LANGS DE SCHELDEST O&rN Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten Zaamslag Hoek KOLLEKTE VOOR KERKBOUW Zondag 25 februari preekte in de Gereformeerde Kerk aan de Pironsraat te Axel Ds. Vèg uit Boek hout (België). Er werd toen gekollekteerd voor de kerkbouw in deze bloeiende Belgische gemeenschap. Opbrengst 265, TENTOONSTELLING IN HET GEZELLENHUIS Op woensdag 28 februari 1962 organiseerde de Katholieke Arbeidersvrouwenbeweging in „Het Ge- zellenhuis" een tentoonstelling van eigen gemaakte handwerken. In haar openingswoord heette de voorzitster mevr. Maas-Lippens in het bijzonder welkom me vrouw van Dijke en mevrouw van den Bosse, me vrouw de Kort en mejuffrouw Maas namens de K.A. Het deed mevrouw Maas een bijzonder ge noegen, gezien het groot aantal inzendingen, deze tentoonsteling goed geslaagd te kunnen noemen. Dit vormt een stimulans om het het volgend jaar nog groter en mooier te doen. Veel belangstelling ging ook uit naar het Smyrna-tapijt voor de Kerk, dat reeds behoorlijk vordert. Tijdens de tentoonstelling demonstreerde de heer Verschuren met de nieuwste naaimachines. Al met al een zeer leerzame interessante avond. TONEELUITVOERING Op vrijdag 2 maart 1962 hield de wandelsport vereniging „Emma" te Axel haar jaarlijkse toneel avond. De avond werd gehouden in ,Het Centrum'. Door de leden werden opgevoerd de toneel- sukjes „De familie Schelvis" en „Schaduw en Zon". SNEEUW VEROORZAAKTE BOTSINGEN Zaterdagmorgen 3 maart hadden te Axel binnen één uur drie autobotsingen plaats. Te omstreeks 10.45 uur kwam de heer H.W. te Axel met zijn personenauto uit de richting Drie- schouwen. Bij het terugschakelen begon zijn auto te slippen en kwam in botsing met een Belgische personenauto, eigendom van C.L.J.R. te Oudeghem, die in de grasberm geparkeerd stond aan de Kin derdijk. Beide auto's werden aan de voorzijde be schadigd. Te omstreeks 11.15 uur verleende A.K.R.v.T. te Axel, die een kleine vrachtauto bestuurde, aan de Zuidsingel geen voorrang aan een jeep, bestuurd door T.R.C.P.M. de S. uit Koewacht, waardoor beide auto's met elkaar in botsing kwamen en materiële schade opliepen. Te omstreeks 11.40 begon de auto van mevr. M.L.T. uit Axel op de verbindingsweg Buthdijk Zuidsingel te slippen. De bestuurder van een Esso- tankauto C.M. uit Terneuzen die achterop kwam, werd hierdoor misleid en ramde de personenauto aan de achterzijde, waardoor de personenauto aanzienlijk werd beschadigd. Tenslotte werd te omstreeks 17.00 uur op de Zuidsingel een Belgische personenauto getroffen door een ijzeren spant die van een passerende vrachtauto viel. De personenauto werd beschadigd. THALIA—AXEL PRESENTEERDE REVUE „CONTRASTEN" Avonden met vele hoogtepunten Zondag 4 maart en maandag 5 maart presen teerde de Axelse Muziekvereniging „Thalia- Tremola" de revue „Contrasten", hoofdzakelijk be staande uit muziek zang en toneel. Bij het begin van de avonden sprak meester Vael een kort openingswoord, waarna allereerst de muzikanten van de heer Mannaert voor het voetlicht traden, die een keur van liedjes brachten. De heer Man naert sprak zeer waarderend over zijn ijverige leerlingen en wees op de jongste successen. Enkele weken geleden wonnen Ria Maas en Theo Geerinck de eerste prij op het concours in Roosen daal en ook hadden enkele leerlingen J.l. zaterdag gespeeld bij het afscheid van de direkteur van de Zeeuwse Muziekschool. Hierna toonde de drumband onder leiding van de heer A. de Bart, wat zij in haar mars heeft. Een waardig slot van het specifiek muzikaal program ma. Na de pauze volgde de revue „Contrasten onder leiding van de heren Walter Maas en Eduard de Kort. In een vrij korte tijd hadden deze heren een dertien programmapunten tellende revue weten samen te stellen, die uitstekend geslaagd mag heten. Allereerst zouden wij hier willen noemen een Pantomine, getiteld „De Barbier van Sevilla" ge bracht door Frans van den Bergen. Frans gaf hier een demonstratie van zijn niet geringe capaciteiten op het gebied van toneelspelen. De wijze waarop hij de Barbier speelde was werkelijk meesterlijk. Maar onmiddellijk hierna zouden we willen noe men het optreden van Sonja en Lotty Vonck als „The Black Sisters". Zij toonden zich uitstekende vertolksters van de nieuwste top-hits. Hun optre den overtrof veler verwachting. We zouden niet weten welke volgorde te nemen, want alle medespelenden bleken uitstekend voor hun taak berekend. Bijzonder goed was het optre den van Walter Maas met „Michaël" en later samen met Tilly Caessens in Papa Piccolino. Ook Clothilde van den Bergen bleek toneel- spelersbloed te hebben wat bleek in het toneel stukje samen met Piet de Rijke. Tijdens de finale kwamen allen nog eenmaal voor het voetlicht en toen kwamen duidelijk de komische talenten van Benny David naar voren. Ook de politieke prent, gepresenteerd door Eduard de Kort en Piet de Rijke, viel uitstekend in de smaak. Deze heren bleken uitstekend in de plaatselijke politiek thuis te zijn. Meester Vael bracht in zijn slotwoord dank aan alle medespelenden en in het bijzonder aan Walter Maas, die Axel binnenkort, jammer genoeg gaat verlaten. Tijdens het slot toonde Walter nogmaals zijn muzikale capaciteiten met het bekende „Island in the sun". Mester Vael bracht ook dank aan de ontwerper van de schitterende décors, Frans van den Bergen. Deze waren van uitstekende kwaliteit. Tenslotte bracht hij dank aan twee stille, harde werkers Vic. Schelleman en C. Brandt. Thalia heeft een groot aantal Axelaars een on vergetelijke avond gebracht. BASISCURSUS Op 12 maart 1962 wordt in het Torenlokaal van de Nederlands Hervormde Kerk te Axel een basis cursus gehouden voor leidsters, leiders en C.J.V.ers. HOSANNAGEEFT UITVOERING Op woensdag. 14 maart a.s. brengt de Chris telijke Fanfare „Hosanna" te Axel haar jaarlijkse uitvoering in „Het Centrum". Voor de pauze treedt „Hosanna voor het voet licht o.l.v. haar dirigent de heer P. C. Brakman. Na de pauze zal worden opgevoerd het dra matisch toneespel „Stuurloos". Het spel wordt ge bracht door de alombekende toneelgroep „Ko Bak ker" te Axel. BENOEMINGEN In de Nederlands Hervormde Kerk te Axel zijn benoemd tot ouderlingen de heren M. 't Gilde, D. H. de Graaf, C. v. Hermon en J. P. Wieles. BEVORDERINGEN Gerekend te zijn ingegaan op 1 juli 1962 zijn bevorderd tot hoofdassistent A van 's Rijks be lastingen, de heer J. Hirdes dienstgeleider van de Centrale Douanepost Axel en tot hoofdassistent de heer A. A. Vermeulen, plaatsvervangend dienst geleider van genoemde douanepost. KAPPERS VAKWEDSTRIJDEN Tijdens de le ronde van de Kappers-vakwedstrij den, gehouden te Terneuzen, behaalden enkele Axelaars verdienstelijke resultaten. Voor de lands- competitie Herenkappersvak wist de heer C. van Rijsbergen beslag te leggen op de 2e prijs. Voor de landscompetitie Dameskappersvak legde de heer J. v. d. Hout beslag op de le prijs. Bij de bediendencompetiie herenkappersvak be haalde de heer P. Kruisifikx de 2e prijs. Tenslotte bij de competitie bediende dameskapper behaalde mejuffrouw C. Lefeber de derde prijs. PROTESTVERGADERING ARBEIDERS IN DE KANAALZONE Op zaterdag 10 maart 1962 worden in „Het Centrum" te Axel een tweetal protestvergaderingen gehouden, te 10.30 uur en te 15.00 uur, voor de fabrieksarbeiders in de Kanaalzone. Vertegenwoordigers van de drie Vakbonden zul len op deze vergaderingen het woord voeren. Deze vergaderingen worden gehouden i.v.m. de nieuwe C.A.O. per 1 april 1962. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Donderdag 8 maart j.l. werd in de bovenzaal van „Het Centrum" een evangelisatie-samenkomst gehouden. Spreker was ds. Servaas. MUZIKALE WANDELINGEN ;n Uit betrouwbare bron vernamen wij, dat één of meer der Axelse Muziekgezelschappen de komende weken muzikale wandelingen door de Axelse stra ten zullen maken. Tijdens deze rondgangen zal worden gekollek teerd voor de Anti Honger Aktie 10 x 10. BIJZONDER GESLAAGDE RODE-KRUIS-AVOND AFD. AXEL Dinsdagavond 6 maart werd in „Het Centrum" te Axel een avond gehouden, uitgaande van het Nederlandse Rode Kruis en dan wel zeer speciaal over het werk van het Nederlandse Jeugd Rode- Kruis. In haar openingswoord heette mevrouw van Dijke in het bijzonder welkom de spreekster van deze avond, mejuffrouw van Dijk, provinciaal functionaris van het N.R.K. Het deed mevrouw van Dijke een bijzonder genoegen een groot aantal bezoekers te kunnen verwelkomen. Hieruit blijkt dat er wel degelijk belangstelling bestaat voor het Jeugd Rode Kruis-werk. Onder de aanwezigen waren oa. burgemeester van Dijke, wethouder de Putter, dr. Kats, adjudant Schatborn, vertegenwoordigers van scholen, jeugd verenigingen en kerkelijke verenigingen. Aan de hand van dia's gaf mejuffrouw van Dijk een uiteenzetting van de werkzaamheden van het Jeugd Rode Kruis en vertelde wat de jeugd in groepsverband kan doen om Ouden van Dagen, gebrekkige kinderen, blinden e.d. te helpen. Aan deze avond was tevens een zeer interes sante en leerzame tentoonstelling verbonden. De organisatoren kunnen terugzien op een voortreffe lijk georganiseerde, goed geslaagde voorlichtings avond. GOEDE VANGST Enkele ambtenaren van de Centrale Veldpost- dienst Axel wisten in Sas van Gent beslag te leg gen op een smokkelauto met 1572 kg boter. De in camavals-kledij gestoken smokkelaars, wisten met achterlating van enkele kledingstukken in het don ker te ontkomen. ZONDAG 11 MAART Ned. Herv. Kerk 10 uurVic. S. den Blaauwen (Medewerking Kerkkoor); 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (In beide diensten 3de kollekte Kerke- raadsjonds.) Geref. Kerk (KerkdreeJ). 10.00 uur en 2.30 uur i Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur: Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 10—11 MAART Dokter Schiltman. SCHOOLU1TVOER1NG PRINSES MARIJKESCHOOL Woensdagavond gaf de Prinses Marijkeschool weer haar traditionele avond in samenwerking van oudervereniging met de Veren, voor Volksonder wijs. Traditiegetrouw kon men natuurlijk weer op een goed gevulde zaal rekenen en kon de heer Draaijer als voorzitter der oudervereniging de aan wezigen in een optimistische stemming begroeten. Een dergelijke jaarlijkse avond is voor ouders en kinderen een feest. Een uitvoerige reeks van sketches, toneelstukjes en solo-nummers vulde het welhaast overladen programma, dat eerst tegen het middernachtelijk uur kon worden afgesloten. Het is welhaast geen nieuws voor allen die de Prinses Marijkeschool en het hoofd de heer Blok kennen om hier te vermelden dat ook dit jaar van een goed geslaagde avond kon worden gesproken. De wijze waarop de heer Blok dit alles met zijn leerkrachten en verdere hulp van de zijde der ouders steeds weet voor te bereiden en de goede keus om voor elke klasse een nummer te vinden dat is aangepast aan leeftijd en capaciteiten van de leerlingen staat er borg voor dat een dergelijke avond welhaast niet mislukken kan. Het zou ons te ver voeren om hier de meest geslaagde acteurtjes Koninklijk Paar op 7 mei as. naar Middelburg. Zoals bekend is, zal het Koninklijk Paar ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest een bezoek brengen aan alle provinciale hoofdsteden. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard zijn voornemens op maandag, 7 mei aanstaan de, des voormiddags een bezoek te brengen aan Middelburg. 's Middags reist het Koninklijk Paar dan naar 's-Hertogenbosch en daarna naar Maastricht. De Zeeuwen namen afscheid. Een tweetal markante figuren in het Zeeuwse leven zijn vertrokken. Daarom namen de Zeeuwen afscheid. Het eerste afscheid gold de hoofdingenieur directeur van de volkshuisvesting en bouwnijver heid in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst verliet. De heer Glerum heeft veertien jaar aan het hoofd van het Zeeuwse bureau gestaan. Het andere afscheid betreft de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Henk Stam, die zeven jaar als zodanig werkzaam geweest is. De heer Stam heeft de Zeeuwse Muziekschool als het ware uit het niets moeten opbouwen, terwijl thans bij zijn afscheid gesproken kan worden van een bloeiend instituut. De heer Stam vertrekt wegens zijn benoeming tot directeur van de Rotterdamse Muziekschool. Het behoeft nauwelijks te worden vermeld, dat in beide gevallen zeer velen van de afscheids receptie gebruik hebben gemaakt om persoonlijk deze leidende figuren in de provincie vaarwel te zeggen. Volkstelling 1960 in Zeeland. Zeeland is de eerste provincie van Nederland, waarvan de totaaluitslag van de volkstelling 1960 bekend is geworden. Een vergelijking van deze telling met de voorgaande in 1947 doet het volgen de zien De veroudering van de Zeeuwse bevolking is sterk toegenomen. Het aantal inwoners van 65 jaar en ouder was in 1960 toegenomen tot 32.000. In 1947 was dit aantal 24.000. Een stijging dus met niet minder dan 33 1/3%. Het totale inwonertal steeg sedert 1947 met 8,7%, terwijl het aantal inwoners van 20 tot 39 jaar afnam Wat de godsdienstige richtingen betreft, kan het volgende worden vermeldHet aantal ge reformeerden blijft procentsgewijze gelijk bij een absolute toeneming van 4000; de Nederlands Her vormden daalden van 45 tot 43% bij een feitelijke toename met 3500; de Rooms-Katholieken stegen van 26 tot 27% bij een toename van 8700 zielen, terwijl de buitenkerkelijken stegen van 7 tot 8% met een feitelijke toename van 5200. Ook in de beroepsbevolking kwam een ver schuiving naar voren, die uit onderstaand staatje blijkt 1947 1960 Landbouw en visserij 35 23 Industrie24 31 Dienstensector 38 43 Wist U overigens, dat in Zeeland 5256 men sen met de Belgische nationaliteit wonen In 1947 was dit aantal 5956. Verdeling Woningcontingent 1962. Het College van Gedeputeerde Staten heeft de aan de provincie Zeeland toegewezen woningwet woningen voor het jaar 1962 verdeeld. Enkele cijfers voor onze omgeving Axel 8 woningen; Clinge 3; Hoek 4; Hontenisse 6; Hulst 5; St. Jansteen 5; Koewacht 2; Sas van Gent 10; Terneuzen 50; Vogelwaarde 4; West- dorpe 3. Ter vervanging van krotwoningen Terneuzen 6 woningen; Hulst 5; Axel 4; Clinge 3; Zaamslag 3; Hoek 1; St. Jansteen 1; Vogel waarde 1; Koewacht 1. Geen toewijzing ontvingen de gemeenten Graauw en Langendam; Overslag; Philippine; Zuiddorpe. Taptoe Goes op 26 mei. Als de minister van defensie toestemming geeft, zal de taptoe Goes plaatsvinden op zaterdag, 26 mei aanstaande. Aan deze taptoe zullen, evenals in Axel, een zevental korpsen deelnemen. en actricetjes te gaan vermeldenallen hebben hun best gedaan. Gisteravond, na het ter perse gaan van dit num mer kwam het programma voor de tweede maal voor het voetlicht, aangezien de grote zaal van „Het Centrum" nu eenmaal te klein is, om alle ouders en belangstellenden in een keer te bevatten. Wij nemen aan dat ook deze avond even vlot en suksesvol zal zijn verlopen als de eerste. VROUWEN WERELD-GEBEDSDAG De jaarlijkse vrouwen werelds-gebedsdag wordt te Zaamslag gehouden op vrijdag 9 maart in de Nederlands Hervormde Kerk. De liturgie heet „Alzo lief heeft God de wereld gehad". ONGELUKKIG GEVALLEN Zaterdagmorgen te omstreeks 8.00 uur kwam mejuffrouw Elly D. te Hoek op weg naar haar werk bij de Hoekse arts dr. H. H. bijzonder onge lukkig te vallen, tengevolge van de sneeuwval. Mejuffrouw D. brak haar arm op twee plaatsen. Nieuwe ustrie op „het 'ed e Sluiskil. Het zal velen, die Driekw passeren, opge vallen zijn, dat door de kana. i, rm. die langs de verkeersweg loopt, een dam ft gelegd naar het eiland in het kanaal Terneuzenèjent. cpp dit eiland is men nu volop bezig een bedrijf te stich ten van de Coöperatieve Groenvoederdrogerij „Zeeuwsch-Vlaanderen' Oudheidkundige vondsten te St. Anna ter Muiden. De Rijksdienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek heeft bij opgravingen te St. Anna ter Muiden enkele belangrijke vondsten gedaan, waar uit voorlopig gekonkludeerd wordt dat men waar schijnlijk een kinderbegraafplaats uit de oudheid heeft gevonden. Gaan V.V.V.'s van Schouwen en Goeree samenwerken De eerste contacten zijn gelegd voor een naar elkaar toegroeien en eventueel in de toekomst sa menwerken van de Verenigingen voor Vreemde lingenverkeer van Schouwen en Goeree. Een ge rede aanleiding daartoe is het totstandkomen van het recreatiegebied rondom het Grevelingenbekken. Het eerste contact zal worden gelegd op een te Burgh-Haamstede te houden congres, waarvoor vertegenwoordigers van Goeree-Overflakkee zijn uitgenodigd. Zeeuwse middenstand in september naar Anwerpen. Min of meer als gevolg van de vorig jaar te Antwerpen gehouden Zeeland-week, zal de Zeeuw se middenstand omstreeks half september op de Groenplaats te Antwerpen tonen wat zij waard is. Zij doet dit om meer bekendheid aan haar pro- dukten en hun bereidingswijze te geven. Zo zal op de Groenplaats een restaurant komen, waar de bezoekers visgerechten, oesters, mosselen, garnalen en de uit deze produkten bereide gerechten zal kunnen ten. Ook geroosterd rund- en varkensvlees in gekruide saus staan op het menu, terwijl uiter aard ook het Zeeuwse fruit niet zal ontbreken. Met medewerking van andere organisaties zal de Groenplaats in een Zeeuwse bloementuin worden veranderd. Jaarverslag Koninklijke Maatschappij „De Schelde" over 1961. Wij moeten in deze rubriek wel aandacht schen ken aan het jaarverslag van een der grootste Zeeuwse industrieën, de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Hoewel de winst over 1961 lager is geweest dan over 1960, wordt voorgesteld, mede gelet op de krachtige balanspositie eenzelfde dividend uit te keren, namelijk 12% op de gewone aandelen en 5% op de preferente aandelen. Het personeel ont vangt een winstuitkering, variërend van 5 tot 6>2% al naar gelang het aantal dienstjaren. Er is een redelijke bedrijfsbezetting gewaarborgd tot eind 1963. Aan het verslag ontlenen wij verder, dat in 1961 aan vernieuwingen en moderniseringen 2,3 mil joen werd uitgegeven. De nieuwe werf in het Zuid- Sloe zal ruim 32 miljoen kosten, waarvan in 1961 reeds 1,7 miljoen was uitgegeven. Op 31 december 1961 had „De Schelde" 3582 personen in dienst. Aan salarissen en sociale lasten werd in 1961 bijna 28 miljoen uitgegeven. Aantrekkelijke rundfokveedag op Walcheren. Op vrijdag 13 en zaterdag 14 juli aanstaande zal op een nog nader aan te wijzen terrein in de omgeving van Middelburg de tiende rundvee- fokdag voor Walcheren worden gehouden. Alle bij deze fokdagen betrokken verenigingen, met in begrip van de C.J.B.T.B., de L.J.G. en de Z.P.M., hebben hun medewerking toegezegd om te komen tot een grootscheepse manifestatie met een voor ieder aantrekkelijk en afwisselend programma. Sirjansland kreeg kerkorgel uit Rampenfonds. De Hervormde Gemeente te Sirjansland die door de ramp van 1953 zozeer getroffen werd heeft thans van het Rampenfonds een kerkorgel ont vangen, dat in Zweden werd vervaardigd. Omdat Zweden zozeer heeft bijgedragen in het lenigen van de nood, ontstaan als gevolg van de ramp, heeft het Rampenfonds als „tegenprestatie" dit orgel in Zweden besteld.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2