Sportnieuws uit onze gewesten lekker en gezond Predikbeurten Richting aangeven: DUIDELIJK en TIJDIG. VERAMDEREM VAM RICHTING BLIJFT IEM SPEL MET DE DOOD Vervolgens werd de kennis van de leerlingen getest door de heer Lochtenberg betreffende de landbouw mechanisatie en de heer Slabbekoom betreffende de fruitteelt. Ter afwisseling boden de leerlingen van de 2e klasse de aanwezigen een kort muziekprogramma aan, waarna gepauzeerd werd om de innerlijke mens te versterken. Na de pauze brak voor een zestal leerlingen het grote moment uit' hun landbouwschooljaren aan. Na ondervraagd te zijn door de reeds eerder genoemde leerkrachten, reikte de heer P. van Hoeve, wegens af wezigheid van de inspekteur van het Landbouwonder wijs, hun de diploma's uit. Het diploma 4-jarige kursus ontvingen C. L. Kaan te Zaamslag; C. A. de Feyter te Axel; J. van Alten te Terneuzen; J. de Putter, te Axel; J. L. de Jager te Biervliet; J. de Koeyer te Zaamslag. Op deze laatste les werd het woord gevoerd door de volgende heren P. van Hoeve (namens C.BT.B.). In zijn rede wees de heer van Hoeve op de moge lijkheid die bestaat, voor die leerlingen die het diploma nog niet hebben behaald om hun studie te voltooien aan de Landbouwschool te 's Heer Arendskerke. De vervoersgelegenheid zal daarheen door de C.B.T.B. worden geregeld. De heer van -Hoeve memoreerde o.a. hoe de school op 1 juni 1922, als één der tien proefscholen hier te lande, tot stand kwam. Hij dankte het hoofd der school de heer Booy, voor de trouw en toewijding, waarmee deze sinds 1935 zijn werk heeft gedaan. Burgemeester Trimpe(namens omliggende ge meenten). De burgemeester uitte woorden van teleurstelling speciaal voor wat betreft de gemeenten met een uitge sproken agrarisch karakter. Hij sprak zijn voldoening uit over de aktiviteiten van de C.B.T.B. om hen die in Axel niet konden afstuderen, alsnog in de gelegen heid te stellen om elders hun studie te voltooien. Verder werd het woord nog gevoerd door vertegen woordigers van Ned. Chr. Landarbeids Bond; Kommissie van Toezicht; C.J.B.T.B.; Vereniging van oud-leerlingen. Namens de leerlingen sprak C. L. Kaan uit Zaam slag. Hij uitte woorden van dank aan de leraren en bood de heren Booy en Lochtenberg een stoffelijke blijk van waardering aan. Laatste spreker was de heer K. Booy. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het feit dat thans de laatste eind- les is gehouden. Het valt de heer Booy bijzonder zwaar om thans noodgedwongen hier afscheid te moeten nemen van de Landbouwschool, wat gezien de uitstekende resul taten die zijn leerlingen behaalden op vervolgkursus- sen, zeer zeker niet aan het onderwijs heeft gelegen. Het was voor de heer Booy teleurstellend dat weinig genodigden op de laatste eindles aanwezig waren. De eindles werd besloten met een gezamenlijke koffiemaaltijd. VERGADERING ORANJEVERENIGING. In de raadzaal te Axel vond woensdag 21 juni de jaarvergadering plaats van de Oranjevereniging. Van de 550 tellende vereniging waren slechts een gering aantal leden aanwezig, n.l. de voorzitter de heer A. H. v. d. Lee, de penningmeester dhr. Ie Feber, de direk- teur der L.T.S. dhr. M. 't Gilde, de dames Geluk en de Krijger en één vertegenwoordiger van de pers. Bij de ingekomen stukken was o.a. een brief van B. en W. waarin de Oranjevereniging dank werd ge bracht voor de uitstekend georganiseerde feestelijk heden op Koninginnedag. De voorzitter sprak woorden van dank uit aan 1. het personeel van de L.T.S. voor de uitstekend verzorgde hindernis team op Koninginnedag. 2. de Stichting Streekcentrum, voor de op Koning innedag verstrekte versnaperingen. De penningmeester de heer Le Feber, gaf een over zicht van de financiële toestand. Hieruit bleek dat to taal was ontvangen 1.755,70. Totaal werd uitgegeven 1.379,57. Het saldo per heden bedraagt 823,51. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mee, dat van de sekretaris de heer Smies bericht was ontvangen dat hij zijn funktie wenste neer te leggen. In verband met het gering aantal aanwezigen, waardoor het bezwaar lijk was een nieuwe sekretaris te vinden, zal de heer van der Lee, trachten de heer Smies te bewegen zijn funktie nog te blijven uitvoeren tot oktober. Dan zal een ledenvergadering worden gehouden, waarop ge tracht zal worden een vervanger voor de heer Smies te vinden. Hopenlijk voo het aktieve bestuur zullen dan meer leden aanwezig zijn. We willen langs deze weg de Axelaars, die nog geen lid zijn, opwekken om op korte termijn zich als lid te melden. Het is in feite thans zo, dat 550 leden gedeeltelijk de financiële lasten dragen, van feestelijkheden waar iedere Axelaar van kan genie ten, (èn geniet gezien de grote drukte bij de politie hondendemonstratie die onlangs gehouden werd). ZONDAG 25 JUNI 1961 Ned. Herv. Kerk 10 uur Vic. S. den Blaauwen; 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (In beide diensten 3de koll. Kerkeraadsjonds. Gere/. Kerk (Kerkdreef). 10 en 2.30 uur Kandidaat D. Noordt, Beroepenpredikant van Drogeham. GereJKerk Pironstraat10 uur en 3 uur Ds. van Leeuwen. Gerei. Gemeente 10 en 2.30 uur Leesdiensf. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 24-25 JUNI Dokter Boor. VOETBAL SCHAKEN - DUIVENSPORT Voetbal VOETBALWEDSTRIJDEN. A.s. zaterdag 24 juni vindt te 17.00 uur op het ter rein aan de Buitenweg te Axel een voetbalwedstrijd plaats tussen „H.S.V." uit Hoek en A.Z.V.V.'s tweede elftal. Zaterdag 24 juni speelt A.Z.V.V. de derde wed strijd in het nederlagentournooi tegen Hontenisse I, op het terrein aan de Buitenweg. Aanvang 19.00 uur. A.Z.V.V. I - TERNEUZEN 1. Zeer geflatteerde overwinning. Pas toen Jaap Geensen geblesseerd was, kon Terneuzen doelpunten maken. Zaterdagavond 17 juni speelde A.Z.V.V. de tweede wedstrijd in het nederlagentournooi tegen de tweede klasser Terneuzen. De Terneuzenaren waren zeer for tuinlijk, want zij wonnen de toss en kregen zodoende zon- en wind in de rug. Reeds onmiddellijk trok Terneuzen ten aanval en P. Wissel schoot rakelings naast het doel. Aan de andere kant probeerde Ruijtenburg door te breken, maar met grote moeite hield doelman Dooms zijn heiligdom schoon. Na tien minuten spelen had Terneuzen sukses. Bij een weifeling in de achterhoede van A.Z.V.V. ging rechtsbinnen J. Doorns alleen door en scoorde onhoud baar. (0—1.) Direkt hierna noteerden we een kopbal van Piet v.d. Hout, die slechts met grote moeite door Dooms werd gekeerd. In de eerste helft van de wedstrijd vormde spil Geen sen een groot struikelblok voor de ex D.F.C.-er P. Meeusen, die praktisch niet gevaarlijk kon worden. Na 18 minuten dachten we Piet Ruijtenburg te zien scoren, maar zijn harde schot schampte de lat. In de 20e minuut kwam Terneuzen gemakkelijk aan het tweede doelpunt. Dieleman v. d. Broecke trapte royaal over de bal en Meeusen had geen moeite de score te verhogen (0—2.) In de 35e minuut verkleinde aanvoerder Piet Haak na een uitstekende A.Z.V.V.-aanval de achterstand met een magnifiek schot, via de binnenkant van de paal (1—2.) Tot de rust zagen we A.Z.V.V. fel aanvallen, maar er werd niet meer gescoord. In de 5e minuut na rust verhoogde Leunis uit een penalty de Terneuzen-voorsprong tot 1—3. De penalty ontstond doordat Geensen als „doelman" moest op treden, daar v. d. Broecke reeds geslagen was. De Terneuzenaren gingen zich na de rust meer en meer bezondigen aan hard spel. Vooral midvoor Meeusen behandelde stopper Geensen verscheidene ma len zeer unfair. Met name twee spelers, Meeusen en Wissel, konden A.Z.V.V. won de tweede plaats door het beter ne men van strafschoppen tegen Spui. Hun doelman Jo. Wieland zag kans één penalty te stoppen. Uitslagen Pupillen Axel I - Axel II 8-0 Hulst Com. Boys 13 Terneuzen Axel I 30 Hulst - Axel II 3-0 Com. Boys Terneuzen 00 Axel I- Hulst 0-1 Axel II Com. Boys 0—1 Hulst Terneuzen 1 1 Axel I Corn. Boys 0-0 Axel II Terneuzen 07 Einduitslag 1. Com. Boys 2. Terneuzen 3. Hulst 4. Axel I 5. Axel II 6 punten Beker 6 punten Standaard 5 punten Lauwertak 3 punten Plaquette 0 punten Medaille Ook bij de pupillen moesten strafschoppen de be slissing brengen. De jeugdige Sassenaren deden dit het best en gingen met de beker terug naar Sas van Gent. Uitslagen junioren B I Axel Sluiskil 1 1 Hulst Com. Boys 3—0 Terneuzen Axel 0—1 Hulst Sluiskil 2-0 Corn. Boys Terneuzen 2—0 Axel Hulst 1—0 Sluiskil Com. Boys 2—2 Hiilst Terneuzen 30 Axel Corn. Boys 20 Sluiskil Terneuzen 02 Einduitslag 1. Axel 7 punten Wisselbeker Medaille 2. Hulst 6 punten Standaard 3. Com. Boys 3 punten Standaard 4. Sluiskil 2 punten Schild 5. Terneuzen 2 punten Medaille In deze poule meest reeds bij de eerste wedstrijd de stijlvolle Axelse doelman Piet Verpoorte geblesseerd het veld verlaten en zich onder doktersbehandeling stellen. Het pleit voor het moreel van de Axelaars, dat zij ondanks deze handikap toch eindoverwinnaar in dit tournooi werden. Damessport SPORTONTMOETING CHR. ULO en LANDBOUW HUISHOUDSCHOOL Op vrijdag 16 juni vonden voor de eerste maal wedstrijden plaats tussen een groep meisjes van de ULO en van de Huishoudschool. Het programma, dat onder de leiding van de leerkrachten lichamelijke oefe ning (resp. de Heren Zuidweg en Heyt) stond, ver meldde een treffen in verspringen, balgooien, hard lopen, estafette, en twee slagbalwedstrijden. Tot aan de slagbalwedstrijden bleef het een span nende zaak, waarbij de meisjes van de Chr. ULO met een klein verschil vóór stonden. Deze spanning werd op overduidelijke wijze tot uiting gebracht door de leerlingen van de beide scholen, die als supporters op traden. De slagbalwedstrijd bracht echter een nog onver wachte beslissing met 1515 en 2526 won de, bij de tegenstanders als „Pudding" bekendstaande school. De Heer Nieuwland reikte de wisselbeker uit, die in ieder geval tot volgend jaar een plaatsje zal krijgen tussen de puddingvormen. De beste individuele prestaties werden geleverd door: Riet den Hamer-ULO (hardlopen), Marie Nijssen- LHS (verspringen) en Tinie de Feyter-LHS (bal gooien). SPORTMIDDAG. Een dezer dagen vond op het terrein der V.V.Z.F. bij de Jeugdherberg te Axel een sportontmoeting plaats tussen de meisjes van de Landbouwhuishoudschool en de Chr. U.L.O. Diverse damessporten werden be oefend en uiteindelijk ging de Landbouwhuishoudschool met de eerste prijs strijken. Hengelsport CLUBWEDSTRIJD G.O.A. De hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles" heeft voor haar leden een klubkampioenschap ingesteld. Hiervoor is een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld, waarvoor drie wedstrijden gevist moeten worden. Za terdagmiddag waren 68 vissers present om te trachten zoveel mogelijk karpers aan de haak te slaan. Er werden slechts drie prijzen uitgereikt n.l. 1. W. Vinke, 2. A. Pleunis, 3. C. Roose. De overige prijzen werden verloot, daar de 65 an dere deelnemers geen „beetje" gezien hadden. HENGELSUKSES Onze stadsgenoot de heer A. den Beer, slaagde er in op het viswater „De Grote Kreek" nabij Axel een edelkarper te verschalken van 73 cm. De karper had een gewicht van 6 kg. en 3 ons. Duivensport POSTDU1VENBERICHTEN. De duivensociëteit „De Verwachting" hield dezer dagen een vlucht voor oude duiven op Doomijk. De uitslag was 1, 2 3 en 6 E. Lambert, Sluiskil; 4. C. v. Drongelen, Axel; 5 en 8 J. Giele, Axel; 7 en 10 R. v. d. Veke, Zaamslag; 9. J. Wieland, Axel. De duivensociëteit „De Verwachting" nam een dezer dagen deel aan een vlucht op Arras. De uitslag was 1 en 2. A. Verschuren, 3. Th. Borghstijn, 4. M. Die leman, 5. E. v. Dorsselaar, 6. Em. Pieters, 7. J. Wese poel, 8. P. Deij, 9. Ih. van Hermon, 10. D. Dieleman het schijnbaar niet verkroppen, dat hun tegenstanders Jaap Geensen en Wim Bakker hen keer op keer de voet dwarszetten. A.Z.V.V. trachtte steeds de achterstand in te lopen en in de 20e minuut kreeg Lensen een unieke kans, maar door aarzelen ging deze goede kans verloren. In de 25e mnuut werd Geensen geblesseerd (te wij ten aan het harde spel,), en toen pas zag Meeusen kans om doelpunten te maken. In de 30e minuut ver hoogde hij na een mistrap in de A.Z.V.V.-verdediging, de stand tot 1—4. Een halve minuut later ging Meeusen weer aan de haal en onhoudbaar joeg hij de bal in het net (15.) Nu begon toch duidelijk het klasse-verschil een woordje mee te spreken. A.Z.V.V. kwam adem te kort en in de 35e minuut profiteerde Meeusen hiervan (1—6.) Het verhaal wordt eentonig, maar in de 40e minuut was het weer Meeusen die scoorde (1—7.) Het is wel frappant dat Meeusen pas kon scoren, nadat Geensen geblesseerd was. Ongeveer 500 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. JUNIOREN EN PUPILLEN-TOURNOOI V.V. „AXEL". Dit weekeinde organiseerde de V.V.-,,Axel" voor de vijfde maal het traditionele junioren- en pupillen- toumooi op haar terreinen nabij de watertoren. De organisator, de heer L. Roelandt, was er in ge slaagd alle toonaangevende elftallen uit de kompetitie 19601961 in Axel bijeen te brengen, zodat de win naar van dit tournooi zich met recht junioren-kampioen van Oost Zeeuws-Vlaanderen kan noemen. De heer L. Roelandt en zijn assistenten, M. Lindhout, C. Michielsen, J. Stokman, J. Jonkman, A. Cortvriendt en J. Jansen kunnen terugzien op een zeer goed georga niseerd en geslaagd tournooi. Uitslagen junioren B 11 Axel II Axel III. 3—0 Zaamslag A.Z.V.V. 21 Axel II Spui 50 Axel III Zaamslag 0—0 A.Z.V.V. - Spui 2-0 Axel II Zaamslag 40 Axel III - A.Z.V.V. 0-3 Spui Zaamslag 10 Axel II - A.Z.V.V. 3-0 Axel III - Spui 0-2 Einduitslag 1*. Axel II 8 punten Beker 2. A.Z.V.V. 4 punten Wereldbol 3. Spui 4 punten Standaard 4. Zaamslag 3 punten Plaquette 5. Axel III 1 punt Medaille 19 cent per rol Verdeling van de ongevallen veroorzaakt door rrchtrng verandering^ (naar manoeuvre) Het veranderen van richting is in het verkeer een noodzakelijk kwaad. „Noodzakelijk" omdat we nu eenmaal op de weg met alléén-maar-rechtdoor zelden of nooit ons doel bereiken. En „kwaad" omdat dat veranderen van richting tot bijzonder hache lijke situaties en de praktijk leert dat we moeten zeggen DUS tot talloze ongelukken of bijna ongelukken aanleiding geeft. Dat weten we allemaal wel. Of beter gezegd we kunnen het allemaal weten. Want als we op de weg onze ogen gebruiken, zien we het allemaal gebeuren. Of we lezen het in het avondblad. Dat laatste zijn dan meestal alleen maar de berichtjes die eindigen met de stereotype mededeling „overleed ter plaatse" of „levensgevaarlijk gewond naar het naburige enz. enzDat zijn dan banale woordspeling de echte gevallen van verandering van richting. Maar geen krant vertelt u en ons over de honderden gevallen per dag waar het op het nippertje nog wél goed afliepBegrijpelijk. Want het is geen „nieuws" meer dat veel weggebruikers er een bewuste of onbewuste gewoonte van maken om bij het veranderen van richting het noodlot te tarten En voor wie het niet geloven wil spreken de cijfers van een recent onderzoek naar de oorzaken van 145.000 verkeersongelukken, die in 1958 in West-Duitsland gebeurden een woordje mee dat zij het met een zekere reserve ook voor ons land een vermanen de vingerwijzing kan inhouden. Het bleek dat in 22.814 gevallen (15%) het verkeersongeluk ge beurde bij verandering van richting en wel 37,3% bij het afslaan naar links 12,4% bij het afslaan naar rechts 11,2% bij het wegrijden 11,1% bij het keren op de rijbaan 7 bij het inrijden van een uitrit 6,6% bij het verlaten van een uitrit. Bij dit alles speelde - hoe kan het ook anders 1 - het niet of niet duidelijk en tijdig richtingaangeven een be langrijke rol. In 11,1% van de gevallen werd helemaal 9een richting aangegeven, in 13,4% gebeurde dat wél maar niet tijdig en/of duidelijk. Dit betekent, dat bijna 25% van de gevallen uitsluitend te wijten was aan het ne geren van de wettelijke plicht om een voorgenomen richtin9verandering duidelijk kenbaar te maken. Of wel méér dan 5000 verkeersongelukken die niet behoefden te gebeuren 1 Wanneer wij bedenken dat de bovenstaande cijfers a'leen betrekking hebben op automobilisten, motor/scoo terrijders en bromfietsers en dat wij in Nederland dan no9 ™et enkele miljoenen fietsers „zitten" die op z'n zachtst gezegd met dat richtingaangeven dikwijls een lo°Pje plegen te nemen is het niet te veel gezegd wanneer wij konstateren dat er ook hier te lande ettelijke duizenden ongelukken gebeuren die met een simpel handge baar nog wélvoorkomen kunnen worden. Een reden te meer voor iedere weldenkende weggebruiker om zich altijd en overal te houden aan het beginsel van veilig richting veranderen Richtingaangeven. TlJDIG. DUIDELIJK. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. li 11

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3