Hulst Uit onze omgeving Axel >- r Koewacht Predikbeurten Bekendmakingen INFORMATIE-CENTRUM, GEMEENTE AXEL V.V.V. Na enige tijd van voorbereiding is in het stadhuis van Axel door het gemeentebestuur in samenwerking met de plaatseijke Vereniging voor Vreemdelingen verkeer een informatiecentrum ingericht. Men heeft thans de beschikking over een groot aan tal folders, hotel- en pensionlijsten, lijsten van kampeer- centra e.d. van verschillende vakantieplaatsen in bin nen- en buitenland. Zij, die inlichtingen wensen, kunnen deze thans ter gemeentesekretarie verkrijgen. Omgekeerd kunnen ook toeristen, die Axel willen bezoeken, zowel schriftelijk als mondeling informaties inwinnen over Axel. Een woord van erkentelijkheid tegenover het ook op dit terrein aktieve gemeentebestuur van Axel is hier zeker op haar plaats. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen nu of in de toekomst van de service, die ook op het terrein van het toerisme geboden wordt, gebruik maken. N.H. KERKKOOR. Begunstigd door fraai „zomersweer" nam zaterdag 10 juni het Kerkkoor deel aan het Zangkonkours van de Zeeuwsche Zangersbond „Jong Veredelt" te St.- Maartensdijk. z Door de uitzonderlijke prestatie van dit koor in 1960 was er de verplichting om in de Ere-afdeling uit te komen. Het is, door de wekenlange inspanning van direkteur en leden met in de laatste weken talloze exjra repe tities toch weer een succesvolle le prijs geworden. Gezongen werden de nummersEen venus schoon" van J. Clemens non Papa en „O Heiland reis dir Himmel auf van H. Distier. Met verschillende ne gens in de beoordeling door de jury de H.H. Alex Schellevis en Stolwijk kan elk tevreden zijn, terwijl het voor direkteur Smies wel een prima dag was door dat deze met zijn Crescendo van Hoek ook een le prijs behaalde met een extra ere-prijs. De Z.-Vlaamse ver. kwamen trouwens toch wel goed voor de dag daar zowel IJzendijke als Zuidzande le prijzen behaalden. Dat het Dameskoor van Zuidzande onder Burgemeester Everwijn de wisselbeker meevoerde (nu voor de 7e maal) verwondert tenslotte niemand meer. RIT OUDEN VAN DAGEN 1961. „Een droeve morgen, een blijde dag" oude spreuk die dinsdag 13 juni weer grond van waarheid bleek. Want niet zonder grote zorg werd om 8 uur de jaar lijkse trip begonnen. Met het grootste aantal deelnemers werd via Perkpolder-Kruiningen een omweg via Ier- seke, Wemeldinge, Goes bereikt, waar in „De Prins van Oranje" voor het eerste kopje koffie werd ge zorgd. De zon had zich intussen vertoond, en vol moed werd via de vruchtbare Wilhelminapolder en de pas aangelegde Veerse Dam, een rondrit over het welva rende Noord-Beveland gemaakt. Nieuw ontworpen veerhaven te Kats, de idem (voor de verjaagde Veerse vissers) haven te Colijnsplaat, Wissekerke, met Kam perland als eindpunt, waar in „Kamperduin" voor de hele groep een bijzonder verzorgd diner was aange richt. De gezonde eetlust der veteranen was wel al aan de komité-leden bekend, doch de prestaties van verscheidene 70-jarigen sloeg alle rekords. Des te aan genamer voor de verzorgers, anderen zo te laten ge nieten. Na een frisse neus boven op de Delta-dijk, (Kamper land-Vrouwenpolder) gehaald te hebben (een „kaelen diek" volgens een vrouwelijke klauteraarster) werd af. gereisd langs Geersdijk, Kortgene om via Veerse Dam, Oud Sabbinge, Leeuwedorp, Middelburg, Veere, om in Vrouwenpolder te stoppen. Met toestemming van de ingenieurs van de Rijks- Waterstaat konden de bussen een eind de dijk op en konden de deelnemers de massale kaissons van dichtbij zien waarvan velen reeds via Radio, Pers en T.V. op de hoogte waren. Door de frisse bries op die hoogte was het verblijf daar maar kort en het kopje koffie belegde broodjes op de Markt in Middelburg des te meer te verkiezen. Daarna bleef er nog tijd genoeg, wat van Middel burg als stad te zien en enkele inkopen voor de thuis blijvers te doen. Allen keurig op tijd bracht de Prov.- boot het gezelschap van Vlissingen naar Breskens, van waar de terugreis naar Axel aanving. Door de Braak man en Sluiskil bereikte de stoet Axel, verwelkomd door 3 muziekkorpsen en een groot deel der bevolking. Dit is als steeds een waardig slot. Na de laatste koffie in de Noordstraat-café s, sprak de burgemeester, die voor de eerste maal de trip meemaakte, de aan wezigen nog toe. Met een kompliment over de perfekte organisatie verzocht hij de reizigers door een applaus de komité-leden hiervoor te betonen. Hierna werden nog de buitenmensen thuisgebracht en was ook deze 15e rit weer een succes, hoe somber de vooruitzichten 's morgens ook waren. KOLLEKTE TE AXEL. In de periode van 19 juni tot 2 juli wordt te Axel de jaarlijkse kollekte t.b.v. het Anjerfonds gehouden. VV AXEL BESTAAT 50 JAAR. Volgende week vrijdag zal het precies 50 jaar ge leden zijn dat de W Axel werd opgericht. Op deze zelve zal hieraan weinig aandacht worden besteed, aangezien het bestuur met grote plannen rondloopt voor een passende viering in het komende najaag waarbij dan alle leden zullen worden betrokken. Nog twee van de oprichters zijn aktief in de vereniging, het zijn de heren D. Freekenhorst en A. Riemens. Wij hopen t.z.t. nog uitvoerig op deze halve eeuw voetbalsport in Axel terug te komen, maar wij meen den toch nu de officiële datum zo nabij is, dit feit niet onvermeld te mogen laten. AANSTELLING. Met ingang van 1 juni 1961 is mej. M. S. Scheele, typiste ter sekretarie, aangesteld als informatrice van het plaatselijk bureau der V.V.V. RODE-KRUIS - WANDELFESTEIN TE AXEL. Opluistering door Rode-Kruis Drumband en Tamboerkorps Luchtdoelartillerie. Zaterdag 24 juni 1961 organiseert de afdeling Axel van het Ned. Rode Kruis voor de vijfde maal haar wandeltochten. De militairen spannen de kroon en lo pen een afstand van 30 km. De rest van de deelne mers lopen naar gelang de leeftijd, 25-15-10 of 5 km. Deze wandeltochten genieten reeds grote bekend heid. Het doel van deze tochten is uiteraard propagan da maken voor het Nederlandse Rode Kruis. De organisatoren verwachten een grotere deelname dan voorgaande jaren, temeer omdat met deze tochten tevens het eerste lustrum wordt gevierd. De route gaat voor de langere afstanden via Zuid- dorpe, Overslag en Koewacht terug naar Axel. De kortste afstanden zijn uitgezet in de naaste omgeving van Axel. Voor alle wandelaars, speciaal voor hen van bui ten Zeeuws-Vlaanderen, vormen deze tochten een unieke gelegenheid om kennis te maken met het mooie Zeeuws-Vlaamse landschap en de Belgische grens streek. Aan deze lustrumtochten wordt een bijzonder kachet gegeven, want het geheel wordt opgeluisterd door De Rode Kruis Drumband uit 's-Gravenhage en het Tamboerkorps van de Luchtdoelartillerie uit Ossen- drecht. Speciaal wat betreft de Rode Kruis Drumband delen wij mede dat dit uit 35 man bestaande korps boven de grote rivieren grote bekendheid geniet en op vele plaatsen akte de precense geeft. Voor dit optre den heeft Axel de primeur in Zeeuws-Vlaanderen. Deze Drumband heeft onlangs het kampioenschap van Nederland voor drumbands behaald. Oorspronke lijk zou het korps optreden in Haarlem op 24 juni, maar spontaan werd het korps afgestaan aan Axel; een bijzonder sportieve geste van de Haarlemmers. Het ligt in de bedoeling dat het Tamboerkorps van de L.U.W.A. omstreeks half twee in Axel zal arrive ren. Zij marcheren dan vanaf de Nieuwe Dijk naar de startplaats van de marsende Jeugdherberg Blije Haghe'. Op deze plaats wordt omstreeks 14.30 uur gestart en worden de deelnemers door het korps naar de Markt begeleid voor het officiële défilé. Na het défilé maakt het korps een rondwandeling door de Axelse straten. Omstreeks half zes arriveert de Rode Kruis Drum band en zij starten onmiddellijk met een mars door Axel. De terugkomst der wandelaars is als volgt geraamd 5 km tussen 15.45 en 16.00 uur. 10 km tussen 16.45 en 17.00 uur. 15 km tussen 17.45 en 18.00 uur. 25 en 30 km tussen 19.15 en 19.45 uur. De groepen en de individuele deelnemers der 25 km worden 's avonds aan de Polenstraat door de diverse drumbands opgewacht. Ook de reeds eerder aange- komenen worden daar terug opgesteld, waarna geza menlijk naar de Jeugdherberg wordt gemarcheerd. Na de bekendmaking der jury zal de prijsuitreiking ge schieden door de edelachtbare heer Burgemeester der gemeente Axel, in tegenwoordigheid van het komité. Tot slot der feestelijkheden zullen de Rode Kruis Drumband en het Tamboerkorps op de Markt een taptoe verzorgen. Gezien de grote bekendheid der beide korpsen zal deze taptoe bij de aanwezigen zeer In de smaak vallen. Ook de Axelse neringdoenden hebben hun steentje bijgedragen om deze dag te houden, gezien het groot aantal fraaie prijzen door hen geschonken. Op het laatste moment vernemen wij nog dat van Het Korps Commandotroepen uit Roosendaal toezeg ging is ontvangen, dat met drie pelotons ter sterkte van plm. 100 man zal worden deelgenomen. Hoogstwaarschijnlijk zal ook een détachement der Koninklijke Marine uit Vlissingen aanwezig zijn. Door deze toezeggingen is het aantal deelnemers gestegen tot ongeveer 500. De deelnemers die in het bezit zijn van wandel boekje kunnen deze afgeven aan het startbureau voor het aanbrengen van een aardige herinnering. Alle deelnemers die de tocht met goed gevolg vol brengen ontvangen een fraaie herinnering. OPRICHTING AFDELING PRO REGE. Op de Raadzaal vond vrijdag 2 juni een vergadering plaats, uitgaande van de landelijke bond Pro Rege. Op deze vergadering werd besloten tot oprichting van een afdeling van deze bond te Axel. Tevens werd een voorlopig bestuur gevormd. Op korte termijn zal een samenspreking plaats vin den met donateurs en contribuanten van Pro Rege. Dan zal tot definitieve samenstelling van een bestuur worden overgegaan. PRIJSUITREIKING AARDAPPELVERPLEGING. Een dezer dagen vond te Axel een afdelingsvergade ring der L.J.G. plaats. Op deze vergadering werd de uitslag bekendgemaakt van de onlangs gehouden wed strijd aardappelverpleging. De uitslag was als volgt Op zware grond le prijs P. Dieleman 73 punten 2e prijs A. Sturtewagen 71 punten 3e prijs A. Tollenaar 70 punten 4e prijs P. Weststraten 63 punten 5e prijs M. Verhulst 58 punten 6e prijs J. den Hamer 56 punten Op lichte grond le prijs C. Steendijk 69 punten 2e prijs A. Dieleman 64 punten 3e prijs F. Arenthals 60 punten LEERLINGEN-UITVOERING ZEEUWSE MUZIEK- EN BALLETSCHOOL. In „Het Centrum" had op 13 juni 1961 een leerin- genuitvoering plaats van de Zeeuwse Muziek- en Balletschool afdeling Axel. De uitvoering werd geopend door de direkteur van deze school de heer H. Stam uit Middelburg, die er in zijn openingswoord op wees dat het programma niet geheel Axels is, want een vijftal leerlingen van scholen uit Walcheren, waren aanwezig voor het ge ven van een demonstratie bewegingsscholing. Onder de aanwezigen waren o.a. Burgemeester en mevr. van Dijke; Gemeentesekretaris v. d. Bosse en diens echtgenote en de beide wethouders der gemeente. Op het programma kwam o.a. voor het optreden van a. de A.V.M.O.- en blokfluitklassen van de heer P. C. Brakman. b. de pianoklasse van de heer Brakman. c. de vioolklasse van de heer J. Wisse Sr. d. de mandoline-, guitaar- en accordeonklasse van de heer J. Mannaert. e. de harmonium-klasse van de heer P. Brakman. f. de cello-klasse van de heer J. Wisse. g. leerlingen van mevr. H. Riemens-Soesman uit de vak- en keurklasse uit Vlissingen en Domburg. De ouders konden voorts genieten van het solistisch optreden van Piet Verpoorte en Coby Westveer, Anneke Doorne bal, Vivian Koster, Bora Goossen, Nelli den Hamer, Ineke Kuiper, Janny de Putter, Herman v. d. Berg, Ina Cappon; piano. len Blok, Kees van Driel, Hilda Oggel; viool. Kees Fraanje, harmonium. Greetje Jansen, Gé Moorthamer, Suus Dieleman, Linda Verhoeven, Betsie Hamelink, Gre Moorthamer, Sonja Vonck en Paul de Rijcke; mandoline, guitaar en accordeon. De uitvoering werd besloten met de demonstratie bewegingsscholing, wat bij het publiek zeer goed in de smaak viel. MILITAIRE SHOW KON. MARECHAUSSEE. Zoals reeds eerder bericht, zullen per 1 juli aanstaan de de brigades Breskens, Hontenisse, IJzendijke en Axel van de Koninklijke Marechaussee worden opge heven. Gezien de goede samenwerking, welke er steeds heeft bestaan tussen de Koninklijke Marechaussee in Z. Vlaanderen en de burgerlijke autoriteiten, heeft de brigadegeneraal, Kommandant der Koninklijke Mare chaussee besloten de opheffing van de genoemde bri gades met een korte plechtigheid te doen geschieden. Deze plechtigheid zal te Axel plaats vinden op don derdag 29 juni aanstaande, tussen 11.00 en 13.00 uur. Daarbij zal het volgende programma in acht worden genomen 11.00 uur. Ontvangst ten stadhuize van Axel. 12.00 uur. Militaire show door het Tamboerkorps der Koninklijke Marechaussee, op de Markt. 12.30 uur. Zang door het zangkoor der Koninklijke Marechaussee. 13.00 uur. Mars van het Tamboerkorps door de gemeente. OUDEN VAN DAGEN UIT RILLAND KOMEN NAAR AXEL. Ook de Ouden van Dagen uit Rilland maken jaar lijks hun uitstapje. En zo werd voor dit jaar de wens geuit dat zij nog weer wel eens terug wilden keren naar Zeeuws-Vlaanderen. Op 28 juni a.s. zullen zij hun reis maken, en dan omstreeks elf uur in „Het Centrum" de koffie gebruiken. De Oudjes stellen dit bijzonder op prijs omdat zij dan het Axel waar zij in 1940 bij de gedwongen evakuatie zo gastvrij werden ontvangen nog eens terug kunnen zien. Overigens zal het hun wel moeite kosten om Axel nog te herkennen wanneer zij denken aan de oude straten met kinderhoofdjes en het aftandse stoomtram- metje, de nieuwe wijken die ophielden bij Kath. School en Polenstraat in Oost, en ter hoogte van de Bylocque- straat in West. Zij zullen zeker kunnen konstateren dat er ook in Axel bijzonder veel ten goede ver anderd is in de laatste twintig jaren. GESLAAGD. Mej. F. E. Wieland, typiste ter Sekretarie slaagde te s-Gravenhage voor het examen „Juniorenkursus" van het Instituut Laurillard. Aan de Handelsdagschool te Hulst slaag de Voor het getuigschrift van de handelsdagscholen met 4-jarige kursus ingevolge de M.O.-wet onze stadgenoot de heer A. Olyslager. Z.V.T.M. 50 JAAR. A.s. dinsdag 20 juni is het op de dag af een halve eeuw geleden, dat de Z.V.T.M. werd opgericht. Op 20 juni 1911 werd n.l. te Temeuzen de oprich tingsakte voor deze maatschappij gebaseerd. Het be hoeft wel geen betoog dat dit jubileum van een be drijf dat zoveel betekent voor het personenvervoer in Zeeuws-Vlaanderen en dat niet uit onze gemeenschap valt weg te denken, niet ongemerkt voorbij zal gaan. Er zal dan ook a.s. dinsdag in de remise van het be drijf op Drieschouwen een grote receptie worden ge houden, voor al degenen die hun gelukwensen bij dit 50-jarig bestaan willen aanbieden. Van de oprichters heeft alleen nog in het bestuur zitting de heer mr dr K. P. van de Mandele, destijds kommissaris, thans president-kommissaris van de maat schappij. Onder het 110 man tellende personeel kan men nog 7 mensen vinden die reeds langer dan 40 jaar bij de maatschappij werkzaam zijn, n.l. de heren R. v. d. Berge, P. den Exter, P. W. d'Hondt, J. B. F. Pauwels, A. Redijk, Th. Dieleman en R. J. de Wit. UITGEBREID PROGRAMMA REINAERTSDAG. Zondag 18 juni a.s. wordt in Hulst voor de derde maal de Reinaertstoet gehouden. Gedurende anderhalf uur zullen wagens en groepen facetten uitbeelden van het bekende middeleeuwse epos. Het programma voor die dag is als volgt samengesteld 14 uur Beiaardkoncert op het karillon van de Sint Willibrordus Basiliek door Jules Verniers uit Sint Ni klaas; 15—16.30 uur: Reinaertstoet; 17 uur: Koncert op de Grote Markt door de koninklijke harmonie „De Vrije Antwerpenaren" uit Antwerpen; Tussenspel Pop penkast „Kapoen" uit Gent; 20 uur: Openluchtspel „Reinaert de Vos" van Pol de Mont, op te voeren door de Camere van Rhetorica „De Transfiguratie" te Hulst en Sint Jan ten Steene" uit Sint Jansteen. Regie Re- naat Staes uit Sint Niklaas. De route, die de Reinaertstoet zal volgen is als volgt: vertrek Stationsplein, Stationsweg, Gentsestraat, Grote Markt, Lange Nieuwstraat, Bontehondstraat, Gods plein, Dubbele Poort, Overdamstraat, Burg. Frans van Waesberghestraat, Gentsestraat, Grote Markt, Lange Nieuwstraat, Bontehondstraat, Burg. Frans van Waes- berghestraat, Statossweg, Stationsplein (dus gedeelte lijk tweemaal hetzelfde parkoers). In de binnenstad zal vanaf 13 uur een algeheel parkeer- en stopverbod gelden. BEVORDERING P.T.T. Met terugwerkende kracht van 1 januari 1961 werd onze dorpsgenoot Rogér de Smet bevorderd tot be steller le klas bij de dienst der posterijen alhier. SURSEANCE VAN BETALING. dd. 31 mei 1961 is aan de v.o.f. Gebroeders van Houte, Walsoordensestraat 50, Walsoorden en haar beh. vennoten C. L. C. van Houte, fabrikant van stook olie-installaties, Walsoordensestraat 50, Walsoorden, H. B. van Houte, vlasser, Koestraat 8, St. Jansteen, voorlopig surseance van betaling verleend. Bewind voerder is Mr. W. K. H. Dieleman, te Middlburg. Het verhoor is bepaald op dinsdag 12 september 1961, n.m. 14.30 uur. Bij het verzoekschrift is geen ontwerp akkoord gevoegd. ZONDAG 18 JUNI 1961 Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Btaauwen. (In beide diensten 3de kollekte Class, [onds kerkewerk.) GereJKerk (KerkdreeJ). 10 en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk Pironstraat10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvee te Bennekom. Geref. Gemeente10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 1718 JUNIDokter Kats. TIJDELIJKE SLUITING WESTSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Axel, gelet op het raadsbesluit van 6 maart 1951 tot over dracht van bevoegdheden en op artikel 6 van het We genverkeersreglement, overwegende dat het nodig is een gedeelte van de Weststraat, gelegen in de bebouwde kom en in be heer bij de gemeente, op zaterdag, 1 juli 1961, te ge bruiken als expositieruimte voor landbouwmachines, -werktuigen, wagens, enz., besluite nx 1. het gedeelte van de Weststraat van de Noordstraat tot de Kerkdreef tijdelijk te sluiten op zaterdag, 1 juli 1961, van 11 tot 19 uur voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen; 2. borden model 13 te plaatsen aan het begin en het einde van het verboden gedeelte. Axel, 7 juni 1961. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Sekretaris, De Burgemeester, P. G. van den Bosse. M. K. van Dijke. ONTEIGENING TEN BEHOEVE VAN GRONDBERGING IN DE GEMEENTE AXEL VOOR WERKEN. VERBETERING KANAAL VAN TERNEUZEN. De Burgemeester der gemeente Axel maakt bekend, dat ter voldoening aan artikel 7 der Onteigeningswet de stukken bedoeld in artikel 6 dier wet, betreffende onteigening voor het opspuiten in de gemeente Axel van grond en baggerspecie, afkomstig van de werken tot verbetering van het kanaal van Temeuzen, etr sekretarie der gemeente ter inzage van een ieder zullen worden nedergelegd van 22 JUNI 1961 tot en met 12 JULI 1961. Belanghebbenden kunnen gedurende die termijn, als mede gedurende acht dagen na verloop daarvan, be zwaren tegen de voorgenomen onteigening en het plan van het werk schriftelijk inbrengen bij de Minister van Verkeer en Waterstaat. Zij, die dit bij hun bezwaarschrift verlangen, zullen in de gelegenheid worden gesteld hun bezwaren mon deling toe te lichten. De bezwaarschriften zijn vrij van zegelrecht. Axel, 16 juni 1961. De Burgemeester van Axel, M. K. van Dijke.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2