Predikbeurten V.V. AXEL 50 JAAR Bekendmaking Dl ENSTPLICHT TWEEWIELER, laat zien waar U heen wilt duidelijk tijdig richting aangeven T. van Roon DIERENARTS Sas van Gent AFWEZIG van 20 juli tot 6 augustus. WAARNEMING door de dierenartsen J. Janssen, Axel Tel. 0 1155 -488 en J. F. de Haas, Zaamslag Tel. 0 1156-366 Verklaringen bij dierenarts de Haas. Dr D. Dorrepaal is AFWEZIG van 22 juli tot 1 augustus. Dr. J. N. van Kalmthout neemt waar. Spreekuren vervallen. A. KATS ARTS AFWEZIG van 29 juli t/m 19 aug. a.s. Prot. Chr. Psychiatrisch Ziekenhuis .Eloemendaal' te 's-Gravenhage-Loosduinen GEVRAAGD; zo spoedig mogelijk een hulp in het hoofdgebouw Intern. 45 urige werkweek, 2x p, m. reiskostenvergoeding boven 2.50 Tevens is er plaats voor een garderobehulp eventueel ook voor halve dagen. Sollicitaties aan de Geneesheer-Direkteur. Kunt U moeilijk etalagekaartjes tekenen Ideaal is dan EEN LETTER-SCHABLOON MET BIJPASSENDE PEN. Keurige kaartjes en prijsjes in een mum van tijd. KANTOORBOEKHANDEL Fa. J. C. VINK, A-el. Enige tijd geleden memoreerden wij in ons blad het vijftigjarig bestaan van de VV Axel. Van de hand van een van de oudste leden, de heer D. J. Freekenhorst ontvingen wij enkele weken geleden een uitvoerig verslag over deze vereniging vanaf de eerste dagen van haar oprichting. Wij stellen ons voor dit verslag in verbande met de plaatsruimte verkort in enkele nummers van ons blad te publiceren. Het eerste gedeelte hiervan volgt hieronder Het was 23 juni van het jaar 1911 toen een groepje jongens van een jaar of tien, elf stonden te praten. Het gesprek liep over voetbal. Dit gesprek heeft er toe geleid, dat op diezelfde dag, op initiatief van A. Riemens, J. Wijnen, W. Verhelst en wijlen M. den Engelsman aan de pomp bij wijlen Sientje Swets in de Oude Stad een voetbalklubje werd opgericht onder de naam van „D.J.S." (de Jonge Sportvrienden). In den beginne werd er gevoetbald op een weide van wijlen dhr. Ch. Cappon, Boutjes Putten genaamd, het tegenwoordige gemeentelijk speelterrein aan de Buthdijk. Het merendeel van de spelers beoefende toentertijd de voetbalsport op klompen of werkschoenen met dikke hoefijzers er onder, ja zelfs ook op de kousen. Op dit laatste waren de moeders niet zo zeer gesteld, daar het meermalen voorkwam, dat de jongens 's avonds thuiskwamen met gaten in hun kousen, zo groot dat je je hoofd er wel doorheen kon steken. In het begin had het opgerichte klubje geen bestuur, doch men was het er vlug over eens, dat er een be stuur moest worden gekozen. Dit eerste bestuur zag er als volgt uitWijlen M. de Krijger, voorzitter; Wijlen J. den Engelsman, sekretaris; Wijlen K. Wijna, penningmeester en wijlen S. Wijna en J. Cové, kom- missarissen. Wijlen dhr. M. de Krijger heeft de voor zittershamer tot 1914 gehanteerd. Op Boutjes Putten is niet lang gevoetbald, al spoe dig was men terecht gekomen op een weide van wijlen dhr. P. de Feijter aan de Buthdijk. Overgaan van de ene naar de andere weide nam niet veel tijd in beslag, een kleedlokaal was er niet, afrastering en doelpalen evenmin. De goal werd ge maakt van een paar klompen, schoenen of jassen. Reeds vóór de oprichting van de klub, werd er in Axel al gevoetbald. Daar is geweest de voetbalvereniging „Pro Patria" (voor het vaderland), later herdoopt in „A.V.V." (Axelse voetbalverenigng) de klub van dokter Jens. Verder zijn er een „Hercules" en een Olympia geweest. Dit waren de voorlopers van de tegenwoordige V.V. „Axel", die de tand des tijds dapper weerstand heeft geboden. De klub die in 1913 uit de voorgangers de beste levenssappen getrokken hebbende sindsdien in Axel meer en meer is geworden „de klub", de enige waar naast wij Axelaars ons met geen mogelijkheid een tweede van betekenis meer zouden kunnen denken. Het jaar 1913 was een hervormingsjaar, doordat vele leden uit de inmiddels ontbonden zustervereni gingen „A.V.V." en „Hercules" toe traden tot de jeugdige klub. Ook werd de klub herdoopt. Zij ontving de naam „Wilhelmina". Ook Frans v. d. Bergen, bijgenaamd „lange Frans" (wat wel overeen kwam met zijn formedabele lengte) posthouder te Zuiddorpe heeft menige Axelse over winning helpen bevechten. HULST In het Gemeentelijk Sportpark te Hulst vindt op 22 juli te 18.30 uur een voetbalwedstrijd plaats tussen Hulst I en een Rotterdams elftal, samengesteld uit spe lers van Feijenoord Sparta S.V.V. Hermes- D.W.S. en R.F.C. Onder de spelers van het Rotter dams elftal komen de namen voor van van Schijndel S.V.V. v. d. Tuijn (Hermes-D.W.S.). Benningshof (Sparta). Voor de niet zo erg verwende Zeeuws-Vlaamse voetballiefhebbers een interessante krachtmeeting. Duivensport POS TDU1VEN BERICH TEN De duivensociëteit „De Verwachting" te Axel nam een dezer dagen deel aan een vlucht op Dourdan. Uitslag oude duiven 1. J. Schelfaut te Sluiskil; 2. H. van 't Hoff, Axel; 3 en 9. E. van Dorsselaar; 4. D. Dieleman; 5 en 7. J. van Hoorn; 6. C. van Drongelen; 8. R. J. van de Veke, Zaamslag; 10. F. Michiels, Axel. Uitslag jonge duiven 1. P. Deij; 2. Ch. Tieleman; 3. F. Sijs, Sluiskil; 4. J. Weesepoel; 5. J. Vasseur; 6. J. Dieleman; 7 en 9 E van Dorsselaar; 8. A. Peersman; 10. M. Dieleman. De duivensociëteit „De Verwachting" te Axel nam een dezer dagen deel aan een vlucht op Doornick. Uitslag oude duiven 1, 2 en 8 E. Lambert, Sluiskil; 3 en 9 E. van Dors selaar te Axel; 4. J. de Visser; 5 Em. Pieters; 6 J. Giele; 7 C. van Drongelen; 10 J. Weesepoel. Uitslag jonge duiven t 1 en 10 A. Verschuren; 2 J. van Hoorn; 3 en 7 E. Misseghers; 4 E. Lambert, Sluiskil; 5 en 6 J. Bakker; 8 en 9 C. van Drongelen. Wandelsport Op zaterdag 16 september 1961 organiseert de wan delsportvereniging „Emma" te Axel haar eerste Be vrijdingswandeltochten. Er wordt gelopen over de ver schillende gebruikelijke afstanden, zodat jong en oud kan deelnemen. Zij die de tocht volbrengen ontvangen een herinneringsmedaille. Het waren jaren van groei en bloei, die we toen doormaakten, ondanks de ernst der tijden, want een paar uur gaans van ons woedde de oorlog in volle hevigheid. Tevens werden ook officieël de klubkleuren vastge steld, de kleuren waarin ook ons nationaal elftal speelt, n.l. oranje trui met witte broek. Het eerste klublokaal was in de „Roode Leeuw" bij wijlen dhr. J. Blansaart (hoek Zeestraat-Markt). De eerste officiële wedstrijd was tegen „Oranje" van Sas van Gent. Het bestuur vergezelde de spelers in een gesloten gerij. In 1914 ging de voorzittershamer over in handen van dhr. A. C. IJsebaert. Gedurende één jaar heeft dhr. IJsebaert als voorzitter gefungeerd. Vanaf 4 februari 1915 t/m 21 juni 1918 was het dhr. A. Th. 't Gilde, die het voorzitterschap op zich had genomen. In genoemd tijdsverloop, was dat eertijds kleine klubje uitgegroeid tot een stevige potige vereniging. Inmiddels werd er gespeeld op een voor voetbal totaal ongeschikt terrein aan de Armendijk, doch dank zij de welwillende medewerking van wijlen dhr. Ph. J. van Dixhoom werd ook wel eens gespeeld op de z.g. „Vetwei" benoorden het spoorwegemplacement. In 1914 werd een terreincrisis doorgemaakt. Toen tertijd moest zelfs om de seriewedstrijden te spelen gedurende de Paasdagen gebruik worden gemaakt van het terrein van de handboogschutterij „Ons Vermaak" tegenover de R.K. Kerk. (Op het ogenblik ligt daar de Evertsenstraat) Miden in dat veld stond een gaaipers. Dit was zoals te begrijpen is geen ideaal voetbalveld. Dikwijls gebeur de het, dat een bal gericht naar de tegenpartij keihard op die gaaiprang kwam en zodoende weer voor eigen doel verscheen, waardoor dan meermalen gevaarlijke situatie's konden ontstaan, zuks voor het publiek een vrolijke attraktie, doch voor de betrokken spelers een bittere teleurstelling. Maar er werd toch gevoetbald, en er werd toen tertijd niet precies zo nauw gekeken. Met grote moeilijkheden ging b.v. het spelen naar elders gepaard. Er waren spelers bij, die niet de beschikking hadden over een fiets, doch geen 'nood, met één voet op het pinnetje en met één knie op het spatbord kwam men er ook wel. Zelfs voor een reis te voet naar Terneuzen of Sas van Gent werd niet teruggedeinsd. Aan een reis betalen uit de klubkas werd niet ge dacht. Een reis per auto of autobus zoals tegenwoordig gebeurd, was toentertijd een ongekende, ja zelfs on gehoorde luxe. Alles moest uit eigen portemonnaie be taald worden. Amateurisme dus van het zuiverste water. De terreincrisis van 1914 is van geen lange duur geweest. In genoemd jaar augustus werd de mobilisatie afge kondigd en Axel werd een garnizoensplaats. Dit bracht met zich mee, dat de vereniging de be schikking kreeg over het konkoursterrein. Langentijd lag echter het verkregen terrein braak, het bruine monster tot werkloosheid gedoemd. De mobilisatietijd heeft voor de vereniging heilzame gevolgen gehad. Verschillende Hollandse en Brabantse tweede ja zelfs eerste klas spelers, die hier in Axel in garnizoen lagen, hebben in genoemde tijd de Oranje-kleuren helpen verdedigen. Aangename herinneringen zijn aan het konkoursterrein voor ons en voor de klub verbonden. Prachtige wedstrijden met militaire-elftallen uit Axel en Zuiddorpe zijn daar gespeeld. Wij herinneren ons nog zeer levendig de gebr. Hömingers uit Middelburg een Lowie Sjalk uit Ter- neuzen en anderen die in het Zuiddorpse militaire elf tal speelden. In het Axelse elftal speelden zoals al gezegd ver schillende tweede- ja zelfs eersteklas-spelers. Wij noe men Willem Welbergen toentertijd een bekende speler uit Goad van Deventer, verder de toen bekende tweede klas-speler Janus Bogaerts uit Dordrecht, de populaire bekkenslager van het militaire muziekkorps onder lei ding van de kapelmeester Hugo van Dalen, dat in Axel in garnizoen lag, dan de bekende speler Ed. Rutten van Noad (Tilburg). B. van Pelt, Verheul enz. Levendig staat bij ons ouderen, Janus Bogaerts de niet te passeren panterachtige back nog voor de geest. Kalm en als een rots in de branding stond hij steeds op zijn plaats en aanwijzingen gevende aan zijn mede spelers. Zelfs toen hij niet meer in Axel in garnizoen lag, heeft hij nóg wel eens de Axelse kleuren helpen ver dedigen voor de zilverenbekerwedstrijden. De militair Ed. Rutten was steeds voor midvoor Matthijs Moggre die toentertijd voor het sterke F.F.C. van Terneuzen uitkwam het grote struikelblok. Verder denken wij nog vaak aan spelers als Pol Everaart en Maurice Huysmans twee Belgische vluch telingen die als linksbuiten steeds het publiek (een om heining was er toen nog niet) met een toegespeelde bal als een pijl uit een boog langs het lijntje kwam aange stormd, waardoor hij het vijandelijk doel door zijn prachtige en afgemeten voorzetten steeds in gevaar bracht. Op 3 maart 1916 kreeg de vereniging een nieuw reglement, welke op 3 mei 1918 Koninklijk werd goed gekeurd. Dit reglement is getekend door de heren A. Th. 't Gilde, voorzitter; M. de Krijger, vice-voorzitter; W. A. Blansaart, sekretaris en L. Kindt, penningmeester. Op 1 en 4 juni 1916 werden seriewedstrijden gehou den ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der ver eniging. Deze seriewedstrijden waren oorzaak, dat de klub in aanzien steeg en men was algemeen van oordeel dergelijke wedstrijden telkenjare te organiseren. In bovengenoemde wedstrijden deed zich nog het merkwaardig verschijnsel voor, dat zelfs een vereniging die zo onproduktief was, dat zij geen enkel doelpunt kon maken met een prijs ging strijken met name T.D. uit Hulst. Een 4e prijs was achterop bezien, eigenlijk overbodig geweest, daar er een lauwe wedstrijd restte, het publiek het veld verliet en er tenslotte slechts een half uur gespeeld werd. In plaats van om de kwaliteit van spel of prijs, werd er eigenlijk maar om het grootste stuk brons „getrapt". ZONDAG 23 JULI 1961 Ned, Herv. Kerk 10.30 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. (In belde diensten 3de koll. voor Inwendige Zending.) Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Gere[. Kerk (Pironstraat) 11 uur Ds. Stolk te Emmen. 2.30 uur Ds. v. Hattem te Terneuzen. Gerei. Gemeente10 en 2.30 uurLeesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 22-23 JULIDokter Kats. UITSPAKEN INZAKE VRIJSTELLING TERINZAGELEGGING. Ter gemeentesekretarie ligt voor een ieder ter inzage een uitspraak van de Minister van Defensie gedagtekend 18 juli 1961 inzake aangevraagde vrijstelling van dienst als gewoon dienst plichtige. BEROEP. Tegen elke uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tierde dag na de dag van deze bekendmaking in beroep komen. Het beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en bij mij worden ingediend. Mijnerzijds wordt voor de doorzending van het beroepschrift aan de Kroon zorg gedragen. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur is gehoord. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 21 juli 1961. De Burgemeester, (wnd.) M. L. M. IJsebaert. Er zijn op de weg lieden die in de figuur lijke én de letterlijke zin des woords niet goed weten waar ze heen willen. Of die en nu doelen we niet op de vergeetachtigen-te- goeder-trouw, want dat zijn we allemaal wel eens op z'n tijd wél weten waar ze heen wil len. maar vinden dat een ander daar lekker niets mee te maken heeft. Of die het gewoon alleen maar een beetje gek vinden om je linker, laat staan je rechter arm eens flink uit te steken. Niet alleen maar een schuchter duimpje of een gebaar van ik-ga-de-eendjes-voeren. Neen, flink gestrekt de arm. Een hoek van 90 graden. Wa terpas En laat nu niemand zeggen, dat ook de auto mobilisten zich in dit opzicht wel eens aan domme dingen schuldig maken. Natuurlijk, het is zo. Maar er bestaat op zijn zachtst gezegd toch wel een flauw vermoeden, dat het niet of niet tijdig en duidelijk richting aangeven een euvel is waarbij de tweewielers er het slechtste opstaan. Dat is in Duitsland ook gebleken bij een met de bekende Gründlichkeit uitgevoerd onderzoek van 22.814 richting veranderings ongelukken. Bij 21% hiervan ontstond het ongeluk doordat de berijder van een bromfiets, motor fiets of scooter helemaal geen richting aangaf, bij 17,4% doordat hij het wel deed, maar dan niet tijdig of duidelijk genoeg. De bestuurders van personenauto's staken hierbij gunstig af met 10,4 resp. 13,7% en nóg beter kwamen de bestuurders van vrachtauto's uit de bus met 8,3 resp. H%. Genoeg van alle percentages. Cijfers zijn geduldig. Maar in het verkeer is men helaas - alles behalve geduldig. Daar wordt niet gewacht totdat men een duidelijk beeld heeft waar de ander „heen wil". Daarom een goede raad aan alle berijders van tweewielers hoog op die arm. Links. Rechts. Horizontaal. Flink gestrekt. Zonder iemand in het gezicht te slaan. Maar frank en vrij. Als ware het uw dagelijkse portie ochtendgymnastiek. Allemaal aan de vrije oefening op fiets en bromfiets. Gezond voor de armspieren. Veilig voor de rest van uw spieren en die van anderen. Kortom TIJDIG en DUIDELIJK. Publikatie van het Verbond van Veilig Verkeer.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3