4* ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 Kwartaal - abonnement M""— de kom 1*25. Andere plaatsen fljl Buitenland 2,—» PINKSTEREN 4 Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 27 MEI 1961. 75e Jaargang no. 35. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie i J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster i FIRMA J. C. VINK ALS VANOUDS HOOGTIJDAGEN VOOR AXEL (jt Pinksteren 1961 is weer voorbij. Pinksteren 1961 hield de organisatoren van velerlei evenementen in angstige spanning. De laatste dagen voor 21 mei waren dermate guur en koud, dat men eerder aan Kerstmis dan aan Pinksteren zou gaan denken, en velen sloeg de angst om het hart, dat het dit jaar een bijzonder natte en koude Pinksteren ging worden, waarmede alle plannen voor bezoek aan sportwedstrijden, strand of andere uitjes letterlijk en figuurlijk in het water zouden vallen. Gelukkig keerde het weer zich enigszins ten goede, en al was het dan bepaaldelijk geen zomerse Pinksteren, het weer was droog en de zon liet zich regelmatig zien, zodat men de koele temperatuur daarbij dan maar voor lief nam, maar toch zeer velen er opuit trok ken. Voor Axel was dit gunstig, want vooral nu het weer niet tot zwemmen en baden verleid de, trokken velen als vanouds naar ons stadje om daar hun Pinksteren te vieren. Ende Axelaars hadden dit jaar gezorgd dat een ieder zich hier weer naar eigen wijze kon amuseren. Er waren tweede Pinksterdag hen- gelwedstrijden, een voetbalwedstrijd en het grootse concours-hippique, draai- en zweef molens voor de jeugd op de Markt, en verder gelegenheid tot dansen of tot een genoeglijk zitje in vele zaken. Het publiek liet al deze inspanning niet onbeloond en zo trokken vele duizenden op naar Axel. Reeds vroeg in de ochtend was het druk met de Belgische deelnemers aan de viswed strijd, met de uit onze gehele provincie komen de deelnemers aan de ruiterwedstrijden en met de eerste bezoekers die getuige wilden zijn van het begin van de wedstrijden en de voor bereidingen voor het middagprogramma. Het was een drukke en feestelijke dag, waarop vele bezoekers tot rond het midder nachtelijk uur in Axel bleven, en waarop stel lig de velen die deze dag iets hadden geor ganiseerd goede zaken hebben gedaan. Ook de derde Pinksterdag met de traditi onele wielerwedstrijd mocht Axel zich nog in een druk bezoek verheugen, al was de drukte aanmerkelijk minder dan op maandag. Een woord van waardering verdient zeker ook de politie voor haar optreden op deze dagen. Handen vol werk heeft zij gehad om het drukke verkeer in goede banen te leiden, terwijl ook in de late avonduren een tactvol optreden werd gevraagd, wanneer brooddron ken jongelui het somtijds wat al te bont wil den maken. Alles is echter van begin tot eind vlot en in goede sfeer verlopen. NIEUWE DIENSTREGELING DER Z.V.T.M. De nieuwe zomerdienstregeling van de Z.V.T.M. toont zeer vele veranderingen, niet alleen in de tijden van verschillende ritten, maar eveneens in het uiterlijk van het boekje. Op veler verzoek is de dienst van Axel en Zaamslag naar PP.haven zo omgezet, dat aansluiting wordt gegeven op de bussen van Kruiningen naar Goes. Zowel vanaf PP.ha ven naar Hulst en Zaamslag-Axel, als van Breskens naar Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is een, latere verbinding gekomen. Deze was er vroeger ook, maar er werd zo weinig gebruik van gemaakt, dat deze ingetrokken werd. Ho pelijk zal het publiek nu tonen dat deze latere diensten op hun plaats zijn. Westdorpe krijgt veel betere aansluitingen naar Terneuzen en West Zeeuwsch-Vlaan deren. De grote verandering is het opnemen van het gebied van Clinge en Nieuw Namen in de dienstregeling. Deze streek krijgt zeer goede aansluiting naar alle richtingen in Zeeuwsch- Vlaanderen. De dienst Sluiskil-Breda zal voortaan ook via Clinge en Nieuw Namen rijden, zodat deze strook ook rechtstreeks aangesloten wordt met Breda. De rijtijd naar en van Breda kon verkort worden, hetgeen dringend nodig was in verband met het steeds toenemende verkeer op de weg, waardoor oponthouden steeds meer voorkwamen. Opva llend is het verschil in uiterlijk. Een zeer goede kwaliteit papier geeft het boekje een beter aanzien. De indeling van de ver schillende diensten is nu zo opgezet, dat men meestal met één bladzijde kan volstaan, ook indien men een verre reis gaat maken, omdat op meerdere bladzijden de dienstregeling her haald is. Een overzichtelijk kaartje in kleuren, dat uitgevouwen naast het boekje ligt, toont duidelijk op welke bladzijde men moet kijken om de aansluitingen te zien. De aanduidingen van de diensten op werk dagen en zondagen is dusdanig, dat verwacht mag worden, dat vergissingen nu wel uitge sloten zullen zijn. De omslag van het boekje wijst er op, dat de Z.V.T.M. dit jaar 50 jaar bestaat. HET PLAN VOOR EEN NIEUW STAALBEDRIJF LANGS KANAAL TERNEUZEN-GENT. Het in België gevormde studie-syndicaat voor de bouw en de exploitatie van een geïn tegreerd ijzer- en staalbedrijf op een plaats in België die toegankelijk is voor ertsschepen van grote omvang, is tot de gevolgtrekking gekomen, dat het beoogde bedrijf zich als doel zou moeten stellen de fabricage van vlakke produkten van staal van zeer hoge kwaliteit, gemaakt volgens het Ld-proccedé. Uit de stu die van het syndicaat is gebleken, dat de stichting van het bedrijf zeer opportuun is. De leden van de leiding van het syndicaat hebben daarom zo juist besloten om onmid dellijk de goedkeuring van de E.G.K.S. te vragen evenals die van alle andere autoritei ten, wier toestemming vereist mocht zijn en hun conclusies te doen bekrachtigen door de bestuursraden, die zij vertegenwoordigen, Ar- bed, Cockerill-Ougree en de Franse groep Schneider. Zodra de vereiste goedkeuringen verkregen zullen zijn zal de nieuwe maatschappij wor den opgericht met een aanvangskapitaal van 5 miljard B. fr., waarvan 20 pet, 1 miljard B. fr., onmiddellijk gestort zal worden. Het door het syndicaat opgestelde plan voorziet in het uiteindelijk brengen van het kapitaal op 9 miljard B. fr. en in het ten dele finan cieren van de investeringen door leningen op lange termijn, toegestaan door semi-staats- organisaties en door particuliëre organisaties in het kader van de Belgische wetten van juli 1959, waarbij maatregelen genomen wer den tot bevordering van de economische ex pansie en de bestrijding van de economische en sociale moeilijkheden van bepaalde ge bieden. Hei bedrijf, dat een aanvang sproduktie- capaciteit zal krijgen van 1,5 miljoen ton in gots, zal gevestigd worden op de rechteroever van het kanaal van Gent naar Zelzate, het spreekt vanzelf, dat een van de voorwaarden van het slagen van de onderneming is dat de werkzaamheden, die langs het kanaal worden uitgevoerd, snel worden voortgezet. m AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per sun. Bi) contractei) belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per nun. Kleine AdvertentlSn 1-5 regels f 1,— Iedere regel meer 12 cent extra. HENGEL WEDSTR1 ]D G.O.A. De op tweede Pinksterdag in Axel gehouden festi viteiten zetten reeds vroeg in en zo zag men bij het ochtendkrieken toen velen die'de Pinksterdagen eens wilden benutten om lekker uit te slapen nog in diepe rust lagen reeds meer dan 100 hengelsportenthou siasten langs de Axelse ijsbaan zitten, waar zij voor het eerst sedert het seizoen gesloten is, nu toch kon den genieten van hun geliefde sport en poogden de vis te verschalken. En dit lukte bijster goed, want niet minder dan 85 karpers werden aan de haak ge slagen, zodat het voor de deelnemers evenals voor de organisatoren een voldoening gevende wedstrijd was. De uitslag van de wedstrijd was als volgt 1. C. P. Tieleman, Axel, 149 pnt; 2. Roger Cop- pieters, Zelzate, 115 pnt: 3. J. van Teurenhout, Me- chelen, 106 pnt; E. Allonsius, Zelzate, 103 pnt; 5. A. P. van Riel, Axel, 95 pnt; 6. B. Roggeman, Gent, 87 pnt; 7. A. van Waes, Zelzate, 85 pnt; 8. M. Tre- visan. Sluiskil, 79 pnt; 9. W. Vinke, Axel, 74 pnt; 10. M. Scheurbout, Moerbeke, 68 pnt; 11. W. de Jonge, Axel, 62 pnt; 12. J. Verhulst, Axel, 58 pnt; 13. E. Pieters, Axel, 58 pnt; 14. J. Deij, Axel, 58 pnt; 15, A. Pleunis, Axel, 58 pnt; 16. R. Allonsius, Zelzate, 57 pnt; 17. A. de Clercq, Wachtebeke, 53 pnt; 18. G. Riemens, Axel, 52 pnt; 19. R. v. d. Velde, Moerbeke, 47 pnt. Voorzitter van Riel kon na afloop aan deze 19 winnaars fraaie en nuttige prijzen uitreiken, terwijl de heer Tieleman tevens een door het Streekcentrum Axel beschikbaar gestelde wisselbeker in ontvangst mocht nemen. Dat men na de vroege sporturen in het clublokaal nog enige tijd gezellig onderling bijeen bleef spreekt welhaast vanzelf. Het was voor G.O.A. een bijzonder goed geslaagde inzet voor het binnen enkele dagen weer beginnende seizoen. HET CONCOURS-HIPPIQUE Nog waren de hengelaars niet van het toneel van hun vreedzame strijd verdwenen of reeds waren kort achter hen de paardenhoeven hoorbaar van de vele Zeeuwse ruiters die in verenigingsverband in de ochtenduren hun dressuurproeven voor achttallen, voor viertallen en in de individuele dressuur hun kunde toonden. In drie ringen werden onder het oog van een deskundige jury 3 proeven afgelegd. De voornaamste punten van deze ruiterdag kwamen echter in het middagprogramma dat stipt half twee begon met een officieel openingswoord van burge meester M. K. van Dijke, die zijn vreugde en waar dering uitsprak voor de organisatie van een dergelijk evenement. Na deze officiële opening stonden de drie plaatselijke muziekverenigingen, Thalia, Concordia en Hosanna op het veld opgesteld en maakten een mu zikale rondgang over het terrein om daarmee de feeste lijke stemming op het keurig verzorgde en met vlaggen versierde terrein waar onmiddellijk een begin werd gemaakt met het springconcours in de lichte klasse. Een aantrekkelijk nummer dat steeds velen boeit, en dat door het uitgebreide en kundig opgezette parcours lang niet eenvoudig was om te rijden, en eenspannen- de strijd tussen de verschillende deelnemers opleverde. Onmiddellijk hierna verschenen de Belgische dravers in het strijdtoneel om op de buitenring een koers over 1700 meter te lopen, waarbij de deels aangespannen en deels bereden paarden dus deze afstand (met hin dernis voor de best geklasseerde paarden) geheel in draf moesten afleggen. Vooral voor het grote publiek, dat geen kennis heeft van de details van de paarden sport en een afwisselend programma verlangt, was dit, evenals de verder volgende koersen, een aantrekkelijk en spannend nummer, want er werd fel gestreden om de eerste plaats, en de deelnemers gaven elkaar weinig toe. Hoogtepunt van de dag was stellig de daarop vol gende parde van alle deelnemende ruiters, toen een imposante rij van fraaie paarden voor de tribunes stond opgesteld en wij zo'n 70 tot 80 paarden, alle keurig opgetuigd, met hun keurig geüniformeerde ruiters wer den geinspecteerd, nadat zij eerst als een enorme en haast eindloze slang achter elkaar over het binnen terrein waren voorgereden. De inspektie geschiedde door burgemeester van Dijke vergezeld van de heren dr ir. C. van Meel uit Hilvarenbeek, voorzitter van de Kath. Federatie van Ruiterverenigingen, de heer M. Imminck uit Vennep gedelegeerde van de Kon. Ned, Federatie van L. Rijverenigingen en de heer A. J. Schieman voorzitter van de Oranjeruiters. Een bijzondere voldoening voor de organiserende verenigingen zullen stellig op de woorden van een zo gezaghebbend man als dr ir. van Meel hebben ge geven toen deze zijn waardering uitsprak voor de or ganisatie van dit grootse evenement en voor het fraaie materiaal en de prestatie's van de deelnemers. Het zou ons te ver voeren hier uitgebreid in te gaan op alle afzonderlijke nummers. Het programma was zo ingedeeld dat steeds een nummer van de landelijke ruiters werd afgewisseld door een koers door de renpaarden, waarbij vooral bij deze laatste nummers, en in het bijzonder bij de vluchtkoers, waarbij de paarden in galop voorbij ra ceden, de spanning er bijzonder in kwam. Ook de jeugdnummers, een showx met ponny's, een race met ponny's en het concours van aangespannen Shetland pony's, met versierde showwagentjes oogstten een bij zondere bijval van het publiek. Het was dan ook een bijzonder feestelijk gezicht deze leuke en fraai ver sierde wagentjes met hun gecostumeerde inzittenden over het terrein te zien defileren. Alles verliep de gehele middag bijzonder vlot en het leek welhaast of het springen of deelnemen aan een koers zo'n eenvoudige zaak is, dat iedereen dit zonder meer zou kunnen, tot aan het eind van de middag bleek dat alles toch niet zo eenvoudig is. Bij het springconcours „Speel uw Spel", waarbij iedere ruiter de hindernissen mocht nemen naar eigen goed dunken, daarbij proberend een zo hoog mogelijk pun- tenaantal te verzamelen (de moeilijkste hindernissen kregen de hoogste pun ten waarde) werd de ruiter Stout- jesdijk van de Eendrachtruiters uit Tholen 2 maal zandruiter, doordat wel hijzelf, maar niet het paard over de hindernis ging, terwijl tenslotte in de laatste drafkoers voor de renpaarden, waaraan alle dertien Belgische renners deel namen, een der berijders bij de felle strijd in de bocht voor de tribune uit zijn wa gentje viel, waarna het paard verder de race alleen liep, het gekantelde en slingerende wagentje achter zich aanslepend. Gelukkig bleven ongelukken uit, zodat deze incidentjes alleen maar even accentueerden de kennis en koelbloedigheid die van de deelnemers wordt gevraagd. De uitslagen waren als volgt Dressuurproef met achttallen. Ie pr. „De Oranjeruiters uit Willemstad (104 ptn); 2e pr. „De Schouwse Ruiters I" uit Dreischor, 102 ptn, Dressuurproef voor viertallen. Ie pr. Landelijke Ruitervereniging „Walcheren"; 2e pr. Landelijke Ruitervereniging „Noord-Beveland" uit Kortgene. Individuele dressuurproef. Ie pr. A. van Nieuwenhuize, met Henk, 103 ptn; 2e pr. Mevr, Bom, met Flieka, 101ptn. Individuele dressuurproef klasse M en Z. Ie pr. J. Munters, met Fantast, Ruitervereniging Noord-Brabant, 99 ptn; 2e pr. C. Steendijk met Felix, Ruitervereniging „Walcheren", 96]^ ptn. Jeugdnummer. Dressuurproef klasse B tot 14 jaar. Ie pr. P. van Nieuwenhuise met Runellie, „Wal cheren"; 2e pr. W. Reinierse met Harry, „Walcheren 3e pr. P. Dieleman met Peter, „Julianaruiters". Springconcours. Ie pr. J. van Dalen met Vera, „Eendrachtruiters 2e pr. A. Crucq met Minos, „Walcheren3e pr. J. van Oeveren met Jupiter, „Schouwse Ruiters"; 4e pr. J. J. M. van Oeveren met Napoleon, „Noord-Beve land" en 5e pr. M. Stoutjesdijk met Rina, „Eendracht ruiters" Springconcours klasse M en Z. Ie pr. J. van Dalen met Vera, „Eendrachtruiters 2e pr. M. Geuze met Rob, „Eendrachtruiters". Shetlandponies. Ie pr. Cor en Janki den Hamer, Hans en Anja Dieleman met Nelly; 2e pr. Jan en Annelies de Feijter met Freddy; 3e pr. Riet Kuzee, Els en Ko van Hoeve met Klepper; 4e pr. Benny IJsebaert en Ingrid v. d. Linde met Johnny en 5e pr. Guust en Antoinette Ser- rarens met Johnny. Ren voor ponies onder het zadel. Ie pr. Wdeske Serrarens uit Ossenisse; 2e pr. A. den Exter uit Axel en 3e pr. P. S. Schuurman uit St. Jan steen. De Voetbalwedstrijd. Voor degenen die de sport met het bruine leder in ronde vorm prefereerden boven het leder van zadels en tuigen viel er deze dag ook nog wat te beleven. Axel bond n.l. de strijd aan tegen het vertegenwoor digend elftal „Hest" uit de bekende Belgische badplaats van die naam. Ook hiervoor bestond nog een behoor lijke belangstelling. De strijd had een kalm verloop en Axel wist een 21 verdiende overwinning op de bezoekers te behalen. Deze puntenstand werd al in de eerste helft behaald. Geen van beide elftallen slaagde er in de tweede 45 minuten nog in hierin verandering te brengen. Wielersport. Een traditie, wel niet zo oud als de paardensport van tweede Pinksterdag, maar inmiddels toch ook al van een respektabel aantal jaren is de Axelse wieler ronde op derde Pinksterdag, dit jaar voor amateurs en onafhankelijken. Er was een goed bezet rennersveld en 38 renners, waaronder 13 Zeeuwen verschenen aan de startstreep. Het gunstige weer maakte ook een goede opkomst van het publiek mogelijk, terwijl men van een fraaie ronde heeft kunnen genieten. Er werd in hoog tempo gereden en meerdere ontsnappings pogingen werden ondernomen. Pogingen die echter alle slechts tijdelijk succes hadden, want het peleton liet de koplopers geen rust, en joeg hen fel achterna tot de behaalde voorsprong weer te niet was gedaan. Enkele ronden voor de finish ging Van der Horst uit Klundert met drie anderen uit het peleton op jacht naar de koplopers van dat moment Idema en de Ko ning. Na 2 ronden wisten zij de koplopers in te ha len, doch ook het peleton joeg fel achter deze vluchters aan. Zij allen beseften terdege het gevaar van het jagende peleton, maar blijkbaar was van der Horst de enige die na de bijna 100 kilometer in hoog tempo nog de kracht bezat, om de grote groep voor te blijven en zo wist hij met ruim 100 meter voorsprong de eerste plaats te bezetten. 22 renners waaronder zes Zeeuwen wisten de ronde uit te rijden. De einduitslag was 1. P. van der Horst, Klundert, de 110 kilometer in 2 ur, 41 minuten; 2. F. Boonman, 's-Heerenhoek op 125 meter; 3. J. Linders, Roosendaal; 4. L. van Don gen, Made; 5. J. Stevens, Dussen; 6. C. Piers, Haar lem; 7. P. van As, Roosendaal; 8. P. van de Vijver, Axel; 9. T. Mertens, Breda; 10. J. Jochems, Rijsbergen; 11. T. Peters, Haarlem; 12. H. Castricum, Beverwijk; 13. G. Dijkes, St—Willibrord; 14. B. Wieles, Temeu- zen; 15. C. van Espen, Axel; 16. G. Deegens, Kapelle (Zeeland); 17. K. Tolhoek, Yerseke; 18. B. Idema, Zwijndrecht; 19. W. de Jong, St.-Willibrord; 20. J. de Koning, Breda; 21. G. Gooremans, Breda; 22. Mali- paard, Breda.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1