Uit onze omgeving Axel I t Predikbeurten Toeristisch nieuws uit België Zuiddorpe AUTO-BOTSING Vrijdag 21 juli te 06.00 uur had op de hoek Wil- helminastraat-Julianastraat een aanrijding plaats tus sen de veehandelaar A. A. te Axel die een veewagen bestuurde en een auto bestuurd door J. D. uit Philip pine. Het ongeluk ontstond omdat A geen voorrang verleende. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor maar beide wagens werden aanzienlijk beschadigd. BESCHERMING PLANTSOENEN Zoals bekend is in de Axelse Gemeenteraad reeds enkele malen gewezen op de vernielingen die in de plantsoenen worden aangebracht. Ook in de laatste raadsvergadering is dit onderwerp weer ter sprake ge komen, waarbij enkele suggesties door de raadsleden zijn gedaan. Het komt het kollege van B. en W. voor, dat de meest vruvchtdragende methode zal zijn om de leerlingen periodiek eerbied bij te brengen voor de na tuur, voor de eigendommen van anderen en in het onderhevige geval voor de eigendommen van de ge meentelijke overheid. Het zal voor de hoofden en de leerkrachten der scholen ongetwijfeld niet moeilijk zijn om periodiek tijdens een daarvoor geschikte les de aan dacht van de leerlingen op het bovenbedoelde te ves tigen. In dit verband wordt er op gewezen, dat jaarlijks voor het onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen door de Gemeente Axel een bedrag van rond 20.000,wordt uitgegeven, hetgeen neerkomt op ruim 2,50 per inwoner. Dit bedrag moet door de belastingbetalers bijeengebracht worden. Ieder zal het op prijs stellen dat onze gemeente, ook wat de plantsoenen betreft, er zo keurig mogelijk uit ziet. Dit kan mits ieder daaraan meewerkt. Als de kinderen de zorg voor plantsoenen e.d. wordt bijgebracht, zullen zij ongetwijfeld daarover thuis spre ken, zodat ook de ouders met dit probleem worden gekonfronteerd. OPLOSSING VERKEERSPROBLEEM Op het kruispunt Prins Hendrikstraat-Kerkdreef- Noordstraat-Stationsstraat is van gemeentewege een verkeersspiegel geplaatst. Wanneer men thans uit de Prins Hendrikstraat komt is men onmiddellijk in staat om de verkeerssituatie in de Kerkdreef te overzien. Hopenlijk zal deze spiegel de verkeersveiligheid in Axel ten goede komen. ZOMER REKLAME-MARKT Op zaterdag 5 augustus zal de wekelijkse markt te Axel een bijzonder karakter dragen. Er wordt dan namelijk een zomer-reklame-markt gehouden, waaraan een groot internationaal Standwerkerskonkours is ver bonden. Op deze markt zal een kraam staan waar men gratis polshorloges luxe- en huishoudelijke gebruiksartike len ontvangt, indien men in het bezit is van een folder met een prijswinnend nummer. Deze folders worden (en zijn uitgereikt op de markten van 22, 29 juli en 5 augustus. Tevens dingt men met deze folder mee naar de hoofdprijs voor Zeeland een Wasmachine. Deze attrakties maken de Axelse markt bijzonder aantrekkelijk, vooral ook bij onze zuiderburen die op zaterdagen in grote getale naar Axel komen, om hun inkopen te doen. GESLAAGD EN BEVORDERD De volgende Axelse leerlingen werden aan de Technische School te Temeuzen bevorderd Eerste algemene leerjaar R. C. A. Dellaert, P. J. J. Asselman, J. F. Vereecken, A. J. v. d. Bergen, F. A. v. d. Vijver, Th. Vink, A. J. G de Wolf. Afdeling metaalbewerken (naar 3e leerjaar W. E. v. d. Vijver. Afdeling Brood-banketbakken J. W. Herman. Afdeling Schilderen V. C. Hoorman. Afdeling Metaalbewerken naar 2e leerjaari L. C. van Doom. Afdeling Autoherstellen L. de Groote, A. Haak. Getuigschriften Metaalbewerken A. P. A. Verstraeten. Timmeren J. E. M. de Wolf. Elektrotechniek M. C. A. van Geetsum. Autoherstellen i I. Hofman, A. M. Robijn. BENOEMING De heer J. C. de Pooter, Schuttershofstraat 7, is benoemd tot koster van de Gereformeerde Kerk aan de Pironstraat te Axel. GESLAAGD Bij het te Goes gehouden examen van de Stichting Associatie van leraren slaagde voor Duitse Handels- korrespondentie onze stadgenoot J. J. van Esch. Voor het te Bergen op Zoom gehouden M.U.L.O.- examen slaagde S. van den Bergen te Axel. MIDDENSTANDSEXAMEN Voor het diploma Middenstand Algemene Handels kennis slaagden onze stadgenoten C. de Feijter en P. Haak. BEVORDERD Aan de N.T.S. te Temeuzen werden de volgende Axelse leerlingen bevorderd Naar le klasse elektrotechniek D. Boon. Naar Ie klasse werktuigbouwkunde i M. Dieleman, H. den Hamer. Naar 2e klasse werktuigbouwkunde J. W. de Feijetr, W. J. I. Herman, C. A. R. Sey. DIPLOMA-UITREIKING CHR. LAGERE TECHNISCHE SCHOOL TE AXEL Voor de eerste maal in het bestaan der Chr. L.T.S. vond vrijdagmiddag 21 juli 1961 de diploma-uitreiking plaats waarbij het bestuur en vele belangstellenden aanwezig waren. De heer M. Brandes, voorzitter van het schoolbestuur, opende de bijeenkomst met het lezen van Psalm 90. De heer Brandes gaf hierna een overzicht van het bestaan der school. Op 2 september 1958 werd aangevangen met het geven van lsesen aan 29 leerlingen in lokalen zonder outillage. In het kursusjaar 1959/1960 bedroeg het leerlingen aantal 80 en in 1960/1961 liep dit aantal op tot 116. Het lerarenkorps is thans 11 man sterk. In de aanvangsperiode was de school ondergebracht in enkele lokalen van de oude openbare lagere school, thans is het gehele gebouw der openbare lagere school en het noodgebouw aan de Armendijk. Plannen voor het bouwen van een nieuwe school zijn ontworpen, maar het wachten is op de goedkeuring. Van de geslaagden gaan 5 leerlingen naar de M.T.S. terwijl de anderen een werkkring hebben gevonden. Hierna reikte de heer Brandes aan de geslaagden de diploma's uit. De direkteur, de heer M. 't Gilde, wees op het belang van een verdere studie. Hij feliciteerde geslaagden en ouders met de bereikte resultaten en dankte leer krachten en leerlingen voor hun pionierswerk dat zij in de eerste drie moeilijke jaren hebben moeten ver richten. Namens de geslaagden sprak G. Lensen woorden van dank aan direkteur en leerkrachten en bood allen een boekenbon aan. De bijeenkomst werd met dankgebed besloten door ds. A. Kuiper. DE HEER A. DE SMIDT, ambtenaar van de burgerlijke stand te Axel, gaat met pensioen. Op 1 augustus 1961 gaat de heer J. A. de Smidt, ambtenaar van de burgelijke stand te Axel, met pen sioen. De heer de Smidt werd geboren te Axel op 5 juli 1896. De heer de Smidt genoot zijn opleiding aan de nor maalschool te Axel, waarna hij enige tijd werkzaam is geweest bij de A.C.Z. de Carbonisation te Sluiskil. Op 17 februari 1916 trad hij in dienst van de Ge meente Axel als tijdelijk ambtenaar ter sekretarie. Aan vankelijk was hij belast met de distributie-werkzaam heden en daarnaast moet hij behulpzaam zijn bij het administratieve sekretariewerk. In dat jaar bestond het personeel uit Burgemeester L. J. den Hollander; Sekretaris J. A. van Vessem; Griffier P. van Vessem; Bode-concierge J. A. Comelissen; Gemeente-ontvanger P. de Putter; Gemeenteveldwachter A. Olyslager. Na de eerste wereldoorlog toen de distributie op hield kreeg de heer Smidt werk bij de afdeling bevol king en daarnaast diverse kleine wetten zoals ar beidswet invaliditeitswet ouderdomswet jachtwet vogelwet veewet wegen en voet paden ijk- en herijk enz., later ook woningwet en -burgerlijke stand. Op 1 januari 1921 kreeg de heer de Smidt zijn vaste aanstelling in gemeentedienst, per 1 juli 1932 werd hij bevorderd tot 2e kommies, ter sekretarie, in 1942 volgde een promotie tot kommies en per 1 januari 1959 tot kommies A. In zijn loopbaan heeft de heer de Smidt onder de volgende burgemeesters en sekretarissen gewerkt 1916—1921 Burgemeesterden Hollander; 1921 1941 Burgemeester F. Blok; 1944—1960 Burgemeester P. van Oeveren; 1961heden Burgemeester M. K. van Dijke. 19161923 Sekretaris J. A. van Vessem; 1923— 1958 Sekretaris J. L. J. Maris; 1958heden Sekretaris P. G. v. d. Bosse. Op 2 februari 1927 werd hij ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met de dagelijkse werkzaam heden behalve de voltrekking van huwelijken. Na het vertrek van de heer J. L. J. Maris, waarmee hij vele jaren heeft samengewerkt, is hij op 1 februari 1958 ook belast met de huwelijksvoltrekkingen. Als ambtenaar van de burgerlijke stand heeft hij meer dan 8000 akten geschreven van geboorten, huwe lijken en overlijden. Het aantal verhuizingen dat hij heeft geregistreerd loopt in de tienduizenden. De bevolking groeide van 5228 inwoners in 1916 tot plm. 7800 in 1961. Sedert jaren bestaat het werk van de heer de Smidt hoofdzakelijk uit de administratie van de bevolking en de burgerlijke stand. Zijn kennis van de bevolking is fenomenaal. De in zijn jeugd opgedane kennis van de Franse taal, welke in de praktijk op de Cokesfabriek werd verdiept en verbreed, is hem menigmaal van groot nut geweest, vooral in de dertiger jaren toen er veel vreemdelingen in Axel gevestigd waren. Zijn kennis van de bevolking en zijn grote nauw keurigheid maakten hem tot een vraagbaak voor zijn kollega's. In zijn bijzondere eigenschappen voor de bevolking en de burgerlijke stand waren oorzaak dat andere af delingen ten volste op zijn gegevens konden ver trouwen. Van 3 april 1924 tot 12 oktober 1949 is hij sekre- taris-penningmeester en administrateur geweest van de woningbouwvereniging. Ter verbetering als zodanig was hij de centrale figuur der vereniging, waar alles om draaide. Daarna is hij tot de opheffing op 27 juni 1960 be stuurslid geweest. Zijn verdiensten zijn bij zijn veertigjarig ambts jubileum bekroond door toekenning van de ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau, welke hem bij Koninklijk Besluit van 9 februari 1956 werd verleend. In zijn jeugd was hij een enthousiast voetballer en hij heeft geruime tijd de kleuren van Axel verdedigd in het eerste elftal. Na ^jjn voetbalcarrière werd hij sportvisser en ja renlang heeft hij aan de Grote Kreek zijn geluk be proefd op de karpers. De laatste jaren trekt hij er met de bromfiets op uit om van de natuur in de wijde omtrek te genieten. En niet te vergeten zijn grote hobby: DE MUZIEK De heer de Smidt heeft een kollektie grammofoon platen, zowel in het lichte als in het klassieke genre, waar menig muziekliefhebber van watertandt. Wij twijfelen er niet aan dat het de heer de Smidt a.s. dinsdag bij zijn officiële afscheid en ook daarna niet aan belangstelling zal ontbreken. Hij is voor on telbare Axelaars die wel eens iets met burgerlijke stand en sekretrieaangelegenheden te maken hadden steeds een bereidwillige en betrouwbare vraagbaak geweest, wat zeker nog wel tot uiting- zal komen. Over het officiële afscheid hopen wij in ons volgend nummer uitvoerig te berichten. Ook van deze plaats wensen wij de heer Smidt geluk met zijn fraaie ambtelijke loopbaan. HULDIGING VOOR MR. W. HUGENHOLTZ. Op 26 augustus a.s. „dierenvriendendag" zal de voorzitter van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, onze oud-stadgenoot dr. mr. W. Hugen- holtz in hotel Oud Leusden te Leusden worden ge huldigd voor het vele werk dat hij op het gebied van de dierenbescherming heeft verricht. Het initiatief tot deze huldiging werd spontaan ge nomen door de heer L. Fokkema, industrieel te Drie bergen, die reeds lang een grote bewondering koestert voor het werk op dierenbeschermingsgebied, dat mr. Hugenholtz nu al veertig jaar lang geheel belangeloos verricht. De heer Fokkema besloot zijn bewondering in een daad om te zetten, toen de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman bij de behandeling van het ontwerp dierenwet in de Eerste Kamer der Staten- Generaal, de heer Hugenholtz lof toezwaaide voor zijn aandeel in de tot standkoming van dit projekt. Zoals indertijd gemeld, zal mr. dr. W. Hugenholtz wegens zijn overdrukke advocatenpraktijk op 21 ok tober het voorzitterschap van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren op een kader- konferentie in Utrecht neerleggen. BENOEMING DIJKGRAAF EN GEZWORENE POLDERS Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van de polder Zeven Trinité's de heer J. A. de Feijter te Temeuzen; dijkgraaf van de kalamiteuze Kleine Huis- senspolder de heer J. Dieleman te Zaamslag; bestuurs lid van het waterschap Hulster-en-Axeler Ambacht de heren G. C. E. M. Dierick te Koewacht en W. Koster te Axel; dijkgraaf van de polder Hulster-Nieuw- land de heer Th. A. Mangnus te Vogelwaarde; plaats vervanger van de dijkgraaf van de polder Nieuw Papeschor de heer G. E. M. Govaert te Westdorpe; dijkgraaf van het waterschap Koegors c.a. de heer P. van Hoeve Lzn. te Axel; dijkgraaf van de polder Beoosten en bewesten Blij de heer M. de Regt te Axel; dijkgraaf van de polder Havik de heer Th. A. Mangnus te Vogelwaarde en tot dijkgraaf van de polder St.- Jansteen de heer R. C. M. Inghels te St.-Jansteen. ZONDAG 30 JULI 1961 Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. [In beide diensten 3e kollekte voor kerkeraadsfonds.) Geref. Kerk (Kerkdreef), 10 en 2.30 uur Ds. H, Vogel, Enschede. Geref. Kerk (Pironstraat) 9.00 uur en 3.00 uur Ds. van Leeuwen. Geref. Gemeente10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 29—30 JULIDokter Schiltman. FESTIVALS Oostende Internationaal Muziek- en Dansfestival en Interna tionaal Jazzfestival (Kursaal 6 - 13 en 20 aug.) TENTOONSTELLINGEN Antwerpen t 6e Internationale Biënnale voor Beeldhouwkunst te Middelheim, t/m 15 oktober. Doornik Tentoonstelling van hedendaagse gewijde Kunst (Kathedraal, t/m 15 oktober.) Knokke Tentoonstelling Marc Chagall (Casino, t/m 15 sep tember) Mechelen Mechelen 4 Eeuwen Aartsbisschoppelijke Stad (Cul tureel Centrum, t/m 1 oktober). Oostende Het Vlaams Expressionisme (Feestpaleis, t/m 31 augustus). PROCESSIES EN STOETEN Blankenberge Zomercarnaval. Bloemencorso. (27 augustus). Ham-sur-Heure Militaire St. Rochusmars (20 augustus). Hasselt Ze ven jaarlijkse Feesten ter ere van O.L. Vrouw Virga Jesse. Processie op 6, 13 en 20 augustus. Virga Jessespel van 7 t/m 11, van 14 t/m 18 en op 21 augustus te 20.30 uur. Spa Bloemencorso bloemengevecht op 15 augustus. GESLAAGD Onze dorpsgenoot de heer T. Steel, kantoorbediende bij het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil, slaagde te Breda voor het diploma M.B.A. UITBREIDING TEHUIS VOOR BEJAARDEN Het in deze gemeente bestaande tehuis voor bejaar den zal worden uitgebreid tot 45 bedden. De exploitatie van dit tehuis, dat thans beheerd wordt door de kongregatie „St. Anna" te Oudenbosch, zal geschieden door de in het leven te roepen „Katho lieke Stichting Bejaardenzorg Zuiddorpe, Koewacht en Overslag". Het bestuur van deze Stichting zal be staan uit drie inwoners van elk der betrokken gemeen ten. Donderdag jj. is door dit bestuur een eerste ver gadering gehouden, waarin o.a. de statuten voor deze Stichting zijn besproken. De uitbreiding zal worden gefinancierd met een door de Stichting te sluiten geldlening onder garantie van de drie gemeenten. 50-JARIGE BRUILOFT Op 9 augustus a.s. hoopt het echtpaar E. de Vliegher-van der Goore de dag te herdenken van hun 50-jarige bruiloft. Zij zullen die dag door het gemeente bestuur op het gemeentehuis worden ontvangen, waar bij de gebruikelijke erewijn zal worden geschonken. REIS OUDEN VAN DAGEN Dinsdag j.l. hebben de oudjes hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Deze keer ging de reis via Sas van Gent naar Gent, waar in de bekende raadskelder de eerste verversing werd aangeboden. De tweede pleisterplaats was Audenaarde, waar het stadhuis werd bezocht. Van hieruit werd de reis voort gezet naar het hoogste punt van Ronse, zodat men een mooi vergezicht had op deze plaats. Daarna werd een bezoek gebracht aan de muur van Geraerdsbergen en reed men via Aalst en Dendermonde naar Overmeiredonk, waar men de langste tijd heeft vertoefd en velen zich hebben weten te vermaken met roeien. Daarna werd de terugreis aanvaard via Lokeren, Saffelaere en Wachtebeke. Bij hun aankomst in Zuid dorpe omstreeks acht uur werden zij opgewacht door een muziekgezelschap uit Axel. Ieder, die de reis had meegemaakt, waaronder de burgemeester, was zeer voldaan over dit bijzonder mooie uitstapje. GEMEENTERAADSVERGADERING Dinsdag 11 juli j.l., kwam de raad, voor de tweede maal onder voorzitterschap van burgemeester Kesbeke, bijeen. OPENING De vergadering werd door de voorzitter geopend met het in de vorige vergadering vastgestelde ambts gebed. Onmiddellijk daarna deelde hij mede, dat bij B en W een anonieme brief was ingekomen, doch dat dergelijke geschriften onmiddellijk in de prullemand verdwijnen, aangezien ongetekende brieven niet in be handeling kunnen worden genomen. NOTULEN De notulen van de vorige vergadering werden op twee punten na, ongewijzigd vastgesteld. INGEKOMEN STUKKEN Hierbij bevond zich een afschrift van een brief van het gemeentebestuur van Hulst aan de minister van verkeer en waterstaat, waam er bij deze bewindsman op aangedrongen werd zijn bemiddeling te willen ver lenen inzake verbetering van het wegvak Kallo - Vrasene - Kemske. Zonder hoofdelijke stemming werd op verzoek van het gemeentebestuur van Hulst be sloten hieraan adhaesie te betuigen. Door G.S. was medegedeeld, dat de aankoop van een gedeelte van de St. Marcusstraat van de Polder Zuiddorpe-Noorddeel was goedgekeurd.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2