II ZUIDDORPE HAALDE ZIJN NIEUWE BURGEMEESTER IN LANGS DE SCHELDESTROMEN 4 Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 6 MEI 1961. 75c Jaargang no. 32 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoofdredactie i J. C. VINK. Redactie en Administratie i Axel, Markt 12, tel. 0 1155-646, postbus 16 Drukker - Uitgeefster i FIRMA J. C. VINK FEESTELIJKE INSTALLATIE VAN DE HEER KESBEKE ALS BURGEMEESTER VAN ZUIDDORPE Ml I -y m Liever een betoging dan een aktie. Koninklijke onderscheidingen in Zeeland. Reeds vele gemeenteraden hebben besloten, adhesie te betuigen aan de door de raad der gemeente Axel aangenomen motie betreffende de vaste oeververbinding. Ook de gemeente raad van Sas van Gent heeft adhesie aan deze motie betuigd, hoewel verschillende raadsleden de motie te „doods" vonden en meer voelden voor een betoging in de geest van de „Vrije Verenaktie". Het Veerse Gat is dicht. Nadat het vorige jaar op 4 mei de dam door de Zandkreek werd gedicht, is thans ook de dam door het Veerse Gat gesloten. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten is vorige week de laatste caisson geplaatst, terwijl op 27 april de schuiven in deze cais sons zijn gesloten. Het sluiten van de schui ven vond plaats „op verzoek" van de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Kort hals. Thans is dus ook Walcheren met Noord Beveland door een vaste oeververbinding verbonden. Wanneer volgt Zeeuwsch-Vlaanderen Het zou ons te ver voeren, een overzicht te geven van de vele koninklijke onderschei dingen die ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin op 29 april zijn uit gereikt. Omtrent de onderscheidingen die in onze gemeente werden verleend, verwijzen wij naar de berichten elders in dit blad. In Zeeland werden een zestigtal personen onderscheiden. Hiervan willen wij de volgen de namen noemen Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau werden onder meer benoemd de heren J. Mijs, notaris te Oostburg pater ir. H. C. H. Hamer, S.J., direkteur van de R.K. H.B.S. te Goes en de heer P. J. J. Dekker te We- meldinge, dijkgraaf van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland". Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau werden onder meer benoemd A. C. Wil- lemsen, burgemeester van Yerseke P. Da- niëlse, burgemeester-secretarie van Ritthem M. de Vos, wethouder te Terneuzen zuster Maximiliana (mej. P. van Dun), hoofd van de R.K. school te Sluiskil. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 10 cent. Kwartaal - abonnement i Axel binnen de kom f 1,25. Andere plaatsen ƒ1,75. Buitenland f 2,— ADVERTENTIEPRIJS10 cent per m m BtJ contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 30 cent per nua. Kleine Advert en tiën 1-5 regels 1,— iedere regel meer 12 cent extra. .-L w- 'K'' i Wethouder Van Waes feliciteert burgemeester Kesbeke na het omhangen van de ambtsketen. Het was woensdag een grote dag voor Zuiddorpe. En dit was voor ieder die Zuiddorpe binnenkwam, duidelijk te zien. Het gehele dorp was in feesttooi Na een spandoek met „welkom" zag men overal in de kom versieringen met vlaggen, gemeentewapens en de felgeel bloeiende brem. Zuiddorpe toonde zich kennelijk ingenomen met de benoeming van haar nieuwe burge meester en liet dit ondubbelzinnig blijken. Omstreeks kwart voor drie arriveerde burgemeester Kesbeke in Zuiddorpe en werd daar door loco-burge meester Van Waes en wethouder Belaert ontvangen terwijl de vele genodigden zich verzamelden in de voor deze gelegenheid wel uiterst krappe ruimte van de raadszaal. Stipt drie uur opende loco-burgemeester Van Waes de gemeenteraadszitting waarin voorlezing werd ge daan van het K. B. dat de benoeming van burgemeester Kesbeke behelsde, waarna burgemeester Kesbeke de raadszaal werd bnnengeleid, vergezeld van zijn dochter. Waarnemend burgemeester Van Waes sprak hierop de nieuwe burgemeester toe en verwelkoomde hem na mens de gehele gemeente Zuiddorpe, en sprak de hoop uit dat de nieuwe burgemeester voor Zuiddorpe veel goeds tot stand zal kunnen brengen. Wethouder Van Waes meende in de wijze waarop de heer Kesbeke het burgemeestersambt 16 maanden heeft waargenomen in het zoveel grotere Axel, gunstige voortekenen te mogen zien. In het bijzonder vroeg spreker aandacht voor de woningbouw, de riolering, het uitbreidingsplan en de afvoer van afvalwater. Aan het slot van zijn toespraak hing de heer Van Waes burgemeester Kesbeke de ambtsketen om en wenste hem geluk met zijn benoeming. Hierna sprak burgemeester Kesbeke de volgende rede uit Mijne Heren, Leden van de Raad, Allereerst wil ik uitdrukking geven aan mijn gevoe lens van eerbiedige dankbaarheid jegens H.M. de Koningin die mij benoemd heeft tot burgemeester van deze mooie landelijke gemeente. Ook de Minister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zeeland dank ik van harte voor het feit, dat zij mij voor deze benoeming hebben voor gedragen. Ik hoop met Gods hulp hier zodanig te mogen werken, dat het in mij gestelde vertrouwen niet beschaamd worde. Ik hoef U niet te verhelen dat ik zeer verheugd ben met mijn benoeming te Zuiddorpe, en wel om ver schillende redenen. Zuiddorpe is voor de Axelaar altijd een goede en prettige buur geweest. De Axelaar kent Zuiddorpe zoals de Zuiddorpenaar Axel kent. Zo doende zal het mi] niet de minste moeite kosten mij hier aan te passen. Om heel eerlijk te zijn, ik voel me hier al volkomen thuis. Een tweede reden waarom ik mijn benoeming zo zeer op prijs stel is dat ik, misschien in tegenstelling tot vele anderen, ook voor Zuiddorpe in een goede toekomst durf te geloven. Indien de industriële ontwikkeling in de zo nabije kaaalzone zich volledig zal hebben ontplooid, kunnen en zullen wij ook hiervan mede de vruchten plukken. Maar dan moet onze blik gericht worden op het hart van Zeeuwsch-Vlaanderen wat de kanaalzone on tegenzeggelijk is en moet onze politiek daarop vol ledig worden afgestemd. In dit verband moge ik hier misschien even wijzen op de onlogische figuur dat Zuiddorpe lid is van de Streekontwikkelingscommissie voor het land van Hulst. Met alle respect voor deze commissie en voor het werk dat zij verricht, maar niemand kan mij wijsmaken dat Zuiddorpe voor een mogelijke ontp'ooiing heil moet verwachten van het lidmaatschap van genoemde commissie. Naar mijn me ning horen thuis in de kanaalzone, evengoed trouwens als Overslag, Zaamslag en Philppine. Het is nu niet de tijd en de gelegenheid om hier dieper op in te gaan, maar t.z.t. kom ik hier in Uw raad zeker op terug. Wat mij verder zo buitengewoon heeft getroffen, mijne heren, zijn de zeer vele en zeer hartelijke geluk wensen en bewijzen van sympathie die ik uit alle lagen van de bevolking van Zuiddorpe mocht ontvangen. Over Uw hoofden heen, mijne heren, mijn weigemeente dank mede namens mijn kinderen aan de gehele bevolking. Het zal voor mij een stimulans zijn om hier hard en veel te werken teneinde voor Zuiddorpe en zijn gemoedelijke en gastvrije bevolking te bereiken wat mogelijk is. Ik ben er mij van bewust dat wij ge zamenlijk vele en grote moeilijkheden zullen moeten overwinnen. Maar als wij schouder aan schouder eens gezind naar hetzelfde doel streven, kunnen uiteindelijk gunstige resultaten niet uitblijven. Ik heb reeds even de industrialisatie in de kanaalzone aangeroerd. Maar het spreekt welhaast vanzelf dat de landbouw mijn eerste en grote belangstelling hebben zal. Niet uit agrarische kringen komende zal ik in den beginne vooral veel voorlichting en advies van vakkundige agrariërs nodig hebben. Ik vertrouw dat deze voorlichting me spontaan en zonder voorbehoud zal worden gegeven. We zullen ook naar wegen moeten zoeken om de door de modernisering in de landbouwsector vrijko mende arbeidskrachten zo mogelijk op de eigen plaats aan passend werk te helpen. Ik kan U de verzekering geven dat deze en de vele andere problemen mijn volle aandacht hebben. In Uw installatierede, mijnheer de loco-burgemeester hebt U nog verschillende andere zaken aangeroerd, die zeer spoedig aan de orde zullen komen. De terug gang van het bevolkingsaantal vooral baart U grote zorgen. Dit is wel het grote probleem van alle kleine agrarische gemeenschappen. Een pasklare oplossing kan ik U niet geven. Wel kan ik U zeggen, mijne heren, dat deze ontvolking onze voortdurende zorg zal vragen en dat we met durf en vooruitziende blik alle mogelijkheden zullen moeten benutten om hier paal en perk aan te stellen. U rekent er op, mijne heren, dat ik voor Zuiddorpe een goede burgemeester zal zijn. Hier kan ik alleen op antwoorden Met de krachten die God mij gegeven heeft zal ik woekeren. Indien ik een wapenspreuk zou kunnen kiezen, zou deze slechts uit één woord bestaan: Plicht. Dit ene woord houdt alles in. En deze plicht, die op mijn schouders is gelegd, zal ik trachten te vervullen, volledig en tot het uiterste. U verwacht ook van mij dat ik voor de bevolking een goed burgervader zal zijn. Mijne heren, gedurende de 16 maanden dat ik het ambt van burgemeester in Axel heb waargenomen, zijn de meest voldoening ge vende uren voor mij geweest de spreekuren, waar ieder met zijn moeilijkheden en wensen bij me komen kon. Ik hoop zeer spoedig ook hier uren vast te stellen waarop ik voor iedereen te spreken zal zijn. Als de bevolking hier een passend gebruik van wil maken, zou dit mij zeer verheugen. Het ligt niet in mijn aard om met het bekende kluitje in het riet te werken. Wie komt zal zo mogelijk geholpen worden. Mijne heren, als voorzitter van Uw raad reken ik op een goede samenwerking. Vooral in den beginne zal ik Uw steun en adviezen zeer van node hebben. Maar spaar mij,, indien U dit nodig acht, Uw kritiek niet. Gij moet U altijd bewust zijn van het feit dat de raad in een gemeente het hoogste gezag is. Maak een goed gebruik van dit gezag, het kan de gemeente slechts ten goede komen. Het verheugt me zeer, onder de aanwezigen mijn voorganger, de heer Puylaert te zien. Het zal hem wel genoegen doen als ik hier verklaar dat ik zal trachten, Zuiddorpe in zijn geest te leiden. Het past mij hem vanaf deze plaats te danken voor het vele goede dat hij Zuiddorpe gedurende een ambtsperiode van 21 jaar heeft gebracht. Indien de bevolking na enkele jaren van mij zal kunnen zeggen De nieuwe burgemeester is haast net zo goed als burgemeester Puylaert, dan zal dat voor mij een grote eer zijn. Ook de aanwezigheid van oud-burgemeester van Waes en oud-secretaris Moerdijk stel ik op hoge prijs. Ook naar hen gaat mijn dank uit voor het vele goede dat zij voor Zuiddorpe hebben bereikt. En nu gaan we straks met goede, moed werken aan een gelukkige toekomst van dit mooie dorp. Mijne heren, een burgemeester alleen kan niets bereiken, als hij niet gesteund wordt door het vertrouwen van de raad. Op Uw vertrouwen reken ik. Mijne heren Wet houders, gij zijt mijn naaste medewerkers bij het dage lijks bestuur van de gemeente. Ik zal de eerste tijd Uw steun hard nodig hebben. Ik doe een beroep op Uw loyale medewerking. En als laatste, secretaris, zou ik enkele woorden tot U willen richten. Een goede verstandhouding tussen burgemeester en secretaris is onontbeerlijk voor een goede gang van zaken in een gemeente. Wij hebben de laatste weken vele vertrouwelijke gesprekken ge voerd, en ik ben tot de overtuiging gekomen dat ge durende en tengevolge van deze gesprekken een sfeer van vertrouwen is geschapen, die het beste doet hopen voor de toekomst. Ik zal vaak een beroep op U moeten doen. Er is mij van verschillende zijden ver zekerd, dat U een zeer goede kracht bent en het feit dat men op de griffie in Middelburg zegt dat Uw administratie perfect in orde is, spreekt boekdelen. We zullen vaak samen moeten optrekken. Men zegt wel eens waar de burgemeester is, behoort de secretaris te zijn. Ik zal het zeer op prijs stellen als U bij voor komende gelegenheden steeds aan mijn zijde te vinden zult zijn. Met de heer Coone, de ijverige en bekwame secundant van de secretaris, zal de samenwerking ongetwijfeld goed zijn. Straks bij de informele bijeenkomst stel ik mij voor, nog enkele woorden tot de genodigden te richten. Nu wil ik eindigen met de bede dat God mij de kracht moge geven om mijn plicht te vervullen zoals van mij wordt verwacht. Zonder Zijn hulp ben ik machteloos. Daarom bid ik in alle nederigheid God helpe mij. Namens de raad sprak daarop het oudste raadslid de heer R. A. d'Hert die hoopte op een goede onder linge samenwerking en een goede voorlichtng van de raad, teneinde zo gemeenschappelijk vele besluiten te kunnen nemen tot heil van Zuiddorpe. Als laatste sprak de gemeente-secretars de heer J. Moerdijk, namens het gemeentepersoneel. Spreker achtte in de Axelse interimperiode de bewijzen geleverd dat door nauwe samenwering veel goeds tot stand kan komen. Hij verzekerde dat een weliswaar klein, doch van zijn taak bezield ambtenarenkorps achter burgemeester Kesbeke zal staan en hoopte dat de ar beid van de nieuwe burgemeester tot zegen van Zuid dorpe zal mogen zijn, de gemeente tot hoger niveau zal kunnen brengen en een leefbaar klimaat zal kunnen scheppen. Hiermede was de officiële raadszitting gesloten en volgde een onofficiële bijeenkomst waarin burgemeester Kesbeke allereerst de vele aanwezigen verwelkomde, zoals burgemeester Van Dijke en het volta'lige kollege van Axel, de heren paters Maristen uit Hulst, de o- verste Meeter, de belgische consul, ir. Wats, de burge meesters De Boer en Dierick, en de heren M. Oggel en J. Wieles uit Axel. Vele aanwezigen spraken hierop nog hun goede wensen uit voor de nieuwe burgemeester Als eerste wethouder Belaert, daarna pastoor Van Tilburg, die hoopte op een goede verstandhouding tussen kerkelijke en wereldlijke overheid en op de volle gemeentelijke medewerking voor het onderwijs oud-burgemeester Puylaert, die van mening was dat de heer Kesbeke onder gunstiger omstandigheden zijn intrede deed dan zijn voorgangers. (Burgemeester Van Waes tijdens de eerste wereldoorlog in 1916 en hijzelf bij de aan vang van de tweede wereldoorlog in 1939). Ook hij meende de aandacht van zijn opvolger inzonderheid nog eens te mogen vestigen op het toekomstige uitbrei dingsplan en de bouw van woningwet-woningen waar aan ook in Zuiddorpe dringend behoefte bestaat. Oud-secretaris Moerdijk uitte in een korte speech zijn liefde voor zijn geboorte- en woonplaats Zuid dorpe en hoopte dat in goede harmonie de nieuwe burgemeester tot heil van de Zulddorpse gemeenschap zal mogen werken. Burgemeester Van Dijke verklaarde, op deze dag te moeten terugdenken aan 4 maanden geleden, toen hij zelf door de heer Kesbeke in Axel werd geïnstalleerd. Met gemengde gevoelens heeft hij van deze benoeming kennis genomen. Gaarne gunt hij de heer Kesbeke deze mooie promotie en de mooie taak die hier voor hem ligt, doch anderzijds doet het hem leed, een goed wethouder en een aktief strijder voor de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen voor Axel te verliezen. Burgemeester De Boer van Sas van Gent uitte zijn gelukwensen namens de vereniging van burgemeesters en secretarissen en hoopte dat hij kollega Kesbeke spoedig als lid zou mogen noteren. Burgemeester Dierick van Koewacht en Overslag tenslotte bood ook namens deze aangrenzende gemeen ten zijn gelukwensen aan. Nadat burgemeester Kesbeke de sprekers kort had beantwoord was ook deze onofficiële bijeenkomst be ëindigd en werden de schoolkinderen die buiten stonden opgesteld, door burgemeester Kesbeke getrakteerd. In café „Centraal volgde daarop een receptie, waar velen de nieuwe burgemeester kwamen gelukwensen. Het behoeft wel geen betoog dat, gezien de aktviteiten van de heer Kesbeke in Axel zowel op het ge meentelijk terrein als in het verenigingsleven dat ook zeer vele Axelaars hier hun gelukwensen kwamen aanbieden. 's Avonds om half acht sprak burgemeester Kesbeke vanaf het balkon van het stadhuis zijn gemeentenaren toe, waarna hem door Thalia" en „Concordia" een serenade werd gebracht. Ook verder zorgden deze voor een muzikale op luistering van de avond, waardoor Zuiddorpe goed in de stemming bleef en het middernachtelijk uur al ge ruime tijd was gepasseerd, toen deze feestelijke dag beëindigd werd. (Vervolg op pag. 2)

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 1