkheden op 30 april. Het voorlopig programma luidt als volgt 8.30 uurMars van de drie Axelse drumbands door de straten. 9.15 uur: De schoolkinderen worden van de scholen afgehaald door de drumbands. 9.30 uu :r Toespraak door de edelachtbare heer burgemeester M. K. van Dijke op de Markt. Samenzang. 10.30 uurPoppenkast voor de kleuters in de kleuterschool „Roodkapje". 13.00 uuridem. 10.30 uurFilmvoorstelling in „Het Centrum' voor de leerlingen van de ULO, de LTS en de LHS. Vertoond zal o.a. worden de Walt Disneyfilm „Doornroosje". 13.00 uur en 15.00 uur: Dezelfde voorstelling maar dan voor de leerlingen van de Lagere Scholen. Tevens zal er 's middags een puzzle-rit worden georganiseerd, maar hierover zullen nog nadere bijzonderheden volgen. Ook zal geprobeerd worden, een vliegerwedstrijd te organiseren, waarvoor zich de heer F. den Doelder beschikbaar stelde. 's Avonds om 19.00 uur zal „Thalia-Tremola" concerteren. Om 20.30 uur weer een lichtstoet als in voorgaande jaren. De dag wordt besloten met concerten op de Markt om 21.30 uur. Hierna stelde de voorzitter aan de orde het bedanken van de heer C. Smies als sekretaris van de Oranjevereniging. De heer Van den Bosse trachtte de heer Smies te bewegen, nog een poosje aan te blijven en hij werd hierbij gesteund door alle aanwezigen. De voorzitter vond het treurig dat er zo'n kleine opkomst van de leden was en dat er daarom geen mogelijkheid is om te kunnen over leggen om een opengevallen plaats in te nemen. Het is zo dat steeds dezelfde personen zich met de organisatie moeten belasten. De heer Smies blijft voorlopig sekretaris. De penningmeester, de heer J. le Feber, liet een ander geluid horen, en dankte de leden voor hun jaarlijkse bijdragen, waardoor het steeds weer mo gelijk is, feestelijkheden te organiseren.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2