BABY VERWACHT? Sportnieuws Onvergetelijk afscheid van de Brigade Axel der Kon. Marechaussee Uit onze omgeving Axel Aan dat gemartel met brandend maagzuur moet U 'n einde maken. Rennies nemen! Predikbeurten Stijl en Stram? Nu hier - din daar? Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. GSiUiliiy BABYSET 23e iKxrtgesdxhevetv ~üxdnjv&vz&igittg Bekendmakingen MEDEDELINGEN A.s. woensdag zal bij gunstig weer De Chr. Fanfare „Hosanna" een begin maken met de buitenwijken te bezoeken, ditmaal Vaartwijk en Magarette. In de Hospitaalstraat hopen op 4 juli a.s. A. Naye- van Oost hun 60-jarige bruiloft te vieren. YOUTH FOR CHRIST In de Gereformeerde Kerk aan de Pironstraat te Axel vindt vandaag zaterdag 1 juli de Youth for Christ ralley plaats, waaraan medewerking wordt ver leend door de zingende Zusjes Faassen uit Vlaar- dingen, hammondorganist F. v. d. Reijden, zangleider Guus Hoddenbagh. Spreker op deze avond is Jaap Zijlstra. ANJERAKT1E. De muziekvereniging „Hosanna" te Axel maakte woensdagavond een rondgang door de straten, waar bij een achttal meisjes koliekteerden voor het Anjer fonds. POLIO-VACCINATIE In, het Groene Kruis-gebouw te Axel werden een dezer dagen een aantal kinderen ingeënt tegen pokken. Voor 250 kinderen was dit de vierde- en voor 125 kinderen de derde injektie. GESLAAGD Aan het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen slaag de voor het diploma H.B.S.a onze stadgenoot de heer J. Meermans. Te Goes slaagden voor het diploma M.U.L.O. a A. J. van Es en H. Mieras; en voor het diploma M.U.L.O. a Middenstandsdiploma J. J. C. van Driel; A. P. van Meurs; E. S. Martheze en C. de Masier, allen leerlingen van de Chr. U.L.O. te Axel. OPBRENGST KOLLEKTE De in de gemeente ten bate van het Nederlandse Rode Kruis gehouden kollekte heeft opgebracht 2.023,20. SPORTDAG Z.L.M.-HUISHOUDSCHOLEN Tijdens de Landbouwtentoonstelling te Noord-Beve land werden de traditionele sportwedstrijden gehouden tussen de leerlingen van de negen landbouwhuishoud- scholen der Z.L.M. Bij deze wedstrijden in hardlopen, verspringen, hindernislopen, balwerpen en estafette gelukte het de vertegenwoordigsters van de Axelse school, de bronzen medaille te bemachtigen zij eindigden op de derde plaats, na de meisjes van Kruiningen en Zierikzee. En vandaag ermee beginnen. Dan geen zorg meer over pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand met Rennies prompt. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk óók. Vraag ze bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. AANRIJDINGEN. Zaterdag 24 juni te 23.30 uur kwamen op het rijwielpad aan de Kinderdijk twee bromfietsers fron taal met elkaar in botsing. De heer K. uit Axel kwam hierbij zo ongelukkig te vallen dat hij een sleutelbeen brak. De heer de L. uit Koewacht heeft geen noe menswaardig letsel opgelopen. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De bromfietsen werden licht be schadigd. Dinsdagmiddag te 13.00 uur had op het kruispunt Evertsenstraat-Kanaalkade een aanrijding plaats tussen een personenauto bestuurd door J. S. te Maartensdijk en de fietser M. I. M. te Axel, doordat M. geen voor rang verleende. Het rijwiel werd aanzienlijk bescha digd, terwijl M. ontvellingen en enkele bloeduitstor tingen opliep. De auto werd licht beschadigd. BERICHTEN VAN HET STADHUIS Hr. Ms. Mijnenveger „Axel" komt op bezoek. De toch al nauwe banden tussen Hr. Ms. „Axel" en de gemeente Axel zullen opnieuw worden verste vigd. Deze mijnenveger zal namelijk van 7 tot 10 juli a.s. weer een bezoek aan onze gemeente brengen. Op vrijdagavond zal de bemanning door de gemeen teraad worden ontvangen. Voorts zal getracht worden op een nog nader uit te werken wijze kontakt te leggen tussen de bemanning en de bevolking. Onder meer worden pogingen in het werk gesteld om 's zaterdagsmiddags een voetbalwedstrijd te orga niseren, terwijl des avonds een rondrit door de ge meente en de buitenwijken zal worden gemaakt. Een nader uitgewerkt programma zal nog worden gepubliceerd. ZONDAG 2 JULI 1961 Ntd. Herv. Kerk10 uur Vic. S. den Blaauwen (medewerkng van het kinderkoor); 2.30 uur; P. J. Pennings. (Bed. H. Doop.) (In beide diensten 3e kol lekte voor Prof. Kerk in België en Nieuw-Guinea.) GereJKerk (Kerkdreef)10 en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. GereJ. Kerk (Pironstraat10 uur en 3 uur Ds. A. v. d. Hoorn, Lunteren. Gerei. Gemeente10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. •tia. 12 JULIDokter Boor. Tamboerkorps en Zangkoor der Koninklijke Donderdag 29 juni 1961, de 50e verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal nog lang bij de inwoners van Axel in herinnering blijven, want op deze dag werd plechtig afscheid genomen van de brigades Axel Breskens Hontenisse en IJzendijke der Ko ninklijke Marechaussee. Onder de genodigden die om streeks 11.00 uur op het stadhuis arriveerden, merkten wij o.a. op Kolonel H. J. Amelink, chef staf Koninklijke Ma rechaussee; de gamizoenskommandant Middelburg, Overste Y. Meter; de distriktskommandant Majoor E. N. Spronk; de gebiedskommandant der Belgische Rijkswacht, kolonel Lamonte; de vertegenwoordiger Van het ministerie van defen sie, Raadsadviseur P. Dregmans; de Kommandant Maritieme middelen in Zeeland, kapitein ter zee de Bruijne; de vertegenwoordigers der Rijkspolitie, overste van Tiel en luitenant van Boyen en adjudant Schatbom; de vertegenwoordigers der diverse brigades in Zeeuws-Vlaanderen; diverse vertegenwoordigers der Gemeente Axel. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar vaak is de oor zaak onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige gevol gen daarvan. Naarmate Kruschen de wat traag ge worden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzui verheden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede ook de oorzaak van Uw rheumatische pijn. Ing. Med. Burgemeester van Dijke heette allen hartelijk wel kom. Het is voor Axel een grote eer dat dit afscheid juist in Axel mag plaatsvinden en dit pleit voor de kwalifikatie „Centrumgemeente" Ook op deze dag gaan ónze gevoelens uit naar ons Koninklijk gezin, en wel zeer speciaal naar Prins Bernhard, die vandaag zijn vijftigste verjaardag viert, de inspekteur-generaal van onze strijdkrachten. Vanaf deze plaats willen we gaarne woorden van dank richtten tot Prins Bernhard voor zijn onverpoosde inspanning ten behoeve van land en volk. Het is bijzonder jammer dat de brigade wordt opge heven en wij zullen het vertrouwde beeld in de de Ruy- terstraat dan ook zeer zeker missen. We moeten dit echter niet te tragisch opvatten en open oog hebben voor de doorvoering van de BeNeLux. De marechaus see vertrekt daarom ook niet met stille, maar met slaan de trom. Het is ons in de 121 jaar, dat de brigade in Axel gevestigd geweest is, gebleken dat de woorden in haar blazoen „Zonder vrees en zonder blaam" geen holle phrase is. Het gaat de Koninklijke Marechaussee ook in de komende jaren goed. Hierna kwam aan het woord de kolonel H. J .Ame link, die generaal Kaub vertegenwoordigde. Generaal Kaub kon niet in Axel aanwezig zijn i.v.m. zijn uit nodiging ten paleize Wij zijn U, burgemeester en Uw Gemeente bijzonder erkentelijk voor dit afscheid. Wij willen hier in de eerste plaats denken aan de brigade Hontenisse, die juist een week geleden zo zwaar getroffen is, door het plotseling overlijden van haar brigade Kommandant Opper van der Kam. Wij gedenken de ijver en plichts betrachting waarmee Opper van der Kam steeds zijn werkzaamheden heeft vervuld. Onze gedachten gaan uit naar zijn diepbedroefde familie. Op 1 juli 1960 is in werking getreden de „Over eenkomst tussen het Koninkrijk der Nederlanden, het Koninkrijk België en het Groothertogdom Luxemburg inzake de verlegging van de personenkontröle naar de buitengrenzen van het Benelux-gebied. Als gevolg hier van is de wijze van grensbewaking ingrijpend gewij- 'zigd. Nadat na gedurende ongeveer één jaar ervaring werd opgedaan met de nieuwe vorm van toezicht is een en ander tot uiting gebracht in een wijziging van de vredesorganisatie van het Wapen. Het gevolg is, dat de sterkte van het personeel in Zeeuws-Vlaanderen aanzienlijk wordt teruggebracht. De historische banden tussen Zeeuws-Vlaanderen en de Kon. Marechaussee dateren reeds van 1830. Noch tans is van een regelmatige indeling van Kon. Mar.- personeel in Zeeuws-Vlaanderen pas sprake va 1840. Toen werd opgericht het Luitenantschap Sas van Gent. Het Luitenantschap bestond uit de brigades Aarden- burg, IJzendijke, Sluis, Axel, Sas van Gent en Hulst. Oorzaak van de oprichting van voornoemd Luitenant schap is geweest dat de Zeeuws-Vlaamse burgemees ters klachten indienden dat na het vertrek der mili tairen na demobilisatie van het leger de veiligheid in Zeeuws-Vlaanderen veel te wensen overliet en Bel gische benden veelvuldig strooptochten hielden in de Zeeuwse gebieden. In de diensten der Kon. Mar. in Zeeuws-Vlaanderen is na de oorlog een wijziging ingetreden. Tot mei 1940 verrichtte het personeel volledige politiedienst, na 1945 werd het akcent nagenoeg geheel gelegd op de grens bewaking. Het is jammer dat de loop der gebeurtenis sen ertoe heeft geleid, dat men dan honderd jaar be staande banden moeten worden verbroken. Grote waar dering bestaat er voor de goede samenwerking welke er steeds heeft bestaan tussen de burgerlijke autoritei ten en de betrokken Kon. Mar.-funktionarissen. Wij twijfelen er niet aan of deze goede samenwerking zal ook onder de gewijzigde omstandigheden blijven voort bestaan. Voorlichting voor gemakkelijke bevalling en om na de geboorte een goed en slank figuur te houden. De volledige deskundige voorlichting hiertoe in een Super de Luxe Raadsadviseur Dregmans, oud-Axelaar, hield een door de aanwezigen zeer op prijs gestelde humoris tische toespraak. Het hoogtepunt van dit afscheid betekende onge twijfeld het optreden van het tamboerkorps en het zangkoor der Kon. Marechaussees. De velen die aan wezig waren op het Marktterrein hebben kunnen ge nieten van een zeldzame fraaie muzikale show, zoals Marechaussee leverden voortreffelijke show. men in Zeeuws-Vlaanderen slechts zelden ziet. On danks de grote warmte leverden de jeugdige leden van het Tamboerkorps een voortreffelijke prestatie en zij boeiden de aanwezigen van begin tot eind. De zangliefhebbers hebben hun hart kunnen ophalen, want het zangkoor leverde een voor Zeeuws-Vlaan deren ongekende zang-prestatie. Na afloop van de show maakte het tamboerkorps een mars door de Axelse straten. Zij die niet aanwezig waren, bestond 's avonds ge legenheid om hiervan flitsen op te vangen, want de N.C.R.V.-reporter Jan Zindel was speciaal uit Hilver sum gekomen om dit afscheid bij te wonen en op de band op te nemen.. UITBREIDINGSPLAN Het hoofd van het gemeentebestuur te Axel maakt bekend, dat de raad dier gemeente op 27 juni 1961 het onderstaand besluit heeft genomen De Raad der gemeente Axel; overwegende, dat het wenselijk moet worden geacht handelingen, als waarvoor volgens artikel 6, le lid, van de Woningwet vergunning van burgemeester en wet houders wordt vereist, te voorkomen tijdens de voor bereiding van de vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen, met bijbehorende bebouwingsvoorschriften, zoals dat plan is vastgesteld door Gedeputeerde Staten van Zeeland dd. 20 april 1960, no. 2412/8, 3e afdeling, en goedgekeurd bij K.B. van 27 maart 1961, no. 17; Gelezen het voorstel van burgemeester en wethou ders; Gelet op artikel 36, 4e lid, van de Woningwet; besluit: te bepalen dat de herziening wordt voorbereid van a. het uitbreidingsplan in hoofdzaak, met bebou wingsvoorschriften; b. het uitbreidingsplan in onderdelen, met bebou wingsvoorschriften. Axel, 27 juni 1961. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, DeBurgemeester, M. K. van Dijke. BESTRIJDING VAN DISTELS Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter algemene kennis dat ingevolge de provinciale veror dening op de bestrijding van distels de gebruiker of bij gebreke van dien, de eigenaar, van grond verplicht is deze te zuiveren van distels, behorende tot het geslacht Circium en Sonchus, voordat deze tot bloei komen. Na 8 juli as. zal controle worden uitgeoefend of aan bovengenoemde verplichting is voldaan. Overtreding van genoemde verordening is strafbaar. Axel, 27 juni 1961. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Sekretaris, De Burgemeester, P. G. van den Bosse. M. K. van Dijke. SLUITING KANTOREN EN DIENSTEN OP ZATERDAG Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend dat in verband met de invoering van de vijf daagse werkweek de administratieve diensten, welke kantoor houden in het stadhuis, met ingang van 1 juli a.s. op zaterdag voor het publiek gesloten zullen zijn. Uitsluitend voor burgerlijke stand aangelegenheden blijft het kantoor op zaterdag geopend van 9-10 uur. Axel, 28 juni 1961. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Sekretaris, De Burgemeester, P. G. van den Bosse. M. K. van Dijke. Voetbal VOETBAL WEDSTRIJD A.s. zaterdag 1 juli vindt op het terrein aan de Buitenweg te Axel de vierde wedstrijd in het A.Z.V.V.- nederlagentournooi plaats tussen A.Z.V.V. I Ter- neuzense Boys I. Het zal voor de Boys lastig zijn om A.Z.V.V. in de huidige vorm een nederlaag toe te brengen. A.Z.V.V.I - HONTENISSE 1 5-2 Haak scoorde hattrick. Geensen schakelde middenvoor van Kruyssen uit. Zaterdag 24 juni speelde A.Z.V.V. de derde wed strijd in het nederlagentóumooi tegen het pas naar de tweede klasse, gepromoveerde Hontenisse. Hontenisse kwam in het veld met twee invallers, maar dit mag voor hen excuus zijn voor de nederlaag. Bij A.Z.V.V. stond doelman Gommerts weer onder de lat, wat de rust in de verdediging zeker ten goede kwam. Reeds na 10 minuten kreeg Lensen op rechts de bal goed vrij, ieder verwachtte een voorzet, maar er volgde een voorzet en onhoudbaar scoorde aanvoerder Haak (1-0). Na dit doelpunt ging Hontenisse meer aanvallen en in de 25e minuut hadden zij sukses door hun links buiten L. Mahu, die met een effektvol schot de gelijk maker scoorde (1 1). De partijen wogen in de eerste helft goed tegen el kaar op met wisselende kansen. In de 30e minuut kopte Haak uit een door Ruijtenburg genomen hoekschop rakelings over de lat. Na 35 minuten spelen een uit stekende Hontenisse-aanval. Linksbuiten Mahu om speelde zijn tegenstander, een fraaie pass naar mid- voor van Kruyssen en dat betekende 12). Vlak voor de thee kwam A.Z.V.V. weer op gelijke voet. Weer een Lensen-Haak kombinatie, door laatstge noemde afgerond met een uitstekende kopbal (22). Na rust startte Hontenisse onmiddellijk met een fel offensief, dat in enkele korners resulteerde, maar er viel in de 50e minuut een doelpunt aan de andere kant. Een breedte-pass bereikte de scherp opgesteld staan de van der Hout en zijn harde schuiver was de doel man te machtig (32). Hontenisse beging de fout om het spel te kort te houden, wat juist een kolfje naar de hand van Geensen is. In de 20e minuut kwam bijna de gelijkmaker tot stand. Midvoor van Kruijssen brak alleen door, maar een schitterende reaktie van Gommerts en het gevaar was bezworen. In de 30e minuut kwam weer een A.Z.V.V.-doelpunt tot stand, vrijwel gelijk aan de voorgaande. Weer een Lensen-Haak kombinatie. Dit betekende A.Z.V.V.'s vierde en Haak's derde doelpunt. Een bijzonderheid is wel dat Haak's hattrick bestond uit drie kopballen (4-2). Het was weer stopperspil Geensen die in deze wed strijd als een rots in de branding stond. Van midvoor van Kruijssen was een grote roep uitgegaan, maar hij was tetjen deze bekwame speler volkomen kansloos. 5 Minuten voor tijd kwam het fraaiste doelpunt van de wedstrijd tot stand. Een schitterende Haak-v. d. Hout kombinatie werd door laatstgenoemde afgerond met een keihard schot in de benedenhoek. Dit was ongetwijfeld het fraaiste doelpunt van de wedstrijd (5-2). Te 17.00 uur speelde A.Z.V.V.'s tweede elftal tegen H.S.V. I uit Hoek. Het was een zeer lusteloze wed strijd. Voor rust kwam H.S.V. uit een door van Vught genomen penalty de leiding, maar vlak daarna bracht C. de Kraker de partijen weer op gelijke voet. Na rust was het weer van Vught die uit een penalty scoorde (12), wat tevens de eindstand betekende. .Om 15.30 uur speelde de A.Z.V.V.-pupillen tegen de pupillen der V.V. „Axel" uitslag (11—0) in het voordeel van A.Z.V.V. UITSTEKEND RESULTAAT AXEL-JUNIOREN in Internationaal Reinaert-tournooi te HULST. De junioren der v.v. „Axel" namen dit week-einde met sukses deel aan het internationale juniorentoumooi te Hulst. Er waren 14 deelnemende ploegen, waar onder twee uit België n.l. Kemzeke ien St. Gillis. Voorts het Brabantse M.O.C. en verder uit Zeeuws- Vlaanderen Hontenisse Terneuzen Axel St. Jansteen. De organiserende vereniging nam deel met vier elftallen. Uitslagen Axel Hulst B 2 2—0 Kemzeke B Hulst B 1 04 Terneuzen A Hulst A 1 21 St. Gillis B Hulst B 2 10 Hontenisse B Hulst B 1 01 Hontenisse A M.O.C. 00 Kemzeke B Hontenisse B 1 1 Terneuzen B Hulst BI 0—2 St. Gillis A Hulst A 1 10 Hontenisse B Terneuzen B 10 St. Gillis B Steen B 03 Hontenisse A Hulst A 2 0—0 Terneuzen B Kemzeke B 30 Axel B Steen B 2—0 Terneuzen A St. Gillis A 0—0 Axel B St. Gillis B 0—0 Hulst B 2 Steen B 00 M.O.C. Hulst A 2 10 Eindstanden van het tournooi B-Junioren le prijs Axel B I 2e Hulst B I 3e Steen B I 4e Hontenisse BI 5e Terneuzen BI 6e St. Gillis B 7e Hulst BII 8e Kemzeke A-Junioren le prijs M.O.C. '17 2e St. Gillis 3e Terneuzen 4e Hontenisse 5e Hulst A 1 6e Hulst A 2 Voor de leider der Axelse-junioren, de heer L. Roelandt is het een bijzonder sukses, om binnen een week overwinnaar te worden in twee junioren-tour- nooien, vorige week in Axel en thans in Hulst. Wielrennen FRAAI SUKSES VOOR HENK DE WAAL Henk de Waal boekte zaterdag weer een fraai suk ses door in Souburg winnaar te worden van de wieler- race voor amateurs en onafhankelijken die in deze ge meente in het kader van een sportweek werd ge houden. 31 renners gingen van start en reeds na 7 ronden wist H. de Jong uit St. Willebrord uit te lopen en een voorsprong te behalen die hij lang zou behouden. Toen echter reeds vele ronden waren gereden trach ten tweetal renners de vluchteling in te halen, De Waal zag zijn kans wist zich bij deze twee te voegen en gezamenlijk slaagden zij er in de koploper die tien tallen kilometers alleen had gereden in te halen. In de sprint toonde de Waal zich de sterkste en ging als eerste door de finish. Duivensport POST DUIVEN BERICHT De duivensociëteit „de Verwachting" te Axel nam dezer dagen deel aan vluchten op Breteuil. Uitslagen Oude duiven1. P. Deij; 2. R. J. v. d. Veke; 3 en 10. J. de Visser; 4 en 5. D Dieleman; 6. H. van 't Hoff; 7. E. Zaman; 8. E. Tieleman; 9. R. van Wiemeersch. Jonge duiven 1 en 8. A. Peersman; 2 en 5. D. Die leman; 3. M. Dieleman; 4. E. Pieters; 6. P. Gommers; 7 en 9. J. Sijs; 10. P. Deij

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3