■U'l:»'» CR WONEN IN ONS ELEMENT Maaglijders Huidgenezing en niet als een vis op het droge Al interviewend, ontdek je als journalist niet slechts de mensen, maar ook hun huizen. In stilte houd je ook daarmee vraaggesprek ken en je schrijft er iets over op, uitsluitend in gedachten, want meestal is het niet vat- baar voor publicatie. Ik geef U hier voor de 3 vuist weg een paar van die tot nog toe ver zwegen indrukken van huizen en kamers. ,,Hè, hoe is dat nu mogelijk, deze mevrouw zit in een studiecommissie voor efficiënte keukeninrichting of iets dergelijks, ze is èrg vooraanstaand en moet je nu eens haar eigen keuken zienverveloze planken en een aanrecht die het met succes kan opnemen tegen een hoekje van het Waterlooplein „Kun je dat nu rijmen, die schrijfster, die zo haarfijn interieurs kan ontleden en exta tisch beschrijft hoe de heldin van haar boeken zich door haar elegante boudoir beweegt, woont zelf in niet veel meer dan een berg paperassen. Ze zit op een wasmand. Welis waar hangt er uit een, in staat van ontbin ding verkerend boek een toefje gedroogde mimosa en voor haar raam staan twaalf bloempotten met de roodste en fluweligste geraniums die er bestaan. Maar toch En wat ik dacht bij een bezoek aan een geslaagd zakenman, zo juist verhuisd van een ouderwetse vierkamerwoning naar een peperdure flat. Hmm hypermodern alle maal alle tussenmuren weggebroken en het hele huiselijke leven in één grote zaal Wij (hij en ik) in de zithoek, omringd door de nieuwste boeken, de allerjongste lamp plus grote lappen venetain blinds De rug van de paarse bank waarop ik geplant was, vormde de afscheiding van onze zit-praat- h hoek en het huiskamer-gedeelte. Daar troon- den mevrouw en de kinderen met hand- en huiswerk. Ik hoor de woorden overhoren, het getik van naalden, het gerinkel van kopjes. Even keek ik om en ontdekte een moeder lijke vrouw tussen een berg sokken en drie kinderen op een turkooize loper dwars over de tafel lagen boeken en schriften. „Kun je straks niet overhoren vroeg de man. „We dóén het al zachtjes mompelde de vrouw. Het huiselijk leven priemde me in de rug. Waarom moet je zo open met elkaar wonen als je géboren bent voor dicht en be sloten Maar ik schreef het zakelijke ge- Loop der bevolking Axel sprek met de gewichtige conclusies onbe wogen op toen ik thuis kwam, had ik het gevoel of de huiskamer nóg aan mijn rug hing. Jk ga verder. Een impressie van de be huizing van een bohémien. Ik had hem ge kend tusen de hanebalken, tientallen lege (en volle) flessen, één kostbare beeld en rond slingerende drukproeven. Hij schreef op de divan. Na jaren zag ik hem terug, gezeten aan een groot bureau bij een keurig inge deeld boekenmeubel met duidelijke mogelijk heden voor uitbreiding. Op een serveerboy er naast stond een flesje yoghurt. „Wat is er met je gebeurd vroeg ik ontdaan. „Ik ben getrouwd", antwoordde hij toonloos. Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak Ik ga nog verder. Bij een kermisklant steeg ik ergens naar driehoog in de Jordaan. Het traptouw glom als haring, de kamer had een bloemetjesbehang. „Sssttt", riep iemand bij mijn entrée ze keken namelijk naar de tele visie. Ik keek mee en ontdekte op de beeld buis een beroemde architect, die juist zijn visie op modern wonen ten beste gaf. Weer verderBij een romancière ont dekte ik tussen een enorme verzameling snuis terijen, een glazen kom met bloemen boven op een gezellig brandend theelichtje. Dit or nament zou niemand anders zich kunnen permitteren dan zij, kinderlijk-excentriek als ze was Nog weer verderik interviewde een Japanse bloemenschikster, ze woonde in een gewone straat in een Nederlandse stad, doch alles was er echter zo Japans mogelijk. Veel hout, riet, veel ruimte en ibloemenarrange- menten die het Zen ademdenHier was een volledige overeenkomst tussen bewoon ster en woning bereikt. Bewust had ze naar eigen innerlijk en levensopvatting haar inte rieur gecreëerd. Hier werd je doordrenkt van de meditatieve sfeer van het Oosten. Wat ik met dit alles wil zeggen Dat men wél iemand kan voorschrijven welk dieet hij moet houden, maar niet hoe hij moet wonen. Wonen is iets zó persoonlijks, dat je er met de fraaiste professorale richtlijnen radicaal naast kunt zijn. Ik gelóóf namelijk, dat die schrijfster met haar wasmand precies woont zoals ze zelf wil. Op een verloren ogenblik, b.v. als de inspiratie niet wil komen, telt ze de was. weer gelijk. Ze zijn dol op bloemetjesbehang en doen niettemin me hun tijd mee door de aanschaf van een mooi groot tlevisietoestel. Wonen is, geloof ik, een kwestie van in je element zijn. Evenmin als je je de hele dag maar afvraagt hoe is de lucht die ik in adem zou je je, als het ,goed is, moeten af vragen hoe is de woning waarin ik woon Zo'n ideale probleemloze toestand kan al leen maar ontstaan als je je werkelijk in je element voelt. In alle dingen die echt bij je zelf horen. Als je ordelijk van aard bent, in de orde als je slordig bent, in de chaos. Als je van reproducties houdt, temidden van re producties en als je van oorspronkelijk houdt, met een duur origineel. Als je van hout houdt, met hout, en als je je hart aan staal verpand hebt, met staal. Als je mal bent op cretonne, dan rijg je van dat spul een strook aan je bankstel met nog een ruche er langs be min je strak kleurvlak, dan neem je effen ijsblauwe of Holthausrode overtrekken. Woont U al in Uw element? In alle din gen van Uzelf Ik geeft U een raad. Ga op het comfortabelste meubel zitten of liggen dat U hebt en probeer naar elk ding afzon derlijk te kijken. Naar het plafond, het be hang, de lampen, de vloer, naar elk meubel, maar ook naar de asbak en het servies. Horen ze stuk voor stuk bij U Om wat voor reden oök Omdat een geliefde het U gaf, omdat U er jaren voor spaarde, omdat het U rust geeft, of comfort, omdat U het zo mooi vindt of zo grotesk-lelijk U zult bij een dergelijk séance vreemde er varingen opdoen. Het kan bij een nauwkeu rige observatie van Uw interieur opeens zijn of U ademnood krijgt, U raakt namelijk even buiten Uw element. Het vergaat U als de bohémien-vis die ik U zo even schilderde. Dat vloerkleed, die stoel, nééU hebt ze ook nooit gekozen, ze zijn hier nu eenmaal, vol komen toevallig, ze hebben eigenlijk niets met U te maken. Maar de kleur van het gordijn en die oude bouilloire, die koffiekoppen, Uw lievelingssahilderij en vooral de wijze waarop alles op Uw werktafel ligt, in een wonderlijk intieme orde waarvan alléén U de wetten kent dat hoort wél bij U. En U haalt ver licht adem. De kunst is, helemaal in je element raken. Hóé dat moet, dat weet je niet, als je nooit bewust ies aan je interieur hebt gedaan. Je rust is echter voorgoed verdwenen. Telkens weer knap je af op het gezicht van een be paald meubel, van een brok stoffering of zelfs van het theeblad. Rusteloos ga je zoeken naar je element. Dat is naar je zélf. Wie weet wat je vindtMischien wel een zwart bedde- kleedje. Of een witgelakte bloementafel. Een mahonie barmeubel. Of een schommelstoel. Lea Wijnberg. Langs de Scheldestromen (Vervolg) Weer hoog bezoek aart Zeeland. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. Klompé, hoopt op 2 en 3 mei a.s. een bezoek aan Zeeland te brengen. De tweede dag zal zij de door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te orga niseren provinciale dag bijwonen. Z.L.M.-manifestatie op Noord-Beveland. zoals wij reeds hebben gemeld, op 22, 23 en 24 juni a.s. op Noord-Beveland zal worden gehouden, belooft een grootse manifestatie te worden, die in het teken van „Delta-einde eerste fase" zal komen te staan in verband met het gereed komen van de afsluitdam door het Veerse Gat. In een duinkom bij Kamper land, vlak bij het tentoonstellingsterrein, zal de bekende organisator Carel Briels op 23 en 24 juni onder de naam „Delta-einde eerste fase" een grote massa-demonstratie organi seren. Op 21 juni alreeds zal het Rotterdams Philharmonisch Orkest een concert geven onder leiding van de te Wissenkerke geboren Eduard Flipse. Op 22 juni zal de officiële opening plaats vinden door de commissaris der koningin op 23 juni vindt de traditio nele rijtoer plaats alsmede een demonstratie, terwijl op 24 juni sportwedstrijden, een con- cours-hippique en concerten zullen worden gehouden. West Zeeuwsch-Vlaamse P.v.d.A.- raadsleden vergaderden. Tijdens een bijeenkomst van de raadsleden van de Partij van de Arbeid in West Zw.- Vlaanderen, welke te Breskens gehouden werd, heeft het Zeeuwse Tweede Kamerlid, drs. Th. Westerhout, een inleiding gehouden. Daarbij behandelde hij verschillende in deze streek levende onderwerpen en problemen. Het ligt voor de hand, dat daarbij ook de in dustrialisatie in behandeling kwam. De in leider zei echter, dat het niet mogelijk was in iedere gemeente een fabriek te doen -bouwen. Naar zijn mening was vooral in West Zw.- Vlaanderen een uitbreiding van de tuinbouw mogelijk. Als afzetgebieden zag spreker Wal cheren met het Sloe, de Kanaalzone en Bel- -gisch-Vlaanderen. Uiteraard kwam ook de recreatie ter sprake die vooral voor de kustgemeenten van grote betekenis is. Spreker waarschuwde voor te grote versnippering bij het maken van plan nen, waartegenover hij stelde, dat vele zaken in groter verband moesten worden gebien. Voelt U voor de begin selen van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie Wit U, dat de V.V.D. een krachtiger geluid kan laten horen bij de voor Zeeland be langrijke zaken, zoals o.a. X» het Deltaplan, het Sloe- ■*plan en de verdere in dustrialisatie van de Ka naalzone En inzake de agrarische problemen Geeft U dan op als lid van de V.V.D.want hoe groter het aantal leden is, hoe meer stemmen der V.V.D. in deze gehoord kunnen worden. Overigens verdient ze niet genoeg om haar boeken te laten inbinden en zonder mimosa en geraniums is het geen leven. Misschien, wanneer iemand eens een zeer efficient inge deeld bureau voor haar ontwierp, zou ze daar in principe wel iets voor voelen. Dat het er echter na drie dagen uit zou zien als een oud papierhandel, geef ik U op een briefje Daarentegen is die succesvolle zakenman met z'n woonzaal niet helemaal eerlijk. Die woont niet zoals hij en zijn gezin in hun hart wensen. Zijn vrouw is ondanks alle succes een ge wone lessen-overlhorende en sokkenstoppende huismoeder gebleven, gelukkig maar. Zij er gert zich dood aan de gedwongen fluister toon vanwege de aangrenzende zakenpraat- hoek. Deze lieden verkeren nog volop in de tussenmurenfase. Je reinste snobisme, zo'n zaal. En dan onze bohémien. Arme -man, ook al tot zulk een onwaarachtige omgeving ge doemd. Hoe kan iemand zo onpersoonlijk trouwen dacht ik. Hij zat daar als een vis op het droge. Die Jordaners hadden echter Met de Amerikaanse Maagtabletten (de béste ter wereld) kunt U weer normaal eten. Vraagt Uw apo theker, drogist of de im porteur LOUIS RIETBERGEN C.V. Korenaarstraat 55 abc ROTTERDAM - 6 TE HUURKanto^f ruimte of bergplaats in de Prins Hendrikstraat no. 8 te Axel. Huurprijs na overeenkomst. Te -be vragen Bureau van dit blad, Markt 12, Axel, Door het verbindend wor den der enige uitdelings- lijst is het faillissement van mevrouw H. J. Veele, wed. P. Augusteijn, zon der beroep, wonende te Axel, Noordstraat 14 ge ëindigd. Terneuzen, Hulsft, 15 maart 1961. De Curatoren, Mr. H. C. M. van Son P. Loof. DONDERDAG 23 MAART '61 8 uur n.m., HET CENTRUM, AXEL; Toneelgroep PUCK met; STILLE WATERS... (Guardate del agua mansa) Comedie van Don Pedro Calderon de la Barca. Medespelenden Henny Orri, Karin Haage, Syt- vain Poons, Bob Verstraete, Albert Abspoel, e.v.a. Kaartverkoop AxelKaarten a 4,-, 3,- en 2,- (r.i.) in komb. met (week) lidmaatsch.krt. ZVU bij J. C. Vink, Markt 12, Axel, tel. 646. Na afloop voorst. GRA TIS VERVOER Z.V.T.M. richting Terneuzen- Zaamslag-Sluiskil-Westdorpe-Sas van Gent. Oostburg Kaarten a 4,-, 3,- en 2,- (r.i.) in komb. met (week) lidmaatsch.krt. ZVU bij A. Hoolhorst, Callenfelsstraat 37, Oostburg, tel. 28 36. Plaatsbespreken donderdag 23 maart van 6 7 u. n.m. in het Ledeltheater. Weeklidmaatsch.krt. 0,75. Voor GRATIS VER VOER na afloop voorst, kan men zich in de pauze opgeven aan het loket. PROT. CHRISTELIJK PSYCHIATRISCH V ZIEKENHUIS „BLOEMENDAAL" 's-GRAVENHAGE - LOOSDUINEN In onze modern ingerichte naaikamer is mo menteel plaats voor een NAAI-JUFFROUW liefst in het bezit van het diploma Costuum- naaien. Gegadigden moeten in staat zijn zelfstandig japonnen enz. voor de patiënten te vervaardigen, alsmede geschikt zijn voor verstelwerk. Sollicitaties aan de Geneesheer- Directeur. Geboren. Roger F. M. Platjouw (Calandstraat 6) Karin M. J. Heijnsdijk '(Schuttershofstraat 5) Nanne J. Pel (Weststraat 1) Adriana J. M. van 't West einde (Prins Hendrikstraat 56) Cyrillus de Vos (Nieuwendijk 26) Cornelis A. van Rijn (Kerk- dreef 17) Jan Verschelling (De Hontstraat 2) Ni- colaas A. Bolleman (Oudeweg 32) Cornelia C. Weeda (Róbertstraat 52) Christine G. den Doelder (Walstraat 30) Santina de Pooter (Wilhelmina- straat 32) Jacobus Bouman (Joost de Moorstraat 38). Overleden. Anna Maria Penguet, echtg. van Do- minicus Boudewijn (Polenstraat 34) Augustus Jo seph Doppegieter, echtg. van Carolina Verbeke (Ka naalkade 25) Maria Datthijn, echtg. van Tobias Leendert Brugge (Bylocquestraat 12) Leuntje Mag- I dalena Verbrugge, echtg. van Jan de Groote (Oosterr straat 16) Andries van Dixhoorn (Magrette N 74) Jan Wolfert (Spui N 129) Adriana Lindenberg, (echtg. van Jacobus van Meurs (Koestraat 31). Vertrokken. Annie M. A. van Esbroek, echtg. van F. Th. M. Schoof van Sassing P 20 naar Westdorpe Herman P. Schram, van Olivierstraat 7 naar Amster dam Elisabeth M. Y. Gerrits, van Sluiskil P 73 naar 's-Gravenhage Willem Vermeulen, van Walstraat 19 naar 's-Heer Abtskerke Adriaan M. Witte, van Weststraat 2 naar Terneuzen Catharina E. Jonk man, van Oudewijk 45 naar Middelburg Pieter Ruben van Julianastraat 49 naar Oostkapelle. GevestigdLudovicus C. A. van Helderen en echtg. Wilhelminastraat 75, van KoewachtEngelina C. de Bont, Irenestraat 38, van Waspik Paul A. Schau- waert, Bankertstraat 10, van Curasao Lucien J. F. Buijsse met gezin, Julianastraat 9, van Sas van Gent Firmin A. G. de Jonghe, Polenstraat 34, van Vrasene (België) Jacobus Dees met gezin, Kanaalkade 44, van HulstCornelis Nieuwland met gezin, Prins Hendrikstraat 17, van Middelhamis. Verhuizing binnen de gemeente t Everardus van der Linden met gezin, van Bankertstraat37 naar Crijnssen- straat 28 Walter E. Steel met gezin, van Wijk K 54 naar Koestraat 17 Victor J. Thijs met gezin, van Wijk K 54 naar Olivierstraat 7 Catharina L. de Jonge van Marijkestraat 4 naar Wijk P 16 Jacobus C. Ver hulst met gezin, van Marijkestraat 4 naar Wijk K 75 Krijn van Hermon met echtg. van Wijk K 75 naar Bankertstraat 37Catharina Missu, wed van de Vrede, van Margrietslraat 30 naar Pironstraat 6 bov. Adriana Dieleman, echtg. van Wiltte, van West- straat 2 naar Bankertstraat 32 Andries C. de Groote met gezin, van Joost de Moorstraat 21 naar West straat 2Willem Verhulst met gezin, van Oude wijk 13 naar Róbertstraat 30 Jan P. van Bendegem met echtg. van Oudewijk 18 naar Oudewijk 13 Ma- rinus Weeda met gezin van Wijk O 51 naar Róbert straat 52 Cornelia Verstrate wed. van Jansen, van Wijk P33 naar Beatrixstraat 44 Jacob Bakker met gezin, van Nieuwendijk 8 naar Marijkestraat 4 Cor nelis de Feijter met echtg. van Kerkdreef 7 naar Pr. Hendrikstraat 42 Salomon de Putter met gezin, van Wijk L 59 naar Prins Hendrikstraat 52. Huidzuiverheid -Huidgezondheid En puistjes verdrogen door Purolpoeder

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 3