De Fijne Douwe Egberts RN 1 DA PO Spit, Spierpijn i de thee met de geurigste afschenfc Douwe Egberts Pickwick Thee! U proeft het zo: dat is een thee met een eigen karakter. De smaak is zo bijzonder fijn en verkwikkend, de geur zo zeldzaam krachtig. Een verrassing apart is wel de afschenk: diep van kleur, zeer rijk en royaal. Niet voor niets heeft deze fijne Engelse melange zich bij zo vele gezinnen als een echte tractatie ingeburgerd Woont u in een gebied met hard leidingwater? Laat dan het theewater even doorkoken in plaats van het direct op te gieten. Uw thee wordt hierdoor frisser en beter. Ceylon Melange (Ceel etiket) 108 et. Engelse Melange (Groen etiket90 ct. Bekendmakingen De heer W. de Feijter i Ik heb toch lof voor het persoonlijk initiatief. Bestaat niet de mogelijk heid om met de heer Brugge te overleggen Soms gaan wekelijks 300 mensen naar het badhuis, dan kunnen wij dit toch niet zonder meer doen. Uit het antwoord van de burgemeester bleek, dat het overleg met de heer Brugge niets had op geleverd. We kunnen toch niet steeds doorgaan met het steken van geld in een bodemloze put. Besloten werd tenslotte, het verzoek om het subsidieverzoek af te wijzen. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond aan de Zuidsingel, aan de Fa. F. J. Steel en Zn., te Axel. De firma F. J. Steel en Zn. te Axel wenst een perceel bouwgrond, gelegen aan de Zuidsingel, van de gemeente te kopen voor het bouwen van een woning. Besloten werd aan de firma F. J. Steel en Zn. te Axel, Kaaiwal 3, te verkopen een perceel bouw grond, gelegen aan de Zuidsingel, kadastraal be kend gemeente Axel, sectie F, no. 1355, groot 1410 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn, voor de prijs van 900 m2 a 7,— per m2 a 2,50 per m2, met ver rekening van over- of ondermaat na kadastrale op meting en voorts onder de gebruikelijke voorwaar den inzake bebouwing en overdracht. Voorstel tot het restaureren van de wind- korenmolen te Spui. Na moeizame onderhandelingen over de restau ratie van de windkorenmolen te Spui zijn wij thans zo ver, dat de kostenraming daarvan bekend is. Deze beloopt een bedrag van 21.379, De afdeling Monumentenzorg van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Vereniging „De Hollandse Molen" kunnen zich, blijkens mondelinge mededeling, met deze raming verenigen. In deze kosten zullen de volgende subsidies wor den verleend a. van het rijk 40%; b. van de Provincie 20%; c. van de A.N.W.B. 100, zodat ten laste van de gemeente za blijven rond 8.500,—, af te schrijven in 10 jaar. De jaarlijkse kosten van onderhoud worden ge raamd op 500,—. Inmiddels hebben Ged. Staten op 18 december 1961 aan de Vereniging „De Hollandse Molen" bericht, dat zij bereid zijn de Provinciale Staten voor te stellen een subsidie van 20% in deze kosten bij te dragen, mits ook een rijkssubsidie zal wor den verleend. Aangezien het behoud van deze molen voor het landschap van belang moet worden geacht, werd besloten tot restauratie te besluiten, onder voor waarde, dat in de kosten daarvan de bovenge noemde subsidies worden verkregen. De burgemeester kan nog mededelen, dat de Rijkssubsidie inmiddels is verleend. Voorstel tot het instellen van een Kultureel Fonds der gemeente Axel. Reeds in de geleidebrief bij de gemeentebegro ting voor 1962 schreven wij, dat het ons streven is het woon- en leefklimaat der gemeente, waar mogelijk, te verbeteren. Onder deze verbetering verstaan wij mede een bij de gemeente Axel passende verfraaiing van het stadsbeeld door het plaatsen van beeldhouw werken in plantsoenen, het aanbrengen van kunst voorwerpen in of aan gemeentegebouwen, en der gelijke. Daartoe is in het ontwerp van de gemeente begroting voor 1962 en in de le wijziging daarvan reeds een post opgenomen. Wij achten het ver antwoord voor dit doel jaarlijks zo mogelijk 50% van de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting in dit fonds te storten. De kosten van aankopen en opdrachten kunnen dan uit dit fonds worden bestreden. De heer E. A. Maas Ik ben niet erg gelukkig met het voorstel. Ik had dit liever iets uitgebreider gezien. Het is volgens mij niet goed dat B. en W. alleen beslist. Zou het mogelijk zijn een comité in het leven te roepen, dat helpt beslissen. Wat betreft de 50% vermakelijkheidsbelasting. Er is wel eens gevraagd om de belasting te verminderen of af te schaffen, maar nu gaan we een potje vor men. En ook gaan we jagen op de vermakelijk heidsbelasting, om de pot zoveel mogelijk te spek ken I De heer D. Oggel en ook de heer A. H. van der Lee sloten zich hierbij aan. De heer van der Lee kan zich ermee verenigen dat het beheer in handen is van B. en W. maar op artikel vier had hij enkele aanmerkingen. Het is dus eigenlijk zo, dat twee personen beslissen over aankopen de meerderheid van B. en W Zou het voorstel niet zo omgewerkt kunnen wor den, dat wanneer B. en W. een aankoop willen doen, zij eerst met een voorstel bij de Raad komt De burgemeester i Het valt me mee dat er zo weinig commentaar komt. Ik wil met genoegen in gaan op de vragen van de heer Maas. Bij de be handeling van de begroting is hiertoe eigenlijk reeds besloten. Wat betreft het in leven roepen van een commissie van advies, kan ik U zeggen dat omstreeks september, bij de nieuwe raad, de instelling en samenstelling van de commissies na der zal worden bezien. Ik ben mij er van bewust, dat het hier gaat om een zaak, waarmee we uiter mate voorzichtig moeten zijn. In tweede instantie werd het woord gevoerd, door de heren E. A. Maas, D. J. Oggel, C. van Bendegem en P. J. van Bendegem. maar na dui delijke uiteenzettingen van de burgemeester en de sekretaris werd besloten I, met ingang van 1 januari 1962 in te stellen een „Kultureel fonds der gemeente Axel"; II. voor het onder I bedoelde fonds de volgende verordening vast te stellen VERORDENING OP HET KULTUREEL FONDS DER GEMEENTE AXEL. Artikel 1. Uit het Kultureel fonds der gemeente Axel wor den bestreden de kosten van versiering met voor werpen en produkten van beeldende of toegepaste kunst van plantsoenen, parken, straten, pleinen en, voor zover deze kosten niet tot de stichtings- kosten van die gebouwen kunnen worden gerekend, bovendien van het in- en uitwendige van gemeen tegebouwen en van de daarbij behorende terreinen. Artikel 2. 1. In het fonds wordt jaarlijks, te beginnen met het jaar 1962 ten laste van de algemene dienst der gemeente gestort een bij de vaststelling van de gemeentebegroting te bepalen percentage van de geraamde opbrengst van de belasting op vermakelijkheden in de gemeente Axel. 2. Dit percentage zal zo mogelijk ieder jaar wor den vastgesteld op 50. Artikel 3. Het beheer van dit fonds berust bij het college van burgemeester en wethouders. Dit college kan zich doen voorlichten door een door hen aan te wijzen deskundige. Artikel 4. 1. Burgemeester en wethouders doen van elke be- sissing tot aankoop of tot het doen vervaar digen van voorwerpen of produkten van beel dende of toegepaste kunst, waarvan de kosten ten laste van het fonds komen, onverwijld me dedeling aan de gemeenteraad. 2. Na afloop van elk kalenderjaar leggen burge meester en wethouders aan de gemeenteraad over een overzicht van de uitgaven over dat jaar, welke ten laste van het fonds zijn gedaan, alsmede van de op het einde van dat jaar in het fonds aanwezige middelen. Bij de rondvraag werd o.a. het woord gevoerd door de heer Oggel betreffende de woningtoewijzin gen aan Axel Gezien het feit dat door het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid niet is ge reageerd op ons verzoek om het besluit van de Gemeenteraad inzake de bouw van de acht wo ningwet-woningen aan de Kroon ter vernietiging voor te dragen, moeten we konstateren dat dit ver zoek is afgewezen. Er resten og slechts twee da gen van de termijn Daar onze fraktie zich heeft gerealiseerd dat deze 8 woningen door de indiening van dit verzoek in de weegschaal werden gesteld, verblijdt het ons aan de ene kant dat deze voor Axel niet zijn verloren gegaan, doch stelt het ons anderzijds teleur dat genoemd Ministerie klaar blijkelijk geen maatregelen neemt om de willekeu rige verdeling die in Zeeland wordt toegepast in andere banen te leiden. Dat wij, als Gemeenteraad, niet vrij kunnen beslissen waar deze woningen zul len worden gebouwd, is een beperking van de rechten die de Gemeenteraad toekomen. Daar hieraan in dit geval wellicht niet veel meer te doen is, moet ons dit toch aansporen om in de zen op ons „qui-vive" te zijn. Ons verzoek tot vernietiging van genoemd Raadsbesluit, was bedoeld als een eerste stap om te komen tot een billijker regeling in dezen, in 't bijzonder wat Axel betreft. Daarom stelt onze fraktie voor, om als vervolg hierop, de volgende motie aan te nemen en uit te voeren De Raad der gemeente AXEL in vergadering bijeen op Konstaterend dat Axel van de vijfde plaats, qua inwonertal van de gemeenten in Zeeland, is ver dreven; Overwegend dat de reden hiervan gelegen is in het feit dat deze gemeente, in de afgelopen jaren, bij de toewijzing van woningwet-woningen ten zeerste is achtergesteld, doordat aan haar minimale toewijzingen werden verstrekt, in tegenstelling met andere gemeenten met een lager inwonertal; nader overwegend dat de reden niet kan liggen in interne omstandigheden daar a. het woon- en leefklimaat van Axel zeer gunstig mag worden genoemd, mede in verband met de sterk ontwikkelde rekreatie-omstandigheden, in vergelijking met de gemeenten in de omtrek; b. het Gemeentebestuur deze omstandigheden ten zeerste bevordert en stimuleert en niet schroomt om grote bedragen uit het gemeentelijk budget voor deze ontwikkeling ter beschikking te stel- len; c. de reden van het ongeveer stabiel blijven van het inwonertal voor een deel is gelegen in de achterstelling bij de woningtoewijzing; d. gezien de toestand van de werkgelegenheid in deze streek, het alleszins verantwoord is, om in Zeeuwsch-Vlaanderen en in 't bijzonder in het centraal gelegen Axel, meer woningen te bou wen; Besluit, uit te spreken dat zij 1. in deze gang van zaken niet blijvend kan be rusten, daar dit in strijd is met het belang der gemeente; 2. bij G.S. van Zeeland aan te dringen om aan deze achterstelling een eind te maken; 3. mocht het onder 2) genoemde niet tot resultaat leiden, al het mogelijke te doen om in dezen voor Axel een billijke oplossing te krijgen, bijv. door kontakt op te nemen met het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te 's-Gravenhage; 4. van dit besluit kennis te geven aan Ged. Staten van Zeeland. Volgens het reglement van orde werd daarop de motie door de burgemeester voorgelezen, waar na de voorzitter de heer Oggel vraagt of hij prijs stelt op direkte behandeling Dhr. Oggel Voorzitter, ik wil de raadsleden niet voor het feit stellen dat zij zich niet kunnen beraden, maar ik zou wel graag zien, dat het zo snel mogelijk werd behandeld. De heer P van Bendegem vond het beter dat de motie in handen werd gesteld van B. en W., waarmee allen zich kunnen verenigen. slot volgt). De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat ter gelegenheid van. de te houden leger- en lucht machttentoonstelling een honderdtal militairen zal moeten worden ondergebracht, zowel in hotels als bij partikulieren. Deze periode loopt van 17 tot en met 25 april aanstaande. Partikulieren, die onderdak aan een of meer militairen willen verschaffen, zullen een vergoeding ontvangen, berekend naar 7,50 per dag voor volledig pensioen en 3,50 per dag voor logies met ontbijt. Aanmeldingen, zowel van partikulieren, hotel houders en pensions, met vermelding van aantal te huisvesten militairen, aantal slaapkamers en ver dere bijzonderheden, worden schriftelijk ingewacht vóór 31 januari aanstaande bij de burgemeester. Axel, 17 januari 1962. De Burgemeester, M. K. VAN DIJKE. VOORLICHTING BESCHERMING BEVOLKING Van Rijkswege zijn enige tijd geleden huis aa~ huis verspreid „Wenken ter bescherming van Uw gezin en U zelf." In aansluiting daarop zal op vrijdag, 26 januari a.s. in Het Centrum alhier, een voorlichtingsbijeen komst worden gehouden. Aanvang des avonds om 8 uur. In die bijeenkomst zal de heer P. de Kam, uit Goes, van de B.B.-voorlichtingsdienst, spreken over de gevaren van de radio-aktieve neerslag en de beschermingsmogelijkheden daartegen, een en ander verduidelijkt met dia's. Er wordt gelegenheid gegeven om vragen te stellen. Na de pauze zal het H.B.B. met zijn personeel een demonstratie geven met de instrumenten en apparaten waarover de B.B. beschikt ter bescher ming tegen radio-aktiviteit. Iedereen wordt dringend aangeraden deze be langrijke bijeenkomst te bezoeken. De burgemeester, M. K. VAN DIJKE. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 3