Da mpo A LANGS DE SCHELDESTROMEN.... yl Uit onze Omgeving Axel FOTO-ARCHIEF GEMEENTE AXEL Predikbeurten Bekendmaking DIENST PLTfclÏT- VERKEERSVERBETERING Op het kruispunt Wilhelminastraat-Bylocque- straat is thans, na diverse vragen in de raads vergaderingen, van gemeentewege een richting bord geplaatst voor het doorgaand verkeer naar Sluiskil. Voorheen maakten diverse weggebruikers eerst „een ommetje" voor zij de richting Sluiskil te pakken hadden. VERGADERING C.H.U. Te Axel vergaderde de afdeling van de Chris telijk Historische Unie o.l.v. de heer P. J. van Bendegem. Spreker was het Tweede Kamerlid de heer C. F. v. d. Peijl met het onderwerp „Aktuele poli tieke situatie". EVANGELISATIE-SAMENKOMST Op vrijdag 10 november a.s. wordt in de boven zaal van „Het Centrum" te Axel een bijzondere evangeliesatiesamenkomst gehouden. Spreker op deze avond is Ds. J. Gravendeel, directeur van het Kindertehuis te Genk (België). Aan deze avond verleent medewerking Het Jeugdkoor uit Terneuzen. VERGADERING G.P.V. De afdeling Axel van het G.V.P. vergaderde in het vergaderlokaal der Gereformeerde Kerk aan de Kerkdreef. Spreker was de heer D. J. Oggel met het onder werp „De Nederlandse Geloofsbelijdenis en haar betekenis". ORGELCONCERT Zaterdagavond 18 november om 8 uur zal de bekende organist Piet van Egmond een concert geven in de N.H. Kerk te Axel. Het programma vermeldt werken van Bach, Mendelsohn, Widor, Reger, Stanley e.a. De orgel bespeling zal worden besloten met een improvisatie over het lied ,,'k Heb geloofd en daarom zing ik". De entrée bedraagt 1,Programma's 0,10. (Sted. bel. inbegrepen). Alle plaatsen zijn even duur, de beste plaats evenwel om het concert te be luisteren is in het middenschip van de kerk en niet onder een zijgalerij. CULTURELE AVOND De Christelijke Besturenbond te Axel houdt op 28 november a.s. haar jaarlijkse culturele avond. KOLLEKTE GAAT NIET DOOR De kollekte t.b.v. Het Nederlands Oorlogs- gravencomité, welke gehouden zou worden in de periode van 611 november, kan te Axel geen doorgang vinden wegens gebrek aan kollektan- ten(s). KOLLEKTE In de periode van 13 t/m 30 november wordt in Axel gekollekteerd t.b.v. de Hervormde Zondag school-V ereniging K.A.V. AFDELING AXEL Een dezer dagen vergaderde de afdeling Axel van de K.A.V. Mejuffrouw Kessels uit Breda zou op deze avond een lezing houden; maar daar de mist op de Westerschelde haar parten gespeeld had, ging deze lezing niet door. In de vergadering werd besloten 1Het St. Nicolaasfeest te houden op 1 december 2. In de maand januari een tentoonstelling te houden van eigen werk. 3. Een lezing te houden óver de Gezinszorg. KAARTAVOND K.A.B. Op zaterdag 4 november hield de K.A.B. af deling Axel een kaartavond, waaraan werd deel genomen door 34 leden. De uitslag was als volgt 1. V. Schelleman R. Hillaert 47 pnt. 2. E. A. Maas -J. van Bunder 30 pnt. 3. R. Roels -P. Lippens 26 pnt. 4. E van Hecke J. Schelleman 22 pnt. 5. J. Steel F. Verbraecken 20 pnt. 6. W. Steel T. Tieleman 17 "pnt. 7. J. Buijs R. van Hoecke 13 pnt. Alle deelnemers waren bijzonder voldaan over de organisatie en zien reeds met belangstelling uit naar de volgende avond die voorlopig gepland is op 25 november. Daar diverse leden werken in de cantine-dienst zullen de data voor de kaartavonden zo gekozen worden dat ieder lid aan de beurt komt, aldus de voorzitter de heer E. A. Maas. JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS De afdeling Axel van Het Wit Gele Kruis hield haar jaarvergadering o.l.v. de heer C. Vael. Op de agenda kwamen weinig opzienbarende pun ten voor. Bij de bestuursverkiezing werden de volgende personen herkozen Mevr. E. van den Berg-Herman Mevr. L. de Waal-de Waal Mej. N. de Smet. Op voorstel van de heer de Koning zullen zij, die zich in Axel vestigen en voor lidmaatschap in aanmerking komen, huis aan huis worden be zocht. BENOEMINGEN Onze stadgenoot, de heer J. Scheele, is benoemd tot lid voor de streek Oost Zeeuws-Vlaanderen van het gewest Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Schaatsrijders Bond. Tot Débitant voor de Nederlandse Staatsloterij voor Axel en Omgeving, is m.i.v. de 554e Loterij (1-1- 62) benoemd, de heer R. H. de Ridder te Axel. De gemeente is al enige jaren bezig met het aanleggen van een foto-archief. Daarin worden opgenomen foto's van ver andering in het stadsbeeld, allerlei belang rijke gebeurtenissen, e.d. Ook worden prentbriefkaarten verzameld van straten, gebouwen, monumenten, e.d. Die jonge verzameling is nog lang niet compleet. De gemeente zou ook gaarne de beschik king krijgen over oude prentbriefkaarten en foto's van oude stadsbeelden, belangrijke gebeurtenissen, zoals bezoeken van H.M. de Koningin, tentoonstellingen, e.d. Teneinde de verzameling zoveel mogelijk te kunnen uitbreiden wordt hierbij een be roep gedaan op de bevolking om mede te helpen dat foto-archief zo compleet mogelijk te maken. Ongetwijfeld zijn er in particulier bezit nog heel wat kaarten en foto's van vroeger, welke waard zijn om aan de verzameling te worden toegevoegd. Verzocht wordt eens te willen nagaan of U iets hebt dat voor U zelf mogelijk weinig waarde heeft en bij gelegenheid van de schoonmaak misschien zal worden wegge- "gooid. De gemeente zal het zeer waarderen, wanneer U die prentbriefkaarten en/of foto's beschikbaar wilt stellen voor het gemeen telijk foto-archief, waardoor U kunt mede helpen om de historie in beeld zo aantrek kelijk en waardevol mogelijk te maken. Axel, 27 oktober 1961. De Burgemeester van Axel, M. K. VAN DIJKE. MUZIEK-U1TVOERING Op 23 november a.s. houdt de Harmonievereni ging „Concordia" te Axel haar jaarlijkse uitvoering in „Het Centrum". „ECHO VAN HET VERLEDEN Dinsdagavond presenteerde de Z.V.U. haar eerste toneelvoorstelling van dit seizoen in Axel, verzorgd door de toneelgroep „Centrum". De Z.V.U. heeft stellig met stuk en spelers een bijzonder gelukkige greep gedaan en wij kunnen de toneelgroep „Centrum" dan ook nu al wel ga randeren dat zij dit aktuele stuk gespeeld in een voortreffelijk dekor lang op haar repertoire zal kunnen houden. Jammer was dat het hier een voor Nederland zo gloednieuw stuk betrof dat dit nog onbekend is, en derhalve de faam die dit stuk stellig straks vooraf zal gaan in Axel nog ontbrak. Mede met de mist die deze dag een zware verkeersbelem- mering was vormde dit wellicht de oorzaak van de zeer matige opkomst van het toneelminnend pu bliek. Het stuk behandelde het gezinsleven van een duitse arts die zich na de oorlog in Amerika heeft gevestigd en zich daar een goed bestaan weet op te bouwen in het belang van zijn opgroeiende kin deren. Dan komt plotseling na 15 jaar de ont maskering de dokter is kamparts in Buchenwald geweest, en dit stelt de kinderen voor afschuwelijke problemen, die zij, die na de oorlog zijn opgegroeid en alles slechts uit de verte kennen nauwelijks kun nen aanvaarden en weten op te lossen. Het geheel werd zeer goed gespeeld en het stuk is door de Engelse schrijver van televisiestukken Jack Pullman dermate indringend geschreven dat het de geboeide toeschouwers tot het slot toe ge spannen hield. Een enthousiast applaus en bloemen voor de vrouwelijke vertolksters waren de dank voor deze avond. ZONDAG 12 NOVEMBER 1961 Ned. Herv. Kerk 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10M en 2.30 uur. Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 11-12 NOVEMBER Dokter Kats. BENOEMING Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot plaats vervangend dijkgraaf van de Kleine Molenpolder, de heer A. E. Boënne te Graauw. GESLAAGD Voor het te Rotterdam gehouden examen vak bekwaamheid Slagersbedrijf slaagde A. Baart te Groenendijk. TENTOONSTELLING „SEMPER AVANT1" De vogelvereniging „Semper Avanti" te Zaam- slag houdt op 1 en 2 december de elfde grote Kringtentoonstelling voor konijnen, hoenders, dui ven, kanaries en tropische vogels, in het „Wapen van Zeeland" bij de heer J. van der Veke. De officiële opening zal plaats vinden op 1 de cember te 19.00 uur door de edelachtbare heer burgemeester H. D. Trimpe. Een groot aantal prijzen, zoals bekers, lauwer takken en medailles, zijn beschikbaar voor de in zenders. Elke inzender ontvangt als herinnering een vaan tje met inscriptie. Gelijk met de tentoonstelling herdenkt „Semper Avanti" haar 15-jarig bestaan. IR. J. P. M. VAN WAES MAAKTE KENNIS MET PERSONEEL AZOTE. Maandagmiddag werd in een bijeenkomst in het Casino van de Comp. Neerl. de l'Azote door de direktie van het bedrijf te Sluiskil en vertegen woordigers van het personeel afscheid genomen van de scheidende direkteur-generaal baron R. de Grenet. Baron de Grenet schetste de ontwikkeling van het bedrijf in de laatste drie jaren, toen hij aan het hoofd stond, memoreerde de vele vernieuwingen die tot stand zijn gekomen en het feit dat door deze moderniseringen en de inspanningen die het per soneel zich heeft getroost het bedrijf er in is ge slaagd mee te kunnen op de wereldmarkt. Hij dank te allen hiervoor en stelde daarna zijn opvolger ir J. P. M. van Waes aan de aanwezigen voor. Ir van Waes richtte zich eerst met enkele woor den in het Frans tot de buitenlandse direktieleden, waarna hij verder gaand in het Nederlands zich tot het personeel van het Sluiskilse bedrijf wendde. Ir van Waes zelf oud Azote-man verklaarde tijdens zijn periode bij de Staatsmijnen in Limburg van 19451961 steeds met belangstelling de ont wikkeling van de Azote te hebben gevolgd en het deed hem deugd nog vele oude bekenden onder het personeel aan te treffen. Hij herinnerde zich nog de goede en prettige eigenschappen van zijn men sen en hoopte dat zij zijn eigen slechte eigenschap pen zouden zijn vergeten. De nieuwe direkteur- generaal achtte de technische en economische ont wikkelingen bij de C.N.A. vergelijking van de produktiecijfers van vroeger en nu en de onlangs aangegane binding met Delta-chemie waardoor nauwere contacten met de Nederlandse afnemers zijn ontstaan zeer belangrijk en stond daarna stil bij de menselijke verhoudingen in het bedrijf. De drie letters C.N.A. omvatten veel meer dan men op het eerste gezicht denkt; zij omvatten de grote gemeenschap van allen die in het bedrijf werken en die op een of andere wijze met het bedrijf zijn vergroeid. Het moet zo zijn dat allen met plezier werken in een bedrijf en dat zij trots zijn op dat bedrijf. In dit verband vroeg spreker de aandacht van de chefs om hun mensen waardering niet te onthouden, deze waardering zal zich ook in stoffelijke zin moeten uiten. Dit is van zeer groot belang voor het bedrijf. Ir van Waes besloot met de hoop uit te spreken dat door aller inzet het be drijf zich verder zal mogen ontwikkelen en men na een tiental jaren trots zal kunnen zijn op hetgeen door aller inspanning werd bereikt. MUZIKAAL BEZOEK De muziekvereniging „De Volharding" uit Zaamslag bracht op 4 november een muzikaal be zoek aan Kloosterzande. Tevens was aanwezig de showband van Prov Zeeuwsche Electr. Mij.. VERTREK NAAR POORTUGAAL De weleerwaarde heer C. H. Heyboer, hulp predikant der Nederlands Hervormde Kerk te Zaamslag, heeft het op hem uitgebracht beroep naar Poortugaal aangenomen. AANBESTEDING Door het gemeente-bestuur van Overslag werd aanbesteed de bouw van een lagere school. Laagste inschrijver was de aannemer L. de Bruijn uit Hulst voor 66.400, OPENING BAZAR Donderdag 2 november vond te Sluiskil de opening plaats van de bazar t.b.v. de Nederlands Hervormde Kerkbouw te Sluiskil. Bij de opening waren aanwezig, de edelachtbare heer burgemeester van Terneuzen Mr. Rijpstra, de hervormde predi kant ds. Cupédo en pater Gardiaan. UITSPRAKEN INZAKE VRIJSTELLING TERINZAGELEGGING. Ter gemeentesekre- tarie ligt voor een ieder ter inzage een uitspraak van de Minister van Defensie gedagtekend 3 no vember 1961 inzake aangevraagde vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige. BEROEP. Tegen elke uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en bij mij worden ingediend. Mijnerzijde wordt voor de doorzending van het beroepschrift aan de Kroon zorggedragen. De Ko ningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, is gehoord. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met over schrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige over schrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van 10 da gen als onherroepelijk beschouwd. AXEL, 6 november 1961. De burgemeester der gemeente Axel, M. K. van Dijke. Product van BRINK, Groot-Ammera Middelburgs nieuwe burgemeester geïnstalleerd. Vorige week vrijdag is de nieuwe burgemeester van Middelburg, de heer mr. J. Drijber uit Leiden, tijdens een bijzondere raadsvergadering geïnstal leerd. Deze instalatie geschiedde door de loco burgemeester, de heer A. J. Berenpas, in tegen woordigheid van zeer vele genodigden, zowel uit Middelburg als uit Leiden. Zelfs de burgemeester van de Engelse plaats Folkestone, mayor G. Al- deridge, was bij de installatieplechtigheid aanwezig. Nog een installatie. Een andere installatie, welke vorige week plaats vond, was die van de nieuwe korpschef van de Ooijen. De heer van Ooijen is voor Axel geen on bekende. Hij was namelijk veór zijn installatie eerste luitenant der rijkspolitie, in welke funktie hij ook meermalen in Axel aanwezig was. De installatie geschiedde door de burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra. De plechtigheid is opzettelijk sober gehouden, omdat de heer van Ooijen de onlangs overleden korpschef K. Reinders opvolgt. Zelfs Kortgene een hogedruk-nevelbrandspuit. De gemeenteraad van Kortgene heeft een be drag van 50.000,uitgetrokken voor de aan koop van een hogedruk-nevelspuit. Dat deze in vestering bepaald niet op rolletjes gegaan is blijkt wel uit het feit, dat een der raadsleden, die tevens commandant van de brandweer is, daarover een interpellatie in de raad heeft gehouden. Zeeuwse aktie „Zie goed, leer beter". De Zeeuwse opticiëns zullen dezer dagen aan alle leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen, de leerlingen van het voortgezet en het uitgebreid lager onderwijs in Zeeland een boekje toezenden, getiteld „Ogen van mensen en dieren". In dit boekje wordt door middel van een beschrij ving en van beelden de belangrijkheid van het oog belicht. Bram van Dijke weer nationaal ploegkampioen. Tijdens de dit jaar te Otterloo gehouden na tionale kampioenswedstrijden ploegen heeft de heer Bram van Dijke uit Wolphaartsdijk voor de twee de maal beslag gelegd op de kampioenstitel. Hij behaalde 322 van de 400 punten. De heer van Dijke is nu gerechtigd deel te nemen aan de wereld kampioenschappen, die in 1962 in Oost Flevoland zullen worden gehouden. De suikerbietencampagne 1961. Nu de bietencampagne ongeveer op de helft is, kan de eerste voorzichtige schatting worden ge maakt. Daaruit blijkt, dat de vooruitzichten redelijk zijn. De opbrengst bedraagt voor Zeeuwsch-Vlaan deren gemiddeld 50 ton per ha. en voor de Zeeuwse eilanden 48 ton. Het landelijk gemiddelde ligt op nog geen 45 ton. Het suikergehalte schommelt tus sen de 15 en 16%. Dit jaar zal vermoedelijk een prijsreductie moeten worden toegepast van 2, a 2,50 per ton, tegen het vorige jaar 10,per ton. Het is opvallend dat dit jaar zeer veel bieten machinaal zijn gerooid. Burgemeester van Hootegem vierde zijn zilveren jubileum. De burgemeester van Hontenisse, de heer C. J. van Hootegem, heeft dezer dagen in intieme kring zijn zilveren jubileum als burgemeester van die ge meente gevierd. Tot de genodigden behoorden de raadsleden, het gemeentepersoneel en vertegenwoor digers van de rijkspolitie. Vele waarderende woorden werden gesproken en vele geschenken werden aangeboden. 8000ste inwoonster van Oost- en West Souburg geboren. De gemeente Oost- en West-Souburg heeft de 8000ste inwoonster kunnen inschrijven. Het is Christine Elizabeth Minneboo, geboren op zater dag, 4 november 1961, des morgens om 1.25 uur. Wissenkerke heeft grote plannen. De gemeenteraad van Wissenkerke heeft tegeijk met de behandeling van de begroting voor het jaar 1962 besloten, verschillende kapitaalswerken tot een bedrag van rond 400.000,— te doen uitvoeren. Daaronder vallen een zuiveringsinstallatie van 160.000,en de bouw van een gymnastieklokaal van 150.000,- Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond protesteert. Tijdens de algemene vergadering van deze bond, die te Vlissingen is gehouden, heeft de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker stelling genomen tegen de plannen van de minister van verkeer en waterstaat om de rijkssubsidies aan de calamiteuze polders om te zetten in een materiële prestatie. Deze pres tatie zou dan bestaan in het onderhoud van de oeverbescherming en van alles wat zich verder in het water uitstrekt, door het rijk. Dit plan, zo zei de heer Dekker, wekt bevreemding, ontgoocheling en verzet. Ook de commissaris der koningin in Zeeland protesteerde scherp tegen deze plannen. Hei zei onder meer, dat deze principiëel onjuist zijn en een aantasting betekenen van de water- schapstaak, die eeuwenlang goed is vervuld.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2