dampo ZWITSAL mm 0 Bronchi letten^ LANGS DE SCHELDESTROMEN.... MOEDER WORDEN... SupralllX VERF EN LAK verkouden Uit onze Omgevi ng Axel ZEVEN MILJOEN KUBIEKE METER BAGGERSPECIE UIT HET KANAAL KOMT OP AXELS GRONDGEBIED. Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend. s) BABYSET DE LUXE <4 Predikbeurten Die marteling van zuurbrand of de dreiging ervan Ingezonden Stukken HOOFDPIJNPOEDERS De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft bij de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een wetsontwerp ingediend tot ver klaring van algemeen nut van de onteigening van percelen in de gemeente Axel, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, nodig voor de berging van baggerspecie, afkomstig van de werken tot verbetering van het kanaal Terneuzen—Gent. Het gaat hier om de terreinen, gelegen in de polder Smitsschotre en in hoofdzaak begrensd door de Liniedijk, Kinderdijk en Grote Kreek en in het westen door de waterleiding, die van de Grote Kreek door deze polder naar Westdorpe loopt. Op dit terrein zou dus 7 miljoen kubieke meter grond uit het kanaal worden gespoten. Dit zal een gigantisch werk worden, dat voor de gemeente Axel ongetwijfeld van grote betekenis zal zijn. Wegens ruimtegebrek hopen wij volgende week op dit wetsontwerp nader terug te komen. WEINIG BELANGSTELLING VOOR VEILIG VERKEER. Maandagavond 30 oktober 1961 werd in „De Stadsherberg te Axel de eerste veilig verkeersles gehouden. Het was voor de veiligverkeerscommissie bijzonder jammer dat, ondanks de gemaakte reklame en de annonceringen in diverse dagbladen, slechts 18 personen, waaronder enkele dames, deze eerste les bezochten. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op bur gemeester van Dijke, kursusleider opper van Suy- dam, adjudant der Rijkspolitie Schatbom, de se- kretaris der veilig verkeerscommissie G. Mat- theeuws en voorts enkele leden van genoemde com missie. De eerste lezing werd ingeleid door de edel achtbare heer Burgemeester. De burgemeester waar deerde het initiatief van de commissie om in onze stad een dergelijke kursus te organiseren en hij wenste de heren van Suydam en Mattheeuws veel sukses bij dit voor allen zo belangrijke werk. Het is voor de commissie teleurstellend dat slechts een gering aantal Axelaars de noodzaak van een der gelijke kursus inzien, vooral in onze tijd nu de verkeersdichtheid steeds toeneemt. De burgemeester wees vervolgens op het feit dat het aantal slacht offers door verkeersongevallen nog steeds stijgt, aan de ene kant door onvoldoende kennis van de verkeersregels, aan de andere kant door te weinig zelfdicipline bij de weggebruikers. De wetgever kan wel regels stellen, maar als men uitgaat van de gedachte „Ik heb voorrang, dus ik neem voor rang dan laat de hoffelijkheid van de wegge bruikers wel iets te wensen over. Volgende week maandag, dus 6 november, wordt de tweede lezing gehouden en hopenlijk zul len dan meer Axelaars in „De Stadsherberg" aan wezig zijn om de lessen van opper van Suydam bij te wonen. Wij willen langs deze weg onze lezers het be zoeken van deze kursus warm aanbevelen, temeer daar steeds meer personen in het bezit komen van auto, motor, scooter of bromfiets. Een gedegen kennis van de verkeersregels is dan ook een eerste vereiste 1 AMBTENAAR IN TOGA. De ambtenaar van de burgerlijke stand te Axel, belast met het voltrekken van huwelijken zal voor taan bij de plechtigheid in toga gekleed gaan. De betreffende ambtenaar droeg de toga voor de eerste maal op dinsdag 31 oktober bij het huwe lijk van het bruidspaar de Kreek-Westveer. SERENADE. De muziekvereniging „Concordia" te Axel bracht een serenade aan D. J. Freekenhorst i.v.m. de aan hem uitgereikte Koninklijke onderscheiding. BEZOEK AAN OPERA. De reisclub „Prins Hendrik" te Axel bracht een bezoek aan de Opera te Gent. Opgevoerd werd „L'Elisir d'Amore" van G. Donizetti. EVANGELISATIESAMENKOMST. Maandag 30 oktober vond in de voormalige kleu terschool aan de Nieuwstraat te Axel een Evan gelisatiesamenkomst plaats. Spreker was evangelist Faassen te Sliedrecht. RODE KRUIS WEDSTRIJDEN. Bij de te Schiedam gehouden Nationale Rode Kruis-Wedstrijden legde de afdeling Axel van het Ned. Rode Kruis beslag op de negende plaats. VERGADERING ZEEUWS VLAAMSE VOGELVRIENDEN. In café „Benelux" vergaderde de vereniging „Zeeuws Vlaamse Vogelvrienden" te Axel. Voor naamste punt van bespreking vormde de met de Kerstdagen te organiseren traditionele vogelten toonstelling te Axel. GESLAAGD. Te Breda slaagde voor het patroonsdiploma damesvak Mej. C. Lefeber, alhier. Voor het doctoraal examen (le gedeelte) slaag de te Nijmegen Th. J. M. Verhelst te St. Jan steen. Voor het le gedeelte van het doctoraal examen slaagde te Nijmegen A. V. A. M. Mangnus te Stoppeldijk. KOLLEKTE. In de periode van 6 t/m 11 november wordt in Axel een kollekte gehouden t.b.v. het Nederlands Oorlogsgravencomité. LET OP VOOR SLIPGEVAAR. Nu de laatste dagen motregen en mist elkaar nog al eens afwisselen, worden de wegen mede door het bietenslik bijzonder slipgevaarlijk en is opletten de boodschap wil men ongelukken voorkomen. Dit on dervond woensdagochtend oa. onze stadgenoot de heer J. wiens auto door de vette kleilaag op de weg in een slip geraakte en eerst tegen een boom tot stilstand kwam. De heer J. kwam met lichte verwondingen het ongeval te boven, doch zijn naast hem zittende echtgenote kreeg een gebroken hand, terwijl de auto wel haast onherstelbaar beschadigd werd. BIJEENKOMST. De bond van plattelandsvrouwen afdeling Axel kwam dinsdag 24 oktober weer bijeen in „Het Centrum". Deze middag werd georganiseerd door de Ver eniging Het Nederlands Fabrikaat en getiteld ,,'t Is maar een weet". Een causerie, verlevendigd met kleurendia's nam ons mee langs diverse Nederlandse fabrieken, om zo achter de schermen te kijken, hoe verschillende artikelen tot stand komen. In de pauze werd een consumptie aangeboden en tevens werd door de dames onderling nog eens het een en ander besproken. Er werden monsters van diverse Nederlandse firma's uitgereikt en de middag werd besloten met een gratis verloting. De presidente Mevr. Dekker-Becu bedankte de heer Beets uit Amsterdam voor deze zeer aktuele lezing. Hierna demonstreerde een van de dames met haar automatische strijkpers apparaat voor huis houdelijk gebruik, ook hiervoor was grote belang stelling. Na de sluiting van de bijeenkomst ging ieder vol daan en met nieuwe ideën naar huis. VERGADERING C.H.-UNIE. Deze afdeling belegde een dezer dagen onder voorzitterschap van de heer P. J. van Bendegem een vergadering waar als gast en spreker aan wezig was het Tweede Kamerlid de heer C. F. v. d. Peijl. Enkele leden brachten deze zomer een bezoek aan een vergadering van de Tweede Kamer. De voorzitter opende met een woord van wel kom in het bijzonder tot de spreker en zei dat het belangrijk is van tijd tot tijd eens bij elkaar te komen al is de belangstelling voor een politieke vergadering dan ook meestal niet zo groot. Hierna sprak de heer v. d. Peijl over „Aktuele politieke situatie" n.a.v. le de ernst der inter nationale situatie; 2e het geslaagd financiëel- economisch beleid, dat zal worden voortgezet en 3e de Nieuw-Guinea politiek. De troonrede is dit jaar een sober en zakelijk staatsstuk, beknopt en vaak kernachtig met ver melding alleen Van de hoofdzaken. Het kabinet de Quaij komt met deze troonrede goed voor de dag. Voor het eerst wordt in de Troonrede 1961 ge waarschuwd voor het communistisch gevaar. Op zijn post blijft geboden voor alle Westerse volken, overal dreigt het communisme de kop op te steken, b.v. de Berlijnse crisis, Cuba, Zuid-Amerikaanse staten, Kongo, en de jonge Afrika-staten. De ge- dachtengang der communistische leiders wordt be heerst door strijd. En hun werk is oorlogswerk en wereldoverheersing. Daarbij heiligt het doel de middelen. 2e 't Geslaagd financieël beleid komt neer op belastingverlaging voor de werkende gehuwde vrouw ingaande 1 januari 1962. Beperkte vennoot schapsbelasting per 1 januari 1963. Ook geen be lasting op petroleum en huisbrandolie. Verlaging loon- en inkomstenbelasting per 1 juli 1962. De economische spanningen vergen van de Re gering voortdurende waakzaamheid om overspan ning te voorkomen. Dit li de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina'» In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van eep Eén ding staat vast. De welvaart voor allen is toegenomen, er is grote aktiviteit op het gebied yan de volkswoningbouw en onze financieële, econo mische positie is gezond. Eén van de spanningen vormt het nijpend tekort op de arbeidsmarkt. De arbeidsreserve is nog nooit zo gering geweest. Dit jaar wordt een daling verwacht tot 35.000. Herziening invaliditeitsrente. De heer Tilanus heeft bij de algemene beschouwingen aangedrongen op herziening hiervan. Er is nog steeds een achter gebleven groep in onze Nederlandse Maatschappij. De heer v. d. Peijl stond verder stil bij de achter gebleven gebieden in de wereld. Er zijn nog erge toestanden, maar hulp wordt overal zoveel mogelijk geboden. Bij de internationale hulpverlening staat Amerika op de eerste plaats. Nederland op de vijfde plaats. 3e Nieuw-Guinea politiek. Nieuw-Guinea wordt internationaal beschouwd als Nederlandse souvereiniteit. De problemen met betrekking tot Nieuw-Guinea zijn weer aktueel ge worden. Bij de overdracht van de souvereiniteit van het voormalige Ned. Indië (1949) werd besloten Nieuw-Guinea niet over te dragen vóórdat het vol- Ook ditmaal valt er weer zeer veel copy te ver werken. Wij zullen ons daarom zoveel mogelijk beperkingen moeten opleggen en niet uitvoerig op het provinciale nieuws kunnen ingaan. Aangezien echter ook andere onderwerpen in dit blad staan vermeld, vertrouwen wij, dat de leze ressen en lezers, deze keer met een beknopte om schrijving genoegen zullen willen nemen. Veerse Damweg geopend. De direkteur-generaal van rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, heeft vrijdag jongstleden de weg over de dam door het Veerse Gat van Vrouwenpolder naar Kamperland officiëel geopend. Hiermede is dan het bekende Drie-Eilandenplan werkelijkheid geworden. Noord-Beveland is thans door twee dammen een naar Zuid-Beveland en een naar Walcheren uit het isolement verlost; de bevei liging tegen overstroming is vergroot en een prach tig recreatiegebied „het Veerse Meer" is erbij ge komen. Vele automobilisten hebben de nieuwe weg al „geprobeerd". Tholen maakt er werk van De Commissie Werkgelegenheid Eiland Tholen is onder voorzitterschap van burgemeester W. J. van Doom te Poortvliet, zeer aktief. Nog niet zo erg lang geleden heeft de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in opdracht van die commissie een rapport samengesteld over de bereidheid van de pendelaars om ook in een industrie op Tholen zelf te werken. Thans is men intensief bezig om aan de hand van de konklusies van dit rapport te trachten, meerdere industrieën op Tholen aan te trekken. Daarbij denkt men spe ciaal aan kleinere industrieën of aan dependances van grote bedrijven. A.R. Kiesvereniging van Vrouwenpolder tegen Eurotel-plan. Enige weken geleden berichtten wij, dat te Vrouwenpolder waarschijnlijk een groot Eurotel zou worden gebouwd De Anti-Revolutionaire kies vereniging uit die plaats heeft nu een brief aan het gemeentebestuur geschreven, waarin zij haar bezwaren tegen dit plan uiteen zet. Men wil, dat Vrouwenpolder de rustige familiebadplaats blijft en vreest, dat door de bouw van het Eurotel een mon dain strandleven zal ontstaan en de zondag zal worden ontheiligd. In Breskens wordt de „Breskense Bakkers Centrale" gesticht. Als de plannen, die thans reeds in een verge vorderd stadium van voorbereiding verkeren, zoals men dat dan noemt, doorgaan, zullen acht van de negen Breskense bakkers per 1 januari 1963 op coöperatieve basis gezamenlijk brood en banket gaan bakken. Daartoe zal een nieuwe, grote en moderne bakkerij worden gebouwd. Eén bakker wenst aan deze coöperatie niet deel te nemen. Is dit misschien een tip voor de Axelse bakkers Uitbreidingsplan Sluiskil huizen vóór eind 1963 leeg. De gemeenteraad van Terneuzen heeft het nieu we uitbreidingsplan voor Sluiskil vastgesteld. Daar bij deelde wethouder M. de Vos mede, dat de huizen, die in het kanaalplan vallen, vóór eind 1963 ontruimd zullen moeten zijn. Aan de bewoners werd het advies gegeven zelf voor vervangende woon ruimte te zorgen. Burgemeester van Aardenburg bezocht Berlijn. De heer J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg en tevens lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft met een com missie uit de K.V.P. een bezoek aan Berlijn ge bracht. Honderd jaar Christelijk onderwijs te Vlissingen. Op 7 november 1861 werd te Vlissingen de Ver eniging tot bevordering van christelijk onderwijs opgericht. Deze vereniging beheert thans vier scholen met in totaal 770 leerlingen. Dit honderd jarig bestaan zal volgende week zaterdag worden herdacht. is beter, kost minder... en elke streek strak! 'n Product van BRINK, Groot-Ammers doende ontwikkeld was. Deze zaak is een steen des aanstoots gebleven. Nederland heeft naar het Handvest der Ver. Na ties hfd.stuk XI de verplichting aangegaan in dit gebied een zo harmonisch mogelijke ontwikkeling te helpen bevorderen. Er wonen 700.000 Papoea's. Tegenover deze hebben wij een morele verplichting. Zelfbeschikkingsrecht biedt de Papoea's verschil lende mogelijkheden, n.l. zij kunnen zich uitspreken voor een volledige autonomie, met handhaving van een eigen bestaan in het Koninkrijk der Neder landen op dezelfde wijze als Suriname en de Ned. Antillen. Of de mogelijkheid bestaat om bij de republiek Indonesië ingelijfd te worden, ook kunnen zij kiezen voor een onafhankelijk bestuur zonder enige binding met een ander land, dan wel samen gaan met Australisch Nieuw-Guinea. Hoestdrank in tabletvorm. 9Sct Deze zomer is de Nieuw-Guinea-raad tot stand gekomen, en de decentralisatie van het bestuur is ver gevorderd. De heer v. d. Peijl zei dat de C.H.-Unie t.a.v. Nieuw-Guinea geen enkele kolo niale gedachte koestert. Een vruchtbaar gesprek met Indonesië is tot nu toe niet mogelijk gebleken. Nederland heeft nu aan de Ver. Naties een ge heel nieuw plan voorgelegd, dat gunstig ontvangen wordt. De heer v. d. Peijl besloot zijn rede met op te merken, dat wat het huidige kabinet betreft on danks valt te constateren, dat dit kabinet zonder de P.v.d.A. een behoorlijk sterk, duidelijk en recht lijnig beleid heeft gevoerd. De C.H.-Unie is dan ook bereid dit kabinet in het komende jaag een reële kans te geven, afwach tende haar daden en deze te testen aan de begin selen van de C.H.-Unie. Na de pauze werden door de spreker nog ver schillende vragen beantwoord. Nadat de heer v. d. Peijl dank was gebracht voor zijn duidelijk en helder betoog sloot de heer P. J. van Bendegem deze vergadering met gebed. MUZIKAAL BEZOEK. A.s. zaterdag 4 november brengt de muziek vereniging „De Volharding" te Zaamslag een be zoek aan Kloosterzande. Ook het PZEM-orkest dat tevens onder leiding staat van de heer Meijer zal in Kloosterzande akte de presence geven. VOGELTENTOONSTELLING. De Hulsterse vogelvereniging „De Vlaamse Gaai" zal op 4 en 5 november een tentoonstelling houden in „st. Cecilia" voor kleurkanaries, tro pische vogels, parkieten en fazanten. OPBRENGST KOLLEKTE. De aktie Oost Priesterhulp bracht in Hulst op 1017,50. OPBRENGST KOLLEKTE. De te Sluiskil gehouden kollekte t.b.v. het PIT heeft opgebracht 63,62. UITSLAG AANBESTEDING. Te Westdorpe vond de aanbesteding plaats voor het bouwen van een groenvoederdrogerij voor re kening van de „Coöp. Groenvoederdrogerij". Uitslag t Fa. Christiaansen Oostburg 398,750, Fa. R. Verstraten Oostburg 397.800, C. Priem Lewedorp 395.000, Gebrs. Simons Terneuzen 389.453, Gebrs. van der Poel Terneuzen 384.930, ZONDAG 5 NOVEMBER 1961 Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop); 2.30 uurVic. S. den Blaauwen. (In beide diensten 3de koll. voor Kerkeraadsfonds Geref. Kerk (KerkdreeJ). 10.00 en 2.30 uur. Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 45 NOVEMBER Dokter Boor. bij iedere hap eten die U neemt, daar moet U van af En dat kan. Gewoon maar één of twee Rennies nemen - laten smelten op Uw tong. Dat is een kwestie van een ogenblik en daarmee behoort de pijn dan meteen tot het verleden. Een prettige re medie, onopvallend en nog smakelijk ook. Geen wonder dat tienduizenden lijders aan brandend maagzuur Rennies op zak hebben, om iedere ver raderlijke aanval direkt te kunnen blussen. Ing. Med. BESCHERMING BEVOLKING. Inhakend op Uw schrijven, vriend M.G.T. Behoor ik ook bij die groep van de B.B. Ik heb ook 't zelfde als U gedaan Maar ja, wat hebben wij daaraan Mijn overall hangt ook in de kast. Waarin hij helemaal niet past. Maar kollega, U moet eens horen. Wist U dat de B.B. is herboren Ik las dit onlangs in de krant dat er hier in 't Axel s land in de Stadsherberg een voorliching is gegeven over dit nieuwe leven. Wat zegt U moeten wij 't daarbij niet laten Man, U hebt gemakkelijk praten 't was niet voor de kleine heren, die kunnen dat misschien niet leren. U begrijpt wel bij zo'n hogepiet verzinken wij toch in 't niet. Maar toch geef ik hun deze raad Met bespreken alleen is men niet gebaat. M.G.T.-er 11

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2