m ZWITSAL LANGS DE SCHELDESTROMEN... HOEST UW KIND...? w HAMEA*** Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 6 JANUARI 1962 76e Jaargang no. 14 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN U5, Hoofdradaktk J. C VINK. Redaklte ca Administratie Axel. Markt 12. td. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - UMgcefcter FIRMA J. C VINK ts> OPENBAAR KUNSTBEZIT wil alle bevolkingsgroepen bereiken. RADIOKURSUS VOOR IEDEREEN AANTREKKELIJK Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met t KINDER HONING SIROOP^ Losse Gedachten Hamea Crème - Gezonde huid Hamea Gelei Gave handen ANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS de kom 145. ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bi] kostrakten belangrijke redulcöe. Ingezonden Mededelingen 30 ent per Kleine Advertutün I 5 regels f 1,- iedere regel neer 12 De Stichting Openbaar Kunstbezit richt zich tot geheel ons volk. Dat blijkt uit de opzet van het werk, met vertegenwoordigers van alle bevolkings groepen in bestuur en initiatiefcomité, en uit de teksten van de radiopraatjes, die weliswaar wor den geschreven door bij uitstek deskundigen als museumdirekteuren en -assistenten en kunsthisto rici, maar voor iedereen begrijpelijk zijn. Betekent dit nu, dat Openbaar Kunstbezit in feite alle bevolkingsgroepen bereikt Natuurlijk is dat tot op zekere hoogte het gevalonder de circa honderdduizend inschrijvers, die de radiokursus de laatste jaren steeds telt (in 1961 waren het er meer dan 103.000!), bevinden zich niet alleen mensen uit letterlijk alle delen en deeltjes van ons land, maar ook uit alle lagen van onze bevolking en uit alle leeftijdsgroepen. Er zijn ouden van dagen onder en vele leerlingen van scholen op sommige kweekscholen vormt het materiaal van Openbaar Kunstbezit leerstof en tal van onderwijsinstellingen zijn als kursisten ingeschreven er zijn intellek- tuelen en eenvoudigen van geest onder, welgestel- den en mensen voor wie het inschrijfgeld, hoe laag het ook is gehouden, toch altijd nog enigszins een offer betekent. Toch is men bij Openbaar Kunstbezit, waar nu de inschrijvingen voor de kursus 1962 binnenstro men, niet helemaal voldaan. Opmerkelijk is name lijk, dat de handarbeiders, die toch een niet gering gedeelte van onze bevolking vormen, onder de kursisten steeds, naar bij onderzoekingen gebleken is, met slechts enkele procenten vertegenwoordigd zijn. De bladen van alle vakcentralen en boven dien nog die van tal van afzonderlijke vakbonden publiceren elk jaar voor het begin van de nieuwe kursussen artikelen met foto's, welke tot inschrij ving opwekken, maar het resultaat blijftenkele procenten. Tot de inschrijvers behoren vooral intellektuelen en anderen, die „van nature" dikwijls reeds be langstelling voor beeldende kunst hebben. Het dichtbevolkte westen van ons land, waarin veel industrie-arbeiders gevestigd zijn, is relatief dan ook minder goed vertegenwoordigd dan de andere delen des lands. Men kan menen, dat de kosten van deelneming 9,75, over te schrijven op postgiro 1665 van Openbaar Kunstbezit te Amsterdam) een bezwaar zouden kunnen vormen, maar dat is moeilijk staan de te houden als men bedenkt, wat men voor dat bedrag allemaal ontvangt veertig kleurenrepro- dukties, veertig gedrukte radioteksten, een linnen opbergband met ringsysteem voor reprodukties en teksten en bovendien nog een gratis doorlopend toegangsbewijs voor meer dan vijftig Nederlandse musea De kleurenreprodukties behoren naar de mening van de museumdirkties tot de allerbeste in Europa en ze kosten de inschrijvers nog geen twin tig cent per stuk Zeker, er zullen inderdaad mensen zijn, die zich geen abonnement kunnen permitteren, maar er zijn er ongetwijfeld ook nog massa's, die dat menen, maar die aan minder-belangrijke zaken meer geld uitgeven. Wie tien pakjes sigaretten per jaar laat staan heeft het bedrag van de kursus bij elkaar (en spaart zijn gezondheid, maar dat is een ander cha piter Openbaar Kunstbezit, dat zo enorm veel doet voor het dempen van de kloof tussen publiek en kunstenaar, dat steeds ook de levende kunst steunt door de jaarlijkse aankopen van honderden kunst werken, die onder de kursisten worden verloot, heeft zijn eerste lustrum al achter de rug. Het werk van de stichting zal zich blijven richten op alle delen van ons volk. Moge het nog meer weer klank vinden bij hen, die door het volstrekt ont- brken van kunstzinnige vorming op de lagere scho len in kultureel opzicht dikwijls een zekere achter stand hebben bij andere bevolkingsgroepen, maar die zich toch nog teveel afzijdig hielden. Het aan tal kursisten is groot er zijn op dit ogenblik al weer inschrijvingen voor de kursus 1962, maar er kunnen er altijd nog meer bij Ofschoon het nummer van deze krant reeds het jaartal 1962 draagt, willen wij beginnen met het plaatsen van enkele berichten uit het oude jaar, welke de lezers ongetwijfeld zullen interesseren. Brand na aanvaring op de Westerschelde. In de buurt van Hansweert zijn twee grote tank- boten (ongeveer 24.000 ton) met elkaar frontaal in aanvaring gekomen. De vuurvonken, die door de hevige botsing wegspatten, deden de Zweedse tanker vlam vatten. De brand was zo hevig, dat de beide oevers van de Schelde spookachtig werden verlicht. Met assistentie van een sleepboot uit Ant werpen is het de bemanning van de tankboot ge lukt, het vuur te blussen. De minister en de Zeeuwse nul op 't rekest. water staafwerken In zijn memorie van antwoord op de begroting van verkeer en waterstaat zegt minister drs. H. A. Korthals onder meer, dat het niet in zijn bedoeling ligt om de veertarieven op de Westerschelde te verlagen. De tarieven worden billijk geacht. Ook heeft de minster zijn goedkeuring onthouden aan het voornemen van Gedeputeerde Staten om het aantal vaarten op zondag op het veer Krui- ningenPerkpolder uit te breiden. Vervolgens gaat voorlopig ook de verbetering van de veerhavens Kruiningen en Perkpolder, waar door het mogelijk zou worden de veerboten, die op BreskensVlissingen varen, ook voor Krui ningenPerkpolder te gebruiken, niet door. Het benodigde bedrag van 23 miljoen kan de eerstvolgende jaren niet in de begroting worden opgenomen Als tussenoplossing is nu gevonden verhoging van de vrije hoogte op het middendek tot 4.20 m. Een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde acht de minister nog niet noodzake lijk. De inpoldering van het verdronken Land van Saeftinge is binnen afzienbare tijd nog niet te ver wachten. Aan afsluiting van de Westerschelde door mid del van een dam met sluizen kan niet worden ge dacht, gezien de vraagstukken, die zich daarbij ten aanzien van de scheepvaart op Antwerpen zouden voordoen. Alles is dus negatief en nogeens negatief. Jammer, erg jammer Wat „overig Zeeland" betreft, deelt de minister mede, dat het regeringsstandpunt over de Ooster- scheldebrug nu „spoedig" bekend zal zijn. Wij zijn benieuwd. De minister handhaaft intussen zijn standpunt, dat in het kader van de Deltawerken de Ooster- schelde als laatste der zeearmen zal worden afge sloten. Een appeltje voor de dorst. Het inleggerskapitaal van de Vlissingse Nuts- spaarbank heeft dezer dagen de 25 miljoen gul den overschreden. Als men bedenkt dat dit kapitaal toebehoort aan ruim 28.000 spaarders, dan bedraagt het gemiddel de tegoed per spaarder zo'n kleine 900,Er wordt dus nog wel gespaard 1 Goede mogelijkheden voor de middenstand Het Instituut voor Middenstandsontwikkeling heeft vorige week zijn jaarvergadering te Middel burg gehouden. Tijdens deze vergadering sprak onder meer drs. M. C. Verburg, direkteur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zee'and. In zijn rede wees hij erop, dat in de ontwikkelings kernen in Zeeland in de laatste twee jaar voor de mannelijke arbeidskrachten meer is bereikt, dan in de tien voorafgaande jaren. Als gevolg van de decentralisatie van de in dustrievestigingen schuilen er in onze provincie zeer goede moge'ijkheden voor de middenstand, zo zei hij. De middenstand dient echter de spreidings- politiek van de economie te steunen. IJssport. De „De Jagers" hebben het gedurende de korte periode, waarin schaatswedstrijden konden worden gehouden, niet slecht gedaan. Jaap de Jager uit Kapelle legde voor de tweede maal beslag op de Zeeuwsche schaatstitel, door op de splinternieuwe ijsbaan te Zierikzee te winnen op de 500, de 1500 en de 5000 meter. Kees de Jager uit Wolphaartsdijk legde beslag op de eerste prijs in de schaatswedstrijd Sluis Brugge—Sluis. De afstand van 30 kilometer werd door hem afgelegd in de tijd van één uur, zes mi nuten en 29 sekonden. Aan deze wedstrijd namen 28 schaatsliefhebbers deel, waarvan er 27 de tocht uitreden. Nogmaals de zelfstandigheid van Souburg. Dat de gemeente Oost- en West Souburg zelf standig zal blijven in plaats van te worden gevoegd bij de gemeenten Vlissingen en Middelburg is een doom in het oog van deze gemeenten. De raads leden van beide gemeenten en ook de burgemeesters hebben zich over het gewijzigde plan in kritische zin uitgelaten. Het inwonertal van Souburg steeg zelfs ten koste van Vlissingen 1 Een der in 1962 te behandelen kunstwerkenhet van 1663 daterende schilderij „Het kleden der Wezen", van Jan de Bray, uit het Haarlemse Frans Hals-museum. HollandFestivalWeek te Scarborough (Engeland). In de Engelse stad Scarborough wordt ieder jaar een „Holland-Festival-week" georganiseerd. Het festival, dat dit jaar van 4 tot en met 9 juni aan staande zal worden gehouden, zal in het teken van Zeeland staan. Daarom wil men de bezoekers van het feest een indruk geven van Zeeland door typische facetten uit het Zeeuwsche leven naar voren te brengen, zoals een kaasmakende boerin e.d. Het organiserend comité heeft kontakt opge nomen met de Zeeuwse Bond van Plattelands vrouwen om het Zeeuwsche aspekt goed tot zijn recht te doen komen. De commissaris der koningin in Zeeland is verzocht dit festival te openen. Strandpastoraat op Schouwen. Het vorige jaar hebben verschillende kerken op Schouwen de handen ineen geslagen om tijdens de vakantiedrukte het strandpastoraat te beoefenen. Het resultaat daarvan is van dien aard geweest, dat men besloten heeft, dit werk ook dit jaar voort te zetten. Reeds thans heeft men de te volgen methodiek besproken om de badgasten zoveel mo gelijk in evangelische zin van dienst te kunnen zijn. Zierikzee kreeg er 74 inwoners bij Het bevolkingscijfer van Zierikzee is over het dieptepunt heen. In 1961 is het met een stijging van 74 ingezetenen gekomen op een totaal van 7131. En daarmee heeft men hetzelfde aantal in woners bereikt als op 31 december 1959, twee jaar geleden. De stijging is voor een belangrijk deel te danken aan de grenswijzigingen op het eiland, die het inwonertal van Zierikzee met 63 hebben ver meerderd, maar daarnaast is er dan nog altijd een aanwas van 11 inwoners. In vergelijking met de achteruitgang (91) in 1960 dus een gunstige ont wikkeling. Het vertrekcijfer van 414 personen is namelijk belangrijk minder dan het jaar daarvoor (505). Meer zeeschepen in de Vlissingse haven Ook aantal binnenschepen beduidend groter He't aantal zeeschepen dat in 1961 van de Vlis singse haven gebruik maakte is, in vergelijking met 1960, aanmerkelijk groter. Terwijl er in 1960 totaal 1676 zeeschepen met een totale tonnage van 5.443,382 brt. binnenliepen, was dit aantal in het afgelopen jaar 1775 met totaal 5.802.580 brt. Ver blijdend is dat het aantal ladende, lossende, schoon maak- en reparatieschepen toenam, zo wordt in het overzicht van de N.V. Haven van Vlissingen gekonstateerd. Ook het aantal binnenschepen is be duidend meer (1482 met totaal 674.601 ton tegen 1083 met 404,735 ton in 1960). WAT ZAL 1962 BRENGEN In ons nummer van vorige week hebben wij een beknopt overzicht gegeven van de belangrijkste gebeurtenissen, die in 1961 in Axel hebben plaats gevonden. En terwijl wij daarmee bezig waren, gingen onze gedachten onwillekeurig naar het jaar 1962. Wat zal dit jaar Axel brengen Veel valt daarover natuurlijk (nog) niet te zeg gen. De tijd zal het leren. Wel weten wij, en ieder kan dit trouwens we ten, dat 1962 voor Axel een belangrijk jaar zal worden. Dit jaar toch zullen de gemeenteraads verkiezingen worden gehouden. De kiesgerechtig den zullen zich weer moeten uitspreken over de kandidaten voor de gemeenteraad. Door het uit brengen van hun stem zullen zij hebben te be palen, wie het hoogste gezag in onze gemeente gedurende de komende vier jaren zullen uitoefenen. Met het uitbrengen van hun stem verrichten de kiezers naar onze mening een verantwoordelijke taak. Zo vaak hoort men verkondigen, dat de gemeen teraad „niets meer «te zeggen" heeft, omdat alles „van bovenaf" wordt geregeld. Hoewel wij niet in de politiek zitten, menen wij toch te mogen zeggen, dat wij het met deze ziens wijze niet eens zijn. Naar ons gevoelen kan de gemeenteraad nog zeer veel voor de gemeente betekenen en doen, mits men de juiste mensen daarvoor kiest. Bovendien de gemeenteraadsleden moeten tij dens hun eerste vergadering de wethouders kie zen. Ook een kundig college van burgemeester en wethouders is van enorme betekenis voor een ge meente. Neen, lezeressen en lezers, weest U gerust, wij gaan in deze rubriek heus geen propaganda maken voor de een of andere partij of groepering. Wel willen wij een klein beetje propaganda ma ken voor het kandidaat stellen van de juiste men sen; de mensen met kennis van zaken; de mensen met inzicht en een helder verstand. Een kandidaatstelling mag naar onze mening geen onderonsje worden van enkelen uit de partij, doch de kadidaten dienen „gedragen" te worden door de grootste meerderheid van de leden der politieke groeperingen. Vervolgens hebben we dit jaar ook de verkiezing van de leden der provinciale staten. Velen zullen misschien van mening zijn, dat deze verkiezing voor een provincie niet zo belangrijk is als die voor de gemeenteraad. En wij stemmen onmiddellijk toe, dat zij niet zo van direkt belang zijn. Maar toch achten wij ook deze verkiezingen van een grote importantie. Ook de provinciale staten hebben een behoorlijke, zij het niet zo in het open baar komende, taak. Bovendien deze leden kiezen uit hun midden weer het college van gedeputeerde staten. Zo zouden wij nog wel een poosje kunnen door gaan. Wij willen U echter niet verder vermoeien, maar U toeroepen Wilt U waardige vertegenwoordigers Zorg dan voor goede kandidaten

Axelsche Courant | 1962 | | pagina 1