Bronchi letten LANGS DE SCHELDESTROMEN... Moeder TBABYDERM HP2S Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 13 JANUARI 1962 76e Jaargang no. 15 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK OPENBARE VERGADERING van de GEMEENTERAAD van AXEL op dinsdag, 16 januari 1962, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA: Losse Gedachten AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2, ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per m-m. Bi] kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per rn.nl. Kleine Ad verten tiën 1-5 regels ƒ1,— iedere regel meer 12 cent extra. 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van de artikelen 72 en volgende der Lager Onderwijswet 1920 aan de stichting van een nieuw schoolgebouw annex gymnastiek lokaal door de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Axel 5. Voorstel tot wijziging van de „Verordening tegemoetkoming vervoerskosten schoolbezoek" 6. Voorstel tot het aankopen van de woning Kanaalkade 12 van de heer A. B. Dieleman, Steenovens M 16 te Axel 7. Voorstel tot het aankopen van de woning Oosterstraat 46 van de heer P. Schieman te Axel 8. Voorstel tot vaststelling van verschillende be sluiten op grond van de Lager Onderwijswet 1920 9. Voorstel op het verzoek van de heer T. L. Brugge om subsidie in de exploitatiekosten van zijn badhuis Voorstel tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen aan de Zuidsingel, aan de fa. F. J. Steel en Zn. te Axel Voorstel tot het restaureren van de wind- korenmolen te Spui Voorstel tot het verkopen van bouwgrond te Spui aan de heer P. Wtte te Axel, Spui N 103 Voorstel tot het verkopen van bouwgrond te Spui aan dhr. P. Witte te Axel, Spui N 103 N 102 Voorstel tot het verlengen van de rekening courant-overeenkomst met de Coöperatieve Boerenleenbank „Terneuzen" Voorstel tot het aanwijzen van de nood- slachtplaats in de gemeente tot centrale nood- slachtplaats voor de gehele Vleeskeurings kring en in verband daarmede tot wijziging van de Keuringsverordening Voorstel tot het instellen van een Kultureel Fonds der gemeente Axel Voorstel tot tussentijdse herziening van de grondprijzen in het exploitatieplan „Zuid" Voorstel tot het doen aanleggen van de para- lelweg langs de Kanaalkade Voorstel tot het instellen van posten in ver- 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. band met evenementen 20 Voorstel tot het verkopen van een oppervlakte industrieterrein Axelse Sassing aan de Coöpe ratieve Aan- en Verkoopvereniging „Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. 21. Voorstel tot vaststelling van de 9e wijziging der gemeentebegroting 1961 22. Voorstel tot het verlenen van een subsidie in de kosten van een orgelkoncert 23. Voorstel tot rekonstruktie en uitbreiding van de Marijkestraat en Singelweg 24. Rondvraag 25. Sluiting. MEDEDELINGEN B. en W. delen in antwoord op de in de raads vergadering van 1 december 1961 gestelde vragen mede a. Vraag van de heer W. de Feijter of er voldoen de aandacht besteed wordt aan de voorlichting van de bevolking met betrekking tot de zelf bescherming tegen de gevolgen van radio- aktieve neerslag, aan de instelling van een cen traal punt voor de voorlichting, ook door in schakeling van de blokhoofden en aan de voorziening in de behoefte aan openbare schuil kelders Naar aanleiding van de vraag van de heer W. de Feijter merken wij op dat de zaken betreffende de bescherming van de be volking niet tot de kompetentie van ons college behoren daar deze taak, krachtens de wet op de Bescherming Bevolking, aan de Burgemeester is opgedragen. De bugremeester hoewel hierover niet inter- pellabel wilde de gestelde vraag niettemin gaarne beantwoorden en deelt mede Vooropgesteld zij, dat de desbetreffende voor lichting aan de bevolking op een verantwoorde en weloverwogen wijze dient te geschieden, op dat geen angstpsychose ontstaat of onnodige onrust wordt verwekt. In aansluiting op de vanwege de Minister van Binnenlandse Zaken aan de bevolking uitgereikte richtllijnen zal op 26 januari as. een openbare voorlichtingsbijeen komst in „Het Centrum" worden gehouden waar een algemene voorlichting, verduidelijkt met dia's, zal worden gegeven tegen de gevol gen van radio-aktiviteit. Tevens zal het ter be schikking van de B.B. staande materiaal wor den gedemonstreerd. Dit soort bijeenkomsten zal wellicht voor herhaling in de toekomst vat baar zijn. Vanwege de Federatie voor vrouwelijke vrij willige hulpverlening zijn reeds een aantal dames geïnstrueerd, die binnenkort zullen beginnen met de voorlichting van andere vrouwen, indi vidueel of in groepsverband. De nodige voorbereiding is getroffen om zo spoedig mogelijk te beginnen met de opleiding van de blokhoofden, die daarna de bevolking zullen kunnen inlichten. Het Hoofd Zelf Be scherming, die daarvoor reeds instruktie heeft ontvangen, zal als centrale inlichtingenpost worden ingeschakeld. Blijkens ontvangen inlichtingen van het Hoofd Bescherming Bevolking in de A-kring Zee land-C, ligt het niet in de bedoeling van de Minister van Binnenlandse Zaken om op korte termijn over te gaan tot de bouw van openbare schuilkelders. Het bouwen van massale schuil- gelegenheden, welke een redelijke mate van vei ligheid bieden, is zeer kostbaar, zodat het voor alsnog een vraag blijft of zonder rijkssteun van gemeentewege hier iets gedaan zal kunnen wor den. Tenslotte kan ik mededelen dat reeds voorbe reidende besprekingen zijn gevoerd voor het inrichten van een bestuurspost in het stadhuis. Zodra de mogelijkheid daartoe bestaat zal hier toe een krediet worden gevraagd. b. Vraag van de heer Vink om te voorkomen dat belastingplichtigen tweemaal in een kalenderjaar een aanslagbiljet voor eenzelfde plaatselijke be lasting ontvangenHet streven is er steeds op gericht de vervaldagen der onderscheiden plaat selijke belastingen zoveel mogelijk te spreiden. De belastingadministratie is gemechaniseerd, hetgeen medebrengt dat de mutaties naar het betreffende administratie-centrum opgezonden moeten worden en wij het niet zelf in de hand hebben, wanneer de gemuteerde gegevens terug ontvangen worden en de kohieren gereed zijn. Het is uiteraard niet te voorkomen dat iemand b.v. in geval van verhuizing naar een pand, waarvoor de belasting hoger is, in het tweede halfjaar nogeens een suppletoire aanslag krijgt. Met de bezwaren van de belastingplichtigen, welke aan de vraag van de heer Vink ten grondslag liggen, wordt bij de administratieve organisatie zoveel mogelijk rekening gehouden. c. Vraag van de heer L. Hamelink om een licht punt aan te brengen bij de splitsing van Sassing naar de CoegorspolderAangezien de open bare verlichting, zowel van de Sassing als van andere buurtschappen, te wensen overlaat, heb ben wij ongeveer een jaar geleden aan de N.V. P.Z.E.M. verzocht een plan te ontwerpen voor verbetering der openbare verlichting, o.a. van de buitenwijken. Enige weken geleden werd een deelplan in ontwerp ontvangen ten aanzien van het buurtschap Sassing, hetwelk thans nader in onderzoek is. d. Vraag van de heer K. Hamelink om de zijkant van de Emmastraat aan de zijde van de spoor lijn op te knappen De onverharde strook ter breedte van 3 a 3Yz meter tussen de Emma straat en de spoorlijn vraagt inderdaad om ver betering. Aangezien de bepalingen van de Spoorwegnet het aanbrengen van bomen en ander houtgewas in de weg staan, overwegen wij hier een grasberm aan te leggen. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Na langdurige ziekte overleed op 27 december 1961 de heer S. Dieleman, werkman in alge mene dienst der gemeente Axel; b. bij ons besluit van 9 januari 1962 is mevr. M. J. E. Verstelle-de Krijger te Philippine be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school, ingaande 8 januari 1962 en voor de duur van de ziekte van mevr. L. Gerrits-Jamar; c. bij ons besluit van 10 januari 1962 is mej. E. M. Waelpoel te Graauw en Langendam be noemd tot typiste ter sekretarie (afd. financiën), ingaande 1 maart 1962, zulks ter voorziening in de vakature van mej. M. S. Scheele; d. de heer L. de Blaeij te Gorinchem is vanwege de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht en Gemeentewerken te Terneuzen met ingang van 1 februari 1962 tewerkgesteld als opzichter in de gemeente Axel. Het ligt in de bedoeling de heer de Blaey in het bijzonder te belasten met de werkzaamheden betreffende ge meentewerken; e. op 27 december 1961 is aan Geesink N.V. te Weesp opdracht gegeven tot het leveren van een hogedruknevelspuit; tegelijkertijd werd aan Gebr. Esselbrugge N.V. te Axel opgedragen hiervoor een daf-chassis te leveren; met beide leveringen is een totaalbedrag van 45.600, gemoeid. Verwacht mag worden, dat de nevel spuit medio 1962 afgeleverd zal worden. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Commissaris der Koningin hield Nieuwjaarsreceptie. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote hebben vorige week zaterdag in de stemmig ver sierde Statenzaal een zeer drukbezochte nieuw jaarsreceptie gehouden. Zeer velen maakten van deze gelegenheid gebruik de commissaris en echt genoten hun beste wensen aan te bieden voor het jaar 1962. Nieuwe direkteur volkshuisvesting benoemd. Met ingang van 1 maart aanstaande is be noemd tot hoofd-ingenieur-direkteur van de volks huisvesting en bouwnijverheid in Zeeland, de heer ir. L. D. Huisman, zulks in verband met de pen sionering op de datum van de huidige funktionaris de heer M. D. A. Glerum. De Heer Huisman, ge boren 6 april 1912, is thans plaatsvervangend hoofdingenieur-direkteur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland. Verbetering van de leefbaarheid in Zeeland. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, de heer C. A. Kammeraad, heeft tijdens de eerste algemene vergadering van 1962 een nieuwjaarsrede uitge sproken. Hij wees daarin op verheugende initiatie ven, die in het afgelopen jaar door overheid en bedrijfsleven zijn genomen. Toch achtte hij het van het grootste belang, dat zo spoedig mogelijk en op zo breed mogelijk terrein de leefbaarheid van Zeeland wordt verbeterd en opgevoerd. Naast be tere verkeersverbindingen en rekreatiemogelijkhe- den achtte hij ook een aanzienlijke uitbreiding van de woningbouw noodzakelijk. Onder meer bepleitte de heer Kammeraad een goede, snelle en onder alle weersomstandigheden bruikbare verkeersverbinding op de Westerschelde. De Kamer heeft zich eveneens beziggehouden met de Oosterscheldebrug. In een brief aan de Mi nisterraad heeft zij aangedrongen op spoedige goed keuring en uitvoering van dit brugplan. Deze brug, aldus dit schrijven, zal in 1964 gereed moeten Zijn. Zierikzeese L.T.S. heeft een bakkerijschool. Aan de lagere technische school te Zierikzee is ook een bakkerskursus verbonden. Momenteel telt deze kursus 34 leerlingen. Voor dit onderwijs is thans een moderne bakkerij gebouwd, waarin zijn ondergebracht twee elektrische ovens, acht machi nes en een koelkast. De leerlingen kunnen nu dus naar hartelust bakken. Bouw van de Haringvlietbrug vordert langzaam. De bouw van de 1200 meter lange Haring vliet brug, die de Hoekse Waard met Goeree-Over- flakkee zal gaan verbinden, is de laatste maanden slechts traag gevorderd als gevolg van het onguns tige weer. Wanneer alles echter verder naar wens verloopt, zal in april het eerste brugdeel worden ingevaren op de thans in aanbouw zijnde pijlers. Het ligt in de bedoeling, de brug medio 1964 ge reed te hebben. I Breskens reikte weer de haringwimpel uit. De blauwe wimpel voor de eerstbinnenkomende haringvisser en de rood-groene wimpel voor het binnenbrengen van de meeste haring is toegekend aan de gebroeders Luc en Jan van den Berg, ge zagvoerders van de Urker kotters UK 60 en 61. Dit tweetal had reeds vier Bressiaanse wimpels in hun bezit omdat zij evenzovele malen als eerste haringvissers Breskens waren binnengelopen. Schooldamtournooi te Vlissingen. In de afgelopen Kerstvakantie hebben 75 scho lieren uit Vlissingen deelgenomen aan het school damtournooi. In totaal namen aan dit tournooi tien scholen met vijftien vijftallen deel, terwijl 315 par tijen werden gespeeld. Voorwaar een goede va kantie- en vrije-tijds-besteding. Domburg had een uitstekend toeristisch jaar. Aan de nieuwjaarsrede van de burgemeester van Domburg, de heer mr. W. J. E. Crommelin, ont lenen wij, dat de badplaats in het afgelopen jaar ruim 268.000 overnachtingen kon boeken. Dit is bijna 64.000 meer dan in 1960. Het aantal gasten steeg met 3600 en bedroeg in 1961 20.400. Dom burg moet wel een gastvrije plaats zijn I DE TREINRAMP BIJ HARMELEN. Maandag werd geheel Nederland opgeschrikt door de grootste treinramp uit de geschiedenis van de Nederlandse Spoorwegen. De extra nieuwsberichten en reportages volgden elkaar op en bij bijna iedere extra uitzending werd een hoger aantal slachtoffers gemeld. Onze deelnming gaat uit naar de nabestaanden van de slachtoffers en naar de gewonden. De ge wonden wensen wij een spoedige beterschap toe. Onwillekeurig denkt men bij een ongeval, en toch zeker bij een ramp als deze; „Wat zou de oorzaak geweest zijn 7" Het onderzoek daarnaar zal dit moeten uitwijzen, als het tenminste moge lijk zal zijn, dit uit te zoeken. Wij laten de mogelijke oorzaak dan ook hele maal in het midden. Wij moeten het oordeel daar over aan de deskundigen overlaten. Toch dachten wij in dit verband aan de tegen woordig bijna almachtig geworden woorden „op voering arbeidsproduktiviteit", „produktieverho- ging", „verhoging welvaartspeil" en wat dies meer zij. Toegegeven wij leven in een tijd van onge kende welvaart en wij moeten ons offers getroosten om deze welvaart te behouden. Eveneens toegegeven, dat in sommige en mis schien in meerdere gevallen de arbeidsproduktiviteit kan worden opgevoerd. Maar, zo dachten wij, dit kan niet tot in het oneindige. Er komt een moment, dat het maximale vermogen bereikt is. En wat gebeurt er, wanneer dit kritieke punt wordt overschreden Veel, zeer veel, wordt van velen geëist op aller lei terrein. Onze zenuwen worden soms wel erg zwaar op de proef gesteld, niet alleen wat de eigen taak en funktie betreft, maar ook in verband met onze omgevingatoomgevaar, Berlijnse krisis, Nieuw Guinea en noem maar op. Wij weten allen van de nieuwe dienstregeling bij de Nederlandse Spoorwegen, die noodgedwon gen terzijde moest worden gesteld. Nogmaals wij gaan de oorzaak van de ramp niet aangeven; nog minder beschuldigingen uiten of insinueren. Wij willen dit alleen maar aangrij pen om even een waarschuwende vinger op te steken en ieder, die verantwoordelijkheid draagt en dat doen wij toch allen, ieder op eigen ter rein vragen, die verantwoordelijkheid ook ten volle te beseffen. Produktievermeerdering akkoord. Verhoging welvaartspeil akkoord, maar niet ten koste van alles; niet ten koste van de geeste lijke volksgezondheid. Wij vragen ons weieens af, of onze groot ouders zonder telefoon en al die „zegeningen van de moderne tijd niet veel gelukkiger leefden dan wij in onze welvaartsstaat. Minder zeeschepen in kanaal TerneuzenGent. In het jaar 1961 hebben 2536 zeeschepen het kanaal TerneuzenGent bevaren. Dit aantal is 61 minder dan in 1960. Men zou dit niet zeggen, wanneer men ziet hoe vaak men voor de brug te Sluiskil moet wachten. Aardenburg gaat sociale dienst instellen. De gemeenteraad van Aardenburg heeft op voorstel van burgemester en wethouders besloten een gemeentelijke dienst voor sociale zaken in het leven te roepen. Oogst en opslag van losgestort graan. Onder auspiciën van de vereniging voor be drijfsvoorlichting is op Noord-Beveland gesproken over de oogst en opslag van losgestort graan. Uit deze bespreking bleek, dat bij de oogst de combine, die uitgerust is met een graantank, waarin het ge dorste graan los wordt gestort, vele aantrekkelijke kanten heeft en arbeidsbesparend werkt. Anderzijds vergt een dergelijke oogstmethode meer investerin gen voor het vervoer, de loonwerker en de graan- verwerkende bedrijven. Verwacht wordt echter, dat meer landbouwers deze nieuwe methode van dorsen zullen gaan toepassen. „Het Nederlandse Trekpaard" lijdt ledenverlies. Het aantal Zeeuwse leden van de afdeling Zee land van de koninklijke vereniging „Het Neder- ladse Trekpaard" is in vier jaar tijds teruggelopen van 2037 tot 1759. Men verwacht dat deze terug gang nog niet tot staan is gekomen. Het ledental op Schouv^n-Duiveland bleef konstant. In het be stuur van de kring „Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" werden wegens het aftreden van de heren M. A. B. Puijlaert en Jac. de Putter gekozen de heren M. L. M. IJsebaert en W. de Putter.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1