Altijd liever OVOItOl Pracht handen Dan zeker van frisse mond en witte tanden Uit onze omgeving Axel PIGMA-DERM OPENBARE VERGADERING Hamea-Geleï Het is de Hamamelis die 't 'm doet /b*uïr* mei en zonder zon Stram en Rheumatisch? Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Op dinsdag 27 juni a.s. des namiddags om 7 uur ten stadhuize zal de gemeenteraad in openbare zitting bijeenkomen. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot aankoop van de woning Oudewijk27 van de erven M. Dieleman te Axel. 5. Voorstel tot vaststelling van de exploitatie-ver goeding bijzondere lagere scholen over 1959, met verrekening van de ontvangen voorschotten. 6. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding vak onderwijs aan de bijz. lagere scholen over het jaar 1959 (artikel 101 bis, zesde lid, der Lager Onderwijswet 1920). 7. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het bestuur der vereniging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs ten behoeve van de chr. U.L.O.-school. 8. Voorstel tot ht vaststellen van een voorbereidings- besluit ex artikel 36, 4e lid van de Woningwet. 9. Voorstel tot het verkopen van een perceel bouw grond aan de heer A. C. Rinn. 10. Voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de heer J. J. Steel te Axel. 11. Voorstel tot aankoop van een perceel weidegrond van Mevr. Wed. A. Meirlaan te Gent (België) voor de aanleg van nieuwe sportvelden. 12. Voorstel tot aankoop van het pand Gentsevaart- straat nos. 7 en 9 ten behoeve van de openbare dienst, van Mej. H. van der Heijden te 's-Graven- hage. 13. Voorstel tot verhoging van de vergoeding wegens vakonderwijs aan de Christelijke U.L.O.-school te Axel. 14. Voorstel tot het wijzigen van een straatnaam. 15. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer F. J. Lensen, Zuidsingel 12, als lid van de kommissie van toezicht op het gemeentelijk woningbedrijf en voorziening in die vakature. 16. Voorstel tot het voorzien in de vakature van plaatsvervangend lid van de Bouwkommissie. 17. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer D. de Putter als direkteur van de Vlees keuringsdienst. 18. Rondvraag. 19. Sluiting. In antwoord op de in de raadvergadering van 30 mei gestelde vragen delen B. en W. mede a. Vraag van de heer K. Hamelink of het mogelijk is in de 18 duplex woningen in de Byloquestraat af zonderlijke meterkasten voor de boven- en beneden woningen aan te brengenAan de N.V. P.Z.E.M. is verzocht te willen onderzoeken op welke wijze het mogelijk zou zijn aan dit verlangen te voldoen. Wij zulen op deze zaak zo spoedig mogelijk terug komen. b. Vraag van de heer K. Hamelink over het loon van de voorman G.S.W.Het loon van de voorman G.S.W. is gebaseerd op de uitkomsten van de werk- klassifikatie. Op grond daarvan is hij in loongroep V geplaatst. Verbetering van zijn loon is alleen mogelijk wanneer uit een nieuwe of aanvullende funktiebeschrijving zou blijken dat de betekenis (inhoud) van zijn funktie zodanig is toegenomen, dat hij in een hogere loongroep kan worden ge plaatst. Een onderzoek daarnaar wordt ingesteld. c. Vraag van de heer Oggel of reeds is voldaan aan de toezegging bij de begrotingsbehandeling, speciale aandacht te besteden aan de toestand van de weg Kijkuit-Zaamslag VeerOnlangs werd vanwege het polderbestuur medegedeeld, dat een plan tot verbetering van het gedeelte van Pouckenpolderse- dijk tot Fort aan Ged. Staten ter goedkeuring is ingezonden. Men rekent op uitvoering in de loop van deze zomer. Het gedeelte van Fort tot aan de weg Axel-Hulst is opgenomen in het tertiair wegenplan van de pro vincie Zeeland. Wij hebben de desbetreffende polderbesturen (Pol der Beoosten-Blij-benoorden en Polder Beoosten- en-bewesten-Blij) gevraagd laatstbedoeld wegge deelte te herstellen. d. Vraag van de heer Oggel om aandacht te besteden aan de toestand der trottoirs, welke op meerdere plaatsen te wensen overlaatDe toestand der trot toirs laat inderdaad nogal wat te wensen over. Het is helaas niet mogelijk hierin op korte termijn af doende verbetering te brengen. De prekaire positie der gemeentefinanciën maakt van jaar tot jaar be perking der ramingen noodzakelijk. Bovendien is het vrijwel onmogelijk straatmakers aan te trekken. Getracht wordt de meest noodzakelijke herstelwerk zaamheden zoveel mogelijk met het beschikbare per soneel bij te houden. Het slechte stuk in de Buitenweg zal herlegd wor den. e. Vraag van de heer Oggel over de werkzaamheden van de bouwkommissie t De bouwkommissie heeft in 1958, 1959 en 1960 resp. 1, 2 en 3 keren ver gaderd. Volgens het bi] raadsbesluit van 2 juni 1932 vast gestelde „Reglement voor de bouwkommissie", dient deze kommissie ons van advies bij de toepassing van die bepalingen der Bouwverordening, die be trekking hebben op het uiterlijk van de nieuwe wij ken, van nieuwe gebouwen in bestaande wijken en van bestaande gebouwen, welke uiterlijk veran dering ondergaat. De bouwkommissie dient ons voorts van advies om trent alle andere aangelegenheden, die het plaatse lijk toezicht raken en is bevoegd alle opmerkingen, welke zij in het belang van de handhaving of ter bevordering van het plaatselijk aanzicht gewenst acht, onder onze aandacht te brengen. Uit het bovenstaande volgt, dat de bouwkommissie primair aangemerkt kan worden als een schoon heidskommissie. In voorkomende gevallen wordt dan ook zoveel mogelijk het advies van deze kommissie ingewon nen. In dit verband delen wij u mede, dat het in ons voornemen ligt enige gemeentelijke kommissies, ge let op de ontwikkeling der gemeente, binnen af zienbare tijd nader onder de loep te nemen. Wij achten het op het ogenblik niet opportuun wij zigingen in één of meerdere kommissies aan te bren gen. f. Vraag van de heer Maas om de ventweg langs de Kanaalkade door te trekken naar de bestaande straat aan de zuidzijde Het is voorhands niet mogelijk de Ventweg geheel door te trekken, aangezien de on derhandelingen met de Rijkswaterstaat inzake over name van de gedempte waterleiding langs de weg Axel-Hulst nog niet zijn afgesloten. Verwacht wordt dat deze onderhandelingen nog wel enige tijd in beslag zullen nemen. g. Vraag van de heer Maas om op te treden tegen vernieling van plantsoenen en tegen vervuiling van het terrein tussen de Joost de Moorstraat en de BankertstraatAan de verzorging der plantsoenen wordt, binnen het raam der financiële mogelijkheid, door het gemeentebestuur de grootst mogelijke zorg besteed. Helaas blijven de klachten over vernielin gen zich steeds herhalen. Hiertegen wordt met alle beschikbare middelen opgetreden. In het plantsoen aan de de Ruyterstraat zijn verbodsbordjes ge plaatst. De politie doet wat zij kan. Wij hebben nogmaals een beroep gedaan op de medewerking van de ouders en onderwijzend personeel en wel door een publikatie in de krant. Vooral in een op voeding, die mede gericht is op liefde voor natuur en stadsschoon, moet de oplossing gezocht worden. De toestand van het terrein is tussen de Joost de Moorstraat en de Bankertstraat geeft doorlopend aanleiding tot klachten, ondanks alles wat hierte gen reeds is ondernomen. Het terrein is thans weer van gemeentewege schoongemaakt. h. Vraag van de heer Oggel om een gelukstelegram te zenden aan de Regering van Zuid-Afrika ter ge legenheid van de verkrijging van de volledige on afhankelijkheid In de vorige raadsvergadering stelde de heer Oggel namens zijn fraktie voor het volgende telegram te zenden aan de Regering van Zuid-Afrika. „De Raad der gemeente Axel zendt U zijn harte lijke gelukwens bij de verwezenlijking van de vol ledige onafhankelijkheid van Uw land, na een tijd perk van bijna 60 jaar, gekenmerkt door heldhaf tige strijd en oprechte diplomatie." Uw raad prefereerde geen direkte behandeling van dit voorstel en besloot het pré-advies van ons kol lege af te wachten. Wij hebben ons intussen terzake nader beraden en komen daarbij tot de volgende beschouwing De bevoegdheid van de raad strekt zich uit tot de grenzen van het terrein van de huishouding van de gemeente. Dit blijkt uit artikel 153 der Grondwet, waarin is bepaald, dat aan de raad de regeling en het bestuur van de huishouding van de gemeente wordt overgelaten, en uit artikel 167 der gemeente wet, luidende, dat aan de raad met betrekking tot de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente, alle bevoegdheid behoort, die niet bij deze of enige andere wet aan burgemeester en wtt- houders is opgdragen. Een en ander betekent natuurlijk niet dat het ontoe laatbaar zou zijn een telegram als het onderhavige te verzenden, doch het zou zeer ongebruikelijk zijn als de raad tot een dergelijk besluit zou komen. Bovendien is daarmede geen enkel gemeentelijk be lang gediend. De internationale verhoudingen zijn overigens der mate ontwikkeld, dat het uw raad ontraden moet worden aan he voorstel medewerking te verlenen. Het aanbieden van soortgelijke telegrammen is naar onze mening primair een regeringszaak. Aangezien Axel geen sterkere banden heeft met de Unie van Zuid-Afrika dan de doorsnee nederlandse gemeente, kan hieraan evenmin een argument wor den otleend om op de suggestie van vragensteller in te gaan. Wij kunnen, gelet op het bovenstaande, geen aan leiding vinden uw raad voor te stellen een telegram, zoals hiervoren is bedoeld, te verzenden. i. Vraag van de heer C. van Bendegem om een pré advies over het uitbreiden van de pinkstervermake lijkheden tot de zaterdag vóór Pinksteren Bij raadsbesluit van 16 januari 1923 werd besloten de kermis met ingang van het jaar 1923 af te schaf fen. Bij raadsbesluit van 24 februari 1959 werden met ingang van 1959 wederom kindervermakelijkheden REORGANISATIE VAN DE DIENST DER INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN. Met ingang van 1 juli a.s. zal de Dienst der invoer rechten en accijnzen in vergelijking met de oude or ganisatorische indeling en instelling, belangrijke wijzi- gigen ondergaan. Thans bestaande posten worden opgeheven, nieuwe gesticht en andere uitgebreid. Voor het publiek in het algemeen heeft dit geen betekenis. Voor de gemeente Axel heeft die reorganisatie het gevolg, dat de thans hier bestaande centrale veld- dienstpost met een aantal ambtenaren wordt aangevuld en deze ambtenaren na 1 juli a.s. mede zullen zijn belast met alle werkzaamheden der invoerrechten en accijnzen die tot de taak van hun dienst behoren en binnen hun dienstkring vallen. De post Zuiddorpe inv. en acc., waaronder thans ook de gemeente Axel, voorzover de werkzaamheden der inv. en acc. betreft, is begrepen wordt opgeheven. In alle gevallen dat aangelegenheden der inv. en acc. van bedrijven, zakenlieden of partikulieren der ge meente Axel th?ns worden behandeld door de post Zuiddorpe, zullen na 1 juli worden waargenomen door de in Axel gevestigde douanepost, waartoe men zich in voorkomende gevallen ook zal kunnen en dienen te wenden. Als hoofd, (dienstgeleider) van de Centrale Douane Post te Axel is aangewezen de hoofdassistent van 's Rijks belastingen J. Hirdes en de Dienst zal kantoor houden in het gebouw van de Coöp. Boerenleenbank in de Noordstraat, telefonisch te bereiken resp. onder de no.'s 513 en 835. De bestaande grenskantoren en de aldaar thans be staande bevoegdheden en formaliteiten, blijven voor hands ook na 1 juli ongewijzigd. TAMBOERKORPS DER KONINKLIJKE MARECHAUSSEE IN AXEL. Het Tamboerkorps der Koninklijke Marechaussée, dat ter gelegenheid van de opheffing der brigade Axel, een bezoek brengt aan Axel op 29 juni 1961, maakt een mars door de volgende straten Markt, Kerkstraat, Noordstraat, Stationsstraat, Wil- helminastraat, Beatrixstraat, Pironstraat, Pr. Hendrik straat, Kerkdreef, Weststraat, Zeestraat, Kanaalkade, Evertsenstraat, Bankertstraat, de Ruijterstraat, Wal- staat, Markt toegelaten op de 2e en 3e Pinksterdag. Waar laatstbedoeld raadsbesluit van betrekkelijk recente datum is, zien wij momenteel geen aanlei ding uw raad voor te stellen het aantal dagen, waarop deze vermakelijkheden zijn toegelaten, uit te breiden met de zaterdag vóór Pinksteren. OVERIGE MEDEDELINGEN a. de eerstvolgende raadsvergadering is bepaald op 1 augustus 1961, aanvangende des avonds om 7.00 uur ten stadhuize; b. overeenkomstig diens verzoek zal het tijdelijk dienst verband met J. P. van der Staal als technisch amb tenaar bij het gasbedrijf op 1 juli 1961 eindigen; c. overeenkomstig de richtlijnen van de Minister van Binnenlandse Zaken hebben wij besloten om met in gang van 1 juli 1961 de volledige vijfdaagse werk week in te voeren. De werktijd voor de werklieden is daarbij terugg bracht van 46J^ tot 46 uur per week en ingaande 1 januari 1962 tot 45 uur per week. Voor het administratieve personeel is de werktijd bepaald op 41J4 uur per week. De volgende werktijden zijn vastgesteld 1. voor de werklieden op maandag tot en met vrij dag in het tijdvak van 1 juli 1961 tot 1 januari 1962 van 7.30 12.00 uur en van 13.00 - 17.42 uur en na 31 december 1961 van 7.30 12.00 uur en van 13.00 17.30 uur. 2. voor het administratief personeel op maandag tot en met vrijdag van 8.30 12.30 uur en van 13.30 - 17.45 uur. Naar aanleiding van het besprokene in de ver gadering van het Georganiseerd Overleg, moet worden opgemerkt, dat de mogelijkheid bestaat dat de middagpauze voor het administratief per soneel nog wijziging zal ondergaan. 3. voor de ambtenaar van de burgerlijke stand bo vendien op zaterdag van 9.00 10.00 uur. In verband met het bovenstaande verzoeken B. en W. aan de raad er mede in te stemmen dat in afwachting van de formele wijziging van de be trekkelijke verordeningen -de gemeentesekretarie elke zaterdag voor het publiek gesloten zal zijn en het bureau van de ambtenaar van de burgerlijke stand op die dag geopend zal zijn van 9.00 10.00 uur. FRAAI RESULTAAT BIJ PROV. WEDSTRIJDEN. De afdeling Axel van het Nederlandse Rode Kruis nam op zaterdag 17 juni deel aan de Provinviale Rode Kruis wedstrijden te Middelburg en boekte daar een uitstekend resultaat. De herenploeg van Axel wist beslag te leggen op de eerste prijs en de dames wonnen de derde prijs. Voor het totaal klassement worden de punten van beide teams samengesteld en Axel ging zodoende me! de wisselbeker naar huis. Aan de kommandant, de heer P. Michielsen, werd de onderscheiding „beste kommandant van Zeeland" toegekend. Door dit resultaat neemt Axel binnenkort deel aan de landelijke wedstrijden en zal daar de provincie Zee land vertegenwoordigen, hopenlijk met een even goed resultaat. BEVORDERD. Onze oud-stadgenoot, de heer P. Dieleman, thans te Hf - 9 Apeldoorn is m.i.v. 1 juni 1961 bevorderd tot Mare chaussée 2e klasse. GESLAAGD. Aan het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen slaag den voor het diploma 5-jarige kursus B E. C. Oggel, M. Verduin, L. Dey, F. C. van Bendegem, allen te Axel. Aan de gemeentelijke opleidingsschool voor kleuter leidsters te Middelburg slaegde onze stadsgenote mej, L. J. A. v.d. Berge. v Aan het Instituut Cuppens-Geurts te Eindhoven slaagden voor het diploma koupeuse, met lof Mevr. R. Kegels-Bos, mej. R. Wieland, mej. N. Verstraeten en mej. E. Hollebek, alleen leerlingen van mevr. Dieleman-de Smidt alhier. MUZIKALE RONDMARS. A.s. woensdagavond, de vooravond van de 50e ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal de chr. fan fare „Hosanna" een muzikale rondgang door de stad maken, (i.v.m. een schoolreis van de technische school bleek het door afwezigheid van enkele leden niet mo gelijk deze rondmars op de verjaardag van de Prins y t zelf te maken). GEMODERNISEERDE KAPSALONS De fa. v. d. Hout heeft dit jaar de vakantie wellicht voor zichzelf verkeerd gebruikt, hard moeten werken in plaats van uit te rusten, maar het Axelse publiek en vooral de dames zullen hier zeker dankbaar voor zijn. Het interieur van heren- en dameskapsalon zowel als van de parfumeriezaak is wel zo ingrijpend gewij zigd dat de oude zaak binnen niet meer is terug te kennen. Ook de voorzieningen voor aan- en afvoer van water, elektrische aansluitingen enz. is voortreffe lijk uitgekiend en waar men nu ook plaats neemt, overal kan de behandeling van begin tot eind zonder tussentijdse „verhuizing" geschieden. Het oude kabine- systeem werd geheel aan de kant gezet, en een mo derne ruimte waar vele dames gelijktijdig kunnen wor den geholpen kwam er voor in de plaats. Een verande ring die de inrichting van de fa. v. d. Hout stellig tot een der modernste in onze gehele streek, zo niet in onze gehele provincie maakt, en toont dat Axel ook op dit speciale terrein zijn tijd verstaat. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheu- matische Pijn. Dat komt omdat 't principe waarop Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt, "'robeer 't eens met Kruschen I Ing. Med. LAATSTE EINDLES CHRISTELIJKE LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE AXEL. In „het Centrum" te Axel vond 21 juni 1961 de laatste eindles in het bestaan van de Christelijke Lagere Landbouwschool te Axel plaats. In verband met de intrekking van de Rijkssubsidie komt deze school m.i.v. 1 september 1961 te vervallen. Deze intrekking is een gevolg van het feit dat de laatste jaren het minimum aantal leerlingen voor het bestaan van een dergelijke school niet kon worden gehaald, helaas zelfs niet be naderd. Het vereiste aantal leerlingen is 48, maar de laatste jaren werd de school slechts door omstreeks 25 leerlingen bezocht. Deze laatste vergadering stond onder leiding van de voorzitter van het schoolbestuur de heer F. J. de Ruijter te Sluiskil. In zijn openingswoord heette hij welkom Burgemeester M. K. van Dijke, van Axel; Burgemeester H. Trimpe, van Zaamslag; de heer P. Scheele, vertegenwoordiger der gemeente Hoek; de heer Sybrandy, sekretaris van de C.B.F.B. in Zeeland; de voorzitter van de C.B.T.B. in dit gewest, de heer P. van Hoeve. In zijn openingswoord besprak de voorzitter de oor zaak van het moeten verdwijnen van de Landbouw school. In deze vergadering ondervroeg de heer Booy, hoofd der school, de leerlingen die bevorderd werden van de 3e naar de 4e klasse, n.l. F. Bakker te Axel; A. P. de Ruijter, Terneuzen; C. P. Pladdet, Zaamslag; K. G. v. d. Hooft, Hoek; P. C. de Putter, Zaamslag; D. F. de Feijter, Axel; W. Scheele, Overslag; H. Wolfert, Hoek.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2