VOORRADIG Firma J. C. Vink Lijder v°01, h#t fer* wTBABYDERN PI05H5H- Baby-huidje 20 cent 60 cent I, 'f- Drommen van lijders aan Brandend Masfnar lijn lfidsri-al via da ana alnnnt ap da andara. Predikbeurten 1 de ZOMERDIENSTREGELING van de Nederlandse SPOORWEGEN 75 cent de ZOMERDIENSTREGELING van de Z.V.T.M. de ZEEUWSE REISGIDS ZOMER 1961 BOEKHANDEL AXEL. OPENBARE VERGADERING van de GEMEENTERAAD op dinsdag, 30 mei om 7.00 uur. AGENDA: 1Opening. 2. Beëdiging van het nieuw benoemde lid van de raad, de heer J. Vink. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken en mededelingen. 5. Voorstel tot het garanderen van een hypothecaire geldlening voor de aankoop van een tweetal wo ningen. 6. Voorstel tot aanwijzing van een lid van het alge meen bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht en Gemeentewerken ter voor ziening in de vacature van de heer A. J. M. Kesbeke. 7. Voorstel tot het benoemen van een lid van de commissie van de samenwerkende gemeenten in de kanaalzone. 8. Voorstel tot het benoemen van een lid van de bouwcommissie. 9. Voorstel tot het benoemen van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. 10. Voorstel tot het benoemen van een lid van de financiële commissie. 11. Voorstel tot het kopen van een perceel grond te Spui van de erven E. A. van Waes Boodts te W estdorpe. 12. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de van Middelhovenstraat, aan de heer C. J. Michielsen te Axel. 13. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag per 28 augustus 1961 aan mej. C. L. de Jonge als onderwijzeres van bijstand aan de openbare lagere school te Axel. 14. Voorstel tot uitgifte van een perceel bouwgrond aan de Pironstraat in na-erfpacht aan P. J. Olyslager te Axel. 15. Voorstel tot aankoop van de percelen Oude wijk 55 en Oosterstraat 56 van de heer S. J. J. Wijna te Axel. 16. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. A. de Smidt als ambtenaar van de burgerlijke stand. 17. Voorstel tot het vaststellen van de 17e, 18e en 19e wijzging van de gemeentebegroting voor 1960. 18. Voorstel tot het vaststellen van de 4e wijziging van de gemeentebegroting voor 1961. 19. Rrondvraag. 20. Sluiting. PREADVIEZEN VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN AXEL op de agenda van de vergadering van de raad der gemeente, welke gehouden zal worden op DINSDAG 30 mei 1961, des namiddags om zeven uur ten stadhuize. Bij de ingekomen stukken vermelden de prae-adviezen o.a. een schrijven van de gemeenten Sint Jansteen, Koe wacht, Overslag, Oostburg, IJzendijke, Vogelwaarde, Zuiddorpe, Hulst, Hoek, Hontenissen, Graauw en Langendam, Philippine, Biervliet, Groede, Waterland kerkje, Sas van Gent, Schoondijke, Westdorpe, Hoofd plaat, Sluis en Aardenburg, inzake adhaesiebetuiging aan het raadsbesluit van Axel van 28 februari 1961 betreffende een vaste oeververbinding tussen Zeeuws- Vlaanderen en overig Nederland; een schrijven van de gemeenten Zaamslag en Clinge van resp. 27 en 24 maart 1961, houdende mededeling dat geen adhaesie wordt betuigd aan het bovenge noemde sub vermelde raadsbesluit. MEDEDELINGEN u in antwoord op de in de raadvergadering van 25 april 1961 gestelde vragen delen B. en W. mede a. Vraag van de heer C. van Bendegem inzake de toestand van het wegdek van het oude gedeelte van de NassaustraatDe ergste putten in het wegdek zijn (zullen worden) gelicht. In verband met de plannen tot doortrekking van de Nassau straat achten wij een meer kostbare voorziening thans niet verantwoord. b. Vraag van de heer C. van Bendegem over de ver bouwing van het pand Zeestraat 1 Voor de ver bouwing van dit pand hebben wij bij besluit van 28 februari 1961 een bouwvergunning verleend. De N.V. Amstelbrouwerij is door ons aangeschre ven de verbouwing thans spoedig te doen uit voeren, waarbij wij er op hebben gewezen, dat de bouwvergunning vervalt, als niet binnen zes maan den met de verbouwing een aanvang is gemaakt. c. Vraag van de heer C. van Bendegem over de protestants-christelijke bejaardenzorg te Axel Onder verwijzing naar het bij de stukken overge legd schrijven, dat onder dagtekening van 17 no vember 1960 aan de bewoners van de tot bejaar denwoningen bestemde woningen is gezonden, kan het volgende worden medegedeeld 1. Ons is gebleken, dat de animo bij de bejaarden voor een dergelijke woning groot is, zodat blijkt, dat door verwezenlijking van het plan van het stichtingsbestuur in een reële behoefte zal wor den voorzien. 2. De aanvragers hebben verschillende levensbe schouwingen; ook buitenkerkelijke personen zijn daarbij, hoewel het aantal van deze personen in onze gemeente klein is. 3. Ook laatstgenoemden komen voor huisvesting in aanmerking. 4. De huidige bewoners van de bedoelde woningen, welke (nog) niet als bejaarden kunnen worden aangemerkt, worden niet gedwongen hun woning te verlaten. 5. Het verlaten van de woningen door de onder 4 bedoelde personen heeft uitsluitend plaats op basis van vrijwilligheid. 6. De toewijzing van deze woningen berust en blijft berusten bij het college van Burgemeester en Wethouders. d. Vraag van de heer A. II. van der Lee om een controleregeling voor de straatverlichting Wij heb ben de Rijkspolitie bereid gevonden controle uit te oefenen op de niet brandende lampen; deze worden door haar onmiddellijk opgegeven aan de hoofd opzichter, welke hiervan telefonisch opgave doet aan de openbare.verlichtingsdienst van de N.V. „P.Z.E.M. Wij hopen, dat op deze wijze het lang durig uitvallen van lantaarns zal worden onder vangen. e. Vraag van de heer L. Hamelink om bespoediging van de samering van de Oudewijk en omgeving ter voorkoming van schade voor de belanghebben den Belanghebbenden die onevenredige schade lijden als gevolg van een stedebouwkundige maat regel, kunnen aan de hand van de gemeentelijke schadevergoedingsverordening aan de gemeenteraad verzoeken die schade en een redelijke schadever goeding vast te stellen. Wij achten het dan ook niet gewenst in het huidige beleid, volgens hetwelk de gemeente koopt onder de meest gunstige omstandigheden, verandering te brengen. De woningen blijven overigens dan ook nog zo lang mogelijk verhuurd. Het vigerende beleid wordt mede bepaald door de omstandigheid, dat de vaststelling van een rijks bijdrage in de saneringskosten nog steeds op zich laat wachten. Voorts beantwoorden wij enkele reeds eerder ge stelde vragen als volgt Vraag van de heer P. J. van Bendegem in de raads vergadering van 28 maart 1961 om voorzieningen te treffen op het gevaarlijke kruispunt Wilhelminastraat- BylocquestraatOmdat gebleken is dat dit kruispunt inderdaad minder goed overzichtelijk is, hebben wij besloten die wegkruising als een verrangskruising aan te wijzen, met dien verstande dat het verkeer op de Bylocquestraat voorrang heeft. Zodra de verkeersborden zijn ontvangen, zullen deze worden geplaatst. In de Wilhelminastraat ten oosten van de Bylocquestraat komt een driehoekig bord mo del 10 (nadering voorrangskruising) en ten westen daarvan een rond bord model 11 (met het woord „stop"), terwijl in de Bylocquestraat ter weerszijden van de Wilhelminastraat borden model 104 (kruising met een weg welke geen voorrang heeft) worden ge plaatst. Vraag van de heer A. H. van der Lee in de raads vergadering van 28 februari 1961 met betrekking tot de verkeerssituatie in de Wilhelminastraat nabij de kruising met de Bylocquestraat Met verwijzing naar ons voorlopig antwoord in uw vergadering van 28 maart 1961 delen wij u thans nader mede, dat het plantsoen aan beide zijden ongeveer 60 cm. smaller zal worden gemaakt. Het blijft dan iets breder dan het ter plaatse aanwezige kabelverdeelkastje van de N.V. „P.E.Z.E.M.". OVERIGE MEDEDELINGEN Bij besluit van 27 april 1961 is tot le ontvanger van de burgemeester aangewezen de heer M. L. M. IJse- baert, wethouder der gemeente; de heer C. de Putter, wethouder, blijft uiteraard als 2e vervanger fungeren; bij besluit van 27 apil 1961 zijn de portefeuilles als volgt verdeeld burgemeester openbare werken politie brandweer bescherming bevolking; wethouder M. L. M. IJsebaert bedrijven (woningbedrijf, gasbedrijf en vlees keuringsdienst) sociale zaken personeelszaken marktzaken; wethouder C. de Putter onderwijs financiën; Bij besluit van 27 april 1961 is wethouder M. L. M. IJsebaert benoemd, c.q. aangewezen als voorzitter van de gascommissie; voorzitter van de ideeënbuscommissie; voorzitter van de marktcommissie; plaatsvervangend voorzitter van de bouwcommis sie; plaatsvervangend voorzitter van de financiële com missie; veretgenwoordiger van de gemeente in het college van regenten van de Stichting Axelse Boeren- kamer; voorzitter van de commissie hoofdarbeiders; voorzitter van de commissie handarbeiders; voorzitter van de plaatselijke revisie- en contact commissie; voorzitter van de commissie sociaal-economische voorziening voor zelfstandigen; Bij besluit van 2 mei 1961 is wethouder M. L. M. IJsebaert benoemd tot voorzitter van de commissie van toezicht op het gemeentelijk woningbedrijf; Bij besluit van 2 mei 1961 is de burgemeester, de heer M. K. van Dijke, benoemd tot vertegenwoordiger der gemeente in de Stichting Schooltandverzorging; Bij gelijk besluit is de burgemeester aangewezen tot beoordelingsadviseur voor de prestatiebeloning van de gemeentewerklieden; Bij besluit van 9 mei 1961 is bepaald, dat de ge- meentebode-concierge eenmaal per 14 dagen een vrije woensdagmiddag geniet, voor zover de dienst dit toe laat, ingaande 1 mei 1961; Bij besluit van 23 mei 1961 is aan de heer J. A. de Smidt eervol ontslag verleend als commies-A ter se cretarie, ingaande 1 augustus 1961, dit in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd; Op advies van de commissie sociale werkvoorzie ningsregeling voor hoofdarbeiders hebben B. en W. bij besluit van 18 april 1961 besloten de werkloze hoofdarbeider J. Augustijn te Temeuzen ter secretarie te plaatsen met ingang van 24 april 1961; het rijk betaalt 90% der kosten. Dat doen zo n paar Rennies. Bij de eerste aanwijzing van overtollig maagzuur en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel één of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles Weg zuurbrand weg pijn weg zorgen van een ver stoord maal of angst voor een nieuwe aanval. Een wonder wat Rennies voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuurbrandlijders altijd een paar Rennies bij de hand, waar ze ook zijn. En zo smoren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goed kans krijgt uit te barsten. Ing. Med. CONCOURS HIPPIQUE AL BIJNA 100 JAAR. De tweede Pinksterdag heeft voor Axel weer ten volle in het teken van het concours-hippique gestaan, en de bijzonder grote belangstelling voor dit evene ment bewijst wel dat deze sport nog steeds geliefd is en velen zich kunnen verheugen bij het aanzien van de vele fraaie paarden, waarvan beweging en lijn ook in de strijd vaak een lust voor het oog is. Vele oudere Axelaars herinneren zich zeker ook nog de glorietijd van het Axelse concours in de jaren 1920 tot 1930. Stellig zullen er echter weinigen zijn die weten dat het Axelse concours een evenement is dat bijna aan zijn honderd jarig bestaan toe is, en waar van wij dus binnen enkele jaren wellicht een glorieus eeuwfeest kunnen beleven. Als bewijs van dit bijna honderdjarig bestaan zagen wij dezer dagen een medaille, eigendom van de heer E. C. Oggel alhier, vermeldende „Wedrennen Axel 1864". Momenteel ligt deze medaille geëxposeerd in de etalage van de heer A. P. Esselbrugge in de Noord straat, zodat elke belangstellende dit bewijs van een bijna 100-jarig bestaan kan bezichtigen. MUTATIE Mar. I. Luyk, J. C. thans gedetacheerd te Parijs, is met ingang van nader te bepalen datum overge plaatst naar de brigade Kon. Mar. Gilze Reijen. EXAMENS Voor de vakraad van het Kappersbedrijf slaagde de Heer P. Kruisifikx te Breda voor het bedienden diploma Herenkappersvak. ZEEUWEN WORDEN OOK BUITEN ZEELAND OUD. In de komende week zal de Oost-Vlaamse gemeente Wachtebeke op feestelijke wijze het eeuwfeest vieren van haar oudste inwoonstermevr. wed. Apolonia Raas-Van Gessel. Zij werd 3 juni 1861 geboren te 's-Heer Arendskerke als dochter van Frans Van Ges sel en van Adriana Boonman. Zij huwde er met Cor nells Raas en dreef een bescheiden herberg en een kruidenierszaak. Einde 1923 kwam het echtpaar zich te Wachtebeke- Waas vestigen, waar haar man zes jaar later over leed. K.A.B. BEDEVAART NAAR ZUIDDORPE. A.s. zondag houden de O.-Zeeuwsch Vlaamse K.A.B.-afdelingen hun traditionele jaarlijkse Maria- bedevaart naar Zuiddorpe. Hieraan nemen alle afde lingen uit geheel Oost Z.-Vlaanderen deel. Intensie is de voorspraak van Maria vragen voor het behoud van de christelijke geest in de huisgezinnen. Deze bedevaart zal worden opgeluisterd door de drumband van Thalia uit Axel, waarna alle plaatse lijke afdelingen met hun vaandels volgen. De predi katie bij de grot wordt gehouden door pater Pisters uit Hulst. Verder zal op de openluchtbijeenkomst spre ken de diocesane voorzitter van de K.A.B. de heer Jacobs. Het geheel belooft een grootse en indrukwekkende manifestatie te worden. KANAAL WERKZAAMHEDEN GAAN BEGINNEN. Met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouwput van de nieuwe sluis te Temeuzen, de eerste stap voor de grote kanaalwerken, is thans een aan vang gemaakt. Op 3 mei 1.1. is men begonnen met het uitzetten van het bestek der tijdelijke omlegging van de afval waterleiding, die ter hoogte van het kruispunt van de weg naar Hoek en de weg Temeuzen—Sluiskil, in de toekomst (voorlopig) ombuigt naar de Wulpenbek, om vandaar, weer in de bestaande uitmonding uit te ko men. Op 8 mei werd begonnen met de graafwerkzaam heden, waarvoor momenteel 2 draglines en twee bull dozers worden gebruikt. Donderdag kon men bovendien nog getuige zijn van een spektakulair stukje werk. Toen werd nl. door middel van 2 bokken de zandzuiger Wester-Schelde, een gevaarte van 300 ton uit het kanaal gehesen en langs de weg op het droge neergezet. Eerst werden de drijvers op het droge gezet, terwijl ondertussen de zandzuiger zelf door een der bokken boven water werd gehouden, (dit letterlijk en figuurlijk). Daarna tilden de twee machtige bokken het enorme gevaarte uit het kanaal, waarna het omstreeks half zeven gisteravond keurig langs de weg stond. Volgende week zal meni t de zandzuiger naar de plaats van zijn werkzaamheden brengen ongeveer 50 meter verder. Hiermede is weer een kleine stap gezet, op de weg naar verwezenlijking van het grootse plan voor de verbreding van het kanaal. Een kleine stap, die echter voor de leek onomstotelijk aantoont dat na alle meten, berekeningen tekeningen en intematioale onderhande lingen, thans het tijdstip van verwezenlijking met rasse schreden nadert. ZONDAG 28 MEI 1961 Ned. Herv. Kerk' 10 uur Ds. Bons (Zendingspredi kant Nieuw.Guinea2.30 uur Ds. P. J. Penningt. (3de collecte Kerkeraadsjonds.) Gere/. Kerk (KerkdreeJ)10 en 2.30 uur Ds. Feldstra uit Leerdam. GereJ. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. GereJ. Gemeente. 10 en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 2728 MEIDokter Schiltman. HET SCHOOLSCH1P „MERCATOR" EEN MUSEUM. Het prachtige zeilschip „Mercator", het Belgisch schoolschip, was bijna reeds gesloopt. Het had Ant werpen als thuishaven en uiteindelijk heeft het Ge meentebestuur dezer stad besloten dat het zeilschip in de Schelde zal worden verankerd, niet ver van het eeuwenoude Steen, om als drijvend museum te worden ingericht. Dit project is thans ten uitvoer gebracht en de rede rij „Flandria" organiseert in samenwerking met het Nationaal Comité voor Zeevaartpropaganda, van juni t/m september, het bezoek aan de „Mercator". Toe gangsprijzen 20 frs. voor volwassenen; 15 frs. per persoon voor groepen en 10 frs. per persoon voor schoolgroepen en kinderen. Het bezoek dat een uur duurt, kan bovendien op aangename wijze gepaard gaan met een der traditionele boottochten op de Schelde of havenrondvaarten, geor ganiseerd door de rederij „Flandria". Inlichtingen Toeristendienst „Flandria", Steen- plein, Antwerpen. Telefoon 33.74.22. EXPOSITIE VAN MODERNE GESELECTEERDE MEUBELKUNST TE GENT. In 1961 zal het Museum voor Sierkunst en In dustriële Vormgeving te Gent, in samenwerking met de Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen, een Salon voor Moderne geselecteerde Meubelkunst organiseren. Evenals in 1960 zal deze manifestatie doorgaan in het kader van de Internationale Jaarbeurs der Vlaan deren zelf, van 9 t/m 24 september. De meubelen en andere voorwerpen in verband met de binnenhuisversiering, worden opgesteld in de vorm van ensembles. De gehele selectie wordt onderworpen aan de jury van het museum. Belangstellenden kunnen alle inlichtingen bekomen aan het Secretariaat Jan Breydelstraat 7, Gent.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2