LANGS DE SCHELDESTROMEN Supralux VERF EN LAK Sportnieuws uit onze gewesten Het Delta-koncert te Kamperland. Reeds eerder hebben wij gemeld, dat op woensdag 21 juni aanstaande te Kamperland door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse een „Delta- koncert" zal worden gegeven. Dit muzikale gebeuren zal plaats vinden in een tent met 1250 zitplaatsen. De animo voor dit koncert is zo groot, dat voor het begin van de eigen lijke kaartverkoop reeds 950 toegangsbewij zen waren aangevraagd. Het organiserend komité overweegt reeds om 300 zitplaatsen meer te maken, zodat nog meerderen van dit zeldzame gebeuren zullen kunnen genieten. De vroede vaderen van Sas van Gent heb ben het weer eens anders dan anders gedaan. De vroede vaderen bewezen, dat zij ook vroe ge vaderen konden zijn; hun raadsvergadering begon namelijk 's morgens om half zeven! Na afloop van deze matineuze bijeenkomst ver trokken de heren naar Delft, waar het water loopkundig laboratorium werd bezichtigd, ter wijl in de namiddag een zitting van de Twee de Kamer werd bijgewoond. De verschrijvingen in Zeeland. De Algemene Rekenkamer heeft een rap port opgesteld over de verschrijvingen, die in de gemeente Goes en bij de provinciale wa terstaat hebben plaats gevonden. Dit rapport is door de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, toegezonden aan Gede puteerde Staten van Zeeland, die het op hun bpurt weer ter vertrouwelijke kennisneming voor de leden van de Provinciale Staten ter lezing zullen neerleggen. De begeleidende brief van de minister hebben Gedeputeerde Staten echter bekend gemaakt. Daaruit blijkt, dat noch Gedeputeerde Staten, noch de pro vinciale griffie op de hoogte waren van de plaats gevonden hebbende manipulaties. Gedeputeerde Staten hebben nu opdracht gegeven een reorganisatie te ontwerpen, waarbij het plegen van verschrijvingen zoveel mogelijk wordt tegengegaan. Inmiddels heeft de rechtbank te Middel burg de waterstaatkundig hoofdambtenaar, de heer J. A. S. te Goes, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verschrijvingen. S. werd echter wegens oplichting van de provin ciale kas veroordeeld tot een geldboete van 25,—. De eis was 350, medisch opvoedkundig bureau. De echtgenote van de commissaris der Ko ningin in Zeeland, mevrouw S. C. de Casem- broot baronesse van der Feltz, heeft vorige week het Medisch Opvoedkundig Bureau of ficiéél geopend. Dit bureau is ondergebracht in het gebouw van de dienst voor de geeste lijke volksgezondheid aan de Loskade te Mid delburg. Voorzitter van het bestuur is ds. H. M. Strating, terwijl als direkteur optreedt dr. J. Dorsman. Gedeeltelijke inpoldering van de Oosterschelde. Het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft een rapport gepubliceerd, waarin een studie is gemaakt van de inpolde ring van een gedeelte van de Oosterschelde. Nadat deze zeearm zal zijn afgesloten, zal het Zeeuwse Meer ontstaan. Daardoor zal het mogelijk worden gedeelten van de Ooster schelde, waarbij het in hoofdzaak gaat om het verdronken land van Zuid-Beveland, in te polderen. Omtrent de kosten daarvan en de kwaliteit van de grond is echter nog niets bekend. Overbruggingsaktie voor de getroffen Schouwse boeren. Ir. M. A. Geuze, de voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, heeft een persoonlijk plan geopperd tot hulp op korte terr^'jn aan de getroffen landbouwers op Schouwen. Vorige week hebben wij reeds een en ander over de te verwachten misoogst op Schouwen medegedeeld. De heer Geuze weet, dat de ambtelijke molens langzaam ma len. Daarom heeft hij tijdens een perskonfe- rentie gepleit voor het toepassen van een soort overbruggingsregeling. Hij zal zijn plan in de eerstvolgende vergadering van het dagelijks bestuur van de Z.L.M. ter sprake brengen. PZEM behaalde hogere winst in 1960. Uit het jaarverslag over 1960 van de N.V. Provinciale Zeeuwse Elektriciteits-Maat- schappij blijkt, dat over dat jaar een winst gemaakt is van bijna 1,5 miljoen, tegen 800.000,over 1959. Voorgesteld wordt deze winst als volgt te verdelen 4% dive- dend aan de aandeelhouders, 500.000,— te storten in het fonds voor de onrendabele ge bieden, terwijl 975.000,zal worden ge stort in het fonds voor diverse belangen. Het huishoudelijk gebruik steeg in 1960 met 16,3%. Aardenburg krijgt een konferentie- en vakantieoord. De doopsgezinde gemeente te Aardenburg heeft de gemeenteraad verzocht enkele per celen grond te ruilen, waardoor een vakantie- en konferentieoord kan worden gesticht met een kapaciteit van 120 bedden. Dit oord zou het volgend jaar reeds gereed moeten zijn. Tevens ligt het in de bedoeling, daaraan een model kampeerterrein te verbinden. Drs. H. P. Verschaffel voorzitter van de Landbouwintegra- tiekommissie der Drie Verbonden. De heer drs. H. J. P. Verschaffel, direkteur van de meelfabriek N.V. Walzenmolen te Sas van Gent, is als opvolger van de heer H. J. de Koster benoemd tot voorzitter van de Landbouwintegratiekommissie der Drie Ver bonden. In deze funktie heeft hij dezer dagen tijdens een ontvangst op het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening voor een groep landbouwattachés en vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven een lezing ge houden over de landbouwintegratie in de E.E.G.-landen. Grenswijziging gemeente Hulst door Tweede Kamer aanvaard. De Tweede Kamer der Staten Generaal heeft het wetsontwerp inzake de grenswijzi ging van de gemeenten Hulst, Hontenisse, Graauw en Langendam, Clinge, Sint Jan steen en Vogelwaarde zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Alleen de S.G.P.-fraktie wilde geacht worden te hebben tegengestemd. Ondanks het feit, dat veel kamerleden be zwaar maakten tegen deze incidentele grens wijziging, waardoor de gemeente Sint Jan steen de „Tragel" kwijtraakte, is het wets voorstel aangenomen. In de Tweede Kamer werd algemeen aan gedrongen op het betrachten van spoed bij een algehele herziening van de gemeentegren zen in Oost Zeeuws-Vlaanderen. De vooruitzichten voor de fruitoogst 1961. De heer P. J. J. Dekker heeft op de alge mene vergadering van de veilingvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" een over zicht gegeven van de fruitoogstverwachtingen voor 1961. Een dergelijk overzicht wordt uiteraard steeds met alle voorbehoud ver strekt. Wij ontlenen daaraan, dat een goede peren- en pruimenoogst kan worden ver wacht. Ook het zachtfruit zal goed zijn, met uitzondering van de oogst van frambozen en morellen. Voor de appelsoorten kan een re delijke oogst worden verwacht met uitzonde ring van de goudreinetten. Gedeputeerde C. Philipse is zeventig jaar geworden. Het bekende lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Philipse, is deze week zeventig jaar geworden. In 1935 werd hij gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland voor de Christelijk Historische Unie, waarna hij in 1939 in het college van Gedeputeerde Staten kwam. De heer Philipse fungeert te vens als waarnemend kommissaris der Ko ningin in Zeeland. In talrijke kommissies heeft de thans zeventigjarige zitting. Burgemeester van Hulst ere-voorzitter r.-k. middenstandsbond. Tijdens een bestuursvergadering van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Breda is tot ere-voorzitter be noemd de heer A. L. S. Lockefeer, burge meester van Hulst. Zoals bekend is de heer Lockefeer vorig jaar september als voorzitter afgetreden. Terneuzense scholiere won week naar Parijs. Een bijzonder goed opstel, geschreven in het kader van een prijsvraag, heeft de 16- jarige Truus de Bokx te Terneuzen een bui tenkansje opgeleverd een week naar Parijs. Truus de Bokx won namelijk een van de eerste prijzen in deze Europese opstelwed strijd, waaraan middelbare scholieren kunnen deelnemen. Twee medescholieren van Truus de Bokx, Henriek Heijboer uit Zaamslag en Piet Vroegop (allen Petrus Hondius Lyceum) ontvingen 'n eervolle vermelding. Deze opstel wedstrijd wordt jaarlijks door de Alliance Frangaise middelbare scholieren georgani seerd. Een lofzang op de groene groente. ZEEUWS-VLAAMSE TRAMWEGMIJ N.V. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Mij. zullen kommissarissen en direktie van de Zeeuws- Vlaamse Tramweg Mij N.V. gevestigd te Ter neuzen gaarne gelukwen sen in ontvangst nemen op 20 juni 1961 van 1.00 uur tot 17.30 uur in de garage van het bedrijf te Axel, Drieschouwen. Geen gek idee. Zeeland heeft een is beter, kost minder... en elke streek strak! P^[ B ^r.0<*uc* v>n BRINK. Qroot'Ammin VOETBAL - SCHAKEN DUIVENSPORT Voetbal NEDERLAAGWEDSTRIJD A.Z.V.V.I - BIERVLIET 1. De eerste wedstrijd in het nederlagentournooi werd 10 juni 1961 te 19.00 uur gespeeld op het terrein aan de Buitenweg tegen Biervliet. A.Z.V.V. trad aan met drie invallers, maar ging ondanks deze handicap on middellijk in de aanval en de Biervliet doelman keerde met grote moeite schoten van A. de Putter en P. Ruij- tenburg. Reeds na tien minuten scoorde linksbuiten P. v. d. Hout uit een pas van G. Hamelink het eerste doelpunt (1—0). Biervliet ging feller aanvallen, maar toch was het in de 20e minuut weer A.Z.V.V. dat aan een doel punt kwam. Een snelle rush van P. v. d. Hout en uit diens voorzet had aanvoerder Haak niet veel moeite de score te verhogen (2—0). A.Z.V.V. drukte door en rechtshalf A. Dieleman loste van circa 30 meter een keihard schot dat op de kruising afketste. Biervliet bleef aanvallen maar zij vonden steeds spil J. Geensen op hun weg, die een onoverkomelijk struikelblok bleek te zijn. Met verbluffend gemak wist hij steeds de aan vallers een halt toe te brengen. In de 40e minuut had Biervliet eindelijk sukses, met een schot van vlakbij verkleinde linksbinnen v. d. Bosse de achterstand (2—1). Met deze stand werd gerust en na de hervatting is Biervliet er praktisch niet meer aan te pas gekomen. Tien minuten na rust ging linksbuiten v. d. Hout opnieuw aan de haal en zijn harde schot was voor de doelman ongrijpbaar (3—1). Onmiddellijk hierna moest de Kramer een schot van G. Hamelink van de doellijn koppen om onheil te voor komen. In de twintigste minuut verhoogde Lensen, na schit terend voorbereidend werk van Hamelink hiet vierde doelpunt. A.Z.V.V. bleef aanvallen en een pass uit de ver dediging bereikte P. Haak, hij omspeelde de doelman en scoorde zo zijn tweede en A.Z.V.V.'s vijfde doel punt (5—1). Na de 35e minuut nam Geensen een vrije trap die juist bij Ruijtenburg belandde. Hij goochlede even met de bal en scoorde toen het fraaiste doelpunt van de wedstrijd. Met een effektvol schot verdween de bal in de uiterste hoek (61). Ruijtenburg liet in deze wed strijd de toeschouwers genieten van zijn buitengewone balvaardigheid. Een vrij groot aantal bezoekers woonde deze van A.Z.V.V.-zijde, zeer goed gespeelde wedstrijd bij. TERNEUZEN-KOMBINATIE --A.Z.V.V. A.s. zaterdag 17 juni speelt A.Z.V.V. in het door deze vereniging georganiseerde nederlagentournooi, de tweede wedstrijd tegen een sterke Terneuzen-kombina- tie. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Buitenweg en vangt aan om 19.00 uur. GEMEENTEPERSONEEL - B1LJARTKLUB Op het terrein aan de Buitenweg vond maandag avond, in de stromende regen, een voetbalwedstrijd plaats, tussen het Gemeentepersoneel en de leden van de biljartklub van Rein Dieleman. Deze heren kun nen behalve biljarten ook nog voetballen, want zij klopten het gemeentepersoneel met niet minder dan 9-3. JUNIORENTOURNOOl DER V.V. .AXEL" Dit weekeinde organiseert de v.v. „Axel" een Juni- orentoumooi op haar terreinen nabij de Watertoren, waaraan wordt deelgenomen door elftallen van A.Z.V.V. iSpui Zaamslag Com Boys Hulst Sluiskil en Terneuzen. De organiserende vereniging neemt deel met drie elftallen. Hengelsport HENGELSUKSESSEN. In het viswater van de hengelsportvereniging „G.O.A." te Axel slaagden enkele Belgische vissers er in een paar grote vissen te verschalken. De heer A. de Block uit Lochristi ving een edel- karper van 66 cm. en de heer R. v. d. Velde uit Moer- beke een rietvoorn van 45 cm. Duivensport POST DUIVEN BERICHT. De duivensociëteit „De Verwachting" nam deel aan een kringvlucht uit Dourdan. De wedstrijd werd ge wonnen door de heer J. Snelders uit Sas van Gent. De plaatsen van de Axelaars waren 7. J. Buijsse; 13. M. Dieleman; 31. H. van 't Hoff; 50. M. Dieleman; 51. E. v Dorsselaar; 57. R. Schoot; 63. M. Dieleman; 64. P. de Vos; 71. G. Pieters; 73. J. Wesepoel. Er werd in totaal deelgenomen door 840 duiven. Het lieve voorjaar schenkt ons de lang-verbeide bladgroenten, die het einde van het stamppot-tijdperk inluiden. Met de eerste voorjaarsboden zijn ze al ver schenen, de spinazie en de postelein. En wat let ons er van te profiteren nu zé goedkoper worden Met elke hap spinazie of postelein slikt U wat gezondheid in de vorm van vitamines en ijzerzouten. Met elke hap ook geniet U van een heerlijk gerecht, dat nooit be hoeft te vervelen als U het maar goed bereidt en zorgt voor variatie Wat de bereiding betreft moet U eens letten op de volgende punten de spinazie of postelein moet goed, heel goed worden gewassen. de aankooktijd kan bekort worden door de groen te in een grote pan met deksel op te zetten en na een paar minuten om te leggen. de groente moet met aanhangend water zo kort mogelijk gekookt worden. Spinazie is al gaar na 5 a 10 minuten koken, postelein heeft er 10 a 15 minuten voor nodig. de smaak van het gerecht wordt voller als er een scheut melk aan toegevoegd wordt. En wat de variatiemogelijkheden betreft er zijn er vele. Zo kunt U de groente na het koken vlug klein snijden en er wat melk en beschuitkruim doorroeren. de groente in een dik sausje van melk en bloem opdoenen. er blokjes uitgebakken mager spek aan toevoe gen. een handvol havermout meekoken en de groente in het kooknat opdienen, waarbij het geheel met boter of margarine op smaak fcs gebracht. U kunt de spinazie ook rauw gebruiken Maak er dan met gekookte biet een slaatje van met een slasaus of citroensap, olie en suiker of roer de fijngesneden rauwe groente door smeuige aardappelpuree en maak het gericht op smaak af met zout, nootmuskaat en wat azijn. Spinazie en postelein kunnen gegeten worden met allerlei vleessoorten, maar ook met vis, eiergerechten en bonen, terwijl wij U ook aanraden de combinatie met gebakken kaasplakken eens te proberen. We behoeven U natuurlijk niet te vertellen, dat U het overtollige kooknat niet weg moet gooien. Ge bruik het liever om er een soep van te bereiden zoals deze heerlijke Spinaziesoep (recept voor 4 personen) 200 g spinazie, 40 g (3 eetlepels) boter of marga rine, 40 g (4 eetlepels bloem), 1 water, (een kopje) melk, een bouillonblokje, zout, noot muskaat De spinazie flink wassen en laten uitlekken. De spinazie zeer fijn snijden. De boter of margarine smel ten, de spinazie toevoegen en in het vet omscheppen. Een weinig zout en de bloem er door roeren en daarna het water en de melk bij scheutjes erbij schenken. De massa steeds aan de kook laten komen. Het bouillon blokje in de soep oplossen en deze desgewenst op smaak afmaken met nootmuskaat. HENK DE WAAL WON TE SLUISKIL. Zaterdag werd te Sluiskil de 26e Ronde van Sluiskil voor Amateurs en Onafhankelijken verreden, waarvoor 41 renners aan de start verschenen. Ook van de zijde van het publiek was voor deze ronde grote belang stelling. Het sterke rennersveld heeft de wielerliefhebbers doen genieten van een spannende en enerverende strijd, waarin de minder sterken al gauw het loodje moesten leggen: 18 renners haalden de finish niet. 15 ronden voor het einde ontvluchtte Pieters uit Oude Tonge en spoedig slaagde de Waal er in uit het peleton te ontsnappen en op zijn eentje de achtervol ging in te zetten, een achtervolging die na 7 ronden met sukses werd beloond, toen de Waal de koploper bereikte. Deze bleek door zijn vlucht zo te zijn afgemat da thij in de eindspurt niet meer tegen de bijzonder goedrijdende de Waal op kon, zodat deze verdiend als eerste finishte. De uitslag was als volgt 1. H. de Waal (Axel) 100 km in 2 uur 45 min.; 2. J. Pieters (Oude-Tonge), 3. op 20sek. F. Boonman ('s-Heerenhoek), 4. C. Haast (Rijsbergen), 5. P. van As (Roosendaal), 6. C. Paymans (Tilburg), 7. J. Ver burg (Kortgene), 8. G. Degens (Kapelle), 9. R. Roks (Bosschenhoofd), 10. P. v. d. Horst !(Klundert), 11. J. Tolhoek (Yerseke), 12. G. Idema (Zwijndrecht), 13. G. Deykers (St.-Willebrord), 14. C. v. Espen (Axel), 15. J. v. d. Linden (Tilburg).

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3