I Uit onii omgivlni Axel Kb. GEMEENTERAADSVERGADERING. zuurorana kunt U blussen in 'n mum van tfld met Rennies. Probeer óók die Rheumatiek van U af te schudden. Nesm Kruschen - om dat wonder zelf te beleven. De originele pepermuntplant De originele KING pepermunt! De gemeenteraad van Axel zal op dinsdag 28 maart des avonds om 7 uur ten stadhuize in openbare «ver gadering bijeen komen ter behandeling van onder staande agenda-punten 1. Opening. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot vaststelling van de gebouwenver goeding, bedoeld in artikel 126 der Kleuteronder wijswet, over het jaar 1960. 5. Voorstel tot het verkopen van een strook grond aan de heer A. H. van der Lee. 6. Voorstel tot benoeming van een hoofdleidster en een leidster aan de openbare kleuterschool alhier. 7. Voorstel tot vaststelling van de Verordening op de heffing en invordering van schoolgelden ten behoeve van de openbare kleuterschool alhier. 8. Voorstel tot toepassing van artikel 15, tweede en vierde lid, van de Kleuteronderwijswet. 9. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de wo ning Kaaiwal 30. 10. Voorstel om acoord te gaan met het ontwerp besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot wijziging van de regeling der jaarwedden van de wethouders der gemeenten in Zeeland. 11. Voorstel tot het vaststellen van de le wijziging van de Marktverordening. 12. Voorstel tot het garanderen van een hypothe caire geldlening voor aankoop van een woning. 13. Voorstel tot vaststelling van de 2e wijziging van de begroting van het gasbedrijf 1961. 14. Voorstel tot het huren en kopen van gronden, ge legen ten noorden van de weg Axel-Kijkuit van de Staat der Nederlanden. 15. Voorstel tot aankoop van de woning Oudewijk 18 van de heer J. P. van Bendegem. 16. Voorstel tot het vaststellen van de 2e wijziging van de Beheersverordening Bedrijven. 17. Voorstel tot het verkopen van bouwgrond aan de heer D. de Putter. 18. Voorstel tot het bouwen van 12 woningwetwo ningen in plan-West. 19. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 10 november 1960 inzake aankoop van woning Spui N103 en tot het nemen van een nieuw besluit terzake. 20. Rondvraag. 21. Sluiting. En zonder dat iemand er weet van heeft. Want Ren nies neemt U onopvallend in. Water of zo komt er niet aan te pas. Terwijl U ze gewoon laat smelten op de tong en ge U verbaast omdat ze nog lekker zijn ook, voelt U de brand al doven. Loop niet de kans meer de vreugde van een goed maal te ver storen. Hou steevast een paar Rennies bij de hand. En verbaas U iedere keer over het wondere wel dadige resultaat. Uw apotheker en Drogist verkopen Rennies. En veel Geen wonder Ing. Med. MEDEDELINGEN. B. en W. delen, in antwoord op de in de raads vergadering van 28 februari 1961 gestelde vragen, het volgende mede Vraag van de heer DE FEIJTER om de bocht in de weg over de Armendijk bij de spoorwegovergang te verbeteren. De kosten van dit object worden geraamd op plm. 2200,De gemeentebegroting laat een dergelijke uitgaaf momenteel niet toe. Vraag van de heer DE FEIJTER of de eigenaren en het polderbestuur op de hoogte worden gehouden van de voorbereidingen met betreking tot het uitbrei dingsplan-Grote Kreek. Vooroverleg heeft plaats gehad met de dijkgraaf en een gezworene van de polder. Aangezien het ontwerp ter inzage heeft gelegen, zijn alle belanghebbenden in de gelegenheid geweest hiervan kennis te nemen. Aan degenen, die hierom verzochten, zijn zo volledig moge lijk inlichtingen verstrekt. Vraag van de heer DE FEIJTER om te bevorderen dat het rijwielpad langs de Nieuwendijk achter de woningen wordt doorgetrokken. Aan de Provinciale Waterstaat te Temeuzen is ge vraagd of doortrekking van het rijwielpad in de aan gegeven zin voor de naaste toekomst in het voornemen ligt en, zo ja, wanneer ongeveer dit plan verwezen lijkt zal kunnen worden. Hierop is nog geen antwoord ontvangen. Vraag van de heer VAN DER LEE om van de wegsplitsingen, waar de Crijnssenstraat, de Ruijter- straat en Evertsenstraat op de Kanaalkade uitkomen, voorrangssplitsingen te maken, zodanig, dat het ver keer over de Kanaalkade voorrang heeft. De Kanaalkade is een rijksweg, waarvoor de ge meente geen verkeersmaatregelen kan vaststellen. Aan de bevoegde instantie, te weten het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, is gevraagd genoemde weg splitsingen als voorrangssplitsingen aan te wijzen, zo danig dat het verkeer over de Kanaalkade voorrang heeft. Vraag van de heer VAN DER LEE om de rijweg van de Wilhelminastraat nabij de kruising met de Bylocquestraat, waar deze door een plantsoentje in tweeën wordt gedeeld, iets te verbreden, aangezien de straat daar te smal is voor de vele vrachtauto's die er passeren. B. en W. overwegen een gedeelte van het plant soen te verharden teneinde de situatie te verbeteren. Om een goede oplossing te verkrijgen zal dan ook het in het plantsoen aanwezige transformatorstation van de P.Z.E.M. verplaatst moeten worden. Aan ge noemde N.V. is gevraagd of zij bereid is terzake mede werking te verlenen en welke financiële consequenties hieraan eventueel voor de gemeente verbonden zijn. Vraag van de heer VAN DER LEE om het rijden over de berm tussen de Zuidsingel en de ventweg bij de toegang tot het parkeerterrein onmogelijk te maken. De beplanting zal worden doorgetrokken tot onge veer tegenover de woning Zuidsingel 4. Naar de me ning van het college zal hierdoor het euvel verholpen zijn. Vraag van de heer C. VAN BENDEGEM om de toestand van het Bewesten-Buitenwegje, dat gedeelte lijk voor het verkeer is gesloten, te verbeteren. Dit wegje is begrepen in de voorgenomen uitbreiding van het exploitatieplan-west. Het is derhalve mogelijk dat het tracé wijziging zal moeten ondergaan. Boven dien bestaan er bij rijkswaterstaat plannen tot het aanleggen van een rijwielpad langs de Buthdijk. Ook om deze reden kan het definitieve verloop thans nog niet worden vastgesteld. De kosten van verbetering kunnen na wijziging van het exploitatieplan-west ten laste van dat plan worden gebracht. Op grond van het vorenstaande is het uit technisch en financieel oog punt bezien niet mogelijk, thans reeds verbeteringen aan te brengen. Bij het opmaken en realiseren van het exploitatieplan-west zullen de gewenste verbeteringen voor zoveel mogelijk worden opgenomen en uitgevoerd. Vraag van de heer C. VAN BENDEGEM om ten aanzien van de oppervlakte bouwgrond in plan-zuid, waarvoor een aannemer in november 1959 optie heeft gevraagd, de toen geldende prijs te handhaven. Aangezien van optieverlening niets is gebleken is het niet mogelijk de oorspronkelijke prijs van de onder havige bouwgrond te handhaven. Vraag van de heer MAAS of B. en W. hun stand punt reeds hebben bepaald ten aanzien van de minis teriële circulaire inzake het verkopen van woningwet woningen aan de bewoners. Over deze materie heeft het college advies gevraagd aan de Gentrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht te Temeuzen. Zodra dit advies is ontvangen, zul'en B. en W. hun standpunt concretiseren. Vraag van de heer OGGEL om het gebouw van de kleuterschool aan de Nieuwstraat in orde te maken voor de Zeeuwse Muziekschool. In september 1960 werd aan de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken te Ter- neuzen opdracht verstrekt tot het maken van een schetsplan voor de verbouw van deze school. Toe gezegd is dat dit schetsplan in april a.s. gereed zal zijn. Zoals bekend ligt het in de bedoeling het gebouw qeschikt te maken voor de Zeeuwse Muziekschool. Vraag van de heer OGGEL naar de vordering der plannen tot verbetering van de provinciale weg Axel- Terneuzen en van de rijksweg Axel-Sassing. Over eerstbedoelde verbetering zijn inlichtingen ge vraagd aan de Provinciale Waterstaat te Temeuzen. Deze zijn nog niet ontvangen. Met betrekking tot de verbetering van laatstbedoelde weg deelt de Rijkswaterstaat te Temeuzen mede, dat de reconstructie van deze weg vertraagd wordt we gens het ontbreken van overeenstemming met de voor- naamste eigenaar van de voor deze verbetering be- nodigde grond. Het is niet onmogelijk dat eerst een onteigeningsproces moet worden gevoerd voordat met de werken kan worden begonnen. Het is Rijkswater staat derhalve niet mogelijk een datum te noemen, waarop met dit object een aanvang kan worden ge maakt. Vraag van de heer OGGEL om na rustig beraad eventueel nadere plannen ten aanzien van de huis vesting van de burgemeester mede te delen en ten deze niet te berusten in de status quo. Vooralsnog overweegt het college niet om terzake met nadere voorstellen te komen. Vraag van de heer L. HAMELINK over het rijden met rijwielen, bromfietsen en auto's door brandgangen. Een verbodsbepaling om fietsen en bromfietsen te berijden in de brandgangen bestaat niet. Aan sommige bewoners is vergunning verleend om een garage te plaatsen achter hun woning en is stilzwijgend toege staan met hun auto van de brandgang naar hun garage gebruik te maken. Een bepaling dat 'het ver boden is om fietsen en bromfietsen te berijden in de brandgangen kan alleen vastgesteld worden op grond van de bepalingen van de Wegenverkeerswet, waar van de uitvoering meer dan ƒ6000,— zal kosten. Gelet op het feit dat ongelukken nog zeldzaam zijn voorgekomen en de brandgangen hoofdzakelijk ge bruikt worden door de bewoners van die woonblokken en deze er toch zeker belang bij hebben de nodige voorzichtigheid in het verkeer te betrachten, menen B. en W. dat het voorlopig niet nodig is om be perkende maatregelen te treffen en een zo belangrijke uitgave hiervoor te voteren. Vraag van de heer L. HAMELINK om het treffen van voorzieningen te bevorderen in het belang van de veiligheid der bezoekers van het kerkgebouw aan de provinciale weg te Spui. De in het uitbreidingsplan voor Spui ontworpen weg, waardoor de bezwaren zullen worden opgeheven kan niet eerder worden aangelegd dan nadat een per ceel grond, eigendom van de fa. Van Waes-Boodts te Westdbrpe, door de gemeente is aangekocht. Reeds sedert ongeveer anderhalf jaar zijn met de eigenares onderhandelingen gaande over deze aankoop. Genoemde firma is dezer dagen opnieuw gevraagd of zij accoord kan gaan met de door ons geboden prijs. Indien vóór 1 mei 1961 geen gunstig antwoord is ontvangen, zullen B. en W. terzake een onteige- ningsvoorstel indienen. OVERIGE MEDEDELINGEN. Bij besluit van B. en W. van 28 februari 1961 is mej. J. M. Beeldens alhier benoemd tot schoonmaak ster van de openbare kleuterschool, ingaande 1 april a.s. De aanstelling is geschied op arbeidscontract naar burgerlijk recht. Bij besluit van 21 maart 1961 is A. van der Staai te Temeuzen benoemd tot chef-fitter bij het Gasbedrijf met standplaats Temeuzen. Deze benoeming gaat in op 1 april a.s. Bij besluit van 21 maart 1961 is J. P. v. d. Staal te Temeuzen benoemd tot technisch ambtenaar bij het Gasbedrijf met standplaats Temeuzen, ingaande op 1 april a.s. en eindigende op de dag, waarop in deze vacature van fitter zal zijn voorzien. Deze benoeming draagt derhalve een tijdelijk karakter. Met verwijzing naar het antwoord van B. en W. in de raadsvergadering van 31 januari 1961 op de vraag van de heer D. J. Oggel in de vergadering van 20 december 1960 inzake herplaatsing van de twee oude stenen leeuwen, delen B. en W. mede, dat deze leeuwen vóór de plaatsing hersteld dienen te worden. In de wapenschilden zouden voorts resp. het gemeente wapen en het wapen van de provincie Zeeland moe ten worden ingehakt. Na overleg met een steenhouwer worden de kosten hiervan geraamd op 500,— voor elk wapen. De kosten van het plaatsen op een sokkel voor het stadhuis zijn eveneens te ramen op nog eens 500,In verband met de begrotingspositie acht het college het niet verantwoord thans hiertoe over te gaan. De beeldjes zullen derhalve worden geconser veerd en opgeslagen in de kelder van het stadhuis, waar de Axelse Boerenkamer is ondergebracht. Ge zult Uzelf een ander mens voelen, jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiver heden in Uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. Ing. Med. VERGADERING VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Door de afdeling Axel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd dinsdagmiddag een bijeen komst gehouden op de bovenzaal van het bioscoop gebouw „Het Centrum" alhier. De waarnemend presidente, mevr. Dekker-Dekker, opende deze vergadering met een hartelijk welkomst woord en begroette in het bijzonder de heer Goossens, hoofd-bosbouwkundige bij het Staatsbosbeheer in Zee land te Axel en de heer Maljaars, werkzaam bij de Landbouwvoorlichtingsdienst hier ter plaatse, welke heren deze middag zouden verzorgen. De heer Goossens sprak over het onderwerp „Erf- beplanting en bosbouw in Nederland". Interessant was het te horen, dat Nederland op één na het bosarmste land is met 8van de totale oppervlakte, terwijl Engeland slechts 5bos bezit. De spreker maakte onderscheid tussen het recreatiebos, het productiebos en het schermbos. Ongeveer 80% van het bos in ons land is in particulier bezit, 7% is Staatsbos en 13% eigendom der gemeenten. Zeeland bezit thans een bos- opervlakte van 300 ha. Erfbeplanting bleek voor Zeeland wel aantrekkelijk, aldus de heer Goossens, daar men bij een nieuwe aan leg op de totale kosten 70% subsidie kan krijgen en de boerderijen door de erfbeplanting een veel aan trekkelijker aanzien krijgen. Van onze totale houtbehoefte wordt in ons land slechts 12% geproduceerd, dat is ongeveer 750.000 kubieke meter per jaar88% wordt geimporteerd. Mede door een door de heer Maljaars vertoonde film over de aanplant en het rooien van bomen kregen de aanwezige dames een goede indruk over de bos bouw in Nederland en de aantrekkelijkheid van erf beplanting. Na de pauze werd nog een erg aardige film ver toond getiteld „De Bruidsschat", welke eveneens be trekking had op de bosbouw. Vermeldenswaard is wel een hierbij door de spreker aangehaald gebruik in Frankrijk, n.l. als er op een bosbouwbedrijf een meisje geboren wordt, dan plant de vader een van zijn welstand afhankelijk aantal bomen. Trouwt deze dochter, dan krijgt zij de opbrengst van deze bomen als bruidsschat mee. De heer Goossens had een aandachtig gehoor en de presidente dankte hem hartelijk voor zijn mooie en interessante lezing, alsmede de heer Maljaars voor de door hem getoonde films, waarmee zij de plattelands vrouwen weer een goede en leerzame middag be zorgden, welke bij alle aanwezigen zeker in de smaak zal zijn gevallen. VERKOOPMIDDAG VOOR DE ZENDING. In het Torenlokaal van de Ned. Hervormde Kerk alhier werd door de Hervormde Vrouwen Zendings vereniging een verkoopmiddag gehouden. De op brengst hiervan, die wordt afgedragen aan het Zen dingsbureau te Oegstgeest, bedraagt ruim ƒ600,—. ^nif HERVORMDE MANNENVERENIGING. De pas alhier opgerichte Hervormde Mannenver- eniging heeft haar bestuur als volgt samengesteld. De heer J. Wolfert werd als voorzitter gekozen, secre taris is de heer J. W. de Putter en penningmeester de heer J. de Feijter. Dit bestuur wordt verder gecomple teerd door de heren C. Risseeuw (alg. adjunct), A. Noens, P. Riekwel en J. de Visser. VEERDIENSTEN OP DE WESTERSCHELDE GESTAGNEERD DOOR HOOG WATER. Hoewel wij Zeeuwsch-Vlamingen er wel aan ge wend zijn geraakt, dat men bij mistig weer wel eens een vergeefse reis kan maken naar de veerhavens had het dinsdagmorgen een andere oorzaak dat de veer dienst KruiningenPerkpolder tijdelijk gestaakt is ge weest. Tengevolge van de harde noordwesterstorm in de nacht van maandag op dinsdag was het water in de Westerschelde zo hoog opgestuwd, dat dinsdag morgen het gehele haventerrein in Perkpolder is komen blank te staan. Op sommige punten stond het water zelfs ongeveer 50 cm. hoog. Een gevolg daarvan was dat de veerdienst Perkpolder.Kruiningen van zes tot acht uur 's morgens gestaakt is geweest. Een boot, komende uit Kruiningen kon zelfs te Perkpolder niet aanleggen en moest zodoende naar Kruiningen terug keren. Na acht uur zakte het water en kon de veer dienst weer normaal worden onderhouden. Ook te Temeuzen en Breskens stond de omgeving van de aanlegsteigers onder water, waardoor de boot verbindingen in de vroege morgenuren niet uitgevoerd konden worden. SHOW VAN FOUNDATIONS. De firma D. P. Schutz geeft op woensdag 12 april a.s. een foundation-show met medewerking van de Corsetten-industrie P. D. le Gandukor in hotel „De Stadsherberg" alhier. Vele buitenlandse mannequins zullen de nieuwste modellen op dit gebied tonen. Lady-speaker op deze show-avond is mevrouw Nikkessen. MOTIE INZAKE VASTE OEVER- VERBINDING. Reeds vele Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten hebben in hun onlangs gehouden raadsvergaderingen adhaesie betuigd aan de Axelse motie, waarin men zich tot de regering en de Staten-Generaal heeft gewend, met het dringend verzoek te bevorderen dat binnen afzien bare tijd een vaste oeververbinding tot stand komt tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Zeeland. B. en W. van Axel hebben zoals bekend een ver zoek om adhaesie-betuiging gezonden aan alle ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. B. en W. van Zaamslag echter, stelden de raad voor aan het gemeentebestuur van Axel mede te delen dat zij wel overtuigd zijn van de grote waarde van een vaste oeververbinding, maar dat het systeem van adhaesiebetuigingen niet het juiste middel wordt ge acht om deze aangelegenheid de nodige kracht bij te zetten. Dit voorstel van B. en W. werd in de ge meenteraad van Zaamslag met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. DE Z.V.U. PRESENTEERDE ..STILLE WATERS..." De toneelgroep „Puck" heeft donderdagavond in „Het Centrum" alhier het toneelstuk „Stille Waters" van Don Pedro Calderon de la Barca onder regie van Egbert van Paridon opgevoerd. Dit stuk van de 17e eeuwse Spaanse hofdramaturg Calderon muntte uit door charme en romantiek. Egbert van Paridon wist dan ook met zijn regie dit kleurige hoofse spel volledig tot zijn recht te laten komen. De geschiedenis speelt zich af rondom de twee dochters van een rijke koloniaal, die de huwbare leef tijd hebben bereikt en zij moeten volgens de traditie worden uitgehuwelijkt. Dat hun keuze uiteraard niet in overeenstemming is met die van hun vader laat zich begrijpen. De misverstanden en moeilijkheden rond de eer van de beide dochters worden dan ook met veel degengevechten opgelost De decors waren goed aangepast en veelvuldig wisselend. De costumering was buitengewoon mooi, beide ontworpen door Roger Chailloux. Het stuk werd door de toneelgroep vlot en vaardig gespeeld, waarbij vooral -zonder hiermede overi gens de andere spelers en speelsters tekort te willen doen de oude rotten in het spel, t.w. Nell Knoop en Silvain Poons, wel een extra vermelding verdienen, evenals Bob Verstraete voor zijn vertolking van de domme en onbehouwen toekomstige stamvader van de familie. Nogmaals, in het genre costuumstukken werd dit stuk door „Puck goed en welverzorgd gebracht, doch wij zijn van mening dat de Z.V.U. haar leden toch een betere dienst zou bewijzen door zich bij haar beperkte programma meer te bepalen tot stukken van onze eigen tijd.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2