kou gevat? <anapii*in Uit onze Omgeving Axel Predikbeurten GEMEENTERAAD AXEL (vervolg van pagina 1.) SPORT V LEGER- EN LUCHTMACHTTENTOONSTELLING „PARAAT 1962" KOMT NAAR AXEL Naar wij vernemen, zal de leger- en luchtmacht tentoonstelling „PARAAT 1962'' naar Axel ko men. Deze expositie zal naar alle waarschijnlijkheid te bezoeken zijn van 19 tot en met 23 april aan staande, dus rond de Paasdagen. Zondag 22 april zal de tentoonstelling gesloten zijn. Zoals bij dergelijke evenementen te doen ge bruikelijk is, zullen ter gelegenheid van deze expo sitie ook demonstraties worden gegeven. Hierop en op andere bijzonderheden komen wij nog nader terug. Wij twijfelen er niet aan of velen uit Axel en wijde omgeving zullen deze unieke tentoonstelling, waarvoor vooral in het land grote belangstelling bestaat, willen bezoeken. HERZIENING HUISNUMMERING In verband met het gereedkomen van enkele nieuwe woningen in het Villapark te Sluiskil, heb ben burgemeester en wethouders van Axel besloten de huisnummering aldaar te herzien vanaf P 65 t/m P 96f. De wijkletter P komt te vervallen en wordt vervangen door „VILLAPARK" Met ingang van 18 januari 1962 worden daar door een vijftigtal adressen te Axel (Sluiskil) ge wijzigd. VERKOOP PR1NSESSE-KALENDERS De totale opbrengst van de verkoop van Prin- sessekalenders voor de Vereniging „Pro Juventute" afdeling Zeeland bedraagt te Axel 397,90. TONEELUITVOERINGEN Op 21 en 28 januari organiseert de K.A.J. af deling Axel een toneeluitvoering. Opgevoerd zal worden het toneelstuk „Suuske Perdaems'. De regie berust bij P. de Rijke. Dekorontwerper is de heer Vic. Schelleman. WIJZIGING SCRIBAAT Het scribaat van de Gereformeerde Kerk aan de Kerkdreef te Axel is met ingang van heden gewijzigd. Scriba is thans de heer J. J. de Ridder, Pironstraat 34 te Axel. EVANGELISATIE-SAMENKOMST Dinsdagavond 16 januari 1962 werd in „Het Centrum" te Axel een evangelisatiesamenkomst ge houden. Spreker op deze avond was ds. Niewöhner. MELKAUTO IN DE SLOOT Maandagmorgen te omstreeks 05.20 uur kwam uit de richting Zaamslag een met flessen en melk bussen beladen vrachtwagen gereden, toebehoren de aan de Coöp. Zuivelfabriek te Kloosterzande en bestuurd door de heer A. van C. te Hontenisse. Bijrijder was de heer B.N eveneens te Hontenisse. Op de kruising provinciale weg Terneuzen Axel—Zaamslag, wilde de chauffeur remmen, maar zijn voet gleed van de rempedaal en raakte be klemd tussen gas- en rempedaal. De chauffeur trachtte nog om de daar gelegen vluchtheuvel links te passeren, maar hij kwam hierbij in de zachte berm terecht, met het gevelg dat de auto met de wielen naar boven in de sloot belandde. De auto werd bij deze handeling zwaar bescha digd en een groot aantal melkflessen werd ver nield, terwijl de melkbussen hun inhoud verloren in de sloot. Beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. SCHOORSTEENBRAND Zondagavond te omstreeks 21.30 uur bemerkten enkele wandelaars te Axel dat er vuur kwam uit de schoorsteen van de woning van tandarts v. d. Lee te Axel in de Walstraat. Zij attendeerden de bewoner hierop, die onmiddellijk de brandweer waarschuwde. Op vrije korte tijd was toen de brand geblust. Oorzaak was dat het roet in de schoorsteen van de open haard had vlam gevat. BEVESTIGING AMBTSDRAGERS Op zondag 14 januari werden in de Nederlands Hervormde Kerk te Axel bevestigd tot Ambts dragers, de heren W. J. Dieleman en G. Verlinde. AXELSE DOUANE DEED GOEDE VANGST Woensdag hebben enkele douane s, van de Cen trale Veldpost Dienst Axel, beslag weten te leggen op een smokkelauto, welke reed in de omgeving van Hulst. Bij onderzoek bleek de auto niet minder dan 1000 kg. boter te vervoeren, welke men trachtte in België aan de man te brengen. De auto en de lading werden in beslag genomen en opgeslagen in het depót te Axel. FILMAVOND NEDERLANDSE RODE KRUIS Donderdag 18 januari 1962 verzorgde het Ne derlandse Rode Kruis afdeling Axel enkele film voorstellingen in „Het Centrumte Axel. 's Middags werd aan de kinderen een speciale kin derfilm vertoond „Het avontuur van de Tover- knikker". 's Avonds bracht het Rode Kruis de film „Madame Curie" en in het voorprogramma de Rode Kruis dokumentaire „S.O.S. KONGO". BEPERKENDE MAATREGELEN In de Vleeskeuringskring Axel, omvattende de gemeenten Axel Koewacht Overslag Zaamslag en Zuiddorpe, zijn m.i.v. 18 januari 1962 beperkende maatregelen opgelegd wat betreft het vervoer van varkens. Na ieder transport van varkens moeten de vee vervoerders thans hun auto's door de aangesloten gemeenten laten ontsmetten. Dit in verband met de bestrijding van mond- en klauwzeer. GESLIPT Eén dezer dagen reed onze stadgenoot de heer V. met zijn auto naar Perkpolder. Ter hoogte van Rapenburg Tol stak plotseling op onvoorzichtige wijze een wielrijdster de weg over. De heer V. wist door krachtig remmen een botsing te voor komen, maar de auto begon te slippen, waardoor V. op het rijwielpad terecht kwam, waar juist twee scholieren in de richting Hulst reden. Deze werden door de auto tegen de grond gesmakt, waarbij één der jongens een hersenschudding op liep. Auto- en rijwielen werden aanzienlijk bescha digd. OUDERAVOND Op woensdag 17 januari en donderdag 18 januari hield de Christeijke Lagere Technische School te Axel een ouderavond in de schoolgebouwen aan de Kerkdreef en de Buitenweg. Op deze avonden bestond voor de ouders de ge legenheid om de werkstukken van de leerlingen te bezichtigen en tevens om in kontakt te treden met de heren leraren. SCHIETWEDSTRIJDEN Op woensdag 17 januari 1962 organiseerde de groep Axel van de Reserve Rijkspolitie omvattende de gemeenten Axel Koewacht en Zuiddorpe een schietwedstrijd voor het reserve-personeel te Koe wacht, waaraan tevens ook een gedeelte van het beroepspersoneel deelnam. De uitslag was 1. reserve wachtmeester E. Laheijne, Zuiddorpe; 2. reserve wachtmeester I E. Fermont, Axel; 3. re serve wachtmeester A. van Meurs, Axel; 4. Op perwachtmeester G. van' Suydam, Axel; 5. Adju dant Schatbom, Axel; 6. reserve wachtmeester P. van Meurs, Axel; 7. reserve wachtmeester I A. Schreuder, Axel; 8. reserve wachtmeester J. van Meurs, Axel; 9. reserve wachtmeester F. van Ta- tenhove, Axel; 10. wethouder de Clerck, Overslag. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door burgemeester Dierickx van Koewacht. GESLAAGD Te Hilversum slaagde voor het diploma Han delskennis L.O. de heer R. Herman te Koewacht, serve wachtmeester A. van Meurs, Axel. „SAFE"-SUKSES J. A. Tiersen, P. Paulusstraat 26 Axel, heeft bij „safe" depot R. Lippens, Axel, met 11 punten 1000,getrokken. Ook dhr. N. Goossens uit IJzendijke. VROEGE BOOT OP VEER PERKPOLDER- KRUIN IN GEN Vanaf ,22 januari aanstaande zal iedere maandag -en dinsdagmorgen op het veer PerkpolderKrui- ningen een vroege boot worden ingelegd. Deze vertrekt om 4.50 uur van Kruiningen en om 5.20 uur van Perkpolder. ZONDAG 21 JANUARI Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Avondmaal); 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. (Bed. H. Avondmaal en dankzegging.) GereJ. Kerk (Kerkdreef). 10.00 uur en 2.30 uur t Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk Pironstraat10.00 en 3.00 uur t Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 20—21 JANUARIDokter Kats. AXEL II kon het wederom niet tot een over winning brengen tegen Middelburg ze verloren met 02 wat wel de verhouding was. Verder dan een schot op de lat door E. Tieleman hebben ze het niet kunnen brengen. De uitstekend leidende scheidsrechter Wissel had geen moeilijke middag met deze sportief gespeelde wedstrijd. Veere I - A.Z.V.V. II De JEUGD-ELFTALLEN moesten nogmaals een week rusten. Alles was voor de zaterdag afge last. PROGRAMMA VOOR HET WEEKEINDE A.Z.V.V. I M.E.V.O. I (Zierikzee) Axel I Com Boys I (Sas van Gent) Axel II Roosendaal II Schaken JEUGDKAMPIOENSCHAP ZEELAND Afgelopen week werden in de voorronde voor het kampioen in Groep D de volgende resultaten behaald, waarbij onze Axelse spelers niet slecht uit de bus kwamen. J. FaasB. Rammeloo (11 H. de Ridder—O. Varin 1—0 P. de RegtW. Verstelle 10 M. Rinn—C. Provoost Vi—Vi Na deze wedstrijden is de stand als volgt 1. H. de Ridder, Axel 5 5 0 0 5 2. J. Nijssen, Terneuzen 4 4 0 0 4 3. C. Provoost, Terneuzen 5 2 1 2 2x/i 4. B. Rammeloo, Philippine 4 2 0 2 2 5. P. de Regt, Axel 4 2 0 2 2 6. W. Verstelle, Philippine 5 2 0 3 2 7. M. Rinn, Axel 4 1 1 2 \Vi 8. J. Faas, Biervliet 5 10 4 1 9. O. Varin, IJzendijke 4 0 0 4 0 MIJNHARD! U raakt pijn en pijntjes kwijt. 90et y? Voetbal t AXEL-R.C.S. 1-1 Nog kan Axel spreken van een ongeslagen thuis-rekord. Of dit echter met een Axel in z'n hui dige vorm kan worden gehandhaafd, wordt betwij feld. Het heeft tenminste zondag aan het bekende zijden of ander dun draadje gehangen. Een kwar tier voor het eindsignaal werd gelijk gemaakt door Audenaerde die van de zijlijn een schot afvuurde waar de uitstekende maar niet altijd even sportief zijnde doelman zich op verkeek. Hij had kennelijk op een voorzet gerekend. Axel zoekt het doel over veel te veel schijven, wat mooi lijkt maar tegen een ploeg als R.C.S. met hun direkte lange passen onmogelijk doelmatig "kan zijn. Ze mogen dan ook tevreden zijn met dit gelijke spel, een nederlaag hing in de lucht. R.C.S. dat tegen de wind op moest tornen was bijna de gehele eerste helft sterk defensief ingesteld. Toch wisten ze de leiding te nemen na een kwartier spe len. Bij een sporadische aanval werd Verpoorte geslagen. Een fout van één der achterspelers be zorgde de Nooyer een unieke scoringskans, waar van hij dan ook gretig gebruik wist te maken. Na de pauze gingen de partijen meer gelijk op, maar Verbunt en Van de Berge, twee technische spelers bleken niet in staat de bewegingen in hun voorhoede relief te geven, laat staan doelpunten te fabriceren. Dank zij een helder moment van Aude naerde, die met een dodelijke precisie het boven omschreven doelpunt wist te maken, wist Axel toch nog 1 punt uit het vuur te slepen. Jammer dat de R.C.S.-doelman dit slecht kon verwerken, en zijn zelfbeheersing verloor, wat hij tot uiting bracht met tweemaal na te trappen. De leiding keek toevallig ook tweemaal de andere kant op. Daar dit gelukkig tegen het einde plaatsvond, konden verdere incidenten uitblijven. Gemeentelijk Gasbedrijf tot benoeming van een technisch ambtenaar over te gaan 7 De Burgemeester deelde mee, dat bij het Gas bedrijf naar een voorziening zal worden gestreefd, maar dat dit door bekende oorzaken iets langer heeft geduurd. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van de artikelen 72 en volgende der Lager Onderwijswet 1920 aan de Stichting van een nieuw Schoolgebouw annex Gym nastieklokaal door de vereniging voor Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs te Axel. Het bestuur der Vereniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs te Axel heeft uw raad ver zocht op grond van de artikelen 72 en volgende der Lager Onderwijswet 1920 medewerking te ver lenen aan de stichting van een nieuw schoolgebouw annex gymnastieklokaal aan de Nieuwediepstraat, ter vervanging van het bestaande gebouw aan de Nieuwstraat. Dit verzoek voldoet aan de door de wet gestelde eisen. Het voorgeschreven overleg heeft op 27 no vember 1961 plaatsgevonden. Besloten werd de gevraagde medewerking te verlenen. Voorstel tot wijziging van de Verordening tegemoetkoming vervoerskosten Schoolbezoek" De verordening tegemoetkoming vervoerskosten schoolbezoek met de daarin voorkomende tabellen dateert van 20 september 1955. Deze verordening regelt de tegemoetkomingen voor het lager onder wijs. Daarnaast is er een rijksregeling voor het ver lenen van tegemoetkomingen ten behoeve van leerlingen, die een instelling van lager nijverheids onderwijs bezoeken. Deze regeling wijkt aanmerke lijk af van de gemeentelijke verordening. Wij ach ten het gewenst deze verordening aan te passen aan de genoemde rijksregeling. Besloten werd de gemeentelijke verordening te wijzigen konform het ontwerp. Voorstel tot het aankopen van de Woning Kanaalkade 12 van de heer A. B. Dieleman, Steenovens M 16 te Axel. De woning Kanaalkade 12 is bij het uitbreidings plan bestemd tot open erf bij de ter plaatse ge- projekteerde, half-open bebouwing. Artikel 34 van de bebouwingsvoorschriften verbiedt in zodanige gevallen dat de afwijking van de voorschriften wordt vergroot. Op deze grond moest door ons afwijzend beschikt worden op een verzoek van de eigenaar, de heer A. B. Dieleman te Axel, Steen ovens M 16, om een bouwvergunning tot het ver bouwen van de genoemde woning. De heer Diele man had de woning gekocht met het doel deze na verbouwing zelf te gaan bewonen. Met het oog op het vorenstaande is het billijk dat de woning door de gemeente wordt aangekocht, waartoe met de heer Dieleman overeenstemming werd verkre gen. Besloten werd van de heer A. B. Dieleman, Steenovens M 16 te Axel, aan te kopen het woon huis met erf, plaatselijk bekend Kanaalkade 12, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F, no. 834, groot 124 m2, overeenkomstig het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. Voorstel tot vaststelling van verschillende be sluiten op grond van de Lager Onderwijswet 1920. Op grond van de bepalingen der Lager Onder wijswet 1920 dient de gemeenteraad jaarlijks ver schillende besluiten te nemen. Besloten werd tot a. vaststelling van de werkelijke kosten van het openbaar gewoon lager onderwijs over het jaar 1960 (het- bedrag der werkelijke uitgaven is 2.208,60 meer dan het beschikbaar gestelde bedrag) b. beschikbaarstelling van het bedrag per leerling der openbare lagere school voor het jaar 1962 ten behoeve van de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs in de gemeente Axel (ƒ59,72); c. beschikbaarstelling van het bedrag per leerling voor de bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Axel voor het jaar 1962 63,83); d. bepaling van het getal wekelijkse lesuren vak onderwijs aan de openbare lagere school voor het jaar 1962 (1 3/5). Voorstel op het verzoek van de heer T. L. Brugge om subsidie in de exploitatiekosten van zijn Badhuis. Bij schrijven van 20 februari 1961 heeft de heer Brugge opnieuw subsidie gevraagd in de ex ploitatiekosten van zijn badhuis. De voorbereiding van dit pré-advies is zeer moeizaam geweest, omdat de door ons nader ge vraagde inlichtingen steeds erg traag en onvolledig werden verstrekt. Gelet op het feit, dat le. het met ingang van 12 april 1951 verleende subsidie slechts voor tien jaar gold, zodat de exploitant wist, dat deze gemeentelijke bijdrage in 1961 zou aflopen; 2e. de overgelegde exploitatie-rekeningen onvol ledig zijn en onjuist moeten worden geacht; 3e. het ook voor de heer Brugge niet aanlokkelijk kan zijn om van jaar tot jaar ook zelfs bij een hoger subsidiebedrag nog met verlies te moeten werken; 4e. opnieuw investeringen moeten worden gedaan in de vorm van vernieuwing van dé beide ke tels; 5e. het wellicht efficiënter is om te overwegen de gebruikers zo mogelijk een tegemoetkoming te geven in de vorm van een geringe subsidie in de kosten van het aanbrengen van gasgeijsers en van het aansluiten van de in hun woningen aanwezige douchecellen. De heer de FeijterIk moet er mijn spijt over uitspreken dat het badhuis geen subsidie meer krijgt. Tien jaar geleden waren we blij met het initiatief van de heer Brugge. Wanneer het subsidie wordt ingetrokken, zal het badhuis volgens verkregen inlichtingen gesloten moeten worden. Hoe kan het dat deze aanvraag bijna een jaar is blijven liggen 7 Ik kan me niet met het standpunt verenigen. De heer C. van Bendegem Het zou mij enigs zins kunnen verdrieten, wanneer het badhuis wordt opgeheven. Tien jaar geleden was ik ook wel blij met de totstandkoming, maar ik heb toen steeds geijverd voor de instelling van een gemeentelijk badhuis. Deze exploitatie zou wel meer gekost hebben, maar we zijn nu eigenlijk bedrogen uitge komen. We hebben van het badhuis niet zo veel plezier beleefd. Het is thans zo, dat als de heer Brugge geen subsidie meer krijgt, het bedrijf ge doemd is te verdwijnen. Mijn indruk van de gehouden enquete isveel mensen uit woningen waar het mogelijk is een douchecel in te richten maken gebruik van het badhuis. Het is bekend dat het inrichten van een douche cel enig geld kost. Een uitgave van 250,— voor een arbeidersgezin is wel aan de hoge kant. Zou het niet mogelijk zijn om hier het Gasbedrijf in te schakelen 7 B.v. door het verhuren of in huurkoop geven van de benodigde apparatuur 7 Ik voel er persoonlijk niet veel voor om het subsidie te con tinueren. De heer Brugge beloofde tien jaar gele den om in deze termijn alles af te schrijven. Ook de controlerapporten, hebben mij wel bevreemd. Zou er niet een andere mogelijkheid zijn om deze 3.000,te gebruiken voor de volkshygiëne. De heer A. H. van der Lee, kon zich aansluiten bij de vorige spreker, maar zou graag zien dat thans op korte termijn regelingen worden getrof fen. We moesten de mensen in de gelegenheid stellen om zoveel mogelijk gebruik te maken van een eigen douche-cel. De heer C. de Putter Het College is met de gang van zaken niet erg gelukkig geweest. Wat betreft de z.g. „late behandeling" van het verzoek kan ik U meedelen, dat de schuld hiervan niet bij ons ligt, maar bij de heer Brugge. Tien jaar ge leden gingen wij akkoord met het voorstel van de heer Brugge. De zaak moest op tien jaar worden afgeschreven. Het is ook voor ons onbegrijpelijk dat verschillende cijfers jaar in jaar uit hetzelfde waren. Wat betreft de tegemoetkoming bij het aan leggen van een douchecel hieraan kan pas wor den gewerkt, wanneer het subsidie wordt inge trokken. 19 cent per rol

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2