inbnj^rwach!ing X Sportnieuws uit onze gewesten 1 Uit onze omgeving Axel Ï5jÖTo|f Predikbeurten VOETBAL WIELERSPORT SCHAKEN Ook als Uw zuurbrand opstijgt vaHult de Maag tot hoog in de keel is blussen met Rennies kwestie van 'n ogenblik. Weinig minder dan 'n wonder zo vole duizenden 'n ander mens werden met Krnschen Salts. Bekendmakingen TWAALF WONINGEN AAN AXEL TOEGEWEZEN. Tijdens een deze week gehouden vergadering hebben Ged. Staten van Zeeland het voor onze provincie be schikbaar gestelde bouvwolume aan de verschillende gemeenten toegewezen. In totaal waren er voor Zee land 525 woningen beschikbaar gesteld. Van dit aan tal moeten tenminste 200 woningwetwoningen worden gebruikt ter vervanging van noodwoningen. Het resterende aantal van 325 woningen is uiter aard te gering om aan de gemeentelijke behoeften te voorzien. Ged. Staten hebben, dit in aanmerking ne mende, gemeend bij de verdeling hiervan bijzonder aan de economische belangen aandacht te moeten schenken, terwijl mede gelet is op de directe locale be hoefte. Van verspreiding over alle gemeenten kon uiteraard geen sprake zijn. Aan Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werden in totaal 102 woningen toegewezen, die als volgt zijn verdeeld Axel 12, Clinge 4, Hulst 8, St. Jansteen 4, Sas van Gent 8, Vogelwaarde 6, Hontenisse 4 en Temeuzen 56. OVERLEG POLDERCONCENTRATIES IN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Op woensdag 29 maart a.s. zal des middags in de grote bioscoopzaal van „Het Centrum" alhier een ver gadering worden gehouden betreffende de concentratie van polders en waterschappen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Het Provinciaal Bestuur van Zeeland zal in deze bijeenkomst overleg plegen met de polder- en water schapsbesturen in deze streek. JONGEN AANGEREDEN. Een zoontje van de familie H. reed vorige week zaterdag vanuit De Ruijterstraat plotseling de Kanaal kade op zonder daarbij voldoende uit te kijken. Op dat moment naderde over de Kanaalkade een Belgische personenauto en hoewel de bestuurder nog poogde een aanrijding te vermijden kon hij het fietsende jongetje niet meer ontwijken. Gelukkig was de aanrijding niet van ernstige aard en liep het knaapje slechts lichte verwondingen op. Ook de materiële schade viel nog al mee. Zo heet dit toelichtend en gerustiteU lend Doktersboek.dat gratis ii in gesloten bij een Babyderm Set, woorin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. GOUDEN BRUILOFTEN. Op woensdag 22 maart a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat het echtpaar G. v. d. Vliet-De Winter in het huwelijk trad. Uiteraard zal het dan feest zijn dn de Bankertstraat. Op de Nieuwendijk is er op donderdag 23 maart a.s. een gouden bruiloft van de echtelieden H. Vreeke-De Lijster. Ook voor dit echtpaar zal deze dag wel niet onopgemerkt voorbijgaan, daar onder meer het bestuur van de Bond van Ouden van Dagen, waarvan ook de heer Vreeke deel uitmaakt op deze heugelijke dag haar opwachting aan de Nieuiwendijk 64 zal maken. Bij de vele goede wensen die deze gouden paren dezer dagen zullen ontvangen voegen wij vanaf deze plaats ook gaarne onze welgemeende gelukwensen. 55-JARIGE ECHTVERENIGING. Woensdag 15 maart was het 55 jaar geleden, dat het echtpaar Van Alten-Wijna uit de Prins Hendrik straat in het huwelijk was verbonden. Hoewel de beide bejaarden, die gelukkig nog kern gezond zijn, de wens te kennen hadden gegeven deze dag alleen in de huiselijke kring te willen vieren, is dit feit toch niet onopgemerkt voorbij gegaan. Onder de vele felicitaties die hun mochten bereiken, was onder meer een schrijven van burgemeester en mevrouw Van Dijke, hetgeen door het echtpaar zeer werd gewaardeerd. Vanaf deze plaats willen ook wij het echtpaar onze hartelijke gelukwensen aanbieden en daarbij de hoop uitspreken dat zij nog lang voor elkaar en hun kinde ren en kleinkinderen gespaard mogen blijven. OFFICIËLE INGEBRUIKSTELLING VAN DE OPENBARE KLEUTERSCHOOL. Op maandag 10 april a.s. des namiddags om 4 uur zal de officiële ingebruikstelling plaats vinden van de nieuwe openbare kleuterschool aan de Evertsen- straat. D heer A. Schout, lid van het college van Ge deputeerde Staten van Zeeland, heeft zich bereid verklaard deze plechtigheid te verrichten. KETTINGBOTSING OP DE PROV. WEG TERNEUZEN- AXEL. De dikke mist die in geheel ons land verkeersonge vallen veroorzaakte heeft ook Axel niet overgeslagen. Nabij de buurtschap Vaartwijk had een aanrijding plaats, waarbij twee autobussen van de Z.V.T.M. en nog acht andere vracht- en personenwagens waren betrokken. Persoonlijke ongevallen deden zich geluk kig niet voor, terwijl ook de materiële schade nogal meeviel. De Rijkspolitie, die aan dit voorval handen vol werk had om het verkeer ter plaatse vlot te doen verlopen, zag kans alles op een zeer korte tijd af te werken. Er bleken automobilisten te zijn, die met deze mist, waarbij men nog geen 30 meter zicht had, nog zonder de vereiste verlichting en bovendien met een te hoge snelheid hadden gereden. FAILLISSEMENTEN. Het faillissement van J. P. Vroegop, handelaar in aardappelen, groenten en fruit, Vredestraat 37 te Sas van Gent is vernietigd na gedaan verzet. Het faillissement van H. J. Augusteijn v.h. hande lende onder fa. P. Augusteijn, handels- en effecten- bank, bankierster te Axel is geëindigd door het ver bindende worden der uitdelingslijst met een uitkering van 27%. FEESTAVOND CHR. FANFARE HOSANNA". 'Donderdag heeft de Chr. fanfare „Hosanna" haar jaarlijkse feestavond gehouden in de grote zaal van „Het Centrum" welke vrijwel tot de laatste plaats be zet was. Na opening met schriftlezing en gebed verwelkomde voorzitter J. Ie Feber allen hartelijk, in het bijzonder wethouder C. de Putter, die op deze avond het ge meentebestuur vertegenwoordigd. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat in het afgelopen jaar verschillende nieuwe instrumen ten zijn aangekocht, waarmee kapitale bedragen ge moeid waren. „Wij hehben dit durven doen," aldus de voorzitter, „omdat wij weten, dat U met Uwe steun achter ons staat." Spreker wees op het feit, dat tot heden toe verschillende muzikanten na 20 jaar thans voor het eerst een nieuw instrument bespelen. Dat ook een goed instrumentarium het moreel van de vereni ging ten goede komt, blijkt alleen al uit het feit, dat de leden vrijwillig de contributie verhoogden. De fanfare gaf als muzikale opening enkele nummers ten beste, onder de bekwame leiding van haar dirigent de heer P. C. Brakman. Het bleek dat de fanfare dit jaar niet stil had gezeten en dat zij enerzijds door in lijving van een flink aantal jonge krachten als ook door het thans volledig vernieuwde instrumentarium goed vooruitgegaan was. Dit bleek bij het publiek ook zeer in de smaak te vallen. Na de pauze volgde het optreden van de Toneel groep Ko Bakker met de opvoering van de klucht „De Firma Bobbel en Hobbel", hetgeen zoals wij dit van deze voortreffelijke amateurploeg gewend zijnuit stekend ten tonele werd gebracht. Ofschoon dit stuk dat een speeltijd vergde van bijna drie uur, soms een ietwat langdradig kenmerk droeg, werd dit anderzijds toch goed gemaakt door de dolle verwikkelingen, die zich voordeden en waaraan de aanwezigen meermalen het grootste plezier beleefden. Na afloop kreeg het gezelschap dan ook een harte lijk applaus en een dankwoord van de voorzitter mee voor het genotene. Waarmee Hosanna's jaarlijkse feestavond welke volledig geslaagd mag heten weer tot het verleden behoorde. JAARVERGADERING V.A.R.A. Onder voorzitterschap van de heer Ortelee, ver gaderde de afdeling Axel van de V.A.R.A. op de bovenzaal van „Het Centrum". Het omroeprapport en uiteraard het komende V.A.R.A.-zomerfeest in Apel doorn waren wel de allervoornaamste punten die aan de orde kwamen. Voor wat dit laatste betreft zal men trachten een busreis naar Apeldoorn te organiseren. De periodiek aftredende bestuursleden de heren K. Ortelee, K. Hamelink en J. Roos werden herkozen. De heren L. Ortelee en J. A. Roose werden aan gewezen als afgevaardigden naar de districtsvergade ring, die op 8 april a.s. te Goes zal plaats vinden. ZONDAG 19 MAART 1961. Ned. Hetv. Kerk. 10 uur Vicaris S. den Blaauwen. (medewerking Kinderkoor). 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk (Kerkdreef). 10 uur en 2.30 uur, Ds. A. Kuiper. Gere/. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. Boonstra, van Middelburg. Gere/. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst ZONDAGSDIENST ARTSEN. IS19 MAART: Dokter A. Kats. 3e klasse D K.N.V.B. AXEL-ZEELAND SPORT 1-2. Alleszins verdiend heeft Zeeland Sport zondag de volle winst meegenomen naar Vlissingen in een wed strijd waarbij beide partijen, vooral na de rust onder het normale peil bleven. In het begin van de strijd zagen we een iets sterker Axel, doch tot tastbare resultaten in de vorm van doelpunten wisten de oranjehemden het niet te brengen. Ook niet toen een vrije trap ,door onze stadgenoten genomen haast een voorsprong opleverde, doch Ver- bunt kopte het leder tegen de lat. Aan de andere zijde mist Schuijt eveneens een goede kans, waarna een vrije trap ook al niets op leverde. Alle aanvalspogingen bleven vruchteloos en zo eindigde de eerste speelhelft met dubbel blanke stand. En niemand in Uw omgeving heeft er weet van. Want U neemt Rennies onopvallend in, laat ze smelten op de tong en zodra de weldadige samenstelling met Uw eigen speeksel de maag bereikt, is alle leed geleden en de vuurkolom gedoofd. Rennies neutraliseren over tollig maagzuur volkomen en on-mid-del-lijk. Koop vandaag een pakje bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. Zaterdagvoetbal 4e klasse landelijk. A.Z.V.V.-SMERD1EK 1-3. Onze plaatselijke zaterdagspelers die tot vorige week nog enigszins bij de topploegen behoorde, zijn door de nederlaag tegen Smerdiek meer naar de gulden midden weg afgezakt. Weliswaar staan zij met hun 19 punten nog niet slecht doch de zeven punten verschil met koploper Arnemuiden zijn een grote afstand gaan be-- tekenen. Ongetwijfeld betekende deze nederlaag een onverwachte teleurstelling voor de Axelaars. Reeds voor de rust werd het 02 voor de bezoekers Het eerste doelpunt kwam van v. d. Ree, waarna De Bout uit een toegekende strafschop het tweede doel punt maakte. Na de rust was het nogmaals de ge vaarlijke v. d. Ree, die deze maal het pleit beslechtte (0—3). Pas tien minuten voor het einde slaagde Vis ser er in de Axelse eer te redden, maar verder kwam de thuisclub niet. De twee winstpunten gingen ver diend mee naar St. Maartensdijk. De overige uitslagen in deze klasse waren S.S.C.— Nieuwdorp 7—0Rillandia—V.V.N. 3—8 Good Luck—Zwaluwse Boys 3—1 The Gunners—Sprang I-2 ArnemuidenKrabbendijke 41. De stand in deze zaterdag-afdeling is als volgt Na de rust was Dieleman vervangen door Van Zuij- lekom. Nadat even na de rust genoemde Schuijt weer voor een spannend ogenblik had gezorgd, waarbij hij ten slotte evenwel naast het lege doel schoot, pro beerde even later Klopmeyer het met een ver schot, hetgeen ook lukte, want doelman De Danschutter werd hierdoor verrast (0—1). Drie minuten later werd het door Elve 02, dit uit een vrije trap, die plotse ling het doel inzwaaide. In de 22ste minuut van de de tweede helft slaagde Axel er pas in de eer te redden door v. d. Berge (1—2). Zeeland Sport wist door deze overwinning haar tweede plaats op de ranglijst te behouden en daar koploper Hontenisse een kostbaar puntje verspeelde tegen Zeelandia hebben deze beide kopploegen nu evenveel verliespunten. Axel daarentegen zakte door de twee laatste nederlagen ver af naar de middenmoot. De verdere uitslagen in deze klasse waren Zee landia—Hontenisse 1—1; Com Boys—Odio 3—1 Kaaise Boys—Zierikzee 5—0; Meto—B.S.C. 3—1; R.K.F.C. R.C.S. 6-1 De stand in deze afdeling is thans als volgt Arnemuiden 16 12 2 2 61-29 26 Good Luck 16 11 2 3 48-27 24 Dinteloord 15 10 1 4 48-29 21 Sprang 14 8 3 3 42-26 19 A.Z.V.V. 16 9 1 6 56-53 19 S.S.C. 16 8 1 7 42-39 17 V.V.N. 15 6 2 7 46-48 14 Krabbendijke 15 5 4 6 30-39 14 Smerdiek 14 6 0 8 30-34 12 Zwal. Boys 15 3 4 8 23-33 10 Nieuwdorp 14 4 0 10 24-45 8 The Gunners 16 3 2 11 22-24 8 Rillandia 14 2 0 12 22-50 4 Hontenisse 16 11 2 3 44-26 24 Zeeland Sport 14 7 6 1 28-17 20 Meto 14 7 3 4 24-22 17 Kaaise Boys 15 7 3 5 32-23 17 B.S.C. 14 6 3 5 21-20 15 Axel 14 6 2 6 28-18 14 R.K.F.C. 13 5 3 5 26-21 13 Com Boys 14 5 2 7 31-34 12 Zeelandia 15 4 4 7 15-25 12 Odio 13 3 3 7 15-26 9 Zierikzee 14 3 3 8 25-44 9 R.C.S. 14 3 2 9 20-39 8 Uit deze stand blijkt dat het eens zo sterke Nieuw dorp, dat jaar voor jaar bij de topploegen behoorde thans is gekelderd en we mogen wel zeggen in de weinig benijdenswaardige positie begint te verkeren van de staartploegen die momenteel het degradatie-spook voor de geest zien verschijnen. Wielrennen. ZEEUWS WIELERSE1ZOEN BEGON MET WEGWEDSTRIJD TE HANSWEERT. H. de Waal uit Axel kampioen van „Theo Middelkamp". Zaterdagmiddag is onze plaatselijke amateur-weg renner H. de Waal kampioen geworden van de Ren en Tourclub „Theo Middelkamp" door te zegevieren in een wielerwedstrijd over 75 km. te Hansweert. Slechts 12 van de 21 ingeschreven renners ver schenen aan de start en er waren nog geen 10 km af gelegd toen de strijdlustige Tolhoek uit Yerseke met een felle demarrage aan het peleton wist te ontsnappen. Hij verkreeg echter niet meer dan enkele honderden meters voorsprong, want al spoedig had het peleton hem weer achterhaald en toen probeerde De Waal een ontvluchting, doch ook deze uitlooppoging werd in de kiem gesmoord. Aanvankelijk bleef het nu rustig in de gelederen totdat andermaal Tolhoek, ditmaal met assistentie van Boonman uit 's-Heerenhoek een demar rage plaatste, maar het waakzame peleton, dat meest onder aanvoering stond van Deegens en v. d. Weele uit Goes kende geen genade en deed ook deze poging te niet. Door een valpartij moesten even later de ren ners Deegens en v. d. Weel de strijd staken. Laatst genoemde was zelfs zo ongelukkig tegen de straat ge smakt, dat hij met een gebroken sleutelbeen naar het ziekenhuis te Goes moest worden overgebracht. Nog een tiental kilometers waren de overgebleven renners van de finish verwijderd toen het drietal Van Hoeve uit Goes, Marcus uit Vogelwaarde en Ver- schuure uit Hansweert een kleine voorsprong wisten te nemen en het leek er enige tijd op dat het drieman schap die zou behouden. De vechtjas Tolhoek dacht daar anders over en hij trok verwoed aan het peletoi zodat uiteindelijk de renners weer bij elkaar kwameri Het groepje bleef broederlijk bijeen tot het einde en het was tenslotte De Waal uit Axel die met een sterke eindspurt op overtuigende wijze wist te zegevieren. De uitslag was als volgt: 1. H. de Waal, Axel, 75 km in 1 uur 45 min. 2. F. Boonman, 's-Heerenhoek. 3. P. Verschuure, Hansweert4. Jac. Tolhoek, Yer seke 5. J. Verburg, Kortgene 6. Th. Marcus, Vo gelwaarde 7. S. van Hoeve, Goes. DE WIELERWEDSTRIJDEN TE AXEL. Voör de op 2e Paasdag en 3e Pinksterdag alhier door de A.W.S.C. „Volharding" te organiseren weg wedstrijden heeft genoemde wielerclub thans van ge meentewege weer de beschikking gekregen over het fraaie parcours van ruim 2 km lengte dat zoals be kend leidt om de westelijke helft van de bebouwde stadskom. Voor de op 2e Paasdag te houden nieuwelingen wedstrijd zijn de voorbereidingen reeds in een ver gevorderd stadium en op het vertrouwde parcours zul len de ^nieuwelingen met Pasen een 35-tal ronden moeten draaien, daar de afstand is bepaald op 70 km. De inschrijving van renners verloopt vrij vlot en zo hoopt men een rennersveld van zo'n kleine 30-tal nieuwelingen aan de start te kunnen brengen. Schaken. LANDAU I BEHAALDE KAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND 2e KLASSE B. Dinsdag werd te Cadzand de belangrijke schaal^ wedstrijd gespeeld tussen S.V.K.B. I en Landau I, een treffen dat de beslissing moest brengen over het kam pioenschap van de 2e klasse B van de Zeeuwse club competitie. Na een zeer spannende wedstrijd is het de Axelaars gelukt voor de eerste maal in haar bestaan het kampioenschap in de wacht te slepen. Op deze plaats past een proficiat aan onze plaatse lijke schaakclub, waaraan wij de wens verbinden, dat Landau welke club zich in het Axelse verenigings leven een niet meer weg te denken plaats heeft ver overd op deze wijze mag blijven voortgaan en in de toekomst nog meerdere fraaie successen zal mogen behalen. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt S.V.K.B. I Landau I 1. H. Steffens C. de Putter Yi^Vi 2. F. de Putter J. Verbrugge 1—0 3. Joh. de Smet W. van Doeselaar 1—0 4. J. Jansen M. Jansen 0 1 5. Dr. E. J. v. d. Waag J. L. J. Jansen Y2—V1 6. H. Eleveld J Verpoorte YiYl 7. A. L. Ruijtenburg D. Jansen Yl~Yl 8. L. A. de Vliegher M. Mattelé YlYl 9. P. C. de Bruijne J. Lensen Yi~Vl 10. L. van Liere R. H. de Ridder 0 1 Uitslag 5 5 De thuisclub had wit aan de oneven borden. Daar Landau I al haar voorgaande wedstrijden had gewonnen en S.V.K.B. reeds een verliespunt te in casseren had gekregen vanwege een gelijk spel tegen Hulst, had Landau aan een gelijk spel voldoende on^ het kampioenschap te behalen. Zo n bloedzuiverende kuur met Kruschen kan ook U van Uw Rheumatiek bevrijden. Dat doen de beroemde vijf minerale zouten voor U als U trouw iedere morgen die klein edosis neemt. Onzuiverheden in het bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen. Ing. Med. JACHTWET jachtakten a.s. seizoen. Voor het tijdig verkrijgen van een jachtakte voor het komende seizoen dient U Uw aanvraag zoveel mogelijk vóór 31 maart a.s. in te dienen. Het daartoe te gebruiken aanvraagformulier kunt U kosteloos op de gemeentesecretarie van Uw woonplaats krijgen. U moet het in tweevoud indienen en daarbij twee pasfoto's voegen van degene, voor wie de akte be stemd is. Hij, die nog geen achttien jaar is, kan geen jacht akte krijgen. Voor een minderjarige boven die leeftijd moet de vader of moeder of de voogd de aanvraag ondertekenen en indienen. Behalve voor gastjagen zult U in het algemeen over een jachtveld moeten kunnen beschikken, dat de ver eiste afmetingen bezit. Voor een gewone jachtakte moet U betalen 15,— zegelrecht, 40,— recognitie, 10,— bijdrage Jacht- fonds en 10,— gemeentelijke leges. Axel, 13 maart 1961. Voor nadere inlichtingen telefoon 451, toestel nr. 4. Het hoofd van plaatselijke politie der gemeente Axel, M. K. van Dijke.

Axelsche Courant | 1961 | | pagina 2