Welverzorgd K®!JDampo ca i HZ 1 MOEDER WORDEN... Uit onze O m geving Axel door POEDER - ZALF - OLIE - ZEEP 10 OKTOBER KINDERZEGELDAG! BABYSET DE LUXE <4 Burgerlijke Stand Als brandend maagzuur laaiend opstijgt soms tot hoog in de keel Predikbeurten Ingezonden Stukken WINTERTIJD IS LEESTIJD De Bibliotheek en Leeszaal in de Walstraat heeft zich voorbereid op het naderend leesseizoen. Nu de vakanties tot het verleden behoren is de bibliotheek en leeszaal met een aantal nieuwe boe ken verrijkt Na het vertrek van mej. L. Francke naar elders is mej. D. W. de Bruijne uit Middelburg benoemd als le Assistente met volledige dagtaak, terwijl mej. C. de Hullu als hulpassistente is gebleven. Door het aantrekken van deze bevoegde kracht voldoen wij aan de Rijkssubsidievoorwaarden en het publiek profiteert daarvan, dat het op verschil lend terrein het bibliotheekwezen betreffende uit voering kan worden voorgelicht. Het Bestuur kan op een flinke aanwinst bogen, zowel voor de ouderen, als voor de jeugd. De lezers kunnen volop van deze gelegenheid profiteren. Het boekenbezit omvat thans 4500 delen. De leeszaal, die van dinsdag tot zaterdagmorgen van 9 tot 12 uur geopend is, biedt voor vele per sonen gelegenheid om de dag- en weekbladen gratis te lezen, maar ook om de verschillende periodieken, die daar ter lezing liggen, in te zien. Niet te spre ken over de vele naslagwerken, die beschikbaar zijn voor het oplossen van problemen of om de kennis op het een of ander terrein te vergroten. Een ieder is er hartelijk welkom 1 De volgende boeken zijn de laatste maand in circulatie gebracht Aanwinsten van de Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Axel. R. Botter en J. NieuwenhuisMijn Wereld. J. M. FuchsNederland. 0. Haverkamp. En Nederland lacht. (2 dln.) G. B. J. Hilterman. .iDit is Uw Wereld. G. Holstede Werkplaats Meettechniek. A. F. N. Lekkerkerker Doe aan mij een teken ten goede. A. Porrot Op zoek naar een verzonken wereld. A. Parrot De zondvloed en de ark van Noach. J. de Rek Van hunnebed tot Hanzestad. J. de Rek Roeping en belofte. A. Maurois Het leven van Alexander Fleming. J. Adelphe De wind uraait waarheen hij wil. 1. Austaeg en R. Nissen-Drejer Zuster Gon verloofd zich. E. Barbier Julia Verzet (dl. 2). J. M. Bauer Zijne Eminentie. A. Chriskie De man in het bruine pak. M. Dermoüt Nog pas gisteren. J. H. Eekhout Ik, Henri Lagasse. J. Green Chaque homme dans sa nuit. E. van Hemeldonk Schelde snelle vliet. F. Iversen Toen kwam de oogst. B. van der Plaats Anne-Marie vindt het geluk. A. van Ree De onbekende uren. J. Slauerhof Het lente-eiland en andere verhalen. A. S. Turnbull The bishop's Mantle. Jeugdboeken G. van Bendegem-van Oste Gaspard de Caligny. M. Eising Hans en Riekje (dl. 4). F. Havreveld „Ook dat nog", zei vader. G. van Heerde Hollanders op de Slavenkust. W. ter Horst, De bosgeuzen met de blauwe sjerpen. J Halmijn-Spierenburg. De avonturen van het aapje Joekie (dln. 4 en 5). F. Leiker-Kooymans Tot ziens Grootvader. J. Nowee Het geheim van badman's hut. J. Nowee Het veeland in gevaar. ts KOLLEKTE In de periode van 9 t/m 14 oktober wordt in Axel gekollekteerd voor het Protestant Inter kerkelijk Thuisfront. KOLLEKTE In de periode van 15 t/m 21 oktober wordt in Axel gekollekteerd voor het Ned. Kath. Thuis front. OPBRENGST KOLLEKTE De in Axel gehouden kollekte t.b.v. het Nat. Bureau voor de Reclassering heeft opgebracht 143,-. BENOEMING M.i.v. 16 oktober 1961 is benoemd tot straat maker in dienst der gemeente Axel W. van Broek hoven te Temeuzen. TREKKING VERLOTING Vrijdag 29 september 1961 vond in hotel Porth te Axel de trekking plaats van de door A.Z.V.V. gehouden verloting. De uitslag was als volgt le prijs lot no. 1042 lie prijs lot no. 2311 2e prijs lot no. 149 12e prijs lot no. 949 3e prijs lot no. 1257 13e prijs lot no. 1567 4e prijs lot no. 1847 14e prijs lot no. 1309 5e prijs lot no. 1090 15e prijs lot no. 1887 6e prijs lot no. 2326 16e prijs lot no. 480 7e prijs lot no. 1977 17e prijs lot no. 632 8e prijs lot no. 2118 18e prijs lot no. 1382 9e prijs lot no. 1487 19e prijs lot no. 504 10e prijs lot no. 1909 20e prijs lot no. 442 GESLAAGD Aan de Christelijke Kweekschool te Middelburg slaagde voor de akte volledig bevoegd onderwijzer P. Dieleman te Axel. NATIONAAL ATHLETIEKSUKSES Tijdens het weekeinde werden te Gouda de Ne derlandse kampioenschappen veldlopen gehouden. Bij de A-junioren werd deelgenomen door de R.K.H.A.V. uit Hulst, waarvoor uitkwam onze stadgenoot Frits Briquet. De lopers Briquet uit Axel, de Bruijn en Remortel uit Hulst wisten in Gouda beslag te leggen op het clubkampioenschap van Nederland. PROPAGANDA EN VOORLICHTINGSAVOND P.I.T. PRO-REGE Vorige week hield het plaatselijk comité van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront bovengenoem de avond in de Ned. Herv. Kerk. Als spreker was aanwezig Ds. J. J. Poort, Ned. Herv. legerpredi- kant te Tilburg De voorzitter de heer J. Francke opende de avond met gebed en heette allen welkom, in het bijzonder Ds. Poort. Dat de belangstelling niet zo groot is vindt misschien zijn oorzaak in het feit dat het de eerste keer is dat op deze wijze voor het P.I.T. naar buiten wordt getreden, maar dat neemt niet weg, de belangrijkheid van deze zaak voor onze militairen en zij die straks in dienst gaan. Het is zelfs noodzakelijk deze zaak in het mid den der belangstelling te plaatsen vooral ook met het oog op de P.I.T.-kollekte die van 9-14 oktober a.s. plaats vindt. Gezongen werd psalm 150 1 en 3. Hierna sprak Ds. Poort over de protestants geestelijke verzorging van de militairen, met ver schillende aspecten over zijn werk. Ten eerste over de plaats van de dienstplichtige gezien vanuit het burgerleven naar de dienst. Ieder heeft een bescherming om zich heen. Zijn ouders, dat kan verder zijn het gezin, zijn werkkring, zijn club e.a. In dienst is het even anders. Daarom moe ten ook de geestelijke rijkdommen van zijn kerk mee. De kerkelijke gemeente moet achter hem staan. Zijn predikant en de gemeente. Er is het militair tehuis, waar de huiselijke sfeer weer teruggevonden wordt. Hier vindt hij de leger- predikant De plaats van deze is zeer belangrijk. Ds. Poort zei blij te zijn dat deze kans er is om de jongens namens de kerk te ontvangen. Geen predikant van het leger, maar in het leger. Hier kan ook een groots stuk apostolair werk ge daan worden. Bovendien geeft het Rijk één uur voor de legerpredikant, dat hij Godsdienstonder richt kan geven en de militairen kan vertellen van Jezus Christus. Maar de kerkelijke gemeente moet hen steeds weer blijven dragen in het persoonlijk gebed. Het persoonlijk gesprek met de jongens is van groot belang 30—40% komt om de dominee te spreken. En als die er nu niet eens was, waar moesten ze dan heen De legerpredikant is predikant voor allen uit welke geloofsgemeenschap ze ook komen. Er zijn de buitenkerkelijken 35%, 35% is ker kelijk aangesloten, 30% doet aan niets. Ds. Poort stelde vervolgens Resultaten zijn die er Ten eerste is het een zegen dat dit werk onder de militairen gedaan kan worden. Zo is het moge lijk dat, als ze van huis en kerk zijn en in de ver leidingen van het leven komen hun toch de bood schap van Jezus Christus wordt doorgegeven. Twee maanden geleden nog heeft een atheïst zich laten dopen. Dit is gebeurd door God. En ten tweede kun je er geen verzameling van aanleggen. Het is wel mogelijk als allen in het militair tehuis zijn dat we een gramofoonplaat draaien van een opname van een samenzang van de N.C.R.V. en er door allen word meegezongen en na het zingen heeft God d.m.v. de legerpredikant nog iets te zeggen. De sfeer van thuis en de kerk moeten bewaard blijven. Er worden Bijbels verstrekt van 8,90 voor 2,—. Het P.I.T. legt bij elke Bijbel 6,— bij. Boeken van Dr Dupuis over „het huwelijksleven" en van Ds. Visser „de trouwring" van 5,90 wor den verstrekt v.oor 2,—. P.I.T. legt weer 3,90 bij. Is dit niet prachtig. Dit doet Protestants Ne derland voor zijn militairen. Geef daarom volgende week weer, om als één man achter dit werk te staan wat P.I.T. en Pro- Rege (deze ontvangt 60% uit de kollekte voor de bouw van militaire tehuizen) doen. Ds. Poort ein digde zijn boeiende toespraak met de woorden die hij van zijn leermeester had meegekregen „breng hun het evangelie van Jezus Christus, maar doe het ook". Hierna zong het Ned. Herv. Kerkkoor o.l.v. dhr. J. P. Smies nog een paar liederen. In het slotwoord zei ds. A. van Leeuwen, Geref. predikant Ds. Poort te moeten bedanken voor alles wat hij verteld heeft, U hebt ons niet verveeld en er was geen enkel woord Frans of Duits bij maar het heeft ons aangesproken. Hij wenste hem Gods zegen toe bij zijn werk onder de militairen. Na nog eens gewezen te hebben op de P.I.T.-kollekte vol gende week en aanwezigen, koor en kerkbestuur bedankt te hebben en gewezen te hebben op het feit dat meerderen aanwezig hadden moeten zijn sloot ds. van Leeuwen deze mooie avond met gebed. Tenslotte werden nog 2 coupletten van Het Wil helmus gezongen. VERGADERING Op 19 oktober vergadert de afdeling Axel der N.C.V.B. Spreker zal zijn de heer Colijn uit Temeuzen met als onderwerp „IK". INGEBRUIKNAME NIEUW SPORTTERREIN A.s. zaterdag 7 oktober zal A.Z.V.V. het ge meentelijk sportterrein in het recreatiegebied in ge bruik nemen. Er zal dan worden gespeeld de wedstrijd A.Z.V.V. Ill - S.V.D. II. De meeste mensen denken dat dinsdag 10 ok tober gewoon één van de 365 dagen van het jaar is. Toch gebeurt er op die dag iets heel bijzonders en meer dan drie millioen landgenoten zijn daar regelrecht bij betrokken Dat zit zó. Nederland telt ongeveer 2.700.000 „huishoudens" dat betekent dus ongeveer 2.700.000 huis vrouwen. Aan de kinderpostzegelaktie doen dit keer bijna 600.000 leerlingen van alle soorten scholen mee. En dan zijn er de zeker 100.000 kinderen, die op de een of andere manier van de opbrengst van die kinderpostzegelaktie profiteren. Bij elkaar dus in ronde cijfers 3.400.000 mensen-groot-en-klein. Al die mensen dóen iets op dinsdag 10 oktober. De schooljeugd gaat van huis tot huis om te no teren hoeveel wij dit jaar „voor het kind" over hebben. De huisvrouwen geven hun bestelling voor kin derzegels en prentbriefkaarten op. En de „andere" honderdduizend kinderen wach ten af Als meer dan 3 millioen mensen op één dag iets gaan doen, dan is het beslist nodig precies te we ten wat er gebeurt en waaróm het gebeurt. WAT ER GEBEURT. Als op dinsdag 10 oktober de schoolbel het eind van de ochtendschooltijd aankondigt in de meeste plaatsen zal dat om twaalf uur zijn dan gaan een kleine 600.000 meisjes en jongens, ge wapend met bestelenveloppe en balpoint of pot lood, aan het werk „voor het kind". Ze bellen aan bij de 2.700.000 huisdeuren die ons land telt; daar kunnen al die huisdeuren vast op rekenen geenéén wordt er overgeslagen. Ze verkópen niets ze vragen alléén „hoevéél zakjes kinderzegels en hoevéél mapjes prentbrief kaarten wilt U bestellen Dit It de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van eep Natuurlijk vertellen ze wat er in een zakje kin derzegels zit 8 kinderzegels van 12 9ct. en 4 kinderzegels van 4 4 ct. Zo'n zakje kost dus twee gulden. Van die twee gulden is 1,12 de gewone fran- keerwaarde van de postzegels en de 88 cent die U méér betaalt is Uw bijdrage „voor het kind". Dan laten ze U ook het plaatje op hun bestel enveloppe zien, zodat U een keus uit de vier ver schillende mapjes prentbriefkaarten kunt maken. Weet U hoevéél en wat U wilt hebben, dan wordt Uw bestelling nauwkeurig genoteerd en U krijgt een zegeltje om op de deur of raam te plak ken. De kinderen nemen dus nog géén geld aan. U be taalt pas wanneer de jongelui het bestelde komen afleveren dat zal óp of even na 13 november a.s. zijn. Het zegeltje op Uw deur of raam is bedoeld als waarschuwing voor de schooljeugd „hier is al besteld niet wéér aanbellen I". Dat zal niet altijd helpen maar neemt U het de kinderen niet al te kwalijk. Ze doen geweldig hun best en zijn mis schien wel eens te ijverig. WAAROM HET GEBEURT. Kort gezegd omdat het nog steeds zo brood nodig is. De opbrengst van de vorige aktie 2J^ millioen gulden is verdeeld en de kinderzegelkas is leeg. Honderden kindertehuizen rekenen eenvoudig op het jaarlijkse extraatje, waardoor aan het vaak grauwe leven van duizenden kinderen wat méér kleur kan worden gegeven. Door de stijgende opbrengst was het de laatste jaren bovendien mogelijk om grote-bedragen-in-ééns beschikbaar te stellen. Die grote #eMinjecties gingen naar de bedreigde punten in kinderbeschermingsland en deden won deren. Maarde noodkreten blijven binnenstromen. Voor de meest dringende gevallen zijn op korte termijn nog vele millioenen guldens nodig. Want hoe ongeloofwaardig het in deze tijd ook klinktnog steeds zijn er in Nederland kinderen die niet op tijd of niet op de juiste manier kunnen worden geholpen. Op dinsdag 10 oktober begint de 35e kinder postzegelaktie. De 34 vorige akties brachten samen ruim 22 mil lioen gulden op. Zou de 35e aktie de 25 millioen gulden vól maken Het is hard nodig en het kan MUZIKAAL BEZOEK Zaterdag 30 september 1961 bracht de Muziek vereniging „De Volharding" uit Zaamslag een be zoek aan haar donateurs te Spui. Het gezelschap maakte tevens van ge gelegen heid gebruik om de voetbalwedstrijd SpuiArne- muiden bij te wonen. EVANGELISATIE SAMENKOMST Maandag 2 oktober werd in de voormalige Kleu terschool in de Nieuwstraat te Axel een Evangeli satiesamenkomst gehouden. Spreker was Ds. Nieuwöhner van Wemeldinge. Ir. J. VAN WAES ALGEMEEN DIRECTEUR „L'AZOTE" De in Westdorpe geboren ir. J. P. M. van Waes is benoemd tot algemeen directeur van de Com pagnie Néerlandaise de l'Azote te Brussel. Ir. Van Waes was tot nu toe directeur van de chemische fabrieken der staatsmijnen in Limburg. Hij is 56 jaar. De nieuwe directeur zal zijn werk zaamheden op 1 januari 1962 beginnen. Na zijn studies als werktuigkundig ingenieur aan de T.H. in Delft begon ir. Van Waes in 1930 zijn loopbaan op de vestiging in Sluiskil van de Com pagnie Néerlandaise de l'Azote. Na de oorlog was hij enige jaren waarnemend directeur van deze fa briek. Als chef van de nieuwbouw trad hij 1 sep tember 1945 in dienst van de Staatsmijnen. Daarna werd hij benoemd tot directeur van de chemische fabrieken. Ir. Van Waes wordt de opvolger van de Bel gische baron Riccardo de Grenet, die met ingang van 1 januari 1962 de belangen zal behartigen van de groep Montecatini te Milaan voor de Benelux. PLOEGWEDST RIJDEN Zaterdag 30 september vonden te Wilhelmina- dorp de Zeeuwse ploegwedstrijden plaats, waarbij enkele Axelaars goede resultaten boekten. Bij het onderdeel tractor wentelploegen wist A. Pijpelink beslag te leggen op de tweede en J. de Pooter op de tiende plaats. SCHADELIJK ONGEDIERTE Tijdens werkzaamheden langs de Oostelijke Rijks waterleiding te Axel werd een bisamrat gevangen. Deze dieren zijn zeer gevaarlijk wanneer zij zich bevinden in de omgeving van dijken. Het exemplaar is opgestuurd naar de Planten- ziektekundige Dienst te Wageningen. GEMEENTE AXEL SEPTEMBER 1961 Geboorten 13 sept. Jozias, z.v. Pieter Bakker en Christina, Debora Hamelink. 19 sept. Maatje, d.v. Gijsbregt Koekkoek en Cornelia, Jolina Hoogstraate. 20 sept. Janny Cornelia, d.v. Jan Hamelink en Anna Diele man. 22 sept. Neeltje Johanna, d.v. Pieter, Jacobus Sol en Catharina, Christina van Tatenhove. Huwelijksaangiften 6 sept. Raphael Clement Laurent Gijsel, 22 jaar van Westdorpe, en Dymphina Johanna Maria Lip pens, 21 jaar. 8 sept. Willy Jan Verlinde, 19 jaar, (van Temeuzen) en Mariette Paulina Alfonsina Koevoets, 18 jaar. 25 sept. Benny Alfred Henriette Vervaet, 24 jaar en Maria Mathilda Augusta de Schepper, 21 jaar. Huwelijken 7 sept. Arnold Peterus Maas, 25 jaar (van Bier vliet) en Annie Maria Aioijs Valent, 24 jaar. 7 sept. Abraham Jozias Haak, 21 jaar (van Zaam slag) en Helena de Regt, 20 jaar. 14 sept. Abraham Bastiaan Dieleman, 26 jaar en Wilhelmina Maria de Jonge, 22 jaar. 14 sept. Leendert Abraham Vinke, 22 jaar, (van Sint Maartensdijk) en Sara Maria Dieleman, 20 jaar. 19 sept. Reginald Adolf Emiel Marie Thomaes, 26 jaar, (van Hoofdplaat) en Maria Alma de Waal, 19 jaar. 28 sept. Raphael Clement Laurent Gijsel, 22 jaar (van Westdorpe) en Dymphina Johanna Maria Lippens, 21 jaar. 28 sept. Willy Jan Verlinde, 19 jaar, (van Ter- neuzen) en Mariette Paulina Alfonsina Koevoets, 18 jaar. Overlijden 23 sept. Frangois Adolf van Arenthals, oud 27 jaar, z.v. Adol'f Krijn Arenthals en Maria Dieleman. 30 sept. Louisa Cornelia van Daalen, oud 88 jaar, gehuwd geweest met Alouisius Penguet. t brengen een paar Rennies baat. Die blussen de zwaarste zuurbrand in een handomdraai. Gewoon laten smelten op de tong en prompt is alle leed geleden, 'n Wondermiddel, die Rennies, en een uit komst voor de mensen die zonder Rennies nauwe lijks hun dagelijkse maaltijd aandurven uit angst voor de zuurbrand daarna Ing. Med. ZONDAG 8 OKTOBER 1961 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. (In beide diensten 3de kollekte.) Geref. Kerk (Kerkdreef). 10.00 en 2.30 uur: Ds. A. Kuiper. (H. Avondmaal). Geref. Kerk Pironstraat) 10.00 uur en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. (Viering van het H. Avondmaal) Geref. Gemeente, 10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 7-8 OKTOBER Dokter Kats. Wij ontvingen een waarderende brief over het optreden van de „Blue DiamondsGaarne willen we aan het verzoek van schrijver voldoen om deze te publiceren, doch het is een algemeen gebruik dat naam en adres dan aan de redaktie bekend moeten en van Ds. Viscser „de trouwring" van 5,90 wor- Indien inzender ons nog even zijn naam en adres wil opgeven zullen wij gaarne tot plaatsing over gaan.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2