UlïSIJS PUROL Uit o n z e Omgeving Axel Predikbeurten II :4c Iff ff verdwijnt docr CENTRA! F HENGSTENKEURINGEN IN ZEELAND EN NOORD-BRABANT Berichten van het Stadhuis. Rechtszaken Faillissementen BEJAARDEN SOCIËTEIT Woensdagmiddag 31 januari om 2 uur in het torenlokaal van de Herv. Kerk met kleurendia's op reis door Canada. Alle bejaarden zijn welkom. OPRICHTING PONYCLUB Waren de Landelijke Ruiters in Zeeuwsch- Vlaanderen reeds jaren goed georganiseerd, dit kon nog niet gezegd worden van de jongste editie, de ponyruitertjes. Toch bestaat er ónder onze jeugd allerwegen veel belangstelling -voor deze tak van sport. De laatste jaren worden er tien tallen clubs opgericht onder leiding van ervaren ruiters en met zeer veel sukses. De laatste concoursen alhier hebben wel doen zien, welk een heerlijke ontspanning dit voor onze jeugd is. Zo leert men het rijden al spelende. „De Oranjeruiters" uit Axel en hun as-genoten „De Julianaruiters" te Zaamslag hebben dan ook besloten een ponyclub op te richten. In feite is de zaak reeds geheel voorbereid en hoopt men vol gende week de oprichtingsvergadering te kunnen houden, waarbij ook een eigen bestuur wordt ge kozen. Men kan reeds starten met 7 pony's, zodat wel dra een 8-talletje kan worden geformeerd en dan kan men ook serieus gaan oefenen en later demon streren. Moge dit frisse initiatief allerwege een gul ont haal vinden tot genot van ouders en kinderen beide AKTIE JEHOVAH'S GETUIGEN In verband met de opleiding en werk van de getuigen van Jehovah komt de heer J. W. Bijster- bos, een speciale kringopziener, een bezoek bren gen aan gemeente Axel van Jehovah's getuigen. Hij zal met hen in de week van 30 januari tot 4 februari samenwerken. Waarbij als hoogtepunt van zijn bezoek de lezing zal worden uitgesproken „Waar kan werkelijke zekerheid worden gevon den". INTERESSANTE LEZING In het Gezellenhuis te Axel hield de heer J. Wig mans dinsdag 23 januari 1962 een bezielende lezing over zijn ervaringen gedurende 10 jaar onschul dige gevangenschap in de hel van Sovjet-Rusland „Siberië", het dodenkomp „Tambom" en de be ruchte gevangenis in Moskou. Uit zijn lezing beek dat er nog vele slaven arbeiders in Siberië temidden van de wreedste folteringen wachten op hun bevrijding. AUTO-BOTSING Woensdag 24 januari te omstreeks 10.30 uur had op de Graafjansdijk te Axel een botsing plaats tussen een vrachtwagen bestuurd door I. v. W. te Hoek, eigendom van R. v. H. te Westdorpe en een personenauto van W. W. te Axel. De auto's kwamen met elkaar in botsing toen de vrachtwagen naar links reed om een erf te kun nen oprijden en de heer W. trachtte de auto rechts te passeren. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de auto's werden beschadigd. AUTO IN DE SLOOT LANGS KANAALKADE Donderdag 25 januari 1962 te omstreeks 18.30 uur moest de Axelse wethouder M. L. M. IJ. plot seling remmen voor een loslopende hond. Zijn nieuwe Mercedes begon te slippen en dook de langs de weg lopende sloot in, waardoor zijn auto gedeeltelijk in het water kwam te liggen. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor, maar de auto moest door een kraanwagen uit de sloot wor den gehaald en bleek licht beschadigd te zijn. BROMFIETSER GEWOND Bij een botsing met een personenauto werd de bromfietsrijder B. J. D. uit Boschkapelle zo gewond dat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest wor den. De materiële schade was gering. Het ongeval gebeurde toen mej. A. J. D. uit Axel met haar wagen vanaf de Axelsestraat de Geraniumstraat wilde inrijden. Ze verleende geen voorrang aan het rechtdoorgaande verkeer. K.A.-LEZING Op de jaarvergadering van de K.A. was te gast dhr. Wigmans, schrijver van het boek „Ik was één der miljoenen". In zijn lezing gaf hij een dui delijk beeld van zijn 10-jarige gevangenschap in Sovjet-Rusland waarvan lange tijd in Siberië. Hij gaf een waarschuwing aan de lauwe „moderne" christenen. Dat de K.A. hiermede een goede keus had ge daan bleek wel uit het aandachtig gehoor en het dankbaar applaus. AFSCHEID Afscheid werd genomen van de Z.E. Pater Sixtus wegens overplaatsing naar Langeweg. In een bij eenkomst dankte de pastoor hem voor de 5-jarige arbeid onder de Katholieke jeugd van Axel en bood hem een herinnering aan. Ook de Instuif bij monde van dhr. Kesbeke en de K.A.J. door dhr. B. David namen afscheid van de sympathieke pater. Hem werd een fototoestel aangeboden. t Tot slot werd ieder in de gelegenheid gesteld persoonlijk van hem afscheid te nemen. BENOEMING Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Axel (d.d. 23 januari 1962) is benoemd tot tuinman in dienst der gemeente, met ingang van 1 mei 1962, de heer J. Kolijn, Nieuwendijk 42 te Axel. AXEL TONE ZIJN GASTVRIJHEID Reeds eerder hebben wij bericht, dat de Leger en Luchtmachttentoonstelling „Paraat 1962" naar Axel komt. Dit belooft weer een evenement van formaat voor onze plaats te worden. Ter gelegenheid hiervan zal een honderdtal mili tairen, die bij deze expositie betrokken zijn, ge durende de periode van 17 tot en met 25 april aan staande, moeten worden ondergebracht, zowel in hotels als bij partikulieren. Wij wekken de bevolking van Axel met klem op tot het geven van huisvesting aan de betrokken militairen, opdat het welslagen van deze sublieme tentoonstelling verzekerd zal zijn. Axel heeft reeds een reputatie verworven op het gebied van gezelligheid en gastvrijheid. Wij vertrouwen dat onze lezers deze reputatie toch zeker zullen willen behouden en zo mogelijk zelfs te vergroten. Partikulieren, die gastvrijheid aan één of meer militairen willen verschaffen, zullen een vergoeding ontvangen, berekend naar 7,50 per dag voor vol ledig pension en 3,50 per dag voor logies met ontbijt. De Burgemeester van Axel wacht de desbetref fende opgaven gaarne in vóór 10 februari 1962. BIJEENKOMST VERENIGING VAN SUIKERZIEKEN In het Axelse „Gezellenhuis" werd op 20 ja nuari een bijeenkomst gehouden van de Neder landse Vereniging van Siekerzieken. De bijeen komst was bedoeld als ledenvergadering, terwijl tevens de bedoeling was propaganda te maken ij Zeeuwsch-Vlaanderen. Vertoond werd de film „Bosch en Duin", over het vakantieoord voor suikerzieke kinderen. Sprekers waren de internist Dr. Dorrepaal en de algemeen sekretaris der N.V.S. de heer H. Bloemendaal. De kollekte gehouden tijdens de 3e bijeen komst heeft opgebracht een bedrag van 37,65. In het bestuur van de Vereniging werd geko zen de heer J. Dalmijn. Tot leden van de kaskommissie werden be noemd mevr. Picavet-Jesoirens en de heren Geir- naert en Dalmijn. HENGSTEN KEURING TE AXEL Donderdagmorgen werd te Axel de verplichte hengstenkeuring van de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" gehouden. Goedgekeurd werden de volgende hengsten Daan van Othene, fok. en eig. Joh Dekker A. Hzn., Zaamslag; Ele gant van Braamhof, eig. Al Serrarens Ossenisse; Max van Pauluspolder, fok. en eig. A. Hendriks Stoppeldijk; Carlos van Heille, eig. A. Termote en E. van Damme, IJzendijke en M. L. M. IJsebaert- v. d. Linden Axel, na arbitrage; Frits van St. Leen- dert, eig. J. S. de Waal Hulst, opgenomen in keurstamboek; Costaud van Ulft, eig. H. de Maat Stoppeldijk; René van Tonenhof, eig. Al Serrarens Ossenisse; Leon van Stoppeldijk, eig. A. Bonte Koewacht; Gustaaf van Moustic, eig. H. de Maat Stoppeldijk; Mac van Rondeputten, fok. en eig. M. van Fraaijenhove Jzn. Axel. Acht hengsten werden afgekeurd. Twee dieren waren niet aanwezig. GROTE C.B.C.-FAMILIEA VOND Vrijdagavond 19 januari 1962 werd in „Het Centrum" te Axel een grote Christelijke Bedrijfs Groepen Centrale (Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan deren) familieavond gehouden. In zijn openingswoord kon de voorzitter van de afdeling Axel, de heer J. Buijze, een stampvolle zaal welkom heetten. Onder de aanwezigen waren leden uit Axel, Zaamslag, Terneuzen, Hoek, Sluis kil en Sas van Gent. Op deze avond werd een propaganda-rede uit gesproken door de heer C. Braspenning, hoofd bestuurder C.B.C., uit Waalwijk. Muzikale medewerking werd verleend door de Christelijke Fanfare „Hosanna" te Axel. Eep bijzonder sukses werd het optreden van de bekende Axelse toneelgroep „Ko Bakker" met het toneelstuk „Een schip vaart uit" een spel in drie bedrijven van Chris van de Heuvel. De rolverdeling was als volgt Willem Hartman, perdikant, Arie de Putter; Marie, zijn dochter Ineke de Putter; Zacharias Braat, zijn zwager Jaap Goossen; Jozef Stael, oud zeekapitein Ko Bakker; Herman Melchert, ingeni eur architekt Appie van Tatenhove; Geert Zan- tinge, stuurman op de grote vaart Levien Zegers; Trudi Mertens, vriendin der fam. Hartman Tini de Smet; Saar, huishoudster bij dominee Corrie den Hamer; Klaassie, de dorpsidioot Levien de Zeeuw. Het stuk speelt op een klein vissersdorp langs de Noordzee. Het le bedrijf in mei, het 2e in juni, het 3e in december. Alles speelt zich af ten huize van dominee Hartman. Grime J. van de Hout Regie Ko Bakker. De inhoud van het stuk Boven het huis van Hartman pakken donkere wolken zich samen, en alles schijnt zich tegen hem te keren, om hem van zijn troon te stoten. Als de figuurlijke storm in alle hevigheid los zal barsten, steekt er een natuurlijke storm op. Vele schepen verkeren in nood, waaronder een vissersboot met allen Duinwijkers aan boord. De reddingsboot moet moet uitvaren naar het bedreigde schip, en in de vliegende storm, slaat dominee, die in de reddings brigade is, overboord, en wordt vermist. Zacharias, de zwager van dominee, denkt dat hij nu vrij spel heeft in het huis van de dominee, maar hij heeft buiten Jozef gerekend. Jozef, de oude zeekapitein, die bij dominee een rustige oude dag heeft, maakt schoon schip. Bijzonder goed werd gespeeld de ro van Jozef Stael, de oud zeekapitein, terwijl de vertolking van Klaassie, de dorpsidioot, door de aanwezigen zeer gewaardeerd werd. De heer A. Ruben, voorzitter van de afdeling Terneuzen sprak een slotwoord. ERNSTIG ONGEVAL Toen de heer W. d. H. uit Koewacht donderdag namiddag op de zagerij van de heer den D. alhier enkele bomen liet verzagen, bleef hij belangstellend bij dit karwei staan kijken. Tijdens een rondgang kwam de heer d. H. ech ter te struikelen en geraakte daardoor met zijn hand in de draaiende zaag. Nadat spoedig door dokter Boor medische hulp werd verleend werd het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht. Vermoedelijk zal de heer d. H. zijn rechterhand moeten missen. TONEELUITVOERINGEN IN HET GEZELLENHUIS Op zondag 21 januari bracht de K.A.J. en de V.K.A.J. afdeling Axel haar jaarlijkse toneeluit voering in „Het Gezellenhuis" aan de Walstraat te Axel. Opgevoerd werd het bekende toneelstuk „Suuske Perdaems" (De koster van d'Heikant) Medewerkenden waren Pastoor de Beukelaar Benny David; Miebeth, huishoudster Clothilde v. d. Bergen; Suuske Per daems, venter Piet de Rijcke; Dokter Frangois Ben ny Brouwer; Mevrouw Frangois Tilly Claessens; Yvonne Frangois Riet Maas; Freek Nelemans Paul de Rijcke; Kersenmaker, veldwachter Piet Rom- bout. De aanwezigen konden (genieten) van uitstekend toneel. De (voortreffelijke) regie berustte bij Piet de Rijcke; grime bij Frans v. d. Bergen en de dekors werden verzorgd door Victor Schelleman. A.s. zondagavond wordt nogmaals een opvoe ring van dit stuk gegeven. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Op woensdag 24 januari 1962 werd in „Het Centrum" te Axel een evangeisatiesamenkomst ge houden. Spreker was ds. Luteijn. MUZIKALE HULDE Woensdagavond 24 januari 1962 bracht de Axelse muziekvereniging „Concordia" een bezoek aan de Nieuwendijk en wel zeer speciaal bij het echtpaar J. Cové-Koekkoek. Zij vierden op deze dag hun 55-jarig huwelijk. Na eerst enkele num mertjes gespeeld te hebben in de openlucht, werd het concert n de woning van het echtpaar Cové voortgezet. „Jacob" Cové is een bekende figuur in Axel en hij heeft zich steeds voor het verenigingsleven ge ïnteresseerd. Zo behoorde hij tot de oprichters van de V.V.-,,Axel" voor welk feit hij bij het 50- jarig bestaan van deze club verleden jaar een oor konde ontving en als fokker van konijnen be hoorde hij ook tot de oprichters van de pluimvee- en konijnenfokkersvereniging „Ter Verbetering". De heer Cové was vroeger werkzaam op de hoeve „Loose's Hof' bij de heer Ph. van Dixhoorn en kwam daar in aanraking met machines. Hij werd daar ook een der eerste chauffeurs in Z. Vlaanderen in de met veel koper versierde Mer cedes-Benz van zijn patroon. Later was Cové werkzaam op de Azote waar zijn kennis en liefde voor de techniek hem goed van pas kwamen. Thans geniet hij reeds jaren van zijn pensioen wat hem en zijn echtgenote nog lang vergund mag blijven. OOK EEN 50-JARIG HUWELIJKSFEEST Donderdag vierde het echtpaar Kotvis-Ruben zijn 50-jarig huwelijksfeest. Beide echtelieden ver heugen zich nog in een goede gezondheid en vooral bij de ouderen is de heer Kotvis geen onbekende figuur dank zij zijn aktiviteit voor de Bond van Ouden van Dagen en samen met zijn vrouw voor de Bejaardenzorg. PLATTELANDSAVOND L.J.G. AXEL Zaterdag 28 januari verzorgde de afdeling Axel van de Landbouw Jongeren Gemeenschap een plattelandsavond in hotel van Leuven te Klooster- zande. ZONDAG 28 JANUARI Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. GereJ. Kerk (KerkdreeJ). 10.00 uur en 2.30 uur x Ds. G. Lievaart, van Onnen. GereJ. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur x Ds. van Leeuwen. GereJ. Gemeente, 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 27-28 JANUARI Dokter Schiltman. De Centrale premiekeuringen in de provincies Zeeland en Noord-Brabant worden respectievelijk gehouden óp WOENSDAG 7 FEBRUARI te GOES en op DONDERDAG 8 FEBRUARI te 's-HERTOGENBOSCH. Tijdens deze dagen zullen alle Zeeuwse en Bra bantse goedgekeurde stamboekhengsten, zich voor jury en publiek presenteren in de keuringsringen en de strijd om de hoogste primeringen belooft wel een zeer spannende te worden. Verrassingen zullen daarbij, als steeds, niet uit blijven. Zijn de favorieten in de oudere rubrieken veelal bekend, de rubriek 3-jarige hengsten, met verschillende nieuwe aankopen, wordt een volko men open strijd, en is alléén al de moeite van een reis naar Goes en Den Bosch méér dan waard. Na de keuringen der diverse kategorieën, zullen de hoogst geklasseerden weer worden teruggeroe pen tot deelname aan de strijd om het Zeeuwse en Brabantse Kampioenschap. Het einde van deze grote hengstenkeuringen wordt gevormd door een défilé van Kampioenen, oud-Kampioenen en Begische imports, die ter op luistering aanwezig zijn. HET VERKRIJGEN VAN STUDIETOELAGEN Voor het studiejaar 1962/1963 kunnen in de maand JANUARI 1962 studietoelagen en rente loze voorschotten worden aangevraagd. Om voor een renteloos voorschot in aanmerking te komen, dient men vóór 1 FEBRUARI a.s. een verzoek om een studietoelage te richten aan het Bureau voor Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1 te Den Haag. Kandidaten voor de studie aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen moeten zich wenden tot het Ministerie van Landbouw te 's-Graven- hage. Formulieren voor het aanvragen van rijksstudie toelagen zijn verkrijgbaar bij de direkteur of rector van de onderwijsinstelling, waar men thans nog studeert (bijvoorbeeld lyceum, h.b.s., gymnasium e.d.). Daarnaast kan men een aanvrage om een studie toelage indienen bij de Stichting Zeeuws Studie fonds, Dam 51 te Middelburg. Dit verzoek moet eveneens zo spoedig mogelijk worden ingediend, doch uiterlijk vóór 1 mei aanstaande. Maar waar om zou U zo lang wachten Het zenden van een klein briefje is voldoende. Door het sekretariaat van het Zeeuws Studiefonds wordt dan een staat van inlichtingen toegezonden, welke moet worden ingevuld en ondertekend. Bij de terugzending van de staat moeten de daarin ge vraagde bewijsstukken worden meegezonden. Als een renteloos voorschot wordt verstrekt, is men verplicht een kontrakt te tekenen. Zolang de bursaal minderjarig is, blijven de ouders verant woordelijk. Ook moet men, wanneer daarom wordt gevraagd, alle inlichtingen verstrekken omtrent stu dieprestaties, afgelegde examens enz. De meerderjarige bursaal moet zich verplichtigen tot terugbetaling van het renteloos voorschot, zo dra hij daartoe in staat is. De grootte van het terug te betalen bedrag kan door de bursaal zelf worden bepaald, maar moet minstens 5% van het inkomen tot 2.000,be dragen en van het meerdere inkomen minstens 10%. Voor een studiebeurs komen in aanmerking jonge mensen, die over meer dan gemiddelde aan leg beschikken. Zijzelf (of anders hun ouders, of verzorgers) moeten niet voldoende in staat zijn zelf in de kosten van de verdere opleiding te voor zien. Nadere inlichtingen zijn steeds verkrijgbaar bij het sekretariaat van het Zeeuws Studiefonds, Dam 51 te Middelburg. Ook ter gemeente-sekretarie van Axel is men bereid alle medewerking te verlenen. KANTONGERECHT OOSTBURG C. M. J. T. uit Axel heeft te Waterlandkerkje de afgelopen zomer een lichtmast geramd van een Clatex-benzinéstation. De mast overleede de bot sing maar het D.A.F.-je niet. Onbegrijpelijk zeide de vertegenwoordiger van de benzine-maatschap- pij, dat dit kleine auto'tje die zware betonnen mast kan afbreken. De mast kost maar liefst 730, Rekening houdend met de enorme vordering die T. krijgt, die met 'n geleende auto reed, werd slechts 'n geringe boete, n... 35,subs. 7 dg geëist en uitgesproken. Ingewikkeld was de zaak tegen de heer A. H. uit Schoondijke. Deze had op 23 juli j.l. op de Rijksweg tussen Oostburg en Schoondijke een sta tioncar ingehaald. Juist toen de heer H. met zijn auto naast de stationcar reed, maakte ook deze wagen een zwenking naar links, om op zijn beurt een vóór hem rijdende auto in te halen. De heer H. werd door deze manoeuvre ernstig in het nauw gebracht. Zo kon het gebeuren dat op deze zeer druk bereden Rijksweg op een bepaald moment drie auto's in dezelfde richting naast elkander reden. De heer H. was, toen hij de beide auto's was gepasseerd, in aanraking gekomen met de wegkant en had daardoor onverwachts een zwenking naar rechts gemaakt, waardoor hij met Zijn auto de sta tioncar raakte. De bestuurder van deze auto raakte de macht ovr zijn stuur kwijt, en duikelde in de sloot. Het ontgeval liep betrekkelijk goed af, al had de stationcar een schade van ongeveer 5000,-. Volgens de heer H. had de bestuurder van de stationcar, de heer W. C. R„ wonende te Axel, niet in zijn spiegel gekeken tijdens de uithaalma noeuvre en hem daardoor in ernstige moeilijkhe den gebracht. De heer W. C. R„ die als getuige werd ge hoord, verklaarde in zijn achteruit-binnenspiegel te hebben gekeken. Omdat zowel achter als vóór niets aankwam, was de heer R. gaan passeren. Op de vraag of hij ook de buitenspiegel had benut ant woordde de heer R. ontkennend. Uitvoerig werd door de officier van Justitie bij het horen van de getuige de heer A. v. d. K. uit Zwolle ingegaan op de afstand welke er was tus sen de beide auto's toen hij wilde gaan passeren. In zijn requisitoir zeide de heer Lebret ten slotte, dat er door de beide automobilisten een ernstige fout gemaakt is. De heer R. had verzuimd zijn buitenspiegel te gebruiken, terwij de heer H. tij dens het noodlottige moment de beide handen niet aan het stuur had, om de heer R. te wijzen op zijn spiegel, die hij moest gebruiken. Het O. M. con cludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, een conclusie waarmede de kantonrechter zich verenig de. (V.Z.) Uitgesproken is op 17 januari 1962 het faillisse ment van F. P. de Bruijn, handelaar in aardappelen, Absdaalseweg 11, Hulst. R. C. Mr. A. W. Thöne. Cur. Mr. H. A. R. de Mul te Oostburg.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2