Uit o n z e Omgeving Axel Predikbeurten Terneuzen Zaamslag Overslag Hulst Loop der Bevolking DE VOEDING van de schoolgaande jeugd. HENGSTENKEURINGEN De Koninglijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" organiseert ingevolge de bepalingen der paardenwet 1939, in de maand januari de jaar lijkse verplichte hengstenkeuringen. Voor Zeeland zijn drie dagen gereserveerd, waarvoor ruim 50 hengsten zijn ingeschreven. Zij doen hun „examen" in Goes 24 januari; Axel 25 januari en Oostburg 26 januari. tSLUUSJEHAD PECH Op vrijdag 29 december had de IJsclub ,,'t Sluus- je" het plan om schaatswedstrijden te houden. De weergoden waren Axel echter niet gunstig gezind, want juist vrijdagmorgen verscheen een spelbreker. Toen trad n.l. na een week van vorst plotseling de dooi in. SNEEUW BRACHT VEEL WERK MEE Op oudejaarsavond maakte Axel kennis met weer een andere weersgesteldheid. Na een fikse sneeuwbui en een weinig vorst veranderden de straten plotseling in glijbanen. Dit bracht voor de dienst Gemeentewerken zeer veel werk mee. En diverse malen reed dan ook „de zandstrooier" door de straten. Door de aktiviteiten van het personeel van gemeentewerken waren de Axelse straten vrij goed berijdbaar. ONVOORZICHTIGHEID De jonge heer A. S. te Axel beging de onvoor zichtigheid om bij het ontsteken van „traditioneel oudejaars-vuurwerk" dit niet tijdig weg te werpen, waardoor hij enkele brandwonden aan zijn hand opliep. Na door één der Axelse artsen verbonden te zijn kon hij weer huiswaarts keren. ONGELUKKIG GEVALLEN Bij het schaatsen kwam de heer v. D. zo onge lukkig te vallen dat men aanvankelijk vreesde dat z'n hand was gebroken. Bij onderzoek in het zie kenhuis bleek dat hij een pees had gescheurd. SCHIETWEDSTRIJDEN Op woensdag 17 januari 1962 organiseert de groep Axel van de Reserve Rijkspolitie een schietwedstrijd te Koewacht voor het reserve- personeel van de gemeenten Axel-Koewacht en Zuiddorpe. AXELSE INKOPERWERD INGEREKEND Reeds enkele weken trok in Zeeuwsch-Vlaan deren een persoon rond die bij leveranciers inkopen deed en probeerde te doen voor zijn z.g. werk gevers. Te Sluiskl werden een bakker, een slager en een kruidenier de dupe, toen zij zich door mooie be loften lieten misleiden. Als uitvoerder van diverse werken op één der fabrieken vroeg hij hen of zij in aanmerking wilden komen voor leveringen aan het uitgebreide personeel. In Temeuzen enkele soortgelijke gevallen, maar nu had men te doen met een uitvoerder bij de Kanaalwerken. Hier werden twee kruideniers en één bakker de dupe. De „inkoper" koos omstreeks Kerstmis als werk terrein Sas van Gent en Hulst, maar ook hier wer den diverse personen om de tuin geleid, met het gevolg dat het tussen Kerstdag en Nieuwjaar klachten regende van gedupeerden. Zaterdagavond 30 december omstreeks 20.00 uur kwam hieraan een einde. De Terneuzense recherche rook lont en toog na, r Axel, waar men de „fantasierijke uitvoerder inkoper" in zijn woning kon arresteren. n i de huiszoeking werden vele levensmiddelen, het overschot van de feestdagen, aangetroffen. De voorraad varieërde van flessen wijn tot baby voeding. De arrestant werd ingesloten te Terneuzen en werd op dnsdag 2 januari overgebracht naar Mid delburg. AXELAARS VOOR HET KANTONGERECHT Dinsdag moesten enkele Axelaars voor het kan tongerecht te Terneuzen verschijnen wegens het couperen van de staarten van koudbloedveulens. Drie landbouwers J. K. de P. en P. J. den H. beide te Axel en M. D. te Hoek en de coupeur-kastreur P. G. eveneens te Axel hoorden hoge straffen te gen zich eisen, n.l. de landbouwers 200,met twee weken voorwaardelijk en twee jaar proeftijd en G. 100,of 20 dagen. In zijn verweer bracht J. K. de P. naar voren dat het hier een kwestie van mode betreft en dat de fokkers die met ongecoupeerde paarden op ten toonstellingen kwamen, uitgelachen werden. Boven dien zou de handelswaarde dalen. Hij vergeleek het couperen van de paardestaart met het trekken van een kies, wat betreft de pijn. De deskundige, de heer K. V. uit 's-Gravenhage, hoofdinspekteur bij de Dierenbescherming, meende dat het couperen wel degelijk pijn doet en dat de staart een funktie heeft bij het wegjagen van vlie gen. De heer V. deelde mede dat op de markt nu on geveer negentig procent van de veulens ongecou- peerd is, maar dat op de tentoonstelling in septem ber te Den Bosch van de 76 aangevoerde veulens slechts twee ongecoupeerd waren. Mr. H. van de Belt vonniste tenslotte als volgt de landbouwers 100,of 20 dagen en P. G. 75,— of 15 dagen. GESLAAGD Aan het Inst. Cuppens-Geurs te Eindhoven slaagden voor coupeuze en lerares Parijse coupe met lof Jopie Wieland te Axel. Zij behaalde hier voor de bronzen medaille voor kostumière en kou- peuse. Loes Breepoel te Axel en Lizette de Theije te Koewacht, leerlingen van J. Koster te Axel. BOUW OP HET KANAALEILAND Binnenkort zal men beginnen met de bouw van de groenvoederdrogerij op het kanaleiland, in het kanaal van Terneuzen naar Gent. Het eiland is reeds geruime tijd door een dam verbonden met de vaste oever en nu zal worden begonnen om van het tamelijk onvruchtbare land bouwgebied een industrie-trrein te maken. Door het aanleggen van deze dam zijn twee in- steekhavens ontstaan. De insteekhaven aan de kant van Terneuzen zal worden voorzien van een kade muur va ongeveer 150 meter lengte. Over het eiland komt in de lengterichting een weg, die op drie plaatsen door kortere wegen ge sneden zal worden. Het eiland is eigendom van het Rijk en behoort tot het grondgebied van Westdorpe. Het is bijna zeker, dat dit gunstig gelegen in dustrieterrein een goede toekomst tegemoet gaat. Als het kanaal in de omgeving van Sluiskil ver breed wordt, zal het eiland nog aanzienlijk groter worden. TINGEL TANGEL KOMT NAAR AXEL A.s. woensdag komt het Amsterdamse kabaret Tingel-Tangel op initiatief van de Z.V.U. weer naar Axel. Het is langzamerhand een (goede) tra ditie geworden dat wij dit kabaret in het begin van het jaar in Axel op de planken zien. En degenen die een of beide vorige voorstellingen heb ben bijgewoond behoeven wij over de prestaties van deze artisten weinig meer te vertellen. Wat hier gebracht wordt is kabaret in zijn beste vorm. Wij hopen dat Sito en Marijke Hoving, Conny Stuart en Paul Deen aan de piano begeleid door Wouter Denijs voor een goed bezette zaal zullen kunnen optreden. Ir. V. GENA benoemd tot direkteur van de Azote te Sluiskil. Zoals reeds geruime tijd bekend was heeft ir V. Villa per 1 januari de Azote te Sluiskil verlaten, na hier 6 jaar werkzaam te zijn geweest. Ter gelegenheid van dit vertrek vond in het Groot Casino een afscheidsreceptie plaats, waar ir. Villa bekend maakte dat tot zijn opvolger als direkteur van de fabriek te Sluiskil is benoemd ir. V. Gena. Ir. Gena is reeds sedert de dertiger jaren werkzaam op de fabriek te Sluiskil en al daar woonachtig. De laatste jaren was ir. Gena waarnemend direkteur. Ir. Villa werd bijn zijn afscheid toegesproken door de naaste medewerkers van zijn staf de heren Ir. Gena, ir. Feyen en de heer Gijsel. Deze toe spraken werden vergezeld van diverse geschenken namens het personeel voor ir. Villa ter herinnering aan zijn veblijf te Sluiskil. UITSLAG VERLOTING KONIJNEN en PLUIMVEEVERENIGING „Ter Verbetering" te Axel. Ie prijs no. 929; 2e prijs 683; 3e prijs 776; 4e prijs 172; 5e prijs 977; 6e prijs 439; 7e prijs 267; 8e prijs 593; 9e prijs 963; 10 prijs 656. Prijzen kunnen afgehaald worden tot 15 februari 1962 bij P. Verijzer, Prins Mauritsstraat 2, Axel. ZONDAG 7 JANUARI 1962 Ned. Herv. Kerk 10 uur: Vic. S. den Blaauwen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (In beide diensten 3de kollekte Kerkeraadsjonds Geref. Kerk Kerkdreef10.00 uur en 2.30 uur t Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 6—7 JANUARI Dokter Schiltman. BELGISCHE ZWARE JONGEN" liep in Terneuzen tegen de lamp. Donderdagavond 4 januari 1961 heeft de Ter neuzense Gemeentepolitie een voortreffelijke greep gedaan. De Belg André de Maere, geboren in april 1927 te Bassevelde (Oost Vlaanderen), die wegens kwa lijke praktijken een internationale vermaardheid had, liep op simpele wijze in de handen van een dienstdoende politieman. De Belg maakte bij het luchten, een verkeersfout door niet op de voorgeschreven wijze over de oversteekplaats te gaan. Hij werd door een sur veillerende agent tot de orde geroepen, en deze herkende onmiddellijk de door Interpol gezochte „zware jongen". De man heeft een bijna onontwarbaar verleden; hij heeft diverse opzienbarende misdrijven op zijn naam staan o.a. vervalsingen van coupons tot een waarde van 7 tot 800.000 Belgische francs. Gewaarschuwd door Interpol wist men dat de sporen naar Terneuzen wezen, waar hij voor slechts enkele dagen een kosthuis had gezocht. Het vermoeden bestaat overigens dat hij hier meer schuilplaatsen in de stad had. Reeds spoedig na zijn arrestatie kwamen Bel gische politiefunktionarissen hem ondervragen en naar wij vernemen zijn als gevolg van zijn mede delingen in België al verschillende arrestaties ge daan. Hij heeft tweemaal een aanzienlijk vermogen in handen gekregen, in 1952 van zijn verongelukte vader, later van een oom, maar alles draaide hij er vlot door in casino's e.d. In 1956 werd het hem in België te heet onder de voeten en week hij uit naar Etiopië en daar heeft hij zeer waarschijnlijk ook heel wat op zijn kerfstok. De gladde vogel zal vandaag worden overge bracht naar Middelburg. AFSCHEID VAN ZAAMSLAG Zondag 31 december 1961 nam de weleerwaarde heer C. H. Heijboer afscheid van de Nederlands Hervormde Gemeente van Zaamslag. De heer Heij boer vertrekt naar Poortugaal. Bij het afscheid waren aanwezig burgemeester Trimpe en wethouder F. de Koeyer van Zaamslag, namens de classis IJzendijke ds. W. S. Evenhuis van Biervliet en namens de Ring ds. W. J. van Meeuwen van Hoek. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING De voorzitter van de muziekvereniging „De Vol harding" te Zaamslag, de heer R. J. van de Veke, ontving een dezer dagen uit handen van burge meester Trimpe, de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In 1922, op 12 jarige leeftijd, kwam „Reintje" zich als lid melden bij de „Fanfare Zaamslag" en thans han teert de heer van de Veke reeds lange tijd de voor zittershamer van de muziekvereniging „De Vol harding". SCHOLENBOUW De fa. L. P. de Bruijn Zn. te Hulst is een dezer dagen begonnen met de bouw van een bij zondere school te Overslag. De school wordt ge bouwd in de onmiddellijke omgeving van het ge meentehuis. SCHOLENBOUW TE HULST Op de begroting 1962 voor de gemeente Hulst komt een bedrag voor van 150.000,voor de bouw van een school voor Christelijk Volksonder wijs te Hulst. HULST CONTRA TELEVIZIER Enkele weken geleden publiceerde het weekblad „Televizier" een artikel over onze buurgemeente Hulst. Bij de algemene beschouwingen betreffende de gemeentebegroting 1962 kwam de heer J. D. J. Martens hierop nader terug. Hij noemde dit artikel: „Vuile roddel- en lasterpraat". Hij zei ook, dat in dit artikel afbraakkritiek was geuit, tegen per sonen die dit niet verdienden. De heer Mariens heeft de toezegging gekregen, dat binnenkort een artikel met een andere strekking over Hulst in „Televizier" zal verschijnen. AXEL Aangezien het regelmatig voorkomt dat door ge boorten elders later nog wijzigingen optreden, kon men ons thans nog geen definitieve cijfers ver strekken. Aangenomen mag worden dat het aantal inwoners per 31 december 7792 zal bedragen, het geen voor het eerst sedert enkele jaren weer een toename betekent en wel met 64 personen. De definitieve cijfers zullen wij in een volgend nummer opnemen. TERNEUZEN De bevolking van de gemeente Temeuzen nam in het jaar 1961 toe met 212 personen. Op 31 december 1960 bedroeg het aantal inge zetenen 16.373 (8165 mannen en 8208 vrouwen). Dit aantal nam door geboorte toe met 326, 153 mannen en 173 vrouwen) en door vestiging met 722, (349 mannen en 373 vrouwen), het verminder de door overlijden met 118 (68 mannen en 50 vrouwen) en door vertrek met 731 )332 mannen en 399 vrouwen). Op 31 december 1961 bedroeg het inwonertal 16.585 (8274 mannen en 8311 vrouwen). Het aan tal huwelijken bedroeg 119. Het aantal echtschei dingen 3. SINT-JANSTEEN Het zielenaantal van de gemeente Sint-Jansteen nam in het afgelopen jaar af met 420. Op 31 december 1960 bedrog het aantal inge zetenen 4347 (2195 mannen en 2152 vrouwen). Dit aantal vermeerdere door geboorte met 97 (48 man nen en 49 vrouwen); het verminderde door overlij den met 36 (14 mannen en 22 vrouwen) en door vertrek met 546 (269 mannen en 277 vrouwen). Bij de vertrekcijfers zijn inbegrepen 204 mannen en 199 vrouwen in verband met de grenswijziging per 1 oktober tussen de gemeenten HulstSt.- Jansteen e.a. Op 31 december 1961 bedroeg het inwonertal dus 3927 (1996 mannen en 1931 vrouwen). Er werden 37 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen ingeschreven. GRAAUW Het zielental van de gemeente Graauw en Lan- gendam nam in het afgelopen jaar af met 73. Op 31 december 1960 bedroeg het aantal inge zetenen 1529 (793 mannen en 736 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 35 (12 mannen en 23 vrouwen); het verminderde door overlijden met 26 (11 mannen en 15 vrouwen) en door vertrek met 106 (50 mannen en 56 vrouwen). Op 31 december 1961 bedroeg het inwonertal dus 1456 (762 mannen en 694 vrouwen). Er wer den 16 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen ingeschreven. HONTENISSE Het zielental van de gemeente Hontenisse nam in het afgelopen jaar af met 171. Op 31 december 1960 bedroeg het aantal inge zetenen 5386 (2742 mannen en 2644 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 100 (49 mannen en 51 vrouwen) en door vestiging met 170 (80 mannen en 90 vrouwen); het verminderde door overlijden met 67 (33 mannen en 34 vrouwen) en door vertrek met 374 (181 mannen en 193 vrouwen). Op 31 december 1961 bedroeg het inwonertal dus 5215 (2657 mannen en 2558 vrouwen). Er werden 27 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Door de grenswijziging met Hulst gingen per 1 oktober 1961 naar die gemeente over 98 mannen en 93 vrouwen, in totaal 191 personen. SAS VAN GENT Het zielental van de gemeente Sas van Gent nam in het afgelopen jaar toe met 20. Op 31 december 1960 bedroeg het aantal inge zetenen 4438 (2165 mannen en 2273 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 76 (37 mannen en 39 vrouwen) en door vestging met 236 (116 mannen en 120 vrouwen); het verminderde door overlijden met 31 (18 mannen en 13 vrouwen) en door vertrek met 261 (117 mannen en 144 vrouwen). Op 31 december 1961 bedroeg het inwonertal dus 4458 (2183 mannen en 2275 vrouwen). Er werden 33 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen ingeschreven. ZAAMSLAG Het zielental van de gemeente Zaamslag nam in het afgelopen jaar toe met 6. Op 31 december 1960 bedroeg het aantal inge zetenen 3142 (1610 mannen en 1531 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 52 (29 mannen en 23 vrouwen) en door vestiging met 84 (41 mannen en 43 vrouwen); het verminderde door overlijden met 32 (13 mannen en 19 vrouwen) en door vertrek met 98 (46 mannen en 52 vrouwen). Op 31 december 1961 bedroeg het inwonertal dus 3148 (1621 mannen en 1527 vrouwen). Er wer den 24 huwelijken voltrokken, er werden geen echtschedingen ingeschreven. VOGELWAARDE Het zielental van de gemeente Vogelwaarde nam in het afgelopen jaar af met 48. Op 31 december I960 bedroeg het aantal inge zetenen 3492 (1842 mannen en 1650 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 58 (29 mannen en 29 vrouwen) .en door vestiging met 57 (23 mannen en 34 vrouwen); het verminderde door overlijden met 32 (18 mannen en 14 vrouwen) en door vertrek met 131 (66 mannen en 65 vrouwen). Op 31 december 1961 bedroeg het inwonertal dus 3444 (1810 mannen en 1634 vrouwen). Er werden 30 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Vergelijkt men de lengte en het gewicht van een kind op zijn zesde met die op zijn veertiende jaar, dan blijkt dat kind in die acht jaar ongeveer 45 cm langer en 25 kg zwaarder geworden te zijn Waarvan is het zo gegroeid Waar zijn de grondstoffen vandaan gekomen om zijn lichaam zo veel groter en sterker te maken? Waar komt bij een opgroeiend kind de energie vandaan om te hollen en te springen en uren achtereen zo intens met iets bezig te zijn als kinderen vaak tot ver bazing van de volwassenen kunnen doen Hiertoe stelt onder meer zijn dagelijkse voeding hem in staat Ons voedsel levert ons bouwstoffen om te groeien en om gebruikte bouw stoffen te vernieuwen; beschermende stoffen, die als het ware onze ge zondheid beschermen, een goede stofwisseling mo gelijk maken en weerstand geven tegen ziekte en infekties; brandstoffen, die steeds onze arbeidskracht ver nieuwen en ons onze lichaamswarmte verschaffen. Zij zorgen er dus voor, dat onze „kachel" brandt en onze „motor" draait. Een kind, dat met zijn voeding niet voldoende brandstoffen binnen krijgt, zal vermageren. Het zal minder energie hebben om te leren en te spelen dan een goed gevoed kind. Krijgt het niet genoeg bouwstoffen en beschermende stoffen, dan groeit het kind slecht; het krijgt een slappe houding en wordt meer vatbaar voor ziekten. Een slechte voeding in de jeugd, betekent, dat het lichaam zich onvoldoende kan ontwikkelen. Zijn leven lang kan de mens daar de lasten van ondervinden Nu is het in normale omstandigheden eenvoudig om te zorgen, dat kinderen voldoende brandstoffen met hun voedsel opnemen mits ze een gezonde eetlust hebben. Men zet ze maar een behoorlijke portie boterhammen en aardappelen voor, desge wenst aangevuld met een bord pap of iets derge lijks, en verwerkt wat boter, margarine of vet in de maaltijden. Een gezond kind zorgt dan zelf wel dat het voldoende „brandstoffen" opneemt, name lijk door zijn honger te stillen. Hoe meer inspan ning en beweging (vooral in de buitenlucht), hoe meer bradstoffen er nodig zijn, hoe groter dan ook de „honger" is. Veel minder gemakkelijk is het om voor voldoen de bouwstoffen en beschermende stoffen te zorgen. Daaraan kan men met een volle maag toch tekort hebben; men merkt dat niet direkt. Vooral van de verschillende vitamines en voe- dingszouten heeft een mens dagelijks maar heel kleine hoeveelheden onmisbaar om ons gezond en fit te houden. We kunnen deze stoffen niet in voorraad nemen, in ons lichaam „opslaan", zoals b.v. met vet gebeurt. Daarom moeten de maal tijden iedere dag opnieuw voldoende opbouwende en beschermende stoffen bevatten. Dat geldt heel sterk in de jeugd, als alle organen nog in ontwik keling zijn en de groei hoge eisen aan de gezond heid stelt.

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 2