GEMEENTERAAD VAN AXEL Natuurlijkbruin STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS Last van zenuwen? 4 Huid genezing i r PLANNEN IN VERBAND MET UITBREIDING SPORTAKKOMODATIE. veilig tegen zonverbranding Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen 8 O iL Dinsdag 27 juni 1961 kwam de raad van onze ge meente bijeen om een negentien punten tellende agenda af te werken. Van wethouder C. de Putter was bericht ontvan gen, dat hij wegens uitstedigheid, niet op deze ver gadering aanwezig kon zijn. Bij punt 2 van de agenda, de notulen, wenste nie mand van de heren raadsleden het woord. Ingekomen stukken en mededelingen De heer E. A. Maas informeerde naar het hoge be drag aan representatiekosten, blijkens de notulen van de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Waterleiding Mij. „Zeeuws Vlaanderen". De vertegenwoordiger van onze gemeente bij de N.V. Waterl. Mij. de heer D. J. Oggel, antwoordde hierop dat dit bedrag vrij hoog is, i.v.m. jubilea van de heren Truffino en Dikötter en het op til zijnde 25-jarig bestaan van de Waterleidingmaatschappij. De heer van Luijk informeerde naar de hoogte van het bedrag „verleende redukties enz." uit de begroting van de Stichting Zeeuwse Muziekschool. De heer van Luijk wees er voorts op, dat Axel een aanmerkelijk bedrag aan subsidie betaalt, en dat er weinig voor Axel gebeurt, o.a. gering aantal instrumenten. De heer v. d. Bosse antwoordde hierop dat dit be drag voor een belangrijk deel voortvloeit uit gezins- redukties, dus een tegemoetkoming in de draagkracht van de ouders. Wat betreft de hoogte der subsidie merkte de ge- meentesekretaris op, dat dit samenhangt met het aan tal leerlingen en het instrument dat de leerlingen leren bespelen. Naar aanleiding van de vernielingen der plantsoe nen, met name op het terrein tussen de Joost de Moor straat en de Bakertstraat, gaf de heer J. den Doelder de raad in overweging, in overleg te treden met de schoolhoofden en de mogelijkheid te bezien om met de kinderen een rondgang langs de plantsoenen te ma ken en hen hierbij deskundig te laten voorlichten. Ook de heer K. Hamelink zou hiertegen gaarne afdoende maatregelen zien nemen. De heer C. van Bendegem opperde het idee om in Axel te komen tot het aanstellen van prakwachters. In zijn antwoord zegde de burgemeester toe dat deze ideeën in overweging zullen worden genomen, maar dat het zeer zeker vereist is dat de ouders primair hun medewerking verlenen. Het is gebleken, dat in woners van Axel vuil storten op plaatsen waar dit niet hoort. Het plaatselijk fatsoen van de bevolking spreekt hier een woordje mee. Ook toezicht op en in het bos is zeker nodig. Pig maderm. Tube 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 De heer C. van Bendegem kwam nogmaals terug op de Pinkstervermakelijkheden Tot mijn verwondering is gebleken dat de opgestelde attributen op zaterdagmiddag gesloten blijven. Het is niet mijn bedoeling om thans strijd te leveren om de kermis in volle glorie te doen herleven, maar bij een groot deel der bevolking leeft de gedachte om ook reeds op zaterdag naar de Markt te kunnen gaan. Ik meende dat dit idee ook leefde bij de Stichting Streek- centrum en had hierover een brief van het Streek- centrum verwacht. Is er een brief geweest en zo ja wat is het esultaat De burgemeester verklaarde dat deze brief voor de Raadsleden ter inzage heeft gelegen en ook de brief dat het verzoek werd ingetrokken. Volgens het Streek- centrum was het beter om i.v.m. te organiseren feeste lijkheden dit verzoek thans in te trekken. De heer P. J. van Bendegem vroeg naar de verlen ging van de werktijden van het administratief per soneel en de mogelijkheid om op zaterdag meer krach ten ter sekretarie aanwezig te doen zijn. Omtrent de verlenging van de werktijden antwoord de de burgemeester, dat dit een aanpassing aan het Reikspeil betekent; maar wat betreft het aanwezig zijn Rijkspeil betekent; maar wat betreft het aanwezig zijn de de burgemeester dat hierdoor de vrije zaterdag weer op losse schroeven komt te staan. Aankoop woning Oudewijk 27. In verband met de voorgenomen sanering van de Oudewijk is overeenstemming bereikt met de erfge namen van wijlen de heer M. Dieleman, gewoond heb bende Oudewijk, inzake aankoop van de thans be staande woning Oudewijk 27. Besloten werd van de erven M. Dieleman aan te ko pen het huis en erf, plaatselijk bekend Oudewijk 27, kadastraal bekend Gemeente Axel, sektie f 297, groot 116 m2. Veist stelling exploitatie-vergoeding bijzonder Lagere Scholen over 1959. Op grond van artikel 103, tweede lid, der Lager Onderwijswet 1920 dient de gemeenteraad jaarlijks vast te stellen het bedrag van de vergoeding, waarop de schoolbesturen aanspraak hebben, alsmede het bedrag van de voor vergoeding in aanmerking komende uit gaven. Indien het bedrag van de vergoeding niet ge lijk is aan de ontvangen voorschotten, dient verreke ning van het verschil plaats te hebben. Besloten werd de vergoeding en de verrekening der voorschotten over 1959 vast te stellen op de bedragen in het ontwerp genoemd. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding vakonderwijs aan de bijzondere scholen over 1959. Op grond van artikel 101 bis der Lager- Onderwijs wet 1920 dient de gemeenteraad jaarlijks de vergoe ding vakonderwijs aan de bijzondere scholen vast re stellen. Besloten werd de vergoeding over het jaar 1959 vast te stellen op de bedragen in het ontwerp genoemd. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het bestuur der vereniging voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs ten behoeve van de Chr. U.L.O.School. Het Bestuur der Vereniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs te Axel heeft onder dagteke ning van 17 mei 1961 tot uw raad het verzoek gericht om op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 medewerking te verlenen tot het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de van genoem de vereniging uitgaande school voor uitgebreid lager onderwijs. Dit verzoek is met de bijlage bij de stukken overgelegd. Aangezien aan de wettelijke bepalingen is voldaan werd besloten de gevraagde medewerking te verlenen. Voorstel tot het vaststellen van een voorbe reidingsbesluit ex artikel 36, 4e lid, van de Wo ningwet. Zoals bekend is, is het door Ged. Staten dd. 20 april 1960, no. 1412/8, 3e afd„ vastgestelde uitbreidingsplan in hoofdzaak en in onderdelen, met bijbehorende be bouwingsvoorschriften, goedgekeurd bij K.B. van 27 maart 1961, no. 17. Thans kan de gemeente weer zelfstandig een her ziening van het uitbreidingsplan ter hand nemen. Aangezien het noodzakelijk is het vigerende uitbrei dingsplan op verschillende punten aan een revisie te onderwerpen, werd besloten op grond van artikel 36, 4e lid, van de Woningwet te bepalen, dat de herziening wordt voorbereid van a. het uitbreidingsplan in hoofdzaak, met bijbe horende bebouwingsvoorschriften; b. het uitbreidingsplan in onderdelen, met bij behorende bebouwingsvoorschriften. Voorstel tot het verkopen van een perceel bouw grond aan de heer A. C. Rinn. De heer A. C. Rinn, Bylocquestraat 33 bov. te Axel, heeft verzocht aan hem een perceel bouwgrond, ge legen aan de Zuidsingel, te verkopen ten behoeve van de bouw van een woning. Besloten werd aan de heer A. C. Rinn, Bylocque straat 33 bov., te verkopen een perceel bouwgrond, deel uitmakende van de percelen, kadastraal bekend gemeente Axel, sektie G4209 en 4211, gelegen aan de Zuidsingel, groot 600 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn, voor de prijs van 7per m 2 met verrekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting en voorts onder de gebruikelijke voorwaarden. Voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de heer J. J. Steel te Axel. De heer Joh. Steel, architect te Axel, Kanaalkade 62, wenst van de gemeente te kopen een oppervlakte grond, gelegen aan de Nieuwediepstraat voor de bouw van een woning. Dit perceel bestaat voor een gedeel te, groot 700 m2, uit bouwrijpe grond en voor een gedeelte, groot 50 m2, uit achtergrond. Besloten werd aan de heer Joh. Steel, architect, wo nende te Axel, Kanaalkade 62, te verkopen een opper vlakte bouwgrond kadastraal bekend gemeente Axel, sektie F, no. 1355 (ged.), gelegen aan de Nieuwediep straat, groot in totaal 750 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale opmeting zal blijken aanwezig te zijn, voor de prijs van 700 m2 bouwrijpe grond a 7,per m 2 en 50 m2 achtergrond a 2,50 per m2, met verreke ning van over- of ondermaat na kadastrale opmeting en onder de gebruikelijke voorwaarden. Voorstel tot aankoop van een perceel weide grond van Mevr. Wed. A. Meirlaan te Gent (België) voor de aanleg van nieuwe sportvel den. Voor de aanleg van nieuwe sportvelden overeen komstig het uitbreidingsplan dient de gemeente te be schikken over het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Axel, sektie F, no. 1159. Met de eigenares, Mevr. Wed. A. Meirlaan te Gent (België) is overeenstemming bereikt over de aankoop van dit perceel. Met verwijzing naar het bij de stukken overgelegde rapport van de Centrale kommissie voor de Onteige ningsvergoedingen en ontwerp-raadsbesluit met ge voerde korrespondentie werd besloten van Mevr. Wed. A. Meirlaan, Kortrijkse Steenweg 354 te Gent (België) aan te kopen het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Axel, sektie F, no. 1159, groot 39017 m2 voor de in het ontwerp-besluit genoemde prijs en met toe kenning van schadevergoedingen aan eigenares en pachter, zoals die mede in het ontwerp-besluit zijn ge noemd. Voorstel tot aankoop van het pand Gentse- vaartstraat Nos. 7 en 9 ten behoeve van de Openbare Dienst, van mej. van der Heijden te 's-Gravenhage. De gelegenheid doet zich voor om de sedert jaren leegstaande woning met bijbehorend pakhuis, staande aan de Gentsevaartstraat nos. 7 en 9, aan te kopen. De eigenares van dit pand is bereid dit perceel aan de gemeente te verkopen voor een prijs, welke door de Centrale Kommissie voor de Onteigeningsvergoe dingen blijkens haar brief van 28 april 1961, no. 611143, aanvaardbaar wordt geacht. Mede ten gevolge van de sterke uitbreiding der ge meentelijke bemoeiingen bestaat er reeds lang behoefte aan meer ruimte, dan waarover thans kan worden beschikt. Het kollege is van oordeel, dat het in verband met de gunstige ligging t.o.v. het stadhuis gewenst moet worden geacht dit pand aan te kopen. Door het kollege wordt voorts nagegaan, welke mogelijkheden in deze omgeving verder aanwezig en realiseerbaar zijn om tot een afdoende uitbreiding van de beschikbare ruimte, mede t.b.v. andere diensten en instellingen, te komen. Besloten werd tot aankoop van het perceel, plaat selijk bekend Gentsevaartstraat 7—9, kadastraal be kend gemeente Axel, sektie G 2610 groot 156 m2, zijnde woonhuis- pakhuis en erf. Voorstel tot verhoging van de vergoeding we gens Vakonderwijs aan de Christelijke U.L.O. School te Axel. Het Bestuur van de Vereniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs te Axel verzoekt bij schrijven van 2 juni 1961 om met ingang van 1 september het aantal te vergoeden uren vakonderwijs voor de Chris telijke U.L.O.-School met drie per week te verhogen. De uitvoerige brief van het schoolbestuur is bij de stukken overgelegd. Gezien de verstrekte gegevens kan niet worden ge zegd, dat de kosten voor de drie extra uren op vrij dagmiddag zonder noodzaak worden gemaakt, zodat het op grond van artikel 101 bis, vierde lid, der Lager Onderwijswet 1920 billijk is deze kosten te vergoeden. De meerdere kosten zullen voor 1961 rond 250,— belopen. Besloten werd hierop gunstig te beschikken. Voorstel tot het wijzigen van een straatnaam. Bij raadsbesluit van 19 juni 1956 is aan een straat, geprojecteerd tussen de Robertstraat en de van Middel- hovenstraat in het uitbreidingsplan Zuid, de naam ge geven van „Johannastraat". Na de vaststelling van die naam is het uitbreidings plan gewijzigd en daarbij is die straat meer westelijk geprojekteerd in het verlengde van de Te Waterstraat. In de Te Waterstraat zijn de daar gebouwde wo ningen reeds bewoond en is de huisnummering aange bracht. Deze straat, met het verlengde deel daarvan, vormt nog slechts een korte straat, zodat er alles voor te zeggen is om aan het verlengde deel dezelfde naam te geven. Besloten werd het in bovenvermeld raadsbesluit onder No. 8 genoemde eindpunt van de Te Waterstraat te wijzigen in „van Middelhovenstraat" en de onder no. 9 vastgestelde straatnaam „Johannastraat" te geven aan de meer westelijk geprojekteerde „van Gistellestraat". Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer F. J. Lensen, Zuidsingel 12, als lid van de Kommissie van Toezicht op het Gemeentelijk Woningbedrijf en voorziening in die vakature. De heer F. J. Lensen heeft bij brief van 9 juni 1961 meegedeeld dat hij bedankt als lid van de kommis' van toezicht op het gemeentelijk woningbedrijf. t Besloten werd i a. aan de heer F. J. Lensen op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen onder dankbetuiging voor zijn bewezen diensten; b. in deze vakature te voorzien door de heer J, Steel, Kanaalkade 82, te benoemen als lid van de Kommissie van Toezicht op het Woning bedrijf. Benoeming plaatsvervangend lid Bouw- kommissie. Tot plaatsvervangend lid van de Bouwkommissie werd benoemd de heer L. Hamelink, die verklaarde zijn benoeming te aanvaarden. Benoeming lid Kommissie van Onderzoek der Gemeenterekerdng 1959 en de Rekening 1959 van het Burgerlijk Armbestuur. Tot lid van de Kommissie van Onderzoek der re keningen 1959 werd benoemd de hemr E. A. Maas, die verklaarde zijn benoeming te aanvaarden. Huidzuiverheid-Huic' Voeten en oksels fris door Purol-poeder Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer D. de Putter, direkteur van de Vleeskeuringsdienst. Besloten werd aan de heer D. de Putter, Station straat, i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, m.i.v. 1 september 1961 eervol ontslag te ver lenen onder dankbetuiging voor zijn langdurig bewezen diensten. Rondvraag De heer W. de Feijter bepleitte de belangen van de personen die betrokken zijn bij de „Onteigening gron den Grote Kreek". Hij zag gaarne dat de belangheb benden nader ingelicht worden of dat zij hun bezwa ren en vragen ter tafel kunnen brengen. De heer A. H. v. d. Lee memoreerde hoe enkele ogenblikken geleden is besloten grond aan te kopen voor sportvelden. In de vorige zittingsperiode van de Raad was reeds een plan gemaakt, maar de heer van der Lee zou dit plan graag ter inzage krijgen, daar dit reeds geruime tijd geleden besproken is. De heer v. d. Lee had in de gemeente sombere geluiden vernomen met betrekking tot het veld dat dit najaar bespeelbaar zou moeten zijn. Is het juist dat dit terrein niet aan de te stellen eisen voldoet De heer K. Hamelink bepleitte eveneens de belangen der sportverenigingen met name die der v.v. „Axel". De heer Hamelink herinnerde er aan, hoe indertijd aan de v.v. „Axel" bij de aanleg van het bos een veld was ontnomen, en dat in deze bij de v.v. „Axel" bestaande behoefte nog steeds niet is voorzien. Vervolgens zou de heer Hamelink gaarne zien dat er verbetering werd aangebracht aan de verlichting Zuidsingel en dan wel zeer speciaal op het puntKanaalkade-Kinderdijk- Zuidsingel. De heer D. Ogel bepleitte evenals de vorige heren de belangen der sportverenigingen. De heer Oggel in- formerde of de Ned. Heide Mij. verantwoordelijk ge steld kan worden, voor de onvoldoende afwatering van het nieuwe sportterrein. Naar aanleiding van het ontslag van de heer D. de Putter informeerde de heer Oggel hoe het Kollege van B. en W. in deze vakature denkt te voorzien. Hij wees er op dat deze tak van dienst financieël steeds topzwaar is en dat niet steeds de keurlonen kunnen worden verhoogd. Het is belangrijk in deze vakature zo voordelig en ekonomisch mogelijk te voorzien. Naar aanleiding van de Sportveldenkwestie gaf de Burgemeester de volgende uiteenzetting Het is gebleken dat bij de verschillende sportvereni gingen ernstige ongerustheid bestaat betreffende de sport-akkomodatie. Deze kwestie heeft de volle aan dacht van het Kollege. Op het pas aangekochte terrein kunnen hoogstens drie velden geprojekteerd worden, maar dit aantal is onvoldoende om hier ter plaatse in de behoefte te voorzien. Het is dan ook de bedoeling om binnen af zienbare tijd te komen tot het aanleggen van een be scheiden maar doelmatig sportvelden-komplex, bestaan de uit 9 a 10 sportvelden, waaronder voetbalvelden, volleyballveld en tennisbanen. Er moet niet alleen re kening worden gehouden met de behoefte op dit ogen blik, maar er moet ook een blik in de toekomst worden geslagen. Op korte termijn hoopt het Kollege kontakt op te nemen met afgevaardigden van de sportverenigingen om daarna met voorstellen te kunnen komen. De toezegging aan de v.v. „Axel" moet worden ge honoreerd; Jiet terrein waar A.Z.V.V. op speelt is bestemd voor schoolvoetbal, evenals het veld op Spui, wat dus voor beiden een noodoplossing betekent. Het is de bedoeling om op korte termijn klaarheid in deze affaire te brengen. De betrokkenen kunnen er van verzekerd zijn, dat deze zaak de volle aandacht van het kollege heeft.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2