Last van zenuwen? Uit onze omgeving Axel Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen Kon geen eten meer zien in 't vaste vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot Rennies uitkomst brachten. Predikbeurten Als gevolg van de overvloedige kopij heb ben wij de laatste weken geen plaatsruimte gehad voor deze rubriek. Ook deze week is, als gevolg van de verslagen van de diverse feestelijkheden en plechtigheden, de plaats ruimte gering, maar toch menen wij onze le zeressen en lezers enkele berichten niet te mogen onthouden. Langs de Scheldestromen VIERING VAN KONINGINNEDAG IN DE PROVINCIE Het zou ons natuurlijk te ver voeren, wan neer wij zelfs al waren wij daartoe in staat van alle feestelijkheden die op Ko-|J ninginnedag 1961 plaats vonden, een resumé zouden geven. Bovendien waren er in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen verschillende plaatsen waar deze dag werd volstaan met het uitsteken van de vlaggen en een concert of muzikale rondwan deling door de gemeente. Dit laatste was het geval in Terneuzen, zodat wij daarvan verder niets moeten ver melden. Dit wetende behoeft het dus niet te verwonderen dat wij in Axel in de loop van de dag en de avond verscheidene inwoners uit Terneuzen zagen. Middelburg spande dit jaar wel de kroon, wat onze provincie betreft, met zijn militaire parade, waaraan werd deelgenomen door de ook hier bekende Commando's uit Roosen daal, de Koninklijke Marine uit Vlissingen en manschappen van de COAK uit Middel burg. De muziek werd verzorgd door de Ko ninklijke Militaire Kapel. Daarnaast hadden de traditionele wedstrijden, zoals ringrijden e.d. plaats en natuurlijk de concerten. Ook te Goes was het programma min of meer traditioneel met een aubade, kinderspe len, sportwedstrijden en een gymnastiek-de- monstratie. Te Zierikzee had men weer iets nieuws ter hand genomen. Daar had men een kinder- Oranjemarkt opgesteld met echte kramen en kinder-standwerkers. De kinderen van de la gere scholen hadden namelijks reeds weken van tevoren verschillende artikelen tijdens de|) handenarbeid-uren vervaardigd. Deze artike len nu werden door de kinderen zelf verkocht. Deze kindermarkt werd een enorm succes. Bouw van bejaardentehuizen. De gemeenteraad van Terneuzen heeft een geldlening gegarandeerd, groot 1.450.000.- voor de bouw van een nieuw bejaardentehuis. Ook de gemeente Westdorpe stelde een ga rantie voor een lening van 800.000.- ten behoeve van de Katholieke Stichting Bejaar denzorg Sas van Gent, Philippine en West dorpe. BIJZONDER GESLAAGDE VIERING VAN KONINGINNEDAG Maandag was Axel wel de meest intensief Koning innedag vierende gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen. Wanneer wij in aanmerking nemen dat o.a. in Ter- neuzen de viering van Koninginnedag beperkt bleef tot een rondmars door de Harmonie, dan maakte Axel ditmaal wel een bijzonder goede beurt. Reeds vroeg begon het programma, n.l. met de to nen van de fanfare „Hosanna" die vanaf het dak van de fa. Visser-Koole koraalmuziek ten gehore bracht. Om 9 uur dreunde Axel van het geweld van de zware trommen van onze Axelse drumbands die de jeugd van de diverse scholen ging afhalen, om daarna onder feestelijke tonen naar de Markt te marcheren, waar allen bijeenkwamen voor hijsen van onze natio nale driekleur, waarna burgemeester Van Dijke in een toepasselijke speech de kinderen toesprak. Onder de voortreffelijke leiding van de heer P. C. Brakman werd daarna door de Axelse jeugd een aubade gebracht die staande door het dagelijks bestuur van onze gemeente en door het bestuur van de Oranje vereniging werd aangehoord. Zoals dit trouwens de gehele dag het geval was, trok ook dit betrekkelijk eenvoudige maar sympathieke nummer van het programma reeds veel publiek naar de Markt en bleef er de gehele dag, mede door de vele vlaggen die de straten sierden, een gezellige en feeste lijke stemming heersen. Na de zang op de Markt volgden poppenkast en goochelvoorstellingen resp. in de Chr. Kleuterschool en in „Het Centrum" voor de kleuters en voor de leerlingen van de lagere scholen. Aan het slot van deze voorstellingen werd de jeugd onthaald op een door het comité in samenwerking met de Stichting Streekcentrum aangeboden feestelijke traktatie. Stond er in de morgenuren voor de ouderen niets op het programma, de punten die na de middag aan de orde kwamen brachten ook de ouderen in het geweer, want zo was o.a. de hindernisbaan voor fietsers een attraktief punt niet alleen voor de oudere jeugd die hieraan deelnam maar ook voor de toeschouwers. De heer 't Gilde en zijn medewerkers van de Technische School verdienen stellig aller waardering om de voor treffelijke wijze waarop deze baan was uitgedokterd en die het voor de deelnemers een verre van eenvou dige zaak maakte, om het parcours feilloos te rijden. De grote winnaar werd tenslotte Wim de Feijter. Na deze wedstrijd volgde een nieuw doch aantrek kelijk onderdeel, n.l. een demonstratie met een tweetal politiehonden (de heer Stroo uit Wolphaartsdijk met Wibo en de heer Nelissen uit Nieuwland met Marco). Dat deze honden de politie goede diensten kunnen be wijzen en een aanvaller of vluchteling slechts weinig kans maakt, wanneer hij met een dergelijke mannetjes putter te doen krijgt, bleek overduidelijk. Het publiek volgde deze ongeveer een uur durende demonstratie dan ook met bijzonder veel interesse en aan het slot mochten de demonstranten een welverdiend applaus in ontvangst nemen. Om 7 uur begon het avondprogramma met een door een vrij talrijk publiek beluisterd concert door Thalia" op de Markt. De populaire melodietjes die door deze band onder leiding van de heer Mannaert op korrekte en beschaafde wijze werden gebracht oogstten veel bijval, maar het hoogtepunt van de dag kwam wel toen van alle zijden de kinderen naar de Markt toe stroomden ojn deel te nemen aan de door de Oranje vereniging georganiseerde lampion-optocht. De gehele lengte van de straat langs het Szydlowskiplein van de Markt tot de Buitenweg was benodigd voor het op stellen van de stoet en het was voor de duizenden toe schouwers een welhaast feeëriek gezicht toen men de lange stoet van deze jeugd met haar feestelijk flakke rende lampions voorbij zag trekken. Aan het slot van de tocht door Axels centrum verzamelde de gehele stoet zich op de Markt en de toeloop van deelnemers en van publiek was daarbij zo groot dat de voor zitter van de Oranjevereniging, de heer Van der Lee, meerdere malen een beroep op het publiek moest doen om het Marktplein zelf wat verder vrij te willen maken voor de vele deelnemertjes (ca. 600700) die dit programmapunt tot het hoogtepunt van de dag maakten. De jury die de prijswinnaars moest vaststellen had voorzeker een bijzonder zware taak om zowel uit de grote als kleine groepen en de individuelen, waarbij overal zeer velen waren die hun voorstelling met smaak en zorg tot een fraai geheel hadden gemaakt, de prijswinnaars te selekteren. Hoofdprijswinnaar werd tenslotte de groep Jacoba van Beieren, tweede de groep Veilig Verkeer. Tot slot mochten alle deelnemertjes nog een reep chocola ontvangen als surprise voor hun medewerking. Mede ook door de Belgen die op deze zelfde maan dag hun 1 mei-feest vierden, was het voor Axel een drukke en feestelijke dag die bijzonder geslaagd mag worden genoemd. Jammer is, dat wij tenslotte moeten vermelden dat enkele baldadige elementen deze dag niet konden be sluiten zonder vernielingen aan te richten. Bij de nieuwe openbare kleuterschool werd de vlaggemast vernield, een der pas geplante boompjes uitgerukt, terwijl tenslotte ook nog werd geprobeerd, Roodkapje van haar voetstuk te halen, wat echter de vandalen niet gelukte. Moge de politie er in slagen, deze ver nielers te vinden, zodat hun naast de vergoeding van de schade ook nog een flinke boete staat te wachten. DE HEER H. SMIES-LOOF KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN. Het heeft H.M. de Koningin behaagd, de heer H. Smies—Loof te onderscheiden met de ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver. De burgemeester van Axel heeft op zaterdag 29 april j.l. ten stadhuize hem deze onderscheiding uit gereikt. Hij uitte daarbij zijn erkentelijkheid voor het vele werk, dat de heer Smies in het algemeen belang scheiding nog lang zou mogen dragen, heeft verricht en sprak de hoop uit dat hij deze onder- Naar wij vernemen was de heer Smies in 1919 een der oprichters van de Hervormde Zondagsschoolver. eniging en is sedert dat jaar tot op heden nog steeds secretaris van die vereniging. Ook neemt hij thans 73 jaar oud nog steeds iedere zondag de leiding van een zondagsschoolklas voor zijn rekening. Vanaf 1932 is hij lid-secretaris van het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Axel, welke functie hij nog met ambitie vervult. Ook in de Hervormde gemeente van Axel heeft hij verschillende functies bekleed. Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen natuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling neutraliseren ze alle over tollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten op Uw tong. Haal vandaag nog een pak Rennies bij Uw apotheker of Drogist. Ing. Med. 25-JARIG JUBILEUM E. J. VAN DEN BERGEN. Voor de heer E. J. van den Bergen te Axel was het zaterdag 29 april j.l. 25 jaar geleden dat hij in dienst trad |bij de Zeeuvrtsch-JVlaamsche Tramweg Maatschappij. Dit zilveren jubileum ontging zijn ken nissen en vrienden niet. De gehele dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloemen waren in zijn woning aanwezig. De Direkteur, vergezeld van de Technisch Inspekteur en de Inspekteur Vervoer, betraden om elf uur zijn wo ning om hem geluk te wensen met zijn zilveren feest en spraken daarbij ook voor de toekomst het beste voor de jubilaris en zijn gezin uit. Het was daarbij voor de heer Van den Bergen een aangename verras sing toen hij een enveloppe met inhoud in ontvangst had te nemen, terwijl aan zijn echtgenote een mooi bloemstuk werd uitgereikt. De heer Van den Bergen dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waardering. Later op de dag ontving de heer Van den Bergen o.a. nog bezoek van de commissie die hem namens het personeel der maatschappij kwam geluk wensen en hem daarbij een geschenk aanbood. Het was voor de familie Van den Bergen dan ook een prachtige dag die lange tijd in haar herinnering zal blijven voortleven. EEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING De bestellerskamer van het Axelse postkantoor was zaterdagmorgen 29 april j.l. getuige van een niet alle daagse en totaal onverwachte gebeurtenis. De direk teur van het postkantoor, de heer Doornebal, deelde namelijk, na enkele inleidende woorden, mede dat het H.M. de Koningin had behaagd de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toe te kennen aan de besteller le klasse der PTT J. S. J. Wijna. In zijn verdere toespraak tot de totaal verraste heer Wijna gewaagde hij van de ruim 46 jaren dienst die W. nu reeds achter de rug heeft, een diensttijd die hij doorgebracht heeft in grote plichtsgetrouwheid en nauwgezetheid, daarbij het voorrecht genietende van een goede gezondheid. Voorts memoreerde de direkteur o.a. het feit dat Wijna reeds ruim 30 jaar zitting heeft in het bestuur van de muziekvereniging „Concordia" en ook in deze vereniging zeker zijn sporen heeft ver diend. Daarna speldde hij de versierselen op diens uniform en feliciteerde hij hem van harte met de verkregen onderscheiding. Namens het personeel sprak vervolgens de heer Van Drongelen enkele woorden van felicitatie tot de onderscheidene, terwijl hij aan diens echtgenote bloe men aanbood. Ook enkele andere familieleden waren bij de p'echtigheid aanwezig. Daarna bestond gelegen heid voor de overige personeelsleden om hun geluk wensen aan te bieden. Tot slot sprak de heer Wijna zijn hartelijke dank uit voor de hem verleende onderscheiding, welke hij wel op zeer hoge prijs stelde. Hij maakte zijn ver ontschuldiging dat hij niet in staat was, er op dit moment veel aan toe te voegen omdat het hem vol komen is overvallen. Het verdere van de dag bracht hij door in de huise lijke kring waar later op de dag o.a. de direkteur van het postdistrikt Middelburg, de heer Elsingh, hem persoonlijk kwam gelukwensen. KONTAKTAVOND VRACHTVERVOERDERS In „Het Centrum" hield vrijdagavond de „N.O.B. Wegtransport" (bond van vrachtvervoerders) een kontaktavond voor de Zeeuwsch-Vlaamse vervoers- ondememers. De provinciale voorzitter, de heer L. Boon, kon naast een flinke belangstelling der leden, zich ook verheugen over de aanwezigheid van verscheidene personaliteiten van de bond. De voorzitter wees op de onderhandelin gen voor de c.a.o. 1960 en de aktiviteiten bij de in werkingtreding van het rijtijdenbesluit 1961. De organisatie beschikt over een staf van goede medewerkers die op velerlei gebied de belangen der leden weten te behartigen, o.a. ook op boekhoudkundig en technisch gebied. De heer Mertens, hoofdbestuurslid, wist in dicht vorm de wensen en grieven der Zeeuwsch-Vlaamse vervoersondememers naar voren te brengen, waarbij natuurlijk ook de „pontgrieven". Aangedrongen werd, de wensen voor een kosteloos vervoer niet te laten varen. Het kabaretgezelschap „Klaveren Vijf" bracht in een goed verzorgde revue vele aardige nummertjes, waar na onder leiding van „The Blue Stars" de bijeenkomst in grote gezellgheid eerst in de kleine uurtjes werd besloten. LOFWAARDIG INITIATIEF Naar wij vernemen zal een elftal, samengesteld uit gemeentepersoneel a.s. dinsdagavond op het voetbal veld in de Buitenweg de strijd aanbinden tegen een elf tal, gerequireerd uit personeel van Lensen's aannemings bedrijf alhier. In hoeverre in beide elftallen oud-voetballers dan wel volkomen „amateurs" een plaatsje hebben gekregen weten wij niet. Maar stellig zal er op een sportieve wijze om de eer worden gestreden, en wat wel bij zonder sympathiek isde entrees van deze wed strijd zijn bestemd voor het comité Autorit Ouden van Dagen. Wij wekken daarom gaarne alle Axelaars die a.s. dinsdagavond vrij zijn op, om deze wedstrijd te be zoeken. U steunt hiermede een bijzonder goed doel waarvoor financiële hulp nog dringend geboden is. OPENING ZWEMBAD Zoals ook uit een advertentie elders in dit nummer blijkt zal het Axelse zwembad volgende week zater dag weer voor het publiek worden geopend. Het bad heeft een grondige beurt gehad in de laatste weken en staat nu als geheel weer helder en fris gereed voor een intensief gebruik. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is, zijn de ta rieven voor het kopen van een abonnement voordeliger wanneer men dit abonnement nu reeds direkt aankoopt. Profiteer van deze kans om tegen een zo laag moge lijke prijs voor Uzelf of voor heel Uw gezin deze zomer naar hartelust te kunnen profiteren van de zo gezonde zwemsport. STIJLVOLLE BEVRIJDINGSHERDENKING Donderdagavond 4 mei 1961 vond ook in Axel, zo als gebruikelijk, de herdenking plaats van degenen die het leven lieten tijdens de oorlog 19401945. Om kwart voor acht toen vele vlaggen halfstok het medeleven van de burgerij uitten begonnen de klokken te luiden en begaven velen zich naar het be vrijdingsmonument in de Zeestraat. Zo ook vanaf het stadhuis burgemeester en mevrouw Van Dijke, verge zeld van o.a. de leden van de gemeenteraad en het bestuur van de vereniging Axel—Polen. Bij het monument waar ook een viertal man schappen van de reserve-Rijkspolitie als eerbetoon aan de gevallenen stonden opgesteld, werd na het weer klinken van een trompetsignaal twee minuten stilte betracht, waarna namens de gemeente Axel door bur gemeester Van Dijke een krans werd gelegd. Ook door mevrouw Van Dijke werden bloemen gelegd, waarna vele leerlingen van de diverse scholen in Axel, al dan niet vergezeld van hun ouders, bloemen legden. Het was een eenvoudige doch treffende plechtigheid waarbij de Axelse burgerij door haar grote opkomst toonde ook nu na 16 jaren de dankbaarheid, ver- schu digd aan hen die het hoogste offer brachten, nog niet te zijn vergeten. VIERING BEVRIJDING Na de eenvoudige doch treffende dodenherdenking bij het bevrijdingsmonument aan de Zeestraat werd ook de viering van de bevrijding op vrijdagochtend hier begonnen. Om half negen stonden de leerlingen van de scholen opgesteld bij het monument,waar in aanwezigheid van vele gemeenteraadsleden en van mevrouw Van Dijke door de burgemeester de vlam werd ontstoken en daarna aan de vlaggemasten terzijde van het monument door de burgemeester en wethouder IJsebaert de Ne derlandse en Poolse vlag werden gehesen. Begeleid door een koperkwartet werd door alle aan wezigen het Wilhelmus gezongen, als besluit van deze korte plechtigheid. Verder is de dag zonder veel officieel vertoon ge passeerd, hetgeen, gezien de uitgebreide herdenking en viering die wij steeds omstreeks 19 september kennen, stellig geen verwondering behoeft te wekken. OVERGEPLAATST Met ingang van 12 juni 1961 is adjudant Van Sabben der Kon. Marechaussee overgeplaatst van Axel naar Cuyk a. d. Maas. GESLAAGD Woensdag 3 mei j.l. slaagden voor het verpleegsters diploma aan de verpleegstersschool te Tilburg onze vroegere stadgenoten G. Mattheeuws en A. de Kort. FAILLISSEMENTEN Het faillissement van de heer P. F. Vermeersch, krooibaas. Spui D 23 te Zaamslag, is geëindigd door het verbindend worden van de enige uitdelingslijst. Aan conc. cred. kon geen uitkering worden gedaan. BUSDIENST SLUISKIL—BREDA De commissie vervoervergunningen te Den Haag heeft aan de N.V. Brabantse Buurtspoorwegen en Autodiensten (B.B.A.) vergunning verleend voor een busdienst Sluiskil—Axel—Hulst—Antwerpen—Breda, voor zover het nederlands gebied betreft. De vergunning is verleend voor twee jaar en voor drie ritten per dag in beide richtingen. S TREEK WEDS T RIJ DEN ZEEUWS ROODE KRUIS De gewestelijke wedstrijden voor de kring Zeeland van het Roode Kruis worden op 17 juni in hei Schuttershof te Middelburg gehouden. Aan deze selektiewedstrijden, voorafgaande aan de nationale kampioenschappen op 21 oktober in Schie dam, nemen helpstersp'oegen deel uit Axel, Middel, burg, Souburg en Temeuzen. De helpersploegen komen uit Axel, Goes, Kapelle en Oostburg. LOONSVERHOGINGEN IN DE KANAALZONE VRIJWEL ALGEMEEN Nadat als eerste bij de Compagnie Neerlandaise de l'Azote diverse secundaire arbeidsvoorwaarden werden verbeterd, resulterend in een hoger loon voor de be trokken werknemers, en daarna ook de Cokesfabriek volgde, zijn nu ook voor de werknemers op de Glas- en Fosfaatfabrieken te Sas van Gent loonsverhogingen tot stand gekomen. Men is overeengekomen de loonsverhoging per 17 april j.l. met terugwerkende kracht toe te passen. De loonsverhoging houdt in een reiskostenvergoeding of fietsengeld van 20 ct per dag voor hen die vijf tot tien kilometer moeten reizen, 40 cent per dag voor 10 tot 15 kilometer en de prijs van een bus-abonnement zal boven de 15 kilometer worden vergoed. Voorts zal aan de werknemers een toeslag van 2,75 per week worden uitgekeerd en de werkklassifikatie zal in alle funkties van het bedrijf binnen zeer korte tijd worden herzien. Een bedrag van 50,per jaar ineens zal worden uitgdkeerd. De premieregeling wil men binnenkort wijzigen. De oude regeling, op basis van produktie- normen, behoort tot één der hoogste van de kanaal zone. Vandaar dat men meent deze nog wel enige tijd te kunnen handhaven. Ook bij verschillende andere grote bedrijven in de kanaalzone wisten de werknemers in overleg met de direkties betere arbeidsvoorwaarden te bedingen. ZONDAG 7 MEI 1961 Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. P. J. Pennings, (H. Doop), 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef)10 en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. Boes van Nieuw-Loosdrecht. Geref. Gemeente. 10 en 2.30 uur Leesdienst 7 uur Ds. W. Hage van Middelburg. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 67 MEIDokter A. Kats. (Vervolg van pag. 1)

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2