Sportnieuws uit onze gewesten LANGS DE SCHELDESTROMEN... De gemeentebegroting voor de dienst 1962 Handen en Lippen njw?PUROL Losse Gedachten Bekendmaking Lasl- van zenuwen? Dl ENSTPLICHT Mijnhardt's Zenuwtabletten VOETBAL SCHAKEN DUIVENSPORT DE EERSTE WIJZIGING In deze eerste wijziging worden, blijkens de toelichting, in hoofdzaak geraamd de in 1962 uit te voeren kapitaalswerken en de daaruit voort vloeiende kapitaalslasten, benevens enkele kleinere uitgaven. Zo zien we dat verschillende voorzieningen aan het stadhuis 37.000,zullen kosten. De grootste hap daaruit is voor het restaureren en schilderen van de hal, de gangen en het trappenhuis. Ook komt op dit gebouw een bliksembeveiliging. Voorts is geraamd het graven van een aantal bluswatervijvers. Dit zal van de gemeente een uit gaaf vergen van 8.000,omdat in deze kosten een rijkssubsidie wordt verwacht van 26.000, De straatverlichting zal verder worden uitgebreid. Blijkens de toelichting is het de bedoeling de straatverlichting door te trekken tot restaurant „Zomerlust" aan de Kinderdijk, terwijl ook aan de kant van de Azote te Sluiskil en aan de kade van de Axelse Sassing een aantal lantaarns zullen worden bijgeplaatst. Deze verlichting zal bijna 12000,kosten. De grootste post in deze wijziging is wel die voor de verbetering van de straten in de gemeente. Het ligt in onze bedoeling, zo schrijven burge meester en wethouders, de traverse vanaf de spoor wegovergang tot aan het kruispunt Kanaalkade, dit kruispunt zelf, alsmede de Wilhelminastraat tot aan de Bylocquestraat, een behoorlijke beurt te geven. De kosten daarvan worden op 260.000, geraamd. In de plantsoenen zullen 10 banken worden bij geplaatst, waarvoor 1.000,is uitgetrokken. In de waslokaliteiten op het kampeerterrein zal door middel van een tweetal geysers warm water worden aangebracht. Door het werpen van een kwartje in een automaat kunnen de kampeerders dan warm water te voorschijn toveren. Verwacht wordt dat per jaar 1000 kwartjes zullen worden ontvangen. Het aanbrengen van deze voorzieningen zal 1.300,kosten. Voor het financieren van al deze voorzieningen zal een geldlening moeten worden gesloten, groot 370.000,-. Op de gewone dienst wordt de eerste storting geraamd in het in te stellen kultureel fonds. In dit fonds zal 50% van de opbrengst der vermakelijk heidsbelasting terecht komen tot een bedrag van 4.000,-. Als hogere uitkering van het rijk als gevolg van het toepassen van verfijningen wordt een uitkering verwacht van 47.400,—. Daarnaast is nog nodig 5.850,van de algemene reserve. Deze reserve bedraagt ruim 175.000, Het vorenstaande geeft in grote lijnen de inhoud van deze eerste wijziging weer. Wij zijn het gemeentebestuur dankbaar, dat ook deze wijziging aan ons is toegezonden, zodat wij onze lezers hierover kunnen voorlichten. Burgemeester Noteboom nam afsched van Goes Tijdens de raadsvergadering van woensdag j.l. heeft de waarnemend burgemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom, afsched van deze gemeente ge nomen. Zoals bekend is, werd de heer Noteboom met deze waarneming belast in verband met de in Goes heersende gezagscrisis. Nu de normale ver houdingen zijn teruggekeerd, heeft de heer Note boom zijn ambt neergelegd. Zonder uitzondering werd de scheidende burgemeester lof toegebracht voor de wijze waarop hij gedurende een jaar de gemeente Goes heeft geleid. Resultaat Zeeuwse kollekte 23.500, De direkteur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Kultureel Werk, drs. KI. Laans- ma, heeft bekend gemaakt dat de opbrengst van de Zeeuwse kollekte dit jaar 23.500,— heeft bedragen. Dit is bijna 4.500,— meer dan het vorige jaar. De heer Laansma toonde zich enigszins teleur gesteld over deze opbrengst en vooral over het geringe resultaat van de onder de bedrijven ge voerde aktie .De bedrijven hebben n.l. 2.500, bijeengebracht. Daarvoor was aan ruim 400 be drijven een circulaire gezonden. Inderdaad een niet bijster verheugend resultaat Provinciale dag van de V.V.H. Te Goes is de provinciale dag van de afdeling Zeeland van de Federatie van Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening gehouden, die ditmaal in het teken stond van „de taak van de vrouw bij de zelf bescherming in het atoomtijdperk". Spreekster was mevr. J. E. Lisnet-Scheffer uit Voorburg. Zij zei onder meer, dat de zelfbescherming voor de vrouw van deze tijd een eis is, omdat zij de gevolgen en de gevaren van een verhoogde radio-aktiviteit in de lucht moet kennen. Paniek, defaitisme en a- pathie moeten worden voorkomen. Tijdens de middagvergadering vertelde mevr. E. J. van den Broecke-de Man over de voedsel- organisaties van de Verenigde Naties. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Tijdens de 35e jaarvergadering van deze in stelling die te Temeuzen werd gehouden, is een nieuwe voorzitter gekozen wegens het vertrek van de heer ir. C. A. L. Horstmann. De nieuwe voor zitter is de heer ir. R. H. van Krevelen, direkteur van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Deze verga dering stond echter nog onder leiding van de waar nemend voorzitter, de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury. Diverse Zeeuwschvlaamse belangen werden uit voerig besproken, waaronder de nieuw geprojek- teerde haven van Walsoorden, de veerverbinding op zondag en de ontwikkelingskommissie voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Van Krevelen noemde het aantrekken van de direkteur van het Voetbal WOLPHAARTSDIJK I - A.Z.V.V. II A.Z.V.V. II won in hard duel met 43 Zaterdag vond in Wo'phaartsdijk de return- match plaats tussen A.Z.V.V.'s tweede elftal en Wolphaartsdijk I. Onlangs leden de Zuidbevelan- ders in Axel een verdiende 42 nederlaag en nu wilden zij dus wel revanche nemen. Maar reeds vanaf de aftrap bleek dat A.Z.V.V. technisch iets meer in haar marse had. Tegenover dit spel stelde Wolphaartsdijk bijzonder hard voet bal. Met name J. Verstelle ging meerdere malen buiten z'n boekje en hij bedreigde z'n tegenstanders dan ook in letterlijke zin. Dergelijke spelers zijn voor doelverdedigers bizonder gevaarlijk doelman Van den Broeke kan hiervan getuigen. Ondanks het feit dat A.Z.V.V. de betere ploeg was nam Wolphaartsdijk voor de rust tot twee maal toe de leiding. Eerst was het A. Verstelle die na een misverstand in de 17e minuut zijn ploeg bij een doelworsteling de leiding bezorgde (1—0). Lang plezier hadden zij niet van deze voorsprong want in de 26e minuut kreeg A.Z.V.V. een in- direkte vrije trap te nemen op ongeveer 6 meter van het doel. Hiermee belastte zich midvoor J. Dieleman die de bal voor de voeten plaatste van linksbinnen A. Dieleman en tegen diens harde kogel had de doelman geen enkel verweer 1 1). Maar enkele minuten later kwam Wolphaartsdijk opnieuw aan de leiding toen hun linksbuiten pro fiteerde van een aarzeling in de A.Z.V.V. achter hoede (2—1). Nog voor rust kwam A.Z.V.V. naast Wolphaartsdijk. Linksbinnen A. Dieleman passeerde enkele tegenstanders, gaf midvoor J. Die leman een goede kans en via de handen van de doelman verdween de bal in het net. (22). De thee had de Axelaars kennelijk goed gedaan want in de eerste twintig minuten drongen zij Wolphaartsdijk in de verdediging en in de 57e en 61e minuut kreeg Wolphaartsdijk de genadeslag. Bij enkele vlotte kombinaties waarbij de gehele voorhoede betrokken was, toonde M. de Visser zich een gevaarlijk schutter, want tweemaal werd de doelman kansloos gepasseerd (4—2). Vanaf dat moment legde A.Z.V.V. het accent op de verdediging en speelde met slechts twee of drie man in de voorhoede. Zoals bij dergelijke situaties zo vaak gebeurt, werd het voor de A.Z.V.V.-veste een dringen van jewelste, waarbij Wolphaartsdijk, met nog twaalf minuten te spelen, van de uitstekend leidende scheidsrechter Taekema een strafschop toegewezen kreeg, die door J. Ver stelle slecht werd genomen maar het betekende toch een doelpunt (43). Maar de gelijkmaker kwam niet meer tot stand, want in de laatste tien minuten kwam ook het Zuidbevelandse doel herhaaldelijk in gevaar bij snelle Axelse uitvallen. De overwinning kwam te- havenbedrijf te Rotterdam door de gemeente Axel als adviseur voor het haven- en industrieplan bij zonder knap gespeeld. Unieke dieselmotor door de Kon Mij „De Schelde" gebouwd Deze Zeeuwse maatschappij heeft voor een in aanbouw zijnde motortanker van 32.000 ton een nieuwe dieselmotor gebouwd die voor Nederland uniek is. Het is een motor met het grootste ver mogen, namelijk 16.515 apk. De kosten van deze krachtbron bedragen rond 3 milloen. Het gewicht is niet minder dan 750.000 kg. Streekverbetering in Zeeuwsch-Vlaanderen Te Koewacht werd een dezer dagen een bijeen komst belegd door de Streekverbeteringskommissie Koewacht en omstreken. Deze kommissie heeft tot doel, te trachten de welvaart op hoger plan te brengen. Deze vergadering, waarin een viertal sprekers optraden met onderwerpen over de landbouw, de tuinbouw, fuitteelt en bedrijf en bedrijfsvoering, werd druk bezocht. De streekverbetering is in de afwerkingsperiode gekomen welke nog ongeveer vier jaar in bes'ag zal nemen. Anders was het te Oostburg gesteld. Ook daar werd door de middenstanders gesproken over streekverbetering. Een tweetal prominente sprekers was uitgenodigd. De belangstelling was echter zo gering dat men zich moest beperken tot een ge sprek in „klein comité". Het werk aan het kanaal TemeuzenGent Men zou de werkzaamheden bij de bouwput in bij Terneuzen nu als tweede fase kunnen zien. De eerste fase was het zuigen van de bouwput, waar bij de grond en klei in de Schelde werd gespoten door de zuiger „Westerschelde, daarbij geassisteerd door de zuiger „Waddenzee". Deze laatste zuiger is nu uit het kanaal getild en wordt eveneens in de bouwput geplaatst om 380000 m3 zand op te zuigen dat bewaard wordt in grote bassins. Dit zand zal straks nodig zijn voor de aanleg van de nieuwe weg naar en om Sluiskil. Het werk moet wel vlug gaan, want op 1 augustus 1962 moeten twee bouwputten, een voor de zeesluizen en een voor de binnenvaartsluizen, gereed zijn. Zeeuwse markt in Antwerpen. Min of meer als uitvloeisel van de dit jaar te Antwerpen gehouden Zeeuwse week wil de Grand Bazar mt zijn 18 filialen in september 1962 gedu rende een week een „Zeeuwse markt" in zijn wa renhuis te Antwerpen houden. Het gaat hier om het plaatsen in het middelpunt van de belang stelling van de Zeeuwse produkten, waarbij met name gedacht wordt aan de in Zeeland geprodu ceerde levensmiddelen Als deze „markt" een sukses wordt, zullen de produkten in 18 bazars worden verkocht. Het mes snijdt dan van twee kanten recht bij de ploeg die hierop door beter spel aanspraak maakte. In het bijzonder de A.Z.V.V.- verdediging speelde een goede partij. A.Z.V.V.-JUNIOREN MEERDEREN VAN SLUISKIL Zaterdag 18 november speelden de A.Z.V.V.- junioren een wedstrijd tegen de koplopers uit hun afdeling, n.l. Sluiskil. De Axelaars speelden een zeer goede wedstrijd en brachten hun tegenstanders een 3-0 nederlaag toe. A.Z.V.V. III KLOPTE WAARDE II A.Z.V.V. III was zaterdag 18 november over alle linies superieur aan haar tegenstander. Zij brachten Waarde II een sprekende 7—1 nederlaag toe. UITSLAGEN GESPEELDE WEDSTRIJDEN Axel I Grenswachters I gestaakt Wolphaartsdijk I A.Z.V.V. II 34 Spui II Beren I 130 A.Z.V.V. III Waarde II 7—1 PROGRAMMA VOOR HET WEEKEINDE Terneuzense Boys I -A.Z.V.V. I Nieuwdorp I Spui I A.Z.V.V. II Yerseke III AXEL - GRENSWACHTERS Bij stand 23 vijf minuten voor de rust gestaakt. Door een plotseling sterfgeval van één der toe schouwers moest deze ontmoeting op het heetst van de strijd worden afgebroken. De 52-jarige va der van de doelverdediger van Grenswachters, de heer Risseeuw, wonende te Oostburg, werd plot seling onwel en de ontboden dr. Schiltman kon slechts de dood konstateren Waarna door dit tra gische gebeuren, zoals gebruikelijk, de wedstrijd werd afgelast. Bij het schrijven over de wedstrijd zelf deed de eigenaardigheid zich voor dat, terwijl Axel over het geheel werkelijk prima voetbalde, Grenswach ters uit praktisch drie kansen ook drie maal wist te doelpunten. A's men dan in aanmerking neemt dat Grenswachters nog in geen enkele wedstrijd 3 doelpunten bij elkaar wist te trappen, en dit nu in nog geen half uur voor elkaar bracht, terwijl ze onderaan op de ranglijst staan met nog nul punten en Axel bovenaan, dat nog' in geen enkele wed strijd 3 doelpunten tegen zich heeft zien scoren, kunnen we toch wel spreken van de onbereken baarheid van het voetbalspel. Waarschijnlijk blijft het daarom ook elke zondag opnieuw boeien. Na enige gemiste kansen door Axel kon Visser met een formidabel schot zijn c'-ub de leiding be zorgen (10). Na 20 minuten kon Kloots de par tijen gelijk stellen door een fout in de Axelse ver dediging. Uit deze meevaller wist Grenswachters moed te scheppen, en kwamen nogmaals over rechts terug, om keeper Verpoorte met een schuiver nogmaa's te verslaan. Even later volgde een derde doelpunt dat eerst op de paal ketste en daarna opnieuw werd inge schoten toen de Axel-verdediging geen belang stelling toonde voor het wegwerken van de bal (1—3). Axel dat de ernst van de toestand nu begon in te zien verkleinde door Audenaerde de achterstand tot 23. Een door Steel toegeschoven bal nam hij ineens op zijn schoen, waardoor keeper Risseeuw werd geslagen. Wij zagen nu dat plotseling bij Axel alles weer gesmeerd begon te lopen. Grenswachters werd dan ook in de korte periode die nog restte voor het af breken van de wedstrijd, totaal overspeeld. Even later gebeurde het boven omschreven tra gische ongeval, waardoor de wedstrijd werd af gelast Als deze ontmoeting bij het einde van de kompe titie nog voor één der clubs belang heeft, zal deze worden overgespeeld. Axel II heeft het ook deze keer niet tot een overwinning kunnen brengen. Het verloor met 40 van koploper Veersche Boys. HOE BESTAAT HET Het heeft ons deze week gewoon niet losgelaten 1 Steeds maar weer zaten wij met dat vraagstuk, wat steeds maar weer in onze gedachten kwam, ja, dat in onze hersens gewoon rondtolde. Over dag dachten wij er aan en 's nachts droomden wij er van. Was het nu echt of was er namaak bij Hoe is het nu mogelijk dat er tegelijk in minstens vier plaatsen Axel, Terneuzen, Oostburg en Am sterdam en wie weet waar nog. Sint Nicolaas een bezoek brengt Gelukkig dat klein kinderen in het algemeen nog geen kranten kunnen lezen, want anders zouden zij ook met dit probleem rondlopen. Zo zitten we trouwens met meer moeilijkheden. Sint Nicolaas zou bisschop van Myra zijn, dat, als onze aardrijkskundige kennis ons niet in de steek laat, in Turkije ligt. Hoe kan de goede Sint dan uit Spanje komen Is hij daar misschien gaan wonen omdat hij te oud werd We zouden in dit verband nog meer vragen kunnen stellen. We zullen het hierbij echter maar laten, want als Sinterklaas zelf de Axelse Courant leest, lopen we gevaar dat hij ons de gard stuurt vanwege onze onwetendheid. Wat konden we anders doen dan ons licht opsteken in het hoofdkwartier van de Sint, het Streekcentrum Axel Dat hebben we gedaan. Eerst kwamen we bij de portier, een Zwarte Piet. Die verwees ons naar een hogere knecht en die weer naar een hogere, alemaal Zwarte Pieten, totdat we waren waar we wezen moesten. Deze hoge funktionaris die ons te woord stond, vertelde op onze vraag hoe het nu eigenlijk zat U niet weten dat U zich schamen moeten U toch weten dat Sinterklaas in nacht van vijf de cember door gehele land rijdt en alle kinderen op zoekt Sinterklaas <snel, heel snel, sneller dan straaljager. Sinterk'aas vooraf ook snel naar Amsterdam, Axel, Oostburg en Terneuzen Maar Sinterklaas het liefst in Axel zijn. Axel mooie winkels, ho Axel veel kunnen kopen voor brave kinderen, hoAxel goede cadeautjes, ho. Daarom Sint naar Axel komen, ho. En toen begrepen we het. Omdat er in Axel zoveel mooie winkels zijn, waar Sinterklaas op prettige wijze vele en nuttige geschenken kan ko pen, is hij vorige week in Axel geweest En toen we dit wisten, waren we gerust gesteld. Het was een pak van ons hart Maar, hoe kan het ook anders. Sint heeft niet voor niets zijn hoofdkwartier opgeslagen in het Streekcentrum AxelI UITSPRAKEN INZAKE VRIJSTELLING TERINZAGELEGGING. Ter gemeentesekre- tarie liggen voor een ieder ter inzage enige uit spraken van de Minister van Defensie gedag tekend 16 november 1961 inzake aangevraagde vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige. BEROEP. Tegen elke uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en bij mij worden ingediend. Mijnerzijds wordt voor de doorzending van het beroepschrift aan de Kroon zorggedragen. De Ko ningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, is gehoord. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met over schrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. AXEL, 17120 november 1961 De burgemeester der gemeente Axel, M. K. VAN DIJKE. Axel A I behaalde een grote overwinning te gen Hontenisse A I (5—1). Axel B III won van Hulst B III met 21. helpen U eroverheen Schaken D.S.Z. - HET WTTE PAARD 4Ji-3M Zaterdagmiddag 18 november spee'de de Axelst jeugdschaakclub D.S.Z. in „Het Centrum" te Axel een vriendschappelijke wedstrijd tegen de jeugd schaakclub uit Philippine: „Het Witte Paard". De strijd aan de borden was fel en aanvankelijk liepen de D.S.Z.-spelers een 30 achterstand op. Dit was echter voor de Axelaars geen reden om het hoofd in de schoot te leggen, want na lange tijd ver overde P. de Regt het eerste Axelse punt en vlak daarna kwam D. Overdulve met F Verstelle re mise overeen. Aan de overige 3 borden moest „Het Witte Paard" in D.S.Z. zijn meerdere erkennen, zodat de schakers uit Philippine met een 4J/23Yz neder laag de terugreis moesten aanvaarden. D.S.Z. had wit aan de oneven borden en de ge detailleerde uitslag was als volgt 1. M. RinnW. Verstelle 10; 2. H. de Ridder Bavo Rammeloo 1—0; 3. P. de Regt—R. van Limmen 1-0 4. R. Scheele—Bennie Rammeloo 1—0; 5. L. de RegtL Pieters 0—1 6. M. de PooterR. de Mul 01 7. H. WielesJ. Bos nia 01 8. D. OverdulveF. Verstelle YYi. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT De burgemeester der gemeente Axel brengt ter openbare kennis a dat a'le oproepingen voor de keuring van hen, die in deze gemeente voor de lichting 1962 zijn ingeschreven, thans zijn verzonden b. dat de in 1942 geboren mannelijke personen, die overeenkomstig de terzake geldende wette lijke voorschriften in het bevolkingsregister dezer gemeente zijn of behoren te zijn opge nomen en die niet hebben ontvangen een oproep v-or de keuring voor de dienstpicht of een bericht, dat zij niet voor de dienstplicht zijn in geschreven, zich vóór 1 januari 1962 e.k. ter gemeentesekretarie moeten aanmelden. AXEL, 24 november 1961. De Burgemeester voornoemd M. K. VAN DIJKE ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend dat door hen ontheffing is verleend van de bepalingen van de Winkelsluitingswet voor het tijdvak van 24 tot en met 28 november a.s De winkels mogen op die dagen tot 21 uur ge opend zijn. Voorts wordt bekend gemaakt dat op grond van de wettelijke bepalingen de winkels ook tot 21 uur geopend mogen zijn in het tijdvak van 29 november tot en met 4 december a.s. In genoemde tijdvakken vervalt de halvedag- sluiting. AXEL, 21 november 1961. Burgemeester en Wethouders van Axel. De sekretaris De burgemeester P. G. v. d. Bosse M. K. van Dijke

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3