Sportnieuws uit onze gewesten Gouden Jubileum v.v.-,,Axel" 1911 1961 Het voltallige bestuur der i'.v.-,,Axel'" in de bloemen, v.l.rur. de heren A. Lippens, C. Willemsen, A. Cortvriendt, A. van de Velde, voorzitter Dieleman, van de Berge, K. Hamelink, L. van de Berge en V. Schelleman. Drie leden der v.v. ,,Axel" kregen Koninklijke Onderscheiding. Woensdag 25 oktober 1961 betekende voor be stuur, spelers en supporters der v.v. „Axel" een grote dag in hun voetbalgeschiedenis. Op deze dag werd namelijk feestelijk het 50-jarig bestaan van hun vereniging gevierd. Reeds de gehele dag heerste in de omgeving van het c'ublokaal ,,'s Lands Welvaren" een koorts achtige drukte en toen om ongeveer vijf uur de receptie begon was het lokaal in een ware bloe mentuin herschapen. Zusterverenigingen, particu lieren en bedrijven uit geheel de provincie hadden een blijk van belangstelling gezonden, maar ook ve'en kwam persoonlijk de jubilerende vereniging hun gelukwensen aanbieden. Namens het hoofdbestuur der Koninklijke Neder landse Voetbal Bond was aanwezig de heer Wij- dings uit Breda. Namens de Bond bood hij de ge lukwensen aan met dit unieke gebeuren en bracht het bestuur dank voor het vele werk dat zij in het verleden gedaan heeft in het belang van de voetbal sport in Zeeuws V aanderen en dan met name te Axel. Vervolgens bood de heer Wijdings aan „de gouden club" de K.N.V.B.-wimpel aan. Namens de afdeling „Zeeland" sprak de voor zitter de heer A. Imanse. Namens de scheidsrechters-organisaties de heren J. Verkerk uit Middelburg en H. Mos uit Ter- neuzen. De gemeente Axel was vertegenwoordigd door de edelachtbare heer burgemeester M. K. van Dijke, wethouder M. I]sebaert en gemeente-sekretaris P. G. vag den Bosse. In de middaguren was er een cabaret-programma voor de jeugd eden in „Het Centrum" te Axel, verzorgd door „Het Haarlems Radio-Cabaret" o.l.v. Harry Meijers. In de avonduren organiseerde de jubilerende ver eniging een grote feestavond in „Het Centrum", welke werd bijgewoond door een groot aantal ge nodigden, spelers bestuursleden e.d. Voorzitter Dieleman sprak een welkomstwoord en gaf een korte samenvatting van de geschiedenis der v.v. „Axel", vanaf de oprichting bij „de pomp van Sientje Swets" (bij de ouderen nog bekend) tot op heden. Burgemeester M. K. van Dijke sprak woorden van hulde namens de gemeente Axel en dankte het bestuur voor de wijze waarop zij de v.v. „Axel" door de jaren heen heeft geleid. Vervolgens deelde de burgemeester mede dat de in het verleden ge dane toezeggingen wat betreft een nieuw trainings veld binnen afzienbare tijd zul'en worden gehono reerd, wanneer het tweede veld in het recreatie gebied gereed zal zijn. Hierna brak voor drie Axelaars een groot mo ment aan. De burgemeester verzocht de heren A. Riemens, D. J. Freekenhorst en F. J. Lensen op het podium te willen komen. De burgemeester deelde hen mede dat het H.M. de Koningin had behaagd hen te begiftigen met de eremedail'e in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze mededeling werd door de aanwezigen met een da verend applaus begroet. Burgemeester van Dijke spelde hen persoonlijk de onderscheidingen op. De heer J. Couvé, één der nog in leven zijnde oprichters, werd benoemd tot Ere-lid der v.v.- „Axel". De feestavond werd voortgezet met het optreden van „Het Haarlems Radio-Cabaret" o.l.v. Harry Meijers, waaraan meewerkten diverse bekenden van radio en T.V. Een verloting tijdens de pauze hielp mede tot dekking der onkosten. Na het optreden van het cabaret werd de avond besloten met een geanimeerd bal, waar een bij zonder prettige sfeer heerste getuige het feit dat het feest voortduurde tot in de kleine uurtjes. Het bestuur der v.v. „Axel" heeft een groot aan tal Axelaars een onvergetelijke dag bezorgd. GEMEENTERAAD vervolg van pagina 1.) schattingsrapporten der Centrale Commissie voor de Onteigeningsvergoedingen te Rotterdam dd. sep tember 1961, opdrachtnummer 2621 en 13 oktober 1961, nummer 612733, welke bij de stukken zijn overgelegd. Een en ander is zodanig geregeld, dat de heer den Doelder in de gelegenheid is zijn be drijf te verplaatsen naar een terrein, gelegen ten oosten van het recreatiegebied. Wij hebben van Ged. Staten bericht ontvangen dat tegen dit laatste geen planologische bezwaren bestaan, terwijl ook het Kroondomein hiermede ak koord gaat. Enige voetangels en klemmen in verband met de voltooiing van het Axelse plan Zuid, hebben in de raadsvergadering stof gegeven tot uitvoerige das- cussies. Na een stemming besloot de raad met ze ven tegen vier stemmen akkoord te gaan met het voorstel van B. en W. dat voorzag in de aankoop van de grond met opstallen achter de Kanaalkade, toebehorende aan de heer M. den Doelder. Het betrof hier een houtzagerij, die daar met het oog op de toekomstige bebouwing zal moeten ver dwijnen. Voor de grond moet een relatief hoog bedrag betaald worden omdat de gebouwen voor de ge meente van geen waarde zijn. En de prijs van deze gebouwen jaagt de gemid delde grondprijs op. Aldus formuleerde de heer C. van Luijk (AR) zijn bezwaren tegen het voor stel. Ter plaatse zal bovendien een ventweg worden aangelegd, zodat de totale kosten een kwart mil joen gulden zullen bedragen. De heer van Luijk vroeg zich af hoe dit gefinancierd moet worden. Het ligt in de bedoeling dat de Olivierstraat doorgetrokken wordt tot aan de Van Middelhoven- straat. Hierbij zullen nog meer onteigeningen moeten plaatsvinden, hetgeen de grondprijs alweer in on gunstige zin zal beïnvloeden. De heer van Luijk vroeg of het in de bedoeling lag de uitgaven voor de aankoop van de hout zagerij in de grondprijs te calculeren. Hij had hier tegen overwegende bezwaren. De grondprijs, die nu in de buurt van de acht gulden ligt, zou volgens hem dan opgevoerd wor den tot dertien of tot vijftien gulden. Dit achtte hij niet verantwoord voor hen die een eigen woning willen bouwen. De heer Vink, (K.V.P.) sloot zich geheel bij deze zienswijze aan. De heer W. de Feijter (C.H.U.) meende zijn stem aan het voorstel te kunnen geven. Hij voerde aan dat hij met de situatie van de heer Den Doelder zeer goed op de hoogte was. Het bedrijf zou geen ruimte voor uitbreiding meer hebben. Ook de heer C. van Bendegem (P.v.d.A.) kon zich met het voorstel van B. en W. verenigen. De gebouwen van de heer Den Doelder zullen hoe dan ook aangekocht moeten worden, zei hij. Het bedrag (100.000 gulden voor de gebouwen) vond hij wel hoog, maar zo zei hij wanneer we een behoorlijke woonwijk willen creëeren, zal de houtzagerij verplaatst moeten worden. Maar als de extra lasten over het gehele terrein uitgesmeerd worden zu'len de grondprijzen niet veel hoger hoe ven te worden zo besloot hij. Ook de heer A. H. van der Lee schaarde zich volledig achter het voorstel van B. en W. De heer D. J. Oggel (G.P.V.) vestigde er nog de aandacht op dat Axel als centrumgemeente de woongelegenheden aantrekkelijk dient te maken, ook al is het niet als industriekern aangewezen. De heer P. A. Maas (K.V.P.) verklaarde zich akkoord, maar zou in de toekomst graag op de hoogte blijven van het verloop van de grondprijs. De A.R.-wethouder C. de Putter zei zich van meet af tegen het voorstel te hebben verzet. Naar zijn mening zou de grondprijs in de toekomst geen rede lijke verhouding meer aangeven. De burgemeester zei dat niet uit het oog ver loren moest worden dat het hier gaat om de ver plaatsing van een bloeiend bedrijf. Een ton is bovendien een bedrag dat voor de verplaatsing redelijk genoemd kan worden. Zeer vele gemeenten pogen dat soort bedrijven juist aan te trekken. Het is ook voor Axel een gemeente-belang dat het bedrijf behouden wordt. Bovendien zal het woon- en leefklimaat ver beterd moeten worden. De voorzitter wees er trouwens op dat de ge meente in de toekomst voor meer van dergelijke uitgaven zal komen te staan. Het streven van B. en W„ is erop gericht de grondprijzen aan de lage kant te houden. In dit verband wees hij erop, dat de prijzen in Axel toch al in vergelijking met andere gemeenten laag liggen. Bij de stemming werd het voorstel tenslotte met zeven tegen vier stemmen aanvaard. Voorstel tot het vertenen van medewerking op grond van art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het bestuur der Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Axel ten behoeve van de Christelijke U.L.O.- School. Het Bestuur der Vereniging voor Christelijk Na- Voetbal AXEL—R.K.F.C. 5-2 Axel zette zijn overwinningsreeks voort met een doelpunt rijke ontmoeting waarbij reeds bij de aan vang bleek, dat het feest ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der vereniging, niet in de benen was blijven zitten. Het leek er dan ook al dadelijk op dat het een grote uitslag zou worden. Het tal rijke publiek heeft drie strafschoppen zien nemen. Twee voor Axel en één tegen. Waarbij Verbunt schijnbaar kalm bleef en deze strafschoppen beide wist te benutten. Terwijl Axel s doelman de straf schop tegen Axel wist te stoppen. tionaal Schoolonderwijs te Axel heeft onder dag tekening van 20 september 1961 tot uw raad het verzoek gericht om op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 medewerking te verlenen tot het aanschaffen van leer- en hu'pmiddelen voor het vak fysica ten behoeve van de van genoemde vereniging uitgaande school voor uitgebreid lager onderwijs. Dit verzoek is, met de bijlage, bij de stukken overgelegd. Aangezien aan de wettelijke bepalingen is vol daan, werd besloten de gevraagde medewerking te verlenen. Voorstel tot het aankopen van de voortuin der woning Stationsstraat 11 van de dames Kruijsse. De dames A. C. J. Kruijsse te Hulst en S. C. C. Kruijsse te Axel hebben zich op ons verzoek bereid verklaard de voortuin van de woning Stations straat no. 11 aan de gemeente te verkopen ten be hoeve van het doortrekken van het trottoir aan de Stationsstraat. Wij hebben met de eigenaressen overeenstemming bereikt inzake de voorwaarden voor deze eigendomsoverdracht. Aangezien het hierdoor mogelijk wordt ter plaat se een belangrijke verbetering aan te brengen werd besloten van de dames A. C. J. Kruijsse te Hulst en S. C. C. Kruijsse te Axel aan te kopen de voor tuin, groot 40 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting blijken zal aanwezig te zijn, van de woning, plaatselijk bekend als Stationsstraat no. 11, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G. no. 3881, zonder verrekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting onder de voorwaarden, genoemd in het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. De heer C. van Bendegem verklaarde zich voor het voorstel maar wou hier graag iets aan vast knopen. Wanneer we deze grond aankopen zal het aan te leggen trottoir toch doodlopen op de Land bouwschool (voormalige). Dan komen de wan delaars weer evenals voorheen op de rijweg om de oversteekplaats aan het kruispunt te bereiken. Is het mogelijk ook de voortuin van de Landbouw school te kopen Kan ook getracht worden nog meer voortuintjes te kopen Dit zou verkeers technisch beter zijn en ook zou het verkeer door de Stationsstraat zeer vergemakkelijkt worden. De burgemeester deelde mede dat het inderdaad het voornemen is om met verdere voorsteden te komen tot aankoop van voortuintjes. Dit is van groot belang i.v.m. de reconstructie van deze straat. Aanbieding Gemeente- en Bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1962. Aangeboden werden de ontwerp-begrotingen voor het dienstjaar 1962 betreffende a. de gemeente, met de le wijziging dezer be groting; b. de Centrale Boekhouding voor de Gemeente bedrijven; c. het Gemeentelijk Gasbedrijf; d. het Gemeentelijk Woningbedrijf; e. de Vleeskeuringsdienst, centrum Axel; f. het Burgerlijk Armbestuur. Het onderzoek van deze ontwerp-begrotingen door de afdelingen zal p'aatsvinden op woensdag 8 november aanstaande en wel voor afdeling I om 18.30 uur; voor afdeling II om 21.00 uur. Besloten werd de afdelingen zodanig samen te stellen, dat al'e fracties in beide vertegenwoordigd zijn en wel als volgt Afdeling I. W. de Feijter, K. Hamelink, L. Hamelink, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, E. A. Maas, M. L. M. IJsebaert. De heer van Luijk vond het tijdsverloop tussen aanbieding van de begroting en bespreking wel erg aan de krappe kant en zou dit gaarne een week later zien, dus op 15 november. De voorzitter deelde mede, dat dit wel ingrijpend zou zijn, want dat zou een extra vergadering van de raad vragen. De heer C. van Bendegem zou dit onderzoek gaarne door laten gaan want zo zegt spreker „hoe meer tijd we hebben, hoe minder we weten. RONDVRAAG De heer K. Hamelink informeerde of het moge'ijk is het wandelpad langs de Kinderdijk door te trek ken tot aan het kantoor der Z.V.T.M., dus tot aan Drieschouwen De heer A. H. v. d. Lee informeerde hoever men thans is gevorderd met de plannen om te komen tot realisering van een gymnastieklokaal bij de Openbare School Zal dit lokaal in 1962 worden gebouwd Het was immers toch zo dat Axel in 1960 als no. 3 op de urgentielijst stond De heer D. J. Oggel informeerde naar de re constructie van de Stationsstraat. Zou het mogelijk zijn daar mettertijd een verkeersstrook parkeer- strook) aan te brengen, waardoor ook andere smalle straten worden ontlast bij drukte in de Axelse straten Na 10 minuten spe'en plaatste Audenaerde de eerste treffer bij een schot door deze speler afge vuurd kan de R.K.F.C.-doelman de bal slechts ten- dele keren, Audenaerde was er als de kippen bij hiervan te profiteren 10. Axel greep de gelegenheid om zich te doen gel den. Het wandelde met keurige combinaties naar het strafschopgebied van R.K.F.C. waarin het nog even van een tweede doelpunt werd weggehouden door goed ingrijpen van hun doelman en de sterk teruggekomen half- en binnenspelers. Wij schreven „even" want in de 17e minuut plofte de bal voor de tweede keer achter hun doelman 2—0. Verbunt had de bal op het middenveld opgepikt, was er mee op- ge'open en had vervolgens een dieptepas gelan ceerd, waarvoor Van de Berge veel belangstelling bleek te hebben. Hij snelde dan ook achter de bal aan, ontweek een wat moeilijk draaiende achter speler en schoot Axel vervolgens naar 2—0. Voor het aanbreken van de rust werd hierbij nog een derde doelpunt gevoegd, via een strafschop die door Verbunt onhoudbaar werd ingeschoten. De oorzaak van deze penalty kwam voort, doordat Audenaerde door twee R.K.F.C.-spelers onder de voet werd gelopen bij een doorbraak. Na de thee zou het voor scheidsrechter Groen geen gemakke lijke taak worden, al was hij resoluut in z'n op treden. De tweede helft begon dan ook niet zo hoopvol voor Axel. Bij een snelle R.K.F.C.-aanval verklein de, door misgrijpen van de Axel-doelman, Lam- brechts de achterstand op 31. De Brabanders kre gen hierdoor meer moed en hadden er 32 van kunnen maken, als niet Machie sen de strafschop wegens vloeren van één der R.K.F.C.-voorwaartsen door Jansen, te zacht had ingeschoten, zodat deze door doelman Verpoorte kon worden gestopt. Hier na werd de wedstrijd enigszins rommelig. Wegens natrappen werd een der R.K.F.C.-spelers van het terrein gezonden en werd wederom naar de witte stip gewezen. Verbunt voltrok opnieuw het vonnis, en inplaats van 32 werd het 41. De strijdbaar heid van de Brabanders zakte daarna zienderogen. Het was nogmaals Verbunt die Van de Berge lan ceerde die er met een vliegend schot 51 van maakte. Wie gedacht had, dat het daarna klaar was kwam nogmaals voor een verrassing te staan. Want toen Jan Jansen z'n vleugel weer eens niet goed bewaakte was het Lambrechts nogmaals die tegen aller verwachting de eindstand op 52 bracht. Axel speelde met een inva'ler voor Borghout die geblesseerd was. AXEL II kon het niet tot een overwinning bren gen tegen Hulst II. Kennelijk zat bij deze jongens het feest nog wel in de benen. 30 was de uits'ag. A I verloor nogmaals met sprekende cijfers. B I verloor verrassend tegen Sluiskil en boekte hiermede zijn eerste nederlaag. B II won, nu met 31. Konden we vorige keer me'den van Jos. Oppeneer en z'n mannen, nog niet 1 doelpunt tegen zich te zien scoren, dit kunnen wij nu niet meer zeggen. Wel kunnen wij nog ver melden dat ze ongeslagen op de eerste plaats van de ranglijst prijken, wat ook al wat wil zeggen. B III tenslotte ver'oor van Steen B II. N/EUWDORP I-A.Z.V.V. I 2-2 Stopperspil de Putter beste man in A.Z.V.V.-ploeg. A.Z.V.V. maakte zaterdag de reis naar Nieuw- dorp met één invaller, want doelman Gommers was wegens familieomstandigheden afwezig. Zijn plaats onder de lat werd ingenomen door C. v. d. Broeke. In deze wedstrijd spee'de, na een afwezigheid van vier weken J. Geensen weer mee, maar hij heeft in deze wedstrijd op zijn eigen plaats geen moment kunnen imponeren. Aanvankelijk stond hij op de spilplaats, maar toen keek A.Z.V.V. reeds na 16 minuten spelen tegen een 20 achterstand aan. Hij wisselde van plaats met de jeugdige Arie de Putter en vanaf dat moment keerde de rust weer in de A.Z.V.V.-verdediging. A de Putter nam geen enkel risico en speelde de bal resoluut naar voren. Hierdoor kwamen ook Bakker en Hartog beter in hun spel. Reeds vanaf de aftrap belaagde A.Z.V.V. de veste van doelman Traas, maar wat men zo vaak ziet, gebeurde ook nu. Bij één der sporadische uit vallen van Nieuwdorp viel een doelpunt. C de Kok zette de bal uitstekend voor en rechtsbuiten J. Bak ker hoefde slechts met het hoofd te knikken om zijn ploeg aan een 1-0 voorsprong te helpen. In de 14e minuut was A.Z.V.V. bijna aan de ge lijkmaker, Borgt loste onverwachts een hard schot, Traas was geslagen, maar één der backs wist, op de doellijn staande, een treffer te voorkomen. In de 16e minuut liep Nieuwdorp verder uit. Zij dwong een corner af die door C. de Kok goed werd genomen en beheerst kopte midvoor J. Maat de bal achter van de Broeke (20). De A.Z.V.V.-sup- porters moesten wachten tot de 36e minuut eer zij een doelpunt zagen van hun favorieten. Borgt be diende Lensen van een goede pass en tegen diens lage zuivere schot had Traas geen verweer (21). En reeds in de 40e minuut kwam A.Z.V.V. naast zijn tegenstander. Ruijtenburg (in buitenspel positie) ontving een dieptepass en gaf Traas geen enkele kans. (22). Na rust speelde de wedstrijd zich hoofdzakelijk af op de helft van Nieuwdorp, maar de verdediging met een uitstekend spelende doelman Traas aan het hoofd, hie'd het hoofd koel. Nieuwdorp moest het hebben van snelle uitvallen die niet van gevaar ontbloot waren. In de 62e en 63e minuut was het tweemaal C. de Kok die van de Broeke aan de tand voelde. Vooral de laatste redding van Kees van de Broeke was bijzonder fraai; de Kok schoot van dichtbij in de verste hoek, maar van de Broeke wierp zich in zijn vo'le lengte naar de hoek en stompte de bal tot hoekschop. Vooral de laatste vijf minuten heeft A.Z.V.V. de kans gehad om de strijd in haar voordeel te be slissen. Maar zij waren bijzonder onfortuinlijk. In de 85e minuut nam Piet Haak zeer goed een vrije trap, Traas was uit positie, maar één der backs kopte de bal van de doellijn. In de 88e minuut liep Borgt langs twee tegen standers, gaf goed voor maar Haak en Lensen mis ten voor open doel. Laatstgenoemde door juist over te .schieten. Onmiddellijk hierna voorkwam van den Broeke aap de andere kant een zeker schijnend doelpunt door precies op tijd uit te lopen. In de 89e minuut vuurde Geensen een goede kop bal af, die onbereikbaar voor Traas juist langs de verkeerde kant van de paal ging. Tens'otte, met nog 20 seconden te spelen, kreeg ArZ.V.V, de laatste kans. Maar ook nu stond Traas bij het schot van Lensen oo de goede plaats. Al met al een teleurstellende wedstrijd van de zijde van A.Z.V.V. PROGRAMMA VOOR HET WEEKEINDE A.ZV.V. I - Spui I Yerseke III - A.Z.V.V. II Goes I Axel I Axel II Goes II VOETBAL - SCHAKEN - DUIVENSPORT Afdeling II. P. J. van Bendegem, C. van Bendegem, J. den Doelder, D. J. Oggel, C. de Putter, J. Vink.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3