LANGS DE SCHELDESTROMEN.. Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 76e Jaargang no. 18 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktle en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK GEMEENTE AXEL Jaaroverzicht 1961 Losse Gedachten AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLoose nummers 10 ceot Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m.m. Bi] kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels 1, iedere regel meer 12 cent extra. Bij de nieuwjaarsrede die in de eerste raadsver gadering van het jaar 1962 door burgemeester Van Dijke werd gehouden, bevond zich een om vangrijke bijlage met tal van gegevens en cijfer materiaal over de gemeente Axel in 1961. Vele van deze gegevens zijn stellig ook voor onze lezers interessant. Wij ontlenen aan dit jaar overzicht het volgende GEMEENTEBESTUUR Belangrijke wijzigingen in het gemeentebestuur vonden plaats door de installatie van burgemeester M. K. van Dijke, het afscheid van de tijdelijk wethouder A. H. van der Lee en van de wethouder A. J. M. Kesbeke in verband met diens benoeming tot burgemeester van Zuiddorpe. In de plaats van de heer Kesbeke werd tot lid van de raad be noemd de heer J. Vink en tot wethouder de heer M. L. M. IJsebaert. De taakverdeling in het College van Burgemees ter en Wethouders werd als volgt nader vast gesteld Burgemeester Openbare werken, politie, brand weer, bescherming burgerbevolking Wethouder IJsebaert le plaatsvervanger van de burgemeester, bedrijven, sociale zaken, perso neelszaken, marktzaken, tevens zoveel moge lijk betrokken bij openbare zaken Wethouder De Putter2e plaatsvervanger van de burgemeester, onderwijs, financiën. Voor het gemeentepersoneel werd de vijfdaagse werkweek met de vrije zaterdag ingevoerd, ge paard gaande met een nadere regeling van de dienst- en werktijden. LOOP DER BEVOLKING Tot en met het jaar 1955 mocht onze gemeente zich in een geleidelijke, hoewel gedurende de laatste jaren slechts geringe, groei verheugen. Daarna trad tengevolge van het ontbreken van voldoende woonruimte een stilstand en ingaande 1959 zelfs een kleine achteruitgang in. Naar de toestand op 1 januari bedroeg het aantal inwoners 1959 7806; 1960 7746; 1961 7728. De verdeling naar kerkelijke gezindte was per 31 december 1961, aan de hand van de persoons kaarten als volgt Ned. Herv. 3091 R. Kath. 2218 Ger. K. vrijg. 1422 Ger. K. 575 Ger. Gem. 241 Overige 106 Geen 139 T o t a a 1 7792 De, hoewel geringe, toch verheugende stijging van 64 inwoners is voornamelijk te danken aan het feit, dat de voor 1959 en 1960 aan deze ge meente toegewezen 34 woningen ter bewoning konden worden uitgegeven. VERDELING WOONRUIMTE Op 31 december 1961 stonden ingeschreven 134 aanvragen om woonruimte, waarvan voor gezinnen van 2 personen 40 3-5 49 6 of meer 15 trouwlustigen 30, waaruit volgt dat bij deze aanvragen zijn betrok ken 450 personen. Hierbij zij vermeld dat de lijst van woningzoeken den geen zogenaamde „slapers" bevat en dat het aantal aanmeldingen van woningzoekenden sterk wordt gedrukt door de zeer minieme toewijzingen van de laatste jaren. In 1961 werden 280 vergunningen tot het in ge bruik nemen van woonruimte verleend. WONINGBOUW C.A. Afgegeven werden de navolgende aantallen bouwvergunningen Woningen partikuliere bouw a. nieuwbouw 49 woningen b. verbouwing 28 c. schuurtjes 38 d. bedrijfsgebouwen 26 woningwetbouw12 Scholen verbouwing 1 De volgende aantallen woningen werden vol tooid, gesloopt of onbewoonbaar verklaard in 1961; Voltooid Premiesector 49 Vrije sector 9 Woningwetbouw 18 Gesloopt21 Onbewoonbaar verklaard1 Per ultimo 1961 waren van de woningtoewijzin gen gerealiseerd contingent 1959 18 en contingent 1960 16 woningwetwoningen en in aanbouw of in voorbe reiding cotingent 1961 12 en extra-contingent 1961 8 woningwetwoningen. Het betrekken van de gereedgekomen woning wetwoningen door de bewoners doet een geringe weerslag zien in de stijging van het aantal inwo ners en de daling van het aantal inschrijvingen op de lijst van woningzoekenden. Laatstgenoemde da ling is overigens hoofdzakelijk een gevolg van het ontbreken van voldoende woningtoewijzingen, waardoor gegadigden zich elders laten inschrijven. Dit is wel een teleurstellende omstandigheid, vooral daar Axel, naar ook uit de reakies van ge gadigden blijkt, een aantrekkelijke woongemeente is en het streven van het gemeentebestuur er op gericht is, het woon- en leefklimaat nog te ver beteren. HUISVESTING VAN BEJAARDEN Op 25 januari 1961 werd opgericht de Stichting Prptestants Christelijke Bejaardenzorg. In het com plex duplex-woningen werden onder auspiciën van deze stichting in 1961 12 duplex-woningen door bejaarden en bejaarde echtparen betrokken. Bij de voorbereiding van de herziening van het uitbreidingsplan wordt ook gedacht aan de voor ziening in bejaardentehuizen voor de overige be volkingsgroepen. SANERINGEN. OU DEW IJK. Voor de sanering van de Oudewijk en omgeving werd tot en met 31 december 1961 in totaal uit gegeven 203.900,— Per ultimo 1960 bedroeg dit 129.400, De terzake in 1961 gedane uit- gaven bedroegen dus 74.500, In totaal zijn in dit gebied thans 64 percelen door de gemeente aangekocht. Hiervan zijn 26 pan den gesloopt, 21 woningen ontruimd, doch nog niet gesloopt en 17 woningen nog bewoond. Het aantal nog aan te kopen percelen bedraagt 51. In 1961 werd ten aanzien van 7 te saneren per celen een raadsbesluit tot aankoop door de ge meente genomen. UITBREIDINGSPLANNEN. Het uitbreidingsplan verkreeg, na een jaren lange vaststellingsprocedure, in 1961 de vereiste Koninklijke goedkeuring. Aangezien dit plan reeds door de ontwikkeling der gemeente is achterhaald, werden zeer ingrijpen de voorbereidingen getroffen voor een nieuwe her ziening. Door de gemeenteraad werd een voor- bereidingsbesluit ter herziening van het plan in hoofdzaak en in onderdelen vastgesteld. Inmiddels werden reeds voorbereidingen getroffen .a.v. her ziening van de plannen West, Noord-Oost, Zuid, Sassing, Spui en voor het gebied „Kleine Noord polder" tussen de Nieuwendijk en de Oudeweg. Ook herziening van de grond-exploitatieplannen gaat hiermee samen, waarbij het streven er op ge richt is te komen tot uniforme gedifferentieerde grondprijzen voor de gehele gemeente. Het gebied ten zuiden van de Grote Kreek werd van rijkswege aangewezen voor grondberging in verband met de verbreding van het Kanaal Gent Temeuzen. wordt vervolgd Toogdag Zeeuwse C.J.B.T.B, en C.P.M.B. Te Goes is vorige week een drukbezochte toog dag gehouden van de afdelingen Zeeland van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond en de Christelijke Plattelands Meisjesbond. ren- en Tuindersbond en de Christelijke Platte lands Meisjesbond. De morgenvergaderingen werden gesplitst ge houden, doch tijdens de middagvergadering kwa men beide afdelingen samen. Speciale aandacht werd geschonken aan de snelle veranderingen en ontwikkeling van onze provincie, met name wat de uitvoering van de grote werken en industrialisatie betreft. Het stichten van een eigen bedrijf noemde de voorzitter de Heer W. den Boer uit Zierikzee, in deze tijd erg moei lijk. De jonge boer moet kiezerf tussen drie moge lijkheden het bedrijf intensiveren, onder meer door de verbouw van tuinprodukten, het bedrijf van vader overnemen of tijdig omschakelen naar een ander beroep. Tijdens de gekombineerde middagvergadering sprak dr. J. Ozinga uit Lunteren over het onder werp „Waar is de vanzelfsprekendheid van vroe ger gebleven Groententeeltdag te Middelburg. Voor de vijftiende maal is de Zeeuwse Groenten teeltdag gehouden, waarvoor weer een behoorlijke belangstelling bestond. Tijdens de besprekingen werd duidelijk gesteld, dat de tuinders zich zullen moeten toeleggen op specialisatie van enkele pro- dukten. De glasteelt zal zich verder dienen te ontwikkelen. Er moet een mogelijkheid zijn over te gaan op bloementeelt De rijksvoorlichtingsdienst streeft naar het stich ten van een centrunj voor de selektie van winter bloemkool. Vlissingse raad behandelde gemeentebegroting. De behandeling van de gemeentebegroting van Vlissingen heeft heel wat voeten in de aarde ge had. Deze behandeling vergde namelijk niet minder dan acht uur. Natuurlijk kwamen er bij de algemene beschou wingen zoals in iedere gemeente verschillende wen sen naar voren. Gepleit werd voor een snellere ont wikkeling van de haven, voor het aantrekken van meerdere industrieën en voor het verkrijgen van meer vervangende woonruimte in verband met de sanering van het havendorp. Veel kritiek op streekplan voor Schouwen-Duiveland. De Provinciale Planologische Dienst voor Zee land heeft een streekplan opgesteld voor Schou wen-Duiveland, dat echter maar weinig genade kan vinden in de ogen van de vroede vaderen der be trokken gemeenten. De gemeente Duiveland heeft klachten, dat de aangegeven uitbreidingen voor de kernen Oosterland en Ouwerkerk onvoldoende moe ten worden geacht, geen rekreatiemogelijkheden zijn opgenomen enz. Brouwershaven klaagt, dat de prognoses van de planologen niet overeenstemmen met de te verwachten ontwikkeling. Deze gemeen te wordt in het plan te nauwernood genoemd. Ook Westerschouwen heeft kritiek. De raad van deze gemeente heeft gezegd, dat het plan zes jaar te laat gekomen is. Dit plan wordt eerst aanvaard baar geacht na het aanbrengen van een groot aan tal korrekties. Bovendien zal het bezwaarschrift ter kennis van Gedeputeerde Staten worden ge bracht, terwijl een bespreking zal worden aange vraagd met de Provinciale Planologische Dienst, waarbij zowel de gemeenteraad en de stedebouw- kundige alsmede een vertegenwoordiger van het college ■van Gedeputeerde Staten aanwezig moet zijn. De Zierikzeese vissers tegen. Het blijkt wel erg moeilijk te zijn om eigen be langen ondergeschikt te maken aan die van het algemeen belang, terwijl het ook erg moeilijk is om het ieder naar de zin te maken. Met deze al gemene tirade, die ons te binnen schoot bij het schrijven van dit en van bovenstaande berichten, willen wij geen blaam werpen op Zierikzee, omdat wij de situatie verder niet kunnen beoordelen. De voorzitter van de Zeeuwse vissersorganisatie „Zevibel", burgemeester A. L. S. Lockefeer, had namelijk de idee geopperd om de vlaggetjesdagen ieder jaar centraal te doen plaatsvinden en wel op toerbeurt in Breskens, Bruinisse, Philippine, Tholen en Zierikzee. Om de vijf jaar zou men dus aan de beurt zijn. „Teugen" zegt Zierikzee. Wij houden vast aan onze traditie om ieder jaar onze eigen vlaggetjesdag te houden. Burgemeester van Hulst bepleit streekontwikkeling. De burgemeester van Hulst, de heer A. L. S. Lockefeer, heeft in zijn nieuwjaarsrede in den brede aandacht geschonken aan de ontwikkeling van de streek. Hierbij dacht hij aan het gebied tussen ka naal TemeuzenGent en de Schelde met Ant werpen enerzijds, in het noorden begrensd door het Kreekrakgebied, terwijl in het zuiden België zou dienen mee te spelen. Hij pleitte voor een breed opgezet streekonderzoek, waarbij de ontwikkelings kommissie moet worden vervangen door een wel vaartsorganisatie. Akte grondverkoop voor Philips Temeuzen gepasseerd. Een dezer dagen is in het gemeentehuis van Temeuzen de akte gepasseerd, waarbij Philips 4 hectare grond heeft gekocht voor de bouw van haar fabriekshal. Bovendien heeft Philips nog optie op een aangrenzend terrein van 7 ha. Naar wij ver nemen hoopt men de nieuwe fabriekshal omstreeks het einde van het jaar in gebruik te nemen. Deze hal heeft een vloeroppervlakte van 14.000 m2. De personeelswerving in Zeeuwsch-Vlaanderen ver loopt bijzonder gunstig. De COAK in een nieuwe kazerne. Met militair vertoon is te Middelburg de gene- raal-majoor Berghuijskazerne in gebruik genomen door de militaire administratie, de Eerste Centrale Opleidingsschool voor administratief kader, kort weg COAK. De ingebruikneming geschiedde door mevrouw C. Berghuijs-Vels Heijn, die in de hal van de kazerne een borstbeeld van haar in 1953 overleden echtgenoot onthulde. Zij werd begeleid door de kommandant van de COAK te Middelburg, kolonel J. Potteboom. Vele militaire en burgerlijke autoriteiten waren bij deze plechtigheid aanwezig. EEN LATE GELUKWENS. Een late gelukwens, inderdaad, maar daarom even goed gemeend. Deze week vierde H.K.H. Prinses Beatrix haar vierentwintigste verjaardag. Wij willen ook op deze plaats Hare Koninklijke Hoogheid onze Kroonprinses met deze dag van harte gelukwensen. Moge het Haar gegeven zijn nog vele jaren in Haar land en temidden van het Nederlandse volk, dat toch ook Haar volk is, in rust en in voorspoed, in vrede en in gezondheid te leven. En moge het aan Haar ouders, H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden gegeven zijn, hun oudste dochter bij zich te hebben en voor _te bereiden op de grote taak, die Haar als kroonprinses wacht. Wat moeten wij dankbaar zijn, dat wij als volk van NederlaiW mogbn leven als een rustig en wel varend volk onder de regering van een zo roem ruchtig, zo edel vorstenhuis, het Huis van Oranje. Als wij zien, wat er in de wereld van vandaag gebeurt, dan kunnen wij niet anders dan dankbaar zijn en, met een variant op de uitspraak van onze Koningin zelf, zeggen Wie zijn wij, dat wij deze voorrechten genieten mogen. Laten wij God bidden, dat Hij zijn zegen geven wil over het leven van onze Kroonprinses en van heel het Koninklijk Huis. De tijd van het jaar leent zich er niet toe om op 31 januari feestelijkheden te organiseren. Dit is ook niet nodig. Het is zelfs erg bezwaarlijk voor de plaatselijke muziekgezelschappen om te concerteren, zelfs om een muzikale rondwandeling te maken. Jammer is het, dat behoudens enkele vlag gen waarom zijn het er niet veel meer deze dag verder onopgemerkt voorbijgaat. Is het niet mogelijk, zo dachten wij, om toch iets te doen, zij het in bescheiden mate, waardoor deze dag van onze Kroonprinses iets meer tekening krijgt Is het niet te verwezenlijken, dat in een behoor lijke zaal de muziekgezelschappen toch concerte ren, dat er volkszang is of iets dergelijks Wie geeft het antwoord Het gaat niet goed op Schouwen-Duiveland. Op Schouwen-Duiveland lopen de overheidsbe moeiingen nog niet op rolletjes. Daar zijn aller eerst de vele bezwaren, die ingebracht worden te gen het ontworpen streekplan. Maar ook de Cen trale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en gemeentewerken Noord-Zeeland heeft niet de on verdeelde instemming van de gemeenteraden. Zie rikzee heeft inmiddels besloten deze dienst te ver laten en een eigen dienst voor gemeentewerken op te zetten. Ook andere gemeenten overwegen dit voorbeeld te volgen. Wordt Zeeuwse hengstenkeuring in 1963 in Axel of Goes gehouden 7 Zoals bekend is, worden thans in Zeeland nog steeds drie hengstenkeuringen gehouden, namelijk te Axel, Goes en Oostburg. Tijdens de algemene vergadering van de afdeling Zeeland van de koninklijke Vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard", die te Goes is gehouden, heeft men besloten, in het vervolg de hengsten keuringen te concentreren op één dag ea één plaats. Aan deze centrale keuring zou echter tevens de kampioenskeuring, de Centrale Hengstenkeuring worden verbonden. Nu is het alleen nog maar de vraag Waar zullen deze keuringen in het vervolg worden ge houden In Axel of in Goes Op deze vraag kon tijdens de vergadering geen besluit worden genomen, omdat dit punt niet op de agenda was vermeld. En volgens de statuten mogen alleen besluiten worden genomen, over pun ten, die op de agenda staan. Niettemin is hierover uitvoerig van gedachten gewisseld. Het is begrijpelijk, dat de Zeeuwsch-Vlaamse leden de voorkeur gaven aan Axel. Als argumenten somden zij op, dat de meeste hengsten in Zeeuwsch-Vlaanderen worden gehouden, terwijl de accomodatie in Axel veel beter is dan in Goes. Besloten is dat in het komende najaar een extra vergadering zal worden belegd, waarop over dit punt een beslissing zal moeten worden genomen. Hoe zal deze beslissing uitvallen De kringen Oost- ea West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben in totaal 980 van de 1759 leden, dus een meerderheid. Daar staat echter tegenover, dat de genoemde kringen slechts 11 stemmen kunnen uitbrengen, te gen de overige Zeeuwse kringen 12. Wij vertrouwen echter, dat het bestuur de uit spraak van de heer A. Serrarens uit Ossenisse ter harte zal nemen, die zei, dat de wens van de Zeeuwsch-Vlaamse paardenliefhebbers een billijk en gerechtvaardigd verlangen is. Hij sprak de hoop uit, dat het bestuur dit zou inzien. Tot leden van het afdelingsbestuur werden onder meer benoemd de heren M. L. M. IJsebaert en W. de Putter, beiden uit Axel. De heren Jac. de Putter uit Axel en M. A. B. Puylaert uit Zuiddorpe traden af.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1