aupraiux verf en lak mm j «f Fa \M LANGS DE SCHELDESTROMEN J V"*" heen f mÈmi Walcheren, de parel der Zeeuwse eilanden. Maar als badplaats heeft het nog iets bekoorlijks. Domburg is veel luxueuzer. Zoutelande is een beetje van dit en een beetje van dat als badcentrum. W eet li wat U vooral eens doen moet Eens van Vrouwenpolder dwars door de bossen naar Oostkapelle rijden. U neemt dan het zo gëheten „ruiterpad". Dat is ook voor auto's toegankelijk. Een goede kaart ogfl (Jbeft U wel nodig, want wegwijzers zijn nog zeer spaarzaam op Walcheren. Bezoekt U dan ook even kasteel West- hove, nu U in de buurt bent. Rond het kas teel strekt zich een rijk bosgebied uit. Het ikasteel, landelijk gelegen, zo achter de wilde rozenstruiken en de krullige hekken moet ook maar eens een ogenblik de aandacht trekken. De zeedijk. En dan gaat U uiteraard langs de kust naar Westkapelle. Daar ziet U de goedaar dige lobbes van een vuurtoren reeds. Maar let U óók eens even op het ongenaakbaar stuk nieuwe dijk op de plaats waar de eerste februari 1953 het water naar binnen kwam kolken. Vlak voor Westkapelle vindt U de plaats waar op 1 november 1944 een geallieerde landing werd uitgevoerd. En een stukje verder, met een bocht het land in, ligt de dijk, die de vorige doorbraak nu weer veilig afsluit. In een grote bunker „Uitkijkpost" is een oorlogsmonument ingericht. Aan de voet van de dijk staat nog een verroeste tank. Een kleine steen vertelt, dat 20.000 soldaten hier de dood ingingen. Ook vele Westkappelaars lieten het leven. Hier, waar nu de zon schijnt en het water zachtjes klotst, hebben zich af schuwelijke tonelen afgespeeld. De Westkap- 'Sfclaars hebben met de invasie hier dan ook nooit zoveel opgehad Maar het dorp is er weer. Negentig pro cent van de woningen is nieuw. En de West kappelaars met hun zangerig taaltje en hun petje scheef op het hoofd zitten des zondags weer op de dijk. Hun dijk, onvervreemdbaar element in hun leven. Zo gaat de tijd stilaan verder en probeert de schrikkelijke wonden te genezen. Maar de vreemdeling bidtlaat dit sterke volk van Westkappelaars een nieuw noodlot bespaard blijven U gaat naar Zoutelande om het kleine oude kerkje te bewonderen. En tevens werpt U even een blik op de Willebrordusput tegen over het kerkje. En U memoreert even, dat er door de duinen een bijzonder fraai fiets pad tot nabij Vlissingen gaat. U gaat door Grijpskerke, waar de dorpelingen bloemen langs de wegen planten om U te verwel komen en U werpt een blik op het oude huis van Vader Cats, waar een boer nu zijn mate riaal in bewaart Het kasteel Ter Hooghe, onder de rook van Middelburg, trekt wellicht een ogenblik Uw aandacht. Of het kerkje te Gapinge, waar het oude Noormannenkruis nog in de muur staat. Enfin, inmiddels gaat U wie weet nog wat doen Walcheren is een schoon eiland, een rijk eiland en de mensen zijn er vriendelijk en goedlachs, ondanks- hun wei nig rudhtmakende ernst. Wij nemen afscheid van Walcheren. Daar ligt een eiland te schitteren en te geuren in de zon. Morgen beuken de zeeën wellicht weer tegen de dijken. En wat brengt de dag van overmorgen Hoe ongewis is alles. Hoe ongewis is zeker het lot van de mensen die hier wonen. Alles is tijdelijk. Behalve de wind, die over het eiland gaat, die de bomen hees doet kuchen, die ribbeltjes blaast in de sloten, of die eventjes speelt door het kuifje van het kind met zijn step Marinus Schroevers. Burgerlijke Stand Axel Bekendmakingen Paasbijeenkomsten in Zeeland. Traditiegetrouw worden op 2e Paasdag door de verschillende protestants-christelijke jeugdverenigingen de provinciale toogdagen gehouden. Het Christelijk Jongeren Verbond hield zijn bijeenkomst in Terneuzen. Des voor middags werd vergaderd in de Ned. Herv. Kerk, waar een kerkdienst werd gehouden met als sprekers ds. J. G. N. Cupédo uit Sluiskil, liturg en ds. Ph. M. Becht uit Zaam- slag, die de predikatie verzorgde, 's Middags kwam men bijeen in het Concertgebouw voor een ontspanningsprogramma. De afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Geref. Jeugdverenigingen verga derde te Middelburg, alwaar de landelijke bondsvoorzitter, Ds. G. N. Lammers uit Heemstede sprak over het onderwrp „Er wordt op je gewacht.' De Vrijgemaakte Gereformeerde Jongeren hadden Goes als plaats van samenkomst. Hier voerde de heer R.. van Spronssen uit Goes (de schrijver Rudolf van Reest) het woord over het onderwerp „Gave en op gave". Ds. A. N. Hendriks uit Goes sprak het slotwoord. Deze vergadering stond onder leiding van de heer A. Rinn uit Axel. M°380 f f8.50 i.id itRü& terug I 6 O OP REIS? HOUDT U FIT MET De minister van landbouw komt naar Zeeland. Mr. V. G. M. Marijnen, minster van land bouw, visserij en voedselvoorziening, zal op 20 juni a.s. een bezoek aan Zeeland brengen. Zijn komst staat hoofdzakelijk in verband met het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaad- handel D. J. van der Have N.V. te Kapelle- Biezelinge. Eerst zal minister Marijnen des voormiddags de eerste steen leggen voor het nieuwe laboratorium van dit bedrijf, terwijl hij 's middags het nieuwe bedrijfsgebouwen complex zal openen. Verduistering. De penningmeester van de vereniging „Het Zeeuwse Oorlogsmuseum", de Middelburgse gemeente-ambtenaar J. J. L., wordt er van verdacht, ten nadele van de genoemde ver eniging een bedrag van rond 22.000,te hebben verduisterd. De onregelmatigheden zij,n aan het licht gekomen na een door de venificatiedienst van de gemeente Middelburg ingesteld onderzoek. Nieuwe inspecteur van het lager onderwijs. Mr. L. G. Wolf, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes, waaronder ook de Axelse lagere scholen ressorteren, is bij koninklijk besluit van 21 maart 1961 be noemd in Apeldoorn. In zij,n plaats is in de inspectie Goes benoemd de heer L. Frantzen uit Roermond, thans nog hoofd van de Don Bosco-school aldaar. Cadzand-Bad verbetert en breidt uit. Ook te Cadzand-Bad is men volop bzig voorbereidingen te treffen om in het komende seizoen de vacantiegangers opnieuw en zo mogelijk beter te ontvangen. De reeds jaren in een erbarmelijke toestand verkerende weg, die onder langs de duinen naar het kampeer terrein leidt, wordt verhard en geasfalteerd. Een nieuw uitbreidingsplan wordt uitgevoerd, waardoor 22 nieuwe bungalows, 3 pensions, 10 woningen en een winkelgalerij met 10 winkelpanden alsmede een speelweide de aantrekkelijkheid van deze badplaats nog zul len vergroten. Ook verwacht het gemeente bestuur spoedig toestemming te verkrijgen voor aanleg van een duinpad naar het Zwin.. Kreeftenvisserij op de Oosterschelde. Dezer dagen is de drie en een halve maand durende kreeftenvisserij op de Oosterschelde geopend. Deze visserij, die slechts dogr een tiental vissers uit Yerseke en Tholen wordt beoefend, duurt van 1 april tot 15 juli. De eerste vangsten waren goed te noemen. Stichting Verantwoorde Gezinsvorming afdeling Zeeland. Dezer dagen is opgericht de afdeling Zee land van de landelijke protestantse stichting ter bevordering van verantwoorde gezins vorming. In deze stichting werken samen de raad voor kerk en gezin van de Ned. Herv. Kerk, de raad voor geref. sociale arbeid en de vrijzinnig protestantse centrale voor maat schappelijk werk. In Zeeland zijn een tweetal consultatie- bureaux gevestigd, namelijk te Middelburg onder leiding van dokter A. H. Boerwinkel uit St. Laurens en te Goes, waar dokter H. W. ter Haar uit Biezelinge de leiding heeft. Sluiting van het Veerse Gat. Al meermalen hebben wij in deze rubriek aandacht besteed aan het voor Zeeland zo belangrijke project „Drie-eilandenplan" in het kader van het Delta-plan. Thans kunnen wij mededelen, dat de af sluiting van het Veerse Gat definitief is be paald op vrijdag 28 april a.s., des morgens omstreeks 11 uur. Dan zullen de doorlaat- caissons, waarvan er in de periode van 11 tot en met 24 april nog zeven worden geplaatst, definitief worden gesloten. Voor en door Aardenburg. Ook Aardenburg is actief op het terrein van toerisme en vrije-tijdsbesteding. Dit blijkt weer opnieuw, nu van 30 juni tot en met 3 juli op het terrein van de „Elderschans" een expositie zal worden ingericht onder de bovenstaande titel. Door middel van deze tentoonstelling wil men de toeristen voor lichting geven over een goede vrije-tijdsbe steding. Niet alleen zal er een expositie zijn van caravans, tenten en alles wat bij het kam peren behoort, maar ook van de hygiëne, de voeding, kleding, fotografie, schilderkunst, bloemenschikken, gezelschapsspelen en wat dies meer zij, zal aandacht worden ge schonken. Caisson uit Kruiningen volgende week naar Veere. De phoenix-caisson, die als reserve wordt ingezet bij de sluiting van het Veerse Gat, zal volgende week in de nacht van woensdag op donderdag worden versleept. Zoals be kend ligt dit reusachtige gevaarte thans nog in de haven van Kruiningen. Donderdag morgen arriveert de caisson in Vlissiggen, Deze opvallende sleep zal Veere bereiken via het kanaal door Walcheren. Met name tij dens het passeren van de sluizen in Vissingen en Veere en van de bruggen in Vlissingen en Middelburg zal deze expeditie spectaculair zijn. Woonhuis te Zierikzee uitgebrand. Bij het verwiselen van de gasflessen in de keuken van een woning te Zierikzee heeft het uitstromend gas een brand veroorzaakt, die de benedenverdieping van de woning van de heer de Graaf geheel deed uitbranden. Het gezin, dat bestond uit acht personen met inbegrip van twee logé's, die hier hun Paasvacantie doorbrachten kon zich maar ter nauwernood in veiligheid stellen. De brand weer uit Zierikzee die binnen enkele minuten ter plaatse was heeft kunnen voorkomen dat het vuur ook de bovenverdieping aantaste. De schade wordt door verzekering gedekt. Boekhandel Markt 12 AXEL MODERNE DE55IN5 Gedurende de maand maart 1961. Huwelijks-aangiften. 2. Pieter Jacobus Sol, 23 j. en Catharina Christina van Tatenhove, 22 j. 6. Abra ham Comelis Vermeulen (van Hoek), 22 j. en Pieter- nella Barbara Kaijser, 21 j. 11. Camile George Groot- haert, 24 j. en Jeanine Irma Kamiel Heijnsdijk, 21 j. 21. Salgmon Hamelink, 38 j. en Fran<,oise Geertruij Goossen, 31 j. 25. Pieter Jan de Feijter, 23 j. en Geertruij Bareman 21 j. 30. Benni Emielus Ryckaert (van Temeuzen), 20 j. en Johanna van de Ven, 19 j. Gehuwd. 2. Karei Donze (van Hoek), 19 J. en Suzanna Cornelia van Bendegem, 18 j. 23. Pieter Jacobus Sol, 23 j. en Catharina Christina van Taten hove, 22 j. 23. Abraham Comelis Vermeulen (van Hoek), 22 j. en Pietemella Barbara Kaijser, 21 j. Geboren. 4. Leendert. z. van Nicolaas Bolleman en Janna le Sage (Wilhelminastraat 51). 4. Paulina Mathilda Maria, d. van Jan Frederik Guillaume Jansen en Eugenia Theresia Augustina de Bakker (Olivier- straat 1). 6. Gerardina Cornelia, d. van Absalon Karei Rudolf Knieriem en Cornelia de Feijter (Juliana- straat 47). 6. Ingrid Maria Josepha, d. van Fran- ciscus Pharaildus Maria de Rechter en Johanetta Eliza Alphonsina Weemaes (Kijkuit K49). 9. Tanneke Maria Hendrika, d. van Jacobus Johannes Verstraten en Jacoba Pietemella Martha Wissel (Pr. Hendrik- (f^aat 56). 13. Jan Willem, z. van Jan Zegers en Janna Pietemella de Feijter (Schapenbout O 47). 18. Gerrit Jan, z. van Hubrecht Jan de Jonge en Sheila Tudor (Zeestraat 6a). 19. Comelis Michiel, z. van Comelis Krijn Verschelling en Elizabeth Suzanna de Pooter (De Hontstraat 3). 23. Gertrude, d. van Karl Willi Hans Haus en Francina Levina Witte (Spui N 134). Overleden. 16. Levinus Faas, 80 j„ echtg. van Suzanna Riemens. 21. Pieter Willem Oggel, 41 j., echtg. van Elisabeth Neeltje Zegers. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Burgemeester en wethouders van Axel gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit bevolkingsboekhouding (Stb. 1936, 342) herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, om schreven in de artikelen 3 tot en met 16 van genoemd besluit brengen als voornaamste ter openbare kennis 1. dat behoudens afwijkingen, ieder, die in Neder land nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één der bevolkingsregisters 2. dat ieder moet worden opgenomen in het bevol kingsregister der gemeente, waar hij voomemens.is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genieten A dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2 vermelde bijzonder voorschriften gelden 4. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onverwijld van het bevolkingsregister af gevoerd moet worden 5. dat bij adresverandering binnen de gemeente de nodige wijzigingen in het bevolkingsregister moe ten worden aangebracht. Voorts, in verband met het bovenstaande a. dat aangifte van vertrek uit van verhuizing bin nen de gemeente mondeling of schriftelijk moet ge schieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresver andering, met opgave van het laatste adres en van de naam der gemeente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin) b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen, onmiddellijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen 5 dagen moet worden ingeleverd bij het bestuur der Neder landse gemeente, in welker bevolkingsregister de persoon moet worden opgenomen c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daar voor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister van een andere gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmel den bij het gemeentebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een ver huiskaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrijgesteld van aanmelding d. dat bestuurders van instellingen, gestichten of schepen waarin personen onder enig bestuur in wonen, alsmede hotelhouders, pensionhouders en kamerverhuurders uiterlijk vijf dagen na de op neming of huisvesting of na het vertrek, mede deling moeten doen van de geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veer tien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel pension of huis wordt of is opgenomen of gehuis vest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daar uit vertrekt e. dat overtreding van de voorschriften wordt ge straft volgens de wet f. dat voor persoonlijke aanmelding en voor mon delinge aangifte voor het bevolkingsregister ge legenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9^12 uur, bij de afdeling Bevolking der gemeente secretarie. Axel, 1 april 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, M. K. van Dijke. De secretaris, P. G. v. d. Bosse. is beter, kost minder... en elke streek strak! 'n Product van BRINK, Groot-Amnert rc ^PJT&DAMCS ,-otCY* °'Rot,«<lam BU,k "«.tav., 2 V* - Rld mk BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat de raad dezer gemeente in zijn vergadering van heden heeft bepaald, dat a. de algemene toelating van kleuters tot de open bare kleuterschool in de gemeente Axel kan plaats vinden op 10 april 1961 en voorts telkens op de eerste dag van elke kalendermaand b. de hoofdleidster bevoegd is, na ingewonnen advies van burgemeester en wethouders, aan ten hoogste twaalf kleuters voor ten hoogste één jaar de toe gang tot de school te weigeren, indien dit nood zakelijk is om te voorkomen, dat een leidster dient te worden benoemd, wier bezoldiging niet voor rijksvergoeding in aanmerking zal komen. Opgave van leerlingen kan plaats vinden bij de hoofdleidster der school, mej. S. T. de Krijger, iedere maandag, tussen 16 en 17 uur aan de school. Axel, 28 maart 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, De secretaris, w.g. M. K. van Dijke. w.g. P. G. v. d Bosse.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3