LANGS DE SCHELDESTROMEN.... lekker en gezond Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 76c Jaargang no. 2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie J. C. VINK. Redaktic en Administratie Ax«l, Markt 12, tel. 0 1155 - 646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster FIRMA J. C. VINK Promotie over migratie in Zeeland. De heer C. Boekestijn, wetenschappelijk medewerker van de Vrije Universiteit te Amsterdam, is vorige week cum laude ge promoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift over de migratie uit de provincie Zeeland. Dit laatste moet echter beperkt worden tot Walcheren en Zuid-Beveland ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland. De juiste titel van dit voor geheel Zeeland be langrijke proefschrift luidtBinding aan een streek, een empirisch onderzoek naar de migratie uit de provincie Zeeland onder jongere arbeiders in Walcheren en Zuid- Beveland". Nieuwe wegen en bruggen zijn verkeerscheppend. Tijdens de opening van de weg Goes- Katseveer door de commissaris der ko ningin in Zeeland heeft deze er op ge wezen, dat nieuwe wegen, bruggen en dammen verkeerscheppend zijn. Als gevolg van de verkeersweg over de Zandkreek- dam en de thans officiéél geopende, doch reeds geruime tijd in gebruik zijnde weg heeft de veerdienst Kats-Zierikzee 25% meer passagiers (185.000 tegen 148.000 in 1960) en 33% meer auto's (43.000 te gen 33.000 in 1960) te verwerken gekre gen. Directeur gemeentewerken verlaat Goes. De Goese directeur van gemeentewer ken, de heer J. Oranje, heeft als zodanig ontslag gevraagd in verband met zijn be noeming tot rayon-directeur van een aan nemingsbedrijf. Dit vertrek van de heer Oranje schijnt geheel los te staan van de moeilijkheden, die zich in Goes hebben voorgedaan. Het Zeeuwse Groene Kruis heeft een nieuwe voorzitter. Tijdens de algemene vergadering van de provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" heeft de heer jhr. R. J. H. Q. Roëll, die sedert 1945 voorzitter is ge weest, deze funktie neergelegd. Hij werd benoemd tot erelid. In de plaats van de heer Roëll is tot voorzitter gekozen de burgemeester van Zuidzande, de heer H. P. Everwijn. Pro Juventute Oranje-kalender aangeboden. De afdeling Zeeland van Pro Juventute heeft vorige week haar eerste kalender aangeboden aan de echtgenote van de commissaris der koningin, mevr. S. C. de Casembroot baronesse van der Feltz. Hiermede is het startsein gegeven voor de jaarlijkse kalenderaktie van deze vereni ging. Zoals bekend zal zijn, heeft deze ver eniging zeer algemeen gezegd ten doel, kinderen van alle gezindten, die door moeilijkheden worden bedreigd, te helpen. Walsoorden wil streekhaven voor Oost Zeewsch-Vlaanderen De gemeente Hontenisse, waaronder Walsoorden ressorteert, heeft plannen ge reed liggen voor een nieuwe haven, die een kadelengte van 350 meter zal krijgen. Het gemeentebestuur verwacht in 1962 met de verwezenlijking te kunnen beginnen. Er zal een dok komen van 60 bij 10 meter, terwijl eveneens wordt overwogen hellin gen aan te brengen voor de bouw van nieuwe schepen. Hierdoor zouden de vier kleine haventjes ten zuid-oosten van Walsoorden (Kruispolderhaven, de Paal, Emmahaven en Baalhoek) komen te ver vallen. De E.V.O. en de Oosterscheldebrug. Zoals in dit blad reeds eerder uitvoerig werd vermeld, is het provinciaal bestuur va.n Zeeland voornemens een brug over de Oosterschelde tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland te doen bouwen. Hierover is deze week een brochure ver schenen. De afdeling Zeeland van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerdersorgani satie (E.V.O.) heeft deze plannen in de districtsvergadering, die deze week te Goes gehouden is, besproken en goedgekeurd. Tegen tolheffing voor deze brug zal geen bezwaar worden gemaakt omdat de kosten van omrijden hoger zullen zijn. De E.V.O., afdeling Zeeland zal zoveel mogelijk pro paganda voor de totstandkoming van deze brug maken door onder haar ruim 1300 aangesloten leden en bij de Zeeuwse be drijven handtekeningen te verzamelen ter adhaesie-betuiging aan dit brugplan. Reorganisatie Kring Zeeuwsch-Vlaanderen Bescherming Bevolking. De bescherming bevolking in Zeeuwsch- Vlaanderen, kortweg de B.B. genaamd, is gereorganiseerd. Deze kring omvat nu ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen en heet A- kring, Zeeland C. Het bestuur van deze kring, bestaande uit de burgemeesters van Terneuzen, Hontenisse, Cadzand, IJzen- dijke, Breskens, Sas van Gent en Axel, heeft de heer W. I. Catsman uit Aarden burg met algemene stemmen benoemd tot hoofd van de B.B. Ook Tholen is aktief. De landbouwers op het eiland Tholen komen niet van achter. Dit blijkt wel hier uit, dat besloten is een nieuw aardappel koelhuis en een nieuw veilinggebouw te stichten. Deze gebouwen komen op het kruispunt, waar de wegen naar Poortvliet, Sint Annaland en Sint Maartensdijk bij el kaar komen. Het aardappelkoelhuis zal 30 volledig geïsoleerde cellen van ieder 50 ton krijgen en zo ongeveer 300.000,— kos ten. Het nieuwe veilinggebouw zal een oppervlakte krijgen van 750 vierkante me ter. Deze hal zal 16.000 tot 17.000 kisten kunnen bevatten. Uit onze Omgeving Axel Losse Gedachten V Onrustige Zenuwen? Miinhardt's Zenuwtobletten IS UW HUIS UW THUIS OF UW KOSTHUIS Wellicht kent U de anecdote, waarin een klein meisje aan haar moeder vraagt „Mammie, wie is toch die man, die elk weekend bij ons logeert terwijl de moe der antwoordt„Kindje, dat weet je toch wel, dat is pappie, maar hij heeft het steeds zö druk, dat je door de week al altijd slaapt als hij thuis komt." Het verhaaltje is natuurlijk overdreven, maar toch kan er een kern van waarheid in schuilen. Velen hebben het zo ontzettend druk, hetzij met hun werk, hetzij met hun ver eniging of organisaties, dat zij heus geen tijd hebben om 's avonds gezellig thuis te zijn. Die afwezigheid kan noodzakelijk zijn. De zaak kan soms de gehele persoon op eisen; de organisatie vraagt of vergt soms de volle persoonlijkheid. Gelukkig, dat er nog mensen zijn, die zich voor de volle honderd procent willen en kunnen geven. Diegenen, die zeeën van tijd hebben, hebben vaak geen tijd al thans dat denken zij voor verenigings- arbeid. Daaraan hebben de organisaties niets. Zij moeten werkers hebben Maar het kan ook te erg worden, zo dachten wij. Sommige mensen kunnen eenvoudig niet meer thuis zijn zij verbeelden zich, dat zij letterlijk alles moeten doen. Zij begraven zich als het ware in het werk van hun zaak of van hun organisatie. Hier menen wij een manco te moeten constateren. Dat iemand hart voor bedrijf of vereniging heeft, is alleen maar prijzens waardig; dat het kan voorkomen, dat ie mand erg druk bezet is in de avonduren, zullen wij niet graag ontkennen. Maar, wanneer het zo erg wordt als in boven staand verhaaltje is aangegeven, mankeert er iets. Er mankeert dan iets aan de man, aan zijn organisatievermogen of aan het gezin. Het mag niet zo zijn, dat de man en dit geldt evengoed, doch misschien in min dere mate voor de vrouw zijn huis al leen maar beschouwt als een onderdak om te eten en te slapen. Naast de normale arbeid komt, alweer naar onze bescheiden mening het huis, het gezin op de eerste plaats en vervolgens de verenigingsarbeid. Toegegeven het lijkt er de laatste ja ren vaak op, dat er geen werkers meer in de verenigingen te vinden zijn. Dat is fout; dat is zelfs een grote fout. Ieder, die zijn werk goed indeelt, zal heus wel gelegenheid vinden één of twee avonden per week voor zijn organisatie te werken. Dat moet kunnen Maar het huis moet een „thuis" blijven en geen kosthuis Hiervan zal zowel de zaak als het ver enigingsleven* hoe paradoxaal het mis schien klinkt, alleen maar de goede vruch ten plukken AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent Kwartaal - abonnement Axel binnen de kom 1,25. Andere plaatsen 1,75, Buitenland 2,—. ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per m.m. Kleine Advertentiën 1-5 regels ƒ1,— iedere regel meer 12 cent extra. IN AXEL GEEN BROOD OP VRIJDAG??? In de „Stadsherberg" te Axel vergaderden de Axelse bakkers. Op het programma stond o.a. een bespreking over de „bezorgloze" vrijdag. Door de vijfdaagse werkweek is de brood-omzet op vrijdagen momenteel minimaal, waardoor be zorging extra tijd en kosten vergt. Daar een deel van de plaatselijke bakkers echter in een „bezorg loze" vrijdag een verloop van klanten en inkomsten zag, werd dit voorstel niet aanvaard. Getracht zal worden om de broodprij.^te verhogen, als gevolg van de gestegen grondstoffenprijzen. Hiervoor zal de hulp van de provinciale organisatie worden ingeroepen. Besloten werd om op 7 of 8 november, zo mo gelijk samen met de Zaamslagse bakkers, een be zoek te brengen aan de Internationale Bakers tentoonstelling te Brussel. De Axelse bakkers zullen dan op die dag voor het publiek gesloten zijn. BENOEMING Tot sekretaresse van de R.K. Boerinnenbond te Axel is benoemd mevr. de Bruyckere te Axel. Zij volgt mevr. Huissling op, die onlangs is vertrokken naar Haarlem. BAGGER WERKZAAMHEDEN Reeds geruime tijd is men in de polders in de omgeving van Axel bezig om de waterleiding van de Buthdijk (Axelse Sassing) naar het buurtschap Spui uit te baggeren. Thans is men bezig met het laatste gedeelte, n.l. de omgeving van de duiker in de weg AxelTerneuzen. Hopenlijk zullen deze werkzaamheden de afwa tering van de polders in het komende najaar ten goede komen. SPORTVELD UITGEZET Reeds eerder vermelden wij dat het sportveld in het recreatiegebied door A.Z.V.V. in gebruik zou worden genomen. Dit kon indertijd niet doorgaan daar de benodigde attributen niet aanwezig waren. Thans is van gemeentewege het veld uitgezet, maar doelpa'en zijn nog niet aanwezig. Hopenlijk zullen deze palen binnenkort gezet worden, zodat A.Z.V.V. dan de beschikking kan hebben over twee sportvelden voor het spelen van wedstrijden. Dit is wel nodig als men weet dat A.Z.V.V. in competitieverband uitkomt met vijf elfta.len. 19 cent per rol LEDENVERGADERING K.V.P. Donderdag 5 oktober hield de afdeling Axel der K.V.P. haar ledenvergadering. Besloten werd de kontributie te verhogen tot 5,Maar tevens werd besloten om de leden gelegenheid te geven dit bedrag thans in 4 termijnen te voldoen. Bij de bestuursverkiezing werd in het bestuur gekozen de heer E. de Kort. Op deze vergadering werd gesproken over te voeren akties i.v.m. de op til zijnde verkiezingen in 1962. WINTERPROGRAMMA K.A.B. Het bestuur van de K.A.B. te Axel heeft een dezer dagen het programma samengesteld voor de komende wintermaanden. Naast de ontspanning bestaat voor de leden ook in ruime mate de gelegenheid om kennis te nemen van diverse vraagstukken, wat betreft pensioenen e.d. Eind van deze maand zal districtsbestuurder van de Voorde een bezoek aan Axel brengen en hij behandelt dan de pensioenvraagstukken. Het te houden St. Nicolaasfeest is dit jaar enkel toegankelijk voor de leden der K.A.B. Medewerking wordt verleend door Ton Cup. In januari wordt een bespreking gehouden be treffende de nieuwe structuur in de K.A.B. De jaarvergadering wordt gehouden in februari. Dhr. Jacobs uit Breda behandelt dan de nieuwe pauselijke encycliek. Eind februari is er een filmavond in samen werking met Het Comité HERWONNEN LE VENSKRACHT. Het winterprogramma wordt besloten met het feest van St. Jozef in mei. RA1FFEISEN-WEEK In de week van 16—21 oktober wordt weer de jaarlijkse Raiffeisen-week gehouden door de Coöp. Boerenleenbanken. De Axelaars die in deze week een bedrag in leggen bij de Spaarbank der Coöperatieve Boeren leenbank „Terneuzen" in de Noordstraat te Axel maken kans op een extra inlage. Iedere 10e inlegger ontvangt een premie van 2,50; iedere 25e een premie van 5,—; terwijl iedere spaarder die een bedrag in'egt een aardige attentie ontvangt. RODE KRUIS AFDELING AXEL Op zaterdag 21 oktober neemt Het Ned. Rode Kruis afdeling Axel deel aan nationale Rode Kruis wedstrijden te Schiedam. Hopenlijk zullen de Axe laars daar even goede resultaten boeken als onlangs bij de provinciale wedstrijden. .ZEEUWSCH-VLAAMSE VOGELVRIENDEN Op 24 oktober 1961 houdt de „Zeeuwsch-Vlaam se Vogelvrienden" te Axel een algemene verga dering in café „Benelux". Op de agenda komt o.a. voor verslag sekretaris, verslag penningmeester, bestuursverkiezing. Uiteraard zal ook de met de Kerstdagen te hou den tentoonstelling ter sprake komen. DEMONSTRATIE VOOR DE VROUW Op woensdag 18 oktober a.s. om half acht geeft de N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits Maat schappij te Middelburg in „Het Centrum" te Axel een demonstratie elektrisch Koken, Bakken en Braden. Tevens wordt dan de film „Volg die vrouw" met o.a. Bueno de Mesquita en Mieke Verstraete gedraaid. OPBRENGST BUSJES T.B.C.-FONDS De busjes ten bate van het t.b.c.-fonds van het N.V.V. brachten in Axel op 130,04 KOLLEKTE In de periode van 15 t/m 21 oktober wordt in Axel gekollekteerd voor het Ned. Kath. Thuis front. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het Semi Arts-examen M. M. Elenbaas te Zaam- slag. Te Wageningen slaagde voor Landbouwkundig ingenieur de heer P. J. E. Ferket te Graauw in Zeeuws-Vlaanderen. Aan de Lagere Technische School te Terneuzen slaagde voor het diploma Aannemer de heer M. A. Verhelst te Axel. ZANGDIENST In de Gereformeerde Kerk aan de Pironstraat te Axel wordt op 14 oktober een zangdienst ge houden. Aan deze avond verleent medewerking, de zanger Piet Sybrandy. OPBRENGST KOLLEKTE De in Axel gehouden kollekte ten bate van de „Stichting Zeeland" voor maatschappelijk en cul tureel werk heeft opgebracht 441,09.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1