DE KONINKLIJKE MARECHAUSSEE Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 1 JULI 1961 75e Jaargang no. 40 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1' Hoofdredactie i J. C. VINK, Redactie en Administratie 3 Axel, Markt 12, ld. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster i FIRMA J. C VINK in Zeeuws-Vlaanderen. Opheffing van de brigades AXEL, IjZENDIJKE, BRESKENS en HONTENISSE. Met ingang van 1 juli a.s. zullen de bri gades der Koninklijke Marechaussee te Axel en IJzendijke ophouden te bestaan. Op diezelfde datum zullen ook de mare chaussee-brigades te Hontenisse en Breskens worden opgeheven. Geneigd als wij zijn om bij het heengaan van een goed vriend diens levensloop te memoreren, willen wij de lezer in gedachten terugvoeren naar de wieg va,n deze, in het bijzonder voor de ouderen onder ons zo bekende onderdelen in Zeeuws- Vlaanderen. Uit verdeelde stukken blijkt dan dat er in 1808, derhalve nog ten tijde van de Franse overheersing, o.a. te IJzendijke reeds een bri gade van de Gendarmerie Imperiale geves tigd was. Het duurt echter tot 1840, voordat de Koninklijke Marechaussee definitief in Zeeland wordt gestationneerd. De klachten van verschillende burgemeesters, dat na het vertrek van de gemobiliseerde militairen de veiligheid zeer veel te wensen overliet en dat Belgische benden veelvuldig strooptochten naar deze gebieden ondernamen, zullen aan de getroffen maatregel wel niet vreemd zijn geweest. Bij Koninklijk Besluit van 5 mei 1840, No. 64, wordt de definitieve organisatie van de Koninklijke Marechaussee vastgesteld, waarbij in het 4e en 5e Distrikt van de pro vincie Zeeland (Zeeuws-Vlaanderen) een „Luitenantschap" wordt gevestigd. Het personeel, een dertig-tal onderofficie ren en marechaussees onder het kommando van eerste-luitenant P. Oliviers, wordt aan de Kompagnie Noord-Brabant onttrokken. Op 1 juni 1840 schepen zij zich in te Bergen op Zoom, met bestemming Terneuzen. Van uit laatstgenoemde plaats werden zo spoedig mogelijk na aankomst de aangewezen briga des, t.w. te Aardenburg, IJzendijke, Sluis, Axel, Sas van Gent en Hulst bezet. Van de door luitenant Oliviers voor deze verplaatsingen uitgegeven schriftelijke mars orders berust nog een origineel exemplaar in het archief van de Gemeente Aardenburg. Wij halen uit deze order enige zinsneden aan „gelast mits dezeom zich op he den mette paard en de drie andere te voet, in marschtenue en volle wapen uitrusting te begeven en te verblijven zal zich bij zijne aankomst bij het-plaat selijk Bestuur vervoegen om het Kazer nering te verzoeken en daarvan aan mij verslag te doen als van zijn arrivement, Kazernering, stalling, fourages, enz., enz., enz. De gewone Correspondentiën zullen jinnen van op den 7e dezer om 9 uhren des morgens, op de Middelpun ten. Te Terneuzen, den 2 Junij 1840 De Officier voornoemd" Luitenant Oliviers vestigde zich niet on middellijk in zijn standplaats, Sas van Gent, omdat aldaar nog geen geschikt onderkomen voor de paarden was gevonden. Tot 2 juli 1840 verbleef hij met enige marechaussees te Axel. 1 juni 1840 moet derhalve worden be schouwd als de oprichtingsdatum van o.a. de brigades Axel en IJzendijke. Al spoedig na deze datum gaf de hoogste chef van het Korps, majoor Pelerin, van zijn belangstelling blijk. Zo wenste hij op 18 september 184Ö de brigade Axel te inspekteren. De toen malige brigadekommandant, wachtmeester van Opstal, wilde uiteraard met de inrichting van zijn brigade een zo goed mogelijke in druk maken. Dit blijkt uit een brief, die hij richtte tot de Burgemeester „teneinde alle klachten of reklames aan ZHEGestrenge te vermeiden" en waarin hij deze autoriteit voorts verzocht om te willen zorgen voor ,,le een tweemanskrib met stroozak en matras; 2e drie stoelen, zijnde twee voor mijn bureau en één in mijn woonvertrek; 3e voor iedere kamer een wateremmer, zijnde vijf stuks en 4e daar wij de Guure Zeelugt niet ge wend zijn en het reeds Herfst maand is, verzoek ik UEA voor iedere man een wolle beddedeken." Al spoedig vormde de Marcehaussee een niet meer weg te denken element in de sa menleving; bereid om hulp en steun te ver lenen aan hen die dat behoefden, doch on verbiddelijk jegens hen, die met de Wet een loopje dachten te kunnen nemen. Tot in de meidagen van 1940 is deze toestand zo geble ven. Na de oorlog kwam de marechaussee terug, zij het in een ander gewaad; het ver trouwde „blauw" was noodgedwongen ver vangen door khaki Naar wij vernamen, zal de Marechaussee echter binnenkort haar diensten weer gaan verrichten in de donkere uniform. Er was echter nog iets veranderd. De al gemene politietaak van de Koninklijke Ma rechaussee, met de uitoefening waarvan dit Wapen zich in het bijzonder ten plattelande in de gebieden langs de landsgrenzen een zekere vermaardheid had verworven, werd na de oorlog sterk gewijzigd. De belangrijkste taak in deze gebieden was sindsdien de grens bewaking. Op grond van een overeenkomst, gesloten tussen de drie Benelux-partners, is de personencontrole voor de gehele Benelux sinds 1 juli 1960 verlegd naar de buitengren zen der Benelux waardoor thans aan de Ne derlands-Belgische grens nog slechts een be perkt toezicht plaats vindt. Het is in het ka der van deze reorganisatie, dat o.a. de briga des Axel en IJzendijke op 1 juli a.s. hun poorten sluiten. Tenslotte nog dit. De Koninklijke Mare chaussee beschikt over een Historisch Mu seum, hetwelk te Rotterdam is gevestigd. Ge zien de historische banden welke tussen Zeeuws-Vlaanderen en de Koninklijke Ma rechaussee bestaan is het zeer wel mogelijk, dat zich in Zeeuws-Vlaanderen, hetzij in overheids-archieven, hetzij bij particulieren voor het museum van de Marechaussee zeer waardevolle dokumenten of voorwerpen be vinden. Het museumbestuur zal deze gaarne aan vaarden. (Korrespondentie-adres Historisch Museum der Koninklijke Marechaussee, Raamweg 4 te 's-Gravenhage). Lustrum Wandeltocht Rode Kruis Fraai sukses, zowel sportief als propagandistisch. Begunstigd door het mooiste zomerweer dat men zich kon denken, troffen de organisato ren zaterdagochtend de laatste voorberei dingen voor de wandeltochten van die mid dag. Alom zag men strepen en pijlen op de wegen verschijnen die de route aanduidden. Het was lang geen vergeefs werk, zoals al vroeg in de middag bleek toen van heinden en ver de wandelaars kwamen opzetten om hun mooie sport te beoefenen. Toen om half drie bij de jeugdherberg werd gestart hadden 567 deelnemers de wandelschoenen aangetrokken en marcheerden zij voorafgegaan door het muziekkorps van de Luchtdoelartillerie uit Ossendrecht naar de Markt waar burgemees ter van Dijke vergezeld van Dr. Beck van het Rode Kruis uit Den Haag, kapt. Minnaert namens de plaatselijke autoriteiten territori aal bevelhebber Zeeland het défilé afnam, van de vele groepen deelnemers, die zich spoedig daarop verdeelden in de verschillende routes van resp. 5, 10, 15, 25 en 30 km lang. Het bleef ondertussen in Axel een zonnige en feestelijke stemming die werd aangemoe digd door de drumband van het Rode Kruis uit Den Haag, die omstreeks vier uur een rondmars maakte. Tegen half zeven wachtten de plaatselijke drumbands van Thalia en Concordia de deel nemers op aan de Polenstraat, waarna de groepen achtereenvolgens weer naar hun uit gangspunt, de Jeugdherberg terugkeerden, waar burgemeester van Dijke, vergezeld door zijn kollega's van Koewacht en Zuiddorpe, over wiens grondgebied de routes liepen, de prijzen uitreikten. De heer Van Drongelen verwelkomde bur gemeester en verdere genodigden en dankte de deelnemers alsmede de muziekkorpsen en alle anderen die tot het welslagen van deze sportmiddag hadden meegewerkt, waarna ad judant Schatborn van de Rijkspolitie als voor zitter van de jury de prijzen bekend maakte. Burgemeester van Dijke overhandigde daarop aan de leiders van de groepen de vele bekers die voor deze dag beschikbaar waren gesteld. De uitslagen waren als volgt 5 km. 1. Chr. Wandelklub, Oostburg, 1267 pnt; 2. Emma, Axel, 1075 pnt; 3. Groep Groede, 1066 pnt en 4, W.S.V., Axel, 995 pnt. 10 km. 1. Emma, Axel, 1239 pnt; 2. Junioren Gid sen, Kloosterzande, 1230 pnt; 3. Chr. nationa le school Axel, 1218 pnt; 4. Chr. Wandelklub, Oostburg, 1208 pnt; 5. W.S.V., Axel I, 1169 pnt; 6. W.S.V., Axel II, 1140 pnt; 7. W.S.V. Juliana, Zaamslag, 1116 pnt; 8. Princes Ma rijke school, Axel, 1091 pnt; 9. O. D.-groep, 1049 pnt; 10. R.K. school Ovezande, 1012 pnt. 15 km. 1. Chr. Wandelklub. Oostburg, 1255 pnt; 2. Emma (meisjes), Axel, 1198 pnt; 3. Em ma (jongens), Axel, 1158 pnt; 4. O.D.A.- groep, 1135 pnt; 5. Vrolijke trekkers, Heer len, 1110 pnt. 25 km. 1. Emma, Axel, 1268 pnt; 2. Verkenners St. Petrus, Koewacht, 1117 pnt. 30 km. (militairen) 1. Luchtmacht Woensdrecht, 1210 pnt; 2. Kon. Marine Vlissingen, 1190 pnt en 3. Com- Losse Gedachten AXEL IS ST REEKCENT RUM. Niemand twijfelt er meer aan. Axel IS streekcentrum. Dat is ook de afgelopen week weer zonneklaar bewezen. Echter niet alleen vorige week. Iedere week kan men dit konstateren, wanneer men door Axel rijdt of wandelt. De gezellige weekmarkt met zijn kramen in de Noordstraat, die bezoekers van heinde en verre, zoals men dat pleegt uit te drukken, naar Axel trekt. Let des zaterdags eens op de zeer vele overal geparkeerde auto's en autobussen. Dat alleen al is een symptoom van Axel als streekcentrum. Vorige week zaterdag werd dat nog eens geakcentueerd door de Rode Kruis-wandel- tochten, die de deelnemers uit geheel Zeeland en zelfs van buiten de provinciegrenzen aan trokken. En niet te vergeten de vele belang stellenden, zowel voor de wandeltochten als voor de muzikale taptoe des avonds op de Markt. De donderdag daarop werd het opnieuw bewezen. In verband met de opheffing van de brigades Axel, Breskens, Hontenisse en IJzendijke van de Koninklijke Marechaussee werd te Axel een afscheidsplechtigheid geor ganiseerd. Wij betreuren het, dat dit militair vertoon juist op de middag viel, zodat het voor velen met het oog op de maaltijd moeilijk was naar Axel te komen. Wij vernamen van bevoegde zijde, dat ge tracht is, het optreden te verschuiven naar de avonduren, maar dat dit niet mogelijk was. Zou deze show inderdaad in de avond of late namiddag hebben plaatsgevonden, dan zouden ongetwijfeld zeer velen opnieuw de weg naar Axel hebben gevonden. Want Axel trekt steeds publiek. Inderdaad, Axel is wat men noemt een trekpleister. Wat men in Axel ook organiseert, steeds kan men rekenen op een groot publiek uit de omliggende gemeenten. Wij wilden dit maar even aan het geduldi ge papier toevertrouwen, om opnieuw er de aandacht op te vestigen, dat zowel de plaat selijke overheid als de neringdoenden en de Axelse verenigingen steeds rekening hiermede moeten houden. Het is ons gelukkig bekend, dat zowel het gemeentebestuur als de neringdoenden en ook verschillende verenigingen in dit opzicht dili gent zijn. Het hier te stellen betekent dus min of meer het intrappen van een open deur. En toch, zo dachten wij, kan niet genoeg de aandacht er op gevestigd worden en ge vestigd blijven, dat Axel streekcentrum is en moet blijven I mnado's Roosendaal, 1156 pnt. De wisselbeker werd gewonnen door „Em ma te Axel, zijnde de groep met het hoogste aantal punten. Na de prijsuitreiking die door het opstellen van de vele groepen op het fraaie terrein bij de Jeugdherberg en vergezeld van de muziek korpsen een bijzonder fleurige aanblik bood, begaven publiek en deelnemers zich naar de Markt, waar door de drumband van het Rode Kruis (kampioenen van Nederland) een tap toe zou worden gegeven. Vele duizenden omzoomden op deze mooie zaterdagavond het marktplein toen de drum band arriveerde en daar haar bewegende tap toe met volle gekompliceerde figuren en pas sen uitvoerde. Het was een vrolijk en fraai beeld, dat dan aan het slot ook met een lang durig applaus werd beloond. Na deze taptoe volgde nog een koncert door het militaire korps uit Ossendrecht, dat na enkele pittige marsen besloot met het Wilhelmus. Ondertussen was het bijna tien uur gewor den en had het Rode Kruis na een sportieve middag mede dank zij medewerking van VVV, Streekcentrum en Middenstanders gezorgd voor een onvergetelijke avond voor vele duizenden. De organisatie was af, en zonder anderen hiermede te kort te doen menen wij ook vanaf deze plaats toch wel te moeten vermelden dat de heer K. van Drongelen met zijn medewer kers van begin tot eind voor een feilloos pro gramma heeft gezorgd. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLocs* nummer» 10 cent Kwartaal - abonnement i Axd binnen de kom flt25, Andere plaatsen 1,75. ADVERTENTIEPRIJS10 cent per «n Bl] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per mjB. Kleine Advertentiën 1-5 regels f 1,—- Iedere regel meer 12 cent extra. M \*y

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1