LANGS DE SCHELDESTROMEN. Niet» overtreft DAMPO Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 17 MAART 1962 76e Jaargang no. 24 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN verschijnt Hoofdredaktie J. C. VINK, Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 B Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK De uitkomsten van de volkstelling te Axel in 1960. In de Provinciale Zeeuwse Courant troffen wij een zeer interessant overzicht aan van de uitslag van de in 1960 gehouden algemene volkstelling, speciaal betrekking hebbend op onze gemeente. Daarbij zijn de vergelijkbare cijfers van de volkstelling 1947 vermeld. Dit overzicht is een aandachtige beschouwing en bestudering ten volle waard. Daarom geven wij het hieronder onverkort en zonder commentaar weer. Bevredigende resultaten na overleg tussen Vakorganisaties en Directies van fabrieken in de Kanaalzone. ARBEIDERS KRIJGEN LOONSVERHOGING VAN ONGEVEER 11% AXELSE COURANT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Lomï nummer» 10 cent Kwartaal - abonnement Axd binnen de kom 1,2-5. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per m.m. Bi] kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels f 1,— iedere regel meer 12 cent extra. Ds. W. S. Hugo van Dalen doctor honoris causa. De geestelijke theologische academie en semi narie van Moskou, gevestigd te Zagorsk, heeft aan ds. W. S. Hugo van Dalen, Ned. hervormd predikant te Oostburg, de titel van kerkelijk doctor honoris causa in de theologie verleend. Het docto raat werd toegekend op grond van het broeder- schapswerk tussen de kerken van oost en west en de vredesarbeid van ds. Van Dalen. De groei van bijna 12% in Axel ligt boven het Zeeuwse gemiddelde. De beroepsbevolking steeg minder en dat hangt samen met t bijna 5% lagere getal voor het aandeel van de produktieve leef tijdsklassen. De landbouw zag zijn invloed gehal veerd: de industrie compenseerde dit verlies en de dienstensector groeide weinig. Grote betekenis hebben de chemische nijverheid (l'Azote) met 396 werknemers, de bouwnijverheid (285) en de cokesfabriek (105). Er is in de in dustriële groep enige spreiding. De detailhandel werkt -met 283 mensen, de groothandel met 131. Een zesde deel van de mannelijke beroepsbevol king is woon-forens en pendelt dagelijks. Er wer ken 255 mannen in Temeuzen; in omgekeerde richting zijn het er 407, 63 vrouwen werken in de dienstensector in Terneuzen, 32 in Hulst, voor namelijk in de nijverheid. 76 vrouwen werken in Sas van Gent, 9 in België. De leeftijdsopbouw is gunstig. Het aandeel van de jongeren is gestegen en dat van de bejaarden ligt nog altijd beneden het Zeeuwse gemiddelde. Er is een sterke gezinsverdunning aan de gang, want het aantal huishoudingen nam toe met 20% tegenover de 12% groei van het inwonertal. Er was een netto-accres van 525 woningen, terwijl tallen woningen en huishoudingen zijn nagenoeg in evenwicht Het gemiddelde getal vertrekken is re delijk. Het aandeel van de geborenen en getogenen" is even hoog als in Terneuzen, wat voor een grotere stad overigens opvallender is. Ongeveer een derde komt uit de omgeving en 10% nagenoeg uit België. 123 hebben er de Belgische nationaliteit nog. Het aandeel van de vreemdelingen neemt evenals in Tereuzen toe. Het aantal Rooms-Katholieken nam met 630 toe tot 2124, het aantal Hervormden met 74 tot 3016. Het percentage van de vrijgemaakte Gereformeerden nam sterk af. Axel lijkt op Terneuzen op kleinere schaal. Het heeft een wat meer agrarische en industriële inslag. De geografische gegevens, geënt op de statische beloven een verdere ontwikkeling. 1. Inwonertal 1947: 6882 1960: 7702 (groei 11.9%) Cijfers voor Zeeland ter vergelijking 1947 260.800 1960 283.758 8,8%) 2. Wonend in verspreide huizen 1947: 11,5% 3. Leeftijdsopbouw 0 t.m. 14 jaar 15 t.m. 64 jaar 65 jaar en ouder 1960: 10,2% 1947: 27,2% 65.2% 7,6% Zeeland 0 t.m. 14 jaar 28,1% 15 t.m. 64 jaar 62,5% 65 jaar en ouder 9,4% 4. Kerkgenootschap Rooms-Katholiek 21,7% Ned. Hervormd 42,7% Gereform. Kerken 6,9% Idem (vrijgemaakt 22,0% Overige kerkgen. 4,9% Geen kerkgen. 1,8% 5. Geboren in woongemeente 63,9% overig Zeeland 29,2% elders 6,9% 6. Van alle elders gekomen vestigden zich na 1950 49,8% 7. Aantal huishoudingen 1865 woningen 1680 vertrekken p. woning 4,3 8. werkzaam in landbouw en visserij 32,8% nijverheid 27,9% economische en sociale diensten 39,3% aantal landarbeiders 487 9. aantal mannelijke woonforenzen, werk zaam in één andere gemeente mannelijke woon forenzen, werkzaam in één andere gemeente in van de mannelijke beroepsbevolking 1960: 29,3% 60,5% 10,2% 27,6% 60,6% 11,8% 27,6% 39.2% 8,5% 17,2% 4,7% 2,8% 55.5% 34.5% 10,0% 2237 2205 235 10,4 4,9 17,4% 42,4% 40,2% 223 403 17,2 dagelijks heen en weer reizend. Koninklijk gezin op 8 mei naar Middelburg. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden zullen, waarschijnlijk met de prinsessen, op dinsdag 8 mei aanstaande des voormiddags ter gelegenheid van de viering van het zilveren huwe lijksfeest een bezoek brengen aan Middelburg. 's Middags vertrekt het Koninklijk gezin naar 's-Hertogenbosch, waar een grootse jeugdmanifes- tatie zal plaatsvinden. Driehonderd jongens en meis jes tussen 15 en 25 jaar uit de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zullen het spel „De heerschappij der dieren" opvoeren. Voor het bij wonen van deze manifestatie zullen 3000 a 4000 jongens en meisjes van gelijke leeftijd uit de drie zuidelijke provincies worden uitgenodigd. De Zeeuwse deelnemers aan het spel zullen het stuk instuderen onder leiding van Wika Wdsterwal in het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand. De mogelijkheden voor het Veer se Meer. Nu er zo langzamerhand tekening begint te ko men in de ontwikkeling van het Veerse Meer tot watersportcentrum, kan worden gezegd, dat hier zeer vele mogelijkheden liggen voor de steeds toe nemende beoefening van de watersport. Het Veerse Meer is 22 kilometer lang en 250 tot 1500 meter breed en ideaal gelegen voor de water sport. De Royal Yachtclub de Belgique heeft haar domicilie reeds te Wolphaartsdijk gevestigd. Zierikzeese V.V.V. zoekt naar attracties. De Zierikzeese V.V.V. wil de toeristen ook het komende seizoen zoveel mogelijk bieden. Gedacht wordt aan een rondleiding langs de verlichte mo numenten in de stad, aan het weer organiseren van een visserijdag. Boekjes zullen worden verkocht, die de toeristen kunnen gebruiken bij wandelingen door Zierikzee, terwijl ook gedacht wordt aan historische spelen, skelterwedstrijden en rolschaats- attracties Ook de Grevelingen wacht een grote toekomst. De uitvoering van het Delta-plan brengt in Zuid- West Nederland wel enorme veranderingen. Hier boven schreven wij reeds over het Veerse Meer, terwijl wij meermalen aandacht hebben geschonken aan ander efacetten, die met de afsluiting van de zee-armen samen zullen gaan of daarvan een ge volg zullen zijn. Thans willen wij met enkele woor den iets zeggen over het gevog van de afsluiting van de Grevelingen. De stof daarvoor hebben wij ontleend aan een artikel in de P.Z.C. Als de Grevelingendam tot stand zal zijn geko men, en de Oosterschelde afgesloten zal zijn, zal er een ononderbroken kuststrook zijn van de Brielse Maas tot Vlissingen, die 70 kilometer lang zal zijn. Enkele honderdduizenden zullen in deze kuststrook kunnen verblijven, zonder hinder van elkaar te on dervinden. De afgesloten Grevelingen zullen ideaal zijn voor de recreatie, maar, als de oesterproef in het Veerse Meer slaagt, ook voor de oestercultuur. Verwacht wordt, dat het Grevelingenbekken bin nen tien jaar een magneet zal zijn voor meer dan 25 miljoen mensen. Daarm moet naast de recreatie en de oester cultuur door de planologen ook rekening worden gehouden met de landbouw en de natuurbescher ming. Verbetering weg naar Bergen op Zoom. Vele automobilisten, die min of meer regelmatig via Bergen op Zoom rijden, zullen meermalen ge mopperd hebben op de laatste drie en een halve kilometer, die hen naar Bergen op Zoom voerde. De beruchte smalle weg met de kinderkopjes. De laatste maanden zullen deze weggebruikers gemerkt hebben, dat men bezig is met grote ver beteringswerkzaamheden, die in augustus aanstaan de voltooid zullen zijn. De oude weg zal dan ver vangen zijn door een splinternieuwe betonweg van 7.25 meter breed met aan weerszijden een rijwiel pad van 2Yi meter breed. De totale kosten van dit werk zullen meer dan 1 miljoen bedragen Zeeuwsch-Vlaamse Plattelandsvrouwen in Oostburg. Bovenstaand kopje dekt de inhoud van dit be richt niet. Want het waren de Zeeuwsch-Vlaamse Plattelandsvrouwen niet, maar de afdelingsbestuurs ters, die te Oostburg hun kaderdag hielden onder leiding van de provinciaal presidente, mevr. W. van Veen-van Loghem. Inleidster was de provinciaal secretaresse, mej. A. van der Leeden, die uiteen zette, hoe de be stuurlijke zaken dienen te worden aangepakt. Daar bij stond zij uitvoerig stil bij het voorbereiden van de vergaderingen, de inleiding en de techniek daar van, de taakverdeling in de besturen, de keuze van de sprekers en wat dies meer zij. Dit was onge twijfeld een leerzame vergadering, waarmede de afdelingsbesturen zeker hun voordeel kunnen doen. Goes wil rioolwater lozen in de Westerschelde. Burgemeester en wethouders van Goes hebben de raad voorgesteld een rioolgemaal met vergkelder te bouwen en een persleiding van 7 kilometer lang aan te leggen. Hierdoor kan het riool- en hemel water, zoals dit officiéél heet, naar de Wester- schelde worden afgevoerd. De kosten van dit werk worden geraamd op 2]/z miljoen, terwijl de jaar lijkse lasten ongeveer 140.000,— zullen bedragen. Omdat de begroting deze last niet kan hebben, wordt tevens voorgesteld op grond van de nieuwe financiële verhoudingswet hiervoor een extra uit kering te vragen. WIJ en VEILIG VERKEER. De afgelopen week werden op de lagere scholen weer de schriftelijke verkeersexamens gehouden. De scholieren moesten, zoals te doen gebruikelijk is, aan de hand van een vragenlijst met plaatje de juiste antwoorden invullen. Straks volgt dan weer het bekende praktische examen, waarbij deze leerlingen per rijwiel een bepaald parkoers moeten afleggen en moeten to nen, dat zij de stof in de praktijk kunnen toepassen. Dit veiligverkeerswerk is prachtig werk. Niets dan lof daarvoor. Wij vragen ons weieens af, hoe de ouderen het eraf zouden brengen, wanneer zij eenzelfde examen zouden moeten afleggen. Enmet alle respect voor onze lezeressen en lezers vrezen wij, dat het aantal gezakten onder de ouderen stukken groter zou zijn, dan onder de leerlingen der lagere scholen. Natuurlijk, zult U zeggen, want de kinderen zijn er op school voor klaargestoomd. Inderdaad, maar U, lezeres of lezer, neemt vooropgesteld, dat U nog vitaal bent dagelijks aan het verkeer deel. Dagelijks moet U verkeers regels toepassen. Maar ook dagelijks kunt U in Uw dagblad lezen van ongelukken op de weg met meer of minder ernstige afloop. Er zijn nog legio mensen, die in hun binnenste bang zouden zijn om in een vliegtuig te stappen. Maar deelnemen aan het gewone verkeer, waar de kansen op een ongeluk veel groter zijn, VOORAL, WANNEER MEN DE VERKEERSREGELS NIET KENT, is stukken en stukken gevaarlijker 1 Neen, wij willen U niet bang maken. Wel willen wij IEDER de overtuiging trachten bij te brengen, dat het kennen van de verkeersregels van het allergrootste belang is voor Uzelf, vooral bij het steeds toenemende verkeer op de weg. Wij vertrouwen, dat U hierover eens zult na- denken! Dampo bij Verkoudheden van Vader, Madder en Kind Wonderlijk zoals dat helptl Zaterdag 10 maart 1962 vonden in ,Het Centrum' te Axel een tweetal vergaderingen plaats uitgaande van de drie vakorganisaties. Doel van deze vergaderingen was de arbeiders in te lichten over de resultaten die bereikt zijn, na overleg met de fabrieksdirecties. Het betrof hier de arbeiders werkzaam bij de twee industrieën te Sluiskil: de l'Azote en de Cokesfabriek en de drie ondernemingen te Sas van Gentde Glas fabriek, de Stijfselfabriek en de Walzenmolen. Namens de vakorganisaties waren aanwezig Hoofdbestuurder J. v. d. Herik van de Christelijke Bedrijfsgroepen-Centrale; Hoofdbestuurder H. Pen- ninkhof van de Algemene Bedrijfsgroepen-Centrale; Hoofdbestuurder J. M. Smit van „St. Wil'ibrordus"; Hoofdbestuurder J. Schotman van de Christelijke Bedrijfsgroepen-Centrale en districtsbestuurder E. van Hilst. De heer J. M. Smit bracht op de vergadering verslag uit van de gehouden samensprekingen en deelde mede dat men na onderling overleg tot de slotsom was gekomen dat een drietal onderwerpen van primair belang zijn 1. Loonsverhoging; 2. Verhoging van de bestaande premie; 3. Uitbreiding van de bestaande winstverde ling. Het resultaat van de eerste besprekingen in Bergen op Zoom gehouden was dat de kaderleden de hoofdbestuurders matiging gaven om naar be wind van zaken te handelen. Reeds in februari vond er een samenspreking plaats met de directies van de betrokken fabrieken, die wel iets schrokken van deze voorstellen. Zij meenden een informatieve bespreking te zullen hou den, maar werden onmiddellijk met feiten gecon fronteerd, waarover men zich nader moest be raden. Het resultaat was dat men op 7 maart weer rond de conferentie-afel kon gaan zitten en dat de volgende resultaten werden bereikt: Ingaande 1 april 1962 zal de C.A.O. zodanig worden aangepast dat de arbeiders een loons verhoging van 0,10 per uur krijgen en in gaande 1 januari 1963 nogmaals 0,05 p. uur. Tevens een verhoging van het uurloon met 0,02 i.v.m. de jongste pensioenregelingen. De premiesituatie is thans zo dat voor de ver schillende loongroepen percentages gelden van 161820% en deze moeten met minstens 5% per groep worden verhoogd. Het doel is hierbij het bereiken van een pre mieniveau van 25%. Tenslotte werd overeengekomen een bedrag van 225,— te betalen als winstverdeling met dien verstande dat door de l'Azote, de Cokes fabriek, de Glasfabriek en de Stijfselfabriek een bedrag ineens zal worden uitgekeerd aan het eind van het jaar van 175,en dat de resterende 50,zal worden geblokkeerd. De direktie van de Walzenmolen was bij deze laatste bespreking niet aanwezig, zodat hun standpunt nog niet bekend is. Tenslotte toonden de verschillende sprekers zich zeer fel gekant tegen de z.g. ongeorganiseerden, die steeds maar profiteren van de aktiviteiten van de georganiseerden, zonder dat zij zich een finan- cieël offer getroosten. Dit komt er dus feitelijk op neer dat zij een inkomen hebben dat ongeveer 2% hoger ligt dan dat van de georganiseerden. Bovengenoemde voorstellen en overeenkomsten zijn uiteraard nog afhankelijk van de goedkeuring van de Commissie van Rijksbemiddelaars. RECTIFICATIE Te meer waar zoals uit de toelichting op de ver gaderingen bleek de onderhandelingen zijn gevoerd in een sfeer van begrip en de vakbondbestuurdrs gewaagden van een meer sociaal bewust worden van de grote werkgevers in de Kanaalzone, spijt het ons bijzonder dat in een voorbericht over de te houden vergaderingen in ons vorig nummer door een onjuiste informatie van onze verslag gever werd gesproken van het beleggen van protestvergaderingen door de werknemersorganisa ties. Het deed ons bijzonder veel genoegen op de nu gehouden vergaderingen een prettiger geluid te kunnen horen dan op de vergaderingen van een jaar geleden. Een goede onderlinge verstandhou ding tussen werkgevers en werknemers in de grote industrieën in de Kanaalzone kan alleen maar voor delen afwerpen voor de gehele streek. Daarom onze oprechte excuses aan alle betrokken partijen voor het onjuiste bericht in ons vorig nummer.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1