Raines ZWITSAL K?";Dampo Sportnieuws uit onze gewesten HOEST UW KIND...? J België GEMEENTERAAD Predikbeurten „Het Landbouwwerktuig 1962" TENTOONSTELLING van land- en tuinbouwwerktuigen in de nieuwe RAI te Amsterdam. handen HAMEA-GELEl|T-b.95ct| j Voor SinterkQaasavond Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Stram en Rheumatisch? Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. AXEL MEDEDELINGEN. Wij delen U in antwoord op de in de raads vergadering van 17 november 1961 gestelde vragen mede a. Vraag van de heer Ogget om een gespecificeerd overzicht te willen verstrekken van de exploi tatiekosten der beermimingsinstallatie De ren te en afschrijving op de investering wegens aankoop van de faecaliënwagen/rioolkolken- zuiger zijn een voornaam onderdeel van de ex ploitatiekosten. Omdat deze kosten rechtlijnig worden afgeschreven, is in de staat L II voor het dienstjaar 1962 geraamd wegens afschrijving6.250, renteomslag900,12 7.150,12 Omdat het rentebedrag jaarlijks daalt als gevolg van de afschrijvingen, wordt als uitgangspunt voor de berekening genomen de annuïteit, be rekend tegen een rente van 4J^% per jaar, van de investering, groot 42.452,36, waarbij wordt uitgegaan van een afschrijving in 12 jaar. De berekening wordt dan als volgt Annuïteit per jaar 4.699,76 Verbruik dieselolie per jaar 618, Verzekering (all risk) 624,24 Onderhoud, vervanging van onderdelen, olie 700,— Loonkosten wegens onderhoud van de wagen 2.400,— Totaal 9.012, b. Vraag van de heer C. van Bendegem om betere verlichting van de weg SpuiSchapenbout t Deze vraag heeft speciaal betrekking op de eerste bochten in genoemde weg, gerekend van af Spui. Aangezien de toestand aldaar inder daad niet van gevaar ontbloot is, zullen wij daar ter plaatse 2 vrijkomende lichtmasten van de Zuidsingel doen plaatsen. De kosten zullen naar raming 250,bedragen. c. Vraag van de heer L. Hamelink om aanleg van een voetpad te Spui vanaf de kerk naar de weg richting CoegorspolderDezer dagen is een ingevolge onze opdracht door de Centrale Dienst opgemaakt plan tot verbetering van de toestand daar ter plaatse gereed gekomen. De totale kosten van uitvoering van bedoeld plan zouden ongeveer 23.000,bedragen. Mede met het oog op de mogelijkheid dat het uitbreidingsplan-Spui gewijzigd zal worden, achten wij uitvoering overeenkomstig het plan van de Centrale Dienst niet verantwoord. Wij. hebben de Centrale Dienst opgedragen een sterk vereenvoudigd plan te maken bij wijze van provisorische voorziening, welke kan wor den ingepast in de definitieve oplossing. Het provisorische plan kan op korte termijn te gemoet gezien worden. Met de uitvoering daar van zal alsdan zo spoedig mogelijk begonnen worden. OVERIGE MEDEDELINGEN. a. bij ons besluit van 15 november 1961 is de heer J. J. Dieleman, Wilhelminastraat 74 te Axel, werkzaam bij de Inspectie der Belastingen te Terneuzen, met ingang van 1 januari 1962 be noemd tot schrijver-A ter gemeentesecretarie, afd. financiën, dit in verband met het vertrek van de heer A. Dieleman naar 's-Gravenzande; b. bij ons besluit van 21 november 1961 is aan de heer F. J. Tieleman te Axel eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van hulpfitter-meter- opnemer-incasseerder bij het gemeentelijk gas bedrijf, ingaande 1 april 1962, zulks in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op die datum. ZONDAG 3 DECEMBER 1961 Ned. Herv. Kerk 10.00 uurDs. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. P. Pennings (Bed. H. Doop.). (In beide diensten 3de kollekte voor Kerkeraads- fonds. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10.00 uur en 2.30 uur i Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 2—3 DECEMBER: Dokter Schiltman. Van maandag 22 januari tot en met zaterdag 27 januari 1962 zal, na twee jaar, wederom in Amsterdam, maar nu in het nieuwe RAI-gebouw, onder auspiciën van de Federatie ,,Het Landbouw werktuig", een tentoonstelling worden gehouden van land- en tuinbouwwerktuigen. Hiervoor bestaat van de zijde van fabrikanten en importeurs zoveel belangstelling, dat het gehele oppervlak van het komplex, groot 40.000 m2 (4 bunder), zal worden benut. De omvang van deze tentoonstelling is ech ter ook weer zo, dat iedere bezoeker in één dag ruimschoots de gelegenheid heeft al 't geëxposeerde te bezichtigen en de nodige inlichtingen te ver krijgen. Bovendien is er op verschillende plaatsen gelegenheid even te rusten en de inwendige mens te versterken. Naast een volledige kollektie trekkers en werk tuigen voor land- en tuinbouw, is ook een grote plaats ingeruimd voor de z.g. varia, zoals kunst meststoffen, zaden, brandstoffen en de vele andere artikelen die in land- en tuinbouw worden ge bruikt, terwijl ook aan de financiering van de aanschaffingen aandacht is besteed. Voor de bezoekers zal deze tentoonstelling alle gelegenheid bieden, in één groot, overdekt en ver warmd gebouw de enorme keurkollektie op hun ge mak te overzien. Bovendien is het tijdstip gunstig, omdat de tentoonstelling valt in een periode, dat het mogelijk is er een dag uit te breken om op de hoogte te blijven van het nieuwste op het eigen vakgebied. VOETBAL SCHAKEN DUIVENSPORT HAMFA.f ruw of schraal VOORRANG VAN RECHT ALGEMENE REGEL IN BELGI Met ingang van 1 december 1961 zal als basis regel voor de voorrang van rechts het volgende gelden In de stad zowel als buiten dient de doorgang te worden vrijgelaten voor alle bestuurders die van rechts komen, of het nu fietsers, motorrijders of automobilisten zijn. De trolleybussen en auto bussen zijn aan dezelfde voorschriften onderwor pen. Nochtans dient te worden gelet op 1. voor de SPOOR VOERTUIGEN deze blijven in elk geval voorrang behouden 2. voor de volgende VERKEERSTEKENS a. de omgekeerde driehoek of het STOP-teken verplichten tot het verlenen van voorrang aan alle bestuurders, zelfs al komen zij van links b. de rechtstaande driehoek met brede zwarte pijl verleent (op dat kruispunt) voorrang op alle voertuigen, al komen die ook van rechts; 3. Iemand die van een pad op een openbare weg met een rijbaan komt, moet op de kruising even eens de doorgang vrijlaten. Dit zijn de enige uitzonderingen Er mag echter niet uit het oog worden verloren dat de bestuurder die stopt, zijn voorrang verliest. Ook de plattelandsvrouw vindt wederom op deze tentoonstelling haar afdeling en wel in de fraaie Glazen Zaal. Het hoofdmotief van deze speciale afdeling is dit jaar „de textiel". Op dit gebied, maar ook op ander, zullen voorlichtsters alle in lichtingen geven die verlangd worden, terwijl men hoopt, mede door het houden van een modeshow „de vrouw" in dit totale gebeuren te betrekken. Op de tentoonstelling bevinden zich vele voor lichtingsstands op het gebied van land- en tuin bouw, de vakopleiding, het leven op het platteland, inrichting van landbouwbedrijfsgebouwen enz. Deze stands zijn tot stand gekomen dank zij de mede werking van „Wageningen" en tal van officiële en semi-officiële instanties. „Het Landbouwwerktuig 1962" zal bijzonder aantrekkelijk zijn door het zeer vele nieuws dat zal worden getoond, door de overzichtielijkheid en door de gemakkelijke oriëntatie. Bovendien valt zij in een periode, dat gedacht moet worden aan de aan schaffing van trekkers, landbouwwerktuigen e.d., voor het nieuwe seizoen. Er is alle aandacht aan besteed de tentoonstelling gemakkelijk te kunnen bereiken, o.m. door een speciale regeling die werd getroffen met de N.V. Nederlandsche Spoorwegen. Gezien het grote sukses dat 1960 heeft gebracht, is het te verwachten, dat ook 1962 velen er toe zal brengen, het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam te bezoeken. CHOCOLADEBORSTPLAAT MET HAZELNOTEN f 60 cent) 250 g (ongeveer 2 kopjes) suiker, 2Yz eetlepel melk, 5g (1 eetlepel) cacao, 40 gr (4 eetlepels) hazelnoten. De hazelnoten voorzichtig roosteren in de oven of onder steeds roeren in een ingevette koekepan. De suiker en de cacao vermengen. De melk toe voegen, door de suiker roeren en zachtjes laten smelten. Als de massa vloeibaar geworden is, hem vlug in een open pan inkoken tot de laatste drup pel, die van de lepel afloopt, een draadje trekt. De pan van het vuur nemen en de massa roeren tot hij dik en ondoorzichtig begint te worden. De massa uitgieten in ingevette borstplaatvormen, die op een ingevet stuk papier of op een ingevet aanrecht geplaatst zijn. De geroosterde hazelnoten in de massa duwen en de borstplaten koud laten worden. VRUCHTENBOWL 4 glaasjes) f± 1.30) 100 g 1 middelgrote) appel, 100 g (1 kleine) peer, 1 banaan, 2 mandarijnen, citroensap, 25 g (3 eetlepels) witte basterdsuiker, 50 g [Vi kopje) rozijnen, enkele amandelen, V/z dl appelsap (wa ter). De vruchten schoonmaken. De appel en de peer in stukjes snijden. De ba naan in plakjes snijden; de mandarijnen in partjes verdelen. De gesneden en in p'akjes verdeelde vruchten in een kom doen, besprenkelen met citroensap en vermengen met de basterdsuiker. De rozijnen wassen. De amandelen in ruim wa ter tot aan de kook brengen, afgieten, pellen en fijnhakken. De rozijnen, de amandelen, het appel sap en eventueel water aan de vruchten toevoegen en de massa koel wegzetten. De vruchtenbowl op dienen in glazen. Voetbal ZEELAND SPORT - AXEL 4-1 Axel leed zondag zijn eerste nederlaag te Vlis- singen. (De geflatteerde) uitslag doet vermoeden dat de Oranje-ploeg er niet aan te pas is gekomen. Niets is echter minder waar. Na reeds in de tweede minuut de leiding te hebben genomen zijn ze de gehe'e eerste helft sterker geweest. De ruststand was dan ook 01 in het voordeel van Axel. Van de Berge was de maker van dit doelpunt uit een mooie aanval. Even later herhaalde zich dit bijna, maar de paal stond in de weg. Verbunt kopte nogmaals mooi in, doch toen de keeper reeds was geslagen wist een der achterspelers op de doel lijn redding te brengen. Na de thee begon Zeelandsport direkt veel har der te spelen om een overwinning te forseren. Naar onze mening had de scheidsrechter hiertegen iets strenger moeten optreden. Met één der harde duels verloor tevens Axel zijn doelverdediger, wat wederom tegenslag be tekende. Hieruit kwam ook de gelijkmaker, even later gevolgd door een tweede doelpunt 21. Nog was er niets verloren, maar toen een derde doelpunt, duidelijk met de hand gescoord, door de scheidsrechter niet werd afgekeurd, raakte Axel het rechte spoor kwijt en verloren de moed. Het was al met al een wedstrijd om vlug te vergeten en niet te lang bij stil te staan. PHILIPPINE-Al 2-2 De jeugd zorgde voor enige lichtpunten. Na een reeks nederlagen van A I schijnt het nu beter te kloppen. Vorige week een zege op Hontenisse, nu een gelijk spel tegen Philippine 2—2. B III STENN.B.211 4-1. B III speelde thuis tegen Steen B II en wisten deze ontmoeting om te zetten in een 41 over winning. A.Z.V.V. II BEHAALDE TEGEN YERSEKE 111 DERDE OVERWINNING IN SUCCESSIE. A.Z.V.V. II trad binnen de lijnen met vier in vallers, maar dat was voor hen geen reden om de hoop op een overwinning op te geven. Integendeel, bijzonder strijdlustig trokken zij vanaf het eerste fluitsignaal in de aanval. (Verschillende spelers van het eerste elftal kunnen best eens een wedstrijd van het tweede elftal bij gaan wonen, om te zien wat strijdlust is.) Ondanks de snel opgelopen achterstand, reeds in de 5e minuut, werd de eindstand toch 31 in hun voordeel. In de 5e minuut brak de Yerseke-rechtsbinnen alleen door, doelman van den Broecke kon met een snelle reaktig het schot slechts ten dele keren, de bal kwam voor de voeten van linksbuiten Bom die zich geen moment bedacht en zijn p'oeg naar een 01 voorsprong schoot. In de 30e minuut kreeg midvoor Rini Haak een dieptepass te verwerken en hij deed dit uitstekend. Hij ging langs z'n tegenstander en schoot beheerst de gelijkmaker in de touwen (1 1). Dit betekende tevens de ruststand. Wie dacht dat na rust het A.Z.V.V.-vuur ge blust zou zijn, kwam bedrogen uit, want veelvuldig bestookten zij het Yerseke-doel. In de 6e minuut zette rechtsbuiten K. Hamelink de bal goed voor en het was weer Rini Haak die de bal in het doel werkte (21). A.Z.V.V. II ging nu weer verdedigend spelen, maar ook de aanval werd niet verwaarloosd en met nog enkele minuten te spelen kreeg Yerseke de genadeslag. Op de rand van het strafschopgebied kreeg A.Z.V.V. een vrije trap te nemen, waarmee zich stopperspil A. Dieleman belastte. De Yerseke- verdediging trok een muurtje op, maar dit was voor A. Dieleman geen beletsel om de bal over het muurtje keihard in de rechterbovenhoek te schieten. Na de twee voorgaande overwinningen, opnieuw een voortreffelijke prestatie van het tweede elftal. de snel sprintende Borgt liet stopperspil de Ruijter stilstaan en de uit z'n doel komende de Feijter werd met een lage schuiver kansloos gepasseerd (01). Met dit ene doelpunt bleken de Axelaars al hun kruit verschoten te hebben al zijn zij enkele malen heel dicht bij een doelpunt geweest. Naarmate de wedstrijd vorderde ontworstelde Tem.Boys zich aan de druk en rechtsbinnen L. van Dixhoom stelde in de 15e minuut doelman Gom- mers met een hard schot op de proef. Gommers redde ten koste van een hoekschop die echter niets opleverde. De wedstrijd stond onder leiding van scheids rechter Wissel, die matig foot. Hij zag tweemaal een strafschop in het voordeel van A.Z.V.V. over het hoofd. Ook de Tern.Boys hadden na rust wel een strafschop verdiend toen van Dixhoom in het beruchte gebied ten val werd gebracht. In de 30 minuut zagen we midvoor W. de Kra ker, die overigens tegen de 17-jarige A. de Putter niet veel kans had, tegen de paal schieten. Vlak hierop moest doelman de Feijter handelend op treden toen Borgt van vlakbij keihard inschoot, maar fraai viel hij naar de bedreigde hoek. In de 40e minuut kwamen de Boijs verdiend naast hun tegenstanders. L. van Dixhoom profiteerde van een aarzeling in de verdediging en met een fraai klimmend schot verdween de bal buiten be reik van doelman Gommers juist onder de lat (1-1). Bijna ging A.Z.V.V. met een voorsprong rusten, maar de bijzonder aktieve Borgt werd tussen twee spelers gemangeld en zodoende kon doelman de Feijter redden. In de tweede helft waren de eerste aanvallen voor A.Z.V.V. en P. Haak schoot uit een snelle aanval voorlangs het doel. Bij de eerste de beste Tem.Boys-aanval ontstond een doe'punt. Rechts buiten D. de Kubber snelde langs de lijn, gaf pre cies op tijd een lage voorzet die de vrijstaande de Kraker bereikte en onbereikbaar verdween de bal in de linkerbenedenhoek (21). En vanaf dat moment was A.Z.V.V. geslagen. De resterende 43 minuten speelden de Axelaars ver beneden hun normale kunnen. Bijzonder jammer voor de harde werkers in het elftal dat enkele spelers toen reeds de moed opgaven, want openin gen waren er diverse in de Tem.Boys-verdediging. Het was vaak zo dat Borgt alleen tegen twee of drie tegenstanders moest optornen en dat gaat na tuurlijk niet, al kwam hij enkele malen zeer dicht bij een doelpunt, zo ook in de 27e minuut toen hij een fraai schot afvuurde dat op de lat afketste en bij de toen volgende scrimage speelde één der achterspelers de bal met de hand in het strafschop gebied. In het laatste kwartier dachten we dat A.Z.V.V. nog aan de gelijkmaker toe zou komen, maar scho ten en kopba'len van Geensen, Hamelink, Haak en Borgt hadden geen sukses. Ook Tern.Boys kwam nog heel dicht bij een doelpunt. Gommers kwam uit z'n doel, trapte royaal over de bal heen en linksbuiten de Jonge miste een unieke kans, doordat stopper de Putter de bal uit het verlaten doel schoot. De laatste minuten van de wedstrijd werd wat heen en weer getrapt van doel naar doel. Een stug verdedigend Tern.Boys wilden natuurlijk geen treffers meer toestaan. Vooral van de zijde van A.Z.V.V. zagen we gedurende een groot deel van de wedstrijd teleurstellend spel. Maar de Tern.Boys behaalden door enthousiast spel een volkomen verdiende 21 overwinning. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele we reld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat 't principe waarop Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschens zes mine rale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van al'es wat nu de pijn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen J Ing. Med. A.Z.V.V. 1 leed tegen TERN.BOYS I een verdiende nederlaag. De streekderby Tern.BoysA.Z.V.V. heeft de toeschouwers een bijzonder spannende wedstrijd te zien gegeven, waarbij tenslotte het enthousiaster spel van de Boys heeft gezegevierd. Alleen het eerste kwartier van de wedstrijd was A.Z.V.V. duidelijk de beste ploeg, maar reeds in de 46e mi nuut van de wedstrijd was de Axelse ploeg ge- s'agen, want bij de op dat moment opgelopen 2—1 achterstand lieten enkele spelers het hoofd hangen en speelden de wedstrijd uit zonder enige over tuiging in hun spel. Het begon allemaal heel goed voor A.Z.V.V. want vanaf de aftrap be'aagden zij het Terneu- zense doel en reeds in de eerste minuut schoot de beste speler in de A.Z.V.V.-voorhoede, midvoor G. Borgt, rakelings over de lat. Reeds in de 12e minuut konden de A.Z.V.V.- supporters juichen. P. Haak gaf een dieptepass en SPUI BRACHT VOLLE WINST MEE UIT N1EUWDORP. Spui maakte zaterdag de reis naar Nieuwdorp met vier invallers. (En zoals wij vernamen ook s'echts met tien man). Maar ondanks deze handi cap heeft Spui in een niet hoogstaande wedstrijd de volle winst gegrepen. Maar ook Nieuwdorp was niet volledig, want Wisse de Kok ontbrak daar op het appèl. Ook Kees de Kok speelde be neden zijn normale vorm, zodat doelman Bolleman bepaald geen lastige middag had. Vooral in de eerste helft werden diverse kansen gemist aan beide zijden. Maar toch kwam Spui voor rust aan de leiding, want in de 20e minuut was het de Smet die Spui de leiding bezorgde (0-1). Maar ook Nieuwdorp kreeg kansen door Kees de Kok. Bij een zeer fraaie scoringskans kwam hij a'leen voor Bolleman, maar door te lang aarzelen werd het scoren hem beet door een der Spui- backs. In de 2e helft drong Nieuwdorp Spui in de verdediging. Maar zoals vaak gebeurt geschiedde ook nu. Ver opgedrongen backs van Nieuwdorp hadden even geen vat op het spel van Spui en prompt werd Traas dan ook gepasseerd (0—2). In de 24e minuut was het notabene de Nieuw dorp rechtsback M. de Jonge die zijn voorhoede een handje ging helpen en Bolleman het nakijken gaf (1—2). Vooral in de laatste phase van de wedstrijd kreeg de Spui-verdediging vat op het spel van Nieuwdorp en vooral Deurloo en de Kok werden toen volledig uitgeschakeld. Maar aan de andere zijde moest Traas ook attent blijven want ook zijn doel werd herhaaldelijk gevaarlijk belaagd door de Spui-voorwaartsen. Vijf minuten voor tijd haalde Nieuwdorp nog bijna een punt binnen maar het goede schot van Kees de Kok werd door de lat gekeerd. Dit was de laatste serieuze kans voor Nieuwdorp en daar ook Traas zich niet meer liet verrassen, bleef de stand 2—1 in het voordeel van Spui, waardoor zij op de rang'ijst met Nieuwdorp van plaats wisselde.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3