H'.'J 1 lil ■7^1 BABY VERWACHT? MOEDER WORDEN... Spit, Spierpijn Zuiddorpe Predikbeurten Langs de Scheldestromen V.V. AXEL 50 JAAR BABYSET vo&v^schh£Ajetv ijxjrfnfv&ozjoftgMg BABYSET DE LUXE <4 Onrustige Zenuwen? Mijnhardfs Zenuwtab letten ONGEVALLEN Toen donderdagmiddag de 7-jarige Kees G met zijn fiets aan de hand over het trottoir in de Buitenweg liep, ging het ventje plotseling de straat op, juist toen een personenauto naderde, bestuurd door de heer W. v. B. Deze kon niette genstaande krachtig remmen een aanrij ding niet meer vermijden en het jongetje werd door de auto gegrepen, op de mo torkap geworpen en daarna weer op straat. Nadat ter plaatse door dokter Schilt- man eerste hulp was verleend, werd het ventje, dat bij de val zijn dijbeen had gebroken, per ambulance naar het zie kenhuis te Sluiskil overgebracht. De auto van de heer B. werd licht beschadigd. Toen onze stadgenoot de heer T dezer dagen met een gehuurde kleine personen auto naar W.Z-Vlaanderen reed, ge raakte hij nabij Waterlandkerkje de macht over het stuur kwijt en reed de auto met een flinke klap tegen een licht mast. De bestuurder kwam met de schrik vrij, doch de auto werd ernstig bescha digd. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Een dezer dagen reikte burgemeester Kesbeke van Zuiddorpe de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit aan de heer A. de Coninck. Het was toen 50 jaar geleden, dat de Coninck in dienst trad van Baron W. Kervijn d'Oud Mooreghem te Gent als jachtopziener over ongeveer 750 ha. jachtterrein. Na afloop bood de werk gever een diner aan in hotel „Zomer- lust" te Axel. NATIONALE TREKPAARDEN TENTOONSTELLING Op donderdag 14 en vrijdag 15 sep tember a.s. wordt dit jaar de NATIO NALE TREKPAARDENTENTOON STELLING gehouden. Deze manifestatie zal traditiegetrouw wederom plaatsvinden te 's-HERTO- GENBOSCH. Naast het uitgebreide keuringspro gramma en verschillende bijzondere at- trakties, zal tijdens deze dagen een de monstratie van rationele werkmethoden met paardenwerktuigen bij hooibouw en graanoogst worden georganiseerd. Hieraan wordt o.m. medewerking ver leend door de Alg. Technische Commis sie van het Landbouwschap, de Fede ratie „Het Landbouwwerktuig", het Rijksconsulentschap voor landbouwwerk tuigen en het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie te Wagenin- gen. ZONDAG 20 AUGUSTUS 1961 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. P. J. Pennings 2.30 uur Ds. Becht van Zaam- slag. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 en 2.30 uur cand. Veenhof van Kampen. Gere/. Kerk (Pironstraat), 10DO en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. ZONDAGSDIENST ARTSEN 19-20 AUGUSTUS Dokter Boor. Middenstandstentoonstelling te Ter neuzen. Van 26 augustus tot en met 2 sep tember aanstaande zal te Terneuzen op het terrein bij de watertoren een midden standstentoonstelling worden georgani seerd door de Terneuzense winkeliers vereniging „Klim Op". Deze expositie zal worden onderge bracht in een tent met een grondopper- vlakte van 1400 vierkante meter. Reeds 22 standhouders hebben ingeschreven. Een van de grootste attrakties van deze tentoonstelling zal een maquette van rijks waterstaat zijn, welke een beeld zal ge ven van Terneuzen na het gereedkomen van de kanaalverbreding met bijkomende werken. Provinciale raad voor de Volksgezondheid, Dokter L. C. Buysert is per 1 augustus in dienst getreden als direkteur van het bureau van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland. Met éénparige stemmen werd 11 juli 1916 besloten tot de benoeming van een tweede elftalkommissie voor het tweede elftal. Deze tweede elftalkommissie heeft geen lange levens duur gehad, want op 6 september van hetzelfde jaar werd ze reeds ontbonden. Ook werd door de vereniging n 1916 een zilveren wisselbeker aangekocht. Om deze Wilhemina zilveren wisselbeker is negen jaar sportief gestreden. De voornaamste deelnemers voor dit jaarlijks voet balfestijn waren Wilhelmina, Sparta en T.F.C. van Terneuzen, Oranje, Sas van Gent en Zeelandia van Middelburg. Laatstgenoemde klub heeft in 1924 defini tief beslag op de beker gelegd. Door het moeten vervullen van de militare plicht is er in de mobilisatietijd nogal eens verandering in het bestuur geweest. In 1916 is het penningmeesterschap driemaal gewisseld geweest, te wetenJ. Goslinga, Adr. van Hoeve en A. van Rijn. In hetzelfde jaar werd A. Riemens gekozen als bestuurslid, doch aangezien ook hij in militairedienst moest, heeft hij de bestuursfunktie niet lang bekleed. In zijn plaats werd gekozen Ed. Hofman. In 1917 is het sekretariaat dat in handen was van W. Blansaart overgegaan naar Ed. Rutten en het zelfde jaar nog aan A. J. Butler. Dat het met de kas ook niet altijd rooskleurig was, blijkt hieruit, dat op 1 januari 1918 in kas was de som van 2,57. Tot overmaat van ramp kwam de volgende dag nog een drukkersrekening van 25, zodat de financiële toestand van de vereniging begin 1918 veel zorg baarde. De kontributiebetaling liet ook veel te wensen over. In de plaats van A. J. Butler die ook in militaire dienst moest, werd J. A. de Smidt als sekretaris ge kozen. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met In 1918 plukten wij lauweren in wedstrijden die voor ons historisch zijn geworden en ook gebleven. Zo overwonnen wij in de eindstrijd van de serie wedstrijden te Rapenburg het oersterke T.F.C." van Terneuzen, waarin o.a. waren opgesteld Teeuw de Bruijn, Mathijs Moggre, J. Kaan, Jan Jurrij, Lowie Sjalk, kortom alles wat de Terneuzense naam op voet- balgebied kon hooghouden was in die ploeg verenigd. Niettegenstaande de sterkte van dat elftal werd het met 40 door Oranje verpletterd. Zij die deze wed strijd hebben meegespeeld en nog in leven zijn, kunnen ervan getuigen. Iedere Axel-speler kreeg een herinne- ringsdraagmedaille. Van het Axels elftal mogen zeker wel genoemd wor den de geduchte middenvoor Jan Jansen (bijgenaamd Jan Kanon door zijn keiharde schoten) en de doel- verdediger wijlen Pieter Freekenhorst. Waar wij bij Terneuzen overigens altijd kwalitatief wel achter waren, is het te begrijpen dat wij deze wedstrijd tegen een toenmaals zon enorm sterk elftal hebben onthouden. Vanaf dien tijd werd de Axelse leeuw op alle Zeeuws-Vlaamse velden gevreesd. In juni 1918 werd het voorzitterschap verwisseld en nam wijlen dhr. J. Comelisse dit ambt over van dhr. A. 't Gilde die sekretaris werd. Onder de leiding van wijlen J. Comelisse ging het de vereniging soms naar wens, maar ook had men nogal eens met tegenspoed te kampen. Dezen sinds ontslapen voorzitter, herdenken wij in dankbare her innering. Veel, zeer veel heeft de vereniging aan hem te danken. Voor ons die hem gekend hebben, blijft hij voortleven als een stuwkracht en één van de baan brekers van het voetbal hier ter plaatse. In genoemd jaar werden de datums voor de te spe len zilveren bekerwedstrijden inplaats van met de Kerstdagen en Nieuwjaar gesteld op Hemelvaartsdag en de Pinksterdagen. Door de Spaanse griep die in 1918 zo kwaadaardig woedde, zijn verscheidenen zeer gevoelig getroffen. Het jaar 1919 was voor de vereniging niet roos kleurig en werd weer een terrein-crisis doorgemaakt en de financiële toestand was zeer slecht. Tijdens de terreincrisis werd wel eens gevoetbald aan de grote Kreek, op een stuk weiland, waar nu de Zuidsingel is geprojekteerd. Dat de leden van „Wilhelmina" toentertijd ook niet altijd even braaf waren, bleek dat bij de voorzitter een klacht van de brigade-kommandant was binnen gekomen, over het optreden van sommige spelers op en rondom het veld. Aan de luisterrijke annexatiefeesten die 13 en 14 augustus 1919 gehouden zijn is ook deelgenomen. Er werd door het komité van aktie tot behoud van Zeeuws-Vlaanderen een grootse Historische en Alle gorische optocht in elkaar gezet met groepen als „Vrij Zeeland", Vrij Nederland enz. Het slot van de optocht was een groep kanonniers uit de vorige eeuw, gerekruteerd uit leden van Wilhelmina en staande onder leiding van een sergeant. In de annexatiedagen van 1919 slaagdden wij er in dank zij vooral het initiatief genomen door wijlen J. Comelisse, door bemiddeling van het Kroondomein het terrein dat op het ogenblik nog bespeeld word, van H.M. de Koningin te verkrijgen. Het terrein werd half-april 1920 officieël in gebruik genomen. Op 26 augustus 1919 werd een spoedeisende Buiten gewoon Algemene Vergadering gehouden voor de laatste keer in het klublokaal „de Rode Leeuw" bij dhr. J. Blansaart. Aanwezig was het bestuur, te weten, wijlen J. Cor- nelisse, voorzitter; A. 't Gilde, sekretaris; A. van Rijn, penningmeester; J. A. de Smidt en A. van Hoeve, kommissarissen, benevens acht werkende leden. Wij willen een gedeelte van deze vergadering weer geven. De voorzitter zette in het kort uiteen het grote belang dat gemoeid was met deze vergadering. Op 1 september 1919 moest de pacht betaald zijn van het a.s. speelveld. (Zoals reeds vermeld, was het speelveld half april 1920 officiëel in gebruik genomen, doch in 1919 werd er al op gevoetbald, zodat over dat jaar pacht moest worden betaald Na een krachtig betoog over het verleden en de toekomst van „Wilhelmina" werd staande de verga dering voor 81,05 getekend, waarvan 60,als renteloos voorschot door zeven leden. De voorzitter was in zijn nopjes over dit sukses en wijdde enige hartelijke woorden aan de leden voor hun offervaardigheid. Verder deelde de voorzitter mede, dat er een brug zou moeten worden gebouwd om toegang tot het ter- ren te krijgen. De kosten zouden vermoedelijk grotendeels op de schietvereniging worden afgewenteld, daar die finan- ciëel krachtiger was dan de voetbalvereniging. Tot zover het verloop van deze vergadering. De financiële toestand was zeer slecht te noemen en de geest onderling was ook niet wat je noemt voor de volle 100%. Verschillende leden stonden zoals men dat wel eens noemt danig in het krijt. De voorzitter moest met een voorstel ter tafel ko men om de kontributie van 30 cent per maand tijdelijk te verhogen tot 25 cent per week, dat toentertijd wel als een zeer drastige maatregel mag worden genoemd, doch een maatregel waardoor getracht moest worden de klub uit (als wij het zo mogen noemen) uit het moeras te trekken. Tenslotte werd het voorstel in stemming gebracht dat aldus was gemotiveerd met ingang van 1 januari 1920 een kontributie van 0,25 te heffen indien de schuld der leden niet mocht blijken te zijn betaald en indien zulks niet nodig mocht zijn de kontributie tot 10 cent te verhogen. Met op één na algemene stemmen werd het voorstel aangenomen. Later bleek dat deze drastige maatregel niet nodig was en werd de kontributie verhoogd tot 10 cent per week. Zo werd er voortgeworsteld met de hoop op betere tijden. Het spelpeil was ook aanmerkelijk gedaald vandaag opleving, morgen inzinking. Het aantal werkende leden bedroeg op 1 juni 1919 36, het aantal donateurs 34. In het jaar 1920 werd een meer dan smadelijke ne derlaag geleden in Terneuzen tegen T.F.C. (10—1). Nadien kwam er weer kentering ten gunste. Dokter Jens en dhr. Futselaar die alhier op het distributiekantoor werkzaam was, gingen zich met de klubzaken bemoeien, in het bijzonder met de opstelling en keuze der elftallen. Er werd kontakt gezocht met onze zuiderburen en door het spelen van vriendschappelijke wedstrijden werd het spelpeil aanmerkelijk beter. 16 mei 1920 werden drie bekerwedstrijden gespeeld lste ronde en wel - a. „de Grensstrijders" „de Vrijheid" b. „S.O.C." „Wilhelmina" en c. „Oranje" T.F.C." 23 mei werd de 2e ronde gespeeld en wel a. „H.B.S." „Oranje" en b. „Grensstrijders" „Wilhelmina" Op 2e Pinksterdag werd eerst de verliezer-wedstrijd „H.B.S." „Grensstrijders" gespeeld en daarna de finale. De scheidsrechter die de eindstrijd moest leiden, werd danig op het hart gedrukt zonder pardon op te treden als de wedstrijd in ruw spel dreigde te ontaarden. Een „Wilhelmina"-clown deed 's morgens een ronde door de stad om het publiek aan te moedigen de wed strijden te komen bezoeken. De finale die gespeeld is tussen „Wilhelmina" en „Oranje is ontijdig geëindigd, doordat de spelers van „Wilhelmina" het veld verlieten. Dit gebeurde nadat „Oranje de stand op 21 had gebracht in hun voor deel en alzo de palm der overwinning aan de Sasse- naren latende. Voorlichting voor gemakkelijke bevalling en om na de geboorte een goed en slank figuur te houden. De volledige deskundige voorlichting hiertoe in een Super de Luxe Zo eindigden dan op onverkwikkende wijze deze bekerwedstrijden, waarin „Wilhelmina" ten vierde male de 2e prijs had behaald. De toegangsprijzen voor de 2e ronde werden bepaald op 15 cent, voor de eindwedstrijden op 20 cent. Op 13 mei 1920 werd een wedstrijd gespeeld te Biervliet tegen „Juliana" van IJzendijke. Deze wed strijd waarvoor een prachtige zilveren medaille was uitgeloofd werd door „Wilhelmina" met 20 gewon nen. Soortgelijke wedstrijden zijn te Biervliet verschillen de jaren gespeeld tijdens de pauze van het konkours hippique. dat toentertijd jaarlijks gehouden werd. Wilhelmina II sloeg op 29 mei „Juliana" van Zaamslag met 40. Ook werd deelgenomen aan de seriewedstrijden van de „Grensstrijders" te Kapellebrug en „S.E.O.T.O." van Hulst. Een voorstel van een paar leden om de naam van de klub te veranderen werd met 21 tegen 3 stemmen verworpen. Naar aanleiding der beide tegen de vereniging opge maakte proces-verbalen is ieder der bestuursleden ver oordeeld tot 2 maal 0,50 boete. Deze proces-verbalen werden tegen de vereniging opgemaakt in verband met het vragen van entreegeld bij het spelen van wed strijden op zondag. Het klublokaal was inmiddels (in 1919) verplaatst naar Hotel ,,'s Lands Welvaren" bij wijlen dhr. G. Giliamse. Het aantal werkende leden bedroeg op 31 mei 1920, 40. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een ■- In 1921 was het bestuur als volgtwijlen J. Cor- nelisse, voorzitter; J. A. de Smidt, 2e voorzitter; A. 't Gilde, sekretars; A. van Rijn, penningmeester en Jos. van Puijvelde en A. van Hoeve, kommissarissen. De geest onder de leden was in het begin van het jaar niet al te best. Later werd het veel beter, dank zij een krachtig betoog van de voorzitter. Aan de dit jaar te spelen zilveren bekerwedstrijden werd onvoorwaardelijke deelname toegezegd door „O.D.I.O." van St. Jansteen; „G.V.V." van Goes; „T.S.C." van Terneuzen; (waarschijnlijk met twee elftallen) „de Grensstrijders" van Kapellebrug; „Ajax" van Sluiskil; „Zeelandia" van Middelburg; „de vete ranen" van Axel (voorwaardelijk en „Oranje" Sas van Gent. Scheidsrechterlijke medewerking was verkregen van de heren L. J. M. Stroecken van Hulst, J. G. Baert van Kapellebrug en zonodig zou de hulp worden ge vraagd van een bondsscheidsrechter. Voorts werd de entree-prijs voor iedere wedstrijd bepaald op 20 cent. Het eerste elftal van „Wilhelmina" zou in een nieuwe klubkledij verschijnen, waarbij de witte broek was vervangen door een zwarte, en waren nieuwe jerseij's aangekocht waarop de azuren leeuw prijkte op het gouden veld. Ook was door de vereniging een fraai stel doel- netten aangeschaft. Ten aanzien van een nodige goede indeling der wed strijden werd besloten een 2e afdeling in te richten waarin elkaar zouden bekampen „de Veteranen", Wil hemina II, Ajax en O.D.I.O. (zo mogelijk of desge wenst ook T.S.C. II). Een voorstel van de voorzitter om de elftalkommissie te brengen op 5 van wie 3 leden zouden behoren tot de niet werkende leden werd aangenomen. Tevens werd hieraan nog toegevoegd de kaptain van het eerste elftal. Deze uit 6 leden bestaande elftalkommissie werd ge handhaafd tot de eerstvolgende ledenvergadering, daarna werd de elftalkommissie samengesteld zonder werkende leden, t.w. dokter Jens, Futselaar en wijlen J. D. Freekenhorst. Benevens verschillende vriendschappelijke wedstrij den gespeeld door eerste en tweede elftal, waarvan wij er één willen noemen en wel V.I.G.O.R. van Hamme (B.) is ook deelgenomen aan de seriewedstrij den van „Oranje" en de „Grensstrijders". Op de bestuursvergadering van 23 augustus 1921 deelde de voorzitter mede dat hij op een kongres van volksweerbaarheid de ervaring had opgedaan dat er in breden kring een streven merkbaar was om alle takken van sport zoveel mogelijk plaatselijk te koncentreren, ofschoon dan iedere tak van sport op zichzelf be oefend blijft en zou blijven staan onder de oude be sturen. Vooral voor Axel zou er in dat opzicht wel wat te bereiken zijn, er diende een komité van aktie in het leven te worden geroepen, hetwelk zal ageren om het terrein waaronder ons voetbalveld ressorteerd in zijn geheel als sportveld vrij te krijgen uit handen van den tegenwoordigen pachter. Zulks is tenslotte gelukt, al zijn er enkele jaren overeen gegaan. In 1922 sloeg „Wilhelmina" een verbijsterend re- kord, daar het aantal gespeelde wedstrijden niet min der dan 50 bedroeg, waarvan er 24 werden gewonnen, 11 gelijk gespeeld en 15 verloren. Het aantal doelpunten voor bedroeg 105, tegen 72. Deze cijfers waren voor het eerste elftal 33 voor en 34 tegen, voor het tweede elftal was de verhouding 41 voor en 24 tegen, voor de kombinatie's van „Wil helmina" 25 voor en 13 tegen, terwijl het derde elftal één wedstrijd speelde en won met 6—1. Van de 6 gespeede internationale wedstrijden wer den er 2 gewonnen, 2 gelijk gespeeld en 2 verloren. 28 Wedstrijden werden thuis en 22 uit gespeeld. wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2