de zonnige RANG LANGS DE SCHELDESTROMEN. GROOTSE WONINGBOUWPLANNEN IN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 24 FEBRUARI 1962 76e Jaargang no. 21 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLoaae nummer» 10 cent Kwartaal - abonnement Asd hlnmn de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per nua. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels 1, iedere regel meer 12 cent extra. 's-Heer Arendskerke heeft een modern bejaardentehuis. De heer M. D. A. Glerum, hoofdingenieur-direk- teur van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Zeeland, heeft te 's-Heer Arendskerke het nieuwe bejaardentehuis, uitgaande van de Stichting Her vormd Rusthuis Westelijk Zuid-Beveland, officiëeel geopend. Dit tehuis, bestaande uit drie vleugels, heeft een kapaciteit van 46 bedden. De bouw- en inrichtingskosten hebben ca. 750.000,bedra gen. Het gebouw heeft 38 éénpersoonskamers, 4 tweepersoonskamers, twee ziekenkamers, een lo geerkamer en een rekreatiezaal. Stichting Goese Middenstands* centrale opgericht. De drie plaatselijke middenstandsverenigingen te Goes de Goese Middenstandsvereniging „Handelsbelangen", de r.k. en de chr. midden standsvereniging afd. Goes hebben besloten een middenstandscentrale op te richten, waarin de drie verenigingen vertegenwoordigd zullen zijn en zul len samenwerken. Deze nieuwe stichting zal reeds dit jaar aktiviteiten gaan ontwikkelen, die ingepast zullen worden in de te Goes te organiseren evene menten. Kontakt is reeds opgenomen met de Eve nementenkommissie. Wemeldinge heeft nieuwe Coöp, Boerenleenbank. Te Wemeldinge is het nieuwe gebouw der Coöp. Boerenleenbank-Raiffeisenbank officiëel geopend. Deze bank bestaat reeds sedert 1 maart 1907, doch door de gestadige groei was uitbreiding ge regeld nodig, totdat enkele jaren geleden besloten werd een geheel nieuw bankgebouw te stichten. De opening werd verricht door de direkteur van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, de heer H. te Kolsté. Fabriek van bouwchemicaliën te St. Maartensdijk De gemeenteraad van St. Maartensdijk (Tholen) heeft 5000 vierk. meter grond verkocht en 7000 vierk. meter in optie gegeven aan de Rotterdamse Handelmaatschappij N.V. Kimmerer Co. Deze maatschappij wil op de gekochte en in optie ge geven grond een fabriek van bouwchemicaliën vestigen voor het bedienen van de Benelux-markt. Het zal een middelgrroot bedrijf worden, dat ln hoofdzaak ongeschoolden uit de Thoolse land- en tuinbouw wil aantrekken om in het bedrijf opgeleid te worden. Felle brand in bejaardentehuis te Groenendijk Vorige week vrijdag heeft in de noordelijke vleugel van het bejaardentehuis te Groenendijk een felle brand gewoed met als gevolg dat twee verdiepingen volledig verwoest zijn. Dit betekent dat 24 kamers voor de bejaarden zijn vernield. De schade wordt geschat op rond 100.000,De vuurzee werd bestreden door de brandweren van Kloosterzande, Hulst en Temeuzen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan omdat deze vleugel wegens reparatie- werkzaamheden niet bewoond werd. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Valentijn-bloemenhulde voor de heer C. Philipse. Het scheidende lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer C. Philipse uit 's-Heer Arends kerke, heeft op 14 februari j.l. de Valentijn-bloe- menhulde in ontvangst mogen nemen. Daarmede werd het kollege van Gedeputeerde Staten in het geheel gehuldigd, omdat het de laatste jaren zo veel voor Zeeland heeft gedaan, doch de heer Philipse in het bijzonder om zijn bestuurskracht. De hulde werd gebracht door de heer G. J. Breuker, redaktiechef van het Zeeuwsch Dagblad, in tegenwoordigheid van de heer C. F. van der Peijl, tweede voorzitter van het Kamerkringbestuur Middelburg van de C.H.U. Terneuzen krijgt een nieuwe silo. De N.V. Temeuzense Graansilomaatschappij, waarvan de direkie wordt gevormd door de firma Aug. de Meijer Zonen's, heeft opdracht gegeven om bij het Zevenaardok een graansilo te bouwen die 46 meter hoog zal worden. Deze silo zou einde van dit jaar nog in gebruik dienen te worden ge nomen. Ook Middelburg krijgt een Stichting Sportbelangen. Burgemeester en Wethouders van Middelbu*g hebben de raad voorgesteld een Stichting Sport belangen Middelburg op te richten Deze stichting zal tot taak hebben het beheer van de gemeentelijke sportterreinen, zweminrichting en gymnastiekloka len Daarbij komt een adviserende, stimulerende en coördinerende taak. Wanneer alles goed gaat, zal over een jaar een groot flatgebouw vanuit de richting Hulst de ingang van Axel markeren bij de Eerste Verkorting. In 3 - 5 jaar minstens 350 woningen bouwen. In tegenwoordigheid van burgemeester Van Dijke en het hoofd van de dienst gemeentewerken de heer J. Wieles, heeft de heer Rouw van het architektenbureau Rouw uit Zoetermeer donderdag middag in „Zomerlust" aan de hand van een ma quette een en ander verteld van de plannen die zij bureau heeft voor de woningbouw in Axel. In het uitbreidingsplain Zuid-Oost en Oost (ge legen vanaf de le Verkorting, tussen Polenstraat en de nieuwe rijkswaterleiding achter de Van Mid- delhovenstraat) dat nog zeer onlangs is ontworpen door het Stedebouwkundig bureau Schut in Mid delburg, en welk plan nog definitief door de Raad moet worden goedgekeurd, wil men thans starten met een groot woningbouw-projekt. Architekt Rouw heeft hier in totaal 9 flatge bouwen geprojekteerd, die dan voorlopig aan de le Verkorting de begrenzing van de bebouwde kom van Axel zullen markeren en die de entree van Axel uit de richting Hulst een grootsteedse allure zullen geven. (Nog vóór de zomer hoopt men te kunnen beginnen met het dubbelbanig ma ken met een brede groenstrook in het midden van de Kanaalkade). In het gehele plan komen naast de 9 flats nog 126 woningwetwoningen voor alsmede 72 midden standswoningen. De flats zijn bestemd voor ver huur, de losse woningen zowel voor huur als huur koop. Op de daartoe geëigende plaatsen zullen ga rageboxen worden gebouwd, zodat ook de auto's een plaatsje kunnen vinden. Het geheel is ruim ge projekteerd, met veel groen en spelgelegenheden voor de kinderen. Naar burgemeester Van Dijke in zijn verdere toelichting vertelde, is in dit gehele uitbreidings plan plaats voor ca. 640 woningen, terwijl ook in plan West nog bouwgrond beschikbaar is. Ook daar zijn echter al aanvragen voor optie op be paalde gedeelten. Men hoopt met deze uitbreidingsplannen vol doende ruimte beschikbaar te hebben voor de eerste 5 tot 6 jaar, waarna dan de grond in het uitbreidingsplan Zuid-West (Smitsschorre), waar men volgend jaar met het opspuiten van grond uit het kanaal gaat beginnen, bouwrijp gemaakt zal kunnen worden. Daar is plaats voor ruim 3000 woningen, waarmee Axel dan voor de volgende 1525 jaar vooruit kan. (Het struktuurplan voor de Kanaalzone verwacht in de eerstvolgende tien tallen jaren voor Axel een groei tot 25.000 inwo ners.) En wanneer het Monti Cantini ineens op de knop drukt en in 1J4 of 2 jaar een fabriek voor 2000 man uit de grond stampt zal Axel gereed moeten zijn om woonruimte te bieden. Bouwvolume de beslissende faktor Al deze plannen zijn mooi en geven een enorme verandering voor Axel Maarbegrijpelijkerwijs zijn deze niet ten uitvoer te brengen met de ge bruikelijke toewijzingen van 8, 10 of 20 woningen. De gemeente heeft daarom al stappen onderno men bij de minister om extra bouwvolume toege wezen te krijgen. Burgemeester Van Dijke acht de kansen dat dit zal gelukken, gunstig. Er is vol doende bouwkapaciteit in Zeeuwsch-Vlaanderen, zelfs zijn mensen uit de bouwvakken tewerkgesteld in andere bedrijven. Aan een sociaal onjuiste toestand van bewonen van gesubsidieerde arbeiderswoningen door mid denstanders en hogere ambtenaren, kan een einde worden gemaakt, waardoor dus weer goedkope woningen vrij komen voor die bevolkinsgroepen, waarvoor deze huizen gebouwd zijn. Bovendien moet men bij de te verwachten snelle ontwikkeling van de Kanaalzone beschikken over huizen voor de velen die hier hun werk zullen vinden. Enkele details over de woningen. He gehele hierboven vermelde woningbouwplan is reeds tot in de details uitgewerkt. Wij zagen plattegronden van de huizen, enz. enz. Er zijn reeds berekeningen gemaakt wat de huur- en koop prijzen van de woningen zullen worden en op wel ke wijze deze gefinancierd kunnen worden. Een deel der flats wordt uitgevoerd als z.g. „Maisonnettes", dit zijn flats met een woonlaag en een aantal slaapkamers boven elkaar,met in elke flat een eigen trap naar de slaapetage. Het voor deel van dit systeem, waarbij men op de bovenver dieping 4 tot 5 slaapkamers heeft, is, dat door deze tussenliggende slaapkamers het storende lawaai van de medebewoners aanmerkelijk wordt vermin derd en mede door zwevende vloeren een vrijwel volledige geluidsisolatie wordt bereikt. De huur prijs van deze flats zal 100125 gulden per maand gaan bedragen, garageboxen 1520 gld. per mnd. Op deze .luchtfoto" van fief nieuwe Axel ziet U rechts onder tussen Kanaal kade en Rijkswaterleiding het bungalowpark, aan het eind van de Kanaalkade bij de le Verkorting 9 flats, langs en tussen Kanaal- naalkade en Polenstraat middenstands- en woning wetwoningen Naast 4 flats die als maisonnetten worden uit gevoerd komen nog 5 normale flats van 3 woon lagen. De maisonnettes zijn voor Zeeuwsch-Vlaan- deren nog iets geheel nieuws, maar in „Holland" heeft men met deze indeling zeer veel sukses. In het gehele plan is ook een benzinetankstation langs de weg naar Hulst voorzien, dat naast het passerende verkeer, dus speciaal de bewoners van deze buurt in direkte omgeving service kan ver lenen. Voor eigenbouw zullen met rijkspremie de totale stichtingskosten inclusief de grond 13.000 tot 16.000 gulden bedragen, waarbij een hypotheek tot 90% mogelijk is. Aan de zuidzijde van de kanaalkade is bovendien een deel van dit plan beschikbaar voor bung aio wbouw. Vermelden wij tot slot nog dat belangstellenden voor woonruimte in deze wijk zich reeds nu in ver binding stellen met de gemeente Axel voor de huis vesting en met het makelaarskantoor J. F. Rouw te Terneuzen voor financieringen enz. Naast de waardering voor de architect voor het bijzonder aantrekkelijke geheel, waarvan wij hierbij een beeld van de maquette afdrukken, pas op deze plaats zeker een woord van waardering voor de aktiviteit van het gemeentebestuur onder aanvoering van burgemeester van Dijke voor dit initiatief. Het is te hopen, dat ook de minister deze aktiviteit zal weten te waarderen, en extra bouwvolume be schikbaar zal stellen. Niet alleen voor Axel maar voor een gezonde ontwikkeling van geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een van de probleem gebieden van ons land is dit van bijzonder grote betekenis.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1