0 ïlfrdccü 0 0 LANGS DE SCHELDESTROMEN... finna pifiw Losse Gedachten ifing bij abonnement, AXEL ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 76e Jaargang no. 12 $rj NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktte J. C VINK. Redskiie en Administratie Axel, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drokker - Uitgeeistex FIRMA J. C. VINK f Het Kerstverhaal heeft vele elementen, maar degenen die daarin het sterkst op de voorgrond treden, dat zijn de herders. De kinderen vinden dat ook altijd het mooist, dat verhaal van de herders, die de kudde weidden, en alles achterlieten om de geboren Heiland te zoeken in de kribbe in Bethlehem. Die herderfiguur komen we later weer tegen, wanneer Christus tot Zijn jongeren zegt,,Ik ben de goede Herder Dat is merkwaardig. Christus zelf is in een andere omgeving opgegroeid. Zijn vader was timmerman en Hij zelf zal in het vak wel zijn opgeleid. En Zijn jon geren Voor een deel waren het vissers, van anderen weten we het beroep niet, maar we lezen nergens dat Hij een hunner wegriep van de kudde. En toch, bij de vele beelden waarin Hij zijn boodschap tot de mens bracht, is die gelijkenis van de Goede Herder wel het meest ingeslagen. Wij moeten natuurlijk oppassen, dat we niet al te veel gaan roman tiseren en daar hebben we, wanneer het over herders gaat, nogal eens last van. Op de grote stille heide dwaalt de herder eenzaam rond met zijn witgewolde kudde. Och, ja, daar kunnen we heel aardig over zingen. De herder met zijn schaapjes is altijd sterk aan de romantiek onderhevig geweest. Marie Antoinette, voor zij haar leven eindigde op het schavot, had er plezier in, met zorgvuldig schoongewassen lamme tjes aan zijden linten rond te huppelen en herderinnetje te spelen Maar nóch de herders in de velden van Bethlehem, nóch de Goede Herder, zoals Christus hem ons deed zien, zijn de brave kousenbreiende lieden, die mijmeren bij witte lammerkens. Dat die herders in Bethlehem de nachtwacht hielden, vond zijn oor zaak in de gevaren die de kudde bedreigden, gevaren van rovers op twee en op vier benen, en die herders waren ruwe klanten, die hun mannetje stonden in 't gevecht. Wanneer Christus ons het beeld tekent van de Goede Herder, noemt hij als het kenmerk van deze, dat hij „zijn leven inzet voor de schapen", en heeft Hij het telkens over dieven en moordenaars, die de schaaps kooi inklimmen, en over wolven, die de kudde bedreigen. Wanneer wij de dingen zo, in het licht van de werkelijkheid gaan zien, dan is die werkelijkheid ook veel meer in overeenstemming met ons eigen bestaan. Geen romantiek, geen zachte, rode schijn, geen imi- tatiesneeuw op sparrengroen. Daar staat ons hoofd op het ogenblik helemaal niet naar. Zo is de wereld van vandaag-de-dag niet Wij voelen ons, en te meer wanneer wij denken aan de toekomst van onze kinderen, veel meer verwant aan die herders uit Bethlehem, die 's nachts hun ogen wijd open hielden om tijdig de gevaren te zien, ge varen die hen van alle kanten bedreigdenhen, maar ons ook. En daarna verliest dat beeld van de Goede Herder ook al de zoete lijkheid van de schoolliedjes. Dan wordt die Goede Herder Eén, die met Zijn leven borg staat voor ons in een bedreigde wereld, die ons niet overlaat aan dieven en moordenaars en grijpende wolven. En zo kunnen wij er dan misschien ook toe komen, om, met de her ders uit Bethlehem, eens, al is het maar één ogenblik, onze zorgen en bezorgdheden te vergeten. Om alles los te laten in het vertrouwen op Eén, die beloofd heeft en volbracht heeft. Eén, die niet getracht heeft te begoochelen, maar die in het beeld van de Goede Herder zijn eigen leven liet zien, dat Hij heeft gegeven tot heil der wereld. Wanneer bij ons de gerechtvaardigde neiging opkomt, ons wan trouwend en wrevelig af te wenden van de Kerstromantiek, laten we dan bedenken dat nóch de herders uit Bethlehem, nóch de Goede Herder romantische figuren waren. Zij waren als wij. En Hij is wat wij ook thans nog iedere dag nodig hebben de Herder die ons met Zijn leven beschut en behoudt. (Nadruk verboden) GRAANSILO AAN DE AXELSE SASSING WORDT BELANGRIJK UITGEBREID. KERSTFEEST 1961 I AXELSE COURANT ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per u. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingesonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertenöëc 1-5 regel* 1,— iedere regel meer 12 cent extra. ABONNEMENTSPRIJSLoste nummert 10 eeot Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen US, v Battanbod 2,-. Mr. Teilegen bronzen legpenning kankerbestrijding. De oud-burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Teilegen, heeft ter gelegenheid van het feit, dat hij twaalf-en-een-half jaar lid van het hoofd bestuur en voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrij ding is, de bronzen legpenning van deze vereniging in ontvangst mogen nemen. Bond van harmonie ën fanfaregezelschappen vergaderde De Zeeuwse bond van harmonie- en fanfare gezelschappen heeft tijdens een vergadering ge sproken over 't verschuiven van het jaarlijkse con cours en over de organisatie van marswedstrijden. Besloten werd de Tweede Pinksterdag als dag, waarop de concoursen worden gehouden, te hand haven. De organisatie van de marswedstrijden werd in handen van de bond gelaten. Over de aan sluiting bij de Koninklijke Nederlandse Federatie zal een aparte vergadering worden belegd. Gemeenteraad van Hulst in beroep bij de Kroon. Omdat gedeputeerde staten van Zeeland hun goedkeuring onthouden hadden aan een raadsbe sluit tot aankoop van een pand aan het Godsplein, omdat deze aankoop niet passend is in het kader van een juist financiëel beleid, heeft de gemeente raad van Hulst besloten, hiertegen beroep bij de Kroon aan te tekenen. Plan bouw overdekt zwembad te Oostburg. Als de plannen doorgaan, zal Oostburg een over dekt zwembad rijk worden. Dit bad zal bestaan uit een instruktiebad van 8 bij 8 meter en een diep bad van 16,66 bij 8 meter en de vorm krijgen van een L. De grondkosten voor dit zwembad, dat in totaal een oppervlakte zal hebben van 40 bij 20 meter, worden geraamd op 350.000,en de bouwkosten op 300.000,—. Rekening houdend met een subsidie van 75% zal voor rekening van Oostburg blijven 87.500, De Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Oost Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. heeft besloten, de graansilo aan de Axelse Sassing belangrijk uit te breiden. Dit is noodzakelijk geworden om het bedrijf te concentreren. Het bedrijfsonderdeel aan het Noorderdok te Terneuzen zal worden opge heven, terwijl de opslagplaats aan de Magrette uitsluitend als reserve zal worden gehandhaafd. De uitbreiding omvat een laagbouwsilo, een graanmagazijn en een nieuwe kunstmest'oods. Te gelijkertijd zal het bedrijf sterk worden gemoder niseerd en gemechaniseerd. Met deze uitbreiding, die volgende maand zal worden aanbesteed, hoopt men in februari aan staande reeds te beginnen om de nieuwe oogst 1962 te kunnen opvangen. De totale kosten worden ge raamd op 1,2 miljoen. Het tegenwoordige bedrijf aan de Sassing heeft een capaciteit van 4500 ton, bestaande uit 19 cel len, zes schoningsmachines en een 10-tons cascade- droger. De nieuw te bouwen laagbouwsi'o krijgt een in houd van 2500 ton, verdeeld over 10 cellen. De totale kapaciteit wordt dus 7000 ton. Wat de verdere technische gegevens betreft, ontlenen wij aan de P.Z.C. nog het volgende Transport Voor wat betreft de transportmogelijkheden, wordt dit nieuwe gebouw verbonden met de twee bestaande silo's. In verband met de versnelling van de oogstmethode op de boerderijen wordt bij deze laagbouwsilo ook een stortput aangebracht voor los aangevoerd graan. Deze krijgt een afvoer- kapaciteit van 40 ton per uur waardoor de totale innamekapaciteit van granen wordt gebracht op 90 ton per uur. De drie genoemde silo's zijn voor namelijk bestemd voor de inname en bewerking van brouwgerst en tarwe. Het zaaizaadbedrijf te Magrette zal in verband met de koncentratie eveneens worden overgebracht naar de Axelse Sassing. Om dit mede te kunnen m mijnhardt U raak! pijn en pijntjes kwijt. 90ct Terneuzen wil uit de centrale dienst bouw- en woningtoezicht. Bij de behandeling van de Temeuzense gemeente begroting werd het kollege van burgemeester en wethouders unaniem lof gebracht voor het ge voerde industrialisatiebeleid. Medegedeeld werd, dat het gemeentebestuur nagaat of er een moge lijkheid bestaat om zo spoedig mogelijk uit de centra'e dienst voor bouw- en woningtoezicht te treden. Een eigen gemeentelijke dienst werd nood zakelijk geacht. De leef- en bewoonbaarheid van het platteland. Tijdens een vergadering van de Zeeuwse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond heeft de voor zitter, de heer J. van den Bos, een rede gehouden, die volledig gewijd was aan de leef- en bewoon baarheid van het p'atteland. Een levenskrachtige plattelandsbevolking moet worden bevorderd; de bevolking moet worden geaktiveerd; de industriali satie dient te worden bevorderd ter voorkoming van het wegtrekken van de bevo'king; werken ter verbetering van de infrastruktuur dienen ter hand te worden genomen. In dit verband werden ook genoemd de personeelsvoorziening op onderwijs gebied, de vrijetijdsbesteding, het verenigingsleven, de woningbouw en de verkeersverbindingen. VVV Middelburg is zeer aktief. Uit het verslag van de jaarvergadering van de Middelburgse Vereniging voor Vreemdelingenver keer blijkt, dat deze vereniging zeer aktief is. En kele punten wi'len wij hier even vermelden, omdat deze wellicht ook andere V.V.V.'s tot aktiviteit kunnen aansporen. Een dit jaar gevoerde kontri- butie-aktie bracht 1350,— op, waardoor de to tale kontributie tot ruim 3700,steeg. Geduren de de zomermaanden zal van 610 uur 's avonds een logiesdienst worden ingesteld; Een plan zal worden opgesteld voor een ledenwerfaktie. De reisbureauwerkzaamheden leverden de volgende resultaten op 65.000,— aan verkochte binnen landse spoorkaartjes, 100.000,— aan buitenlandse reizen en 21.000,— aan K.L.M.-reizen. Het pro gramma voor 1962 staat reeds zo goed als vast. Ir. J. Snip benoemd. Bij besluit van de provinciale staten van Zee land is benoemd tot hoofdingenieur-direkteur van de provinciale waterstaat met 40 van de 41 stem men, de heer ir. J. Snip. De heer Snip volgt de heer Swaters op, die met ingang van 1 januari 1962 de dienst met pensioen verlaat. opvangen zal aan de westzijde van de bestaande silo's een groot magazijn worden opgetrokken met een oppervlakte van circa 2200 m2. Hierin zal in de toekomst de bewerking en de opslag van zaai granen, peulvruchten en fijnere zaden plaatsvin den. In dit magazijn 75 m. lang bij 27.88 m. breed zal een nog betrekkelijk nieuw droog- systeem worden toegepast, een zgn. „kistendroger", ontworpen door de technische dienst van het Cen traal Bureau te Rotterdam. Door middel van deze kisten (1.20x1.10x1 meter) wordt het mogelijk alle daarvoor in aanmerking komende produkten gelijk tijdig te drogen. Het interim transport in dit magazijn wordt mo gelijk gemaakt door middel van een heftruck, hoofdzakelijk ingericht voor het vervoer der droog- kisten. Verder zijn in dit magazijn reinigingsma chines nodig, die partijen peulvruchten en zaai zaden onder meer op export-kwaliteit kunnen brengen. Ook deze machines zu'len zodanig wor den opgesteld dat daarmee meerdere bewerkingen der produkten kunnen worden uitgevoerd. Het gebouw bevat verder een droogkanaal en een luchtverhitter. Tot slot zal aan de oostzijde van het bedrijf een nieuwe kunstmestloods worden gebouwd met een lengte van 60 en een breedte van 28 meter. Deze nieuwe loods aansluitend aan de laag bouwsilo kan ook worden gebruikt voor de op slag van andere goederen, onder andere vaste brandstoffen. Door automatisering van het bedrijf zal het na de concentratie niet nodig zijn over te gaan tot personeelsuitbreiding. De direkteur van de coöperatie, de heer J. J. Heygelaar uit Terneuzen, beschouwt het als een winstpunt voor het bedrijf dat er plannen bestaan om de kanaa'arm naar Axelse Sassing te verdie pen en te verbreden. Dit maakt het mogelijk dat ook grotere kustvaarders waarmee het bedrijf in verband met de aanvoer van buitenlandse gra nen nogal eens te maken heeft de Axelse Sas sing zonder veel moeite kunnen bereiken. Als wij deze „losse gedachten" neerschrijven, leven wij nog in de Adventstijd, de tijd van ver wachting. Wat verwachten wij eigen'ijk Verwachten wij gezellige feestdagen, met „draag lijk" weer Verwachten wij leuke gasten met een min of meer overvloedig kerstmaal Verwachten wij de geboren Koning der Joden Adventtijd van verwachting. Zou deze verwachting alleen uit het eerste en het tweede bestaan, dan betekent dit alleen een min of meer gezellige afwisseling in deze donkere dagen; een onderbreking, die spoedig wordt ver drongen door de beslommeringen van het gewone werk. Als deze verwachting betekent de komst van de geboren Koning der Joden, de Messias, de Hei land der Wereld, de Verlosser, dan zal Kerstfeest ook inderdaad voor den gelovige een FEEST kun nen zijn. Een feest van herdenken van hetgeen 19 eeuwen geleden gebeurde in de stal van Beth lehem. Maar dan betekent het tevens een NIEUW ad vent het verwachten van de wederkomst van dien Koning, van de Christus. KERSTFEEST 1961 Kan het feest zijn Volgens het Bijbelverhaal zongen de Engelen in de velden van Efratha Ere zij God en Vrede op aarde. Vrede op aarde Met een Berlijnse crisis Met gevechten in Kongo en Goa en Algerije Is er nu sprake van „vrede op aarde" EN TOCH voor hen, die het Kerstfeest vie ren, óók Kerstfeest 1961, is er, ondanks alle crises, alle rumoer, a'le oorlogsdreiging, sprake van VREDE OP AARDE, omdat Hij gekomen is de Heiland der Wereld, de redder van mensen. Neen, geen aardse vrede, maar een innerlijke vrede; een vrede, die, zoals de Bijbel zegt „alle verstand te boven gaat"; een vrede, die men niet onder woorden kan brengen. Kerstfeest 1961 de machten van de duisternis zijn overwonnen door de Macht van het Licht. Hij is geboren Maar Kerstfeest 1961 betekent ook een stap dichter naar de nieuwe komst; het tweede Advent. In die verwachting dienen alle christenen dit Kerstfeest te vieren. Wij wensen U gezegende Kerstdagen toe

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1