GEMEENTERAAD VAN AXEL LANGS DE SCHELDESTROMEN.. Last van zenuwen? Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 27 JANUARI 1962 76e Jaargang no. 17 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN HoofdredaktieJ. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Mijnhardt's Zenuwtabletten AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Los* nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, v Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS10 cent per nun. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1, iedere regel meer 12 cent extra. (slot) Voorste tot het verkopen van Bouwgrond te Spui aan de heer L. Dieleman te Axel, Spui N 102. De heer L. Dieleman te Axel, Spui N 102, wenst van de gemeente te kopen een oppervlakte bouw grond, gelegen aan de Sparksstraat, te weten 360 m2 bouwrijpe grond en 60 m2 achtergrond. Deze grond is bestemd voor de bouw van een vervan gende woning in verband met de aankoop door de gemeente van zijn bestaande woning Spui N 102, welke in de sanering valt. Wij achten het billijk voor deze verkoop de prijs volgens de bestaande exploitatie-opzet aan te houden, omdat ook bij de aankoop van de te sanering woning hiervan is uitgegaan en dus de aan Dieleman te betalen koop som mede hierop is gebaseerd. Zou thans een ho gere prijs voor de vervangende bouwgrond ge vraagd worden of een verrekenclausule daar voor opgenomen worden dan zou de schade loosstelling aan Dieleman voor zijn oude woning óók verhoogd dienen te worden. Besloten werd aan de heer L. Dieleman, wonen de te Axel, Spui N 102, te verkopen een opper vlakte bouwgrond, gelegen aan de Sparksstraat, deel uitmakende van het perceel, kadastraal be kend gemeente Axel, sectie B, no. 1131, ter opper vlakte van 360 m2 bouwrijpe grond en 60 m2 ach tergrond of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn, voor de prijs van 6,— per m2 voor de bouwrijpe grond en 3,per m2 voor de achtergrond, met ver rekening van over- of ondermaat na kadastrale op meting. Voorstel tot het verlengen van de Rekening- Courant-Overeenkomst met de Coöperatieve Boerenleenbank „Terneuzen". De rekening-courant-overeenkomst met de Coö peratieve Boerenleenbank „Terneuzen" behoort te worden verlengd tot en met 31 december 1962. Onder verwijzing naar het bij de stukken over gelegde ontwerp-besluit werd hiertoe besloten. Voorstel tot het aanwijzen van de Noodslacht- plaats in de gemeente tot Centrale Noodslacht- plaats voor de gehele Vleeskeuringskring en in verband daarmede tot wijziging van de Keuringsverordening. De bestaande noodslachtplaatsen in de Vlees keuringskring Axel voldoen niet aan de eisen, wel ke in het nieuwe Eisenbesluit Vleeskeuringswet zijn gesteld. Verbetering of nieuwbouw is derhalve nodig. Deze aangelegenheid is in de commissie van advies, genoemd in artikel 3 van de Gemeen schappelijke regeling Vleeskeuringskring Axel, be sproken. Aangezien de bouw of verbetering van een nood- slachtplaats in elke kringgemeente meer zal kosten dan één centrale noodslachtplaats, adviseert de commissie om de noodslachtplaats in onze gemeen te aan te wijzen als centrale noodslachtplaats voor alle tot de kring behorende gemeenten en de Keu ringsverordening Vleeskeuringskring Axel met die aanwijzing in overeenstemming te brengen. Een voorstel om aldus te handelen is door B. en W. aan de kring gemeenten toegezonden. Wij mer ken daarbij nog op, dat het goedgekeurde vlees in de gemeente van herkomst kan worden verkocht. Onze noodslachtplaats is dit jaar zodanig ver beterd dat deze voorlopig weer bruikbaar is, al zal aan een nieuw gebouw in de naaste toekomst niet ontkomen kunnen worden. Het ligt daarom in ons voornemen op korte ter mijn een voorstel tot het stichten van een nieuwe centrale noodslachtplaats bij u in te dienen. De stichtings- en exploitatiekosten van dat gebouw zullen ten laste van de begroting van de Vlees keuringsdienst gebracht worden. Besloten werd a. de noodslachtplaats in onze gemeente aan te wijzen als centrale noodslachtplaats voor de ge hele Vleeskeuringskring: b. de Keuringsverordening Vleeskeuringskring Axel te wijzigen volgens het bij de stukken ge voegde ontwerp-besluit (3e wijziging). Voorstel tot tussentijdse herziening van de grondprijzen in het exploitatieplan ..Zuid". Aangezien het reeds enkele jaren geleden is, dat de grondprijzen in de diverse uitbreidingsplannen zijn herzien, ligt het in de bedoeling deze prijzen rekening houdende met inmiddels gestegen kos ten nader vast te stellen. De Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht en Gemeentewerken heeft in eerste in stantie een tussentijdse exploitatie-berekening van het uitbreidingsplan-„Zuid" opgesteld. Op grond van deze bij de stukken overgelegde berekening werd besloten a. het exploitatieplan te herzien overeenkomstig het door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken opgemaak te concept: b. het college te machtigen het onder a. bedoelde plan aldus uit te voeren; c. de prijs van de nog te verkopen bouwgrond in het plan „Zuid" nader vast te stellen op 11,per m2.. Voorstel tot het doen aanleggen van de Paral lelweg langs de Kanaalkade. Onder verwijzing naar het bij de stukken over gelegde plan tot de aanleg van een parallelweg langs de Kanaalkade (zuid) werd besloten deze parallelweg te doen aanleggen conform het door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken opgestelde ontwerp. Dit werk zal openbaar worden aanbesteed. De kosten komen ten laste van het exploitatie plan „Zuid" en zijn in de nieuwe opzet reeds op genomen; zij zullen in de eerstvolgende begrotings wijziging worden verwerkt. Voorstel tot het instellen van posten in ver band met evenementen. Mede in verband met de te dezer zake gemaakte opmerkingen bij de openbare behandeling van de begroting '62 zijn B. en W. tot de overtuiging ge komen, dat het aanbeveling verdient de mogelijkheid te openen tot het subsidiëren van bepaalde evene menten in de gemeente Axel. Zij denken hierbij met name aan incidentele of eenmalige evenementen, welke bij het opstellen van de gemeentebegroting niet konden worden voor zien. Teneinde deze gedachte te verwezenlijken werd besloten in de eerstvolgende begrotingswijziging de volgende posten op hoofdstuk VIII Pr. 16 op te nemen. in uitgaaf „Kosten van evenementen"; in ontvang „Terugontvangst van kosten, voortvloeiende uit evenementen." Bij het instellen van deze posten kunnen daarop eveneens worden verantwoord de van gemeente wege verrichte werkzaamheden, voortvloeiende uit georganiseerde evenementen, waarvoor geen of geen volledige betaling kan worden gevorderd. Wij noemen in dit verband de bijkomende kosten van de jaarmarkt; de kosten, voortvloeiende uit de te houden wie lerkoersen; de kosten wegens plaatsing van de kerstbomen; de kosten van de te nemen verkeersmaatregelen bij belangrijke evenementen; de kosten van het opbouwen en afbreken van de muziektent, enz. enz. De kosten zijn thans uit de gemeenterekening niet direkt af te lezen als behorende bij een be paald evenemént. Afhankelijk van de aard en het aantal der evenementen kunnen deze op ca. 1.400,per jaar worden gesteld. Op grond van het bovenstaande zouden wij op bovengenoemde posten de volgende bedragen wil len ramen in uitgaaf 2.000, in ontvang 500, Er blijft dan 600,.beschikbaar voor het ver lenen van de in aanhef genoemde subsidies. Hier bij willen wij nadrukkelijk stellen, dat de beslissing over.het al dan niet verlenen dezer subsidies bij uw raad blijft berusten. Voorstel tot het verkopen van een oppervlakte industrieterrein Axelse Sassing aan de Coöpe ratieve aan- en verkoopvereniging „Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. De Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. te Terneuzen wenst ten behoeve van de uitbreiding van haar graansio's een oppervlakte industrieterrein, groot ongeveer 2010 m2, gelegen aan de Axelse Sassing, van de gemeente te kopen. Besloten werd aan adressante te verkopen een oppervlakte industrieterrein, gelegen aan de Axel- sche Sassing, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie A, no. 1266 ged., groot ongeveer 2010 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opme ting blijken zal aanwezig te zijn, voor de prijs van 7,per m2, met verrekening van over- of on dermaat na kadastrale opmeting en overigens over eenkomstig het bij de stukken gevoegde ontwerp besluit. Voorstel tot vaststelling van de 9e wijziging der gemeentebegroting 1961. B. en W. stellen voor de 9e wijziging der ge meentebegroting voor 1961 vast te stellen conform het bijgevoegde ontwerp met memorie van toe lichting. Voorstel tot het verlenen van een subsidie in de kosten vn een Orgelconcert. Op 18 november 1961 is door de organist Piet van Egmond een orgelconcert gegeven in de Ne- derands Hervormde Kerk. Q|? het verzoek van het organiserend comité om vrijstelling van de betaling van vermakelijkheids belasting moest afwijzend worden beschikt. Thans vraagt dit comité met het oog op het geleden tekort een subsidie tot het bedrag van de betaalde vermakelijkheidsbelasting, zijnde 14,09. Besloten werd het gevraagde subsidie te ver lenen. Voorstel tot rekonstruktie en uitbreiding van de Marijkestraat en Singelweg. In verband met de bouw van 3 woningen (uit het komplex der 12 woningen) aan de Singelweg en de bouw van de nog toegewezen 8 woningen aan de Marijkestraat is het noodzakelijk de toe gangswegen tot deze woningen aan te leggen, c.q. te rekonstrueren. Voor de Singelweg is een breedte van 7 meter noodzakelijk. Daarom moet het trottoir aan de zuidzijde van deze weg, lopende van de Beatrix- straat tot de Marijkestraat, 0,50 m. naar de wo ningen worden verschoven, terwijl aan de over zijde de afrastering langs de spoorlijn 1 m. moet worden verplaatst. De kosten van een en ander zullen moeten wor den gevonden uit een nieuw op te stellen exploi tatieberekening van de grondprijzen in plan „West". Besloten werd a. tot het doen uitvoeren van bovengenoemde werken overeenkomstig het bij de stukken over gelegde plan; b. het college te machtigen, al datgene te doen wat voor deze uitvoering noodzakeijk is, mits de in de overgelegde begroting geraamde kosten niet worden overschreden. Voorstel tot het aankopen van de Woning Oosterstraat 46 van de heer P. Schieman te Axel. Ter verdere realisering van de sanering van de Oudewijk en omgeving en na verkregen overeen stemming met de eigenaar der in deze sanering val lende woning Oosterstraat 46, de heer P. Schie man, werd besloten van de heer P. Schieman, Oosterstraat 46 te Axel aan te kopen het huis en erf, plaatselijk bekend Oosterstraat 46, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, no. 3364, groot 64 m2, verwervingslijst no. 84. Aangezien de woning in een bewoonbare staat verkeert en de heer P. Schieman er nog enige tijd in zal moeten blijven wonen werd besloten het College te machtigen de genoemde woning na totstandkoming van de eigendomsoverdracht te ver huren. RONDVRAAG De heer W. de Feijter Zou het mogelijk zijn om het fietspad langs de Nieuwe Zaamslagse weg te verbeteren Zou er iets gedaan kunnen worden aan de ver lichting in de De Hontstraat De heer C. van Bendegem We hebben op het ogenblik een mooi verlichte torenklok. Zou de klok misschien nu ook bij de tijd kunnen blijven Vroeger had men daar mis schien niet zo veel erg in, maar nu na de verlich ting valt het des te meer op. Énige tijd geleden kregen we klachten over het aardappelmagazijn aan de Nieuwendijk. Is hierom trent al iets nader bekend Zou het mogelijk zijn, om speciaal voor de schoolgaande kinderen, op de Kanaalkade een Ze brapad aan te brengen Komt er al enige tekening in de plannen betref fende de verbetering van de Buthdijk De heer D. J. Oggel De bossen langs de spoorlijn worden erg hoog. helpen U eroverheen De mensen in de beneden-woningen aan de Singel weg hebben geen uitzicht meer. Kunnen deze niet lager worden gemaakt of verwijderd Wat betreft de afrastering langs de spoorlijn vroeg de heer Oggel of dit grond is van de ge meente of van de Ned. Spoorwegen De burgemeesterDit is niet bekend; het zal blijken na kadastrale opmeting. De heer OggelWe weten dus eigenlijk niet, hoe rijk we zijn De burgemeester Of hoe arm Over de grond aan de Noord-Oostzijde van de Kanaalkade heb ik nog een vraag. Is het werkelijk zo dat daar geen grond meer wordt verkocht aan belangstellenden Dat zou jammer zijn, want dan zouden voor Axel twee woningen verloren gaan (Enkele heren: Hef zijn er geen acht!!) Zou in de omgeving van de Kerken in de Kerk- dreef een Zebra-pad kunnen worden gelegd We hebben kennis genomen van de snode pan nen van Terneuzen. Hierover na Uw Nieuwjaars rede burgemeester, de volgende vragen 1. Kunnen B. en W. de Gemeenteraad nader infor meren over de voornemens of plannen die te dezen opzichte in Den Haag en Middelburg bestaan 2. Achten B. en W. het van belang om, zolang over deze kwestie en over de houding van Ter neuzen in dezen onzekerheid bestaat, een zeer grote reserve in acht te nemen, in 't bijzonder bij de inter-gemeentelijke samenwerking De burgemeesterWat betreft de annexatie plannen deel ik U mede, dat het mij niet bekend is dat er plannen in Den Haag of Middelburg liggen. De heer E. A. Maas, tenslotte informeerde naar de slechte toestand van de afwatering op de Nieuwendijk Na afloop van de openbare zitting ging de ver gadering over in een besloten zitting, o.m. ter vast stelling van de notulen van de besloten vergade ringen op 1 augustus en 31 oktober 1961. (In verband met de betekenis van enkele agenda punten werden deze reeds in het eerste deel van het verslag in ons nummer van vorige week opge nomen. Het gehele verslag is derhalve niet chrono logisch in volgorde. Redaktie). Zeeuwse Waterstaatproblemen in de Tweede Kamer. Wij zouden ditmaal deze rubriek geheel kunnen vullen met bovenstaand onderwerp. Vorige week toch is de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer behandeld. Daarbij hebben met name de Zeeuwse Kamerleden de Zeeuwse kwesties naar voren gebracht, zoals de bouw van de Oosterscheldebrug, de schade vergoeding als gevolg van de uitvoering van het Deltaplan, de veerhavens Perkpolder en Kruinin- gen, de vaste oververbinding met Zeeuwsch-Vaan deren en dergelijke. In zijn antwoord heeft minister drs. H. A. Kort hals onder meer het volgende geantwoord. OOSTERSCHELDEBRUG. Er bestaat geen verschil van mening meer over de verkeersprognoses voor deze brug. Ook de tech nische aangelegenheden vormen geen probleem meer. Er is nog wel een financiëel probleem, dat met name in de provinciale sfeer ligt. Er zal naar gestreefd worden om op korte termijn een bevre digende oplossing te vinden. WESTERSCHELDE-VERBINDING. De vaste oeververbinding over of onder de Wes- terschelde heeft, zo zei de minister, reeds lange tijd deel uitgemaakt van de studies van rijkswaterstaat. Hij zegde toe te zullen nagaan in hoeverre deze studie verdiept kan worden. VEER KRUININGEN-PERKPOLDER. Omdat verschillende Kamerleden er hun teleur stelling over hadden uitgesproken, dat voor dit veer slechts een tussenoplossing zou komen, zei de bewindsman, dat hij deze tussenoplossing niet in de plaats wil stellen van het definitieve plan. Zodra de middelen aanwezig zijn, zal het definitieve plan ter hand worden genomen. Over een nieuwe veer boot van 120 meter lengte zal hij zo spoedig mo gelijk een beslissing nemen. LAND VAN SAEFTINGE. Door België wordt "hans, zo zei de minister, een onderzoek ingesteld naar een verbetering van de vaarweg door de Wcsterschelde. Daarbij is de be dijking van het land van Saeftinge niet uitgesloten. Hierover kunnen echter nog geen mededelingen worden gedaan. WEINIG POSITIEFS. Veel positieve dingen heeft zijne excellentie dus niet naar voren gebracht. Met name Zeeuwsch- Vlaanderen blijft voorlopig volledig in de mist varen Hoe lang nog Groenten- en bolleneelt in ,Zak van Zuid-Beveland" Te Oudelande is een „Tuinbouwmiddag" ge houden, welke was georganiseerd door de Streek- verbeteringscommissie in samenwerking met de vereniging voor bedrijfsvoorlichting West Zuid- Beveland. De vele kleine bedrijven in de „Zak van Zuid-Beveland" werden geadviseerd om te scha kelen op de groenten- of de bollenteelt. Zeeuwse C.J.B.T.B. te Cadzand. Kaderdagen De Zeeuwse Christelijke Jonge Boeren- en Tuin- dersbond heeft voor een dertigtal kaderleden een tweetal kaderdagen georganiseerd, die plaats von den in hotel „De Wielingen" te Cadzand. Als in leiders traden op de heer ir. J. A. Vermaat, ver bonden aan het algemeen sekretariaat van de C.J.B.T.B., met als onderwerp „Boer en land bouwer anno 1980", ds. J. Vlaardingerbroek, ge reformeerd predikant te Grijpskerke, met het on- dewerp „De mens en zijn schepping" en drs. J. A. Huijser, werkzaam bij het centraal bureau van de tuinbouwveilingen te 's-Gravenhage, met als on derwerp het al dan niet coöperatief verwerken van de tuinbouwprodukten. Deze kaderdagen stonden onder leiding van wika De Haan direkteur van het vormingscentrum „Hedenesse". voor de Zeeuwse fruitteelt. Ontwikkelingsdag Aan de te Goes gehouden ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt hebben niet minder dan 800 telers deelgenomen. Ook nu weer was aan deze dag een expositie van tuinbouwmachines en tuin- bouwwerktuigen verbonden. Uit de door de ver schillende deskundige sprekers gehouden inleidin gen was op te maken, dat de Nederlandse fruit teelt een in alle opzichten goede toekomst wacht. De rentabiliteit is zeer gunstig. Het netto-overschot per hectare produktie-boomgaard bedraagt tussen de 2000,- en 2500,-. Burgemeester van Goes geïnstalleerd. Goes heeft weer een burgemeester, namelijk de heer mr. F. G. A. Huber, voorheen burgemeester van Ameland. De Heer Huber is vorige week geïnstalleerd door de loco-burgemeester, wethouder J. S. Visscher. N ade installatie werd in hotel „De Korenbeurs" een drukbezochte receptie gehouden, waar nog velen het woord voerden. De Zeeuwse Visserij. De vissers uit Arnemuiden, Veere en Vlissingen, die samen de vereniging „Draagt Elkanders Las ten" vormen, hebben hun jaarvergadering gehou den. Het jaar 1961 is voor de vissers gunstig ge weest; zij hebben een goede boterham verdiend, zoals de voorzitter het uitdrukte. De vloot bracht in totaal voor 1 miljoen gulden zeebanket aan wal. Toch waren er ook grieven. De vissers zijn het moe te wachten op de schade-uitkering als gevolg van hun gedwongen vertrek uit Veere naar Co- Iijnsplaat. Ook de Zevibel, de Vereniging voor de Zeeuwse Visserij-belangen, is over het uitblijven van een definitieve regeling zeer.gebelgd. De voor zitter, burgemeester A. L. S. Lockefeer uit Hulst, zei, dat Zevibel, wanneer het moet, de wapens zal laten kletteren.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1