LANGS DE SCHELDESTROMEN... PUROL in huis b. 5% van de belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, aangewezen in de kadastrale leggers. Predikbeurten Eén of twee Bennies gesmolten op Uw tong •n overtollig maagsuur is geneutraliseerd. Axelse Jaarmarkt-kommissie hield geslaagde Najaars-Veemarkt. HOOFDPIJNPOEDERSeü GEMEENTERAAD (vervolg) Tenslotte werd gestemd over het voorstel van de heer A. H. v. d. Lee. Dus een tarief van 7,50 en 15,-Maar dit voorstel werd met acht tegen vijf stemmen verworpen. Besloten werd met acht stemmen vóór en vijf tegen de Verordening op de heffing van een be lasting op de honden in de gemeente Axel te wij zigen als volgt In art. 3 wordt in plaats van 10,gelezen 20,-"; en in plaats van 4,gelezen 10, Deze wijziging wordt voor het eerst toegepast over het belastingjaar 1962. Naar aanleiding van de verhoging van de riool belasting informeerde de heer Oggel of B. en W. rekening heeft gehouden met de huurverhoging ko mend jaar, want anders zullen er hoge winsten ontstaan en dat is immers niet de bedoeling. Wat betreft de verhoging der reinigingsrechten viel het spreker op, dat enkel de beerruiming aan verhoging onderhevig is en niet de afvoer faecaliën via de waterclosets. Opnieuw toonde de heer P. van Bendegem zich een fel tegenstander van belastingverhoging. Hij zou liever zien dat de post van 37.000,voor restauratie van het stadhuis werd geschrapt en dat de belasting niet werd verhoogd. Dit is echt een post die goed kan wachten. De heer A. H. v. d, Lee zag de noodzaak in van belastingverhoging en kon zich niet met de vorige spreker verenigen wat betreft de Post restauratie stadhuis. De heer van Luijk deelde over de reinigings rechten het volgende mede Het tarief voor het watercloset is slechts 4,en het tarief voor het ledigen van beerputten wordt 12,75. Vooral buiten Axel zijn heel wat woningen zon der watercloset. De putten bij de woningen zijn niet groter dan 1 m3, slechts enkelen hebben een septictank en deze personen zijn dus veel goed koper uit. Wanneer bij de betreffende personen dus 2 x per jaar moet worden geruimd, gaat hen dat 25,50 kosten en dat is toch wel erg hoog. Hierop antwoordde C. de Putter, wethouder van financiën Het zal niet gemakkelijk zijn de Raad te over tuigen. Ook B. en W. had deze verhoging liever niet gewild, maar we werden in dezen met de rug tegen de muur gedrukt. De heren Oggel en van Luijk hamerden op hetzelfde aambeeld. Het is toch logisch dat het lopen door de riolen goedkoper is dan het leegtrekken van de putten. Er zijn massa's mensen die wel kunnen aansluiten op het gemeente riool, wanneer zij daarvoor maar iets willen uit geven. De heer van Bendegem is pertinent tegen belastingverhoging. Maar kan dat Het behar tigen van de gemeentebelangen kost toch immers veel geld. Ook het treffen van voorzieningen aan het stadhuis is persé noodzakelijk. We hebben dit reeds diverse malen ook in de financiële Commissie besproken. Men kan domweg zeggen; Ik ben tegen belastingverhoging, maar dat is niet reeël. Ik ben de heer van der Lee dankbaar dat hij begrip toont voor de moeilijkheden. De burgemeester deelde mee, dat de huurwaarde van 1955 wordt gehandhaafd. Het schrappen van genoemde 37.000,— is wel heel erg simpel ge redeneerd. De heer OggelDe verhoging van de huur waarde wordt dus niet doorberekend. Het tarief voor de faecaliënwagen is gebaseerd op de ex ploitatie van het apparaat. Maar de hele exploitatie van de wagen vind ik erg duur. Kunnen we b.v. niet per closet een iets hoger bedrag in rekening brengen. Want het is eigenlijk zo dat de beer ruiming zichzelf moet betalen. Is dit wel billijk tegenover een groot aantal inwoners. Niet ieder is in staat dergelijke hoge voorzieningen te treffen. Kunnen we tegenover de bevolking niet met een billijker systeem komen De heer C. van Bendegem vond dat de voorstel len toch aangenomen moeten worden. Het schrap pen van enkele posten is niet reeël. Niemand be taalt graag belasting. „Maar het is toch immers zaliger te geven, dan te ontvangen Axel zit bepaald niet in de gemakkelijkste hoek in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ons spiegelen aan andere gemeenten is niet juist. Wanneer we in een betere positie willen komen moeten we deze voor stellen aannemen. Ik verklaar me vóór de voor stellen van B, en W. De heer P. van Bendegem is niet voldaan over het antwoord. Er is al zoveel gebeurt in het stad huis en ik geloof dat thans deze post van 37.000,beslist overbodig is. De heer van Luijk Ik meen dat U gezegd hebt, dat hier de werkelijke kosten genomen zijn. Maar wat brengt de wagen op buiten de gemeente of gaat dat misschien gratis De heer C. de Putter„Mijnheer Oggel wil kennelijk nog voort blijven modderen in die din gen". Waarom verhogen wij de waterclosets niet De werkelijke kosten van de closets kunnen we niet berekenen. Maar wat betreft het tarief dat we aan andere gemeenten in rekening brengen, kan ik U meedelen dat de buitengemeenten 125,— per dag betalen. Ik ben de heer C. van Bendegem dankbaar voor zijn begrip van deze verhogingen. Maar zeggen dat restauratie van het stadhuis niet nodig is, dat kunnen we altijd doen. Ik hoop dat de Raad begrip zal hebben voor het voorstel van het College. Hierna sluit de burgemeester de discussie. De heren P. J. van Bendegem en W. de Feijter (beiden C.H.U.) stemden tegen iedere vorm van belastingverhoging. De heer Oggel stemde tegen de verhoging van de reinigingsrechten. Besloten werd I. De verordening op de heffing en invor dering van rioolrechten in de gemeente Axel te wijzigen als volgt I. In artikel 6 wordt in plaats van „ƒ3,50" gelezen 6,—" in plaats van 6,— gelezen 10,en in plaats van 2,50" gelezen 4, Deze wijziging wordt voor het eerst toegepast met ingang van het belastingjaar 1962. Deze verhoging is noodzakelijk om de gemeen telijke inkomsten tot een door de Minister van Binnenlandse Zaken verlangd redelijk peil op te voeren. De gemiddelde opbrengst per perceel is thans gebracht van 15,— op 25, II. De verordening op de heffing van reini gingsrechten in de gemeente Axel te wij zigen als volgt Art. 3 onder I.a. wordt gelezen als volgt „Voor het ledigen van een beerput voor 1 m3 of een gedeelte daarvan 12,75 voor meer dan 1 m3 doch maximaal 2 m3 17,— voor meer dan 2 m3 doch maximaal 3 m3 21,25 voor meer dan 3 m3 doch maximaal 4 m3 25,50 voor meer dan 4 m329,75 Deze wijziging wordt voor het eerst toegepast over het belastingjaar 1962. III. De verordening op de heffing van een wegenbelasting in de gemeente Axel te wijzigen als volgt In artikel 4 onder 1 wordt gelezen a. „10%" in plaats van „6%" b. 5%" in plaats van „3%". Deze wijziging wordt voor het eerst toegepast over het belastingjaar 1962. De verhoging van de wegenbelasting is nood zakelijk om de gemeentelijke inkomsten tot een door de Minister van Binnenlandse Zaken verlangd re delijk peil op te voeren. Dit wordt bereikt door de heffing te brengen op a. 10% van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen, aangewezen in de kadastrale leggers; De totale opbrengst zal hierdoor stijgen tot 48.330,—, zijnde 5/3 gedeelte van 29.000,—. RONDVRAAG De heer W. de Feijter vraagt of de inwoners kunnen worden voorgelicht, betreffende de Zelf bescherming, want de gevaren kunnen dichter bij zijn dan we denken. De heer J. Vink, vroeg inlichtingen over de in ning der belastingen. Hij vroeg om soepelheid te betrachten. De heer L. Hamelink vroeg een lichtmast te plaatsen op de Sassing, bij de inrit naar de Coe- gorspolder. De heer A. H. v. d. Lse vond het In de Evertsen- straat maar een duistere zaak. In de Marijkestraat staan twee lantaarns van afwijkend model; kunnen deze niet naar de Evertsenstraat. En dan in de Marijkestraat allemaal lantaarns van hetzelfde type. De heer K. Mamelink zou gaarne zien, dat de zijde van de Emmastraat langs de spoorbaan eens een keer netjes werd geruimd. Daar niemand meer iets had te melden, sloot de voorzitter omstreeks het middernachtelijk uur de geanimeerde vergadering, waarvoor op de publieke tribune meer dan gewone belangstelling bestond. ZONDAG 17 DECEMBER 1961 Ned. Herv. Kerk 10 uur: Vic. S. den Blaauwen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (In beide diensten 3de koll. Kerkeraadsfonds.) Geref. Kerk (Kerkdreef). 10.00 uur en 2.30 uur t Ds. J. Verleur, Lisse. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente10 en 2*30 uur Leesdienst. 16- ZONDAGSDEENST ARTSEN -17 DECEMBER Dokter Schiltman. A.R.-kandidaten voor Prov. Staten. Het Provinciaal Komité van de A.R.-Partij in Zeeland heeft aan de kiesverenigingen de volgende advieslijst toegezonden, in verband met de a.s. statenverkiezingen. van den Bos, St.-Annaland; J. Hommes, Nieuwdorp; P. Melieste, Middelburg; A. A. van Eeten, Nieuwerkerk; P. van Hoeve, Axel; L. A. van Splunder, Koudekerke; J. Balkenende, Kapelle- Biezelinge; D. Geuze, Oostburg; G. J. Jager, Anna Jacobapolder; W. Huson, O.- en West Souburg. In elk der zes centrales zullen de kandidaten no. 11 en 12 afzonderlijk worden aangewezen. Vóór januari zullen de verschillende kiesvereni gingen over de geadviseerde kandidaten stemmen, waarna het provinciaal komité de kandidatenlijst definitief zal vaststellen. Maatschappij „DE HOOP" bestaat vijftig jaar. De zeker ook alhier bekende Temeuzense N.V. Handel-, Industrie- en Scheepvaartmaatschappij „De Hoop" heeft vorige week haar vijftigjarig bestaan gevierd. Deze viering vond plaats in de garage van het bedrijf, waar naast de direktie, de kommissarissen en bijna het voltallige personeel vele genodigden aanwezig waren. Ter gelegenheid van dit jubileum is de direkteur van het bedrijf, de heer J. G. van der Peijl, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dieselmotorenfabriek te Zisrikzee kampt met personeelstekort. De nog in aanbouw zijnde dieselmotorenfabriek van Smit en Bolnes N.V. te Zierikzee heeft nu reeds een tekort aan personeel. De laatste wer- vingskampagne op Schouwen—Duiveland heeft slechts een aanmelding van 12 man als resultaat gehad, ofschoon dit eiland zeer intensief bewerkt was door middel van folders en besprekingen. Als het aantal aanmeldingen niet toeneemt, zal de di rektie moeten overgaan tot het aantrekken van buitenlands personeel. Goes heeft een nieuwe burgemeester. Bij koninklijk besluit van 11 december j.l. is tot burgemeester van Goes benoemd de heer F. G. A. Huber, thans nog burgemeester van Ameland. De benoeming gaat in per 1 januari 1962. Mr. Huber, die thans 45 jaar oud is, is lid van de C.H.U. Goes en de infrastruktuurplannen. De gemeente Goes heeft infrastruktuurplannen opgesteld voor een bedrag van ruim 5 miljoen. Hieronder vallen een drietal ontsluitingswegen, een spoorlijn, een beweegbare brug en een damwand voor de zwaaikom. Gedeputeerde Staten stemmen ten volle in met deze plannen en zullen bevorderen, dat deze werken in 1962 nog voor subsidie van het ministerie van ekonomische zaken in aanmer king komen. Taptoe Delft komt in 1962 naar Goes. De gemeenteraad van Goes heeft de gevraagde garantie verleend voor Taptoe Delft. Hierdoor is dit evenement voor Goes in 1962 verzekerd. Gemeentegrenzen op Walcheren opnieuw gewijzigd. Het gaat niet eenvoudig met de grenswijzigingen van de gemeenten op Walcheren. Thans is opnieuw een her-indeling gemaakt. Deze laat de meeste ont worpen grenzen weliswaar ongewijzigd, met dien verstande echter, dat Óóst- en West Souburg niet bij Vlissingen wordt gevoegd, maar zelfstandig blijft, terwijl de gemeente Serooskerke nu bij de nieuwe gemeente Veere (Vrouwenpolder en Veere) wordt gevoegd. De kans is nu groot, dat de kiesgerechtigden op Walcheren in 1962 drie keer naar de stembus zullen moeten. Groene Kruis te Zaamslag bestond 50 jaar. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de afdeling Zaamslag kon de voorzitter van het jubileum-komité, de heer P. de Leeuw, aan de afdelingsvoorzitter, de heer J. W. Kusee, tijdens een feestelijke bijeenkomst een bedrag van ruim 2250,— overhandigen. De Zaamslagse afdeling, die met 200 leden begon, is thans uitgegroeid tot 850. DichterSchilder mr. J. C. van Schagen 70 jaar. De te Domburg woonachtige dichter-schilder, mr. J. C. J. van Schagen is dezer dagen 70 jaar geworden. In verband met dit feit werd de kunste naar in het stadhuis van Middelburg gehuldigd. Hij is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau, terwijl hem tevens de Zeeuwse Prijs voor belangrijk kultureel werk ten bate van de provincie werd uitgereikt. H.l.D. Provinciale Waterstaat Zeeland met pensioen. De hoofdingenieur-direkteur van de provinciale waterstaat in Zeeland, de heer ir. H. D. J. Swaters, zal wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd de dienst per 1 januari 1962 verlaten. De heer Swaters werd op 1 december 1945 in deze funktie benoemd. Als zijn opvolger wordt door Gedeputeerde Staten van Zeeland aanbevolen ir. J. G. Snip, thans hoofdingenieur voor bijzondere diensten en hoofd van het bureau bijzondere wer ken. Kookles voor heren. Als er onder de lezers heren zijn, die zich in de kookkunst willen bekwamen, zullen zij vooralsnog de reis naar Goes moeten ondernemen. Daar wordt namelijk aan de vakschool voor meisjes een kook- kursus voor heren gegeven in zes lessen. Nog enkele gegadigden konden op het moment, dat wij dit schrijven, worden geplaatst. Is een dergelijke kursus misschien iets voor de Axelse landbouwhuishoudschool tegen de opheffing van Scherpenisse. Protest De voorgenomen samenvoeging van de Thoolse gemeente Scherpenisse met Sint Maartensdijk wordt om het in zachte bewoordingen te zeggen door de bevolking van Scherpenisse en haar ge meenteraad niet onverdeeld gunstig ontvangen. Er is een protestvergadering gehouden, belegd door de gemeenteraad, waarbij ongeveer 25% van de bevolking aanwezig was. Er werd gesproken over „het verijdelen van een misdadig plan". Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Weg pijn - en geen angst meer voor de gevolgen van een stevig maal. Met Rennies bij de hand kunt U zonder zorgen eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuur- brand uit, met Rennies blust U afdoende in een wip, onopvallend. Ing. Med. Nogmaals Oosterscheldebrug en veer Kruiningen-Perkpolder. Reeds meermalen hebben wij over bovenstaande onderwerpen geschreven. Verscheidene Kamerleden hebben er de minister van verkeer en waterstaat naar gevraagd, de E.V.O. heeft er zich mee be moeid, terwijl het thans de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden is, die zich het lot van deze beide voor Zeeland zo belangrijke objekten mede aantrekt. Voor de brug over de Oosterschelde is een be drag van 5.000,— uitgetrokken om de totstand koming van deze brug te helpen bevorderen. Met de zuster-kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen zal nauw kontakt worden opgenomen om te bevor deren, dat alsnog een grote boot op het veer Kruiningen-Perkpolder zal worden ingelegd, die uitwisselbaar is met de schepen op het veer Vlis singen—Breskens. Hierna begon de keuring van het vee. De jury had bepaald geen gemakkelijke taak, want de kwa liteit van het vee stemde tot grote tevredenheid. Dit laatste bleek ook duidelijk uit het feit dat reeds vrij snel diverse opkopers met hun kostbare lading in noordelijke richting verdwenen. De uitslag van de keuring was als volgt Donderdag 14 december 1961 stond Axel zeer speciaal in het teken van de veeteelt, want op deze dag vond weer de traditionele najaars-veemarkt plaats. Reeds vroeg heerste er een grote drukte op- en om de Axelse Markt, door de aanvoer van het vee. Ook de opkopers lieten zich niet onbe tuigd en van heinde en ver zag men in Axel vee auto's staan. Met name de omgeving van Rotter dam was bij deze kategorie goed vertegenwoordigd. Om 11.00 uur vond de officiële opening plaats van de Markt door de voorzitter van de Jaarmarkt kommissie de heer W. Koster te Axel. Hij sprak de aanwezigen als volgt toe Autoriteiten, Dames- en Heren Namens de Axelse Jaarmarkt-kommissie is het mij een bijzonder genoegen U allen hartelijk welkom te mogen heten op deze markt. In het bijzonder geldt dit welkomstwoord de wethouder de heer de Putter, wethouder de heer IJsebaert en de gemeente-sekretaris de heer v. d. Bosse. De burgemeester van Axel heeft ons mede gedeeld zeer tot zijn spijt door ambtsbezigheden te zijn verhinderd. En niet te vergeten een speciaal welkom voor de vertegenwoordigers van pers en vakpers. Het weideseizoen van 1961 is weer zo goed als afgesloten en als markering hiervan past onze jaar markt bijzonder goed. Deze markt vormt immers als het ware de bekroning, het eindfestijn, het hoogtepunt van een periode, die benut is om tot zo goed mogelijke resultaten van de vetweiderij te ge raken. De laatste transakties van een gehele cyclus worden afgehandeld, het vee vindt zijn definitieve bestemming en ieder van ons kan zijn balans en verlies en winstrekening gaan opmaken. E zo is deze jaarmarkt, mede dank zij de goed getimede datum geworden tot een evenement, dat het Land van Axel, daarvan zijn wij overtuigd, niet graag meer zou willen missen. Deze markt, dat is in de loop van zijn bestaan duidelijk geble ken, voldoet in een sterke behoefte, die in heel onze streek werd gevoeld en het stemt tot grote vol doening dat het bedrijfsleven zijn kansen heeft be nut. Dames en Heren, een jaarmarkt als deze vraagt voor zijn in- en aankleding en zijn gehele entourage veel geld. Wij stellen er dan ook grote prijs op onze dank te mogen uitspreken aan de gemeentelijke overheid voor de financiële steun die wij bij voort during mogen genieten; wij zijn het bedrijfsleven in ruime zin zeer erkentelijk voor zijn loyale mede werking en wij brengen hulde aan de zeer vele partikulieren, die onze jaarmarkt een warm hart toedragen en daarvan ieder jaar weer in konkreto blijk geven. Houdt U zich er allen van overtuigd, dat Uw steun door het Jaarmarkt-komité op hoge prijs wordt gesteld. Verder willen wij graag onze dank betuigen aan de dienst gemeentewerken voor de voortreffelijke verzorging van het marktterrein en aan de heer keuringsveearts voor zijn veterinaire zorgen hier vandaag besteed, benevens aan de Rijkspolitie voor de handhaving van de goede orde. Tenslotte spre ken wij de hoop uit dat ook deze jaarmarkt een hechte schakel zal vormen in de keten van de Axelse Jaarmarkten en dat U allen hier vandaag een prettige dag zult hebben en wat het aller belangrijkste is, goede zaken zult kunnen doen. Hiermede verklaar ik deze Najaars-veemarkt voor geopend AFDELING FOKVEE 1-jarige runderen le t/m 3e prijs H. en E. Picavet, Westdorpe. Grote graskalveren t le t/m 3e prijs H. en E. Picavet, Westdorpe. Kleine graskalveren le prijs H. en E. Picavet, Westdorpe; le prijs A H. en E. Picavet, Westdorpe; 2e prijs H. en E. Picavet, Westdorpe; 2e prijs A Fa. van de Veke, Stoppeldijk; 3e prijs Fa. van de Veke, Stoppeldijk. Stieren met 2 tanden en meer le prijs J. Pieters, St. Jansteen. Stieren zonder tanden le prijs H. en E. Picavet, Westdorpe; 2e prijs J. Pieters, St. Jansteen; 3e prijs J. Pieters, St. Jansteen. Schoonste groep fokvee minstens 4 stuks) le en 2e prijs H. en E. Picavet, Westdorpe. Kampioen fokvee meer dan 2 x gekalfd H. en E. Picavet, Westdorpe. Kalfvaarzen met 4 tanden i le le A en 2e prijs H. en E. Picavet, West dorpe. Kalfvaarzen met 2 tanden le prijs H. en E. Picavet, Westdorpe. AFDELING VETVEE Vette runderen 4 tanden) le prijs B. Plasschaert en Zn.. Graauw; 2e prijs C. Pijferoen, Eede; 3e prijs J. den Hamer, Zaam- slag/Terneuzen; 4e prijs C. Pijferoen, Eede. Vette runderen (2 tanden) le prijs W. Vercraeije, Aardenburg; 2e prijs E. en H. Picavet, Westdorpe; 3e prijs W. Vercraeije, Aardenburg. Ossen met 6 tanden le prijs R. Blankert, Axel. Ossen met 4 tanden le prijs C. Pijferoen, Eede; 2e prijs P. Coene en Zn., Koewacht; 3e prijs Fa. Lensen, Middelburg. Ossen zonder tanden le en 2e prijs W. Vercraeije, Aardenburg. Vette koeien le prijs L. van Dorsselaar, St. Jansteen; 2e prijs Wed. N. de Regt, Terneuzen; 3e prijs R. Blankert, Axel. Vette schotten 3e prijs L. van Dorsselaar, St. Jansteen. Jongvee bestemd voor de mesterij le en 2e prijs H. en E. Picavet, Westdorpe. Schoonste groep vetvee C. Pijferoen, Eede. Kampioen vetvee t B. Plasschaert en Zn., Graauw. Kampioen Os C. Pijferoen, Eede. AFDELING PAARDEN (alle rassen) 30-maanders le prijs Jac. van Hoeve, Zaamslag. 4- en 5-jarigen le prijs P. Suy, St. Jansteen. 6-jarigen le prijs P. Suy, St. Jansteen. 10-jarigen en ouder i le prijs Jac. van Hoeve, Zaamslag. Kampioen P. Suy, St. Jansteen. GEIT le prijs Martens, Axel. Na afloop van de Jaarmarkt was er voor geno digden een diner in hotel „Porth" te Axel. De Jaarmarkt-kommissie kan terugzien op een voortreffelijk georganiseerd evenement.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3